BINNENLAND. zetten en naar het station te brengen. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor de Bulgaarsche Sobranja wordt uit Sofia gemeld, dat deze gunstig is voor de Regee ring en haar eeue aanzienlijke meerderheid geelt. Alleen te Plewna en te Rahovitza hadden onlusten plaats. In laatstgenoemde stad deden de aanhangers vau Zaukoff een aanval op het stembureau, zoodat de militaire macht moest tusscheubeide komen, die verscheidene der tumultmakers doodde. Men verneemt uit Madrid, dat de zeven tienjarige Marokkaausche troon-pretendent aan het hoofd staat van eene belangrijke legermacht in de nabijheid van Mequinez. Ouder de buitenlaudsche Gezanten te Tau- ger bestaat de meeuing dat de Sultan dood is, maar dat de Grootvizier dit geheim houdt, teneinde het den oudsten zoon des Sultans gemakkelijker te maken den troon te be klimmen. Ontvangen dépêches uit Kaapstad melden, dat de vereeniging van de Trans vaal met de nieuwe republiek in Zoeloe- land thans beklonken is, behoudens Enge- land's bekrachtiging overeenkomstig de conventie. Volgens het traetaat blij ft Pre toria hoofdstad en Kruger Staatspresident der vereenigde gemeenebesteu. Kruger en Brand onderhandelen thans over de ineen- smelting van de Transvaal en de Oranje- Vrijstaat. Uit Shanghai wordt gemeld, dat eene belangrijke Spaansche expeditie naar de Karoliua-eilanden vertrokken is tot tuch tiging der inboorlingen wegens den moord, gepleegd op den Gouverneur en de bezet ting van het eiland Ponape. Een oorlogs fregat van de Vereenigde Staten is der waarts gezonden, tot- bescherming van de Amerikaansche zendelingen tijdens de krijgs- operatiën. De toestand der eilanden wordt als ernstig beschouwd. Volgens een bericht uit Zanzibar, heeft het bericht van het naderen der ex peditie van Stanley, dat nu algemeen ver spreid is onder de inboorlingen, vooral indruk gemaakt op den woesten Koning Ouauga van Ugunda. De Koning moet nu zijn best doen, om zich Emiu's steun te verzekeren in zijn oorlog tegen den Koning van Unyoro. Zoo zal Emin meer invloed krijgen in Ugunda en misschien komen tot verwezenlijking van zijn droom: voor han delaars en ontdekkingsreizigers een weg te openen van de Oostkust van Afrika naar de landen aan den evenaar. Emin heeft Stanley manschappen tegemoet gezonden op twee verschillende wegen langs welke hij komen kan. Op het Eeudrachtsplein te New-York heeft Zondag eene verwoede vechtpartij plaats gehad tusschen de socialisten en de volgelingen van Henry George. Laatstge noemden waren de aanvallers. Ongeveer 50 personen aan beide zjjden werden gekwetst eer de politie er in slaagde een einde aan het tumult te maken. GEMENGDE BERICHTEN. De Tijd vreest, dat de Regeering door tijde lijke minder ongunstige financiëele omstandig heden zich van den nog altijd zoo hoog noodigen regel der zuinigheid heeft laten afbrengen. Het blad vindt daarvan een bewijs in hetgeen op de begrooting van Binnenlandsche Zaken is uit getrokken voor de drie Rijks-universiteiten. De Regeering had zich ditmaal zooveel mo gelijk binnen de grenzen van de bestaande or ganisatie moeten houden, in afwachting van de nieuwe Kamers met de nieuwe Regeering. Daarentegen is nu juist de organisatie uitgebreid en zijn de uitgaven verhoogd. Voor de drie universiteiten wordt een halve ton meer gevraagd (bij een cijfer dat verleden jaar reeds fl,286,278 bedroeg). En met welk doel? Prof. P. Van Geer, uit Leiden, heeft het in het jongste nummer van de Vragen des Tijds duidelijk uiteengezet. Ter vervanging van de* nederige werkplaatsen (waar de grootste wetenschappelijke ontdekking gedaan zijn) verrijzen thans paleizen der wetenschap, op weelderige wijze ingericht, maar ook met al de gebreken van den rijkdom, waaronder de zucht om steeds meer te verkrijgen zich bij de behan deling van elke Rijks-begrooting openbaart.