BI i\ E i\ L A N D. den Minister-President Johan Sverdrup, we gens het gebeurde met en de gevolgeuvan zijn ontwerp betreffende de kerkelijke za ken zal aftreden. Daar de Minister-Presi dent met de andere leden hiertegen opkomt, hebben de drie eerstgenoemdeu hun ont slag gevraagd. De strijd is van dien aard, dat de Koning naar Noorwegen zal moeten komen om érge gevolgen tegen te gaan. Uit Massowah wordt aan de Iribune bericht, dat Ras Alua een Zendeling, Pater Colbeaux, die zich veel moeite heeft gege ven voor de bevrijding vau Graaf Savoiroux, gevangen heeft genomen. De Geestelijke is in boeien geslagen en wordt zeer streng be handeld. Voorts wordt bericht,dat verscheidene hoof den denAbessiuischen Generaal willen verla ten en voornemens ziju een verbond te sluiten met de Italianen of met Debeb, en dat Alula zijn dochtertje met zijne kostbaar heden naar Adua heeft gezonden. De uitslag der gemeenteraads-verkiezin- gen in België heeft weiug verandering in de positie der verschillende partijen gebracht.De Katholieken hebben reden tot tevredenheid; de weinige veranderingen, die nog hier en daar zijn voorgekomen, zijn in hun voordeel. Zij hebben terrein veroverd in de provin cie Luxemburg. Ook te Bergen in Henegou wen hebben zij gedeeltelijk gewonnen. Te Luik komen hunne candidateu in herstem ming met die der liberalen. Te Brussel hebben zij bijgedragen tot de zegepraal der monarehaleu op het revolu- tionnaire element, de socialisten; want de groote strijd te Brussel was ditmaal tusscken de mouarchalen en de socialiston. De Ka tholieken, nog niet voldoende georganiseerd om met eigen caudiaaten voor den dag te komen, hebben van twee kwaden het minste gekozen en dus op de gematigde liberalen gestemd; hadden zij dit niet gedaan, dan had waarschijnlijk de partij van burger Janson hare intrede op bet stadhuis ge daan, en kreeg men in de Belgische hoofdstad eeue tweede uitgave van den re- volutionuairen Parijscheu gemeenteraad. De liberalen zijn te Antwerpen aan bet bestuur gebleven, hunne meerderheid is zelfs nog versterkt. Het Handelsblad van Antwerpen stelt in het licht, door welke elementen die zegepraal werd bewerkt: de uitgebreide ambtenaarswereld, die van het stadhuis afhangt; vele militairen, officieren en onderofficieren, die wel eens in hun leven te Antwerpen in garnizoen waren en, sedert lang hun kiesrecht verloren hebbende, nog tot de stembus werden toe gelaten; en verder de houders van een reeks beruchte huizen op den Keyserlei enz. die van eene katholieke Regeeriug veel te vreezen hebben. Met zulke elemen ten weten de Autwerpsche liberalen zich in het bestuur te handhaven. Wel mogen zij grootsch gaan op zulke boudgenooten! GEMENGDE BERICHTEN. Eene burgerlijke en staatkundige jeestviering. Voor eenige dagen vierden de Vereenigde Staten van Noord-Amerika het honderdjarig be staan der constitutie. Ook de Katholieken met hunne Geestelijkheid aan 't hoofd hebben aan deze feestviering deel genomen. De sluiting van het feest te Philadel phia werd geleid door Z. Em. Kardinaal Gibbons, Aartsbisschop van Baltimore, omgeven door een groot aantal katholieke Geestelijken, in tegen woordigheid van den President der Republiek de Ministers, de Generaals van het Amerikaansche leger, de Gouverneurs der afzonderlijke Staten en dertigduizend Amerikaansche burgers. Wat velen in ons verlicht vaderland zal ver bazen, is, dat Z. E. Kardinaal Gibbons in naam der aanwezigen een gebed uitsprak, waarvan