H11\ M E i\ L AN D. Dö Britsche Consul seinde naar Cepha- lonia, verzoekende dat een oorlogsschip zou worden gezonden. Zoodra de Sultan hst ge val vernam, gelastte hij de arrestatie der twee schuldige beambten, terwijl hij tevens een Generaal naar Rkodus zoud, die het proces zal hebben te leiden. Yoots verneemt men uit Constantiuopel, dat naar aanleiding van eene wederrechte lijke sluiting van een Engelschen win kel, door de politie aldaar, de Engelsche Consul eene bijeenkomst der buitenlandsche Consuls belegd heeft(waaraau ook de Ne- landscbe Consul heeft deelgenomen.) De vergadering stelde een protest bij de Porta op, waarin verzocht wordt, dat dergelijke rechtsschendingen voortaan worden voor komen. Yolgens een bericht uit Madrid heeft de Ministerraad het ontwerp van deu Mi nister van Oorlog, tot invoering van den algemeenen dienstplicht, aangenomen. Het Spaansche staaude leger zal dan op 300,000 man gebracht worden, terwijl het tot nu toe slechts 182,000 man bedroeg. De oor logssterkte van het leger is 870,000 man. De heer Canovas del Castillo, leider der rechterzijde, heeft te Madrid eene uitvoerige rede gehouden in den Conservatieven Kring. Hij doelde mede, dat de conservatieve party zich zou blijven verzetten tegen de demo cratische richting der tegenwoordige po litiek, inzonderheid tegen de uitbreiding van het stemrecht en tegen de jury. Hij verklaarde zich ook tegenstander van de militaire maatregeleu en van elk denkbeeld van tusscheukomst en verovering in Marok- ko, omdat de gesteldheid der financiën van land- en zeemacht niet toelaat, dat eene actieve politiek in Afrika worde gevolgd. Hij is van oordeel dat Spanje niet mag denken aan de uitbreidings-politiek, omdat zijne Pyreneesche grens weerloos ligt en alle Europeesche Gouvernementen boudge- nooten zoeken en vermijden zich. vijanden te maken. Deze rede maakte groote sensatie. Uit Odessa wordt gemeld, dat de Bul- gaarsche vluchteliugen weder ruim van geld zijn voorzien. Eene revolutionuaire beweging schijnt in Bulgarije ophanden. GEMENGDE BERICHTEN. De Minister van financiën heeft, met het oog op de additioneele artikelen van het bij de Eerste Kamer aanhangige ontwerp van grondwet, last gegeven, dat de kohieren, vermeldende de grondbelasting voor den dienst 1888, ditmaal tjjdig moeten opgemaakt worden, ten einde het opmaken van de ljjsten der hoogstaangeslagenen, in geval van aanneming der grondwet, binnen den daarvoor gestelden termijn kunne geschieden. In verband daarmede zijn ook Gedeputeerde Staten der provinciën reeds aangeschreven spoe dig opgave te doen van het getal opeenten op de grondbelasting, dat door elke gemeente in 1888 zal worden geheven. In de Zaterdag 11. gehouden bestuursver gadering der Vereeniging van voorstanders van eene Nederlandsche Octrooi wet werd door den voorzitter mededeeling gedaan van het tot stand komen eener Zuidafrikaansche octrooiwet, blijkens een bij den secretaris ingekomen schrijven van den Staatsprocureur der Zuidafrikaansche Repu- bliek. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft beslist, dat art. 81 der militiewet bepalende dat de loteling gedurende een jaar voor zijn plaats vervanger aansprakelijk is, te rekenen van den dag waarop deze is ingelijfd geen on derscheid maakt of het een eersten, tweeden of volgenden plaatsvervanger geldt, zoodat het jaar, in de eerste zinsnede van dat artikel bedoeld, een aanvang neemt met den dag waarop de laatstgestelde plaatsvervanger is ingelijfd ter wijl de aansprakelijkheid van den loteling niet wordt opgeheven, do irdien de laatstgestelde plaatsvervanger komt te ontbreken op een tijd stip, waarop deze en vroegere plaatsvervangers te zamen een dienstijd van langer dan een jaar voor den militieplichtige hebben volbracht. Aan 't spoorweg-lolcet. In de agitatie des afscheidanemens van man eu kind, vraagt eene dame aan liet spoorweg-plaatsbureau, met de uitvoerighiid der zenuwachtigheid: „Eén Haarlem als het u belieft, tweede klasse, dames-ooupé." „Moet liet ook soms een hoekplaatsje wezen, Mevrouw?" vraagt de beambte vriendelijk. Te Haarlemmmereer is een scheep s- jager in den drank gestikt. Zeer eenvoudig. Een reiziger door Elorida verhaalt, dat bij bij de St. John's rivier aan eene hut kwam, waar 3inds jaren een blanke woont, die niemand anders dan een ouden neger tot gezelschap en bediening heeft. Voor 't overige waren er in die streek slechts muskieten maar die dan ook in zulk eene menigte, dat de reiziger niet kon nalaten den ouden zwarte te vragen, hoe zijn heer het in zulk een muskietenhol kon uithouden. „O, dat is zeer eenvoudig,// was het antwoord, „'s Avonds is mijnheer George zoo dronken dat hij de muskietenateken niet voelt, en den volgen den ochtend zijn de muskieten zoo dronken, cat zij er niet aau denken mijnheer George voor de tweede maal te steken. Dat is het eenige." Door het uitvoerend comité voor de Nationale Tentoonstelling van oude en nieuwe Kunstnijverheid, in 1888 te 's Gravenhage te houden, is besloten de volgende w ijziging te bren gen in het programma. Terwijl aanvankelijk was bepuald, dat de bekroonden diploma's zouden ontvangen van verschillende waarden, is thans besloten, dst die onderscheidingsteekenen zullen bestaan in gouden (verguld zilveren), zilveren eu bronzen medailles, die geslagiii zullen worden op deu eigen stempel van het comité. De bekroonden zullen dus hunne medailles in uatura ontvangen. Een ouderwetsch bankier teErauk- fort was Baron geworden en zijne huisgeuooten hadden hem aaugeraden zich voortaan wat defti ger uit te laten in zijite gesprekken, b. v. niet meer den koetsier toe te roepen: Heim, maar nach Hause, enz. Deu volgenden dag komt hij van een concert en roept deu kottsier toe: nach Hause. De voerman bromde, steeg op deu bok eu reed voort, al voort. Het werd nacht; nog reed men door. De Baron was in slaap gevallen. Om L uur ongeveer wordt hij wakker, daar het rijtuig stil houdt eu de koetsier aan het portier roept: „We zijn in Hausen, Baron, waar moet ik uitspannen?" (Hauseu is een dorp tusscheu Frankfort en To et elheim.j „Hauseu! Hausen, klinkt het uit de kuets, heim heb ik althans bedoeld. Eu er werd besloten maar terug te rijden, nu niet nach Hause, maar als van ouds heim. In hetrijke, prachtlievende Brus- sel stierf eergisti-ren-namiddag een man van honger. Hij had in S dagen geen eten genuttigd. Een niet onaardig geval deed zich dezer dagen te Roermond voor met deu meubel maker C., die bij eene voorname familie werd ontboden, ten einde daar eeu geheel nieuw uit Luik ontvangen ameublement te kotneu bewon deren. Dc bewondering Van deu meubelmaker was wuarlijk groot, maar nog grooter werd de verras- siug van den eigenaar, toen C. hem mededeelde, dat hij zelf reeds vóór jaren te Roermond dat werk had vervaardigd, ten bewijze waarvan ouder de lade der tafel nog zijn naam te vindeu was! In de Maandagavond j 1. te Brielle gehouden vergadering van deu Gemeenteraad, moeten minder aautreuame woorden gewisseld ziju tusschen den Burgemeester, Baron van Heemstra, en sommige Raadsleden. Althans