MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Gods genade is rijk; met hare hulp kan men wonderen verrichten. Beter is weinig in vrede, dan schatten met twist. Het gekwaak der kikvorschen doet den glans der maan niet verdonkeren; even min zal de laster u deren, indien gij u daarvan meer door daden, dan door woor den zuivert. Wil de veldheer een zekeren slag slaan, doen moet hij vooraf in de tactiek geoefend zijn; te midden der gevaren is dat moeilijk te leeren. Waar de drift woedt, daar wordt de stem Gods niet vernomen. Ter behartiging. Luttel is het genot, dat de wereldsche vermaken ons bieden; want ziju zij ver leden, dan is het genot verdwenen; zijn zjj' toekomende, dan zjjn zij onzeker, zijn zij tegenwoordig, dan is het slechts een oogen blik, dat wij ze genieten; zij verzadigen niet en brengen meer kommer en leed dan ware vreugde. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 18 Oct. Jl. Zaterdag werd ten behoeve van het militair hospitaal al hier aanbesteed de levering van steenkolen eu turf voor 1888*Minste inschrijvers wa ren de Heereu J. T. Perquin fy Zonen te 's Gravenhage en Haarlem, voor steenkolen voor f 5,99 per 1000 kilogr. en van turf de Heer P. Van Staveren alhier, voor/0,45 per 100 stuks. LONDEN, 17 Oct. Heden-voormiddag had er op het Trafalgar-plein op nieuw eene vergadering van werkeloozen t6n ge tale van omstreeks 4000 plaats. Na heftige toespraken werd eene deputatie naar Man sion House gezonden, om de klachten aan den Lord-Mayor kenbaar te maken. De deputatie is ten gehoore ontvangen door oen Alderman, die op dat oogenblik als rechterlijk persoon fuugeerde. De deputatie verzocht eene boodschap aan het gemeente bestuur, die hoop gaf aau beu, die door ellende lijden; zoo niet, dan waren groote wanordelijkheden te vreezen. Wood en Cherry, twee industriëelen die deel uit maakten van de deputatie, verklaarden dat het aantal werkeloozen elke week toe nam. Zij zijn wanhopig geworden. Wood en Cherry zeiden ten slotte, dat ook zij voor de werklieden de belofte vroegen, dat de Lord-Mayor hun werk zou verschaffeu. De magistraatspersoon antwoordde, dat hij in naam van den Lord-Mayor die be lofte niet kon geven. Hij zal de werklie den, die onderstand vragen van het arm bestuur, waarop zij aanspraak hebben, aanbevelen. Mauifestatiën als die van he den en als de vorige, waarbij zich altijd een groot aantal luiaards, deugnieten en vagebonden aansluiten, die tot alles bereid zijn, raadde hij ten sterkste af. De deputatie verwijderde zich hierop eu kwam op het Trafalgar-pleiu terug, waar een spreker het antwoord van den magi straatspersoon als beleedigend eu mee- doogeuloos stempelde. Hij wilde, dat de menigte hem zou volgen tot aan de City. De meuigte riep: Ja, ja, naar Cityl Ten slotte is het der politie gelukt, voor dat de bende de city was genaderd, haar uiteen te drijven. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. Aan de dames hebben zij een grooten steun. Wie wil het loochenen dat eeue zaak, die door de dames onder steund wordt, reeds half gewonnen is? Ziet bij voorbeeld de Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt! Het is ons allen bekend, hoe moeilijk het eerst was, haar ingang te doen vinden; totdat de dames ontdekten eu erkenden, dat er geen aange namer, zekerder eu onschadelijker genees middel bestaat tegen storingen in de spijs vertering. Van dat oogenblik af was haar de weg geopend. Heden ten dage vindt men bijna in iedere apotheek de echte Zwitsersche Pillen a 70 cents het doosje; doch meu moet er op letten dat het voor zien is van een etiket, hebbende een wit kruis op een rood veld met den naam R. Brandt er op. Verkrijgbaar bjj deu heer P. Raasen Koningstraat 48 alhier. niet bij machte te helpen, reeds daarom niet, onsdat hare statuten bepalen, dat alleen onderstand zal worden verleend aan Nederlander», die mins tens een jaar te Parijs woonachtig zijn. Beweging