wij het begin en eenige uittreksels laten volgen: //Almachtige, oneindige, rechtvaardige en wijze God, in Wiens naam alle wettige macht wordt uitgeoefend, elke wet bevestigd, elke rechtspraak gegeven wordt, wij bidden U met den geest van raad en sterkte den President der Vereenigde Staten bij te staan. //Geef, dat zijn bestuur altjjd overeenkomstig de wetten der rechtvaardigheid worde uitgeoe fend; dat het in de hoogste mate nuttig zij voor Uw volk, welke belangen hij vertegenwoordigt, door zijne zorg om den eerbied voor de jeugd en den godsdienst aan te moedigen, door zijne waakzaamheid, welke rechtvaardigheid weet te vereenigen voor de uitvoering der wetten en voor het afweren van zedeloosheid. //Dat uwe goddelijke wijsheid door haar licht de beraadslaging leide van het Congres. //Wij bidden u voor de rechters, de magi straatspersonen en voor allo ambtenaren, die voor het algemeen belang te waken hebben, opdat ieder van hen door de hulp Uwer machtige bescherming op gelukkige en onberispelijke wijze de plichten van zijn ambt vervulle. //Geef, dat zij altijd de getrouwe wachters zijn van den tempel der Grondwet, aan welke stich ting de plechtige toewijding aan de belangen van ons Land wij door de feestviering van dezen dag worden herinnerd. //Eindelijk bevelen wij aan Uwe oneindige Barmhartigheid al onze broeders en medeburgers aan, die de Vereenigde Staten bewonen. Dat zij mogen toenemen in de kennis van uwe driewerf heilige wet en door het onderhouden daarvan zei ven mogen geheiligd worden! Dat zij deze eenheid mogen behouden en dien vrede moge bewaren, welke de aarde niet geven kan, opdat zij, na de goederen van dit leven genoten te hebben, aan het eeuwig geluk mogen deelachtig worden!// 't Is te vreezeu, dat onze verlichte would-be philosofen, dit vernemende, vol verontwaardiging uitroepen, dat de President der Vereenigde Sta ten én zijne Ministers, én zijne Generaals, én de Gouverneurs, die dit gebed lieten uitspreken en aanhoorden, echte clericalen en achterlijke dui- sterlingen zijn. V. W. Het wetsontwerp tot uitbreiding en aan vulling der wet op den kinderarbeid is, naar wij vernemen, gereed, en aan den Raad van State toegezonden. Blijkens mededeeling van den Eranschen Gezant te 's-Hage heeft de Eransche Regeering de aandacht der justitie gevestigd op de nood zakelijkheid om den verkoop van met salicyl- zuur vermengde spijzen en dranken te vervolgen, en heeft onlangs reeds het Tribunal correctionel de la Seine, overwegende dat het mengen van salicylzuur onder voedingsmiddelen, de verval- sching oplevert, bedoeld bij de wetten van 1851 en 1855, met toepassing dier wetten de koop lieden veroordeeld, die zich aan het vermengen van door hen in den handel gebracht bier met salicylzuur hadden schuldig gemaakt. Gedeputeerden van Limburg hebben be sloten, ten einde de ontduiking van de provin ciale hondenbelasting te voorkomen, aan alle Rijks-en gemeenteveldwachters in de provincie fl premie toe te kennen voor elk met goed gevolg opgemaakt proces-verbaal daarvoor. Tilburg, 19 October. Heden herdenkt de heer Q,. Beljaars alhier, den dag, waarop hij voor 50 jaar als gemeente-secretaris benoemd werd, hij heeft thans den ouderdom van 83 jaren bereikt, en ontving bij deze gelegenheid vele blijken van belangstelling Als een man zichzelf voor een g e- nie houdt, draagt hij zijn haar zoo lang moge lijk; als eene vrouw meent, dat zij eene andere roeping dan de hare, te vervullen