GEMENGDE BERICHTEN- Voor geest en hart. Het is voor niemand ooit te laat, Om iets te leeren wat hem baat. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. en wenscht De Tijd ook den inkoopsprijs van de kofEe verhoogd te zien. Voorts dient nagegaan te worden in hoever de clandestiene verkoop van koffie van invloed op de ontvangsten is. Men ga, op het einde van dit jaar, eenvoudig na hoeveel percent de Gou- vernements-oogst op Java in 1887 gebleven is beneden het gemiddelde der twee vorige jaren; men doe dan hetzelfde met den oogst der par ticulieren en dan zal men zien, dat de vele re gens tijdens de vruchtzetting, door den Mini ster onlangs als de uitsluitende oorzaak van den geringen oogst van het loopende jaar genoemd, toevallig veel meer kwaad hebben gedaan in de Gouvernements-tuinen dan in die der particu lieren, wat natuurlijk, eene onmogelijkheid is. In een artikel over cafés-chantants schrijft Ret Centrum. Als men vele afbeeldingen ziet, die in winkels ten toon en te koop gesteld worden, als men de zedenkwetsende liederen of uitdrukkingen hoort, die op straat gezongen of gebezigd wor den, vooral als men verneemt wat in de cafés- chantants omgaat, is het alsof misdrijven of overtredingen betreffende de zeden bij onze straf wetgeving niet voorzien zijn. Toch zijn zulke misdrijven en overtredingen degelijk voorzien en strafbaar gesteld, en nog wel in het Wetboek van Strafrecht. Verboden en strafbaar gesteld b. v. zijn: het ten toon stellen of ter verspreiding in voorraad hebben van eenige voor de eerbiedigheid aan- stootelijke afbeelding of vliegend blaadje; het in het openbaar zingen van liederen of houden van toespraken, die voor de eerbaarheid aanstootelijk zijn. Dat alle deze misdrijven of overtredingen dagelijks voortdurend gepleegd worden, daarvan zijn allen getuigen. Dat zij echter vervolgd en gestraft worden, verneemt men zelden of nooit. Verbetering ten minste is niet te bespeuren. Wij weten zeer goed, dat de politie, niet alle openbare oneerbaarheden kan tegengaan, doch vele, zeer vele wel. Kan echter de politie de oneerbaarheden tegen gaan, die eiken avond in honderden cafés-chan tants door allerlei vreemd gespuis in ons goed vaderland gepleegd worden? Ons dunkt van wel, daar cafés-chantants ontegenzeggelijk openbare plaatsen zijn. Bestaat er echter eenige twijfel of oneerbaarheden, in cafés-chantants gepleegd, on der de bepalingen der strafwet vallen, dan moest in de eerste plaats in deze leemte door politie verordeningen worden voorzien. Nog veel beter ware het als het café-chantant evenals in het ge- heele Duitsche Bijk de zoogenaamde Tingeltan gels, volstrekt verboden waren, hetgeen gemak kelijk zou kunnen geschieden, daar in cafés niet mag worden gezongen of muziek gemaakt dan met toestemming van het Dagelijksch Bestuur. Bij de tweede kamer is ingekomen wets ontwerp hbudende eene dading in zake de voor malige kloostergoederen van St. Agatha, zoomede de conversie-rekening. De Heer De Vos van Steen wijk heeft zitting genomen. Aangenomen werden eenige naturalisatiewetten en grondverkoop. Besloten is Dinsdag halftwee de Grondwets herziening in behandeling te nemen. Nog is aangenomen de verlenging van de overeenkomst met de Nederlandsche Handelmaat schappij na de verklaring van den Minister van Koloniën, dat voor verlaging van het commisie- loon geen grond bestond. De Kamer is gescheiden tot Dinsdag. De Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken, overwegende, dat tengevolge van het over lijden van mr. L. de Bruyn Kops eene ver kiezing van een lid der Tweede Kamer behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, heeft goedgevonden te bepalen: 1. dat die ver kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 25 Octo ber e. k.; 2. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 8 November daaraan volgende. Haarlemmermeer. 7 Oct. Tegen flinke markt prijzen zijn in deze gemeente door Belgische koop lieden een aantal twee- en driejarige ossen op gekocht. De in Augustus 11. naar Indië on- der bevel van «Kolonel" Tucker vertrokken 50 officieren van het Heilsleger vonden daar, bij hunne aankomst, eene cheque van 11,000. De gever, die liet grootste deel van zijn vermogen in Indië verwierf, heeft sedert voor dat „leger" opnieuw eene som van 5000 voor de Indische zending geschonken. Uit Elberfeld wordt aan de Pharm. Zeitung het volgende geschreven: „In eene apo theek daar ter stede bracht onlangs eene vrouw een recept, door een arts voorgeschreven en lui dende: hydrochl.morphin. 50mil!igr. aq.d. 10 gram. Het werd gereed gemaakt en de vrouw ging er mede heen. Na een kwartier kwam zij in de apotheek terug, klagende, dat zij de flesch onder weg had laten vallen. Zij verzocht den apotheker de droppels nog eens gereed te maken. Het ver zoek werd ingewilligd. Toen de arts Zondag bij de vrouw geroepen werd, vond hij haar stervende ten gevolge eener morphine-vergiftiging. Het bleek, dat de vrouw de morphiue-oplossing uit beide fleschjes opgedronken had, om zich te ver giftigen. De ledige fleschjes werden in de woning aangetroffen. De vrouw stierf nog denzelfden dag. Is nu de apotheker, die het recept enkel op aanvraRg der vrouw nogmaals gereed gemaakt had, schuldig? De „Pharm. Zeitung" meent van neen, want de apotheker heeft te goeder trouw gehandeld in de meening, dat de patiënt nog geen artsenij bezat, en het hier dus eene eerste gereedmaking van een recept en niet eene herha ling betrof. Het bestuur der Amsterdamsche afdeeling van de Vereeniging Tesschelschade heeft dezer dagen aan een Amerikaanschen schilder eene groote bestelling afgeleverd, bestaande uit nationale kostumes voor volwassen personen: Markers, Scheveningers, Friezen en anderen. Het bezoek vanPresident Cleve- land zoo wordt uit St. Louis gemeld van den 4n dezer is eene aaneenschakeling van fees telijkheden. Men doet niets dan optochten en parades houden. Da President heeft, na aan 9000 personen de hand geschud te hebben, aan eenige duizenden, die hunne beurt nog stonden af te wachten, doen weten, dat hij tot zijn innig leedwezen genoodzaakt was zich dit genoegen te ontzeggen, aangezien zijn arm nagenoeg uit het lid was. Een teéken des tijds. I u h e t Schoolblad k o- men een viertal artikelen voor over het ontslag van dr. Smit. In een er van wordt de raad ge geven, de hoogere burgerschool te Apeldoorn te boycotten en zoo dr. Smit van daar vertrekt, naar diens betrekking niet te solliciteeren. Bij het woord „hutspot", zegt de Haarl. Courantdeukt zeker ieder, zoo niet uit sluitend, dan toch in de eerste plaats aan wor telen en aardappelen, en de hoofdschotel, die tegenwoordig den 3den October bij rechtgeaarde Leidenaars op tafel komt, bestaat ongetwijfeld uit die groenten. Toch is het waarschijnlijk, dat de pot, dien de weeejongen na den aftocht der Spanjaarden vond, andere ingrediënten bevatte. De Leidsche Cour. althans geeft een recept voor hutspot uit een „secreet- of koockboek" van 1574 of 1575, dat er geheel anders uitziet dan het te genwoordige. Men oordeele en beproeve „Neempt schape- of