Btaaude de ver gadering verwijderde de Burgemeester zich, na te hebben medegedeeld, dat hij ziju omslag nam. Men schrijft uit Hariingeu aan de Zw. Ct.x Eeu predikant in de nabijheid van onze Blad ging dezer dagen naar eeu der ledeu van zijue gemeente, die een half uur van het dorp verwij derd woonde, de boodschap brengeu, dat hij tot diaken was benoemd. Hij vond deu benoemde niet thuis eu daar d: meid hum geen ander schrijf gereedschap kon verschaffen, schieef hij met kiijt op het dekkel van de karn zijne boodschap. Don volgenden dag komt er een jongen met een krui wagen voor de deur der pastorie eu verlangde den domiüé te spreken.- Op den kruiwagen be vond zich eeu groote aardappeleubak, waarop even- tens met kiiji was geschreven: „Ik bedank veor het diakenschap." De Kamer van Afgevaardigden van Beieren heeft zich, bij gelegenheid der be spreking van de oorlogsbegrooting, bezig gehoudeu met de schar.d lijke behandelingen welke zekere officiereu en ondorofiiciereu van het Bciersclie leger aau soldaten deden ondergaan. Eeu Afge vaardigde, de heer Ano, verhaalde, dat een sol daat, Vocglein genaamd, in garnizoen te Kem pen, door deu ondorofficier Broehm gestraft werd, omdat hij slechts langzaam gaan kon, ten gevolge eener ziekte. Broehm liet deu soldaat op zijne kamer komen, bond hem met het hootd eu met de voeten aan stoelen vast, eu ging alsdan, met nog twee andere soldaten, op de boenen van den ongelukkige staan om.ze vlugger te maken. Voeglein ligt thans tengevolge dezer handelwijze hall verlamd in het gasthuis. De Minister heeft de juistheid dezer inlichtingen erkend. De schul digen zullen streng gestraft en het arme slacht offer in ïtrijheid gesteld en gepenaiouueerd worden. A 1 8 g e z i e t, d a t iemand z ij n h o r- loga uithaalt en bet weer in ziju vestzak steekt, moet ge hem eens vragen, hoe laat het is. In negen van de tien gevallen weet hij het niet, vóur hij nog eens op zijn horloge heeft gekeken. In de gemeente Tietjerksteiadeel wordt een navolgenswaardig toezicht gehoudeu op de verzekering van goederen tegen brandschade. Men neemt daar nl. onder het bestuur van deu Burgemeester kennis van de waarde en verzeke ringsom der verwaarborgde panden in de gemeente. Komt nu het bedrag eener verzekering aan het bestuur te hoog voor, dan geeft men aan den geassureerde eu aan de betrokken maatschappij kennis van deze bevinding. Uit Palermo wordt de gevangeu- neming bericht van de visschers die zich aan zeerooverij schuldig maakten. Op hunne boot werd beslag gelegd. Uit Schwerin wordt gemeld, dat daar een waaghals langs den bliksemafleider vau den kerktoren is giklouterd en boven op de spits zijn pet beeft opgehangen. In het plaatselijk blad van Schwerin, waar het heldenstuk van den Micklenburger knaap niet minder de verbazing van de ingezetenen opwekte dan indertijd te Vlissingen bet stout bestaan van den jongen Michiel De Ruijter, wordt het geval aldus omschreven; „Hoe de jongen het uitge voerd heeft, is eeu raadsel; alleen is uit de voor handen sporen op te maken dat de levensge vaarlijke klimpartij van beneden af is moeten geschied zijn". Dus de jongen is niet van boven af op de spits geklouterd. Dat is ten minste eeno gerust stelling. Dezer dagen droeg de Eer w. Pater Mr. P. Van Wayenuurgk O. S. S. R., te Amster dam zijne eerste H. plechtige Offerande op. Vóór enkele jaren lid van de balie te Amsleidam, wij lde Zijueerw. zicb later aau de godgeleerde stu diën en ontving Ue H. Priesterwijding in de kerk var. O. L. V. aau de Keizersgracht. Muley