na het middagmaal. De Sparta- nen wisten reeds, dat het gezond was, om na het eten niet te rnsten, maar lichaamsbeweging te nemen. Xenophon laat zich daaroier uit en deelt mt de, dat Lycurgue, de beroemde wetgever, dit reeds als een voorschrift had gegeven. In elke legerplaats moest de oudste zorgen, dat men zich na het middagmaal niet aan traagheid overgaf. Gezonder menschen dan de Spartanen zijn niet in de geschiedenis bekend: zij oefenden niet alleen hunne beenen, maar ook tegelijk hunne armen en halzen. De Grieksche worstelaars, een niet minder sterk lichamelijk ontwikkeld volk, mochten gedurende den maaltijd ook in't geheel niet, en na den afloop daarvan slechts zeer weinig drinken. Een getuigschrift van Napoleon. In een oud werk vond men onlangs eenige aanteekeningen van heer De Beralis, inspecteur over de militaire school te Brienne, aangaande den jongen Bona parte. Op grond van de verklaring van De Be ralis, werd Bonaparte den 17 October 1784 toe gelaten tot de Parijsche krijgsschool. Bonaparte, zoo heette het daar, den 15 Augus tus 1769 geboren, is 4 voet, 10 duim, 11 strepen lang. Hij heeft eeue goede gezondheid, is goed gebouwd, is gehoorzaam, eerlijk en dank baar, gedraagt zich ueijeB, heeft veel aanleg voor de wiskunde, en kent tamelijk wel geschiedenis en aardrijkskunde. In het Latijn en in de schoone wetenschappen is hij zeer zwak. Hij zal een uitstekend zeeman worden. Wat is van deze schoolmeesters-menschenkeu- nis bewaarheid geworden? Een merkwaardig en nog niet ge heel verklaard voorbeeld van besmetting, waarbij de ziektekiemen door sierplanten werden overgebracht, heeft te St. Petersburg, waar het voorkwam, menigeen verontrust. Na eene bruiloftspartij werd de jonge bruid ul. plotseliug ernstig ziek en het bleek, dat zij in hevige mate de typhus had. Eerst na eene langdurige ziekte volgde de ge nezing. Ondertusscheu was het uitgekomen, dat de sierplanten en bloemen, die bij de feestviering moesten dienen en in een bloemenmagazijn ge huurd waren, kort te voren gebruikt waren bij de begrafenis van een persoon, die aan typhus was overledeu. De jonge vrouw had van een der planten een bloeiend takje afgeplukt en dit in't haar gestoken, waardoor zij waarschijnlijk de ziektestof op zich zelf overbracht. Het lot van gedenkteekenen. De gemeenteraad van de Pruisische stad Wissen heelt oesloten, dat het gedenkteeken, aldaar op gericht voor de in 187071 gesneuvelde zonen der stad, voor afbraak verkocht zal worden, om dat de stad de kosten van herstel en onderhoud van dat monument niet wil betalen. Uit L 1 o y d's „Universeel register voor 1887" blijkt, dat de handelsvloot van de geheele wereld 20.943,650 tonnen meet. Hier van zeilt onder de vlag vun Groot-Brittauuië en koloniën 10,539,136 ton, dus ruim de helft. Het aandeel van Engeland in de stoomvloot is naar verhouding vrij grooter, ul. 6595.871 ton op een totaal van 10,531,843 ton; dus ongeveer twee derde van 't geheel. Te Berge u-o p-Zoom is proce s-v e r- baal opgemaakt tegen een kruidenier, wegens het zonder vergunning toedienen van sterkeu drank aan eene 82jarige requestenschrrjfster. Een aantal boekenvrienden en eigenaars van boekeryeu te New—York zullen een blad uilgeven onder den titel Be Boekendief Hierin zullen de naam en het adres worden medegedeeld van die personen, die boekeu lee- ueu, maar* ze zelden of nooit teruggeven, zoomede de titels der boeken en de datum, waarop zij die ontvingen. Te Leiden is Yr ij da g-a vond, t e r- wijl een hevig onweer zich boven de stad ont lastte, de bliksem ingeslagen in den hoogen schoorsteen van de Leidsche katoeu-maatschap- pjj, directeuren de heereu Driessen. Niemand was op dat oogenblik in de fabriek, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Daar entegen werd aan en in het gebouw vrij wat verwoesting aangebracht. De helft van de kroon van den schoorsteen werd afgeslagen. Aan het metselwerk werden