NIEUWE ■He. 1154. Vrijdag 14 October 1887. 12de Jaargang. De toestand in Ierland. B UiTENL AN D^ 2) De geheimzinnige gevangene. RlMStlI ABOETNEMEIÏTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzJuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B B B A St. Janstraat Haarlem. AINIIXNDRdT PRIJS DER ADVEBTEÏTTIÉH AGITE MA JTOIf AGITATE. Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K U P P E R S L A U R E Y. Den 16den September jl. is het Eugel- sc'ne Lagerhuis na eene zitting, welke bijna acht maanden duurde, met eeue troonrede der Koningin op reces uiteengegaan. In dit gansche tijdsverloop was de toestand vau Ierland en hoofdzakelijk de nieuwe Iersche dwaugwet net ouderwerp der breed voerige beraadslagingen. Ook de troonrede constateert, dat tijdeus de langdurige zit ting, de aandacht van het Parlement on ophoudelijk op de Iersche quaestie was ge vestigd. Koningin Victoria koestert evenwel de hoop, dat de thans genomen maatregelen langzamerhand een volkomeu herstel dei- gestoorde orde in dit land zullen bewerk stelligen en de nijverheid wederom zullen doen bloeien. Zoo luidde ook de troourede, met welke den 27steu Januari van dit jaar de zitting werd geopeud;zij kondigde ontwerpen aan tot verzekering eener juiste en goede handhaving der strafwet in Ierlaud. Deze ont werpen zijn inmiddels wet geworden, maar als eene bittere ironie van de daaraan vastgehechte verwachtingen, luiden de be richten, welke in de laatste dageu uit Ier laud tot ons komen. In plaats van een volkomeu herstel der geweuschte orde, hoo- reu wij van bloedig oproer, in plaats van eeue vreedzame ontwikkeling der dingen veruemeu we niets dan formeele gevech ten, van bitteren strijd tusschen volk en politie, waarbij vau vele gesneuvelden eu gewomteu wordt gewag gemaakt. De tegenwoordige toestanden in Ierland herinneren levendig aan die van het jaar 1882, nadat Gladstone, die toenmaals het roer van den Staat in handen had, zich tot eene gewelddadige ouderdrukking der Iersche Landliga had laten verleideuOok in dien tijd waren bloedige gevechten tus schen volk en politie in Ierlaud aan de orde van den dag; de moonlight-benden ver spreidden schrik eu ontzetting heinde eu verre eu ook thans vernamen we, dat een dezer benden in een gevecht met eene pa trouille, onderscheiden agenten van politie heelt vermoord eu verwoud. In dien tijd werden de parlementaire leiders der Ieren te Kilmaiuham gekerkerd eu ten huidigeu dage worden opnieuw, op grond van de Iersche dwaugwet Iersche Afgevaardigden voor de rechtbank gedaagd. In die dagen hadden de Fenians en de dynamiet-mauueu zich van de leiding der Iersche beweging meester gemaakt; elke maatregel van ge weld, door de Regeering uitgevaardigd, werd met gewelddadigheden beantwoord. Het dynamiet is, wel is waar, tot heden niet weder te voorschijn gekomen, maar de invoering van de nieuwe dwaugwet heelt aauleidiug gegeven tot tooneelen, van welke de straatgevechten iu Mitchelstown, Bal- lypoen eu Lisdouvarna bloedige rekenschap FEUILLETON. Vervolg.) Spreek, zeg, wat weet jij van dien moord en dat pak? liet jongmensck zweeg. Weet je wel dat je leven er mee gemoeid is, beet hem Pierre toe. De guillotine is altjjd nog even scherp voor laaghartige dieven en moordenaars. Het jongmensch volhardde in zijn zwijgen en keek onverschillig in het rond, als ware hij thuis en als ware er geen quaestie van eene geheimzinige wandaad, maar van een alledaagsch geval, waar aan hij geheel vreemd was. Victor nam hem van top tot teen op. De //stomme// want hij wilde of kon niet spreken was een baardeloos jongmensch, niet schoone, edele gelaatstrekken en fijn besneden handen, doch hij stak in een armoedig en ver sleten plunje, hier en daar stukgereten onder de worsteling. Is die andere al lang weg? vroeg Pierre aan den oude. 