Hassan, de tegenwoordig wegens zijue ziekte nog al besprokene Sultan van Marokko, is 43 jaren oud, groot van gestalte, knap van uiterlijk. Hij verbeeldt zich smaak te hebben in wetenschappelijke kundigheden, voor namelijk uaidrijkskunde, en heeft ook landkaarten voor zich laten vervaardigen, waarop men het echter noodig geoordeeld heeft, Marokko drie vierden vau de oppervlakte der aarde te doen in nemen. Als Sheriff mag hij gebruik maken van een groen ïouutscherm en een groen zadel, en dit privilege geeft hem uaar zijue meening het recht de vertegenwoordigers der Christelijke mo gendheden met de grootste verachting te behan delen. Doze moeten, wanneer zij eene audiëntie verzoeken, eerst eene driedaagsche quarantaine ondergaan, om hen als het ware van de Euro peesche lucht te zuiveren. Daarna wordt de arme Ambassadeur door den Sultan ontvangen, die te paard zit ouder de beschutting van een groot groen zonuescherm, ttrwijl da Gezant hem nu blootshoofds mag naderen op gevaar van zonne steek te krijgen. Als de Sultan uaar Miquiuez gaat, zit hij iu hel rijtuig, dat hij van Koningin Victoria gekregen heeft, maar de koetsier moet er naast loopeu, want geen man in het Rijk mag hooger zitten dan de Sultan. Met de zakeu van ziju Rijk bemoeit de Vorst zicb niet. Hij heelt daar „ziju meuschen voor," namelijk een Moor, die hem vertegenwoordigt te Taugtr, waar de Europeesche Gezanten wonen, den Vizier Beu Larbi Temai, genaamd El lki of de rtchtsg. leerde eu ziju coliega, de zoon van deu vorigeu Vizier Beu Mousa. Dit drietal, de wezenlijke Sultans van Marokko, zorgt er voor, dat de Keizer bijua nooit met Europeanen iu aanraking komt, en het staat iu hunne macht ziju dood te verbergen, wanneer zij hun belang daariu zien. De Akensche politie arresteerde jl. Vrijdag een deftig jonkman, die iu deu nabij deze siad gelegen Lousberg, een hol had gegra ven eu dat geheel als woning ingelicht. Hij had daarin een groot aantal zitvereu voorwerpen ge borgen. Volgens de verklaring van deu gearres teerde gold het eene weddenschap. De politie doet nader ouderzoek. Men leest in het N. v. d. D.-.B e a m b- tenareu, belast met hel opnemen van den etand onzer rivieren hebben van den Minister van Waterstaat deu titel van Rijks- waterwaaruemers ontvangen. Nauw is dat woord bekend, of de Arnh. Ct. staat het reeds uit te lachen; de Minister is al te Hollatidsch; 't zou eigenlijk motten heeten Rijks waters waterstand waarnemer; Rijks is over bodig, want men bedoelt toch niet bet water van eeu regenput of een goudrisschenvijver, enz. Daarop stelt ze voor: controleur van deu water staat. Er is, dunkt ons, geene enkele reden om zoo vroolijk te zijn. We vinden het zelfs noodig te laten zien, dat niet allen er zoo over denkeu als de Arnhemsche. Het woord is op het eersie ge zicht eeu weinig vreemd, gelijk alle nieuwbe- dachte woorden, maar men went er spoedig aan. Is de officiëele titel te lang of te deftig, dan maakt de spreektaal er toch spoedig van: Wuter- waarnemer bij 't Rijk. Daarbij is het woord water waarnemer een uitstekend wooid, even gotd en begrijpelijk als het reeds gebruikelijke tijdwaar- nemer; iu elk geval beter dan controleur, dat, al ligt het niet in 't woord, toch in het spraak gebruik Zt kere mate van gezag onderstelt, ou er zijn tijdstippen geuoeg, dat ous gezag over den Waterstand al zeer gering is. Het doet ons geuoi-gen erkend te zien, dat onze taal rijk genoeg is om eens eindetijk te breken met de gemakkelijke, maar armelijke gewoonte om de namen van bijua alle betrekkingen