BINMEflLTN 1). GEMENGDE BERICHTEN. De cholera te Messina neemt geluk kig af. Van 27 op 28 dezer kwamen 50 ziektegevallen voor, waarvan 20 met doo- delijken afloop. De Epoca gelooft niet aan den te rugkeer van Zorilla in Spanje. Men denkt dat hij de staatkunde zal vaarwel zeggen. De Sultan van Zanzibar heeft het geheele kustgebied, dat hem bij de overeen komst van 1 November 1886 werd toege wezen, aan Eugelschen en Duitschers afge staan, overeenkomstig het tusschen Enge land en Duitschland gesloten verdrag nopens de sferen binnen welke elk dier natiën haar invloed zoude aanwenden. In ruil krijgt de Sultan eene jaarlijksche bijdrage in geld. De Spaansche Regeering is voorne mens eene nieuwe Europeesche conferentie over Marokko's aangelegenheden bijeen te roepen, zoodra de door typhus aangetaste Sultan overleden zal zijn, teneinde tot eene collectieve handhaving van den statusquo te geraken, tijdens de minderjarigheid van den zoon des Sultaus. De Spaansche ad- miraliteitsraad heeft nieuwe planuen voor de vloot vastgesteld, waarvoor de Cortes 9 millioen hebben bewilligd. Er zullen slechts 30 torpedobooten worden gebouwd, daartegen meer snelkruisers. De eerste dezer schepen, elk van 4500 ton, worden eerst daags internationaal aanbesteed. De Rumeensche Regeering heeft maatregelen genomen tegen eene door de Bulgaarsche vluchtelingen in Rumeuië be oogde oproerige beweging in Bulgarije, waardoor de partij der uitgewekenen zeer ontmoedigd moet zijn. Bij de 400,000 pond sterling, welke de Nizam van Hyderabad den Onderkoning van Brit3ch-Indië heeft aangeboden voor de verdediging der Noordwestelijke grenzen van Indië, heeft deze een brief geschreven, waarin hij de redenen daarvan ontvouwt. De voornaamste daarvan blijkt te zijn, dat Rusland, sedert eeuwen, de vijand is geweest van het Muzelmaasche geloof, in Europa zoowel als in Azië. Sedert een paar dagen loopt het ge rucht, dat de Sultan van Marokko gevaar lijk ziek is. Spauje's vertegenwoordiger te Tanger, die met verlof te Madrid was, moet dientengevolge van zijne Rege6ring last ont vangen hebben, onverwijld naar zijn post terug te keeren. Spanje, Italië en Frankrijk slaan elkan der met naijverige oogeu in Marokko gade. Elk dier mogendheden zoekt aldaar sinds lang een overwegendeu invloed te krjjgen. Indien de Sultan komt te overlijden, kan de naijver er allicht verwikkelingen doen ontstaau. De troonopvolger in Marokko is pas negentien jaar oud. Het Gentrum, sprekende over //Kerk en Socia - lisme//: zegt. Het ongeloof in zijn ruwsten, in zijn grofsten vorm duldde men, verheerlijkte men zelfs; het ge loof, met zijne weldaden, zijne schatten, verachtte men, bespotte men, wantmen kende het niet meer.' Maar de straf is gekomen. De sociale quaestie is daar; zij vertoont zich aan de wereld, dreigend met duizenderlei geva ren, dreigend met de geweldigste revolutie waar van men ooit getuige was; zij vertoont zich als de quaestie, die alle andere beheerscht, waarhij vergeleken alle andere in 't niet schijnen te ver zinken. En verbazingwekkend verschijnsel voor de liberalen, die meenden dat de Kerk tegen de arbeidende klasse was en bang voor het volk! het is de Kerk, die optreedt om die drei gende gevaren te bezweren; het is de Kerk, die voor zich de taak opeischt, deze zoo diep in grijpende quaestie op te lossen; het is de Paus, die de Katholieken aanspoort de sociale noodcn te lenigen, de sociale misbruiken uit te roeien, het lot van de arbeidende klasse te verbeteren. Wat