N I TT W E h' E U 1 L L E 'l'° N- 1148. Donderdag 29 September 1887. 12de Jaargang. Eene gewichtige getuigenis en hare moraal. BUiTËNL Afl D. ir. De geheimzinnige schoenen. Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Isederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afic ïnderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG B U R E A St. Janstraat Haarlem. SumjaiDE ABONNEMENTSPBIJS AGITB MA NOW AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÊN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E R S k L A U R E Y. (Slot.) Het was een belangrijk citaat, dat wij leverden uit een onvoltooid werk van een Staatsman, die jaren achtereen den belang rijksten invloed badop de geschiedenis van ons vaderland. In de dagen toen bij de woorden schreef, welke wij aanhaalden, stond bij evenwel ganscb andere denkbeelden voor, dan hij later doceerde aan de academie en »praktizeerde« als Bewindsman. Maar die veraudering, welke bij Mr. Thor- becke plaats greep, veranderde niets aan de waarheid, door hem in 1831 ver kondigd. Zeer gewichtige gebeurtenissen, onder den invloed van welke bij de getuigenis tegen de revolutie schreef, waarop wij ons beriepen, hadden er plaats. Door de groote mogendheden was baar zegel gehecht aan de omwenteling in België. Dat was een ontzettende inbreuk op bet tractaat van Weenen, onder inroeping vau den Naam der Heilige Drievuldigheid gesloten. Geen wonder, dat de betrekkelijk nog jeugdige geleerde, die zich vooral wijdde aan de studie van bet Staats- en Volken recht (waartoe de edelmoedigheid van Ko ning Willem I hem in staat stelde) opkwam tegeu eeu bedrijf, dat revolutionnair moest genoemd worden. De Belgische revolutie moest wel, toen zij uitbrak door alle vaderlanders wordeu gewraakt. Eu nu sedert 57 jaren zijn ver- loopen en wij hebben gezien boe de toe stand zich hier en in België ontwikkelde, moge men anders dan in die dagen over de daad zelve der Belgen kunnen denkeu, dat alles neemt niet weg, dat de houding der groote Machten onverdedigbaar is en blijft. Aan die bedenkolijke afwijking, wij mo gen wel schrijven, schennis der tractaten, was reeds een ander vooraf gegaan. De afscheuring van Griekenland van Turkije was reeds gelegitimeerd en daardoor de eerste bres geschoten in de sterkte, welke het Congres van Weenen had opge bouwd. Later hebben wij nog veel meer revo- lutiën op internationaal gebied aanschouwd. De revolutiounaire diplomatie kon zich ver lustigen in de afbreking van het gebouw, in 1815 opgetrokken. Het zwaard maakte een einde aan de agezellige verbintenis der Rijkeu* gelijk die, na de verdrijving vau den eersten Napoleon van den Franschen troon, was gesticht. 41 Eene Italiaansche legende. Vervolg en slot.) Het was juist marktdag. Beppo nam eene plaats in tusschen eene vischvrouw en eene groentever koopster, hij maakte de schoenen van zijn stok los, deed er voorzichtig de stof af, en stelde ze ten toon. Niemand scheen ze op te merken; een beetje teleurgesteld begon hij met luider stem te rotpen: Fazanten! goudfazanten! Wie koopt er fa zanten? Wat een lawaaischopper! bromde de visch vrouw. Hij verscheurt je trommelvlies! En ik moet mijn neus dichthouden, zoo ruikt je viseh! antwoordde Beppo, en opnieuw begon hij te schreeuwen: Fazanten! mooie goudfazanten! Wie koopt er fazanten? Wat leutert die vent toch? zei op haar beurt de koolverkoopster. Waar zijn je fazanten dan, lomperd? Fazanten! fazanten! herhaalde Beppo, zon der haar een woord te verwaardigen. Eenige straatjongens kwamen aanloopen en bleven stilstaan om den man aan te gapen, die een paar schoenen omhoog hield. Kijk eens, Pépé! Pépé, wat een gek, die daar, met zijue fazanten! Zeg, groenvrouw, is die vent nieten de kleine deugniet maakt de beweging, ook aan de Napolitaueu