BI N NEN LAND. De schoonzoon van den president der Repu bliek, de heer Wilson, is op zijn verzoek door den rechter van instructie in tegen woordigheid zijner beschuldigers gehoord. Deze laatsten hebben achtereenvolgens hun ne beschuldigingen ingetrokken. Mme. Ra- tazzi erkende de waarheid uiet gezegd en dit historietje uitgedacht te hebben om, door deu heer Wilson in de zaak te men gen, deze te smoren. Mme. Limouziu zei- de, dat zij hetzelfde gedaan had om deu afloop der zaak te bespoedigen. Met Mme. Limouziu geconfronteerd, heeft de heer Kreitmayer verklaard, dat hij den brief niet gelezen heeft, waarvan verscheidene bladen gespoken hebben, en dat^ Mme. Limouziu slechts een brief had laten zien, ondertee kend met den echten of valschen naam van den heer Wilson, terwijl zij hem mon deling deu beweerden inbond mededeelde. Jl.Zaterdag heeft er teLouden eene nieuwe volksbi]eeukomst plaats gehad op het Tra falgar Square. Ongeveer duizend personen namen daaraan deel. Er waren twee zwarte vlaggen ontplooid. Een redenaar, naar men meent een der voornaamste socialisten, sprak de menigte toe. Hij trok te velde tegen de politie, deu Lord Mayor en het dagblad de Standard en ried der menigte aan bij eene volgende samenkomst stokken mede te brengen, ten einde de politie te kunnen afweren. De lieden zijn vervolgens, in optocht, vergezeld door eene groote politiemacht, door de City heen naar Stepney Green ge trokken, waar zij, tengevolge van den regen en de door de politie genomen maatregelen, snel uit elkander zijn gegaan. De winkelhouders in de straten door welke dergelijke optochten trekken, bekla gen zich levendig over de schade, die zij daardoor in hunne zaken hebben te lijden. Men meldt, dat de arrestatiën in Bulgarije voortduren. Sedert den dag der verkiezingen tot nu toe zijn er 400 per sonen in verschillende plaatsen gevangen genomen. De orde is nog niet herstek'. In de Bulgaarsche aangelegenheden weet men eindelijk weer eens wat nieuws te vertellen. De Czaar zou namelijk, tijdens zijn verblijf in Denemarken, op Fredeus- borg (waar hij nog altijd vertoeft en waar zijne kinderen nu de mazelen gekregen hebben) met zijn zwager, Koning George van Griekenland, zijn overeengekomen, dat deze Macedonië door Grieksciie troepen zal laten bezetten, onder voorwendsel, dat iu die Turksche provincie zich eene voor Grie kenland gevaarlijke gisting openbaart. Dit feit zou dan de voorbode wezen van een plan van Rusland, om of zelf troepen naar Bulgarije te zenden, of den Sultan te nood zaken zulks te doen. Te Goustautinopel schijnt men geloof en waarde aan dit bericht te hechten, maar het komt weinig overeen met Ruslaud's> betrekkelijk laksche houding in deze aan gelegenheid gedurende de laatste weken. GEMENGDE BERICHTEN. Het Sociaal Weekblad, dat aanvankelijk ge neigd wa3 voor het goed recht van den leeraar dr. Smidt op te komen, is in twijfel geraakt of het verzet, hetwelk hij wilde aanteekenen, wel gerechtvaardigd zou wezen, omdat de lieer Smit in eene door hem gehouden voordracht woorden als de volgende zou hebben gebezigd. Het volk moet als éen man opstaan re volutie zal aanbrengen wat men verlangt.