H 1 N N E L A N l). GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. te boveu is gekomen, is bet mij aangeuaam, de vertegenwoordigers van mijn veel geliefd land geluk te wenscheu. Met eenparige stemmen door de natie verkozen, heb ik het mijn heilige plicht geacht, zoo spoedig mogelijk in het nieuwe vaderland te komen, en de teugels van het bewind te aanvaar den. Reeds in de eerste dagen na mijne komst zijn de orde, rust en veiligheid vol komen hersteld. Ik heb met groote vreugde vernomen, dat mijn geliefd volk zich heeft gezet aan de werken des vredes, van wel ke de zedelijke en de stoffelijke welvaart afhankelijk zijn, alsmede dat de goede ge zindheid vau den Sultan en van de groo te mogendheden jegens Bulgarije versterkt is. De liefde en toewijding, welke volk en leger mij bewijzen, schenken mij kracht en moed om mij ten volle te wijden aan mijne groote taak, om te arbeiden zonder ophouden voor den vooruitgang, den roem en het geluk des lands. Mijne Regeeriug zal belangrijke wets ontwerpen iudieuen, aan welker behande ling alle uwe krachten zullen gewijd worden. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de tussehen Engeland en Frankrijk gesloten overeenkomst betreffende de neutralisatie van het Suez-Kanaal in de offieiëele krin gen aldaar veel sensatie heeft veroorzaakt. De Porte vroeg opheldering dienaangaande te Parijs en te Londen. Volgens bericht uit St. Petersburg aan de Daily News trachten verscheidene der groote mogendheden den Sultan over te halen om Prins Ferdinand vau Coburg ten gehoore te ontvangen. De Sultan wei gert echter. Aan hetzelfde blad wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Russische Gezant aldaar zijne tevredenheid heeft betuigd over de audiëntie, die hij bij den Sultan heeft gehad. Deze zou beloofd hebben Ruslaud's voorstel betreffen de Bulgarije weldra aan de mogendheden te zullen toezeuden. Tevens zou de Sultau hebben verklaard, dat hij met de mogeud- heden wil onderhandelen over Turkije's bezetting van Oost-Rumelië. Daling der prijzen van sehier alle producten is overal waar te nemen, zegt De Tijd. Een ge volg van overproductie kan dit uitsluitend niet wezen. Maar de goud-opbrengst is belangrijk achteruitgegaan. De vraag naar goud overtreft thans het aanbod; dat metanl wordt du3 steeds duurder en de gevolgen daarvan openbaren zich in de algemeene daling van de prijzen der han delsproducten. Die prijzen bedragen tegenwoor dig gemiddeld 29 pCt, minder dan in de jaren 1867-1876. De conclusie licht voor de hand; de waarde van het goud is tegenwoordig p. m. 29 pCt. hooger dan in 1871 en mitsdien moesten, als men andere oorzaken niet mederekent, de prijzen van alle andere voortbrengselen met on geveer 29 pCt verminderen. Tot de verhooging der waarde van het goud heeft, behalve de verminderde producten, ook veel bijgedragen de aanneming van den gouden standaard in Duitschland en de gevolgen daarvan. Het zilver is niet goedkooper, maar het goud alleen duurder geworden. Wij hebben feitelijk ook een gouden standaard. Het goud is de uit sluitende waardemeter geworden en aan'het zil ver hebben wij fictief eene waarde gegeven, welke 26 pCt. hooger is dan de innerlijke waarde. Een en ander goed in 't oog houdende, be grijpt men gemakkelijk waaraan de daling der prijzen van de meeste handelsartikelen is toe te schrijven. Men krijgt tegenwoordig meer voor een gulden dan eenige jaren geleden, maar om gekeerd moet men er ook meer voor geven, en in zooverre is er inderdaad geen# verandering