is, dit moest wezen »instemmen« en niet bet Duitsche bijvals. De puristen hebben nog geen vasten re gel. Eet absolute stelsel der Vlamingen leidt tot bespottelijkheden. Ook wij hebben een tijd in de geschiedenis onzer taal ge- had, dat men een ingenieur een vernufte-' ling noemde. De beste norma zou nog we zen: geen woorden, aan moderne talen ont leend, te gebruiken waar onze taal een equi valent heeft. Bevrediging, sussing zijn even goed als apaisement, dat men bjj de onder wijsdebatten uit den treuren hoorde. Doch hypotheek, catalogus, quintesseus, wie zou ze willen verbannen? Staat het ons niet, evenals de Franschen, Eugelschen en Duit- schors vrij aan die Grieksche en Latijnsche gasten burgerrecht te verleeneu? Gelderlander STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 1 Oct. Door den Raad is in zijne jl. Woensdag gehouden zitting besloten bij eene particuliere instelling alhier eeue geld- leening aan te gaan van 50,000 a Sl/2 pc., tegen 97:/3 percent. In het teekenouderwijs aan de Burgeravondschool zal worde u voor zien door de tijdelijke benoeming van den heer Van der Spek tot leeraar in het recht lijnig teekenen. De voorgestelde voorziening in de rege- ling'van het onderwijs in de geschiedenis aan de H. B. S. met 5 jarigen cursus is aangenomen. Evenzoo de voorgestelde 3de suppletoirs begrooting dienst 1887 en het lste suppletoirs kohier voor de plaatselijke directe belasting dienst 1887. Aau de Is- raëlietisehe school is toegestaan, de lokalen van de Burgerschool aan het Klein Hei ligland in gebruik te nemen. Aan de vrij willigers van spuit 10 werd de voorgestelde gratificatie van 250 toegestaan. De voor gestelde post voor bestratings- en rioolee- ringswerken aan de Leidschevaart en de Nieuwe Gracht werd toegestaan. Evenzoo de vergunning aau den heer D. de Clercq voor eene pont in het Noorder Buiten- spaarne, terwijl de subsidie is afhankelijk gesteld van nog te bedingen voorwaarden. Eene wijziging is gebracht op verzoek van den heer Prévinaire in de overeenkomst omtrent de gronden aan den Zijlweg en de Brouwersvaart, tusschen de gemeente en de beer P. vroeger ontworpen. Het voorstel omtrent de bestrating van Oost- vest eu Rustenburgersloot is aangehouden. Het verzoek van bewoners van den Zijl- weg om, in plaats van ijzeren, houten hek keu om hunne voortuinen te mogen plaat sen is niet toegestaan. Een voorstel van B. en W. om gelden toe te staan voor de afrastering bij het Nassauplein is verwor pen, Met een paar kleine wijzingen is het verzoek van den heer Prévinaire om voor een nieuwen weg de Garenkokersvest te mogen overbruggen toegestaan. Verder was een voorstel van B. en W. aan de orde omtrent een officieel Raads- verslag. Reeds in 1885 had had de Raad de wenschelijkheid uitgesproken van de uitgifte van zoodanig officieel verslag met zakelijke mededeeling der gedane voor stellen en uitgebrachte adviezen, en de samenstelling daarvan tegen eene bezoldi ging van ƒ600 toe te vertrouwen aau een meester in de rechten, en had de Raad verder dit punt in handen van B. en W. gesteld om daarop nader van advies te dienen. B. en W. echter, van oordeel, dat een officieel verslag niet zake lijk, maar woordelijkhet gesprokene moet teruggeveii, doen thans het voorstel door tusschenkomst van de firma Joh. Enschedé en Zonen te doen verschijnen een steiio- graphisch verslag, met machtiging om dit te voegen als bijvoegsel bij de Oprechte Raarlemsclie Courantmits vooraf kosteloos 50 exemplaren aan de gemeente zijn ver strekt, tegeu eene uitkeering aau genoemde firma van j 85 per zitting. Uit de toelich ting blijkt, dat de stenographische hulp van de Stenographische Inrichting te 's Gra- venhage zoude kunnen verkregen worden waarvan de kosten, ten laste komende van de firma Joh. Enschedé en Zonen60 gul den per zitting zouden bedragen. In het geheel, zeggen Burg. eu Weth. zou op dezen voet de uitgifte een jaarlijksch be drag van 2125 kosten, en met het oog daarop gevoelen B. en W. zich bezwaard tot de aanneming te adviseeren van het