Kr biedt zich aan: Dames, Dienstboden. OPRUIMING m J. VAN REIJSEN ZOON, Sacré, Oost-l [ndie. J\. In de Kleine Winst, en andere Artikelen, Botcrhuis. Groote Houtstraat 33. MARKTBERICHTEN, Laatste bericht, 1) V E li T E IV T I E Met November A f12000 Komt, Ziet en Overtuigt ra de uiterst lage prijzen, Werkmeid of Meid-Alleen, gplf Gierstraat No. 9, "TBg op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag, 26, 27, 28, en 29 September, ONTVANGEN: de f ijne Aanbrengpremie TIEN GULDEK. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Kunst eu Letteren. MABGAEETHA THEODORA MAAS. Het verbouwen van het perceel, getee- kend No. 6, aan de Damstraat, aldaar. W. GROET. Eene flinke Buitenmeid, een handgeld van te Middelburg. Het verhoor van verschillende personen voor den rechter van inetruclie is aan gevangen. In het Zwitsersche kanton Bazel is bij volksstemming de verplichte verzekering van arbeiders tegen ziekten in beginsel verworpen met 2210 tegen 1345 stemmen. De landbouwer H., te Yaasen, sla cht- te deze week een ziek varken en nuttigde met zijn huisgezin dit vleesch. Het geheele aezin werd daarop hevig ongesteld. Een der dienstboden is overleden, terwijl de andere niet buiten gevaar verkeert. Eergisteren-ochtend is op den Dam te Amsterdam eene slang gevonden, die waarschijnlijk door een passeereuden hooiwagen werd geïmporteerd. W o e n s d tt g-m orgen kon men op den straatweg tussclien Utrecht en Breukelen getuige zijn van een grappig voorval. Een ezel zoo meldt het U. D. dip van Utrecht naar Breukelen moest worden vervoerd, was daartoe achter aan een rijtuig vastgebonden. Na een half uur te hebben modegedraafd, weigerde het dier verder eeu poot te verzetten, en niet tegenstaande alle pogingen van zijn meester, die eerst bedaard, vervolgeus met de zweep hem tot loopeu aanspoorde, liet hij zich langs dtn weg slepen. De ezel, steeds in zittende houding, werd zoo een eind weegs medegesleurd, en hoewel hij daarbij vrij onzacht met de straatklinkers in aanraking kwam, was een en ander niet vol doende liet koppige dier aan 't loopen te krijgen, zoodat zijn meester besloot hem aan de haud te geleiden en de reis verder te voet te vervolgen. „Hans" scheen echter ook hierin geen lust te hebben, en vast besloten heden niet naar B. te loopen, want nauwelijks was hij van het rijtuig losgemaakt of bij sprong en liep regelrecht iu de. Vecht, zijn geleider vol angst aan den oever achterlatende. Blijkbaar ook al te koppig om zich te verdrinken, kwam het niet tot zelf moord en bleek het dat zwemmen meer in den smaak viel, want daar 't „langoor// aan de overzij niet gelukte aan wal te komen, zwom hij eenvoudig terug naar zijn meester. Deze hielp hem nu op het droge en met behulp vau eenige personen in de.... victoria. Eenmaal in het rijtuig, gedroeg „Hans" zich verder rustig, stoorde zich niets aau het geschater der toe schouwers en kwam, hoewel druipnat, toch zon der loopen te Breukelen aau. Goede meeniug zonder daad Doet aau uiemaud een'ge baat. Die altoos verdraagt en zwijgt, Overwiut eens eu verkrijgt. God ziet op 't hart, niet op 't gewaad, Eu eveumin op rang eu staat. 