Laatste berichten, Gedurende het internationaal congres, dat onlangs te Washington gehouden werd, zoo wordt ons gemeld heeft men daar 's avonds en 's nachts geen enkele neger op straat gezien, ofschoon in die stad zeer vele kleurlingen zijn. De reden daarvan moet vrees voor de geneeskundigen zijn geweest. De negers gelooven nl. vrij algemeen, dat de dokters, als zij niet genoeg lijken hebben voor ontleedkundige proeven, 's naclit8 mannen uitzenden om negers te dooden en aan de snijkamers te leveren. Nu op het Congres zooveel dokters bijeen waren, zouden er ook wel vele lijken noodig zijn, dach ten de negers, en daarom bleven zij veiligheids halve thuis. Wonderbare genezing. Voor geest en hart. Wie zich met alle ding wil moeien, Die ziet het meest zijn gramschap groeien. Al is een moederhand ook arm, Zij dekt toch warm. Wijze lieden wederleggen Meer met zwijgen dan meff zeggen. Vertrouw den menschen wel uw goed, Maar zie daarbij aan wie gij 't doet. Daar kan geen erger ziekte wezen, Dan niet te willen zijn genezen. Ter behartiging. 's Menschen geluk bestaat in de liefde. Niet in dien blinden hartstocht, welke het val ache yoor het ware houdt, want deze is bedriegelijk, hij belooft genot, dat bit terheid voortbrengt. Neeu, ons geluk be staat in die redeljjke liefde, welke het ware, eeuwige en veranderlijke Goed be mint. Allerlei. Beklagenswaard. Jongen (op straat bede- lend). „Och Mijnheertje! Een keinigheidje als het u belieft." Heer. „Heb je dan geene ouders meer?// Jongen-. „Neen, Mijnheer!" Heer. Ook geen broers en zusters?" Jongen. „Ook niet Mijnheertje! Ik ben mijn eenige broêrl" Kunstnieuws. TANGER, 5 Oct. Volgens de laatste berichten is de Sultan van Marokko hoogst ernstig ziek en bestaat er zeer weinig hoop hem te behouden. Naar men zegt zou de Sultan vergiftigd zijn uit persoonlijke wraakneming. ATHENE, 5 Oct. Er worden voortdu rend op verschillende punten aardbevingen waargenomen. In den vorigen nacht waren te Attica de schokken zeer hevig; er zijn geen meuschenlevens te betreuren, maar wel werdeu er belangrijke verwoestingen aangericht. DUBLIN, 5 October. De gemeenteraad besloot heden, dat de Lord-Mayor vau Du blin, voor den rechter gedaagd wegens zijne rede op den len dezer, zich morgen naar het gerechtshof begeven zal in ambts gewaad, vergezeld van de aldermen en de gemeeutenareu in groot kostuum. BERLIJN, 5 Oct. De Nordd. Allg. Zeitung bevestigd heden, dat in welinge lichte kringen te Madrid geloofd wordt, dat de Sultau vau Marokko reeds overleden is, doch zjjn dood uit vrees voor een opstand der Arabieren nog geheim wordt gehouden. Spaausche bladen als de Im partial en El Globo spreken de verwach ting uit, dat Spauje met beslistheid op zal treden, indien Frankrijk of eenige andere mogendheid zich in de Marokkaansche aan gelegenheden mocht willen mengen. De Fost, welke tot de Regeering in nauwe betrekking staat, heeft heden een. hoofdartikel tegen het krediet van Rus land, dat woordelijk aldus eindigt: »Men late zich door niets bewegen om het plaat sen van Russische leeningen op de Duit- sche geldmarkt te bevorderen. Men schrijft ons uit Goes, dat de commissaris van politie aldaar, als maatregel van voorzorg tegen misdrijven, de ingezetenen heeft uitgenoodigd, wanneer zij uit de stad gaan hem daarvan mededeeling te doen. Te Utrecht werden gistere n-m o r- gen, in tegenwoordigheid van autoriteiten, proe ven genomen door de brandweer, om