sche Corresponded heeft een onderhoud ge had met Vorst Ferdinand van Bulgarije, die verklaarde, dat hij een streng onder zoek had gelast naar de bij de verkiezin gen voorgevallen ongeregeldheden. Hij deed daarbij echter opmerken, dat men wat veel van Bulgarije vergde, daar toch de toonee- len, waarmede verkiezingen b. v. in Enge land en Hongarije veelal gepaard gingen, het bewijs leverden, dat zelfs de krachtigste gouvernementen niet in staat waren, on geregeldheden geheel te voorkomen. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat thans het tijdperk van onrust voorbij mocht zijn, moet de Vorst ten slotte het volgende hebben gezegd: »Ik was mij bewust van de mogelijke gevolgen mijner handelwijze, en ik ben vast besloten de verantwoordelijkheid daar voor te aanvaarden, gelijk de eer van mijn naam en van mijn volk zulks vereischt.* Uit Constantinopel verneemt de limes dat de Porte beducht is dat de crisis in Marokko de uitheemsche kuiperijen in Tri poli zal aanmoedigen. Daarom gelastte zij haren landvoogd in Tripoli, militaire voorzorgsmaatregelen te nemen. De Daily News verneemt uit Constan tinopel, dat er nieuwe onlusten uitgebroken zijn op Creta. Verscheidene dorpeu weiger den belasting te betalen, en boden weer stand aan de Turksche ambtenaren. GEMENGDE BERICHTEN" Eene e genaardige soort van visi tekaartjes houdt meu er in Zuid-Afrika op na. Daar wordt aan den ingang van het huis eene cactusplant geplaatst en de bezoeker, die de fa milie niet thuis treft, schrijft op een der bladeren zijn naam, die dan in zilveren lijnen daarop to lezen is. Voor Nieuwjaarsbezoeken wordt een afzonderlijke tak aangewezen. Te Stuttgart wordt eene verza- meling kunstvoorwerpen tentoongesteld, welke aan den overleden Koning Lodewijk II ran Beieren behoord hebben, en gekocht werden door den Handelsraad Ehni, die ze nu weder wil verkoopen. Een landgenoot, wien het vergund was die voor werpen van te voren te zien, deelt ons een en ander daaromtrent mede. Er zijn prachtige zaken ouder; vooral de vele vergulde voorwerpen ziju bizonder fraai; daaronder is een schiijfgarnituur, dat 40,000 Mark moet gekost hebben. Voorts zijn er zeer fraaie groepen van marmer, Meissener en ander porselein, schilderijen, zelfs ridderorden en gebot duurde wapenrokken, een prachtig ledi kant, 'alsmede vele afbeeldingen van zalenrin de paleizen Linderhnf en Hohenschwangau. Verder zijn er verscheidene portretten van Richard Wag ner, en een aantal voorwerpen, welke op de wer ken van dien toondichter betrekking hehben, o. a. zes ivoren beeldjes van Tannhciuser, Lohengrin, Parcifal enz. Niet het minst treedt bij deze collectie ook 's Konings voorliefde voor Lodewijk XIV op den voorgrond. Er zijn tallooze groepen, borstbeelden, porselein-schilderijen, meubelen, pendules enr., waarop deze vorst of tijdgenooten van hem voor komen. Ook eenige schilderijen, phantastische feesten te Versailles voorstellende, zijn zeer merk waardig, zonder juist grcote kunstwaarde te be zitten. De ten verkoop aangeboden schilderijen dragen meest den stempel van den Pranschen smaak, en er zijn ook vele vreemdsoortige stuk ken onder, b. v.: het afgehouwen hoofd van Maria Stuart, overdekt met een geheel doorzichtigen sluier. Ook ziet men het ontwerp levensgroot van een pauw met uitgespreiden staart, die geheel met edelgesteeuten moest bezet worden. De uitvoering van dit onzinnig smakeloos voorwerp bleef door den dood des" Konings achteswege. Men zegt, 'dat bovenbedoelde goederen voor een half millioen Mark uit de nalatenschap van Koning Ludwig zijn gekocht. Hans Von Biilow schrijft uit Ham borg, daö'hij „door de goedheid van die heeren componisten, die hunne werken in de door hem geleide concerten wenschen te zien opgevoerd, van eer. grooter aantal noviteiten is voorzien, dan hij tot het einde der eeuw zou kunnen doen spelen, zoodat hij alle verdere toezendingen van nu af aan moet afwijzen." Bij het krachtmeten o"p] een der vele daartoe geplaatste instellingen in koffiehuizen, stations enz. heeft iemand zich dezor"dagen ern stig bezeerd. Men make^dus een voorzichtig ge bruik van deze nieuwigheid en vergewisse zich vooraf omtrent den juisten; stand, die bij het trekken moet worden aangenomen. Eene kar, bespannen met twee hon den, kwam te Waarde (Zeeland) tusscheu de wieken van een draaienden molen. Een der wie ken, zich belemmerd gevoelende in zijne vaart, nam kar en honden op en plaatste het gerij in gewonen toestand over de haag. In de haast was een spaak in het wiel gebroken en kreeg de wiek eene geringe schade. Ai dere gevolgen had het zaakje niet, do honden bleven ongedeerd en keken alleen wat verbouwereerd de draaieude wieken aan. A an 1 iefhebbers voor het baan tjevan politie-agent (salaris f 450) gaf de Burge