NIEUWE No. 1160. Vrijdag 28 October 1887. 12de Jaargang. Studeer-woede. BUITENLAND (Slot volgt). HHÜllflSIHt (IIIRifT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderljjlre Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. •TENAINTI END R 4 j AGITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS LAUREY. Onder dit opschrift bevatte de Nord- deutsche Allgemeine Zeitung onlangs een artikel, waarin dit blad te velde trok tegen den overvloed, welke in onzen tijd heerscht aan academisch ontwikkelde lieden en ge leerde personen en waarin tot ouders en voogden eene ernstige vermaning gericht wordt om niet, dan na een hoog ernstig, nauwgezet en streng onderzoek van den aanleg hunner zonen, dezen naar de hoo- geschool te zenden, ten einde te voorkomen, dat er een geleerd proletariaat ontslaat, 't welk gevaarlijk kan worden voor den Staat en de maatschappij. Aangezien de inhoud van dit artikel in zoovele punten ook op de toestanden in ons dierbaar va derland kan toegepast worden, achten wij het nuttig dien aan onze lezers mede te deelen, geenszins twijfeleude of zij zullen met ons overtuigd zijn, dat de redeueeringen van genoemd blad in vele opzichten juist mogen geheeten worden. »Wie het kolossale aantal jongelieden ziet, zegt genoemd blad, welke jaarlijks op de banken der middelbare scholen iuDuitsch- land plaatsnemen, zal onze zienswijze, die wij hier zullen ontwikkelen, volkomen dee len. De studeer-woedp begint inderdaad een maatschappelijk gevaar te worden en het mag derhalve allernoodzakelijkst heeten aau dien noodlottigen en overdreven stu- deerijver paal en perk te stellen. De malaise, de benarde toestand, in welke landbouw en landbouwers verkeeren, is zel den grooter geweest dan in onze dagen. Hoort men de eindelooze en bitterste klach ten over geringe ontvangsten, als een gevolg van de lage prijzen der veldvruchten, en van onafwendbare, niet verwachte rampen, van hoog opgedreven werkloonen der werk lieden en dienstboden, dan erkent men ge makkelijk, dat de ontevredenheid een grooten omvang heeft verkregen en dat hare schaduwen zich meer en meer ver spreiden. Wat is dan natuurlijker, dan dat de va der, die zijn eigen lot betreurt, zijn eenigs- zius aanleg toonenden zoon laat »studeereu« om hem een beter bestaan en eene aan genamere toekomst te verzekeren? Is hij eenmaal een geleerd man, zoo redeueeit menig onverstaudige vader, dan is ziju brood gebakkeu; hij behoeft slechts eenige uren daags te schrijven, het overige gedeelte van den dag kan hij in genot, in ledigheid doorbrengen, terwijl zijne vroegere kame raden de hitte en den last van den dag moeten dragen en mijnheer zijn zoon be wonderen en benijden, als de gelukkige het ouderlijk huis komt bezoeken. Zoo deukt de vader, maar hjj deukt daarbjj niet aan de groote onkosten, met welke hjj ziju huisgezin belast en aan de tallooze moeiljjkheden, met welke de jonge man zal hebben te worstelen om zich eene dra gelijke positie in de maatschappij te ver overen. Van den dag af, dat de zoon op het gymnasium is geplaatst, tot dat hjj, na volbrachte studie, huiswaarts keert, heeft F EU1LLE TO N. Een uurtje aan de groene tafel. Eenige jaren geleden was in de nieuwsbladen te lezen, dat de Braziliaanselie Gezant aan liet Italiaansche Hof, de heer Calado, in de speel- club //della Caecina// te Rome, betrapt was op valscli spelen. Men had .r zich al lang over verwonderd, dat deze diplomaat, die onder het tweede keizerrijk in Parijs eene zekere beroemd heid had genoten, een verbazingwekkend geluk bij het spel had en steeds ongehoorde sommen won. Er werd nu een bizonder comité benoemd om hem in het oog te houden en dit comité ontdekte zeer spoedig, dat mijnheer Calado de kunst verstond, om vrouw Eortuna tot de orde te roepen, als zij voornemens scheen hem on trouw te