't Zal zoo wel tien minuten wezen. Dan kan hij al ver genoeg zijn. De snaken geven. Toenmaals was het de gewelddadige onderdrukking der Iersche Landliga, welke de anarchistische toestanden in 't aanzijn riep, thans is het te wachten staande ver bod der Iersche nationale Liga de oorzaak welke de verbittering der Ieren opnieuw opwekt eu hen tot gewelddadigheden op hitst. De nationale Liga is de opvolgster vau de door Gladstone onderdrukte Laudliga. Toeu in de plaats van eeue openbare be weging in de Landliga, de gruweldaden der Fenians eu der dynamiet-maunen kwamen; toen in de plaats van een wettig georga- niseerden tegenstand, moord eu samenzwe ringen traden, toen de leiding der Iersche beweging aan de handen ontglipte van de parlementaire Volksvertegenwoordigers en dreigde in handen te komen van openbare revolutionnairen, stichtte Parnell de natio nale Liga, welke het middelpunt zoude vormen van eene wettige oppositie en aan de aanslagen der samenzweerders een einde zoude maken. Dit doel werd iu korten tijd volkomeu bereikt. Li hoofdzaak waren het vijf punten, welke de nationale Liga op hare banier schreef: nationaal zelfbestuur, hervorming der agrarische wetten, gemeen telijke autonomie, uitbreiding van het kies rechten bevorderiug der belangen van handel eu nijverheid iu Ierlaud. Dit program werd in zeker i pzicht het kristallisatiepunt om hetwelk de politieke eu staathuishoudkun dige bewegingen der Ieren zich groepeer den; het wees den weg, die op vreedzame en wettige wijze naar het doel leidde. Verbazend snel vond de nationale Liga iu Ierlaud erkenning en waardeering. Op dit oogenblik telt zij meer dan 500,000 leden, ouder welke men zelfs vele Eugel- sche liberale leden van het Parlement vindt. Gladstone nam zich wel in acht, nadat hij met de onderdrukking der Landliga zulke treurige ervaringen had opgedaan, aan de ontwikkeling der nationale Liga paaien perk te zetten. Wellicht hebben juist de droevige gevolgen vau de onderdrukking der Laudliga eu de weldadige invloed der nationale Liga bij Gladstone de kiemen gelegd van het grootsche Ilomerule-out- werp, 't welk hij in 't vorige jaar aan het oordeel van het Eugelsche volk on derwierp. Gladstone leed bij dit oordeel de neder laag, de Regeeriug ging in handen der Tories over. Doch dezen, geenszins geneigd om uit de harde lessen der laatste jaren voordeel te trekken, meeuen goed te doen tegen de onophoudelijke ontwikkeling der Iersche beweging gewelddadig te velde te trekken. Iu de plaats van Gladstones Homerule- outwerp stelt de Regeering der Tories eeue nieuwe dwaugwet voor eeu onbepaald tjjd- zullen hier of -(laar wel een rijtuig geposteerd hebben. We zullen ons met de vangst van dit damesachtig jonsgmensch moeten vergenoegen en Pierre deed den //stomme// de boeien aan. Victor liep naar buiten en floot herhaalde malen. Eenigen tjjd daarna hoorde men vlugge krakende stap pen in de sneeuw en een viertal politie-agenten waren spoedig vereenigd om den oude en den //stomme// naar den naastbjj gelegen politiepost te brengen en het Ijjk te vervoeren. Reeds drie maanden was het jongmensch pre ventief gevangen en de instructie duurde nog steeds voort, in zoover het eene instructie heeten mag, dat de rechter ondervraagt, doch de be schuldigde niets doet dan vóór zich staren of hem wezenloos aankijken. De rechter van instructie, een oude, brave ziel, gaf eindelijk de hoop op en kwam tot het besluit, dat het jongmensch eenvoudig een ge wone krankzinnige was, die door een of ander toeval getuige werd van een vreeselijken en brutalen moord en diefstal. Maar de Procureur des Keizers was van ge voelen, dat men hier ni t stond voor een alle- daagschen diefstal, maar wellicht voor eene bui tengewone onderneming, die door