meer is, het is de Kerk, die de daad bij het woord voegt; en Windthorst mocht met volle recht in den Duitschen Kijksdag aan protestan ten en liberalen toeroepen: //Gij zult nog veel, zeer veel moeten inhalen, wilt gij ons op soci aal gebied nabij komen//. En nu komt men tot bezinning aan de over zijde. Nu erkent de een heel goedig, dat de Priester toch wel iets kan bijdragen tot de op lossing der sociale quaestie; nu voelt een tweede zich zelfs gedrongen te erkennen, dat het ongeloof het socialisme heeft in 't leven geroepen; nu acht een derde het wel de moeite waard de werken der kerkleeraren eens op te slaan en had men vroeger het wezen der Kerk voor bijgezien en haar voorgesteld als aristrocraat, die het volk verdrukte, als conservatief in den slecht- sten zin van het wordt, thans haalt men eens klaps een streep door al die oude beschuldigin gen, thans vervalt men, door onkunde of kwa den wil, in een andere uiterste en verkondigt dat de Kerk niet slecht conservatief, maar slecht democratisch: socialistisch is, of het althans spoedig worden zal! In De werkmansbode leest me n het onder staand oordeel over de hedendaagsche vrouw van den werkman: //Als wij haar beoordeelen, dan mogen wij niet verzwijgen, dat zij naast de vele deugden, die zij be oefent, toch in menig opzicht niet meer gelijkt op die oud-Hollandscke vrouw, welke, spreekwoor delijk gezegd, een gulden tot vijf-en-twintig stuivers wist te maken. Opschik, lust naar gezel schappen, comediespel, zang en dans, ziedaar eenige welputten, waarin, helaas! zooveel dub beltjes verzwolgen worden, die beter en nutti ger hadden kunnen wordeu aangewund en welke, nadat zij eenmaal in dergelijke putten verdron ken zijn, niet meer ten nutte der offeraars of hunne gezinnen op te pompen zijn. Men ver- denke ons niet, dat wij genietingen aan onze vrouwen misgunnen. Integendeel, wij verklaren gaarne, dat zij, als deel der schepping, recht hebben op een evenredig deel der genietingen, die het leven veraangenamen kunnen, maar wij wenschen ook dat zij, en vooral zij in de eerste plaats, medewerken om onzen stand te verbeteren juist zooveel van de wereldsche genoegens als haar deel nemen, dat zij genieten zonder dat haar genot tegelijkertijd de oorzaak worde van latere ontberingen en ellende.// De kiesvereeniging Oostermoer te Borger en omstreken heeft als candidaat voor het lid maatschap der 2e Kamer in het kiesdistrict Winschoten gesteld den heer mr. J. W. J. Baron De Yos Van Steenwijk, te 's-Gravenliage, afge treden lid. Bodegraven, 3 Oct. Bij den te huize van den heer C. Blommesteyn alhier plaats gehad hebbenden kolfwedstrijd was de deelneming groot. De le prijs werd behaald door de heeren Jac. Atteveld van hier en J. Kam te Harmeien. Bui tengewoon talrijk waren de toeschouwers, die den wedstrijd gadesloegen en menigmaal door luid applaus hunne bewondering te kennen gaven over het fraaie spel en de vaste hand der kolvers. 's Gravenhage, 3 Oct. Het fanfarekorps van het 3e regiment huzaren, in garnizoen kapel meester de heer L. M. Van Waasdijkis met den eersten prijs bekroond in den wedstrijd van fanfarekorpsen te Mechelen. Bergen op Zoom, 3 Oct. Het muziekkorps van het 3e Beg. Inf. alhier in garnizoen, ka pelmeester de heer Bouwman, behaalde op het con cours te Mechelen den eersten prijs in den wed strijd van harmoniekorpsen. lie Heer Mr. J. L. De Br u ij n Kop s, Lid der Tweede Kamer, is te 's Gravenhagij overleden. De doleerende gemeente in een der steden