te zien op welke wijze een onverhoopte brand in den schouw burg aldaar zou te blusschen zijn. Binnen een hnlf uur was alles afgeloopen, en toen rekende men de proefneming als gord geslaagd temogen beschouwen. In hoeverre zulk eene proef eenige waarde heeft, blijft eene open vraag. Te Londen is thans tot stand ge- komen eeue //Incandescent Gas Light Company of vcreeniging tot exploitatie van het onlangs uitgevonden gasgloeilicht, dat ook op onze gns- tentoonstelliDg veler aandacht heeft getrokken. Zooals men uit de beschrijving van dat nieuwe systeem kan lezen, bestaat de eenvoudige toestel uit een smal kegelvormig kousje van katoen, dat na met eene bizondere chemische vloeistof ge drenkt te zijn, in een draadvormig gloeilichaaiu wordt omgezet en over de uitmonding van een Buiisenscben brander wordt getrokken. Dit zachte, heldere en warme licht schijnt op dit oogeublik de zuinigste en weldadigste gasbrander te zijn.' De volgende geschiedenis wordt door de W. Allg. Zeitung medegedeeld. Te Rubitsclitff in Rusland richtten da veldmuizen onlangs groote schade aan, waarom de magistraat bepaalde, dat voor elke gedoode muis, waurvau men deu staart ten bewijze moest meebrengen, eeue premie zou uitgekeerd worden. Eeue groote menigte muiztnataarten wetden dagelijks op liet stadhuis gebracht, de magistraat betaalde, maar het scheen onmogelijk de lastige knaagdieren van den aard- bod; m te verdelgen. Eindelijk viel het enkelen groudeigenaars op, dat de meeste muizen, die door hunne ondergeschikten werden gevangen, „onge- staart" waren. Men ging een onderzoek instellen en kwam tol de ontdekking,dat eene groote bende mui zenvangers met elkaar hadden afgesproken, de ge vangen muizen, na hen de staart te hebben af gesneden, weer te laten loopen, opdat het geslacht niet zou uitsterven en men aldus nog langen lijd van het premie-geld zou kunnen profiteeren. Een hevig onweder heeft boven Sabel en omstreken (Algeric) gewoed. Overgroote bagelsteeiien en een vreeselijke waterhoos hebben 3000 olijfboomen vernield. Menscben en dieren werden door de overstroomingen weggesleept. Een Europeaan verdronk en een ander werd door deu bliksem gedood. Twee groote dorpen, in de pro vincie Korinthe, Kiato cn Hylocaslro, zij 11 door eene aaidbeving verwoest. Menschen kwamen daarbij niet om. De Engelse li man Hugh Watt heeft <ene nieuwe dynamo-machine uitgevonden, die de kosten van alle andere dynamo's lot op een derde vermindert. De nieuwe machine heeft slechts een enkel magnetisch veld en neemt eene ruimte in van niet meer xdau 3 voet hoog en 2 bietd. Zij maakt 1000 omwentelingen in de miuuut, wordt door eene stoommachine van 14 pkr. ge dreven en kan 160 gloeilampen van 16 kaarsen lichtsterkte voeden. De Admiraliteit heeft beslo ten met de nieuwe dynamo op verscheidene oor logschepen proeveü te nemen. In Nederland heeft men een pro baat middel om luiaards te genezen. Men plaatst hen in een hoogeu bak, dien men vol water laat loopen, doch waarin eeue pomp is, zoodat zij alleen door aanhoudend pompeu zicii voor verdrinken kunnen behouder.. Dit bericht leest men in de Family Herald, die het iri allen ernst mededeelt. Of men in het bui tenland ook goed op de hoogte is van Neder- landsche toestanden! Eene nieuwe belasting is teSc ha- geu ingevoerd. Daar heft de gemeente f 6 per avond van elke danspartij. Een der kenteekenen van zedelijk verval in E/ankrijk is ook wel het herhaalde