bijna te mis lukken, de uitvoerders uit wanhoop tot moor denaars had gemaakt. Dit gevoelen werd ook vak, welke haar tegelijkertijd de middelen aan de hand geeft de Iersche nationale Liga te verdelgen. Artikel 6 vau de nieuwe dwaugwet geeft aan de Regeering het recht, eene procla matie uit te vaardigen, door welke de na tionale Liga als een gevaarlijk bondgenoot schap wordt gebrandmerkt. Hierdoor wordt de algeheele onderdrukking der Liga nog niet verkregen, maar de Onderkoning van Ierland heeft de macht, dit verbond in elk gedeelte van het land te verbieden en op te heffen, waar hij zulks oorbaar acht of waar het hem goeddunkt tot zulk een maat regel over te gaan. Slot volgt). Iu de laatste vergadering van de com missie voor de Duitsche Rijuscheepvaart werd besloten, zoo mogelijk met aanwen ding vau krachtiger middelen, de voltooiing der nog in aanbouw zijnde werken aan de Rijnhaven te Emmerik te bespoedigen. Om trent, het maken van eeue wiuterbaven te Keuleu aan den zoogenaamdeu Mühlheimer Wörth is nog geen afdoend besluit geno men. De vertegenwoordiger van Duisburg vroeg, wat de Nederlaudsche Regeeriug geantwoord had op den uitgesproken weusck, dat het uitdiepen van den Rijn ook binnen haar gebied op de reeds aangevangen wijze krachtdadig zou worden voortgezet. Uit het bescheid op deze vraag bleek, dat er nog geene besliste verklaring vau Nederlandsche zijde was ingekomen. Na een leveudig de bat over de gevolgen, welkd er uit zouden voortvloeien wanneer op het eind van 1889 het uitdiepen van den Rijn op Pruisisch gebied bij 1.50 m. Keulsch peil 3 m. zou bereikt hebben, terwijl op Nederlaudsch ge bied de tegenwoordige dieptetoestand nog zou voortduren, werd besloten deu Minister nogmaals dringend te verzoeken bij Ne derland bij herhaling eu ernstig op voort zetting van de op Pruisisch gebied plaats hebbende uitdiepiugswerkeu aan te dringen. Naar men verneemt, zal er binnenkort eeue verzameling officiëele stukken worden uitgegeven, betreffende Von Bismarck's han delspolitiek. Deze uitgave heeft ten doel, het groote publiek bekeud te maken met de leidende beginselen, door Yon Bismarck in zijne hoedanigheid van Minister van Koophandel gevolgd. De samenstelling zal geschieden onder leiding vau den Geheim raad Poschiuger, die eeuige jaren geleden ook de verzameling politieke stukkeu heeft doen uitgeven, waarin men een overzicht heeft van Von Bismarck's werkzaamheden als Pruisisch Gezant bij den vroegereu Duit- scheu Bondsdag. De Fransche Minister van Binneu- landsche Zaken heeft eeue circulaire aau de gedeeld door Lebrun, een der ijverigste en schran derste geheime politie-agenten van het Keizerrjjk. Dat pak met die geheimzinnig bezorgd wordende ljjfrente was hun een raadsel, hetwelk zjj niet zoo spoedig wilden opgeven. Doch men had. goed vragen en polsen en vleien men kreeg van den gevangene niets te hooren en niets anders te zien, dan zijn eeuwig wezenloos gelaat. Op zekeren morgen vinden wij in het kabinet van den Procureur des Keizers deze en Lebrun in druk gesprek. Ik heb me suf gedacht, beste Lebrun, ik weet niet, hoe ik dien geheimzinnigen kerel tot spreken zal kunnen krijgen. Spreken zal hij nooit, zei Lebrun. Maar dan zullen we nooit iets te weten komen! Spreken zal hij niet, d,.t is zijn stelsel. Let op wat ik u zeg: hij handelt volgens een aangenomen systeem. Zoodra hij zag, dat onze politie hem in zijn werk stoorde, begreep hij, dat er maar éene redding mogelijk was. Hij heeft natuurlijk een gehuurd pak aan en uit een oud hemd, dat hij aan 't lijf heeft, is het naamcijfer getornd. liet is een slimmerd, die een moge- lijken aanval heeft voorzien en ons eer gek zal laten vragen, dan boe of ba te antwoorden en zoodoende hoopt te avond of morgen of te wor den ontslagen of, wat hem