kalfsvleesch, wascht het schoon en hackt het fijn en doet daer groen kruyt eu pinksternakelen of gestoofde pruymen ende sap van limoenen, oft oraengen of; citroe nen toe, oft een pint sterekeu en claren azijn, mengtse samen, ende stellse op 't vier en laet se sieden en doet er gingember eu sucer toe en ghij suit eenen schoneu hutsepottbereydeu". Nu w ij in den j a c li 11 ij d z ij n, is het volgende recept om een korhaan of een fassnt te braden misschien niet onwelkom. Men braadt den korhaan of den fasant aau het spit tusschen sneden spek. Voor hij geheel gebraden is neemt men den vogel van het spit en legt hem in een braadpan met de jus, welke zich in de druip- pau gevormd heeft, en voegt daar drie glazeu champagne bij. Het gebraad is na deze kunst bewerking allerheerlijkst. Te Genua is eene talrijke bende misdadigers gevat, aan welker hoofd zich een twintig-jarig jongeling bevond. Tevens werd be slag gelegd op een geheel magazijn vol gestolen goederen. Door de hoofdcommissie derTen- toonslelling Van Voedingsmiddelen te Amsterdam was een prijs uitgeloofd van f 500 en een di ploma voor gouden, zilveren of bronzen medailles voor eene populaire verhandeling over de drie volgende onderwerpen: lo. de voedingswaarde van de meest gebrui kelijke voedingsmiddelen in Nederland in verband met den gemiddelden koopprijs; 2o. den invloed der bereidingswijzen van die voedingsmiddelen op de voedingswaarde; So. de eenvoudige kenmerken aan deugdelijk heid der meest voorkomende voedingsmiddelen. De jury heeft echter aan geen der iugekome- ne antwoorden den uitgeloofden prijs kunnen toekennen. Op de kusten van Jutland zijn nieuwe reddingsbooten ingevoerd, welke zoo zijn ingericht dat het water, hetwelk over den rand slaat, onmiddellijk wegloopt, en die voorzien ziju van luchtkussens, welke de boot onder alle om standigheden boven water honden en touwen langs de zijden waaraan men zich kan vast houden. Dat de Keizer aller Bussen zicli in buitengewone lichaamskracht mag verheugen, is bekend. Bij Zr. Ms. jongste bezoek aan het DeeDSche Hof werd op het kasteel Fredensborg door een goochelaar eene voorstelling gegeven. Tal van kunststukjes met de kaarten werden ge daan. Na afloop der voorstelling beweerde Z. M. eene toer te kunnen doen, dien zelfs de vinger vlugge kunstenaar hem niet zou kunnen nadoen. De Keizer nam een vol spel kaarten van 52 eu scheurde het met een snellen greep midden door. Dit kunststuk zal zeker door weinigen kunnen nagedaan worden. Dr. Meyer, van Leipzig, heeft de zer dageB den hoogsten berg van O o s t-A f r i- ka, den Kilimandjaro, beklommen, welke eene hoogte heeft van 6000 meter. Er wordt vaak bij het b ij bellezen zoo schrijft de heer H. H. Dieperink Lan- gereis gestuit op Bijbelsche munten, in dien zin, dat men er de waarde niet van kent. Om hierin te gemoet te komen, volge hier eene opgaaf van de voornaamste meest voorkomende munten des Bijbels: 1 talent gouds was omstreeks f 67,500,00 1 silvers 900,00 1 sikkel zilvers 1,50 1 gera 0,75 1 stater 1,80 1 didrachme 0,45 penning 0,02y2 Er waren echter ook penningen van f 0,30; 1 zilverling was ongeveer f 1,25. Naar ons wordt medegedeeld strekken de adviezeD van de voedingscommissiën in het algemeen om voortaan geen capucijuers meer aan de soldaten te verstrekken, zoodat wel aan te nemen is, dat het wekelijksch menu in dien geest zal gewijzigd worden. Een Chineesch geneesmiddel te gen kroep werd onlangs door Generaal Tehengki Tong vermeld in eene voordracht, welke hij hield in de Oranjerie der „Tuilerieën,f