van de noordelijke provinciën heeft een oud gebouw aangekocht, om tot kerk in le richten. Daar er eenige herstellingen noodig ble ken, werd een timmerman ontboden, die ver klaarde, dat tol steun eenige palen moesten wor den geheid, waarop een der hoofden van de ge meente op zalvendeu toon aanmerkte: //Des Hee ren goedheid kent geen palen." Dit herinnert aan het vrouwtje, die haar mangel verkocht en met de handen in den schoot bleef zitten, ge dachtig aan de spreuk: „Wie op den Heere ver trouwt, dien mangelt niet." Wat wist hot goede mensch ook van naamvallen Een der huisbewaarders van het Elysee werd in de afgeloopen week voor zijne jarenlange trouwe diensten door den President beloond met het kruis van het Legioen van Eer. De arme man werd krankzinnig van blijdschap. Hij verbeeldt zich, dat hij President der Kepubliek is geworden. Hij is nu opgenomen in eert ge- gesticht. De geneesheeren twijfelen echter aan zijue beterschap. Uit Botterdam schrijft men: T ij- bot Tijbothoort men eiken morgen langs de straten roepen, nu eens met forsche, dan weer met gilieude stem. De vraag is: verkoopeu de bekende botboeren werkelijk IJbot, of is het Maasbot die ze aanbieden? Men kan eiken mor gen cusschen 8 en 9 uren een aantal botboeren aan de Maaskade vinden; bij aankomst der Brielsche boot wordt eene partij bot gelost; deze wordt dan netjes in bennetjes gelegd en daarna in zoovele deelen verdeeld ais er botboeren zijn; een der aanwezigen haalt een handvol geuum- merda oude centen uit den zak, elke boermemt er een uit en het nummer, dat op zijn cent staat, wijst aan welke partij voor hem is; dadelijk worden nu de petten er op gelegd, de karretjes wordeu voor gereden en terstond de mandjes visch op geladen. En vooruit gaat het dan de stad in, met den roep: Tijbot! Tijbot! Pieter Boggeveen, wonende aan den straatweg te Hillegeraberg, vierde jl. Zater dag zijn lOlo verjaardag. Londen heeft een nieuwen Bur- gemecster gekregen, Polydoor de Keyser, een Belg van geboorte. Te Deudermoude zag hij den 13den December 1832 het eerste levenslicht. Da heer De Keyser heeft zich echter als Londenaar zeer onderscheiden, zoodat het hooge ambt van Lord Mayor hem met alle recht is toevertrouwd. Een ander feit, dat zeer de aandacht trekt is, dat de heer De Keyzer katholiek is. Sinds de hervorming was geen Lord Mayor van Louden katholiek. In Engeland is een korps mili- taire velocipedisteu opgericht, voorloopig ter sterkte van 1 officier, 2 onderofficieren, 1 hoornblazer en 25 manschappen. Dit korps zal geleidelijk worden uitgebreid. Om opgenomen te kunnen worden moet het personeel aan strenge physieke eischeu voldoen. De manschappen worden vooral geoefend in het doelmatig gebruik van hunne vervoermidde len en voorts in den verkenuings- en koudschaps- dienst en het vlug vervaardigen van terreinschetsen en rapporten. Naar wij vernemen, heeft de Krijgsraad te 's Gravenhage uitspraak gedaan in de bekende zaak der huzaren-officieren op „Seiupost". Twee hunner zija veroordeeld ieder tot eene boete van f 50; de derde is vrijge sproken. AanbevelenswaardigDe bekende En- gelsche schrijfster Hanna Moore had eene goede manier om met kwaadsprekers om te gaan. Men zegt, dat wanneer haar iets ten nadeele van een ander verteld werd, haar antwoord altij 1 was: „Kom, wij zullen gaan vragen of dat waar is." De uitwerking was soms belachelijk pijnlijk voor den kwaadspreker. Hij werd verlegen, stamelde iets, dat zij gezegde wijzigde, of verzocht, dat er geena notitie van zou genomen wordeu. Maar de goede vrouw was onverbiddelijk; zij bracht den kwaadspreker bij d°u belasterde, om onderzoek te doen en de wederzijdsche verklaringen te ver gelijken. 