MARKTBERICHTE^ BEURSBERICHTEN. Laatste berichten, Een paar spreekwoorden. Voor geest en Dart. Leer iu ougeluk aau het geluk, iu het geluk aaü het ongeluk deukeu. Hoffelijkheid is de kunst voor de menscheu te kuielen, zonder zich daarbij vuil te maken. Beoordeel een meusch niet naar zijne parapluiein vijf van de tien gevallen is het eeue geleende. Schulden zijn de eksteroogen op deu voet waarop wij leven. Een hartelijk woord werkt als een zon nestraal op het sneeuwveld. Ter behartiging. Wie kent uiet het bleeke, trage zieke lijke gelaat der kiuderen, die door lek kernijen bedorven worden, inplaats van door een krachtigeu huiskost gevoed te worden? Zoo is inwendig een deel onzer kinderen, omdat zij door het lezen te gronde worden gericht. Het lezen, hetgeen de jeugd voor zich zelf doet, mag altijd slechts het dessert zijn, mag nooit tot hoofd zaak gemaakt en nooit te lang gerekt worden. De leeslust mag niet iu leeswoede overgaan. Velerlei spijs bederft de sappen. Overzadiging maakt stomp. De lichte waar van zooveel geschriften der jeugd moet noodzakelijk ordelijk, afgemeten, voort gaand denkeu verzwakken, zoodat eeu kind, gewend aan zulk voedsel, een afkeer heeft van krachtiger, gezonder spijs jan daar dikwijls die loomheid en flauwheid, wanneer de school tot het leeren roept. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 27 Oct. Door B. en VV. is bepaald, dat de verkiezing ter benoeming van een lid van deu Raad, ooodig gewor den door het door den heer Mr. R. H.J. Gallandat Huet genomen ontslag, zal plaats hebben op Dinsdag 22 November en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 6den December e. k. PARIJS, 26 October. De begrotings commissie heeft met 8 tegen 5 étemmeu den post voor het Fransche gezantschap bij Z. H. deu Paus verworpen. Dientenge volge heeft de voorzitter der commissie zijn ontslag genomen. TANGER, 26 October. De Fransche ge volmachtigde Maix zal zich morgen naar Mequiuez begeven met eene bizondere zen ding bij den Sultan. BERLIJN, 26 October. Omtrent den ge- heimzinuigen diefstal van stukken betref fende Oostenrijksche vestingplannen wordt thans het volgende gemeld. Uit de kanse larij van den vestingcommandaut te Prze- mys ziju Vrijdag jl. papieren,houdende plan nen, die betrekking hobben op den bouw vau drie forten bij het groote verschanste kamp bjj Przemys, door deu militairen bakker Marek gestolen. Het gelukte Marek over de Russische grenzen te ontkomen. Naar men zegt, stond hij in geheimen Russischen dienst. LONDEN, 26 October. Heden heeft er een onderzoek plaats gehad naar de oor zaak van deu dood van een persoon, die onlangs alhier is overleden. Men onderstelt dat hij een dynamietmau was. De commis saris van politie constateert, dat hij be hoorde tot de bekende vereenigiug Clanna' gael, wier hoofden Millen eu Melville zich te Londen bevonden ter gelegenheid van het jubileum der Koningin. Melville en de t'haus overledene bezochten het Lagerhuis, waar de Iersche Afgevaardigde Joseph No lan hen ontving en geleidde. De overledene is aau bronchitis gestorven; zijn naam is nog niet bekend. TOURS, 26 Oct. De vergadering, waarin de heer Wilson zich verdedigde tegen de bekende beschuldiging, werd bijgewoond door een 2000 personen. Wilson weigerde in zijne verdediging de punten te volgen, 4ie hem ter beantwoording waren voorge legd. Er werd eene motie gestemd te midden van eeu vreeselijk rumoer. Het is moeilijk te bepalen, of de vergadering de motie heeft aangenomen. Wilson verliet zeer bleek de zaal. Hij zegt, dat de vergaderiug de motie te zijnen gunste heeft goedgekeuid. BERLIJN, 26 October. Er zjjn ver scheidene berichten van scheepsrampen in de Oostzee, alwaar in den atgeloopen nacht een orkaan uit het noordoosten heeft ge woed, waarbij ep sommige gedeelten der Duitsche kust overstrooming heeft plaats gehad. de eerste 500 zijner nieuwe phonografen te kun nen verzenden. Niet zeer duidelijkIn deHerderinne- straat in Den Daag leest men op een bord //Hofzuiveraar en van andere insecten.