waar een insec ten-tentoonstelling wordt gehouden. Dit middel bestaat daarin, dat men zeven groote spinnewebben neemt, twee daarvan met eene levende spin er in, en een papje er van maakt, onder bijvoeging van een weinig opgeloste aluin. Als die pap goed gemengd ie, wordt zij boven een vuur tot asch verbrand, en die ascli wordt door een dun rietje den patiëut in de keel ge goten. Het middel moet, volgens den Mandarijn, onmiddellijk helpen. Krankzinnigen als geneesheeten. Een in Amerika verschijnend geneeskundig tijdschrift deelt mede dat, eenigen lijd geleden, twee kiank- zinnigen in een gesticht werden opgenomen, om dat zij pogingen tot zelfmoord hadden gedaan. De eene verbeeldde zich, dat hij eene koe was en rende voortdurend met het hoofd tegeu den muur terwijl de andere iu de meeniug verkeerde, dat zijn hoofd een ijzeren kogel was, die op den grond rondrolt eu daarom wentelde de ongelukkige voortdurend op den grond. Men sloot de beide zieken in een eu dezelfde kamer op en maakte ieder hunner er opmerk zaam op, dat de ander krankzinnig was en plan had zich van het leven te berooven, waarom hij op hem moest passen. De beide mannen deden trouw hun plicht en pasten elkander trouw op ivaariioor hunne aanddfcht van hun eigen persoon werd afgeleid. Zij meenden daarom ieder voor zich volkomen gezond te zijn en verbaasden zich over elkanders dwaze inbeel ding. De afleiding, die hun op deze wijze werd verschaft, had ten gevolge dat beiden geheel her stelden en het gesticht konden verlaten. Onze lezers moeten wij waarschu- wen voor de bedriegelijk nagemaakte rijksdaalders, die weer in omloop zijn. Alhoewel ze loodblauw van kleur zijn, worden er coch met succes iu om loop gebracht. 50 Millioeu frank!!! Een jaar- lijksch inkomen vau 2y2 millioeu frank Een dagelijksch verteer van 6 a 7000 frank!!! Die rijkdom is teu deel gevallen aan Thomas Fitz- maurice Burke, een ambachtsman, die karig aan zijn brood kwam en met vrouw en kinderen door de wereld sukkelde. Men gelooft niet meer aan „suikerooms uit Amerika// in deze dagen. Er zitten echter nog wonderen van die soort in Australië, want het is een Australiër, die den man deze ontzaggelijke fortuin heeft nagelaten. In 1852 verliet d/j half-broêr van den erfge naam Samuel Burke Loan, wonende te Prospect Villa, graafschap Gork, zijn vaderland om in Australië ziju geluk te zoeken. Het was in den tijd van de ontdekking der goudvelden. Samuel besloot zelf geen goud te zoeken, maar anderen dit voor hem te laten doen. Hij opende een magazijn, won geld als slijk en had spoedig eene schoone fortuin ver zameld. Toen hij zijne schaapjes op't droge had ge bracht, trok hij naar Nieuw-Zeeland. Er was nog veel geld te wiuueu alsdan voor stoute on dernemers. Samuel waagde zijn fortuin in het veefokken. Land had hij voor niet," arbeid kostte hem weinig; weldra deed hij zaken op grooten voet. Toen hij in November 1886 te Auckland, Nieuw- Zeeland, in 72-jarigen ouderdom oveiieed, bezat hij de reusachtige fortuin vau 2 millioeu pond sterling. Voor teuigenf erfgenaam liet hij zijn balren broeder na, waarvan hij echter niets meer wist, even als deze van hem. De heer Thomas Fitzmaurice Burke, de nieuwe millionair bezocht dezer dageu het huis in „Old Brompton", te Chattam, waar hij zoolang als werkman verbleef en gelukkig was. Moge de man gelukkig blijven 1 Dr. Mezger heeft dezer dageu aan de leden der commissie, die zich beijverde om hem voor ons land en voor Amsterdam te behouden, een zeer eigenaardig geschenk toegezonden als souvenir aan