// In zijn guitigen toon herinnert het Ven- loosch Weekblad den heer Hendrik Muller Szn,. naar aanleiding van diens economische betweterij tegenover het bekende verslag van de Tilburgsche wolfabrikanten, aan de kracht van sommige Nederlandsche spreekwoorden. Onder anderen aan dit: //Men moet huilen met de wolven, waar mee men in het bosch is//. Al bestonden er geen andere reden om onze handelspolitiek te wijzigen, deze zou voldoende zijn. En 't is eene dwaasheid alleen wijs te willen zijn. En dat willen wij Nederlanders. Terwijl alle oveiige Staten van het continent, terwijl Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje, Italië, Rusland en zelfs België (om van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika niet te spreken) invoerrechten dec re tee ren, terwijl er zelfs in Engeland protec- tionisten opstaan, zegt Nederland alleen: //De Cobdenclub heeft gelijk en al geeft de geheele wereld hem ongelijk, ik blijf hem gelijk geven.// De heer Muller vindt dat heel mooi van Ne derland en juicht, dat wij de eenige natie zijn die er' iets van begrijpt. Welk een bluf! Bluf is het, dat valt niet te ontkennen; maar een bluf, die ons duur te staan komt. Wij zou den beter doen met bescheiden en eenvoudig het spreekwoord te volgen, //Men moet huilen met de wolven, waarmee men in het bosch is//. Er zijn maatregelen in overweging om ook hier te lande, evenals in Frankrijk het ge val is, aan het personeel van 's-Rijks zeemacht gelegenheid te geven tot het doen van inlagen in de Rijkspostspaarbank aan boord der schepen, waarop zij dienen, en aldus die gelden zoo spoe dig mogelijk rentegevend te maken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ont werp voor den zoutaccijns en eenige wijzingen in de wetboeken in verband met de nieuwe Strafwetgeving. Het algemeen debat over de Grondwetsher ziening in tweede lezing is aangevangen. De heer Vermeulen bleef zijne bezwaren vol houden; hij kon niet inzien dat de bestrij ding bij de eerste lezing ongegrond was, en zette uiteen, dat de regeling in het kies recht van de toekomstige Kamer ook de tegen standers van het algemeen stemrecht zal dwin gen het bij stukken en brokken toe te kennen. De heer Buys van Berenbroek bleef ook de herziening bestrijden, welke een liberaal karakter draagt, omdat op de hoofdpunten: troonopvolging, defensie, kiesrecht en eed, de herziening geene verbetering is, maar nadeelig. Hij wees er op, dat, ofschoon hoofdstuk 10 verworpen is door de discussie in de Eerste Kamer, aan art. 194 zijn wezenlijk karakter is teruggegeven. Bij het voortgezet algemeen debat in de zit ting van gisteren bleef de heer Beuther zijne be zwaren volhouden. De heer Keuchenins bleef zijn standpunt hand haven, dat de onvolledigheid der Kamer de aan neming van de herziening moest doen ontraden, en stelde opnieuw eene motie voor, uitsprekende, dat de samenstelling der Kamer niet voldoet aan de grondwettelijke eischen en voorwaarden, en dat met deze omstandigheden de ondernomen herziening de rechten der Kroon, de vrijheden des volks en de rust des lands in gevaar brengt. De heer Brouwers betoogde de onjuistheid van het standpunt der anti-revolutionnairen, al wier gronden juist voor de noodzakelijkheid van verwerping pleiten. De heer Van Baar protesteerde