NIEUWE No. 1162. Vrijdag 4 November 1887. 12de Jaargang. agite ka now agitate. De verdrukking van het Ka tholicisme in Rusland. BÜ1TEMLA IN I) Wordt vervolgd ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Ifxinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. PRIJS DER ADYEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dieustaanbiedlngen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk M a a n d a g-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS A LAUK1T, (Slot.) Op eens werden, bij ukaze vnn Kei ver Nicolaas, 165 kloosters gesloten, de inkomsten der Geestelijkheid en der liefda dige inrichtingen ingetrokken en de kloos ters zelf aan orthodoxe* Monniken en Nonnen afgestaan. In den Staatsbuidel viel bij deze gele genheid de bagatel van 170 millioeu roebel. Terzelfder tijd viel ook de oudeerwaardige universiteit Wilna aan het Russische Van dalisme ten offer, evenzoo hot Lyceum van Krzemieui en een verbazend aantal gyrn- nasiën, progymnasiën en seminariëu. Behalve deie hoogere scholen bestonden er een groot aantal bizoudere gymnasiën, 1200 pan chiescholen van de eerste en on geveer 300 parochiescholen van de tweede klasse. Ofschoon deze scholen voldoende gedoteerd waren, zoodat de Staat geen cent behoefde te betalen, werden ze toch alle of in Stnatsscholeu veranderd of eenvoudig opgeheven. Zoo werd in Lithauen en Kleiu-Polen de obcostrannoje Roomsch-Katholieke gods dienst onderdrukt. Evenzoo ging het in het zoogenaamde koninkrijk Polen, waar alle privaat-vermogen werd verbeurd ver klaard, eu de Bisdommen en semiuariën van hunne inkomsten beroofd. De colleges en gymuasiëu der Piaristen, te Warschau, werden gesloten en hunne kerken in »or- thodoxe* cerkiews veranderd. Door de ver drijving der Piaristen werden acht gym nasiën eu progymnasiën, welke ouder de leiding van deze Ordensgeesteljjkeu stonden, gesloten. Met de grootste willekeur hield de af schuwelijkste huichelarij gelijken tred. Op hetzelfde tjjdstip, dat de Katholieken, als opgejaagd wild, onder de slagen van hunne vervolgers vielen, werden bij hen onder de nietigste voorwendsels handteekeningeu ver zameld, die men naderhand misbruikte als verzoekschriften om opneming in de .or thodoxe* Kerk. Geen middel was te slecht, om bederf en demoraliseering der Geeste lijkheid te bewerken. Afvallige Priesters werden tegen de kerkelijke straffen in be scherming genomen. In den godsdienst der geüuiëerde Kerk werden langzamerhand schismatieke ceremoniën opgenomen; de Poolsche taal tot dusver bij de gebeden gebruikt, werd door de Russische vervan gen, om het volk te doen gelooven dat er geen groot onderscheid bestaat tasschen den katholieken en den schismatieken gods dienst en om het langzamerhand en on gemerkt voor het schisma rijp te maken. De gewelddadige onderdrukking der moe dertaal lokte intusschen den hevigsteu te genstand uit; immers de liefde voor de moedertaal was met de trouw aan de Kerk nauw verbonden. Het nieuwe rituaal, dat indertijd door Zyliusky was ingevoerd, vond bij het volk geen bijval; de weinige Pries- F EU ILLETO N. De kleine tamboer. Den eersten dag van den veldslag van Custozza, 24 Juli 1848, werd eene afdeeling van een Ita- liaansck regiment infanterie, 60 man sterk, die uitgezonden was om een huis op een hoogte te bezetten,plotseling door twee compagnieën Oosten rijkers aangevallen, die hen van alle zijden met geweerschoten bestookten en hun ternauwernood den tijd lieten zich in 't huis te verschansen. Na de deuren in der haast te hebben gebarri cadeerd, vatten de Italianen post voor de vensters der eerste en twsede