heeft, laat zij het haar gewoonlijk kort afknippen. Groote opschudding werd te Nij- megen te weeggebracht door het staken van hare betalingen door de kassiersfirma Cramer, Bender en Co. De ramp is zooveel te grooter, wijl zij vooral kleine neriugdoenden, kleine renteniers en kleiue burgers treft, van welke sommigen totaal geruïneerd moeten zijn. Zoo schieten o. a. een kleine bakker er ruim 3000, een instrument maker f 5000 bij in. Men zegt ook, dat een no taris voor 100,000 bij het faillissement moet betrokken zijn. Voor een groot gedeelte wordt de val van het huis aan mislukte speculatie in Amerikaansche fondsen toegeschreven. Onze //verlichte" eeuw 1 Men meldt, dat een bakker eene nieuwe soort gist heeft uitgevon den, die het orood zóó licht maakt, dat een kilo tarwe maar acht ons weegt! Te Woudrichem is in den ouder- d>m van 57 jaren overleden Bastiaan Pippeling, algemeen bekend onder den naam vau //blinde Bastiaan,,, veerman van Woudrichem op Loeve- stein. In zijne prilste jeugd had hij de beide oogen verloren. Toch wist hij zich als schipper te be kwamen, en heeft hij zonder hulp ruim 40 jaren het veer over de Maas aldaar waargenomen, zon der ooit ongelukken of averijen gehad te hebben. Het minste gedruisch toch van een naderend schip wist hij waar te nemen, roeide dan krachtiger of draaide bij, naarmate het noodig was. Elke maand verandert het garnizoen te Loe- vestein, en toch herkende blinde Bastiaan de militairen na jaren aan hunne stem, wanneer zij weer eens terugkwamen om overgezet te worden. Uit het Russische gouvernement Glonez wordt bericht, dat het spiritisme onder de boeren veel opgang maakt. Eik dorp heeft zijn eigen spiritist, die het verbaast met tafeldansen en hocus-pocus, dat de boeren met het meeste vermaak aanzien. De voedingstentoon stelling te Amsterdam heeft geene gunstige financiëele re sultaten opgeleverd. De hoop, dat men met de helft van het waarborgfonds ad 100,000 het nadeelig saldo tusschtn ontvangsten en uitgaveu zou kunnen dekken, blijkt niet vervuld te worden. Er zal nog 25 pet. van de deelhebbers gevraagd moeten worden, zoodat pl. m. 75,000 is ver loren. Terwijl de Amsterdam sche ge- meenteraad bijna eenparig tegen bereden nolitie schijnt gestemd te dj wordt in het afdelings verslag over de Rotterdamsche begrooting om zulk een korps gevraagd. Een prachtig, met goud en zilver gemonteerd album afkomstig uit het atelier van de firma Van Arcken is bestemd om na mens de Roornsch-Katholieken te Batavia als geschenk te worden aangeboden aan Z. H. Paus Leo XIII. De oudste dochter van Generaal Boulanger zal den 25n dezer in hel klooster van de Orde der Carmelitessen den sluier aanuemen. Tot het aanbieden van een ge schenk aan Z. H. den Paus bij zijn aanstaand Gouden Priesterfeest, door bezitters van Pause lijke Ridderorden, heeft zich thans in Frankrijk een comité gevormd, onder eere-voorzitterschap van Generaal Baron De Charctte en Ridder Cha- pleau, Minister-Staatssecretaris van Canada. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van het comité, onder bestuur der Heeren Oscar De Pol Gustaaf A. Drolet en Henri De la Baurne, om door openbaarmaking tot verwezenlijking van dit denkbeeld mede te weikeu. De opbieugat der in schrijving za! dienen ter bekostiging van een kunstwerk, dat de plaatsing in de galerijen van het Vaticaan ten volle waardig is, alsmede ter vervaardiging van een geïllustreerd album, waarin de namen der deelnemers zullen worden opgeno men, en dat dsn H. Vader insgelijks eerbiedig zal worden aangeboden. Van het album, zullen, ten voordeele van den St. Pieterspenning, a 5 frank afdrukken verkrijgbaar worden gesteld, terwijl de deelneming, ook voor niet-ridders, niet is uitge sloten. Iuteekenbiljetten en inlichtingen zijn ver krijgbaar bij Vicomte De Poli, president, Avenue Carnot 21, Parijs. Gounod componeert eene cantate voor het jubileum van Z. II. Paus Leo XIII. In de Arnh. Ct. d o e t d e H e e r D. B. Adelink het volgende verhaal van eene poging, die beproefd werd om hem op te lichten: //Donderdag-middag 3 u. 9 m. kreeg ik uit Zulten het navolgeude telegram: wD. B. Adelink, Arnhem, Ik kom halen een vlinke keus gouden heereu- en dames, kettingen, eugenies en armbanden". Geene onderteekening, woordvoeging en spel ling evenals hierboven vermeld. Daarop komt ongeveer halfzeven eeu lang, bleek man, schran der gezicht, met eenigszins gebogen rug, blauwe jas, bruine broek, blauwe pet met neergeslagen oorkleppen en een doek om een der vingers der linkerhand, onzen winkel binnen en vraagt of hier D. B. A. de grossier woont. Op het be vestigend antwoord mijner moeder, gaat hij weer lieeD, en na ongeveer een half uur om de deur op en neer geloopen te hebben, komt hij terug en vraagt of hij het goud voor den Heer Vau Eldik uit Zutfen, van dat telegram van hedenmiddag, mee kan nemen. In ons kan toor geroepen, vraag ik hem om eenig bewij3, dat hij door genoemdeu Heer gezonden wordt, aangezien ik wel eeu telegram outvangen heb, doch oegeteekend en dus wel iemand wachtend ben, maar dan ook deu pJraoon zelf, of anders vol loende zekerheid. Hij zegt, dat dit zeker iu haast geschied is en dringt er op aan om het goud mee te nemen, wijl het dien zelfden avond nog dienen moest om den Heer Sickesz uit Lochem te laten zien. Door een en ander werd ik in miju vermoeden gesterkt, en na eenig tal men trok de man, die zeide, dat hij nu wel een kolossaal staudje zou oploopen, af, zonder mijn goed. Ik telegrapheerde daarop direct naar ge noemden cliënt en kreeg de verzekering, dat hij niets van dat alles wist. Deze behendigheid had mij op zijn minst dui zend gulden kunnen kosten, en ik vind het daarom niet ongeschikt zulks, bij deu naderenden winter eu moeilijken tijd, ouder de aandacht te brengen. Een ingezetene vanBorsele win- delde langs de dijken voor ziju pleizier Zuid- Beveland rond. Verleden Maandag begonnen, keerde hij Donderdag bij zijn punt van uitgang terug, zoodat hij iu vier dageu deD tocht heeft volbracht. Houderd-acht-en-zeventig regenbuien bewaar den hem veor het uitdrogen. Iets geheel nieuws is door den Heer Lejeune, den bevelhebber der gewapende macht aan deu Kongo, naar Brussel geschre ven, gedagteekend Loukongou, den 20 Juli jl,/In België moet het thans heerlijk zijn. Hier, ge loof mij, beven wij van de koude. Ik overdrijf volstrekt niet. Wij trekken onze kleer. n uit Europa aan, zonder de overjas te vergeten; we zijn in het droge jaargetijde. Geen zou meer, op zijn hoogst soms des namiddags, en ook dan nog slechts voor eenige uren. Heden-ochtend warec het dal en de bergen, die het dai in sluiten, met een dikken, geheel witten nevel be dekt. Men zou hebben kunnen zeggen: eene zee vau melk. Het was eeu praehtig schouwspel, maar welk eene koude!" Het bericht der schenking van de villa door de directie aan het Amstelhotel aan dr. Mezger, is, zooals men weet, tegenge sproken. Waar is echter, dat de villa tiiaus