gemengde berichten. het vruchtbaarste terrein vindt waar het gods dienstig geloof kwijnt of zelfs sterk aan het ver dwijnen is. E i daar nu de Kerk alleen bij machte is den godsdienstzin onder het volk te onder houden, maakt de vroegere onverschilligheid plaats voor eene zekere waardeering en wordt de Kerk gerekend onder de factoren, die tot de oplossing van het sociale vraagstuk moeten samenwerken. Is zoodanige samenwerking echter mogelijk? De Kerk verwekt eene maatschappelijke strooming, eveneei s het liberalisme. Indien nu de eene stroo- miug links, de andere rechts gaat, wat zou bet baten? fn do groote industriëde middelpunten loopen Cüristelijke en socialistische werklieden- vereenigiiigen uiteen. Beiden ontwijken elkander. Op deze wijze kan de Kerk er wol in slagen en slaagt zij er zeker in, sommige rampzaligen uit den maalstroom te redden; doeh de maalstroom blijft bestaan en is voortdurend een dreigend gevaar voor het behoud vau de maatschappij. Is dan het toenemen der sociaal-demociatie aan het liberalisme toe te schrijven? Ja, libera- len-zelven, die onbevangen genoeg waren om de zwakke zijde van hun stelsel te zien, hebbeu het beleden. Daardoor is naar hunne opvatting, de sociaal-democratie ontstaan, dat de lagere standen van de burgerij, die boveri hen staat, de begeerlijkheid, den trots, de zellzucht hebben overgenomen. Tasten wij daarom, zegt De Tijd het kwaad aan in zijn zetel; leggen wij ons toe op de zedelijk-godsdienstige hervorming der be zittende klassen en de werkende zullen het goede voorbeeld volgen gelijk zij het kwade hebben gevolgd. De Kerk wordt uitgenoodigd om het hare bij te dragen tot het wegnemen van de ontevreden heid bij de niet-bezittenden. Maar hoe zai de mindere man een rast geloof kunnen hebben in de prediking der Kerk, indien zij, die boven hem staan en meer ontwikkeld zijn dan hij, van die pri diking niets willen weten en dwepen met eene wetenschap, die met het oude geloof gebroken heeft? Naarmate de kracht van den godsdienst daalde het is door een uitsteken den liberalen schrijver gezegd rees altijd de outevredeuheid; de revolutie ving aan met de kreten: //Weg met den priester! leven de rechten van den menscb!" Verstaat ook het liberalisme zóó den oorsprong en den diepsten grond van het sociale vraagstuk? Is het genegen in dezen zia tot zijne oplossing mede te werken? Eer men te onzent den leerplicht invoert, zegt De Gelderlander, mag men wel den vertegen woordigingsplicht wettelijk omschrijven. Daar is meer behoefte aan. Het kiesrecht is vrij; ten derde male kunnen de Winschoter kiezers op professor Drucker stemmen. Hij is echter, onder de tegenwoordige wet, ook nog vrij om er zich in't geheel niet aan te storen. Eerst was hij candidat malgrelui en kwam in heratemming. Nu is hij depute malgré lui, doch na twee dagen gaf hij er den brui van en liet zich niet dwingen om het district, dat hem twee naaien koos, te vertegenwoordigen. Hoe onderscheiden is 's menschen lot? Wat heeft de heer Keidijk geen moeite moeten doen om eindelijk in de Kamer te komeu! Eu wat moet de Groninger professor moeite doen om er niet in te komeu Van eene combinatie van Nederlandsche gegadigden heeft de Regeering eene aanbieding ontvangen, om nopens de sluiting van een on- derhandsch contract voor de uitoefening der pakketvaart in den Indischen Archipel met de Regeering te onderhandelen. Omtrent, deze aan bieding is de Nederlandsche Regeering met de Indische in overleg getreden. Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben thans tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in plaats van den lner Pijnap pel, die de benoeming niet beeft naugenomen, bij herstemming gekozen den heer G. Donker, notaiis te Benuingbroek, met 32 stemmen, tegen 30 welke op Mr. Luden waren uitge.braclit. De Eerste Kamer heeft jl. Woensdag den heer Coenen zonder discussie toegelateD. De heeren Viruly en Roëll zijn benoemd tot leden der huis houdelijke commissie. Het ontwerp-Adres van Antwoord op de Troon rede werd eenparig onveranderd aangenomen, na eene korte discussie. Bij de algemeene strekking constateerde de commissie opzettelijk over het laudbouw-onderwijs en de zeevaart te hebben gezwegen, omdat zij de Grondwetsherziening hoofdzakelijk als de taak dezer Kamer acht. De heer Wertheim betreurde het stilzwijgen over de Koloniën in de Troonrede. De Minister Heemskerk verzekerde, dat dit stilzwijgen niet voortspruit uit mindere belangstelling der Re geering in de Koloniën. In de financiëele paragraaf zag de heer Wert heim onoprechtheid, omdat zij zegt, dat de finan ciëele toestand de aandacht der Regeering schijnt te blijven verdienen. De commissie ontkende dit. Zij mist de gegevens om zeker te kunnen spre ken, maar wilde tegen de zeer optimische voor stelling der troonrede waarschuwen. De Minister Heemskerk ontkende, dat de voor stelling optimistisch was. De paragraaf werd onveranderd aangenomen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland in liet hoofdkiesdis trict Zaandam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer J. Zwaardemaker Dz., is vastgesteld op Donderdag 13 October; de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Donderdag 27 October e. k. Dezer dagen sprak een Engelse li man bij het Odéon te Parijs een zeer sierlijk gekleed voorbijganger hoogst beleefd aan, met verzoek, hem wel het Panthéon te willen aan wijzen. De ai d r bood niet minder hekefd aan, den Engelschmau 13 vergezellen; en na het Pan théon bezichtigd te hebben, noodigde deze zijn geleider uit in een koffiehuis ieis te gebruiken. Eeuige oogeublikkcn nadat laatstgenoemde ver volgens afscheid genomen had wilde de Engelsch mau betalen, maar hij stiet plotseling een kreet uit, sproug op, schopte ds stoelen, die hem in den weg stonden, om, drong zich door de verbaasde gasten heen en holde zijn cicerone achterna, al roepende: /,Iioudt den dief!" Ook bad hij dezer., dank zij zijn lange beenen, alras ingehaald, de politie kwam tusschenb: ide en het tweetal werd opgebracht. Bij onderzoek bleek, dat de beurs van den Engclsehman te land geko men was in den zak van zijn beleefden wegwij zer en die dss wegwijzers in den zak van den Engelschmau. Met andere woorden, twee behendige zakketirollers hadden elkander bestolen. Zij werdeu broederlijk te zameu gevangen gezot. Op de Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam, waren voor groep VII, voedingsmiddelen in de keuken gereed ge maakt, ingezonden door: J. C. Van Laar: vier schotels met huzarensalade, daube d'écrévisses, haringsalade en kreeftenmayonnaise; Heineken's restaurant: vier schotels roastbeaf a l'Anglaise en poitrine de veau, farcie aux truiïes; sella d'agneau, piqué a la jardiniere; aubergines farcies, sole a la Normande. Restaurant Lion d'Or: een groote schotel potpourri de poisson; Restaurant Panop ticum: filet de boeuf Richelieu; vol-au-vent de vo latile; G. Sinck Co.: schotels met naast elkan der geschikte pioefjes van osse- en paardevleesch, als schijf, haas en tong. Bij de haas was het verschil, volgens de verklaring van een der jury leden, bijna niet te proeven. //Het paarde vleesch," luidde de uitspraak, „was uitstekend van smaak en als voedsel aan te bevelen. Zelfs bij nauwkeurig onderzoek was het onderscheid bijna niet te bepalen." De bekroningeu waren als volgt: Van Laar (koude schotel) ;ilv. med.; Heineken's restaurant, Gér. Artinan (koude sch.) ziiv. med., (warme