de stukken ontnomen. Mo gelijk baaude de bliksem zich een uitweg door eeue steenkolenmassu, waarvan een gedeelte tot gruis werd geslagen, dat zich naar alle richtin gen verspreidde. Behalve in de fabriek, werden in de woningen tot op 50 a 60 meter afstand luiten stukgeslagen; terwijl ook hier eu daar het glazen dak werd vernietigd. Ondanks het zeer ongunstige we der wordt aan de badinrichting van den heer Van Heemstede Obe^lt te Amsterdam, dagelijks nog door 7 heereu van het buitenbad gebruik gemaakt. Een krankzinnige, die uit het gesticht» Koudewater bij Rosmalen was ontvlucht, is door de politie te Leeuwarden aangehouden. De ongelukkige had den geheelen weg daarheen te voet afgelegd. Het eiland Marken is nu geheel ondergeloopen. Het verkeer geschiedt groo- tendeels met schuitjes. De Berlijnsche sociaa 1-d emocra- teu moeten zich verbonden hebben, geen sterke dranken meer te zullen gebruiken, om niet bij te dragen tot de inkomsten, welke de Regeering uit de brandewijnbelasting tiekt. Aan de Italiaansche kust schijnt de zeerooverij nog niet, gehrtl tot het verleden te behooren. Bij Kaap Kelilio werd namelijk voor eenige dagen eene Italiaansche bark aangevallen door eeue aantal zeeroovers, die den Zuid-Sici- liaanschen tongval spreken, en die de beman ning dwongen hun geld en levensmiddelen af te slaan. In al de havens van Italië en Afrika worden nasporingen aar de schuldigen gedaan. Gedurende de maand September heeft de Londensche politie 150 rondzwervende honden opgepakt. Van deze werden er elf, als dol of woest op straat gedood. In de genoemde maand werd er niemand door een dolhn hond gebeten. Een Spanjaard, Juan de Escauriza, kwam naar Engeland, vestigde zich te Brighton, gaf zich voor een Graaf uit en maakte groote schulden. Op zekeren dag vertrok de Spannsche Graaf naar het vaste land, doch de zoons van twee schuldeischers, die den man blijkbaar niet vertrouwden, volgden hem en eischten hun geld. Be Graaf was zeer verontwaardigd, doch eindigde met hun ieder 200 te geven, waardoor de nog overblijvende schuld onbelangrijk was. Twee maanden later ging de Spanjaard failliet, eu nu eucht de „ontvanger in faillissementen", ds door hem betaalde bedragen terug. Natuurlijk aar zelden de betrokken firma's, waarop een gerech telijk vonnis volgde. Niet alleen dus hebben die firma's zich voor niets moeite gegeven, maar zelfs hunne reiskosten mogen zij niet in rekening brengen en hunne gerechtskosten nog veel min der. Dat is inderdaad wel een hard geval. Een slager te's-Hage, zeker een socialist, biedt aan „burgervarkens" te slachten. Een Amerikaansch dagblad, Te legram, van Minneapolis, deelde dezer dagen, in eene Berlijnsche correspondentie, zijn lezevs niets meer of minder mede dan dat de Duitsche Keizer sinds 3 jaren is overledeu, en dat Von Bismarck een ouden schoolmeester, Sommerman genaamd, al dien tijd voor Keizer heeft laten spelen. De Rijkskanselier, zoo meldt de welonderrichte be richtgever verder, heeft nog twee oude heeren, die veel gelijken op Keizer Wilhelm, in voorraad, voor het geval dat ook Sommerman overlijdt. De Kroonprins berust in dat alles omdat Von Bismarck het zoo wil, en omdat hij overtuigd is, dat bij het bekend worden van 's Keizers dood een Europeesche oorlog zou ontstaan. Ook ten trompet-sein. De groote pltilo- loog, professor Karl Reisig, een der geleerde kenners van de Grieksche treurspeldichters, woonde te Jeua op de markt, en had de gewoonte, telkens als hij eene nieuwe en naar zijne meening onom- stootelijke verklaring vau Sophocles had gevonden, dadelijk zijne venster open te zetten, en, om 't even of het dag of nacht was, eeuige lang aan gehouden tonen op de trompet te blazen. Dat hoorden de studenten op hunne kamer en in de bierhuizen, eu zij stroomden samen voor het huis van den professor, die dan uit het venster ziju aandachtig luisterenden toehoorders met alle def tigheid de nieuwe