't Is niet waarschijnlijk, dat iemand het voor de tweede maal waag/te bij Hanna Moore met praatjes aan te komen. Hare manier is zeker wel een radicaal middel tegen kwaadsprekers. Een Deeusch schilder heeft eene mechaniek uitgevonden, waardoor de vensters naar binueu in de kamer kunnen gebracht wor den om ze te kunnen schoonmaken. Dit voorkomt vele ongelukken, ontstaau uit de gevaarlijke ma nier waa'op dn-ns' fn»i<jes en glazenwasschers gewoon zijn ilea buit nkant dsr glasruiten te rei nigen. Eeu groot voordeel van deze uitvinding is, dat zij zoowel bij ouderwetsche als bij nieuwe vensters is toe te passen. Een Deen, de Heer Sop husBitter, heeft eene merkwaardige uitvinding gedaan. Hij vervaardigde eene zelfcontrolcerend) geldtafel, die wanneer zij de proef in de praktijk kan door staan, mannen van zaken zal behoeden tegen oneerlijke kassiers. Het geld, dat door het publiek betaald wordt, glijdt door een roteerenden geld- houder in eene gesloten lade. Voor het terug t e betalen geld bevinden zieb op de tafel gesloten vakkeu met afzonderlijke muntstukken, soort bij soort, die de patroon eiken morgen vult en af sluit. Door met beide handen aan eene veer te drukken of te draaien, kan de kassier de noodige muutstukken een voor éen naar voren schuiven, zoodat de betaler ze uit de schuif kan nemen, üp deze wijze is bijna geene oneerlijkheid mo gelijk. De gezeefde sintels van verbruik te steenkolen worden tegenwoordig in eene Fran- sclie fabriek aangewend tot het maken eener goedkoope steensoort, en wel door dat gezeefde gruis te vermalen en met gebluscbte kalk te vermengen, door welke bewerking de aldus ge vormde steen luebtdroog is, en door ouderdom krachtiger wordt. Uit 1 M.3 maakt men 2500 stuks a 12 fr. per 1000. Omderouriositeitswille deelen wij mede, dat de Illustrirte Monatshefte, te Mün- choD verschijnende onder redactie van de heeren Max Kobb en Dr. J. E. Weiss, vermeldt, „dat op den 27en Maart van dit jaar op 45 jarigen leeftijd overleden is de Heer Jean Kicki, Pro fessor in de botanie, Ksctor van de Universi teit te Leider, in Holland en Directeur vau den Slaatstuiubouw. Wie hiermede bedoeld wordt, is moeilijk te zeggen. Naar men uit vertrouwbare bron aan de Écho mededeelt, bevindt zich burger Domela Nieuwenbuia weder te 's Gravenhage. Hoe bevreesd zelfs doctoren en apothekers voor de in Sicilië heerscheude cholera- epidemie zijn, leert de opgave van eeuigen dezer naar elders gevluchte heeren, wier namen op bevel van den Italiaanschen Minister van Bin- nenlandache Zaken in de Italiaansche Staats- Courant zijn geplaatst. De lijst bevat de namen van 18 geneesheeren en 10 apothekers uit Cata nia, 4 geueesheeren en 4 apothekers uit Adertio, 3 geneesheeren, 2 chirurgen en 4 apothekers uit Fatorno, 3 apothekers uit Biaucavilla, en uit Maletto en Francofonte elk een geneesheer. Te gen al deze lafaards is eene gerechtelijke aanklacht ingediend. Naar gemeld wordt, is aan de Uni- versiieit te Madrid een leerstoel voor het Volapuk ingesteld. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft het voorstel om eervol ontslag te verleenen aan dr. Smit, als leeraar aan de Koninklijke Hoogere Burgerschool aldaar, aangenomen. Dit voorstel is niet alleen gegrond op het op treden van genoemden leeraar als politiek agitator, maar ook op zijne houding tegenover de directie der school en op het gebrek aan medewerking van zijnentwege tot bevordering van den goeden gang van het onderwijs, welke omstandigheden zijne verwijdering wenschelijk maken. Het eervol outslag is verleend met 11 stemmen: 3 waren er tegen eu eeu briefje was blanco. Te Heinkenszand hebben, vol- ger.s de O. Ct., een paar koeien gevaar geloopen te barsten door het te gulzig eten van klaver, die niet goed droog was. Bijtijds werd hun de hals afgesnoden. Eene afdoende geneeswijze. De nijvere bij. De openbare mea ning omtrent de bij, mag wel eens wat gewijzigd worden. Deze is eeuwenlang geprezen om haar vlijt, maar onlangs heeft men berekend, dat zij in dit opzicht eene geïnspireerde reputatie bezit. Het is toch een feit, dat de nijvere bij slechts drie uur per dag werkt en de rest van den tijd naar hartelust luiert. In het Ha u delsmuseum (Keizers- gracht 133 te Amsteruam) wordt van 3 tot 30 October eene nationale tentoonstelling van ver warmingstoestellen gehouden. Men Bcbrijft van geloofwaardige zijde aan den Noordbrabanten De heerJ. Buijg- rok te 's Hage, die sedert ruim zeven jaren aan eene geheele verlamming en gevoelloosheid zijuer beenen lijdende was, tot welker genezing zelfs de grootste Doctoren en Professoren niet in staat waren, is dezer dagen plotseling door een wonder van Gods almacht genezen en heeft het gebruik zijner ledematen wederom terug ontvangen, en dit wel door aanraking van een ring, die in de St. Jauskerk te 's Hertogenbosch bij het mira culeus beeld der H. Maagd is gewijd." V o 1 g e n s l' Industrie laitière bestonden er, omstreeks de helft vau het loopeude jaar, in de Yereenigde Staten 87 kunstboterfabrieken, die 266 afnemers in 't groot eu 3547 kleinkandt- laatB van hun preparaat voorzagen. In vier maan den, November en December 1886 en Januari en Februari 1887 brachten die fabrieken 5,736,000 kilogram kunstboter in den handel. Dat is, met Nederland vergeleken, betrekkelijk niet veel. Eergisteren-ochtend geraakte aan den Aalsmeerderweg bij de Vijfhuizerweg te Haarlemmermeer eene strooschelf, van ongeveer 20,000 kgr., door het spelen met lucifers, waar mede kinderen zich bezig hielden, in brand. Met moeite gelukte het, woning en bergen te be houden. De Notaris Swemer, te Waarden- borg, is bij vonnis der Bechlbank te Tiel ver klaard iu staat van kennelijk onvermogen. Hot passief wordt geraamd op f 200,000. De socialist Methöter, die, zoo- als gemeld is, wegens een artikel in Recht voor Allen, getiteld: „Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis iu den kerker", strafrechterlijk zal worden vervolgd, was vroeger korporaal bij het 5e reg. inf. Ongeveer 6 jaren geleden schoot hij te Nijmegen eene vrouw, met wie hij verkeering had aangeknoopt, dood, en richtte daarna de revolver op zich zelveu, met het doel ook zich zei ven van het leven te berooven. Het schot mistte echter het doel, en na een langdurig lij den herstelde hij van de verwonding, die hij zich had toegebracht. Wegens den moord op bedoelde vrouw werd hij door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en ver vallen verklaard vau den militairen stand. Z. M. de Koning verleende hem echter in zooverre gratie, dat de straf in 2 jaren cellulaire gevan genis werd veranderd, terwijl Z. M. tevens de eerloosheid, aan de tuchthuisstraf verbonden, op hief. Die 2 jaar celstraf onderging hij bij wijze van gunst echter niet in de gewone gevangenis, maar hij werd als