verdieping, van waar zij oen geregeld vuur op de aanvallers openden, die, in een halven cirkel geschaard, langzaam nader bij kwamen, het geweervuur der Italianen met woeker beantwoordende. De zestig Italiaansche soldaten werden door twee Officieren en éen Kapitein, een oude, strengej magere gestalte met grijze haren en witten snor. ters, welke het invoerden, werden door het volk niet erkend en verlaten. De officiëele huichelarjj in de behande ling der geüniëerde Rutbenen ging en gaat nog verder. Zij werden en worden eenvou dig als orthodoxe,* d. w. z. als schisma tieke Russen behandeld. Zij hebben immers denzelfdeu ritus, als de orthodoxen* en spreken de Rutheensche taal En dat deze taal met de Russische verschilt, wordt ontkend, eveneens het wezenlijke ouder scheid, dat de Rutheensche Kerk van het schisma scheidt, het verband met den H. Stoel, Wee den aanhanger der geüui ëerde Kerk, die zich niet naar de Russische verordeningen gedraagt en niet gehoorzaam is als een trouwe zoon aan de heilige*, orthodoxe*, Rnssische Kerk! De even bloe dige als gruwelijke slachting onder de Ru thenen in Podolië (1875) waarover zelfs Mongoolsche rooverbenden zich zouden scha men, eu eene onafgebroken reeks feiten, die tot den huidigen dag voortduren, heb ben bewezen hoe het heilige* Rusland de miskenning der orthodoxe* Kerk weet te straffen. Geen wonder, dat de arme Ruthenen, die van hunne katholieke Priesters zijn beroofd, verlangen over te gaan tot den Latijuscbeu Ritus, om alsdan aan de be hoefte, welke zjj aau godsdienstig leven gevoelen, te kunnen voldoen. Van tjjd tot tijd sluipen zij over de Oosten lijkscke grens naar Galicië dikwerf komen zij 30 a 40 mijlen ver om tenminste hier of daar de heilige Sacramenten te ontvangen om aldui kracht eu sterkte te verkrijgen tot standvastigheid, geduld en volharding in hun rampzalig martelaarsleven. Na dit meer algemeen overzicht over den verdelgingsstrijd, dien Rusland tegen de Katholieke Kerk voert, zullen wjj nog in 't kort de treurige gevolgen ervan, hoofd zakelijk in het Bisdom Minsk, nader be schouwen. Op gewelddadige wijze zijn alle scholen Russische Staatsscholen geworden, d. w. z. zij zijn in handen der schismatieken. Bi zoudere scholen zijn verboden. Wie het durft te wagen, ook slechts aau e9u paar kinderen, gratis onderwijs te geven, wordt vervolgd en dikwerf in de gevangenis ge zet. Zelfs over den vader en de moeder waakt het oog der Russische gendarmes, als zij het kind uit een boek bidden leeren en zoo, tegen den wil van den allerhoog- steu Czaar in hun huis eene »school« hou den. De taal, welke bij het ouderwjjs ge bruikt wordt, ook bjj het onderricht in den godsdienst, is uitsluitend de Russische; maakt de godsdieustleeraar zich schuldig aau de misdaad ook slechts, ter nadere verklaring, eenige Poolsche woorden te spreken, zelfs in de lagere klassen dan wordt hij verplaatst of ontslagen. Van ouderwijs in deu godsdienst door een ka tholiek Priester te geven is in de volksscho len natuurljjk geen sprake. Katholieke onderwijzers behooren tot de uitzonderin gen. Op zoogenaamde gala-dagen worden baard aangevoerd, terwijl zich ook een jong tamboertje onder hen bevond, een jongen weinig ouder dan 14 jaar, doch die er nauwelijks 12 scheen te tellen, een nietig ventje met donker olijfkleurig gelaat en twee zwarte, doordringen de, schitterende oogjes. De Kapitein, op wiens onbeweeglijk gelaat niet de minste aandoening zichtbaar was, gaf uit eene kamer der tweede verdieping de noodige bevelen. Het tamboertje, dat wel is waar langzamerhand verbleekte, bleef echter moedig om zich heen