's Werelds guust hangt in twee schalen, Klimt ze hier, daar zal ze dalen. Zien we ieder op ons eigen vlek Eu niet op 's naasten zielsgebrek. Ouders en opvoeders klagen over hunne kindereu. Werden deze zóo buiteu hun schuld? Maar welk voorbeeld hebbeu zij dikwijls voor oogeu? Of spraakt gij nim mer een onwaarheid, gaaft gij nimmer »niet te huis« iu der kindereu tegenwoor digheid? Hebt gij nimmer toegegeven aan uwe haatdragendheid of bittere stemming, waar zij bij waren? Werden in hunne aanwezigheid nooit voorvallen medegedeeld, die gif strooiden in eene reine kinderziel? Gevat. Onder Lodewijk XVIII in Frankrijk was er eens een Minister van financiën, genaamd De Corbière, een ongedwongen personage, die zich evenmin voor het Parlement als voor den Ko ning geneerde. Toen hij voor de eerste maal op de Tuilerieën kwam, om met den Koning te werken, legle hij, om meer op zijn gemak te zijn, zijn bril, zakdoek en snuifdoos op het bureau van Lodewijk XVIII neer, die hoogst verbaasd tot hem zeide: Wel, mijnheer De Corbière, het schijnt mij toe, dat gij uw zakken leegt; waarop terstond het antwoord volgde: Zou Uwe Majesteit liever zien, dat ik ze vulde? Onverbeterlijk. Moeder. Karei, dat kost schoolleven heeft je heelemaal verwilderd. Ik hoop, dat je ten ruinate van avond op de soiree je fatsoen zult houden, vooral wanneer de doch ter des huizes zingt, die wat zenuwachtig is. Karei. Natuurlijk! dan zal ik roepen. Stilte, voor de solo-mimiek van juffrouw Amalia! Bedeltrots. „Schaam je je niet, zoo'n jonge en sterke kerel, om te bedelen!" „Och wat! Als ik niet jong on sterk was, zou ik dan, denkt u, bij storm en ontij heele dagen op tochtige hoeken kunnen staan in zoo'n vermoeiende hou ding, alsof je het een of ander gebrek hadt .en dan altoos slecht gekleed!" Altijd netjes. Vrouw, maak toch dat, je weg komt, het huis staat in brand! Wil je met alle geweld in de vlammen omkomen? Och man laat me even de kamer nog wat opredderen, 't is anders zoo'n rommel als de brandweer komt. De eerste dag op school. „Nu, Jantje! wat heb je geleerd?" „Niete, Tante!" „Niets? En wat hebben jelui dan gedaan?" „Ook niets! Er was eer. vrouw eu die wilde van mij weten hoe „kat" gespeld werd, en dat heb ik haar toen verteld!" Zoo gaat het! Een speculant aan lager wal ging een maar al te bekenden bankier opzoeken en vroeg hem wanhopig, eene plaats op zijn kan toor eu zeide met diepbewogen stem: ik ben een oud gediende der beurs. Ik heb genomen van al de waarden, die gij aan de markt hebt gebracht. De bankier nam hem op van het hoofd tot de voeten en zeide: Ik zou niets liever willen, maar ziet ge, ik heb verstandige bedienden noodig. Weddenschap. Student. Oom, leen me vijf tig pop, als 't u belieft. Oom. Zoo! alweer? ik durf wedden, dat ik ze niet weerom krijg. Stu dent. Die weddenschap neem ik aau om 100 pop. Haarlem, 24 Sept. Door de goede zorgen van den Weleerwaarden Heer J. C. M. Klompé en de overige volijverige Besluuvderen der Militairen- Vereeniging al hier, zullen de bijeenkomsten van de leden dier heilrijke instelling, tot dusver in een der lokalen van de R. K. Parochiale Scholen gehouden, voortaan plaats hebben in eene daartoe ingerichte vergaderzaal in het St. Vincentins- gesticht, Zoetestraat, alhier. Jl. Woensdag-avond kwamen de Militairen voor