.Bijvoegsel behooreiide bij de NIEUWE van Zondag 25 September 1887. De leerschool voor het volk.« «Onze liberalen hadden altijd beweerd en beweren nog, dat het hedendaagsch too- neel de «leerschool des volksis. Ook hier echter is de ontnuchtering ge komen. Dr. Jonckbloet schreef in zijn JS/eder- landsche Letterkunde, met een blik op de jongste geschiedenis van ons tooneel: «Er heeft geen verheffing, geen veredeling van het tooneel plaats gehad, het schijnt over het algemeen tot een lager peil gezonken. De liberale Middelburgsclie Courant be treurt deze woorden, maar het blad moet toch ook erkennen, dat de idealen, die men zich met het oog op het tooneel had ge schapen, nog zeer verre vau verwezenlijkt zijn en alleszins het aanzien krijgen, nim mer verwezenlijkt te zullen worden. De ervaring heeft gelouterd en men is ten slotte begonnen, met wat minder hoog zijne verwachtingen te stellen. En wat verder luidt het: «Eu hoe schoon in theorie het moge klinken om het tooneel eene leerschool voor het volk te doen zijn en door goede stuk ken meer en meer in die richting heen te streven, laat ons niet vergeten dat, zoo lang men niet het volk de gelegenheid biedt om zonder kosten den schouwburg te be zoeken, het daar niet komen zal om ge- leerd te worden; en het zelfs dan nog zal wegblijven wanneer men het stukken ver toont die boven zijue bevatting, of niet in zijn smaak vallen. «De «leerschool voor het volk« is dus nog in lange niet, wat zij wezen moet. De vraag: of zij het wel ooit worden zal, schijnt zich zelfs bij liberalen, die met het hedendaagsche tooneel zoozeer dwepen, op te dringen. In Parijs is men ons zeker op tooueel- gebied ver vooruit. Welnu, daar schreef onlangs een blad, dat dagelijks aan het theater ongeveer de helft vau zijne beschik bare ruimte opoffert, het volgende: «Het theater verslindt, vergiftigt, doodt ons. Het verwart de hersenen, kreukt het gezonde oordeel, vernietigt het verstaud, en vervangt de sociale kennis en de philo sophic door een mengsel van valsche reali teiten en droombeelden, veel gevaarlijker, veel schadelijker voor de maatschappij en het individu, dan de slechtste harstochten eu instiucteu. Verdoofd en ontzenuwd door deze luchtspiegeling, die altijd voor ons terugwijkt, verlaten wij het theater met meer tegenzin eu meer walging jegens ons- zelveu en anderen vervuld, nog meer onte vreden over ons lot en met de gedachte het te ontvluchten door de deur, geopend voor alle losbandige fantasie, voor alle be derf des geestes, alle ondeugden, alle mis daden. In de politiek, in de moraal, in de liefde, iii de kunst, heeft het theater, het ideaal van het ideaal! ons meer kwaad berokkend, dan alle revoluties en alle oor logen, want het heeft het '.even doen ont aarden eu verdraaid, eu wij zijn zoover ge komen, ernstig te gelooveu, dat deze ont aarding benijdenswaardig eu aanneme lijk is«. Scherper oordeel kan over de «leerschool des volksal niet worden uitgesproken. En dan nog wel van zoo onverdachte zijde! Centrum. De Kölnische Zeitung door het Frankfurter Journal gelooehenstraft. Reeds weken voor de vergadering der Duitsche Katholieken, welke te Trier moest plaats hebben, wist de ICöln. Zeit., dat deze vergadering de laatste zou zijn, die onder krakeel en oneenigheid der vergaderden zou uit elkaar gaan, om nimmer meer tot stand te komen. Zij trachtte door allerlei spitsvondigheden, door gerekte betoogen haren lezers en ook den Katholieken aan het verstand te brengen, dat, wijl de cul tuurstrijd toch een einde had genomen die vergaderingen slechts onzin waren. Zij konden tot niets auders strekken, dan om twist en tweedracht te zaaien tusschen de zonen van hetzelfde] vaderlaud. Ook tijdeus de vergaderiug verspreidde zij allerlei on waarheden eu scheeve voorstelliugeu van hetgeen op die vergadering plaats greep. Niet alleen door katholieke bladen, maar ook door andere werden hare beweringen gelooehenstraft. Het Frankfurter Journaleen nationaal liberaal blad, ofschoon in 't geheel niet katholiek, bezit toch waarheidsliefde genoeg, om ondanks het toongevende leugenachtige Kölnische wereldblad met lof van den Deut- schen Katholikentag te gewagen. Ouder anderen schrijft het Fr. Journal: «Men kan onmogelijk een denkbeeld krjjgen van de zoo zeer geroemde echtheid van het katholieke volk, als men niet, al zij het ook slechts een vluchtigeu blik geworpen heeft, op de machtige vereenigingwelke van kerspel tot kerspel de Katholieken der ge meenten omvat, deze door de Overheidsper sonen der diocesen met het streven daar buiten verbindt, die tevens voeling houden met Rome, om van daar raad en opbeu ring te ontvangen. De Bisschop Korum noemde de trouwe samenwerking van Gees telijken eu leeken een schouwspel voor menschen eu Eugelen, eu wij, zegt het Journal, wi] meenen, dat zij ook is een schouwspel voor de Evangelische wereld! Wij voelen ons gedrongen hier de opmer king te maken, hoe dag aan dag jubelend wordt verkondigd: Het katholieke volk van Duitschland is een, éeu! Waarlijk in dit schouwspel geeft men ons eene zeldzame volheid vau kracht en doorzicht te aan schouwen. De geschiedenis der menschelijke beschaving heeft niet veel zulke voorbeelden HIARLEIHSEHE (OERMT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5