Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 23 October 1887. BUiTE flLl Ml) Tweeërlei Maten. Naar aauleiding vau het gebeurde uiet dr. Smit te Apeldoorn deelt Veritas ia de 2V. Gron. Ct. het volgende mede: In Aardeuburg staat de lieer Yorsterman Van Oyen aan het hoofd eener openbare lagere school. Deze heer nu verdedigde den lsteu Sept. 1878 in eene openbare vergadering te Oost burg o. a. deze stellingen: De Bijbel kan Gods Woord uiet zijn. De Bijbel is ongeschikt voor kinderen. De Bijbel kan op school niet gebruikt worden. De openbare school brengt de kinderen tot gemeenschap met God. Onze tijJ wordt niet gekenmerkt door Godsdienst-of Christus-haat, maar onze tijd kenmerkt zich door een verzet der ontwik kelden tegen de te weinig ontwikkelde leeraars der kerkgenootschappen. De zoogenaamde christelijke school le vert geen waarborg tegen polygamie, com munisme, noch s mialisme; de opeabare wel. Heeft nu dezer heer ook zijn ontslag ge kregen? Neen, hij arbeidt nog ongestoord in denzelfden geest voort. »Maar,« vraagt Veritas»is Van Oyen dan ook geen agitator of, beter gezegd, een ongeloofs-apostel? Zeker, maar zijue handelswijze is niet strijdig met de belangen der liberalen! C. Knoeierijen in* den boterhandel. De N. Zw. Ct. bevat e8u artikel ten betooge, dat eene wet tot beteugeling van de knoeierij in den boterhandel hoog uoo- dig is. Het blad juicht in beginsel het denkbeeld toe vau de oprichting van een of meer scholeu voor de zuivelbereiding, te onze it. Allereerst echter is hel wen- schelijk de knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan, met name het verkoopen van kunstboter. 't is overbekend, zegt de N. Zw. Ct dat op sommige markten op een dag honderden ponden kunstboter voor room boter worden verkocht. De argelooze burgers verkiezen (natuur lijk onwetend) zelfs de eerste boven de laat ste; daar de kunstboter steeds met eene frissche kleur vervaardigd wordt en altijd deuzelfden geurigeu smaak heeft, terwijl de fijne smaak der natuurboter door voe dering met knollen dikwijls te loor gaat. Zoo staau er te Arnhem b. v. eiken Vrijdag vrouwen op den markt, die stuk op stuk kunstboter verkoopen en aldus goede zaken maken. Om de slachtoffers van bedrog vertrou wen in te boezemen noodigen zij hen uit, eens »de beestente komen zien. Geeft de bedrogene gehoor, dan wordt hij in den stal van een of ander ouop- rechten buurman rondgeleid, zooals het werkelijk is geschied. Wordt op de markt het bedrog ontdekt en beloopen de belriegers eene lichte boete welnu, de winkelier, die haar de bedriege- lijke waar verschaft, betaalt volgens af spraak) de helft er van! Hij maakt toch nog goede zaken. ;jZiet, zoo zou velen boereu de lu3t tot botermakan vergaan, en de zuivelschóleu zouden dan mosterd na dan maaltijd wezen. In verband met het bovenstaande dieue de mede leeüng vau de Midd. Ctdat, be halve een ontwerp van de Lm [bouwcommissie nog een tweede ontwerp van wet op den boterhandel bestaatgemaakt door twee hoofdambtenaren, een van Waterstaat en een van Justitie. P. Een afdoend middel. Den markies van Ailesburg, lid van het Engelsche Hoogerhuis en Pair vau Enge land, is door de Jockey-club te Londen voor het geheele leven de toegang tot alle Engelsohe reubaneu outzegd, omdat be wezen is, dat hjj, in overleg met de bookma kersvalsch spel gespeeld had, door zijn jockey Martin te gelasten, bij de laatste wedrennen te zorgen, dat zijne paarden niet wonnen. Een nieuw stavend bewijs, dat ook in de hoogste kringen, de zede lijkheid verdweueu is, zoo als wij meer malen zeiden. Dat is een flink besluit, zegt ieder recht geaard en weldenkend man. Dat is een besluit, 't welk door het rechtsgevoel van heel de wereld wordt goedgekeurd. En waarom laten de Regeeringen ons zoolang op wet ten wachten, die het publiek vrijwaren voor nog grooter bedrog. Waarom den vervalscher van levensmid delen, niet bij de wet verboden, om ge durende zijn gansche leven handel te drijven. Waarom den leverancier van vleesch, af komstig van ziek vee, allerschadelijkst voor de gezondheid, niet voor zijn leven het recht ontnomen, ooit vleesch te ver koopen. Waarom den bankbreukige, die tallooze slachtoffers maakte, die zelfs geen 50 per cent kon uitbetalen, niet voor altoos de gelegenheid ontnomen om weer nieuwe slachtoffers te maken? Waarom niet? V. W. Czaar Alexander Til is ook tot lid der Bulgaarsche Sobranja gekozen, name lijk te Koatlowitza, waar alle kiezers hun stemmen op deu Keizer aller Russeu uit- brachteu. Deze varkiszing echter werd door de Regeering voor ongeldig verklaard, even als die iu een paar kleinere plaatsen aan deu Douau, waar de hoofdeu der samen zwering tegen Yorsl Alexander, werden ge kozen. Den verslaggever van de Weener Politi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5