waarschijnlijker zal voorkomen, naar een krankzinigengesticht te ambtenaren vau zijn bestuur gericht, waariu deze gewaarschuwd wordeu tegeu de over ling, waarmede eenigen hunner overal spionnen meenen te ontdekken. Zoo was onlangs eeu Beiersch onderdaan, die als bedevaartganger naar Lourdes trok, te Moutpellier als verdacht vau verspieding aangehouden, terwijl niets bij hem gevon den werd, dat dit vermoeden kou bevesti gen. De aangehoudene bracht niettemin een nacht iu de gevangenis door. Daar meer dergelijke vergissingen zijn voorge komen, heeft de Minister door deze circu laire daartegen willen waken. Het schaudaal-Caffarel ('t handeldrijven door een Generaal in onderscheidingen eu eereteekenen), waarbij nog verdere hoog geplaatste personen schijnen gecompromit teerd, eu dat zulk eeu ontzaglijke sensatie iu Frankrijk maakt, werpt een somber licht over deu tegenwoordigen toestand iu Frank- lijk. Zelfs zonder eenige toelichting zal ieder toch beseffen, dat zulke feiten vau eeu diep zedelijk verval getuigen. Er zijn nog verscheidene personen iu hechtenis genomen als betrokken bij de knoeierijen nl.de Senator Generaal d'Au- dlau, Mevr. Courteuil. Mevr. Rattazzi, de agent Beyle eu Mme. Limousin's voornaam ste handlanger: Laurentz, die zich beroemt, voor 80,000 fr. diploma's vau de Nicham- orde en voor een veel grooter bedrag bre»et- ten van het Legioen van Eer verkocht te heb ben. Voorts wordeu nog telkens nieuwe na men genoemd van personen, die bij de zaak zijn betrokken. De Minister Ferron verklaarde, iu eene redevoering, door hem te Chartres gehou den, na de inwijding van eeu Lyceum, dat hij iu deze zaak gestreng eu zonder eeuig aanzien des persoons te werk zal gaan. »Ik zal», zeide hij, »de« te strenger straf fen, naarmate de schuldigen hooger ge plaatst zijn. Reken op mijne vastberadenheid. Maar vergeet niet, dat de schuld vau en kelen, de eer vau het leger niet kan be vlekken. Blijft daarom het leger even hoog achten als gij tot dusverre hebt gedaanc. Inderdaad heeft Caffarel aan geene mili tairen de orde bezorgd. Hij heeft alleen met burgers geschacherd; met militairen, wist hjj wel, was dit schier onmogelijk, zonder eeu bepaalden staat vau verdiensten. Volgens een berichtaaude Times zal het verdrag over de maatregelen tegeu den verkoop vau sterkeu drank op de Noordzee, welks teekeuiug vertraagd is, toch nog vóór het eiud des jaars tot stand komen. Te Lowestoft ziju de twee socialistische leiders Nicoll en Houghton uit Norwich, toen ze aldaar aanspraken hielden, met huu- ne aanhangers door eeue uit ongeveer dui- zeud personen bestaande volksmenigte met stokken aaugevalieu en ernstig mishandeld, zoodat de politie noodig was om hen te ont worden gebracht, waaruit hij wel zal weten te ontsnappen. Hebt ge al werk gemaakt van het boekje, dat bij hem is gevonden? Ja, zei Lebrun, het is de kleinste uitgaaf der Revolutie, waarvan we de herkomst maar niet te weten kunnen komen. Zulke kleine, vodderige exemplaren worden gewoonlijk op de kaaien gekocht. Onderzoek nu maar. Daar koopen zulke onderscheiden koopers, dat om het spoor te vinden men den fijnsten neus van het puikje der speurhonden zon behoeven. Zoo'n drommelsche vent, hij berooft me zelfs mijne nachtrust, zei de Procureur. Met een ding denk ik hem te vangen, sprak Lebrun achteloos. Met wat? spreek mijn waarde. Waar mede O! onfeilbaar is het niet, doch we kun nen de proef nemen. Roven zijn kamertje No 12 is er nog een. De vloer van dat kamertje is het plafond van het zijne, daarin laten wij een gaatje boren, terwijl hij op de binnenplaats der gevangenis zijne oohtend-wandc- ling doet, een gaatje groot genoeg voor mij om er doorheen te zien, maar zoo klein, dat hij het niet opmerkt. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1