voorstel, dat zij ontworpen hebben om, afgescheiden van hunne persoonlijke in zichten,^ uitdrukking te geven aau het door den Raad indertijd genomen besluit. Na eenige discussie is, daar de leden, die de Raadscommissie hadden uitgemaakt, geen van allen aanwezig waren, de ver dere behandeling van dit punt op voorstel van den heer Mucaré aangehouden. De voorgestelde wijzigingen in het reglement van orde der Kamer van Koophandel zijn aangehouden. Na eene uitvoerige dis cussie over het voorstel van het Raadslid Gallandat Huet tot herziening van de in- structiën van gemeente-architect enz. zijn de verdere behandeling van dit voorstel en het advies van Burgem. en Wetb. aangehouden omdat de vraag, of eene door den heer Macaré voorgestelde motie van orde werkelijk wel eene motie van orde was, de stemmen staakten. Ten slotte is nog aan den onderwijzer M. Binnenwijzend op zjju verzoek eervol ontslag verleend en de benoeming van een lid der commissie voor de gemeentelijke Gymnastiekschool uitgesteld. Bij den aanvanvaug van de zitting heeft de heer J. A. Lodewijks, het nieuwbenoemde Raadslid, zitting genomen, en werd, als zeer urgent, besloten, eene som van 450 toe te slaan voor betere inrichtiug van lo kalen iu het Buitenhuis, zoomede om te appelleeren van het vonnis, door ds recht bank alhier gewezen in zake de gemeente Haarlem tegen de weduwe Schreuder over be taling van erfpacht. (H. Ct.) Bij kon. besluit is aau Mevrouw de we duwe E. M. Van Hitte, alhier, vergunning verleeud »tot inrichting van het huisje- legen aau de Nieuwe Gracht alhier, kar- dastraal bekend sectie C, No 407, plaatse lijk geteekend No 13, tot een gesticht als bedoeld in art. 7 der wet vau 27 April 1884 Staadsblad No 96), om daarin ge durende het tijdvak, eindigende 31 Decem ber 1892, een gesticht te hebben ter ver pleging van rustige krankzinnige vrouwen, met bepaling, dat het maximum van het aantal lijderessen zal bedragen 20 en het minimum van het aantal geneeskundigen één«. Bij de alhier plaats gehad hebbende verkiezing van twee Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder zijn gekozen de Iieeren P. W. J. C. Van de Wall Bake met 358 eu Mr. M. G. P. Del Court Van Krimpen met 232 stemmen. Tot Voorzitter van den Veerpolder onder de gemeente Haarlemmermeer en Spaarnwoude, is, iu plaats van wijlen den Heer A. Wijnands, benoemd de Heer G. F. Evelein, alhier. De Commies der posterijen le kl. W. M. Van Idsivga wordt op zijn verzoek met 15 October overgeplaatst van 's-Hertogen- bosch naar hier. Heden, 1 October, treedt te dezer stede van gemeentewege een brandschel en daaraan verbonden telephooninrichtiug in werking. Het doel daarvan is om, ingeval van brand, laugs electriachen weg politie eu brandweer te kunnen waarschuwen. Te dien einde zijn aau het hoofdbureau eu de hulpbureau's van politie alsmede bij alle brandmeester telephouen eu brandschel len geplaatst. Aan den Heer Ch. R. Kouveld, ci- viel-ingenieur te Amsterdam, is door B. eu W. dezer gemeente opgedragen het leveren van de inrichting om door een vervoerbare stoommachine beerkuilen pneumatisch te ledigen. Niet alleen dat hierdoor eene besparing in de exploitatie vau de stadsreiniging wordt verkregen, doch het ledigen zal nu buitengewoon snel en zonder eenige verontreiniging of stank kunngn geschieden. De Regeering weuscht gedurende nog vijf jaren subsidie te verleenen voor de res tauratie van de St. -Bavo-kerk alhier (f 10,000 's jaars). ALMANAK DER 40e WEEK VAN HET JAAR 1887. OCTOBER, (Wijnmaand, 31 dagen). Toegewijd aan de HH. Engelbewaarders. Rozenkransfeest. H. Remigius, Biss. en Bel. f 533. Evang. De lamme wordt genezen. 3. Maandag. H. Gerardus, Abt, 956. 4. Dinsdag. Franciscus van Assisië, Bel. stichter van de Orde der Minderbroe ders, f 1226. 5. Woensdag. H. Placidius en Gezelleu, Mart. 546. 6. Donderdag. H. Bruno. Bel. installer der Karthuizer-orde, f 1101. 7. Vrijdag. H. Marcus, Paus eu Bel. -j- 336. 8. Zaterdag. H. Brigitta, Weduwe, 1373.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6