worden. Dit voorval heeft trouwens al leen opzien gebaard in de kringen, die geheel de vader aanzienlijke sommen te betalen voor de hoogere wetenschappelijke ontwik keling van zjju zoon. Doch daarvoor is de zoon dan ook een geleerde, die echter nog lang kan wachten alvorens lip eene hem passende betrekking meester wordt en zoo het Eldorado binnentreedt, waarvan zjjn vader reeds jaren lang heeft gedroomd. De ondervinding leert, dat de meeste jonge geleerden, die zonder .protectie* zjjn, dik- wjjls jaren lang zonder bezigheden rond- loopen en ten slotte eene betrekking aan nemen, welke geenszins in verhouding staat met de kosten, die zjj hunne ouders heb ben veroorzaakt en aau de ontberingen, welke dezen hebben geleden. Een tweede gevolg van de overdreven studeer-zucht is in vele gevallen een leven dat zijne roeping niet heeft bereikt. Vele jongelieden geraken op den weg der hoogere ontwikkeling in eeu slecht vaarwater. Zij moeten geruimeu tjjd zondor bezigheden blijven om ten slotte in een ellendig en behoeftig bestaan hun leven voort te slepen. Als derde gevolg van eene overmatige studie-zucht vindt men een niet onaanzien lijk getal jongelieden, die hunne studiën niet kunnen voortzetten en dus halverwege bljjven staan. Enkelen onder hen komen wellicht nog tot eeu behoorljjke positie, maar de ondervinding leert, dat bjj de meesten het voor hen uitgegeven geld nut teloos is gebleken, ja hen totaal ongeluk kig maakt. Zjj moeten met den onrechtvaardigen rentmeester klagen: werken kan ik niet en om te bedelen schaam ik mjj.* Menig een is bljjde, als ten slotte een notaris, advocaat, koopman, makelaar of burge meester zich over hen ontfermt en hen als loonschrjjver in dienst neemt. Wjj vertrouwen, dat deze weinige woor den eene waarschuwing voor ouders en voog den zullen zjju om niet al te lichtvaardig ei toe over te gaan hunne zoons en pu pillen te laten »studeeren.« Wjj hopen, dat deze weinige regelen tegelijkertijd zul len bjjdragen den eene of andere vau het helaas algemeeno begrip te genezen, dat het »studeereu« tot eeu heerlijk nietsdoen, tot een onbezorgd en vrooljjk leven leidt en ook hen tot andere gedachten brengt, die meeneu, dat de dommen goed genoeg zjju om achter den ploeg te loopen, de schaaf te voeren en den hamer te hanteeren. Mochten toch vele ouders beseffen, dat de handarbeid nog steeds eeu gouden bo dem heeft en dat een eerzaam, vlij tig en bekwaam landbouwer of handwerksman dikwerf gelukkiger, in beter conditie en meer te benijden is, dan menigeen, die zjjn vaderljjk erfdeel aan zjj tie studiën heeft besteed (vermorst mag men wel zeggen) en daardoor de lust en de liefde voor eeu nut tigen arbeid leitelijk heeft verloren.* Nog altjjd bljjft men in Duitschland aau het verbannen van socialisten. Te Leipzig zijn weer zeven personen krachtens de so cialisten-wet de stad uitgezet. vreemd zijn aan de echte spelersclubs, welke men in alle groote hoofdsteden voornamelijk echter in Parijs kan vinden en waar iets dergelijks herhaaldelijk voorkomt. De Braziliaan,, bracht bij het spel een van die kunstgrepen in toepassing, welke men in de taal der spelers //la pou.sette// noemt. In de meeste speelclubs wordt het baargeld door koperstukken vervangen, waarop de som, die zij moeten voor stellen, door een cijfer is aangeduid. De leden der club koopen vóór 't begin van het spel deze koperstukken ran de kas, die ze later weer in wisselt, zoodra de winner ze aanbiedt. De //poussette// is de gewone manier van be drog bij het spel, die zulke chevaliers d' indu strie vau de groene tafel, zooals deze diplomaat er een was, plegen toe te passen. Het woord be- teekent eigenlijk een spel met de naald; hier echter moet het in de eerste plaats een bliksem snelle beweging beteekenen, waarmede een spe ler, zoodra hij gezien heeft, dat