gekomen. Feitelijk betalen zij, die vroeger hebben ge leend thans meer dan hunne schuld bedraagt. Hetzelfde geldt van de betaling onzer belastin gen. En zoo verklaart zich gemakkelijk menig ver schijnsel, dat zich tegenwoordig op handels- en economisch gebied voordoet en treden vele zaken in een helderder licht wanneer men die toetst aan feiten, welke door het groote publiek niet dadelijk worden ingezien. In het Vaderland wordt een kort levensbe richt gegeven van den Heer S. E. W. Eoorda Van Eysinga, die in Zwitserland, in 62-jarigen ou'derdom overleed Het //van de dooden niets dan goeds// wordt in bedoelde necrologie, naar onze meening, zegt Het Dagblad zeer terecht, wel wat al te ruim toegepast. Ondanks de Heer Van Eysinga stuk ken publiceerde, waaronder geen man van fatsoen zijn naam zou willen plaatsen, wordt van hem getuigd, dat hij een moedig schrijver voor het geen hij //de waarheid// achtte, mocht worden genoemd. De polemiek van den ontslapene over schreed alle palen van betamelijk en van eerbied voor de gestelde macht. Het gaat, volgens onze opvatting, niet aan, dergelijke grofheden en zulk een aantasten van de overheid, met de aandui ding van //niet onverklaarbare exentriciteiten// te vergoelijken. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar (vaca ture-De Bruijn Kops) is gekozen Mr. J. A. Levy met 1306 van de 2313 geldige stemmen. Op Jhr. C. llartsen waren 988 en op Dr. H. Smit 16 stemmen uitgebracht. Bij de jongste verkiezing in dat district in September jl. werden 1798 stemmen uitgebracht. De Heer De Bruijn Kops werd toen gekozen met 1348 en de Heer Van der Kaaij met 1365 Stemmen. Het district telt 4243 kiezers. In Juni 1886 werd door 3285 kiezers gestemd. Van de 767 kiezers voor de Tweede Kamer te Alkmaar, Heiloo en Oudorp zijn bij de verkie zing 516 opgekomen. Van de ruim 200 katho lieke kiezers te Alkmaar, bleven er slechts 13 weg, voor zoover bekend waren er 9 van deze 13 ziek of afwezig. In het hoofdkiesdistrict Geldermalsen, is tot lid der Provinciale Staten gekozen Mr. I. Baron Van Pallant te Neerijnen. Door Gedeput. Staten van Noord-Holland is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Staten voor het hoofdkiesdistrict Enkhuizen in de plaats van den Heer C. Donker, die door de aanneming der benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft opge houden lid der Staten te zijn, zal geschieden, op Dinsdag 15 November, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 November e. k. Haarlemmermeer, 28 Oetober. De begroo ting dezer gemeente is vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op ƒ71.214,32, en die van het Burgerlijk Armbestuur in ontvangst en in uitgaaf op ƒ6473,70. Naar wij vernemen ia gisteren- motgen in de duinen onder Bloemendaal het lijk gevonden van een ruim zestigjarig, onbekend heer; er lag een revolver naast hem. Zekere Miner, een Amerikaan, heeft een nieuw muzikaal folterwerktuig uit gevonden, nl. een rijtuig, dat orgelmuziek speelt zoodra en zoolang het in beweging is. Een laarzenmaker en een kleer- maker te Londen hebben in the Times eeue adver tentie geplaatst, waarin zij hunne klanten ver zoeken wat geduld te hebben, daar a! hun volk zich bij de „wcrkloozen" heeft aangesloten. In den omtrek van Sextari in A 1- banië (Turkije) is door een jongen fanatieken Turk een moordaanslag gepleegd op twee Ita- liaansehe katholieke Geestelijken, die even te voren hun mondvoorraad met hem hadden ge deeld. Een hunner, leeraar aan het college al daar, was aanstonds een lijk. De