beschimpen door aangeklaagden van magistraats personen. Zoo stonden eergisteren twee beschul digden voor de Kamer van correctioneele appél len te recht, waarvan de eene wegens een ge meen woord den rechters naar het hoofd gewor pen, tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. De andere, die de rechters voor „smokkelaars// uitgemaakt had, kwam cr zonder buitengewone straf af, omdat bij bijtijds zijn leedwezen over het gesprokene had betuigd. Een Amerikaan ach ingenieur heeft bisloten per ballon naar den Noordpool te gaai.! Hij zal 10 reizigers meenemen, elk voor 1000 dollars. Liefhebbers van zoo'u kouden tocht kunnen dus genieten. Te Appingedam verzuimde een slager eeue koe bij de ambtenaren der belastin gen aan te geven. Gelukkig bemerkten dezeu dit, namen de koe in beslag en wat bleek nu? De koe was ziek geweest en het vleesch niet geschikt voor de consumtie, zoodat het ver nietigd werd en menig huisgezin voor een ziekte geval bleef gespaard. Ten dienste van hetziekenver- voer heeft de exploitatie-maatschappij ecu rijtuig doen vervaardigen, dat volgmderwijzc is inge richt. Het rijtuig bestaat uit drie afdeelingen, die door deuren met elkander gemeenschep hebben; aan het eene eind is eene halve coupé met ruimte voor twee zitplaatsen, van hieruit komt men in een salon ter lengte van 3,83 M. Dit salon bevat het bed voor den zieke, vier leuningstoelen, eene tafel en eene bank. Door het neerslaan van eene rugleuning kan liet bed in eene zitbank worden veranderd, het staat op rollen en is tevens voorzien van handvatten, ten einde den patiënt er mede in en uit het rijtuig te brengen. Met het oog hierop zijn de portieren in de beide zijwanden van het station dubbel; hierdoor wordt eene opening verkregen van 1.20 M. Uit het salon komt men in eene afdeeling bevattende een waschtoestel en een clozet, en daarachter bevindt zich eene ruimte met 5 zit plaatsen. Men verzoekt ons mede te de el en, dat dooven en hardhoorigen, die geneigd moch ten ziju zich de op nieuw geadverteerde instru mentjes van Nicholson aan te schaffen, gratis kunnen toegezonden krijgen het nummer van liet Maandblad der Vereemging tegen de] kwakzal verij, waarin die dingetjes worden besproken. De aanvragen moeten gericht worden tot den uit gever H. Van Belkum Kz.te Leeuwarden. Te Montfoort werd door een der raadsleden den herbenoemden Burgemeester toe- gewensclit, dat bij in de volgende zes jaren minder domheden zou doen dan in de vorige. Aanleiding tot dien wenack gaf het feit, dat de Burgemeester liet elfjarig zoontje van een gezeten burger had gearresteerd, omdat hij op eens anders grond gras sneed voor zijne konijntjes waartoe de eigenaar hem schriftelijk vergun ning had gegeven! De Burgemeester „verantwoordde" zich met te zeggen, dat het raadslid als zoodanig en als privaat persoon niet bevoegd was over (ie zaken van politie of justitie hem te interpdleeren en daarop, na den spreker bet woord geweigtrd te hebben, de vergadering te sluiten. De zaak is van weinig beteekenis; alleen kan ze dienen om aardachtig te maken op het ge vaar, dat hooggeplaatste autoriteiten doen wat „des ondergeschikten" is. Het moge hun niet officieel verweten worden, het publiek spreekt er over en het prestige lij.lt er ouder, zegt de Arnh.Cl. Omtrent de gemelde wonderbare genezing te 's Hage verueemt de Noordbrabanter nog de volgende bizouderlieden: l>e heer J. Ruygrok leed sedert zijne