meester van Oversehie gisteren en eergisteren audiëntie. Hij had keus in overvloed! Op den eersten dag wareu er te Rotterdam aan het stoom bootje van 9 uur zooveel sollicitanten, dat de Kapitein moeite had om ze allen te bergen. Uit eene mededeeling, aan de Mtdd. Ct. gezonden, blijkt, dat het weghalen van ooie vaars een zeer voordeelig werk is. Iemand, die zich daarop bizonder toelegt, deelde hieromtrent mee, dat hij in Juni, als de jonge vogels goed in de veeren zitten, daarmee begint. Hij levert jaarlijks circa 400 stuks af, waarvoor f2,10 per stuk wordt betaald. Hoofdzakelijk zijn ze, naar hij beweert, voor diergaarden bestemd en hij te kent op eene zuivere verdienste van f 600, in zes weken tijds verkregen. Men zou haast eene rubriek kun nen openen voor menschen, die steeds, niet we tende of een geweer geladen is, „uit aardigheid" op iemand aanleggen en dan tot hun grooten schrik bemerken, dat zij zonder moe'dwil een moord hebbeu gepleegd. Die „aardigheid" heeft in eeu dorp bij Elbeuf het leven gekost aaneen 22-jarig meisje, dat door haar minnaar op bo venomschreven wijze werd doodgeschoten. De Keizer van Brazilië, die, als zoovele andere vorstelijke personen, ook aan schrij verij doet, is dezer dagen te Parijs, waar hij op het oogenblik verblijf houdt, door een uitgever aangenomen als medewerker aan een wetenschap pelijk tijdschrift. Z. M. ontvaDgt voor zijn ar beid het gewone salaris. „Ik zou het gaarne voor niet doen," verklaarde hij, „maar het geld, dat ik met schrijven verdien, behoort mij niet. Ik heb het, van den beginne af, bestemd voor een weeshuis in mijne hoofdstad.// Door de socialisten te Amster dam is op hunne jongste vergadering eene motie aangenomen, die aan den President der Veree- nigde Staten van Noord-Amerika is verzonden. Zoo ver heeft het nog geen enkele motie van die heeren gebracht TeBrussel is eene groote oplich- terij ontdekt, gepleegd door een zekeren Charles Masson, sedert zes weken wonende Rue Royale 91, zich noemende directeur der Compagnie manufacturière l' horlogerie. Hij had in alle buitenlandeche dagbladen agenten gevraagd, die eene zekere som als borgtocht moesten stellen. Binnen eenige weken had hij dientengevolge in aangeteekende brieven ruim 75000 fr. ontvangen. Toen de afzenders der brieven geen voldoend antwoord ontvingen, beklaagden zij zich door tusschenkomst der consuls van Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk. Masson begaf zich toen naar Aken en bereidde alles voor tot zijne vlucht naar Amerika. Intusschen ging het zen den van aangeteekende brieven voort, die door de politie te Brussel in beslag werden genomen. De oplichter is intusschen zoek. De langzaam heid van het Openbaar Ministerie in het geven van voorschriften aan de politie is, zegt men, schuld dat de vogel is gevlogen. Sic transit gloria mundi. Prinses Pigna- telli De Cherchiara, die tot voor korten tijd nog als zangeres verbonden was aan het café concert „la Scala" te Parijs, is thans kellnerin in een bierhuis te Weenen. Dezer dagen verzond de firma H. Roobol Zonen, boomkwekers te Dordrecht eene partij vruchten appelen en peren, naar H. M. de Koningin. Deze zending beeft slechts half doel getroffen, door de onbekendheid met een H. M. tot eer verstrekkend onwrikbaar beginsel, gelijk blijkt uit onderstaand schrijven, r.amens H. M. door den Adjudant, particulier secretaris des Konings, mr. De Ranitz. „Hare Majesteit de Koningin draagt mij op, de heeren H. Roobol Zonen, boomkweekers te Dordrecht, Hoogstder- zelver dank te betuigen voor hun schrijven, voor de goede gevoelens daarin uitgedrukt, en voor de aanbieding van eene kist prachtige vruchten. „Aan deze laatstgenoemde aanbieding is Hare Majesteit zeer gevoelig, en stelt de goede bedoe ling op hoogen prijs; aangezien echter door Hare Majesteit nimmer geschenken worden aan genomen en van dezen vasten regel nooit wordt afgeweken, kan ook in deze voor de heeren Roo bol geene uitzondering worden gemaakt, onder dankzegging nogmaals voor het vriendelijk aanbod. Waar vindt de mensch geluk, voorspoed, eer, aanzien en gezondheid vereeuigd? In den dictionnaire. Op het nut der veeal gesmade mollen als insectendooders kan niet genoeg ge wezen worden, zegt een Duitsch landbouw-blad. Yele boeren maken ijverig jacht op deze dieren, om ze te verdelgen. Het nadeel daarvan heeft men meermalen ondervonden; onlangs nog in Bohemen, waar door een anders onschadelijken kever op de aardappelvelden groote schade is aangericht. Men begint thans meer en meer het nut van de mollen in te zien. Iu een landbouw-tijdschrift werden onlangs zelfs levende mollen te koop ge vraagd, door een landeigenaar, die ze in zijn gonden wilde laten leven en voortplanten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6