sell.) br. med.; Rest. Liou d'Or Ger. Klas (koude sch.) ziiv. med.; Rest. Panopticum (warme ech.) zilr. med.; Sinck Co. (koude scli.) ziiv. med. De Maasbode deelt het zeldzame feit mede, dat te Rotterdam thans voor de vijfde maal de 100,000 fl, der Theis3loten is gevallen. Te Peteraburg ziju vanwege het ministerie der rijksdomeinen een prijs van 2500 roebel uitgeloofd voor de beste constructie vau eene goadkoope en eenvoudige lamp voor het bran den van zware naphta-oliën en voor het gebruik op het land geschikt, en 1000 roebel voor den gemakkelijksten vorm van zij het ook wat duur dere lamp voor zware naphta-oliën; en van vvege het ministerie van oorlog: 500 roebel voor eene kachel, die met de residus van naphta wordt gestookt, 500 roebel voor eene praclische galta- ï/ische batterij voor ulectrische verlichting door middel van gloeilampen, 1000 roebel voor een signaal-toestel, dat bij dag en bij nacht gebezigd kan worden, en 500 roebel voor phosphoresceerende stoffen. Tot 27 November inzending (ook voor buitenlanders). Een matroos van Nieuw- Pekel a, die te Boston van eeu Nederlandscb koopvaar dijschip deserteerde, werd den 8sten Augustus jl. in hechtenis genomen. Na ruim eene maand in de gevangenis te hebben doorgebracht, werd hij door de rechtbank te Winschoten veroordeeld tot één dag celstraf. Twee reizigers (een echtpaar),die reeds van 28 Mei jl. samen op reis zijn en het grootste gedeelte van de reis op een rijwiel afge legd hebben, bezochten voor eeuige dagen ons land. Op genoemden dag dan vertrokken de heer en movrouw Harold R. Lewis, leden van de Philadelphia Bicycle Club, te Philadelphia, met het stoomschip Etruria, over New-York naar Liverpool, en verder van Liverpool naar Coventry, waar zij een rijwiel kochten. Met dit middel van vervoer ging het van Coventry naar Londen, naar Salisbury err naar New-Haveu. De boot bracht hen van daar naar Dieppe over. Doch verder ging het zonder dat van iets anders dan van den wieier gebruik gemaakt werd, over Rouaan, Parijs, Géuève, Aigle, Thun, Interlaken, Brünig, Lucern, over den Siut-Gotkard naar Milaan, over den Spiügen-Pass naar Constanz, Schaffhauseu, don Rijn langs naar Keulen, Arn hem, Zutfen, Deveuter, Zwolle, Leeuwarden, Enk- huizen (per boot), en Hoorn naar Amsterdam'. Te Hoorn hadden zij, naar hunne berekening, 3416 kilometer, of 2135 Engelsche mijlen afge legd, en wel in 64 dagen. Zondag jl. verlieten zij Amsterdam na een verblijf van twee dagen, en waren toen voornemens dn volgende route te nemen: Rotterdam, Antwerpen, Brussel en Calais, om van daar naar Dover over te steken en ver volgeus Liverpool te bertiken. Hier dachten zij het stoomschip Etruria weder te vinden, om op 1 Oct. a. s. de terugreis naar Philadelphia te aanvaarden. Om des zomers gedurende de heete dagen in werkplaatseu eene verlaging van tem peratuur te verkrijgen, geeft de Machinenbauer de volgende eenvoudige en doelmatige inrich ting aan. Op eene stellage, ongeveer ter hoogte van het vertrek en vau circa 3 M. breedte zijn twee walsen aangebracht, waarover eeu doek zonder eind gespannen is. De onderste wals loopt in een met water gevuld vat, dat door een buis van de waterleiding op niveau wordt gehouden. Aan de boveuste wals is een riemschijtje aange bracht, waaraan door eene naburige drijfas een zeer langzame beweging wordt medegedeeld. Het doek zuigt bet water uit het vat op, verdeelt zich zoo over de geheele oppervlakte en koelt door zijne verdamping de lucht zeer merkbaar af. Tegelijkertijd wordt ook de lucht vochtig gehouden, wat niet alleen uit een gezondheids- oogpunt voor de werklieden voordeelig is, maat dik wijls ook van zeer gunstigen invloed blijkt te zijn op de uitgeoefende