// Bij bekkenslag vrordt te Deuti- cliew thans door verschillende slagers het rund- vleesch voor 17 en 18 cent per 5 ons uitgevent. Dezer dagen was Prins Von Bi s- marck licht verkouden. De geneesheer te Frie- drichsnihe werd om raad gevraagd. Dij adviseerde dat de ^Rijkskanselier een Kussi ch oad zou nemen. //Dit zou" antwoordde Prins Von Bismarck ;/iü de tegenwoordige omstandigheden niet raad zaam wezen; ik zou aan een Bomeinsch bad de voorkeur geven." Bij gelegenheid van het jubilé van Z. H. den Paus, zullen de voorgevel en de koepel van de St. Pieterskerk geheel worden verlicht, iets wat sedert 1870 niet is gebeurd. Om snel uit te sproken: Daar was in Rusland misschien eens een man, die drie zonen had. De een heette Scback, de andere heette Schackschan werak,de derde heette Schakscliawwerackonimmini. Nu was er ook eene vrouw, die drie dochters had. De eene heette Sip, de andere heette Sippsiwwelip, de derde heette Sippsiwwelipsippelimmini. En Schack nam Sipp tot vrouw, en Schackschawwerak huwdt» Sipp siwwelip, en Schackschawwetakonimmini nam Sippsiwtvelipsippelimmiui. Voor gemeenteveldwachter te Vreeland, hebben zich niet minder dan 91 solli citanten aangemeld, waaronder een gewezen land bouwer oud 59 jaar. De Eransche Academie te Rome heeft aan den H. Vader, ter gelegenheid van zijn jubilé, een portret der H. Maagd aangeboden, geschilderd door den Heer Hebert.De Fransche Ge zant bij den H. Stoei heeft dit geschenk over handigd. Iu de jongste aflevering van het zoo gunstig bekende iijdschri/t Nature, te Londen verschijnende, komt eene nndedeeling voor van professor Thiselton Dyver. Van den Heer Grant Duff, te Madras, heeft hij eenige bladeren ont vangen van een Asclepiadee Gymnema Sylvestre, welke de zonderlinge eigenschap bezitten van den smaak tijdelijk te verlammen, indien men ten dergelijk blad in den mond vermaalt, voor namelijk voor alle dranken en spijzen, die ons de gewaarwording van zoeten of suikersmaak geven. De smaakzenuwen, waarmede wij zoute, zure of aromatische zelfstandigheden onderschei den, worden er niet door aangedaan. In Sleeswijk-Holstein maken in den laetsien tijd de ouderwijzers zoozeer mis bruik van hun recht tot lichaamsstraffen, dat het gewestelijk bestuur genoodzaakt is geweest, aan de onderwijzers en onderwijzeressen een sebrijven te richten, waarbij bun uitdrukkelijk verheden wordt de kinderen op het hoofd te slaan en aan de ooren te trekken. De Keizerin van Oostenrijk geeft eene jaarlijksche bijdrage van f 2000 voor den tijd van vijf jaren, ten behoeve van de school- kiuderen te VVeeueu, die niet behoorlijk worden gevotd. Rtcht v or Allen meld t den dood van dtn heer S. E. W. Roorda Van Eysinga, van wiens hand het blad iu den laaleteu lijd her haaldelijk hoofdartikeleu bevatte. Sedert jaren leefde hij, na als Indisch ingeniuer uit 's lands dienst ontslagen te ziju, te Clareus, iu Zwitser land. Daar van ziekte niets werd vernomen, heeft de dood hem vermoedelijk plotseling overvallen. In het dorp Warns (E r.), waar de armvoogden tot nogtoe ieder 10 belooning had den, is dit thans door den Raad op fó vastge- gesteld, de btloouing was volgens de raadsleden te hoog. De gemeente gat al zooveel uit aan trak tementen (pl. m. 19,000 elk jaar);daarom moest er bezuinigd worden. Op last vanhetAmerikaansche Gouvtrnemeut zijn iu plaats van postzegels, ge