andere ontkwam slechts met groote moeite door eene overhaaste vlucht, terwijl hem door den dweepzieken Turk verscheidene kogels werden nagezonden. Ter waarschuwing. Verleden week ver- voegde zich bij eenige landbouwers te Gammelke gem. Weerseloo, iemand die loten voor eeue Ham burger loterij te koop aanbood, waarvoor hij het geld in ontvangst nam. Bij nader ouderzoek is gebleken, dat deze loterij niet bestond en men dus met een oplichter te doen heeft gehad. De gewezen Keizerin Eugénie wordt, naar de Indtfpendance bericht, Woens dag te Ostende verwacht, op weg naar Am sterdam. Naar aanleiding van het contract door de Nederl. lucifersfabrikauten gesloten, waarbij bepaald is, dat slecht» drie fabrieken (te Eindhoven, Amersfoort en Apeldoorn), zullen in werking blijven, zegt de Arnh. Ct.: Wij gelooven dat de heereu gelijk hebben. Zij rijden nu elkander in de wielen en de con currentie dwingt hen, uit zelfbehoud, met de kleinst mogelijke winst tevreden te zijn. Nemen ze deel in elkanders zaken, dan behoeven zij de productiekosten niet tot de uiterste grens te ver minderen. Daardoor toch worden de lucifers te goedkoop, want de grondstoffen zijn van be trekkelijk geringe waarde, de prijs ligt in de voorlbrengingskosten. En wanneer men nagaat, dat men zoogenaamde Zweedsche lucifers voor 5 cents de 500 kan koopen, met de verpakking in doosjes en pakken, en daaronder alle onkos ten en de winst van den fabrikant en den win kelier zijn begrepen, dan schaamt men zich bijna een lucifer aau te steken, bij de gedachte aan het onmogelijk kleine arbeidsloon, dat er mede verdiend is tengevolge der concurrentie." Onlangs melding mu kende van de kolonie der Maatschappij van Weldadig heid, aldus meldt de Arnhemsche Courant, her- inn rdeu wij aan het woord, dat niemand Fre- deriksoord bezocht, zonder het als vriend er van te verlaten. Dit blijkt ook het geval te zijn ge weest met den Engelscheu philauthroop en staat huishoudkundige Herbert Mills, die, om in het lot van de werkloozeu in ziju land te voorzieD, fu overweging geeft eeue kolonie te stichten in den geest van Frederiksoord, voor 500 menschen. I u 1886 viel opeen Pruisisch lot van 1855, hetwelk in het bezit was van een Nederlander, een prijs vau 150,000 mark, welke som hij geïnd heeft of heeft doen innen. Door een ingezetene van Deventer is thans tegen den toenmaligen houder van het lot eene vordering vau 75,000 mark ingesteld, op grond, dat deze slechts voor de helft rechthebbende was. De procedure is aanhangig bij de Zutfensche rechtbank. Sedert eenige dagen is men aan 'sRijks munt bezig met het slaan van 25-, 10- en 5-cenl8stukkeD, welke werkzaamheden tot om streeks 15 Dec. zullen duren. Z. M. de Koning heeft bepaald dat, te beginnen met 1 Januari 1888, de gage- menten van gewezen militairen van het leger in Oost- en West-Iudië door het Departement van Koloniën niet meer, zooals tot dusver, na afloop, maar in den aanvang van elk kwartaal zullen worden bttaalbaar gesteld. Er is dus voor de gegageerden geen reden meer om zich voorschotten op hunne gagementen te doen geven tegen beleening van huune gage- menta-akten, daar zij voortaan het hun toekomend btdrag rechtstreeks van het Gouvernement kun nen ontvangen, omstreeks deuzelfden tijd waarop zij tot dusver van anderen, tegen betaling van renten en kosten, een voorschot tot dat bedrag verkregen, Men zal zich herinneren dat deze maatregel in de toelichting van de Indische Pegrooting werd aangekondigd. Een herder teGobtèninSilezië bewaakte dezer dagen