de diigen van strijd, wtlke hij door leefde, voordat hij tot het stellige besluit was gekomen hier te blijven. Het is eene photographie van de bejaarde Vorstin Von Wied en den geneesheer zelveu, haud in hand staande vóór „Mon Kepos", het buiten der Vorstin. Toen Dr. Mezger haar de laatste maal, van Wiesbaden komende, bezocht, ontving de Vorstin hem op den drempel, in gezelschap van de Prinses Van Solms en eene dame d' hon- neur. Zij nam zijue beide handen in de hare, en er werd nu eene photographie van de groep ge nomen, die uitnemend is geslaagd. Daar het voornamelijk aan deze Vorstin te danken is, dat Dr. Mezger tot het vaste voorne men om hier te blijven kwam, heeft hij nu van deze photographie met het onderschrift: „In da gen van strijd," aan de commissieleden en nog eukele vrienden een ex. ten geschenke gezonden: een bewijs van erkentelijkheid, dat door allen zeer gewaardeerd zal worden. Bij het bestuur van den Nederland- schen bakkersbond bestaat het vaste voornemen, om te Amsterdam in 1889 eene internationale ten toonstelling te houden, veel uitgebreider dan de vorige, de eerste bakkerij-tentoonstelling, die in ons land werd gehouden. Hoewel de plannen nog zeer primitief zijn, moeten plaats en jaar reeds zijn vastgesteld. Men wil Cailsruhe voor wezen, waar iu 1890 eene tentoonstelling zal zijn. Onlangs heeft men te Birmingham met behulp van de telephoon een harmonium ge stemd. Een handelaar in muziekinstrumenten al daar kreeg de opdracht onmiddellijk een harmo nium naar Moseley te zenden, voor een concert, dat daar 's avonds gegeven werd, en nu moest de klank van de daar te gebruiken piano en van het harmonium zoo spoedig mogelijk in overeen stemming worden gebracht. Dit deed men nu per telephoon en met uit muntend gevolg. De tonen, te Moseley op de pi ano aangeslagen, werden te Birmingham zoo dui delijk gehoord, dat men zeer goed het harmonium daarnaar kon steramen. In kwade zaken goede moed Dat dient een man in tegenspoed. Zwijgen en denken Kan niemand krenken. Wie 's anderen geluk benijdt, Die teert zijn bloed eu slijt zijn tijd. Vertrouw niet alle winst te zeer, Wat de stroom geeft, neemt bij weer. Matigen we ons geen oordeel over an dereu aan. De groote dag zal openbareu, hoe lichtzinnig wij over andereu vonnis hebben geveld. Velen zijn heimelijk groote Heiligeu, die zich uiterlijk door niets bi- zonders onderscheiden, maar voor God des te grooter zijn, naarmate zij hunne goede werken voor de menschen zorgvuldiger ver borgen houden. Omslachtig. Waar is de rest vau die taart van gisteren? Ik zou het u niet kunnen zeg gen, mijnheer. Ga het dan eens in de keu ken vragen. (Na een poosje.) Mijnheer, de keukenmeid zegt, dat ik u zeggen zou, dat ze tegen mij gezegd had, dat ik dat wel mede naar huis mocht uemen. Ook noodzakelijk. Een geleerde, die een grooteu onderzoekingstocht had gemaakt in de binnenlanden van Afrika, vroeg aan een zijner vrienden, of hij ook een secretaris voor hem kende, die hem behulpzaam kou zijn bij het beschrijven zijner reis. De vriend antwoordde, dat hij juist iemand kende, die vlug met de pen was. De reiziger vroeg daarop, met eeu veelbe- teekenend glimlachje: En heeft hij ook eene groote verbeeldingskracht? Deftige conversatie. Jeugdig luitenant. Het is heden erg betrokken weer, vindt u niet? Jonge dame. Ja. Pauze. Luitenant. Ik denk, dat wij regen zullen krijgen. Jonge dame. Hoogstwaar schijnlijk.Weder een pauze.Luitenant. Wij zullen vermoedelijk Jonge dame. Een donder bui krijgen, wilt gij waarschijnlijk zeggen? Lui