// Zie, wanneer een ambtenaar een ambtenaar van welken aard ook, laat staan een opvoeder der jeugd zoo zich uitslaat, wanneer hij aldus ondubbelzinnig revolutie predikt en aanzet tot ongehoorzaamheid aan 's lands wetten, dan ko men wij er zonder schroom voor uit, dat wij, indien wij stem hadden in het kapittel, er niet voor zouden terugdeinzen, tot zjjn voorgesteld ontslag mede te werken. En dan zouden wij dus ook geene vrijheid vinden, het hem verleende ontslag af te keuren. //Let wel: wanneer een ambtenaar in dier voege in het openbaar spreekt. //Wij weten niet of de heer Smit juist dat gedeelte van het verslag zijner voordracht, waarop het aankomt, als juist heeft erkend en derhalve, ook zonder nader bewijs, daarop mocht gevon- nisd worden. Doch wij weten ook niet of hij ontkent de woorden in quaestie of daarmede gelijkstaande te hebben gesproken, en of deze dus behoudens bewijs van het tegendeel, buiten beschouwing mogen worden gelaten door wie billijk wil oordeelen oordeelen zonder over ijling, billijk oordeelen over rechter en gevonnisde beiden. //Wij zeggen slechts, dat, zoolang op dit punt geen verder en helder licht is ontstoken, er voor ons reden is om te twijfelen of wij behooren te deelen in de verontwaardiging, die door de daad van den Apeldoornsoken gemeenteraad veler- wege is opgewekt.// Wie is de opmerkzame toeschouwer op het tooneel der wereld, die in eigen omgeving, al is die nog zoo klein van omvang, al bepaalt ze zich binnen de enge grenzen van een dorp, van een gehucht, ja van het gezin; wie is de man, die open oogen heeft, om te zien, die onderstaande bewering van een onzer hoogleer aren, niet feitelijk heeft bewaarheid gezien: //Het zedelijkheidsgevoel wordt bij gemis aan godsdienstige overtuiging langzamerhand onder mijnd.// Ue strenge eischen der moraal worden, hoe langer hoe meer, over het hoofd gezien; ja men houdt ze weldra voor ijdefe, voor verouderde vormen. Alle zedelijk gevoel wordt als ballast over boord geworpen. Dit is niet alleen het geval met de lichtzinnige jeugd, die met de opbrui sende driften te kampen heeft. Dit is niet alleen het geval met de door de fortuin misdeelden welke te kampen hebben om das Dasein.n maar men vindt daarvan tallooze bewijzen in alle, zelfs in de hoogste kringen. Het Parijsche schandaal, met den Schwindel van ordelinten, zelfs met het legioen van eer, waarvan Generaal Caffarel, een creatuur van den dapperen ex-Minister Boulanger, een winkel had opgericht, bewijst hoe weinig houvastheid zelfs de republikeinsche grondbeginselen opleveren. Het gerechtelijk onderzoek omtrent dit schan daal duurt nog altoos voort en eene menigte van civiele en militaire (sic) hooggeplaatste per sonen zijn reeds voor den rechter van instructie ontboden. Zelfs Wilson, de schoonzoon van den President der Republiek schijnt in de zaak be trokken. Het Journal des Débats, op deze zaak neer komende, meent, dat men even goed als Caffarel, ook tal van andere hooggeplaatste personen en zelfs Ministers ner inn had kunnen laten loopen! En wat bewijst dit? Dat er niet alleen some thing is rotten in the Stat e, maar dat de geheele boel rot is. V. W. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 31 October, te 8 uren 's avonds. De met bizondere zorg gestelde verslagen aan den Koning, betrekkelijk de Rijkspostspaar bank zijn verschenen. Onder meer blijkt daaruit, dat het tegoed aan de inleggers op het einde van 1886 f 8,865,652,77Vï bedroeg tegen f858,622,851/2 einde 1881, dit is in 5 jaar tijds bijna 10 maal grooter inlage. In Zuid- Holland bedroeg die inlagen successievelijk ƒ1,925,326,16 en ƒ202,828,45. Wel een bewijs hoezeer de Rijkspostspaarbank zich de gunst der sparenden heeft weten te