zijne kudde, toen een arend nederschoot om zich van een afgedwaald schaap meester te maken. Juist wilde hij met het dier weder omhoog vliegen, toen een geduchte slag met den herderstaf hem noodzaakte ziju prooi los te laten. Hij viel nu echter woedend op den herder aan en eerst na een hevig gevecht, waarin de knaap verscheiden wonden kreeg, slaagde hij er in den vogel dood te slaan. Deze had een vlucht van bijna 21/» meter. De zeehonden schijnen een kijkje op onze rivieren te willen nemen; er is althans ook een op de Waal door de Zuilichemsche zalm- visschers gevangen. Uit Dordrecht schrijft men ons van eergisteren; „Nog steeds houdt de Graaf van Parijs in het hotel Bellevue verblijf en wordt bij dagelijks door onderscheidene Franschen bezocht. Het onder houd duurt echter in den regel zeer kort en de heeren vertrekken weder onmiddellijk na de verleende audiëntie. Men schat het aantal be zoekers op ongeveer honderd. „Van den Graaf zelf wordt niets bizonders vernomen. Des morgens schijnt hij veel behagen te scheppen om op het balkon van zijn hotel eenige oogenblikken te vertoeven, ten einde de frissche lucht en het schooue gezicht over de rivier te genieten. Bijna eiken dag maakt hij eene wandeling door de stad en blijft hij hier en daar voor de winkels staan, doch ziju verschijuen baart volstrekt geen opzien bij de burgerij. „Voor zoover men heeft kunnen nagaan leeft de Graaf zeer eenvoudig. Des morgens te half— acht staat hij op, en begeeft zich des avonds betrekkelijk vroeg, men gelooft te 10 uren, reeds ter ruste^ „Omtrent het doel zijner komst hier te lande wordt men natuurlijk niets wijzer. Zondag zal de Graaf over Vlissingen de terugreis naar Enge land aanvaarden.// Later schrijft men ons: „Het aantal personen, dat den Graaf van Parijs komt bezoeken, neemt steeds toe en bedraagt vandaag minstens 40. De Rechtbank te Alkmaar heeft de uitgevers der Alkmaarsche Courant ontslagen van rechtsvervolging, in zake het niet aangeven van een door stoom gedreven molenwerk, tot het in werking brengen van suelpersen. Een criticus zooals er meer zijn. Michel Augelo werd eens door Goufaloniere Loderini in Florence opgedragen een standbeeld te maken uit een misvormd blok marmer, waaruit Simon de Fiesole te vergeefs beproefd had een reus voort te brengen. Hij nam de bestelling aan en schiep het als „David" bekende fraaie beeld, dat thans tegenover het Palazzo Vechio staat. Toen het vol tooid was, kwam Gonfaloniere om het te bezich tigen, en maakte, onder meer, de aanmerking dat de neus te groot was en kleiner gemaakt moest worden, Angelo was daar dadelijk toebe reid, en liet, terwijl hij zonder der, neus te raken er schijnbaar aau beitelde, eeue handvol marmer- stof, dat hij vooraf bijeeogeraapt had, op den grond vallen. Toen wendde hij zich met een blik vol verwachting tot Gonfaloniere, die nu tevredeu gesteld uitriep: „Zoo is hij volkomen goed; 'l is alsof gij er leven hebt ingegoten." Het groote Fransche transpor t- stoomschip Hindoslan, met eene lading granen, vetten, tabak en olie aan boord, voor Tonkin bestemd, is in de haven van Marseille verbrand. Men schat de schade op eenige miliocnen franks. Een brandweerman werd ernstig gewond. De Hongaren hebben er te al- len tijde van gehouden bij plechtige gelegenheden* de grootst mogelijke praal ten toon te spreiden. Omstreeks het einde der veertiende eeuw woon den eenige Hongaarsche Ridders de zalving bij van Lodewijk I als Koning van Polen. Zij waren toen gekleed in massief gouden wapeurustingen met