de coup voor den bankier verloren is, zijn koperstuk van den De Pruisische Minister van Justitie heeft aan de rechtbanken een schrijven gezonden, waarin hij aanraadt jeugdige misdadigers niet tot korte gevangenisstraffen te veroordee- leu, daar zij alsdan in gezelschap komen van oudere gevangenen, wier invloed op hen niet anders dan verderfelijk kan zijn. Worden zij tot langdurige opsluiting ver oordeeld, dan komen zij in bizoudere ge vangenissen, waar het voornaamste doel is, de gevangenen te verbetereu, en door strenge tucht op te leiden tot nuttige be zigheid. Te Berlijn houdt men er zich van over tuigd, dat de overeenkomst, waarbij Rurne- nië zich aansloot bij den Duitsch Oosten- rijksch October-Bond, zal worden vernieuwd. Binnenkort worden Bratiauo of Sturdza te Weenen verwacht. Het was jl. Zondag juist 30 jaren ge leden, dat Keizer Wilhelm, in de plaats van zijn kranken broeder, de regeertaak op zich nam. Het decreet, waarhij Koning Frederik Wilhelm IV de teugels yan het bewind in handen zijns broeders gaf, was geteekend te Sanssouci. Eeu jaar later, 7 October 1858, trad de Keizer op als Regent. Bij de weder-bijeeukomst der Fran- sche Kamers, is de zitting van den Senaat zonder eeuig incident geëindigd. De zitting heeft slechts kort geduurd en de Senaat heeft besloten heden weer bijeen te komen. In de Kamer van Afgevaardigden zjju verschillende wetsontwerpen door de Minis ters ingediend. De Minister-President Roa- vier bestreed een voorstel van den heer Cu- uéo d'Ornano, strekkende om eene com missie van 22 leden te benoemen tot on derzoek der schandalen betreffende de zaken van het Ministerie van oorlog en van den heer Wilson. Het voorstel is evenwel met 378 stemmen tegen 155 urgent verklaard. De Kamer heeft het voorstel van Ras- pail betreffende het pensioen der gekwets ten van 1848 het eerst aau de orde gesteld. Onmiddellijk daarop zal het ontwerp be treffende de bezoldiging der onderwijzers volgen, niettegenstaande Spuller verklaarde dat dit ontwerp wel wachteu kon. Vervol gens komen aan de orde: de beraadslaging over het al dan niet in overweging nemen van het voorstel omtrent de opheffing der octrooien, en de hervorming van de cri- miueele rechtsvervolging. Heden zullen de afdeeliugen bijeenkomen om eene commis sie van onderzoek te benoemen ter zake van den handel in ordeteekeneu. De begrootingscommissie hoeft met 9 stemmen tegen 5 besloten tot afschaffing van de geheime fondsen voor den Minister van biuneulaudsche zaken. Uit Parijs wordt gemeld, dat het plan sehjjnt te bestaan al de Frausche Kamers van Koophandel te doen bijeenkomen om te beraadslagen over de middelen om, in concurrentie met de St. Gothard-ljju en de daaruit voor Genua voortvloeiende voor- deelen en ook ter bestrijding van het plan tot doorgraving van den Simplou, de han delsbeweging en de internationale verkeers wegen uit te breiden. Meer bepaaldelijk zou gelen streep, waarop het lag, midden op de speeltafel schuift, waardoor de winst wordt ver dubbeld. Zoo i.ts is niet gemakkeljjk te doen on der de oogen der naaste omstanders; niettemin zjjn er personen, die het daarin tot eene buiten gewone handigheid hebben gebracht. Er bestaan verschillende manieren voor de //poussette,// die men in alle speelclubs trouwens lang en breed kent, toch komt het telkens voor, dat een geoefende hand het gezelschap weer een tijd lang er mede bedriegt, tot de schelmerij ein delijk wordt ontdekt. Een bljjkbaar in al de geheimen der speel- salons ingewijde schrijver, Desperèvres, ver haalt daarvan het volgende in zjjn onlangs versche nen en hoogst interessante werk //Parijs; hoe het speelt en steelt,// (Paris, qui joue et Paris qui triche). In eene voorname speelclub was de tafel, waar aan men baccarat speelde, door de dubbele hang lamp, die er boven hing, niet