wijsheid verkondigde. De Keizer van Marokko is inde volle beteekenis des woords weer te paard ge holpen. Z. M. heeft zich, in den zadel gezeten, voor zijn paleis aan het volk vertoond. Zijn ge zondheidstoestand is echter van dien aard, dat hij zich nog niet nuar de moskee heeft kunnen be geven. Op I Juli II. bedroeg het te kort aan de organieke sterkte aan vrijwilligers, bij het leger hier te lande, 5155 man. Omtrent den dood van een 19 jn- rigen student, die te Zuidlareu door misbruik van Bterkeu drank is bezweken, meldt men ons nader het volgende: Hij was eeuige dagen ingeschreven bij de Hoo- geschool te Groningen en nog „groen." Niemaud noodzaakte hem sterkeu drank te gebruiken, doch hjj had zich voorgenomen eens flink „te veel" te hebben, waartoe hij de glazen bij tweeën bestelde en ze achtereenvolgens uit linker- en rechterhand leegdronk. Naar men ons mededeelt, moet de justitie uit Groningen zich de zaak hebbeu aangetrokken. Te Lucern werd onlangs bij gole- genheid van eene landbouwtentoonstelling door de ingezetenen geïllumineerd. Een pianofabrikant gaf aan zijne geestdrift voor den landbouw lucht door op een chassinet de volgende woorden te schrijven: UA la terre le guano et a l'homme le piano!" Consciëntieus. Oraaf. (tot ziju bediende). Ik geloof, dut jij aardig beschikt over mijn wijti, tabak en sigaren. Bediende. Mijnheer de Graaf vergeet nog het bier. Speculatief. Toerist. Waarom heeft men aan den rand win dezen afgrond geen hek gemaakt? Gids. Ja, ziet u, hoe meer vreemdelingen er in vallen, hoe beroemder wordt de afgrond. Hoogere kunst. Beer. U schildert alleen paarden, niet waar? Kunstschilder. Ja, doch slechts aristocratische. Disoreet. Rechter (tot eeue dame, die als getuige optreedt). Hoe oud is u Dame. Dat laat ik aau de bescheiden schatting van UEd. Op 't college. Professor (over het nut van het water doceerende) Eu nu ten slotte, mijne- heeren, als we geen water hadden, zouden we niet kunnen leeren zwemmen en hoeveel men schen zouden er dan niet verdrinken. Critiek. Vrouw. Nu, Karei, vindt je zoo'n damesvergaderiug niet gezellig Man. Zeker, en romantisch ook; als men de oogen sluit, is t precies alsof men een waterval hoort. Twijfel. Vrouw (die van een concert thuis gekomen is). O, beste man, ik heb me uitste kend geamuseerd; 't was een genotvolle avond, Voor het begin van 't concert hebben we pret tig geconverseerd, 't was een gebabbel in de zaal van je welste, maar toen de groote meester zich voor de piano plaatste, waren alle aanwe zigen stil. Man. Jij ook? BïïfiQ. STAND DER GEM. HAARLEM Bevallen: 14 Oct. A. M. Verzeilberg-Leuven, d. J. F. Maller-Van den Berg, z. M. W. Dingjan- Kroon, d. N. IJven-Zeeman, d. 15 Oct. O. v. lieshout-Blom, z. A. Lijnzaad-Zoet, d. N. Dwee- laard-Veidstra, d. 16 Oct. li. Grantstnk-Ilensen, z. J. T. Lindeman-Van der Linden, z. C. E. Jansse-Kenseu, z. G. M. Koeleineijer-Dernissen, z. A. Van den Broek-Bruyns, z. 17 Oct. M Cornet-Redeker, d. Overleden: 14 Oct. A. L. Oorver, 4 ma. 15 Oct. J. Koppen, 11 dagen. E. H. J. Hendriks, 26 dg. 16 Oct. M Kessens, 3 maanden. H. J. Ditmar, 11 mn. HAARLEM 17 Oct. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 7.a 575 rogge f 4.— a f 4.25 Haver f 2.75 a f gerst f 4,50 4,-—; duivenboonen f -,a 6,40; paardenboonen f6.-— bruine boonen fa f Gr. erwten f ALKMAAR, 150ct. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 15 koeien J 120 a 230,12 nuchtere kalveren ƒ6 a 14vette kalveren a 190 schapen 14 a j 21 varkens fper kilo, 82 ma gere dito ƒ12 a 15,— 9 bokken 4 all, paarden a f lammeren f a LEIDEN, 15 Oct. Aan de mark't van beden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - beet (jarwe winter- a -,zomer- ƒ-,— f »-» beet.rogge winter- -,a zomer- a beet. gerat zomer- a chevalier a -.beet. haver, zware- De prijs der boter was beden pe* vat lste qual f68.— a 68.—, 2de qual. f a DELFT, 15 Oct. Heden werden aangevoerd 74 stapels kaas, wegende tezamen 20380 kilo; f 20— a 26.