het eigendom des heeren Mezger is en dat die voor hem wordt ingericht. Te Amsterdam liep het gerucht dat de politie eergisteren een valschen munter zou gearresteerd hebben. Waarheid bevatte dit gerucht niet, doch het volgende voorval heeft het ver mot den doen geboren worden: Eergisleren-avond kocht een heer van een der tramkaartjesvt.rkooper3 op den l)am twee kaartjes. Hij gaf een gulden in betaling en ca geld terug ontvangen te hebben, stapte bij op eene tram. Nauwelijks staat hij er, of de kaartjesverkooper kwam hem achterop en eischte kaartjes eu geld terug, daar de heer hem een valschen gulden zou gegeven hebben. Deze wilde daar niets van weten, maar de man hield aan en de politie kwam er bij te pas. Een politie-agent achtte het noodza kelijk den heer in een rijtuig naar het bureau iu de Oudebrugsteeg te brengen, en daar werd de gulden onderzocht. Het muntstuk bleek al spoedig niet vaLch, maar alleen spiksplinternieuw te zijn! Dat had bij den kaartjesverkooper het denkbeeld van valschheid doen ontstaan eu den heer, die dadelijk daarop kon vertrekken, heel wat tijdver lies berokkend. Uit N a a 1 d w ij k s c h r ij f l men ons, dat het daar Zaterdag-nacht,voor dezen tijd van het jaar, zoo sterk heeft gevroren als wellicht niemand heugt, waardoor o. a. de druiven veel schade hebben geleden; do oogst der druiven aan den koudeu muur is hopeloos; hoogstwaarschijn lijk zal daarvan niet veel terecht komen. Inden zuidwesthoek van Fries- land begint men thans de Deeusche boterberei- ding meer en meer na te volgen. Te dieu einde wordt de boter, telkens wanneer er gekarnd ie, iu opzettelijk daarvoor vervaaidigde vaatjes naar Harlingen verzouden. Het kleursel, voor de boter benondigd, wordt door de handelaars aan de boeren verstrekt, ter wille van de gelijkheid van kleur, terwijl het een vereischte is dal de boter in verschen, d. w. z. ongezouten toestand, Har lingen bereikt. Aldaar wordt ze dan gezouteu, op Deensche wij e verpakt en uaar de Engelsche markt ge zonden. In verscheidene plaatsen in Ita lië is reeds veel sneeuw gevallen. Door de politie te Leeuwarden is de hand gelegd op een paar zeer gevaarlijke be- diiegers, die aldaar Vrijdag jl. de veemarkt heb ben bezocht. Een hunner kocht vee op de markt, hetwelk op eeu aangewezen stal moest worden gezet, en eerst een paar uur later zou worden betaald. Inmiddels eischte de medeplichtige dat vee in den stal op, voorgevende het van den eer sten kooper te hebben gekocht. Ofschoon reeds drie koeien waren gekocht, mocht het hun geluk ken er niet meer dan een te gelde te maken. Eeu der bedriegers werd met de opbrengst aan- gehoudeD; de andere zal opgespoord worden. Men moldt uit Den Haag aan de Amst. Ct.: z/Zooals men weet is het streven der sociaal democraten ook vooral gericht tegen den over matige» arbeid, zoogenaamde uitzuigeiij. Da natuur gaat echter dikwerf boven de leer. Iu de volksbakkerij alhier, uitgaande vau de sociaal-democraten, werken twee bakkersgezellen, een meesterknecht eu een tweede knecht. Deze meuscheu moeten dagelijks veertien a vijfden uur achtereen werken, zonder schaft- of rust poos, terwijl zij onder 't werk door, hun voedsel nuttigen. In doze bakkerij, waar het werk met deu dag toeneemt, moesten minstens drie volwassen per sonen vveikeu. Wordt er bij deu voorzitter der Vereeuigiog geklaagd over deu verinoeienden arbeid, dan zegt deze, dat met twee man best 110 baaltjes bloem kunnen verwerkt worden. Het benoemen