jeugd aan bloedspuwingen en tengevolge daarvan kreeg hij op 27 jarigen leeftijd een bederf in het bloed en eene ontsteking in het ruggemerg, die hem 12 jaar aan het bed kluisterde. Na 11 jaren te Utrecht in twee verschillende gestichten zonder succès te zijn verpleegd en alzoo bewezen wa9, dat alle middelen der kunst niets vermochten tegen zijne ongeneeslijke kwaal, nam eene zuster te 's Hage hem bij zich in en belastte zich met de verpleging van deu lijder, die niet altijd evtn geduldig zijn kruis droeg, maar vaak lastig was en zelfs voor eenige weken geleden morde en klaagde tegen God en het ergste deed vreezen. Van dat soort van aanval van razernij genezen zijnde, begon hij met alle vertrouwen te stellen in O. L. Vr. en bad bij vurig, even als zijne geheele familie, van Haar geueziug af. Toen nu verledeu Zondag-avond, circa half tien, broeder en zuster na een familie-bezoek alleen bleven, spraken ;ij over de groote hoop, die ze op Maria's bijstand stelden en maakte de zuster vol vertrouwen met een ring, welke aan gestreken was bij het miraculeus beeld van O. L. V. Zoete Moeder van den Bosch, drie kruisen op da lamme gevoellooze lichaamsdeelen: plotseling bleek de zieke ontsteld en scheen iets te zien, dat hem ontroeide, waarna hij in bezwijming raakte: door zijne zuster bijgebracht stond hij eensklaps op en liep naar deu hoek van de kamer, waar hij be weerde een kemelech lieht te zier. Men kan zich de ontsteltenis van den geuezeue en van zijne zus ter voorstellen; beiden dankten de Koningin des Hemels voor de wondervolle genezing, voor zoo verre hunne ontroering zulks toeliet. Des anderen daags verspreidde zich de mare dar genezing door geheel l)eu llaug en ontving de woning van Ruygrok bezoek van honderdeu personen, die zich van dit wonder wilden over tuigen. Verleden Donderdag woonde de wonderbaar genezene met zijne familie een H. Mis van dank baarheid bij en naderde daaronder tot de H. Ta fel, den Heer lovende, die door zijne goede Moe der, zulke groote dingen aan hem had gedaan. Dankbetuiging. Bij /en schoen maker waren door inbraak eer.e partij /choenen gestolen. Twee agonten van politie arree'eerden den dief, zoodat de schoenmaker geen schade had, daar hij al liet gestoleue weder in zijn bezit kreeg. In zijne blijdschap liet de schoenmaker de volgende dank betuiging plaatsen: „Hartelijk dank betuig ik aan de agenten van politie Grijp en Paktom voor de behulpzame haod, welke zij mij geboden lrebben bij de inbraak van gisteren-nacht." De kleine speculant. Moeder. Omdat je nu zoo ondeugend bent, Emil, kiijg je geen koek op je brood. Emil. Hè, Ma, geef mij liever een pak slaag. Eene beste aanbeveling. Dienstbode. Ik ben zeven jaren bij eene deftige familie in dienst geweest. Dame. En waarom hebt ge dien dienst verlaten? Dienstbode. Mijnheer on mevrouw stier ven kort na elkander. Dame. Zoo en aan welke ziekte? Dienstbode. Ik geloof aan een bedorven maag. Kellner-humor. Oast. Zeg eens, kellner, er zijn twee vliegen in de soep. Kellner. O, die doen geen kwaad, mijnheer, ze zijn immers dood. Verdiend. Een schrijver, die aan de werken zijner collega's nog al eens iets placht te ontleenen, werd gedecoreerd. „Worden er tegenwoordig ridderorders gegeven voor letterdieverij?// vroeg een zijner kennissen aan een ander.