zien; boven op eene tafel geklommen en zich aan de vensterkozijnen vasthoudende om zjjn evenwicht niet te verliezen, had hij zjjn hoofd zoover mogelijk uitgestrekt om naar huiten te kunnen zien, en zag hij te midden van den rook de witte afdeelingen der Oostenrijkers al nader en nader komen. Het huis was op den top van een scherp hellenden heuvel gelegen en daar het aan de zijde van de helling slechts een klein zoldervenstertje bezat, hadden de Oostenrijkers hun aanval alleen op de voor en beide zijkanten van het huis gericht, terwijl de achterzijde geheel vrij bleef. Het was een vreeselijk vuur; een regen van kogels overdekte de muren met ontelbare gaten de katholieke leerlingen naar de schisma tieke kerken gebracht, om daar tot or thodoxe* patriotten te worden gevormd. Nog onheilvoller is de toostand der katho lieke seminariën.Het aantal studenten wordt voorgeschreven; ieder Seminarist moet voor zijn intreden in het seminarie daartoe de toestemming der Regeering erlangen, want in het heiligeRijk van den knoet staat ook de roeping tot den Priesterstand onder controle van deu oppermachtigen Czaar of van zijne schismatieke en dikwerf on- geloovige ambtenaren. In de semiuariën wordt, met toestemming van den Heiligen Stoel (volgens een besluit van 1883) de geschiedenis in de Russische taal ouder wezen; natuurlijk heeft de Paus de voor waarde gesteld, dat slechts Katholieken als leeraars zullen benoemd worden, die aan den Bisschop ondergeschikt ziju. De Rus sische Regeering heeft echter meermalen de brutaliteit gehad, deze voorwaarden in de copieëu vau de overeenkomst met den Heiligen Stoel, welke zij aan de Bisschoppen zond, te schrappen. Men kan uit zulk eene handeling zien, hoe het met de heiligheid van een gesloten contract bij de Russische Regeering staat geschapen. Da Bisschoppon doen alle mogelijke moeite en deinsen voor geen offer terug om de semiuariën in den kerkelijken geest in te richten. Maar wat kau dit alles baten iu het land der Satrapen, waar de knoet als het voornaamste rechtsbeginsel wordt beschouwd. De Bisschoppeu worden eenvoudig gedwongen, verdienstelijke, be kwame eu geleerde mannen, die heu ter zijde staan, te verplaatsen eu onbekwame, aau het schisma verknochte individuen, aan te nemen. Dut hierbij verklikkerij en spionage de hoofdrol spelen, verstaat zich in het abso lutistische Czarenrijk van zelf. Is het wonder, dat in eeu land, waar Gods heilige Kerk op zoo gruwelijke wijze wordt vervolgd, vau vrede, voorspoed en welvaart geen sprake kan zijn. Kau een Vorst, die op zulke barbaarsche wijze met het leven eu de have zijner onderdanen omspringt, aanspraak maken op de liefde, achting en symphatie der bevolking? Im mers neen. Waarlijk het Czareudom be wandelt den weg, die ten verderve leidt. In plaats van zich de medewerking der katholieke Kerk te verzekeren in den strijd tegen de anarchisten en nihilisten, die hun onzalig bedrijf in bet land verrichten, tracht de Czaar zich van eene macht te ontdoen, welke tot het heil van het land zoo veel zou kunneu bjjdragen. Door ziju wreed bestuur maakt de Czaar zich gehaat en veracht bij alle weidenkenden en wekt hij eeu wrok op, die tot de outzettendste ge volgen kan aanleiding geven. Inderdaad het geduld en de volharding van de katholieke bevolking in het Sa trapen-rijk verdienen onze bewondering in de hoogste mate. Moge de Allerhoogste zich barer ontfermen eu weldra een mar telaarschap doen eindigen, waarvan de ge en scheuren en deed de dakpannen aan duizend splinters uiteen springen, terwijl binnen geen stuk verschoond bleef. De wanden, meubels, kozijnen, luiken, alles