tenant. Juist (ter zijde.) Drommels, dat is me ook geen katje om zouder handschoenen aan te pakken 1 't Motief „Kelluer, waarom raadt ge iedereen aan kalfsvleesch te nemen". „O mijnheer, dat komt, omdat wij alles wat er overblijft moeten opeten". De hoop verwezenlijkt. Iemand, die spoe dig examen moest doen, zag zich eensklaps door een leelijken huiduitslag in het aangezicht ge plaagd. Toen hij zich tegen eeu vriend daarover beklaagde, vroeg deze: „Heb je niet zelf meerma len gezegd: ik hoop op een goeden uitslag? Toen en nu. Eenmaal vond men niet meer dan Zeven wijzen bij de ouden; Thans vindt men geen zeven meer, Die zich niet voor wijzen houden. Een toost. Iemand, die zich zelf gaarne hoort spreken, hield oulangs eeu toost, bij ge legenheid van een diuer, ter eere van eeu zil veren bruidspaar. Hij was in 't vuur van zijn toost: „Het leven zoo oreerde hij wat is het anders dan eene reis; eene reis per spoor trein, per grande vitesse, die onophoudelijk maar voortrent in vliegende vaart, slechts nu eu dan even rusteud aan enkele stations, de groote dagen in 't leven, om dadelijk weer verder te stoomeu naar het einddoel. Zoo ook met den levenstrein van bruid en bruidegom. Zij hoorden eiken dag het eentonig gezwoeg der machine van den da- gelijkscheu sleur, ze zagen zelfs in sombere dageu woeste rookkolommen van den strijd om 't beslaan jagend en zuchtend, afmalteud en bedwelmend, in breede wolken opkomen en verdwijnen. Eu altijd dreurde en schokte en knarste en ratelde hun trein maar voort, immer voort, voort! Zie hier echter eene halte Een hall! Gelukkig! Couducteur, is er tijd voor'u glas bier te drinken? riep een der gasten. Het. geheele feestvierende gezelschap barstte in lachen uit. Alleeu de tooster lachte niet. Haarlem, 8 Oct. Jl. Donderdag is door B. en W. gegund de levering voor de paarden der ge- meeutereiniging: le. perceel van hooi, voor ƒ51 en vau stroo voor ƒ21 de 1000 KG. aau Mejuffrouw de Wtd. N. Roozekrans2e perceel en van haver voor f 6,60 de 100 KG. en van paardenbooneu voor f 6,15 de HL. aan den Heer E. J. Conijn. Voor laatsgenoemd artikel was wel door audere gegadigden lager ingeschreven, doch hunne in schrijving voor haver hooger zijnde, kon van die lagere aanbieding geen gebruik worden gemaakt. Gedurende de maand September zijn door de politie alhier 40 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorige jaar was dit getal 33, dus 7 minder. Sedert eenige dagen dwaalde door de straten dezer gemeente een man rond, die blijkbaar be tere dagen had gekend. Hoewel broodeloos, vond hij toch gelegenheid drank te verkrijgen en zag de politie zich herhaaldelijk verplicht, hem we gens dronkenschap aan te houden. Thaus is de diep gezonken man, die vroeger den post bekleedde van ontvanger der registratie, wegens landlooperij naar bet huis van bewaring overgebracht. KERKRERICHTEN". Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef, Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Mis sen met de Ouderrichting, te 10 uur de Hoog mis en Freek, te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het ltozenhoedje en de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Preek. Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegen heid om te biechten. Eiken middag te drie uur het ltozenhoedje. Gedurende de maand October zal onder dit gebed het A. H. Sacrament ter aanbidding zijn uitgesteld en daarna de zegen worden gegeven. In de week de HH. Missen en de Catechis- naar gewoonte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2