edelgesteenten versierd. Toen in het begin dezer eeuw, Prins Es'.erhazy den Keizer van Oostenrijk vertegenwoordigde, bij de kroning van Kouingiu Victoria, had hij te Peslh een kostuum doen vervaardigen, dat eene geldswaarde van 2V2 millioen gulden vertegen woordigde. De kuoopen, die het kleed en den dolman bezetten, bestonden elk uit een grooten met paarlen omzetten diamant. De laarzen van geel marokijn, met fijne parelen versierd, hebben 8000 gulden gekost, de uit briliauten gevormde aigrette vau den schako, was betaald met f140,000. Hij voerde twintig kostbaar naar Hongaarsche wijze opgetuigde paarden met zich mede, en een veertig huzaren van ziju regiment, die in de livrei van zijn geslacht waren gekleed. Da halve cent, zoo leest men in het Handelsblad, speelt eeue groote rol in de boek houding. Overal treft men hem aan, van de Staatsbegrooting tot in de rekening en verant woording van het kleinste faillissement en als eene rekening sluit „tot een halven cent" dan acht men dut soms het toppunt van nauwkeurig heid. Begrijpelijk is het echter, dat voor een boek houder die kleintjes eene nachtmerrie kunnen zijn. Al is hij nog zoo accuraat geweest en de halfjes komen niet uit, dan kan hij weder van meet af aan beginnen. Geen wonder dus, dat in Voor uit, het officiéél orgaan der vereeniging van ban dels-en kantoorbedienden, al zeer spoedig de vraag gesteld werd: „Wie helpt een halven cent uit de boekhouding te verwijderen I" „Een heele cent" geeft een antwoord op die vraag. „Van alle kleine plagen meent de schrijver die den boekhouder lastig valleu, is de halve cent zeker de kleinste en de ergste tevens. Op elke balans doet hij zich voor, (liefst nog in het eind cijfer), geene telling in het grootboek of hij is er te vinden, geene biunenlandsche factuur schijnt zijne aanwezigheid te kunnen ontberen, by En- I gelsche wisselkoersen doet hij zich zelfs vertegen woordigen door den plaag aller plagen: een kwart cent. „Ziet M. de R. dit is treurig en het treurigst van alles ia wel, dat tegenovei al dien last, niet het minste voordeel staat. Of is eene balans van de Nederlandsche Bank nauwkeuriger als bij de negen cijfers, die in de totalen voorkomen, ook de halve cent nog is? Of doet het iets tot de juistheid van een saldo, als de halve cent er bij is? Immers neen. Wanneer men slechts zich er aan wil gewehnen, deu halven cent te ne- geeren, die ons zoo dikwijls r.egert, dan is men van alle moeite bevrijd. Want last en moeite geeft hij, die halve cent. Om zich daarvan te over tuigen behoeft men sleehts ééns in z'u leven voor een grootboek of eene balans gezeten te hebben, behoeft men slechts ééns het bedrukte gezicht van den boekhouder te hebben gezieD, als in ééne telling zes, in de andere zeven „halfjes" voorkwa men, behoeft men slechts eens den zucht van ver ademing gehoord te hebben, die uit de borst van het slachtoffer der „halfjes" ontsnapt, als de halve centen sluiten. Ziet M. d. R. al de last, al die moeite, voor éen halven cent, voor éen tweehon- derste gedeelte van een gulden; waarlijk het is te veel. „Persoonlijk heb ik steeds in elke boekhou ding die lastigheid vermeden; ontvangen of be taalde halve centen worden door mij eenvoudig niet geboekt, evenmin als die, welke op factuurs of dergelijke voorkomen, en nu mogen het velen slordig schijneD, zoo met geld om te gaan, wanneer men zich eens er aan gewent, een vast systeem te volgen om ze weg te laten, door bijv. steeds van zich af te rekenen, dan schijnt het erger dan het inderdaad is. Ik bevind me er reeds lang wél bij, en verzeker allen, die daar aan mochten twijfelen, dat ik nooit vlugger ba lansen maakte, vóór ik den halven cent uit mijne boeken verwijderde.