verwerven. Blijkens den staat der Rijks-middeler. heeft de schatkist gedurende de maand Septem ber 11,133,085 ontvangen, tegen 10,330,579 in dezelfde maand van het vorige jaar. Er is dus eene vermeerdering met 8 ton; eu daarvan is het gevolg, dat de ontvangsten sedert den aan vang van het jaar, welke met ultimo Aug. nog vrij belangrijk beneden die van verleden jaar stonden, voor de 9 maanden een voordeelig ver schil van 128,000 aantoonen. De lieer C. Donker heeft do onlangs door de Staten van Noord-Holland op hem uitge brachte benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen. Alkmaar, 17 Oct. Als bruto opbrengst van de door officieren der schutterij alhier gegeven soiree, is aan de commissie voor de nagelatene betrekkingen der verongelukte Egmorder visschers f 450 gezonden. De onkosten zijn door de offi cieren voor hunne rekening genomen. l)e Waag van Hoorn zal van het Marktplein naar de Parijsche tentoonstelling ver huizen, en daar als Hollaudscli restaurant en bierhuis door de firma Heinekeu wordeH geëx ploiteerd. Da heer Jan Springer, de bouwmeester van deze mooie nabootsing, is ook met de plaat sing te Parijs belast. In Utingeradeel (Fr.) zal, op voor stel van het Raadslid Hoekstra, de Burgemeester met de hoofden der scholen in die gemeente in overleg treden, om ésnmaal per week de leerlingen der hoogste klassen te oefeDen in de welspre kendheid, opdat zij later in publieke vergaderingen beter en vrijer het woord kunnen voeten. Een gelukkig idéé. Er was tot dusver inderdaad nog gebrek aan sprekers in publieke vergaderingen! Op 28 dezer zal de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen de inschrijving openstellen op de uitgifte van 5 seriën, elk groot f 1,009,000 van de geldleening a 17,239,000, waartoe in de verg. van 4 Jan. 11. is besloter.. De. obligatiën zijn van f 1000; de prijs van uitgifte is 97 pCt. Kort geleden meldden w ij, dat b ij den brand aan huis van een te Londen wonende Nederlander, Leo Seine genaamd, twee zijner zoontjes waren omgekomen. Thans zijn Sen.é eu zijn bediende in hechtenis genomen ouder ver moeden dien brand te hebben gesticht. De leden van het gezin waren verzekerd, en de inboedel was wel voor 4 maal de waarde verzekerd tegen brand. Het onderzoek van den lijkschouwer bracht reeds eeuige afschuwelijke bizonderheden aan het licht.. Toch oordeelde de jury, dat er geen bewijs was hoe de brand was ontstaan. De politie scbijut echter thans de zaak zelf in handen te hebben genomen, en dit heeft tot de inhechte nisneming vau Serné eu diens bediende (Goldviuck) geleid. Een glazen lens, die aan beide zijden vlak is en toch vergroot, is eene weten schappelijke nieuwigheid, welde vermelding waard. Deze lenzen worden vervaardigd door den fa brikant van professor Abbé's nieuw optisch glas. Het eigenaardige van dat glas bestaat hierin, dat het brekend vermogen op regelmatige wijze varieert van liet midden uit naar de raudett en de oppervlakte. Eene zuinigheids nachtlamp. Men neemt dus lezen we in eeu Eransch blad een fieschje van een langwerpigeu vorm en van helder glas. Daar doet men eeu stukje phosphorus in, zoo groot als eeue erwt. Na de Üe3ch zacht verwarmd te hebben, zoo dat zij niet kan springen, giet men er, tot op een derde, goede kokende olie in en dan kurkt men de flesch zorgvuldig. Telkens als men dat lampje gebruiken wil, moet men het ontkurken om er lucht iu te laten. Dan zet men de kurk er weer op en men ver