van een derdeu persoon be hoeft uit een financiëel oogpuut niet te worden nagelaten, daar er voldoende winst wordt ge maakt. Men moet m. i. niet zoo gauw van uitzuigerij sprekeD, maar eerst de hand eens in eigen boe zem steken." Een orkest van vrouwen, die allen koperinstrumeiiten bespelen, maakt tegen woordig opgang iu Dresden. Dezen winter gaau zij naar Weeueu, waar zij zullen spelen op de bals der aristocratische kringen. Des heeren Gladstone's bewou- de,raars uit verschillende deelen des lands belegeren ziju laudgoed Hawarden Castte met aanzoeken om stukjes hout, van boomer, die de expremier heeft geveld. Die aandrang begon naar 't schijnt in den laatsten tijd zoo lastig te worden, dat de grand old houlhakker zich eindelijk wel ver plicht zag eeue circulaire aan zijne vereerders uit te vaardigen, waarin iu allen erust te hun ner keunis wordt gebracht, dat om aan de vele vereerende aanzoeken te voldoeu het door Glad stone gevelde hout, voor zoo ver de voorraad strekt, tegen een bepaald tarief zal worden uit verkocht, en wel „een klein blokje voor 1 sh. 6 d. (10.90) eu per kubieke voet 3 sh.(fl,80) buiten de spoorwegvracht" Met de uitvoering vau dit decreet is des heeren Gladstone's hout vester belast. Als't bovenstaande letterlijk waar is eerlijk mooteu we bekennen onze oogen niet te hebben kunnen gelooveu, toen we het lieden-ochtend in de Loiideusche bladen lazen dan verdient deze politieke houthakker eeu pluimpje voor zijn talent om ook lang9 dezen min georuikelijkeu w.-g reclame te maken en zijne populariteit op te houden, zegt liet Dagblad. Op 4 November a. s. wordt Keizerin Eugéaie te Amsterdam verwacht, om zich op nieuw onder behand-Jing te stellen van dr. Mezger. De hond en de spoorweg. Men leest het volgende in eeu buiteulandsch blad, dat evengoed deu naam verzwijgt van deu hond, als dieu vau de daarbij betrokken spoorwegmaatschappij. Eeu man had ziju houd ir. den wagen genomen doch hooide, dal dil verboden was eu dat het dier tegen behoorlijke vergoeding iu den beesten wagen mede mocht gaan. Als het stomme dier hier niet kalm onder de bank mag blijven zitten, sprak hij, in den goederonwageu gaat hij ook niet. Dan moet hij ziju beenen maar gebruiken. Tot verbaziug vau het personeel haalde hij daaiop eeu touw uit ziju zak en boud den houd met ziju halsband aan deu laatsten wagen van deu trein vast. r Dat is het beest ziju dood, sprak de conduc teur. Och wat, zeide de passagier, als bet beest dezen treiu niet kon bijhouden, verkocht ik hem aau de eerste dikke dame, die ik op straat tegeu kwam. De conducteur begreep, dat dit een schimp scheut op den trein was en trachtte den machi nist en den stoker over te halen om wat harder te rijden dan gewoonlijk. Me:i reed weg en de conducteur keek uit den goederenwagen telkens uit, om te zien hoe het arme dier het maken zou. De hond liep echter vroolijk mede, met ziju staart wuivend en zonder het zelfs de moeite waard te achten om zijn tong uit ziju bek te laten hangen. Bij het eerste station had er weder een onder houd plaats tusechen deu conducteur en den machinist, eu het resultaat was, dat de volgende afstand met meer dan gewoneu 9poed werd afgelegd. Juist, sprak toen de conducteur in deu goederenwagen, „nu gaat het goed; ik ben nieuws gierig, hoe dat akelige dier het er nu albrengt." Hij keek eens uit en zag alleen het touw han gen waaraan het beest vastgemaakt was geweest^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2