eigen, die hierin De derde Napoleon voltooide] hetgeen ziju oom was begonnen; de leer der sa menvoeging der volken tot groote Rijken werd op geduchte wijze toegepast. Al de veranderingen kwamen tot stand (Mr. Thor- becke is profeet geweest) op den bodem der revolutie. Eerst was liet Napoleon III, die de Italiaausche revolutie mogelijk hielp maken. Door den aanval, welke Orsiui op ziju leven deed, verontrust, daar hij zich niet sterk kon voelen in God, maakte hij gemeene zaak met de mannen der loge en der andere geheime genootschappenItalië wilde hij zoogenaamd vrij maken. Eu hoe wel niet dadelijk alles werd verkregen wat de Italiaausche omwentelingsmanuen, Ca- vour en Garibaldi, weuschten, toch was het wettig gezag ondermijnd. Welhaast werd het werk der omwente ling voltooid. Oostenrijk was reeds uit Ita lië gejaagd, doch men had het nog een deel van zijne bezittingeu gelaten; maar Von Bismarck, ook de revolutiounaire po litiek omhelzende, gordde zich, eu .dat wel iu alliantie met, Italië, ten strijde tegen Oostenrijk en zoo werd aan de Habsbur- ger Monarchie, op eeu zeer klein stukske na, geheel haar Italiaansch grondgebied ontroofd. Aan Denemarken ontnamen Pruisen en Oostenrijk, zoo het heette als uitvoerders van den Bondsraad, Sleeswijk-Holstein. In 1870, toen Napoleon III, die ten min ste de volkomeue executie van het wereld lijk gezag des Pausen belette, was ont troond, verjoeg men feitelijk den H. Vader van zijn wereldlijken troon, in strijd met het advies van een Protestant als Guizot. Bij het eindigen van den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, lieteu de andere mogendheden toe, dat Gallië te diep werd veruederd en dat Elzas-Lotharingeu er aau werd ontrukt. Dat alles gebeurde zonder dat het trac taat van 1815 vormelijk was terugge nomen. De geest der revolutie zegevierde dus, ook op internationaal gebied zoo volkomen mogelijk. Mr. Thorbecke getuigde zoo geheel naar waarheid, dat de diplomatie (wij hebben reeds gezien, dat zij de legers .leidde en volgde) welke uit de revolutie geboren was, heerschappij wilde voeren over alles. Zij heeft Europa 't onderstboven gekeerd en vooral ook kleine Staten, doch die juist bestemd schenen om kweekplaatsen der ware, der heilvolle vrijheid te wordeu, uit de rij der Machten van den tweeden en derden rang doen verdwijnen. Door Mr. Thorbecke zouden al die ver anderingen genoemd worden: eene nieuwe bestaat, dat zij het voorhoofd met den vinger aanraken, om aan te duiden, dat zij een dwaas voor zich hebben. Fazanten! goudfazanten! herhaalde Beppo. Schoenen, oude schoenen, zei do groenvrouw. Zerlina, die man i3 malende. Je bent zelf malende, zei Beppo. Wat, scheldt hij ons uit? riep de vischvrouw, terwijl zij hem een slag met een schol gaf. Eeu vechtpartij! vooruit, flink zoo! riepen de visch- en de groenteverkoopsters door elkaar. Een van haar wierp Beppo een grooten sinaas appel naar het hoofd eu dat was het teeken voor een hagel van projectielen, gelijk men er op een markt zoo in massa bij de hand heeft. Beppo zwaaide schuimbekkend van woede met ziju stok in het rond, maar door zijn naaste buren spoedig ontwapend, werd hij door hen beetgepakt en in een ommezien in het bassiu van de fontein, die in het midden van de markt stond, gedompeld! Houdt den dief! houdt den moordenaar! De politie! de politic! brulde de troep koopvrouwen in koor. De arme Beppo nam een stortbad; telkens als zijn hoofd boven water kwam, drong een nieuwe regen van projectielen hem, weder onder te duiken, evenals Polichinel, tot de agenten kwamen om er een eind aan to maken. Aha, zeiden zij, dat is een openbare rust verstoorder, een oproermaker, die trachtte een opstootje te bewerken. En de gerechtsdienaren maakten zich van Beppo meester en lieten hem