krijgt een licht, helder genoeg om de wijzers van een horloge met de oogen te kunnen volgen. Als het licht mocht dreigen uit te gaan, wakkert men het weer aan door de flesch een oogenhlik tc ontkurken. Als het zeer koud in de kamer is, moet man de fi esch even in de hand warmen alvorens er de kurk af te trekken. Uczo nachtlamp kan zes maanden duren zonder vernieuwd te worden. D e Arinzona, een stoomschip van de Guion lijn, en de Servia van de Cunard lijn verlieten op hunne laatste reis nagenoeg gelijktij dig da havjti van Q leenstown in Ierland eu arriveerden te New-ïork ongeveer 7 etmalen later; de Servia een uur later dan de Arinzona. Gedurende de geheele reis hielden zij elkaar in 't gezicht, 's Nachts waren de lichten en over dag altijd de masten of de rook vau 't eeue schip op 't andere te zieu. Goan wotider, dat de pas sagiers voortdurend op den uitkijk eu in span ning waren, wi'e van heide in den wedloop overwinnaar zou blijven. Eene race van zulk eeu langen duur lusscheu zulke reusachtige oceaan-hazewinden, is zeker eenig in de jaarboeken van de scheepvaait. Eieren bewaren. De eieren van Maart en September blijven't langst goed. Over't al gemeen zullen eieren langer kunnen bewaard worden, ais zij vier-en-twiiilig uur in pekel heb ben gelegen. Ook blijven ze beter voor bederf behoed, indien ze vijf seconden in kokend water zijn gedompeld. Daarna verpakke men de eieren in zaagsel, gehakt stroo, of hooi eu roert ze zoo min mogelijk aan. Deze voorschriften worden gegeven door een Duitsch maandschrift. Iu Hol land bewaart men ook eieren in kalkwater, doch uitsluitend iu water met schulpjes-kalk. De Parijsche modewereld ver maakt zich tegenwoordig met eene scheikundige toepassing van deu heer L. Legrand, die op het denkbeeld is gekomen, allerlei aangename geurtjes, gelijk men die aan reukwatertjes pleegt te out- leenen, in vasten staat verkrijgbaar te stellen. Deze nieuwe reukwerkjes zijn vervat in ivoren, kristallen en vernikkelde kokertjes of potlood omhulsels. Meu wrijft er mede op een zakdoek, eeu handschoen, een kunstbloem, het haar enz., waaraan dan een vrij duurzame geur wordt medegedeeld zonder gevaar voor vlekjes of uit bijtingen, gelijk bij gebruikmaking vau vloeibare parfumerieën» wel eens vookomen. Lord Chesterfield gaf totleef- regel: „Kleedt u naar uwen stand, eet beneden uwen stand en woont bovsr. uwen stand." Een voudig eten zal geen kwaad doen, eene bekrom pen woning wel. Met eenige zorg is het zeer ge makkelijk om Alphenplantjea op onzen bodem te kweeken. Zij hebben tamelijk veel vocht noodig, overmatige vochtigheid kan echter schadelijk zijn; daarom moet de grond goed nat doorlaten. Veel zon is voor hen niet wenschelijk, vooral niet zoolang zij nog niet goed wortel hebben ge vat. De gunstige maanden voor de planting zijn September, October, November en de voorjaars maanden. Iu den winter moet men zorgen voor eene btdekking met takken of riet. Op de kermis te Purmerende is thans een dertien-jarig knaapje te zien van niet langer dan even 60 Centimeter. Hij heet Johan Badart, bijgenaamd „luitenant Mouche", kan le zen eu schrijven en op aardige wijze zijne levens geschiedenis vertellen. Zijn lichaamsbouw is zeer evenredig. Duitsch e blad on berichten van een Hessischeu Hercules, die in het Westen der Vereenigde Staten als athleet rondreist. Hij doet o. a. eeu ijz-ren ring van bijna een centimeter dikte om deu bovenarm, spant dan de spieren en