industrie. Zulke eenvoudige toe- stelleu voor het vochtig houden der lucht zijn lil. voor weverijen, spinnerijen, enz. bizonder ge schikt, waar bij te droge lucht niet zooveel en zoo gotd gewerkt kan worden als bij eeu koogereu graad van vochtigheid. De scheepsbouw aan de Clyde staat zoo goed als stil. In de vier scheepsbouw- werven te Wkiteinch, een voorstad vau Glasgow, staat geen enkel schip op stapel, wat sedert 27 jaren niet is voorgekomen. Zaterdag mosten van de werf der firma Caird Co. te Greenock weer 200 werklieden worden ontslagen. Een arme daglooner te Weenen stond in het krijt bij een „hoog-procentig.n meuschenvriend". Deze kon zijn schuldenaar echter niet executeeren, omdat de bezitting van den dag looner uit ééne koe bestoud en volgens de nieuwe wet daarop geen beslag mocht gelegd worden. Nu verzon da inhalige, hardvochtige man cr eeu middeltje op om den boer „rijker" te maken. Hij bracht hem eene geit ten geschenke. Zoodoende was de koe niet meer alleen en kon het gerech telijk beslag volgen. Een vriend van den schulde naar, die zich over de zeldzame goedheid van den rijken vrek verbaasde, maakte het boertje aandachtig op de sluwe streek eu gaf hem een goeden raad. Da geit, die behoorlijk het eigendom van den armen man was geworden, werd geslecht; het talrijke gezin liet zich het vleesch heerlijk smaken en toen de rijke valschaard weinige uren later den //deurwaarder" met de getuigen zond, was de geit verdwenen en-stond do koe weder alleen en onaantastbaar. Het voornemen bestaat om aan boord van Zr, Ms. sc.hroefstoomschip Zilveren Kruis op de aanstaande reis eene proef te doen nemen met het bakken van munitiebrood voor de bemanning. Het panorama in den acclimatatie- tuiu te Parijs dat, gelegen tusscben de melkerij eu de hokken der giraffen, voor omstreeks twee jaren geopend werd en eene voorstelling gaf van de antediluviaausche wereld, is Dinsdag-avond te 9 uur in braud geraakt en geheel eu al vernield. Men vermoedt dat iemand, in het gebouw komende met eene brandende sigaar, deze weggeworpen heeft, dat de sigaar terecht gekomen is op een hoop spaanders, en dat alzoo de brand is ont staan. liet doek was geschilderd door Castellani. De in den tuin aanwezige beesten, die dicht bij het panorama gepluatst waren, hieven een ver vaarlijk gebrul of andere geluiden aan, maar ver dere ongelukken haddeu wiet plaats. De onlangs in den tuin aangekomen troep Asliaiitijiien wisten zich niet te bergen van schrik. Zij grepen naar hunne wapens en de meest barbaarsche geluiden kwamen uit hunne keel. Bij eeu horlogemaker op de G e 1 - derschekade bij den Schreierstoren te Amst.kan men eene origineels klok zien hangen. Zij heeft den vorm van een bord met twaalf oesters, die genummerd ziju eu waarop een over eon schoteltje met een halve citroen gekruiste vork en mes den tijd aanwijzen. Voor oesterliefhebbers is zoo'n tijdmeter misschien wel wat gevaarlijk. De volgende indrukken heeft een Eugel9ch toerist van een bezoek op de tribune onzer Tweede Kamer medegebracht en aan de Pall Mall Gazette medegedeeld. Over de Nederlandsche politiek zwijgt hij maar: vooreerst, omdat deze noch voor de Hollanders zeiven een voorwtrp is van bizonder levendige belangstelling eu ten tweede, omdat de schrijver niemand heeft kunnen aantrtffen, die hem om trent de politici der Nederlanden iets verstaan baars aan het verstand kon brengen. Dit is zon derling; maar waar kan het toch zijn dat, toen hij aan een der best bekende burgers vau Amsterdam den naam vroeg van den Neder- ittndscheu Minister van Oorlog, hij ten ant woord kreeg: „ik weet het niet.