„Neen", was het goede antwoord, „alleen maar voor goede geheugens." Ad rem. HuismoederMij dunkt, Clara, je kont je toch ook wel wat meer met de huishou ding bemoeien. Je zit daar maar voor je lesse naartje verzen te maken. Dochter (hartstochtelijk). Maar, moeder, hoe zal ik aan den dorst naar liooger inspiratie voldoen, die in mij woelt? Wat zou de nachtegaal doen, als zulke gevoelens in hare borst woelen? Zou zij zwijgen? Huismoeder (verstoord). Als het dier verstandig was, zou het kousen leeren breien. BURG. STAND DEB GEM. HAARLEM Ondertrouwd: T Sprnijt en W J Van de Laarschot;— J W Hilbranóer en D Zweers; Dr. A HnijsmanenA M F De Wit; W J P De Jong en J M M Stam- meijer; JA Zoetelief eu A M Maas; E Oomenen A A Huijboom; F J Van Oldenmark en J M Bou- man; W Slebe en C M Hendriks. Getrouwd: H Veldhuijzen Van Zanten en J M Elffers, E W. De Jong en E A W Beuzemaker; J Lasschuit en 6 C De la Cbambre; C Metzelaar en A Kissing; A Van Beekum en A Broekmeijer; W F Braun en A A Hetnkes; 6 Van de Pieterman en A M Tbeijs; F W Pits en J Barnas; J De Oude en D Anthonisse; J J Calvelage en J M Piiit. Bevallen: M Elffers geb. Bakker d. EH Machielse geb. Bruinier z. C Nijsaen geb. Gieeke d. C P Heijboer geb. Van Ginneken d. E Stelfers geb. Rijbroek d. D Joustra geb. Herschoe z. W Visser geb. Ploegstra d. M C Zwart geb. Van Petten z. HC Van Deursen geb. Vermeer 2d. C Severijnse geb. Zoetelief d. H G Aniouisse geb. Heukelman Colen- brander z. A Luiten geb. Van Dijk z. C Van Gelder geb. Slenter» z. AH Timmers geb. Miezenbeek d. M Smink geb. Van den Bel 3. MA Chabot geb. Remmé z. A E Van Gaale geb. Kuipers d. M A Fredriksgeb. Brussé d. M Spiering Van den Nieuweu- hof z. M H Hetem geb. Van Hamelsveld z. M De De Rooij geb. Koster d. H Van ze Water geb. Roest d. J C Van IJkel geb. Broekman z J W C Van Niel geb. Brinkman d. IJ K Munsterman Van den Ploeg z. A J Negrijn geb. De Rooijen z. EM Wagner geb. Schouten d. M G Smolenaara geb. Van Leuven d. J Koppen geb. Smit z. E De Vos geb. Berendrecht d. M T Vau Huizen geb. Verkes z. Overleden: H Van Koperen 5 inn. z. Zomervaart; H C Huijbooom 21 dg. z. Luitenst.; G B Van Duijl 76 j. Zijlvest; PS Vau Rooij 34 j. Dubb. Buurt;— P Balte 81 j. L. Heerenvest; L Umans 75 j. Brou wersvaart; H Cornet 1 mn. z. Morinnest.; J B A Verenet geb. Hommeeder 60 j. Zijlvest; C Wijnands 50 j. Dubb. buurt; AT Uloth 63j.Zijlweg; CW C Negrijn 5 j. d. Asterstraat; J M Van Dooru 2 mn. d. Spaarne; A M C Van Vueren 2 j. d. Brouwers vaart. Dit Amsterdam deelt men ons betreffende de Paus- Leo-jubelfeeatviering het volgende programma mede: I. Amsterdams Leo-feestcautate; woorden van Prof. J. A. Alberdingk Thijm, muziek van W. Smit. Nederlands Jubellied: woorden van J. W. Brouwers, muziek van J. Schaeken (le prijs van het Conservatoire te Brussel). II. Korte redevoering over Paus Leovoor huisgezin, en Staat, voor Kunst en Wetenschap. Een Leo-Sonnet, uit Azie; Een kort Lco-Gedicbt, uit Amerika Een kort Gezang, uit Afrika; Een Feestgroet, uit Australië; Korte Rei-Gezangen, uit Oceanië. Polyphoon-Gregoriaansch Nedcrlaudsche Leo-Volks-Cantatewoorden van Anton Be Hop, muziek van Bernard Zweers, Directeur vau Amsteis Mannenkoor. De gunstig bekende violoncellist Ch. Ilollrnan zal als s olist optreden. MARKTBERICHTEN koeien verkocht 20, voor I 115 a 175 2 atier verk voor f 60 70 vaarzen, -verkocht voor f pinken 7 verkocht voor f a - graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 24 verk. voor 10 a 6, 36 schapen, verk. voor f 18 a 21 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 71 stapels kaas, 7548 stuks, wegende 15429 kilo, hoog ste prijs f 30,50 middelbare prijs - per 50 kilo kost— a ROTTERDAM, 5 Oct. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd 5 paard 480 runderen, 387 vette-eu graskalveren, 12 nuchtere kalveren, 47 scha pen of lammeren,varkens, 228 biggen, 2 bokken. De prijzen van het vee, besteed Ier markt van heden waren als volgt:Runderen lste qualiteit 65 c. 2de qual. 60 c., 3de qual. 55 c.; kalveren lste qual. 90 e 2de qual. 80 c., schapen 57 c., alles per kilo. De prijzen der botei waren beden als volgt late f 04 2de f 60 3de qual. f 56. SCHIEDAM, 5 Oct. Montwijn per Ned. vat a f7,50 Jenever f 13.— Amsterd. proef f 14,25 Spoeling fl,00 dito commissie f 1,10. PURMEREND, 4 Oct. Kaas:aangevoerd 382 stapels prijs der kleine kaas f—middelbare 27.Boter 1.35 k .120 per kilo; 401 Runderen: aangevoerd. velte koeien laag in prys; melk prijshoudend; gelde- Jager in prijs kalfkoeien 161 Vette kalveren aanvoer 55 stuks, prijs 60 a80 c. per kilo, handel vlug; nuch gere dito:aanvoer ?5stuks prijsf6al8 per stuk, stug- gen handel. Vette varkensaanvoer 116 atnks, prijs 38 48 c. per kilo met matigen handel-.magere dito aan voer 105 stuks, prijs f9 a 23 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 457 stuks prijs f 3 a 6— BODEGRAVEN 4 Oct. Op de markt werden beden aangevoerd kaas, 151 wagens te zamen 8490 stuks, we gende pl. m. 41212 kilo. prijs le soort Goudscbe f 25 a 29.2e soort f 22 a 24.50. hieronder 8 wagens Derby kaas. prijs le soort f 24 a 26.50 2» soort f 22 a 23.50. 22 wagens Edammerkaas prijs le soort f 31.50 a 2e f 25 a 28.Handel vlug. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 5 October 1887. Prijzen der onderstaande effecten enul(jer_ pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Sohuld. 2' 8 3> Hongarije. Obl. Looning 1867 5 Gond leening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 zilver (Jan.—Juli). E Portugal. Obl. üuitenl. 1853-84 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. Nie. 8pw. 1867 69 4 1877 Amst. L 20-100 E Spanje. Obl. bnilenl. 1867, 1871 76. 1' 18762 (Rerpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leening 18764 N.- Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4 1877 4 Columbia. Obligulieu43 Peru. Leening 18706 1872 5 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bank. .dlvid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aund. il. tot Eipl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Ryn Spw. volg. Aaud. Boxtel Wezel Obl4' 1876. 5 Italië. Zuid-ltal. Spoorw. Obl., 8 Rusland. Gr. Spw. Maatscb. Aand.. 5 Baltiscbe Spw. Aaud8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kurak Chark. Obl. ƒ1000. 5 Morsebansk Sytran Aand., 5 Riaachk Wiasma 5 Rumania. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kaneas Teias Obl. Cert.. 7 PüJEMIB-LEJEWINGBN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgis. Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staats!. 1854,4 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 37, pet. 74 SS'/s 983/« lOO'/s 91s/t 64'A 65?/, 67 Vb 101I5/i. SS'/w 97 48 64>7„ 74»/, 1077„ 12374 247, 14 127s 1187, 145 1157/, 727, 137 867, 10 617/,, 1157, 57 90 987, 28 267, 142 28»/i, 1207, 110 11074 1C5 103 91 10474 1083/e 1345/4 1-44 1 33 HAARLEM, 5 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen eu prijzen als volgt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3