de eerste maal in het nieuwe lokaal bijeen. Wij waren dien avond in de gelegenheid met de nieuwe inrichting kennis maken. Tot ons groot genoegen kannen wij mededeelen, dat zij ons hoogst doelmatig en practisch toeschijnt en dat de grootste zorgen zijn besteed om het „Tehuis" voor onze R. K. Militairen zoo aangenaam mogelijk te maken. De zaal bevat voldoende ruimte en ziet er recht gezellig uit. De leden der Vereeniging toonden zich dan ook zeer ingenomen met hun nieuw lokaal en maakten vlijtig gebruik van het biljart, van de leestafel, alsook van de jiym- nastiek-toestellen, welke zich op de open plaats achter de vergaderzaal bevinden, en van hetgeen hun verder tot ontspanning wei;d verschaft. Naar wij vernemen zal de nieuwe vergaderzaal a. s. Dinsdag-avond door den Hoogwaardigen Deken van Haarlem, Mgr. J. A. Van den Akker worden ingewijd en zullen tot het bijwonen van deze plechtigheid eenige burgerlijke eu militaire autoriteiten dezer gemeente worden uitgenoodigd. Z. E. de Commissaris des Konings in Noord- Holland, de Heer Jhr. Mr. J. W. M.Schorer, heeft zich den 22 dezer voor veertien dagen Inet verlof huiten de provincie begeven. Ook door de Liedertafel Zang en Vriendschap, zal worden deelgenomen aan den nationalen zaugwedstrijd. die in de maand November e. k. te Utrecht zal plaats hebben. JI. Donderdag-nacht zijn van een open erf, gelegen in de Lange Pocllaan, eenige waschgoedercn ontvreemd Dit erf is toegankelijk door een open poirt, welke des nachts niet wordt gesloten. Wij achten het derhalve niet overbodig, ter voorkoming van diefstal, bewoners van gelijke erven er op te wijzen, dat het zeer onvoorzichtig is des nachts goederen buiten te laten staan. Bij de door B. en W. eergisteren gehouden aanbe steding van de levering van brandstollen voor eenige gemeente-inrichtingen tot lilt. Juni 1888 zijn laagste in schrijvers voor Ruhr-schaalkolen (enkel stukken), T. Perquin Zonen te 's Gravenhage en Haarlem, voor 7 t'/n, c. en.voor 72°/)0 c. per 100 KG.; Ruhr gezeefde kolen, dezelfden, voor 73°/10 c. per 100 KG.; grove cokes, inge- r.ieur-directeur der gasfabriek, voor 39 c. en geklepte cokes voor 44 c. per HL.; korte turf J. Schwegler, voor 45 c. per dubb. HL. en lange dito J. T. Perquin Zonen, voor 24 c. per dubb. HL. Uitspraak 29 Sept. Vijf en dertigste muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 25 Sept. 1887, des middags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. II. Muller, kapelmeester. Programma. 1. Defileermarsch, M. II. Muller. 2. Ouv L'Africain, Fe l'Anglois. 3. Walzcr, Tansend u. e. Nacht- Strauss. 4. Pant. Lara, gearr. door Van Buggenhout- „5. Ouv. Fra diavolo, Auber. 6. Louise-Polka, gecomp door eene Ilaarlemsche dilettante, voor harm.-orkest gearr. door 31. H. Muller. 7. Dcuxième potp. burlesque, Clêm ent. AHROND. BECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 22 Sept. 1887. 1. L S. te Ossendrcc'nt (gedet); zware mishandeling; 3. jaren gev. straf. 2. C K. te Haarleinmerliede en Spaarn- woude; 2 oplichterijen; 1 jaar gev. straf. 3. J V. te Amsterdam (gedet); oplichterij; een jaar gev. straf. 4. G •T. zonder vaste woonplaats (gedet); 3 oplichterijen; 3 jaren gev. straf. 