buigt daardoor den ring tot eeu ovalen vorm. Hij rukt ijzeren kettingen stuk enz. Verleden jaar deed hij zelfs, om een weddenschap, in eene fabiiek te Pittsburg eene stoommachine (natuurlijk geen groote) stilstaan, door de raderen tegen te houden. Niet van belang ontbloot is eene uitspraak, die de oogarts Dr. Hallerman te Dort mund bij de behandeling van eene strafzaak voor de rechtbank deed. Hij verklaarde nl. dat vol gens de overeenkomende meettingen vau ver schillende artsen, het verlies van een oog, eene vermindering van arbeidsvermogen van 33V2 tot 40 pet. veroorzaakt. Een Londensch blad, The World, vraagt wettelijke maatregelen om den drank, waarop de Etigclsohen van alle standen zoo ver zot zijn, eeu kop thee, wat minder duur te ma ken. Aan de stations en in vele cafés en restau rants betaalt men zes stuivers voor eeu kop slappe thee. Het blad viudt dat een schande lijken en ongetijmden prijs, daar men voor het zelfde geld drie flinke glazen bier krijgt. Daar komt nog bij, dat „spoorweg-thee" niet zoo'n buitengewoon heerlijk stof is om haar zoo hoog te taxeeren. The World roept alle thee-drinkers op om over deze zaak eene meeting te beleggen. De Gemeenteraad van Munchen heeft het voorstel aaugenomen van den Magi straat om over te gaan tot de benoeming van een derden Burgemeester. Benijdenswaardig Muuchenl Dezer dagen las men in de buiten- laudsche bladen, dat Duitschiand aan zijn Sa- moa'ache Majesteit Molietoa, den oorlog zou verklaren als individu en niet als Koning. On derstellen wij nu, dat de Zuidzee-despoot in zijne particuliere hoedanigheid gedood wordt, dan zal er geen troon vacaut eu van een troonopvol ger dus ook geen sprake kunnen zijn. Minstens een man als Von Bismarck zal dan noodig wezen om deze ingewikkelde geschiedenis den inboor lingen uit te leggen. Door den Minister der Staats- spoorwegeu in Duitschlaud is bepaald, dat vau 1 October tot 30 November alle spoorwegwaggons verwarmd moeten worden als de thermometer op 4o Rérumur staat; vau 1 Decemb.r tot 29 Fe bruari moeten zij steeds verwarmd worden, en van 1 Maart tot 30 April weder als de thermo meter 4o. Réaumur aanwijst. Onaangename reisgenooten. De juffrouw, die boodschappen gedaan eu alles mee iu deu coupé genomeu heeft. De kleine jongen, die, op een regenachtigen dag, aldoor met zij i knieën op de bank wil liggen. Menscheu, dia gedurende bat geheele traject neuriën. Wantrouwende passagiers, die telkens willen weten, of zij wel iu den goeden trein zitten en wanneer die moet aaukomeu. Giggelende meisjes. Da bezorgde moeder, die de noodrem aanwendt, omdat de pet vau baar Kareltje uit het raampje is gewaaid. De moeder van zes kiudereu, die nooit zonder al hare lievelingen op reis gaat. Uit de Elbe, bij Wittenberg, heeft onlangs een visscher in zijn net een grooten bever opgehaald. Te Wartenburg sloeg eene vrouw met een ijzeren stang een bever dood. Dat dier woog ruim 30 pond. Deu dirigent van Dresden'sMau- nenkoor, den verdienstelijken componist Reiuhold Becker, werd onlangs door da dames te Teplitz, waar hij met zijne zangers eene uitvoering gaf, eeu prachtige lauwerkrans vereerd. Op de terugreis htef de grensbeambte van dezen eereprijs, dien men voor „fijne specerijen" aanzag, eeue belasting van 1 gulden 70 kreuzer. Een reusachtig en zeer merk w a ar- dig boek is Sell's Dictionary oj the World's Press for 1887. Een aan de lijst voorafgaand kort begrip van aard en gesteldheid vau