geëmployeerde werkzaam ge steld op het bureau van den directeur van het Huis van burgeriijke en militaire verzekeriug te Arnhem, zoodat hij aldaar meer als beambte dan als gevangene werd beschouwd. Na het einde van zijn straftijd werd hij ingedeeld bij het 7e reg. inf., doch op zijn verzoek werd hij van zijne militaire verbiutenis ontslagen, en daarop benoemd tot sclirij/er in hetzelfde Huis van bur gerlijke eu militaire verzekering te Arnhem, waar hij als gevangene was geëmployeerd geweest. Op grond van de uitkomsten van het onderzoek omtrent den brand van de Opéra Comique te Parijs, heeft nu de Procureur-Ge- raal der Kepubliek zijn eiscb gesteld. Yolgens dien eisch zullen vijl personen, waaronder de Directeur en twee brandweermannen, voor de rechtbank worden gedaagd. Ook San Francisco zal nuzijn vrijheidsbeeld krijgen. Adolpb Sutro laat voor zijne rekening een groot vrijheidsbeeld naar het model van dat te New-York maken, dat hij aan de genoemde stad zal schenken. Het zal geplaatst worden op eene hooge rots, bij San Francisco, van waar men een ver uitzicht heeft over de Golf en den Stillen Oceaan. In 1885 verging in de Beringstraat het barkschip Napoleon, "aar ondersteld werd met man en muis. Thans blijkt echter, dat één matroos er heelhuids afkwam. Hij vertelde vree- stlijk geleden te hebben. Bij de schipbreuk redde de bemanning zich op ijssohollen maar toen na dertig dagen Eskimo's ter hulp kwamen, wareu allen op dien ééuen taaieu matroos na gestorven. Deze leefde daarop twee jaren ouder de Eskimo's eu werd onlangs door Amerikaansche visschers opgenomen en naar zijn vaderland teruggebracht. Toen dezer dagen eene weduwe te Maaslaud hare kas nazag, viel de lamp om, tengevolge waarvan een bedrag van ruim 1500 gulden verbrandde. In den afgeloopen zomer hebben de beide stoomsohelpeuzuigers gedurende 103 da gen klaar gelegen om op de Lutine te werken, maar uit slechts 27 dagen kunnen doen, door den ongunstigeu toestand van wind en water. Dit jaar leverde die exploitatie dan ook treurige uitkomsten, eu bevestigt veler meening, dat men op eene andere wijze, d. i. ook met nog andere hulpmiddelen moet werken. Berlijn is de tweede stad iu Duitschland, welke een electrisch orgel krijgt. Aken heeft er reeds een, maar nu zal ook de nieuwe Kruiskerk met een electrisch orgel wor den voorzien. De commercienrath Eger gaf hier voor 20,000 M., terwijl de gemeente het overige geld toestond. Het orgel wordt te Berlijn ver vaardigd in de fabriek van Dinse, mtt vergun ning van den eigenaar van het octrooi te Frei burg. Het voordeel van een electrisch orgel is, dat het, eenmaal gestemd, nooit of zelden weer gestemd behoeft te worden. De betrekking van hoofd der school te Oude-Pekela zal eerstdaagsver loot wordeu! Deze school behoort ul. aan twee gemeenten, die voor hoofd eea verschillende keuze deden, en sal volgens het contract in eene vereenigde zitting der beide gemeenteraden het lot tusschen de beide uitverkorenen bes'issen. Een kind van 77 jaar. TeNew-York overleed miss Caroline Tebasse, die tot haar 77a jaar het uiterlijk vooikomen, de natuur en het wezen van een kind had behouden. Zij had zich normaal ontwikkeld tot haar 12e jaar, maar toen waren alle groei en ontwikkeling blijven stilstaan. Tot heden waren wel dergelijke gevallen van stilstand in de ontwikkeling van hot individu bekend, zegt l'Union Medicate, maar de aldus misdeelden werden nooit ouder dau 3Q jaar^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2