// Heusch vau tnoud eu trouw van hauden, Mag vrij gaau door alle landeu. Die voor zijn kwalen raad wil krijgen, Moet ook haar gronden niet verzwijgen. Mijd deu nijd, waut hij bijt. Het oog wijst, waar 't harte prijst. Vrede gedijt, oorlog verslijt. Vermiuderiug vau begeerlijkheid is ver meerdering van liefde; en waar geene begeer lijkheid heerscht bestaat volmaakte liefde; zoo ver het hart zich vau zijue kwade neigiugen verwijdert, zooveel uadert het tot God. Mislukt compliment. Zij. Houd nu toch op met mij zoo te vleien, of ik houd met mijue handen mijne ooreu dicht. Rij. (in de meening haar iets vleiends te zeg gen)-. Och, daur ziju uwe hauden veel te klein voor. Een moderne Salomo; Voor een rech ter in de nabijheid van Hamburg verschenen drie handweiksgezelleu met de volgende merkwaardige zaak. Op hunne reis hadden zij eene prachtige pijp gevonden, waarvan de eigenaar niet te vin den was; zij maakten er alle drie gelijkelijk aanspraak op. Om aau den hierover ontstanen twist een einde te maken, besloten zij de zaak aan de uitspraak van den naasten rechter te on derwerpen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Lang dacht de rechter over het moeilijke geval m en schudde herhaaldelijk het grijze hoofd; eindelijk kwam een lumineus denkbeeld bij hem op. Wat zijtgij voor een landsman?-*' vroeg hij deu eerste. Ik ben een Dresdener kind. En gij? - Ik ben een Berlijnsche jongen. Eu gij? Ik beu een Hamburger. Toen hij de nationaliteit der klagers aldus had vastgesteld, deed de mo derne Salomo uitspraak ten voordeele van deu Hamburger. Waarom moest dan juist de Ham burger de eigenaar zijn? klonk het unisono uit den mond der beide anderen. Omdat kinde ren en jongens niet mogen rooken. Hoe lang sommige gewoonten blijven bestaan. Sommige oude gewoonten blijven vaak eeuwen lang voortleven. De Romeinen wa ren gewoon bij hunne gastmalen te liggen en ook nu ziet men soms nog bij diners menschen lig gen, maar dan onder de tafel. Goede raad. De kleine Frits wil niet naar school, omdat er txamen is en hij daar vreese- lijk tegen opziet. Zijn moeder, beangst, dat de jongen zich geheel overstuur zal maken eu nog ziek worden op den koop toe, zegt: „Ga er be daard heen, Fritsje, en zeg den heeren wat je weet. Wat je niet weet, weten de heeren mis schien zelf wel en vragen er dan van zelf niet naar Eene aanbeveling. Een ondernemend dokter in Australië adverteert: „Als de patiënt onder mijne behandeling sterft, betaal ik de helft in de begrafeniskosten." Een wenk. De gepensioneerden in het oude Hotel der Invaliden te Parijs waren gewoon hunne verhalen aan belangstellende bezoekers over hunne herinneringen aan do Napoleontische oor logen en veldtochten te besluiten met de mede- deeling, dat de Keizer hen bij eene of andere gelegenheid persoonlijk had aangesprokéu. Als van zelf vroeg dan de bezoeker: „Eu wat zeide de Keizer dan tegen u?" Het stereotiepe antwoord luidde steeds: „De Keizer zeide: Mon ami, hier heb je een vijffrank stuk om tabak voor te koopen!" Ad rem. Een heer, die den naam had vau wel eens wat veel aan Bachus te offeren, lachte oniangs in een gezelschap een anderen heer uit, omdat hij een bril was gaan dragen. Och ja, - zeide deze ieder gebruikt het glas op zijne manier, de een boven, de ander ouder zijn neus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2