tegen den samenhang door de Regeering, in strijd met hare verklaring bij de eerste lezing, thans tus schen de ontwerpen gelegd. De algemeene beraadslagingen over de Grond wetsherziening in tweede lezing zijn ten einde gebracht. Hoofdstuk I werd daarop aangenomen met 69 tegen 13 stemmen. Van den kunstschilder Munkacsy wordt de volgende aardige anecdote verteld. Een voornaam Weener bezocht den meester te Parijs en verklaarde hem, dat hij gaarne eenige van zijne schilderijen wilde koopen „maar," liet hij er op volgen, „zij moeten mij niet zooveel kosten als gij u tegenwoordig voor uwe stukken laat betalen. Kuut ge mij misschien zeggen waar ik er een voor billijkeu prijs kan vinder? Ik zou er 't liefst eer. willen hebben, dat gij in uwe jeugd in Hongarije gemaakt hebt, kortom iets voor weinig geld1' „Wel zeker," antwoordde de kunstenaar, „er zijn wel twee of drie honderd in mijne geboor teplaats, het dorp Munkacz de huizen, die ik geschilderd heb toen ik Michel Lieb, de schildersknecht was." Munkacsy is, moet men welen, een HoDgaar- sclre Jood, Lieb genaamd, die zijn leelijk klin kenden naam voor dien van zijue geboorteplaats heeft verwisseld. De meest cosmopolitische stad is New-York, want in hare clubs, vergadering- lokalen eu gezelschapskringen /ijn de volgende landen vertegenwoordigd: Japan, China, Cochin- China, Turkije, Rusland, Noorwegen, Zweden, Malacca, Hongarije, Engeland, It.rland, Wales, Schotland, Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië, Zwitserland, Griekenland, Holland, België, Brazilië, Mexico, Poleu en Cuba. In geene andere hoofdstad, vindkmen zulk eene verscheidenheid van volken. Wit en zwart. Evenals de lichtstra- len door witte glanzende oppirvlakteu niet of weinig opgenomen (geabsorbeerd), maar terugge worpen (gereflecteerd) worden, svenzoo is het ook met die der warmte. Deze dringen niet ge makkelijk in witte eu glimmende lichamen, maar des te gemakkelijker in, en dan ook uit, zwart- gekleurde eu ruwe. Een glimmend gepolijste of geschuurde ketel heeft meer tijd noodig om te verhitten dan een audere, terwijl daarentegen heet water daarin zeer lang zijne hooge temperatuur behoudt. Het zelfde gebeurt met witte kleederen, hoeden, hoo rnen met witte schorsen, zooals jonge herken enz. De sneeuw beschut, door zijn witte kleed, zaden en wortels in de aarde; veegt men nl. de snüeuw weg, en stiooit men op die plaats eene veel dikkere laag koolpotder of eene andere zwarte stof, dan zullen die planten bevriezen. Van daar ook zijn witgekalkte of geverfde muren voor- deelig voor het behoud van eene gematigde tem peratuur van vertrekken, kerken, scholen, enz., doordien de witte kalk of verf de warmtestralen der voorwerpen in het lokaal belet in de muren te dringen. Ook hout, dat met eene witte of licht gekleurde verf bestreken is, biedt meer weerstand aan de hitte der zonnestralen, dan wanneer het met zwarte of donkere verf is beschilderd. Witte of lichtgekleurde kleederen en hoeden zijn om diezelfde reden voor den zomer, zwarte of donkerkleurige voor den winter geschikt. De natuur geeft menig dier in de noordelijke landen een wit vederen of haren kleed, waarmede zij de koude dier luchtstreken gemakkelijker kunnen weerstaan. Zuidelijke volken hebben zwarte haren, in Afrika een zwarte huid, die wel is waar meer warmte aanneemt, rnaar ook meer doel uitstra len, wijl de uitwaseming naar evenrtdigheid ster ker is. In eer. e mijn te Zulky Sully (Enge land) is dezer dagen een klomp gedegen goud gevonden, welks vo m cenigszins gelijkt op eene geopende