op eur te doen eindigen. Laat ons in dat opzicht terugkeereu tot vroegere tij ien, toen men eigen woorden voor eigen betrekkingen had, getuige nog zoovele teekenachtige namen uit het zeewezen, deu handel enz. Kunstpaarlen. Sedert ongeveer tien jaar is tij de Chineezen hot volget.de eeu tak van nijverheid. Zij maken een parelschelp een weinig open en schuiven er eeu klein Buddhu- beeldje tusschen. Daarna leggen zij de schelp weder iu de zee. Dan tracht de oester zoo al niet het vreemde lichaam uit de schelp te verwijderen, het dan toch niet hinderlijk voor zich te maken, door het met haar sop te overtrekken, met andere woorden: er parel van te maken. De kunst van paarlen kweeken heeft trouwens Linnaeus reeds gekend. Men boort namelijk een gat in de schelp, en legt ze op den oever der zee. Dadelijk begint de oester de opening te sluiten, om zich tegen de aanvallen van een klei nen vijandigen kreeft te beschermen. Daartoe dient haar het eigen speeksel, dat, verstijfd, parel wordt. Deze kunst wordt echter weinig uitgeoefend, want in de streken der pareloesterbankeu worden de schelpen in zoo groot aantal gevondeu, dat men er om geen parels verlegen is. Het opzamelen der schelpen is bij Ceylon een uitsluitend recht der Engelsche Regeering. Bij het openen van de schelpen gebeurt bet meermalen, dit de arbeiders de paarlen, die liet meest waard zijn, trachten iu te slikken. Niet zoodra bemerkt dit het scherp ziend oog van deu opzichter, of de apotheker wordt gehaald om den arbeider dadelijk een braak middel toe te dienen. Manige parol, die den hals eener echoone siert, is misschien langs dien weg weer te voorschijn gekomen. Een arbeider op het eiland II o- zenburg heeft tegen den gemeente-geneesheer Dr. Keizer een eiscli lot rchadevergo. ding van f 5000 ingesteld, omdat de geneesheer hem, naar zijne meening, door eene ondoelmatige behandeling bij schouderoutwrichting, ongeschikt heeft gemaakt voor ziju dagolijssch werk. De Heer Charles De Bourbon, te Breda, heeft geprotesteerd tegen de aangifte vau overlijden van ziju broeder Adelbert de Bourbon, omdat uit die aangifte niets blijkt van diens rechten als afslamm-ling van Lodewijk XVI, daar toch zijn overleden vader ingeschreven staat als Hertog van Normandië. Daar de overledene drio zoons heeft nagelaten, weuscht de Heer Charles De Bourbon, die zoons eenmaal bet wettig bewijs te doen bezitten, dat zij wel degelijk van konink lijke afkomst zijn. Het koloniaal verslag ran 1886 bevat eene opgaaf van net aantal personen, iu 1886 omgekomen door bij het bestuur bekend geworden ongelukken. Daaruit blijkt o. a., dat iu Oost-Indië 1456 personen zijn verdronken, 491 door tien bliksem getroffen, 175 gedood door tijgers, 179 door krokodillen, 27 door slaugen en 36 door wilde varkens. Door moord kwamen 82 personen om, door zelfmoord 232. Nog kwamen door andere ongelukken om bet leven 1616 per sonen. Hun totaal bedraagt dus 4317. In Schiller's geziD werd niet an ders dan met zachte stem gesproken; zoowel hij als zijns vrouw was van niets meer afkeerig dan van luid spreken en allen, die met Schiller in eenige nauwe betrekking atouden, wisteu dat, en gedroegen er zich naar. Eens kwam Schlosser, op zijne doorreis, Schil ler in Weimar bezoeken. Schlosser, die in alLs forsch was, had, ook eene forsche stem, die io- zouderheid sterk uitkwam wanneer hij anekdoten vertelde. Ongelukkig had hij dicht bij Weimar eene aardige ontmoeting met eeu boer gehad, en dadelijk na de eerste begroetingen begou hij die te vertellen, waarbij