samenleving der volken, gegrond op den bodem, dien de omwenteling beeft verwoest. De revolutie is zelve getreden in de rij der historische verschijnselen; zij werd een an tecedent voor de volgende leeftijden; aan welks invloed men zich te vergeefs tracht te onttrekken. Mr. Groen Van Priusterer hechtte ook aan die uitspraak zijn zegel. Bedriegen wij ons echter niet, dan spraken zich in die betuiging reeds de beginselen uit, waarnaar Thorbecke (aan wien wij overigens de eer niet geheel zullen betwisten praktisch veel goeds te hebben verricht) later haudelde. Volgens ous inzien kan nimmer uit het geen op zich zelf absoluut kwaad is, iets goeds voortkomen. Het nieuwe zaad, dat uit den bodem der omwenteling ontkiemde, heeft rampzalige vruchten opgeleverd. De nieuwe samenleving der volken iu deze eeuw ontstaan, is allerminst een gezellige ver bintenis der Rijken* geworden. Het meest grove egoïsme beheerscht de verhoudiug tusschen de onderscheiden landen. Waar de kogels nog worden terug ge houden, daar vecht men met tarieven en nota's. Elk waarachtig gevoel van gemeenschap, zooals dat uit het christelijk beset geboren wordt, ontbreekt. Het zwakkere wordt stel selmatig dood gedrukt en de sterkeren wor stelen nog om het overwicht. De sterteren worden door de sterksteu voortdurend be dreigd. De nieuwe samenleving is eigenlijk een gezamenlijk sterven geworden. Daarom zeg gen wij: met de revolutie moet volkomen worden gebroken; het volkenrecht moet op den bodem der eeuwige waarheid van recht en gerechtigheid wordeu gevestigd. Dan eerst zal de vloek van Europa worden af gewend, die er nu bijkans eene eeuw, door en als gevolg der groote revolutie op rust. De H. Vader heeft 4000 franks geschon ken voor de slachtoffers der aardschuiviug te Zug in Zwitserland. Keizer Wilhelm heeft aan Prins Von Bismarck ter gelegenheid van diens Miuister- jubilé, eene hoogst prachtvolle vaas en een zeer kunstig uit ijzer gesmeed bouquet ten geschenke gezonden. Door de Beiersche Tweede Kamer is de Brandewijn-wet met de overgroote meer derheid van 137 tegeu 18 stemmen aan genomen. Op de Beiersche begrooting komt dit jaar voor het eerst een belangrijke, nieuwe post voor, ten bedrage van 5000 Mark tot schadeloosstelling van onschuldig ver uit het bassin komen, om hem naar het poli— tieburcel over te brengen, van waar hij naar de gevangenis werd overgebracht, meer dood dan levend tengevolge van de hem gedane be dreiging, dat hij opgehangen of minstens dood geschoten zou worden. Hij, Beppo, de arme dorpsschoenmaker, plot seling veranderd in een oproermaker, een samen zweerder! Deze metamorphose scheen hem nog wonderlijker (eu in de gegeven omstandigheden, helaas! zelfs veel gevaarlijker) toe, dan die van zijue schoenen in fazanten. Hij had geen greintje vau de ziel viel van Brutus in zich. Hij dacht er volstrekt niet aan, zich in den democratischen mantel te hullen eu zoo voor de rechters te verschijnen, het aan 't nageslacht overlatende om er een vonnis over te vellen, Gelukkig dangdo er hulp voor hem op. Alles- sandrino, de Burgemeester vau het dorp, waar Beppo woonde, toevallig te Napels zijnde, had Beppo's gevangeuneining vernomen en spoedde zich naar de gevangenis. Beppo bekende hem, hoe hij was verleid geworden door hebzucht en begee- righeid, en hoe bij met luider stemme Tito had verwenscht. Hij was er van overtuigd, dat een van die booze geesten, die hij zoo vele ma len had aangeroepen, hem eindelijk zelf in zijn verderf bod gevoerd. Alessandriuo, die zich die dubbele gedaante verwisseling vau een paar schoenen in fazanten en van een schoenmaker iu een staatsmisdadiger niet wist te verklaren, vermeed alle uitlegging, die het berouw van den gevangene had kunnen oordeelden. Dit geschiedt overeenkomstig een door den Bondsraad te kennen gegeven »wenscb.