kleurde enveloppen ingevoerd. Die bezwaard zijn met één cent port zijn blauw, met twee cent groen, met vier cent carmijn, met tien cent chocolade, met 30 cent Bismarkkleur en met 90 cent purper. Volgens de Dordr. Ct. z a 1 de Graaf van Parijs Zaterdag of Zondag over Vlissingen naar Engeland vertrekken. Men verneemt dat eene oude m fi de in Parijs hersteld wordt, namelijk: het snui ven. Jeugdige toongevers, er op uit wat nieuws te bedenken, hebben de beroemde snuifdoozen, gouden, geëmailleerde, schilpadden, enz. voor den dag gebaald, hebben den tabaksverkoopers aange zocht bun de echte, oude merken te levereD, en oefenen zich in het eigenaaidig handgebaar, waar mee iu den pruikentijd snuif werd aangeboden en aangenomen en in den neus gebracht. Wie weet of dat niet de weg is, om de oude goede manieren, die met de kanten lubben en snuifdoozen zoek zijn geraakt, weer te herstellen? Eene nieuwe Parijsche mode. Op de begraafplaatsen van de Eransche hoofdstad worden in den laatsten tijd bij de graven veelal metalen busjes geplaatst «oor visite-kaartjes! Op die wijze kan de familie van tijd tot tijd nagaan, wie van de treurende verwanten en vrienden de graven der overledenen nog wel eens bezoeken. De knoeierijen met ridderorden in Frankrijk gtveu Duitsche spotbladen aanleiding tot de volgende scherts: „Gii hebt ook een Le gioen van Eer gekregen Ja. Waarvoor Ouder ons gezegd voor 50,000 frks. Slachtoffers van de Vrijheid i ij n duizenden trekvogels, die aangetrokken worden door de flambouw van electrisch licht in de hand van het beeld der vrijheid, dat op het eiland Bedlow in de haven van New-York is opgericht. Iu de dagen, dat de trekvogels naar Am/rikaop reis gaan, vindt men dikwijls op één ochtend meer dan vijftienduizend vogels dood of g- kwetst, wel van honderd soorten. Eigen fabrikaat. l)e humorist Swift was een liefhebber van exlemporé-spreekwoor- den te maken. Eens toen hij bespeurde, dat de heer, iu wiens tuin hij met eenige vrienden wandelde, niet voornemens scheen te zijn hen uit te noodigen om zijne geurige perziken te proeven, zeide Swift: „Het was een spreekwoord van mijne goede grootmoeder: „Pluk de vruchten rijp en zoet, Die gij op uw pad ontmoet". En hij bediende zichzelf, welk voorbeeld door het geheele gezelschap werd gevolgd. Op eeu anderen tijd bad hij terstond een troost rijk spreekwoord voor iemand, die van zijn paard in de modder was gevallen: „Hoe meer modder hoe zachter de val." De man stond zeker bizonder vertroost op In de mijn Walker, te Ne w-Oa# tie on Tyne, heeft Maandag-nvoud eene ontploffing plaals gehad, waarbij, naar men vreest, 27 man nen om het leven ziju gekomen. Men bracht gisleren-morgen 6 dooden eH 3 gewonden boven. Nu en dan hoort men wel eens van aanbestedingen, die een zonderling verloop hebben, maar eene, die afhangt van dekookkuust dei leveranciers, mag wel onder de hooge nieu wigheden worden gerekend. Het geval had plaats te Breda. Daar was ril. voor de leverantie van 500 heet. aardappelen, ten behoeve der Kou. Militaire Academie, ingeschreven o. a. door vier personen, respectievelijk voor f 2,40, f 2,49, f 2,56 en f2,75 per heet. Deze vier personen zouden een monster gekookte aardappelen, afkomstig van hitzelfde land en van denzelfden landbouwer. Toch werden ile monsters der drie minste inschrijvers afgekeurd en dat van den hoogste» goedgekeurd. Menige huismoeder zal hieruit opnieuw de les kunnen trekken, dat de kookkunst zelts op een eenvoudigeu aardappel heel wal invloed uit oefent. Eeu uitgever te Liverpool zal den voliedigen Shakespeaie binnenkort verschaffen voor één penny. Alleen het papier dezer uilgaaf moet, dunkt ons, méér kosten. Als dat zóó