// Eeu andere Hollandsche kennis van hem, en dat nog wel eeu journalist, was al niet beter op de hoogte. z/Wat kan het ons schelen", zou de onwe tende vriend er op hebben laten volgen, „wie er bij ons Minister van Oorlog is? Wie er Mi nister vau Oorlog is in Duitschland en in Frank rijk, dé.1 iuteresseert ons en dat weten wij ook. wel." De Hollandsche mannen (zoo verklaart de schrijver) zoeken in hunne courant liet eerst naar de rijzingen of dalingen in de koffie en andere koloniale waren, en v. rvolgens naar het nieuws uit het buitenland naar hetgeeu er in Duitsch land eu Erankrijk eti Rusland op politiek ge bied aan de orde is. De Hollandsche vrouwen bepalen, naar zijne beschouwing, iiare aandacht uitsluitend tot de rubriek „allerlei", tot de huwelijks-, geboorte- en doods-sdvertenties en tot het onvermijdelijke feuilleton. Vau de Ntderlaudsche Volksvertegenwoordi gers kreeg de Engelsche gast den indruk, dat verreweg de meesten dier heeren de vijf kruisjes achter den rug moeten hebben; nauwelijks een twintigtal zag hij er onder hen, wier haar niet giijj was. Hij vond hen, op weinige uitzonde ringen na, sit ebt gekleed; de heer Joseph Cowen (een der minst elegante leden van het Britsche Parlement) zou, zegt hij, haast een dandy onder hen zijn. Hoewel het wtder tijdens des schiijvers bezoek, onzetteud heet was, droe gen er geen half dozijn der Kamerl den lichte broeken of iets wat naar eeu zomerkostuum zweemde. De vergadering deed hem dan ook le vendig denken aan eene conferentie van Wesley- aau8che predikanten, met eene kleine bijmen ging vau welgestelde landbouwers en kerkvoog den, mitsgaders een tiental lieden van het slag dat men op de korenbeurs ontmoet. Wat voorts den schrijver opviel, was het vol slagen ontbreken van gelach eu applaus niet alleen, maar van eenig equivalent voor de in Westminster gehruiktlijke kreten van Hear,hear," i/Ho, no", a Oh, oh/i, uDivide, divide". (Stem men! etemmeul wordt nog al eens geroepen, vooral als de heer Van Kerkwijk in de stad is.) Plie- noraennal daarentegen vond hij het waterverbruik in het Nederlandsche Lagerhuis. Onophoudelijk waren er bedienden iu de weer met het aan dragen van glazen water op zilveren presen teerbladen. (Bewijs „boe warm het was".) De wijze vau stemmen door middel vau aflezen der namen trof den bezoeker als zeer vlug en practisch. In de Electrotechnische Anzeiger wordt medegedeeld, hoe een natuurkundige, die door de piano van zijn buurman onophoudelijk in zijn studies werd gehinderd, een middel verzon om het instrument tot zwijgen te brengen. De piano stond tegen den scheidiugsmuur der beide wo ningen, die, naar de tegenwoordige mode zoo luchtig mogelijk was gebouwd. Tegen dien muur bracht onze geleerde een van de polen van ecu groeten eleclromagneet: liet hij nu een stroom door den magneet gaan, dan was de wtrkingzoo sterk, dat de snaren iu de piano er den invloed van gevoelden en het spelen geheel onmogelijk was, daar het instrument de meest onharmonische klanken gaf. Z lfs de wijsheid van den pianostem mer baatte niet. Jammer voor onzen natuurkun dige, en voor degenen, die hem zijn „kunstje" zullen nadoen, zoo de eigenaars der piano's het bedroz bespeuren en alle maatregelen te niet doen door eenvoudig het instrument tegen een anderen muur te zetten, dien de anti-muzikale buurman niet met zijn magneet kan bereiken. De Fransche Regeering heeft de grensbeambten aangeschreven, de reizigers, bij het visiteeren van de bagage, met de grootste beleefdheid te behandelen, opdat deze ambte naren, die de eersten zijn met wie de vreemde lingen, die het land bezoeken, in aanraking komen, den welverdienden roem der Fransche beleefdheid bevestigen. BI ij kens een telegram uit St. Pe- tersburg aan de Times ziju van wege het Rus sische Ministerie van Oorlog proeven genomen