« Eene voorstelling om die scha deloosstelling bij de wet te doen regelen, was door den Bondsraad verworpen, maar dit Lichaam verklaarde daarbij het wen- schelijk te achten, dat de verschillende Bonds-Staten zelveu deze aangelegenheid regelden. Aan Beieren komt de eer toe, dat het de eerste Bouds-Staat is, die deze teedere zaak ter hand neemt. Omtrent een vrij wat belangrijker ge val dan de beide »incidenten-Schnaebele«, wordt uit Epiual het volgende bericht. Men verneemt namelijk, dat een luitenant van het garnizoen te Luneville, die aan eeue jachtpartij deelnam, door twee geweerscho ten zoo ernstig aan het been is gewond, dat eene afzetting noodzakelijk is; zijn be diende werd door een derde schot gedood. Volgens verklaring der geueesheereu, was daarbij gebruik gemaakt van vuurwapenen, die iu den oorlog wordeu gebezigd. De Duitsche soldaat, die geschoten heeft, was aan de houtvesters toegevoegd, ten einde de strooperij te beletten. Hij zegt, driemalen den jagers te hebben toegeroe pen stil te staaD, en eerst geschoten te hebben, toen zijne sommaties vruchteloos bleken. Hij zegt volgens het algemeeue con signe gehandeld te hebben. De jagers verzekereu, geene sommatie te hebben gehoord, terwijl de soldaat, die ge schoten heeft, door het geboomte voor hen was verborgen. Graaf Munster is door deu Minister van het Buiteulandscbe zaken ontvangen, die hem het resultaat van het onderzoek heeft medegedeeld, hetwelk van Fransche zijde naar het voorval aan de grenzen is inge steld. De Fransche Regeering heeft besloten, eene gerechtelijke vervolging iu te stellen tegen de Burgemeesters, die het aanplak ken van het manifest vau den Graaf van Parijs in hunne gemeenten hebben toege laten. Volgens het Journal des Débats houdt de Minister van Financiën zich bezig met het denkbeeld eeuer conversie van de oude 4x/2 perceuts schuld, ten einde de noodige middelen te hebben om aan de buitenge wone uitgaven op de begrooting van 1888 het hoofd te bieden. Op het eilaud Corsica is de cholera uit gebroken. In de laatste dagen zijn er 40 gevallen, waarvan 11 met doodelijken afloop, geconstateerd. De Spaausche Koningin-Regentes heeft oen bezoek gebracht aan de geboor teplaats van den h. Ignatius van Loyola, den stichter der Jezuiëten-orde, en de verzwakken. De goede man ging oogenblikkelijk naar den clief der justitie om hem liefderijk tot voorspraak te dienen. Gelukkig voor Beppo ontving deze ambtenaar op hetzelfde oogecblik een brief met dezen inhond: „Excellenza, enz. enz. „De vereeniging, waarvan gij eertijds ook een ijverig en nuttig lid waart, zendt u de volgende inlichtingen. Beppo, de schoenmaker, had geen woord gehouden aan Tito, zijn klant, uit be- geerigheid, ijverzucht en hebzucht, in de hoop hem meer geld af te zetten dan deze hem schul dig was. De vereeniging, van deze bizondere omstandigheden onderricht en juist in de nabij heid zijnde, besloot Beppo tot zijne beterschap te straffen, terwijl zij de dingen op weg van Beppo's dorp tot aan Napels zoo beschikte, dat Beppo werkelijk eindigde met te gelooven, dat zijne schoenen fazanten waren. Beppo is verder gegaan dan de vereeniging bedoeld had; maar juist zijne domheid rechtvaardigt hem voor elke overige beschuldiging, die tegen hem kan zijn ingebracht. Gij zult hierin gesloten tien lire vinden, zijnde de prijs der schoenen, die Beppo op de markt heelt verloren. Wij noemen ons, Excellentie, met allen eerbied. Uwe zeer onderdanige dienaren De Mezzo-Natti." De tien lire bleven bij de politie voor de boete, maar Beppo werd dienzulfden dag vrij gelaten en keerde naar zijn dorp terug, waar bij Alessandriuo hartelijk dankte, dat deze hem zoo welgeslaagd tot voorspraak was geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1