voldoende verlicht, zoodat men aan de beide einden nog twee zilveren in overweging worden genomen het plan van den ingenieur Théry, om eene nieuwe spoorweglijn aau te leggen, van de lijn Pa- rijs-Lyon-Middell. Zee uitgaande, langs Bar-sur-Aube en Rocroi loopeude en te Charleroi zich aansluitende aan de Belgi sche spoorwegen. Deze nieuwe ljju zou den afstand tusscheu Marseille en Antwerpen met 186 kilometer verkorten en een voor sprong van 110 kilometers hebben op de St. Gotkard-liju. Daartegenover staat ech ter, dat, terwijl de Simplon-liju slechts 96 millioeu franks zou kosten, de verwezen lijking van het plau-Théry eene uitgave van 200 millioeu zou noodig maken. Volgens den Gaulois zou eene meerder heid vaa twee derden in de Kamer on voorwaardelijk tegen eene conversie der 41/2 pCt. Frausche rente zijn, die de Mi nister Rouvier wil voorstellen om de be- grootiug te doen sluiten. De Parijsche Figaro meldt thans, dat er te Fredeusborg een tractaat vau alliantie met Rusland zou zijn ouderteekend door België, Nederland, Zweden en Denemar ken, welke gewichtige zaak openbaar zou worden gemaakt op den dag dat Rusland zich verplicht zou rekenen positie te ne- weu in Bulgarije. Dut Figaro dit meedeelt, is zoo erg niet. Barbiers zijn gewoonlijk om een praatje verlegeu. Maar dat Reuter aan de mede- deeling gewicht genoeg hecht, om haar naar alle oorden der wereld te seinen, is minder begrijpelijk. De Parijsche gezant te Berljjn toont zich, zooals reeds aangestipt is, zeer voldaan over zijne ontvangst in de politieke krin gen aldaar. Nader verneemt men, dat Graaf Herbert Von Bismarck hem verzekerd heeft, dat Duitschland vredelievend gezind is en vervuld van den weusch, dat de betrek kingen tusschen beide landen steeds verbe teren mogen. Wij meenen te weten, zegt de Figaro dat de Graaf den Franscheu Gezant verze kerd heeft, dat de Duitsche Regeering al het mogelijke zou doen om niet de gevoe ligheid van Frankrijk te treffen. De Justitie, verzekert le Mondeheeft de stellige bewijzen in handen, dat Generaal d' Andlau zich te Londen bevindt. De Pre fectuur van politie heeft aau de verschil lende stations eeu bizouderen dienst inge richt om den Generaal in hechtenis te ne men, als hij zich op Frausch grondgebied vertoont. Van tweeërlei botsingen op Turksch gebied tusschen Engelsche en Turksche beambten wordt in de Londensche bladen melding gemaakt. Eerstens meldt men uit Constantiuopel, dat twee Turksche beambten op Rhodus den Kapitein van eeu Engelscb jacht en den Britschen Consul hebben beleedigd. De tusschenkomst van laatstgenoemde was in geroepen ter behoeve eener tot het Christen dom bekeerden Turksche vrouw, welke door de Turksche overheid om die reden in de gevangenis was gezet, maar weder losgelaten was op het protest dér buiten- laudsche Consuls. kandelaars zette. Een rjjk bankier, Griek van geboorte en van beroep (in 't Eranscli beteekent, zooals inen weet, het woord Grec niet alleen Griek, maar ook valsche speler) zat steeds aan een der hoekjdaatsen en zette altjjd een honderd- frankstuk op. Hjj rookte onopkoudeljjk sigaretten en in het hanteeren van den voor hem staan- den kandelaar, zat het geheele geheim van zijn voortdurend geluk bij het spel. Was namelijk een coup door den bankier verloren, dan nam hjj den kandelaar op en stak eene sigarette aan en dan lag telkens een honderdfrankstuk op de tafel, waarvoor natuurljjk de winst moest worden uitbetaald. Na eenige seconden wist hij dan be hendig een nieuw geldstuk onder den weder neergezetten kandelaar te schuiven en wachtte nu af. Was de coup voor den speler verloren, dan bedwong hjj zijn rooklust, de kandelaar bleef staan en het honderdfrankstuk bleef rusten, tot het bjj den volgenden winner weer te voorschijn kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1