met eene nieuwe ontplofbare stof, nog veel gevaar lijker dan meliniet en roburiet eu bruikbaar als gewoon buskruit. De uitvinder is da Russische ingenieur Sleetover. Het heeft het voordeel, dat het alleen in vooruitgaande richting verwoestingen aanricht en dus ook voor kanonnen en geweren te gebruiken is. Bij de proeven heeft men zelfs patrouen met de nieuwe stof gevuld uit bordpa pieren loopen geschoten, De proeven leveiden zulke goede resultaten op, dat de Minister van Oorlog een fabriek laat bouwen waar de stof zal vervaardigd worden. De samenstolling is na tuurlijk een diep geheim. De witte vesten komen meer en in zwang; ook te Berlijn, waar men ze stempelt met den spotnaam vam „gipsverband". In het orgaan der schoen poe t- sers, te Chicago verschijnende, wordt gewezen op Let verschijnsel, dat de laarzen met zwart Eclioeusmeer ingesmeerd, dof zijn, maar door pottsen met een borstel glans verkrijgenDe steiler van het bericht verklaart dit op de vol gende wijze. Diamant is niet anders dan ge kristalliseerde koolstof; het smeer is een pap daar van, door het schuieren wordt, geiijk altijd door wrijving, de electriciteit opgewekt eu het blin ken der schoenen ontstaat slechts daardoor, dat het leer bedekt is met millioeuen kleine diaman ten. Dit moge niet het geheele verschijnsel van het blinken verklaren, het geett er toch de hoofd oorzaak van aan. Te New-York heeft men in tegen- wooidigheid van den Minister van Marine wel geslaagde proeven genomen met een kanon, waar door dynamietbommen worden afgeschoten, door middel van saamgeperste lucht. Behalve ICrupp, is er op het oogeu- blik nog eene Duitsche beroemdheid te Constan- tinopel, ui. Dr. Schweuniuger, Von Bismarck's ont- vettings-dokter. Men heeft daar zijne hulp inge roepen voor een 23 jarigen Prins Mahmoud Djillalleddin, aie aan eene onrustbarende zwaar lijvigheid lijdt. Onlangs moeten te Toulouse een paar geheiue politieagenten, die uit Parijs ge zonden waren om te waken tegen spionnen onder de daar aankomende vreemdelingen, reeds ter stond bij hun aankomst zeiven iu hechtenis ge nomen ziju omdat men hen, wegens hun „Duilsch accent" voor spionnen hield. Kluchtiger kan het haast niet! Dezer dagen is te Wadhurst, iu Engeland, de predikant Jack Foley overleden, die daar veertig jaren het leeraarsambt hstd vervuld. De handschriften zijner preekeu worden nu ver kocht eu er ziju ouder de dames uit den om trek vele liefhebbers voor de „Geduldpreek", de „Kristallen-Paleis-preek", de „Matigheidspreek" enz., die zekere beroemdheid hebben gekregen. Er ziju er echter niet meer dan 300 iu het geheel, hoewel de dominee eiken Zondag twee malen voor de gemeente optrad. Hij moet dus gedurende zijne veerdgjarige ambtsver vulling elke preek ongeveer twaalf malen hebben gebruikt. Geen gemakkelijker leren inderdaad dan dat van zulk eeu Engelsch predikant! T e N e w-Y ork heeft men in tegen- woordigheid van den Minister van marine welge slaagde proeven genomen met een kanon, waar door dynafihietbommen woideu afgeschoteu, door middel van saamgeperste lucht. Behalve de velocipèdisten, die bij de manoeuvres van het 9e legerkorps in Fiank- rijk groote diensten bewezen hebbeu, is ook een ander element, dat der honden, zeer gewaardeerd. Elk regiment bezit er vier, die de schildwachten der voorposten vergezellen en die afgericht wor den om stil te brommen in plaats vau luid te blaffen; men is hierin echter nog niet geslaagd; misschien is er voor deze diertjes een bizondere klasse op het Conservatoire noodig. D e Midd. Ct. v or meldt, dat thans ook de justitie zich gemengd heelt in de veel be sproken vieesch-vergiftiging van het garnizoea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2