5. R Van der II. te Haarlem; diefstal met oordeel des onderscheids; f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 6. J A D te Haarlem; 2 diefstallen met oord. des oud. hij verstek 3 dagen gev. straf. 7. 1 H B. te Haarlem; diefstal zonder oordeel des ondersehcids; de plaatsing ge last van bekl. in een rijksopvoedingsgesticht tot 12 Mei 1891. 8, C U M. zonder woonplaats (gedet); diefstal 6 maanden gev. straf. 9. K S. te Zaandam; 3 diefstallen; 4 maanden gev. straf. 10. P K. zonder woonplaats (gedet); diefstal en landlooperij; 3 maanden gev. straf. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Een rolletje lappen. Een kinderrokje. Een zilveren Rozeukraus. Eene oude zweep. Een damesschoen. Een hon- dcnmuilkorf. Eeu sponzendoos. Eene bloedkralen ketting met eene gouden sluiting. Een kinderkousje met een sokje. Een sleutel aan een stuk hout. Een sleutel. Alles op straat gevonden. Terug te hekomen bij den heer N. J. Bon, Burgwal No. 96: een gouden ring waarin een bruinen steen; hij den heer H. P. Blok, Bakkerstraat No. 1; een '/si lot der 325e Staatsloterij No. 13825; hij den heer J.Linge- man, Klein Heiligland No. 91: eene gouden broche. In een der tramwagens achtergelaten: Twee paar glacé handschoenen. Sedert eenigen tijd reeds voorhanden: Eene gouden broche (camee) en een gouden dames-horloge zonder glas, beide te Zandvoort gevonden. Mgr. P. Leyten, Bisschop van Breda, heeft benoemd tot Pastoor te Bavel den Zeereerw. Hooggel. Heer W. Van Hees; tot Professor aan het groot Seminarie te Hoe ven den Zeereerw. Hooggel. Heer Dr. A. Resemans en tot Kapelaan te Teteringeu den Weleerw. Heer W. J. N. Van Ileyst, Priester van het Seminarie. Ten geleide van Nieuwer-Amstels bijdrage van 50 jaarlijks, gedurende het nu eerstbeginnende lustrum, ten bate van het fonds van het Woordenboek, heeft de Zeer- eerwaarde Heer J. W. Brouwers, Pastoor te Bovenkerk, aan Prof. Be Vries, hij gelegenheid van het XXe Ned. Taal - en Letterkundig Congres te Amsterdam gehouden, het volgende klinkdicht gericht: Een woord van riddermoed, ten tolk van bittre klacht. Werd gistren, door een held van Neerlands Leidsch (Athene, Voor 't Neerlandsch Taalcongres in de Amstelstad ge- (bracht: Zoo hoog een noodkreet trol mijn harte nooit voorheene. De glorie onzer eeuw, waar 't Diet'sehe Volk naar smacht, Het woordenboek, wat keuraflev'ring ook verscheue. Tergt ons geduld; niet dat der Moedertaal de kracht Van voeding mangelt schande aau hem, die zulks ver- (meenel De Dietsche smeltkroes blijft aan gloed en ijver sterk. Toch faalt de gondspijs ter voltooiing van het werk; De kroon der Moedertaal wil naar den lommerd vragen. Bij Neerlands leeuw, nooit! Hoor. daar ruischelt reeds (de bron Des goudstrooms. Ziet den straal, dien eens de middagzon Iloemt als haar dageraad, uit Nieuwer-Amstel dagen. De gevierde Hoogleeraar der Leidsche Academie heeft niet nagelaten zijn besten dank te betuigen, daar men uit Nieuwer-Amstel het voorbeeld heeft willen geven van praktische belangstelling in het woordenboek. Zoo neemt dan weer Nieuwer-Amstel eene eereplaats in onder de gemeenten van Nederland. Het lieeft op intel lectueel gebied, in de hoofdstad zelve, in tegenwoordigheid van Noord en Zuid, een edelmoedig en