hand, en die geschat wordt op eene waarde vau f 32,500. Het is niet de eerste maal dat in die mijn goud gevonden wordt, maar nooit vond men er een klomp vau dis grootte. Men vermoedt, dat de Regeering den klomp zal koopen voor bet nationaal museum. Bij North Judson (in Indiana) is gisteren op den Chicago Atlantic-spoorweg een goederentrein in botsing gekomen met oen sneltrein. Vier passagiersrijtuigen, waaronder slaapwagens, werden in elkander gedrongen en geraakten in brand. Zeventien personen werden gedood of kwamen in de vlammen om, terwijl 25 min of meer ernstig weiden gekwetst. Naar men uit Londen bericht, hebben gedurende het afgelooptu staatsjaar 4502 manschappen van het Bitsche leger hun vaaudel verlaten. Van die deserteurs werden er 2173 teruggebracht. Zeldzame eerlijkheid. In het jaar 1826 ging te Leeds een lakenfabrikant failiet en stierf kort daarna. Zijne vier zoons, die ten tijde van het faillissement dertien tot negentien jaar waren, hadden het in den loop van zeventien jaar door vlijt tot eeue goede positie in de wereld gebracht, en besloten gezamenlijk de schulden van hun vader, die 5600 pond sterling bedroegen, aan de schuld- tiechers te betalen. In 1843 had ook reeds de eerste aflossing plaats. De aangenaam verraste crediteuren van hunne zijden besteedden vijf per cent van het geheele bedrag om vier zilverwerken aan te koopen, wasr.an elk der broeders een ten geschenke werd gegeven om in zijne familie als een aandenken te bewaren. Ook de beroemde Agassiz, weet men, om van anderen nog te zwijgen, wijdde het grootste deel zijns levens aan de afbetaling van zijns vaders schulden eu het in eer herstellen van diens nage dachtenis. Omstreeks het jaar 1840 ontving een groot Amerikaansch handelshuis verscheidene scheepsladingen blauw glas als ballast met voor 't overige leeg terugkomende schepen, en wist werkelijk niet op welke wijze het dit artikel*van zoo weinig waarde aan den man zou brengen. Maar de Amerikaan is vindingrijk, welke eigen schap ook in dit geval schitterend bleek. Weldra werd er een geleerde gevonden, Kilpatrick ge naamd, die zich tegen goede betaling bereid ver klaarde eeu boek over het nut en de voorkeur van blauw glas te schrijven. Het werk was iu korten tijd gereed. Het be helsde eeue lofrede op het blauwe glas, wel ge schikt om iedereen te overtuigen, dat men maar dadelijk alle anders gekleurd glas wegwerpen, de witte vensterruiten stuk slaan moest, enz., wilde men zijne gezondheid en zijn gezicht be- houdeu. Het boek werd bij massa's in de Ver eenigde Staten verspreid. En werkelijk kwam er eeue buitengewone vraag ua&r blauw glas. Het bewuste handelshuis moest in alle voorname plaatsen filialen oprichten, en bovendien werd het getal handelaars, uitsluitend in dit artikel, legio, om overal in de behoeften te kunnen voorzien. Op eens wilde iedereen alle glaswerk, vensterruiten, ja zelfs spiegels eu zuigflesschen niet anders dan iu 't blauw hebben. Dj planten iu de broeikassen konden plotseling niet behoorlijk groeien, als zij niet met blauw glas gedekt werden, enz. Dat het groote bat delshuis bij zulk een aftrek kolossaal gotde zaken maakte, ligt voor de hand. Onge lukkig duurde de voorraad niet eeuwig. Toen het laatste stuk van dit uitmuntend artikel zijn af nemer had gevonden, verdween de blauwglas- epidemie even snel als zij was ontstaan. Omtrent de poging tot vergift i- ging van vierEerw. Heeren Geestelijken te Soe- rabaia, schrijft de Soer. Ct. Naar wij met genoegen kunnen berichten, zijn thans alle slachtoffers van de ketoeboong-ver- giftiging, welke