voort gaat, zal men de Engelsehe klassieken per pond gaan verkoopen, en zal bet eene Blltdasgsche bestelling worden aan den kruidenier: „Zend mij tien pond suiker, vijf pond Shakespeare, twee pond Milton, anderhalf pond thee, vijf ons koffie en een pond uitgezochte vertellingen der meest bekende schrijvers. De hoofdonderwijzer een er gè- meente vroeg aan den Gemtenteraad om eene globe. Door een der leden van den Raad werd de slimme opmerking gemaakt, dat men voor- loopig best kon volstaan met eene globe van Nederland. „Wanneer men den duivel op den muur lee- kent, verschijnt hij," Ziedaar een spieekwoord meer iu Duitschlaud bekend dan te onzent. Wat er den eigenlijken zir: van is? Wanneer men slechte gedachten niet onder drukt, vermeerderen zij onwillekeurigvan slecht denken komt het tot slecht handelen. Men wordt niet misdadig in eeu uur, in een dag, in een week, mair allengs. Wilt gij geen kwaad doe», denk er niet over, spreek er niet over wanneer men den duivel op den muur teekent, ver schijnt bij. „Een gek vraagt meer dan zeven wijaen kun nen antwoorden." Dit is ten volle waar. Voor eerst omdat vragen gemakkelijker is dan ant woorden, zooals veelal ontvangen gemakkelijker is dan geven, roepen gemakkelijker dan komen, 't Gebeurt echter ook dikwijls, dat de vraag ons ongelegen komt, eu wij ze met bedoeld ge zegde vergelden. Geen antwoord is ook dikwijls een antwoord. Wie zwijgt, stemt toe. Zeker iemand vroeg aan eeu geleerde wat God toch wel gedaan had voor de grondlegging der wereld? Eu wat antwoordde de wijze man? Toen vertoefde hij in een onbekend oord om er roeden te snijden, ter kastijding van dwaze vragers. Eene vergelijking. Vagabond (tot een deer lijk gehavenden collega). Kerel, wat zie jij er gehavend uit! Je lijkt wel een scheurkalender op den 31sten December. Muzikaal ontwikkeld. Hersch (tot zijne vrouw op het concert, terwijl eene beroemde co loratuur-zangeres zingt). Nou, wat zegje, Saartje, van zoo'u culoratuur Saartje. Hou toch je mond, Nathan, je maakt je bespottelijk. Do diamanten zijn niet echt eu coloratuur heet het niet, 't is een collier. Goede reden. „Waarom zijr. bij de infan terie de staf-officiereu bereden vraagt een zwaarlijvig Majoor aan eeu recruut. „Omdatte „Nu, waarom?" „Omdat ze doorgaans te dik ziju om te mar- cheeren Een slimmerd. Twee boeren zijn op weg naar eene verkooping var. boerengereedschappen eu vee. Wordt het bij executie verkocht vraagt de eene. Ben je gek, bij executie, herneemt de andere, die kerel woont hier niet in de buurt, het wordt verkocht bij Dirk Kruitkamer op Vogellus t. Vergeeflijke dwaling. Student (treedt bij eeu hoogleeraar binnen, die hem om zeer be grijpelijke redenen persoonlijk nog onbekend is). Vergeet' mij, Professor, maar ik zou gaarne ten bewijs willen verzoeken, dat ik verleden jaar uwe colleges heb bijgewoond. Onbekende. Dan moet u eventjes wachten, me neer, totdat de Professor komt ik ben ziju kleermaker. Snugger, Brievenbesteller. Een brief voorjuf frouw Bos. Dienstbode. Meusch, hoe is het mogelijk, dat je nou al weet hoe de kinderjuffrouw heet. Zij woont hier pas sedert gisteren-avond 1 Einanciëelereisherinnering. Reiziger. „Wat moet ik betalen, koetsier Koetsier. „Tien gulden, genadige heer!" Reiziger. „Maar dat is te erg 1 Baedeker zegt, dat de rit slechts zes gulden 50 Kreutzer kost!" Koetsier. „Dat kan wel wezen; gij moot u dan voortaan maar door Baedeker laten rijden BURG. STAND DER GEM. HAARLEM Ondertrouwd: 26 Oct. J. F. Keysper en A. Constant. W. Grilles Ten M. en Pierik. A. P. Formanoy en J. H. Kamp. F. De Vries en J. Van Rijden. Getrouwd: 26 Oct. H. Booms en J. Van der Laan.