praktisch voorbeeld gegeven, dat ongetwijfeld in Amsterdam en iu de andere gemeenten van ons land zal nagevolgd en zeker in even redigheid zal overtroffen worden. HAARLEM, 21 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volg koeien verkocht 24, voor l 120 a 200 3 stier verk voor f GO 80 vaarzen, -verkocht voor f pinken 7 verkocht voor f 60 a 50 - graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 46 verk. voor 10 a 5, 40 schapen, verk. voor 1 13 a 22 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 83 stapels kaas, 10343stuks, wegende 20071 kilo, hoog ste prijs f 29,50 middelbare prijs per 50 kilo kost— a AMSTERDAM, 21 Sept. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd; 5 runderen,135 vette kalverenlste qual. y 0,80 2de qual. 0,60 per kilo, graskalf/ 12 a 26, 50 nuchtere kalveren, 9 a 5, 3 schapen en Jammeren a f142 vette varkens 34 a 40 c. per kilo. HOORN, 21 Sept. Ter waag gewogen 329 stapels kaas wegende 88010 kilo; hoogste prijs per 50 kilo/ 34,-— voor kleine/29,50 voor commissie, J 30,— voor mid delbare LEIDEN, 23 Sept. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren eu prijzen als volgt: paarden f 78 stieren f51 a f 232; 240 ossen f 118 a 253 196 melkkoeien f 110 a 228 kalveren dito f a 174 vare dito f 92 a 190, vette dito f - 96 graskalveren f 36 a 14, vette f a —a 16,nuchtere dito f 5 al6,— 1420 vette schapen 20 a 32— 1206 weide dito f 24, a 10,lammeren 10 magere varkeus 20 a 24, 436 biggen f 12,—a 3.— SCHIEDAM,23 Sept. Moutwijn, per ned. vat/7,50 Jeneverfl3,Amsterd.proef 114,25 spoeling 1,20 dito commissie f 0,90. GOUDA, 22 Sept. Op de kaasmarkt waren 60 par tijen kaas aangevoerd; handel gewoon; prijs f27 a 30.— Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.35 1,45; der weiboter f 1.05 a 1.20 per kilo. Handel gewoon. LONDEN 22 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 600, Schapen en Lammeren 6000. Kalveren 20, Zwijnen 30—, PrijzenBeste Runderen 3/2 a 4/8 Schapen en Lammeren 3/-a 4/6, Kalveren 2/8 a 4/8 Zwijnen 2/4 a 4/4. DELFT 22 Sept. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qual. 175 a 245 dito 2de qual. 125 a 150, kalf koeien, lste qual. 170 a 210 dito 2de qual. 130 a 154, vaarkoeien le qual. f 150 a 175, dito 2de qual. J' 70 a 130 vette kalveren, lste qual. f 56 a 74 dito 2de qual. 45 a 40 vette schapen lste qual. f 20 a 22, dito 2de qual. f a lam scha pen le qual. f a 2de qual. f a vette lammeren f 12 a 18, -- weilammeren f 5 a 8 magere varkens 15 a 30 biggen f 3.a 10,— nuchtere,, kalveren f 6 a 15, paarden f 35 a 110 stieren f 40 a 110, ossen f a - Ruudvleesch 52, 58 a 64 c., vet kalfsvleesch 65, 75 85 o.11, 8ckapevleesch 50 a 56 c., lamsvleesch c. Granen. Zeeuwsche tarwe f 7.75 6.50 mindere en blauwe dito f a roode dito f 8.6.50 min dere en blauwe dito f a nieuwe Zeeuwsche dito f-fa rogge f 5.25 a 4.25, nieuwe dito f n. wintergerst f 4,50 a f 5,— n. zomer dito f 450 5,25,' n. chevalier dito f 575 f4,75, haver f3,50 a4— n. groene erwten f 8,— a a7,— mesting f 7 a f J>25 paardeboonen f 6.— a 5.50, duiveboonen 6.75 a 75U bruine boonen f 9.50 a .11,—koolzaad 1887 f8,25a 900, hennepzaad f 6.60 a 7,— kanariezaad f 9.50 a 10 5U Aan de stadswaag gewogen van 9 Sept tot 15 bept en op de weekmarkt aangevoerd; pot, 780/8 en 82/iö vn. boter, wegende te zamen 15420 kilo: prijs f 06 a 6 per 40 kilo f 1.22 a f 1.