hij bizonder hard schreeuwde als hij den boer nadeed. Het angalzweet stond den armen Schiller op het voorhoofd, maRr toch deed hij moeite our zich tot eeu glimlach te dwingen. Schiller's vrouw staarde eehter den verhaier met een verbaasden blik vau ontzetting aan, wat den aanwezigen vrienden van Schiller zoo kluchtig voorkwam, dht zij in eeu luid gelach uitbarstten. Schlosser, die niet anders dacht of zij lachten zoo om zijne anekdote, eu vooral om zijue nabootsing van den boer, begon opnieuw te vertellen, en had hij eerst luid gesproken, nu brulde hij let terlijk, zoodat de vensterruiten rammelden eu Schiller eindelijk, buiten zich zeiven, opsprong en, ouder voorwendsel van eene ueusbloediug te hebben, de kamer uitstormde. Nog veie jaren later placht Schiller's vrouw van dit „ontzettend" bezoek te vertellen, en wat zij en Schiller uitgestaan hadden, want Schlosser bleef deu geheeleu dag eu vertelde nog meer, omdat zijue eerste anekdote zoo bevallen was. De boeken van Leipzig uitge- voerd naar de Ver. Staten vau Amerika tus schen den 14n Oct 1886 en deu In Oct. 1887 haddeu eene waarde van 376,552 dollars, waar onder aau muzikale werken voor 77,719 d. Tien jaar gelden was dit bedrag nog de helft minder. Het nieuwste op het gebied der jubileums kan men lézen iu de Insterburger Folies Hg.: „De strafgevangenis alhier vierde den In Oc tober het leest vuu haar 50-jaiig bestaan". Waarschijnlijk hebben bij die gelegenheid de oudste gevangenen voor hun trouw „zitten" sene ouderscheiding gekregen. De bekendeWagner-zangerAnton Schott heeft in dezen zomer in Beieren een mensclieuleven gered. Hij bewoont daar des zomers het slot Abenberg. Terwijl hij op de jacht was kwam hij voorbij eene kleine boerderij, die iu lichtelaaie stond. Het huis scheen geheel ver inten; geen mensch was te zien. Slechts uit deu stal hoorde men het vee loeien. Niet zon der moeite en gevaar gelukte het Schott de die ren te bevrijden. Daar hoorde hij op eene der bovenkamers eeu kind schreien. Hij snelde de brander de trap op, drong door de kamer vol rook tot de plaats waar het kind was, greep het en liep ijlings naar buiten. En juist bij lijds; waet onmiddellijk aebter hem stortte het huisje in. Eerst daarna kwamen de bewoners en de brandspuit van het plaatsje. De ouders waren niet weinig gelukkig toeii Scholt hun niet alleen huil kind maar een vrij aan zienlijke geldsom schonk. Des avoi ds bracht men de'n moedigen, go dhartigen man eene serenade. In de telegrammen van eeaDuitsch blad lazen wij hij het volgende nieuws uit Afgha nistan: „Bij Mascliak heeft een hardnekkig gevecht met 500 doodeu en gekwetsten plaats gehad. Beide partijen schrijven zich da overwinning toe". Dus ook de dooden 1 Edison moet tru den phonograaf, waarvan hij zooals men weet, de uitvinder is. zoozeer volmaakt hebben, dat hij niet slechts al leen voor de aardigheid, maar voor allerlei nut tige doeleinden kau gebruikt worden. De „phonogrammen" d. z. de blaadjes met de indrukken der trillingen van de iu het in strument gesproken woorden kuunen in daar voor bestemde omhulsels, overal heen verzondeu worden en zullen altijd, in een phonograaf ge plaatst, de gesproken woorden weergeven, zoo dikwijls als men wil en met het stemgeluid vau den spreker. Over de echtheid Tan plionogra- phi6che testamenten b. v. zou moeilijk getwist kunnen worden. Voor bet weergeven van zang- of instrumen tale muziek is de nieuwe phonograaf ook bi zonder geschikt. Edison hoopt in Januari a. sy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2