— per 100 kilo. LONDEN, 17 Oct. Ter veemarkt zijn aangevoe! d Runderen 3500, Schapenen Lammer en 10000, Kalveren 80, Zwijnen 10, Prijzen: Beste Runderen 3/-4/10 Schapen en Lammeren 3/2 a 5/2, Kalveren 3/- a 4/8 Zwijnen 2/4 4/2. HOORN, 15 Oct. Op de weekmarkt van beden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: - beet tarwe f 8,— a 6,50 - heet. rogge f beet. gerst 375 a 5.— beet. haver f 4,50 inoat ïrdzaad a karwijzaad f a beet. boonen: beet. bruine f 11,50 a 7,50 gele J beet paardeboonen f a heet. erwten 0 heet. groene 8,25 a 12, heet. grauwe J' 9,75 a a ,16 beet. witte beet. aardappelen J a manden appelen f a alles per beet De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f 50 tot 300 veulens f a —koeien van f tot kal veren van 12 tot 10, schapen van 18 tot 30 lamineren vun 10— tot 14, - varkens van a 12, zeugen 25 a 20, biggen van 3a 5. AMSTERDAM, 17 Oct. Ter veemarkt waren aangevoerd672 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qual. f -.62. dito 2de qual. f -.56 dito 3de qualiteit J' -.43 per kilojmelk- en kalfkoeien 100 a 210, 5 graskalv. 14 a 20, 57 nuchtere kalveren j 5 a 11,— sohapen en lammerena 174 vette varkens 34 a 41 c.; beiden per kilo.—biggen paarden f a ROTTERDAM, 170ct. Op de veemavkt waren gisteren en heden aangevoerd: paard 2-82 rundereu, 72 vette- en graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 63 scha pen |of lammeren,530 varkeus, biggen, 1 bokken. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van beden waren als volgt:Runderen lste qualifteit 63 c. 2de qual. 58 c., 3de qual. 53 c.; kalveren lste qual. 92c 2de qual. 80 c., schapen 50c., alius per kilo. De prijzen der botei waren beden nis volgt lste 1 64 2de f 60 3de qual. f 56. SCHIEDAM, 17 Oct. Moutwijn per Ned. vat a f7,50 Jenever f 13.— Amsterd. proef (14*25 Spoeling fl,20 dito commissie f 0,90. ALKMAAR, 17 Oct. Ter veemarkt werden ver kocht 23 koeien van 200 a 60, 152 kalveren van f40 a 110 14 nuchtere dito van f 6 a 14, 1203scbapen (16 a 25, 159 varkens a 36 a 46 c. 35 magere 10 a 14 c. per kilo. Amsterdam, 17 October 1887. Prijzen der onderstaande effecten Neden.nd. Certil. Work. Schuin 2' y B D y 8' Hongarije. Obl. Leeuiug 1867. 6 i 5 S 5 Gouilleening Italië. Obl. Pansel. Leen. 1860-64 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) zilver (Jan.—Juli) Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Ruilen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Am«t. L 20-100 6 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76. 1" 18762 (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865. 5 y y y 1869. 6 Egypte. Obl. Leening 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4' 1877 4 Columbia. Obligatieu 4', Feru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Pauk. divid Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand. M. tot Kipl. St. Spn. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1875. 5 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatach. Aand.. 5 BalLische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl Kiew Brest Aand5 Knrsk Okark. Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand.. 6 Riascbk Wiasma 5 Aandeeieu Spwdiv Chicago N. W. Oert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PitBMIE-IiEEÏïIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam3 Gemeente Orediet.. 8 Belgle. y stl|J Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staatsl. 1864... .4 18605 1864 18645 18665 Geldkoers prolongatie 2'/,, 3 pot enoteer- pOt. ne goers 73'Yi, 88»/,, 987/8 991/, 911/, 94 64% 65'Vis 57'/,c 101i/4 82'/» 97'/, Italië. Rusland Rumenle. Amerika. Rusland. 48 61% 12 12'/, 74'/, 107 1231/, 23 185',s 12% 119 I421/4 116 74'A 186% 86 9 61% 113'/4 56i/, 911/4 97% 25 22'/, 142 25% 117% 109% 110®/* 104% 103 90 1041/, 108'/, 13*'/, 140 j30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3