-— F. Hulsboscli en E. J. Huel. Bevallen: 24 Oct. A. M. Sepers-Nederkoor o, z. P. Jonker-Zwart, d. E. Ru8&-DernisoD, z. G. Kots- Hartog z. A. W. Tames-Vermeulen, d. 25 Oct. A. De Könni^h-De Wilde, d."A. Portegies-Witteman, d. E. Swart-Dasberg, d. (levenloos). 26 Oct. M. Blanke-Van Hart, d. C. J. E. Kastein-De Monije, d.— Overleden: 23 Oct. H. E. Vellekamp, geb. Beuneman, 69 j. C. Ferree, geb. Eden, 48 j. 24 Oct. D. Poen 10 inn. M. De Mooij. 2 j. HAAELBH, 26 Oct. Aau de veemarkt van lieden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien verkociit 32, voort 100 u ISO, 1 «tier verk voor f 65 vaarzen, —verkocht voor f pinken 7 verkocht voor f a 3 graskalv. verk. voor f 25 a 20, nuchtere kalveron, 22 verk. voor /II a 7, 20 schapen, verk. voor 1 12 a 18 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd eli verkocht 71 stapelskaas, 8251 stuks, wegende 16754 Icilo, hoog ste prijst 31,— middelbare prijs per 50 kilo kosta PURMEREND, 25 Oct. Kaasaangevoerd 353 stapels prijs der kleine kaas f 33,— middelbare f 33.Boter 1.35 a .140 per kilo; 475 Runderenaangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ager in prijs kalfkoeien 127 Vette kalveren aanvoer 145 s tuksprijs 60 aOO e. per kilo, handel vlug; nuch gere dito:aanvoer 68stuks pry's f 10 b 20 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 149 stuks, prijs 36 46 c. per kilo met matigen handeljmager e dito aan voer 80 stuks, pry's t9 a 13 per stuk me t vluggou handel. Biggen aanvoer: 306, stuks prijs f 3 a 6—. ROTTERDAM, 250ct. Op de veemarkt waren gisteren eu heden aangevoerd: 17 paard 418 runderen, 476 vette- en graskalveren,15nnchtere kalveren, 25 scha- peu of lammeren, 3 varkens,204biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 62 c. 2de qual. 58 c., 3de qual. 54 c.; kalveren late qual. 92 c 2de qual. 85 c., schapen 46 e., alles per kilo. De prijzen der hotel waren heden als volgt late f 66 2de f 62 3de qual. f 58. SCHIEDAM, 26 Oct. Moutwijn per Ned. vat a f7,50 Jenever f 13.— Amsterd. proef f 14,25 Spoeling fl,50 dito commissie f 1,60. Amsterdam, 26 October 1887. Prijzen der onderstaande 6ffec'el,ge00teer pCt. de koer»_ Nederland. Certif. Werk. Sehuld. 2% 3 3', 5 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leeuing 1867. GoudleeningS Italië. Ohl. Pauael. Leen. 1860-64 5 Ooeteurljk. Obl, in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buitenl. 1853-84 8 hij Hope& Comp. Oude Russen 5 Ohl. Nie. Spw. 1867 69 4 1877 Amat. L 20-100 5 Obl. buiten], 1867, 1871 76. I1 18762 (Perpetneele)4 Ohl. AJg. Schuld 1865. 5 1869. 6 Ohl. Leeuing 18764 N.-Amerika. Ohl. Vereen, Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligation. 43 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. .divid, Nederland. Hoii. iJz. Spw. Aand. M. tot J&xpl. St. Spw. Aand. Geut. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Ohl4' 18755 Italië. Zuid-llal. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr- sl>w- Mastsch. Aand., 5 Baltische Spw. Aand8 Jelcz Griasi Obl5 Kicw Brest Aand,5 Kursk Ohark. Obl. yiOOO,. 5 Morschausk Sjsran Aand.. 5 Riasehk Wiaama 5 Aandeden Spwdi» Chicago N. W. Gert. Aand.. N. York Lake Krie W. S. Aand. Illinois Gert. Aand.. Misz Kansas Texas Ohl. Cert.. 7 BREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgle. Stad Antwerpen 1S87- Oostenrijk. Staats). 1854 18605 1864.. 18645 18666 Geldkoers prolongatie 3'/s. 4 pet Rumflulü Amerikii. J&ualaud. 73% 88»/. 98% 100%, 91 92 64%, 65% 56'»/,, 101%, 82"/,, 97»/, 48 61% 74»/, 107'/, 123'/, 25'/, 14% 12%, U9% 143 116 74% 136% 85»/, 9 61%, 113'/, 56 90'/, 97% 27'/, 24'/, 142 37'/, U7'/, 108 110'/, 104'/, 103 90'/, 104'/, 108»/, 135 140»/, 131 O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3