ons laud bevat eeuige zeer buitengewone mededeeliugen. De Hollanders zoo lezen we behooreu tot het Teutoonsche of Germaansche ras, „maar" er zijn ongeveer 70,000 Germanen, Vlamingen, Friezen eu Joden. De Hollanders zijn beroemd om huuue matigheidl D- lucht is over het algemeen vochtig, „maar" Luxemburg is droger. Metselsteeuen zijn er haast niet en worden uit Noorwegen ingevoerd. Te Weenen stond dezer dagen eeu man terecht, die met eenige onbekende mak kers een der ooievaars uit het Stadspark had willen stelen en hem, toen hij gevaar liep van ontdekt te worden, den hals had omgedraaid. Hij werd veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf en 6 schadevergoeding aan de gemeeute. De diplomaat in Europa, die het meeste gewicht in de schaal kan leggen, is vol gens Truth eindelijk gevonden. Het is de markies vau Salisbury. Tijdens ziju v rblijf te Royat, de badplaats in Auvergne, heeft de Eugelsche pre mier zich laten wtgeu en bevonden, dat hij 115 kilo woog. Von Bismarck weegt slechts 95 kilo. Slangen als wachthonden. Eene der g i f - tigste slangen, de Brilslang, die op Ceylon veel vuldig voorkomt,heeft de merkwaardige eigenschap, dat zij te temmen is. Zoo wordt zelfs uit eene geloofwaardige bron medegedeeld, dat een rijk pachter, iu de Negombo, die dikwijls groote som men aan contanten in zijn buis bewaart, op bet zonderlinge deukberid gekomen is giftige Bril slangen te gebruiken om de wacht te houden. Zij kruipen, als een schrik voor alle dieven, dag eu nacht om 'net huis roud, terwijl zij voor de bewoners, die ze voeden eu verzorgen, uooit ge vaarlijk ziju. Eeu heldhaftig eekhorentje heeft, naar Duitsche bladen melden, onlangs te Kolmar, op de slangeutentooustelling, een rijf voet lange ratelslang verslagen. Het diertje werd aan die slang tot voedsel gegeven, maar het schikte zich niet lijdelijk in zijn lot. Het viel tot twee malen toe op de slang aan, eu bracht haar vlak achter deu kop een beet toe, waaraau zij eeu uur later stierf. Zelf werd het etkhoremje aan eeu zijner pooten gewond; maar het is reeds zoo goed als hersteld. Vruchten bewaren. Reeds in de dagen der oude Romeinen deed men moeite om vrueh- ten laug ongeschonden te bewaren. De wereldver- wiunaars hadden overal in hunne woningen ooft- kamers, aporotheken genaamd. Zij stelden daarin hunne eigen geplukte en aangekochte fruiten ten toon. In deze aporotheken stelde men zooveel be lang, dat volgens Freuctlius Scrophas de ooftka- mers heter worden bezocht dan de Biuakotheek, de kunstsalon, van Lucullus. Zelfs bij de armen- klassen van Rome deed meu al het mogelijke om vruchten langen tijd goed te houden. Men doopte de stelen van het afgeplukte ooft iu heete pek en borg het vervolgens in een donker vertrek. Deze wijze om vrachten te bewaren is gemakke lijk, uiterst praktisch en nog heden aan te bevelen. Blijkens een schrijven van den secretaris der Nederlandsche Vereeniging van weldadigheid te Parijs, komen in de laatste maanden vele Nederlandsche werklieden of kan toorbedienden op goed geluk naar Parijs, in de meening, dat de ophanden zijnde internationale tentoonstelling werk in overvloed geeft, iu die verwachting worden allen, zonder ouderscheid, te leurgesteld, er is geen werk, en wie zonder mid del van bestaan te Parijs komt, staat er aan ellende bloot. In die ellende wenden dan velen zich tot de genoemde Vereeniging; deze is echter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2