we Zaterdag mededeelden, buiten gevaar te achten. Bij den bejaarden Pastoor T. was de toestand tot eergisteren-avond zéér be denkelijk, maar ook daar heeft ten slotte de behandelende geneesheer, Dr. D,, de overwinning mogen behalen. Buiten twijfel is het thans, dat er eene bepaalde misdaad heeft plaats gehad, met de waarschijn lijke bedoeling van diefstal en dat het gebezigde middel ketoeboong is geweest. De noordel ij kst gelegen spoor- lijn der aarde, Lulea-Offten, is jongstleden Vrijdag ingewijd. Des avonds te half acht passeerde de eerste trein den poolcirkel. De spoorweg is tot op vier Zweedsche mijlen afstands van het erts gebergte Gallivara doorgetrokken. Dr. Marter te Rome heeft inder- lijd met zorg de schedels in sommige Italiaan— scbe musea eu in Etrurieche graftomben oi der- zocht. Het bleek hem, dat het vervaardigen van kunst gebitten reeds vóór Christus bekend was. In ééue van die graftomben, die dagteekent van omstreeks 500 j. v. C., vond hij eeu toestel met 5 kunsttanden en eene inlichting om deze aan de naburige tanden te bevestigen. Dtze kunst- tauden wareu uit de tanden van eeu of ander groot dier gebeiteld. In eeue Romeinsche tombe voi d hij een kunst gebit met twee snijtanden, dat met zachte gouden taudjes aan de andere tanden bevestigd was enz. Geplombeerde tanden vond ür. Marter niet. Er is dus ook in dit opzicht niets nieuws onder de zon. Het orgaan van het „Leger des Heils", deelt bet volgende merkwaardige feit van den erust eener „bekeering" mede: In het eerste nummer werd gemeld, dat „zus ter" Z. een gouden horlogeketting ten offer had gebracht bij hare toetreding tot het „Heilsleger"; iu het volgende nummer werd gemeld, dat de ketting op verlangen aau „mejuffrouw" Z. was teruggegeven. Tusschen het verschijnen van beide nummers verliepen drie dagen, in dien korten tijd was de bekeerlinge weer were'd inge gewor deu, de gouden keten trok blijkbaar te sterk! I n h e t Politieblad worden negen-eu- twiutig personen gesignaleerd, allen schepelingen van Zr. Ms. stoomschip „Koniugiu Emma der Nederlanden", die tusschen 28 Augustus en 17 September te Philadelphia van boord zij a wegge- loapen. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat in gronden aan den rechteroever aan de Sa- rakreek gelegen, welke rivier op ongeveer 5o N. B. iu da Suriname valt belangrijke hoe veelheden goud ziju gevonden. Gelijk men weet, wordt in de Sara-kreek schoon graniet aangetroffen en zijn de oevers dezer rivier bewoond d >or deu stam van Auhauerbosch- negers. Naar men verneemt, zullen binnen kort eeu 20-tal Eerw. Zusters Ursuliuen vau Ven— raai eu Erauciscanesseu van Heilhuizen, van welke er drie de akte als hoofdonderwijzeres bezitten, naar ludië vertrekken. E e [n e jonge Parijsche actrice is dezer dagen het slachtoffer van een kwakzalver geworden. Die kwakzalver noemde zich „Dr. Pit- chitchine, van Beloedsjistan, lid van alle Acade miën", huurde prachtige vertrekken op eeu der Boulevards eu kondigde aan, dat hij een onfeil baar middel had om keelaandoeningeu te genezen. De bovengenoemde tooneelspeelster, die eeue zeer voordeelige verbintenis voor eene reis door RuBiand en Oostenrijk had aangegaan, maar plot seling heesclr geworden was, kwam in goed ver trouwen da hulp van Dr. Pitcbitcbine inroepen. Deze liet haar, met een doek over het hoofd, door eeue buis dampen inademen, en het gevolg was, dat de jonge dame bedwelmd werd en in eeu zoo ernstigen toestand verkeerde, dat de kwak zalver de hulp van een echten dokter moest in roepen, die de bezwijmde