— per kilo. CONSTANTINOPEL, 23 September. De Porte heeft tot dusver geen enkele mededeeling verzonden in den geest, die door zekere bladen werd aangeduid. In Otto- niansche kringen acht men het nutteloos, naar Bulgarije eenen commissaris te zenden, tenzij men hem door een leger ondersteunen deed. Ondertrouwd JOHANNES NICOLAAS VAN DEll WEIDEN Lz. EN Haarlem, j ag Sept.1887. Bloemendaal, I 1 Geen Receptie. Getrouwd HENRICUS JOSEPHUS VAN DER BORG EN HELENA SOPHIA LUBKE, die tevens hartelijk bedanken voor de vele blijken van belang stelling, zoowel van hier als van elders ondervonden. Amsterdam, 21 Sept. 1887. Voorspoedig bevallen van een ZOON G. M. J. BRINKMAN- Wennen. Purmerend, 21 Sept. 1887. wordt verlangd in een net Bui— gergezin, eene fliuke DIENST BODE als MEID-ALLEEN, die goed kan werken smakelijk ko ken en vau goede getuigschrif ten is voorzien. Loon f 100. Fran co brieven, lett. J. M, bij den boekhandelaar A. C. ROLFF, Utrechtschestraat 88, te Am sterdam. een R. K. MEISJE, 18 jaar oud, van goede getuigschriften voor zien, ter assistentie in de huis houding oi om met kindereu om te gaan, ook niet ongenegen om in eene winkelzaak behulpzaam te zijn. Brieven franco onder letters B. A. ter Boekhandel van Erven G. VEEL, Alkmaar. Op Donderdag den 3den November e. k. zal door deu Heer G. J. 1IEENK, ijzerhande laar te Haarlem, ouder zijne begunstigers worden aanbesteed; Het bestek en de teekeningen liggen van af heden ter overname bij den aanbesteder voornoemd, terwijl inlichtingen worden ver strekt door den architect S. ROOG te Haarlem. als le Hypotheek gevraagd tegen 4pCt. Adres, franco brieven, on der No. 3404, Centr. Adv.-Bur. O. Gracht D 70-72 Utrecht. versche CHAMPIGNONS. Adres met fnnco brieven letters W. X.T. aan het Algemeen Adverteutie- Bureau van Nijgh Van Ditmar, Rotterdam?. Goedkoope Winkel van Por selein, Glas-, Aarde-. Bor stel- en Blikwerk, LANGE ANNASTRAAT 54. Petroleum 6ya Cent de kan. Tegen November biedt zich aan, in een klein deftig gezin, een net Buitenmeisje, R. K., als goede getuigschriften. Franco brieven aan Mej. A. HENDRIKS, Huize Tafelberg, te Oosterbeek. welke eene nette zaak iu LIN GERIES en PARFUMERIEËN met groot debiet wenschen over te nemen, komen in persoon Gravenstraat 13, Amsterdam. >R. K., voorzien van de beste getuigschriften, goed kunnende Strijken, Stoppen en Naaien, zag zich met lo. November gaarne geplaatst als TWEEDE-MEID. Ook genegen in een klein Gezin als MEID-ALLEEN. Franco brie ven, lett. R. K., aan SLOTHOU WER ZOON, Boekhandelaars, Amersfoort. Gevraagd, tegen 1 November eene KEUKENMEID en eetie TWEEDE- of WERKMEID, liefst R. K., van goede getuigschriften voorzien. Adres met franco brie- ven bij P. J. BRONSTR1NG, boekhaudelaar, Purmerend, onder letter S. B. VAN BIJ mmi mm m. Nederlanders, die dienstnemen bij het Indische leger, ontvan gen, bij het aangaan var. eene zes-jarige verbintenis, oen stanst mm Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departe ment van Koloniën en bij alle Burgemeesters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3