weer tot bewustzijn bracht. Toeu de actrice thuis kwam, was zij niet al leen nog heesch, maar kon zij bijua in 't geheel Diet spreken. Haar nieuw engagement werd ver- uroken, eu om zich schadeloos te stellen, heeft zij nu eeu proces tegeu deu zoogeuaamdeu dokter uit Beloedsjistan ingesteld. Als eene bizonderheid kan ge meld worden, dat te Grave, eene gemeente van 2800 a 3000 zielen, sinds ruim 2 maaudeu geen eukel sterfgeval is voorgekomen Dr. P. F. Van Hamel Roos uit A m- 8terdam zond ter Voedirgsteutoonstelling eenige monsters vervalschte levensmiddelen. Hij verwierf daarvooreene eervolle vermelding. En toch was ze verdiend Worst in den ouden tijd. Reeds bij de oude Grieken en Romeiueu was worst een ge liefkoosde spijs. Uit de Grieksche benaming van worst, alias, die aan allium (knoflook) doet den ken, is af te leiden dat knoflook een hoofdbe standdeel van de worst der ouden uitmaakte. Ouk bij de Romeinen wareu botularii of worst- verkoopers. De bloedworst schijnt het eerst in den tijd van den Oost-Romeinschen Ktizet Leo VI (886911) iu zwang te ziju gekomeu, want deze Keizer vaardigde er eene strenge veroide- ning tegeu uit, luidende: „Wij hebben vernomen dat de menscheu zoo dwaas zijn geworden, deels wegens het voordeel, deels wegens de lekkernij, bloed tol spijs te maken. Het is ons ter core gekomeu, dat men bloed iu darmen als in eeu zak stopt, en het zoo als gewoon voedsel in de maag opneemt. Wij kunnen niet langer dulden (lat de eer van onzen Staat door eene zoo schan- d- üjke uitvinding, louter uit zwelgerij van vraat- zieke menschen, wordt bezoedeld. Wie van bloed spijs maakt, hetzij hij die koopt of verkoopt, zal zwaar gegeestld, en ten teekeu van eerloosheid tot op de huid word n geschoren. OA de over heid der stad zijn wij niet voornemens er vrij te laten afkomen; want indien zij haar ambt met meer waakzaamheid vervuld had, zon zulk eene wandaad nooit zijn bedreven. Zij zal hare nala tigheid met tien pond goud boeten." Het schijnt echter dat de onderdanen van Kei zer Leo VI zich weinig aan deze verordening gestoord hebben, want het is hem niet gelukt de bloedworst uit te roeien. Op eene zeer bizondere manier kwam een bewoner van Oudeschild op Texel Maandag in het bezit van eene houtsnip. Dit dier, achtervolgd door een roofvogel, vluchtte in eene woning, werd door de bewoners gegrepen en ge dood. Tegen zeeziekte. Professor Dr. Jager bericht in zijn maandblad, dat bij de zeelieden, matrozen enz. het volgende middel met goed gevolg tegen zeeziekte wordt aangewend. Men draagt, namelijk, van het begin der zeereis af, een tamelijk dikken wollen lap van eene hand breed en twee handen lang, die met brandewijn doortrokken is, in de lengte op de bloote huid van den maagkuil. Hij mott altijd met brande wijn vochtig worden gehouden. Den wollen lap zullen de matrozen wel vol gens voorschrilt dragen, en voor de bevochtiging zullen zij ook wel zorgen, maar waarschijnlijk meer inwendig dan uitwendig. Zooals doorgaans in het najaar, wordt weder zeer geklaagd over het vangen en dooden der naar het Zuiden trekkende zangvo gels. Op Helgoland moet het dit jaar zeer erg zijn. Daar doen ook vele badgasten mee aau het vangen der bevallige en onschadelijke diertjes, die op het eiland kernen ru*'en. De wachttr vau den vuurtoien had er onlangs in een enkelen nacht 3000 gedood. Naar dat cijfer berekend, Kroelen goduremle den geheele» tijd van de af schuwelijke jacht honderdduizenden vogels (voor het grootste gedéelte nuttige) ziju gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2