in een woord, droeg de sporen van den strjjd, terwijl de lucht met tal- looze splinters, kalksteenen en kleine glasdeeltjes was bezwangerd, en de fluitende, sissende, uit- eenspringende kogels een oorverdoovend geweld veroorzaakten. Van tjjd tot tjjd stortte een der soldaten, die uit de vensters schoten, achterover op den vloer waarop hij ter zjj de werd gesleept. Enkelen waggelden van kamer tot kamer, hunne wonden met de hand bedekkende. In de keuken was reeds een doode gebracht, wiens hoofd door een kogel was verbrjjzeld. De halve cirkel, welke de vjj- anden om 't huis beschreven, werd al nauwer en nauwer Op eenmaal gaf de Kapitein, die tot hiertoe eene onverstoorbare kalmte had bewaard, teeke nen van onrust, waarop hjj, gevolgd door een sergeant, ijlings het vertrek verliet. Een oogen- blik later keerde de sergeant terug, en den tam. hoer een teeken gevende, gebood hij hem te vol. gen. De jongen volgde hem op den voet lang8 schiedenis slechts weinig voorbeelden heeft aan te wijzen. De Rijkscommissaris Göriug heeft aan het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn getelegrapheerd, dat er goudvel den ontdekt zijn iu Angra Pequena. Bij het Oostenrijksch Huis van Af gevaardigden is door de Regeering een wetsontwerp ingediend tot beteugeling der dronkenschap. Daarbij wordt bet stelsel van vergunning* ingevoerd, en de maat staf vastgesteld van éene slijterij op 500 zielen. Den avond voor Zon- en feestdagen moeten de drankhuizen blijven gesloten. Openbare dronkenschap wordt gestraft met hechtenis vau hoogstens eene maand of 50 florijnen boete. Tegelijk is eeu wets-ontweip ingediend tot verhooging der spiritus-belasting. Dv Fortnightly Review voor November bevat eeu artikel van Sir Charles Dilke over het Britsche leger, waarin de schrijver een zeer treurig tafereel daarvan ophangt. Hij beweert, dat Engeland zelfs niet iu vre destijd ia voorbereid, dat het iu geval van oorlog zeer groote uitgaven zoude hebben te doen, dat de vloot te zwak is eu aan de genade der uitvinders is overgelaten. De militaire positie wordt jaar op jaar zwakker in verhouding tot die van Frank rijk eu andere landen. Naar welken kant de schrijver ook uitziet, overal dreigt ge vaar in Europa, in de Koloniën, in Iudië, enz. Is de schrijver juist in zijne conclusiën dan is de toekomst voor Engeland zeer donker. Zijne argumenten zijn zeer inoeiljjk te wederleggen. Het vertrek vau den Czaar uit Ko penhagen heet thans op 12 dezer te zijn vastgesteld. Men verzekert, dat tPrins Von Bismarck voorloopig niet naar Berljjn zal komen, ten einde aan eene mogeljjke, vluch tige ontmoeting vau deu Czaar met den Keizer alle politieke beteekeuis te ontnemen, Een aantal leden der Bulgaarsche Sobranje hebben besloten, de noodige stap pen te doen tot eene vervolging tegen Ka- raveloff en twee andere afgevaardigden, wegens deelneming aau een complot tegen den Prins. Verscheidene Mormonen kwamen in de vorige week in Constantinopel aan en verzochten den Sultan om toelating in Turkije als leden van een erkend ^euoot- schap. Een der gronden, waarop het ver zoek berust, is, dat de Mahomedaansche wetgeving de veelwijverij toelaat eu de leer der Mormonen eveneens. Niettemin heeft de Minister van Justitie het verzoek met groote reserve ontvangen, bevreesd als hij is voor de gevolgen van de invoe ring eener godsdienstige secte en het mo reels effect, uat zulk eeu stap in de beschaafde wereld zoude hebben. Het wordt dan ook onwaarschijolijk ge acht, dat de Mormonen hun zin zullen krijgen een houten ladder naar den zolder, waar zich de Kapitein bevond, die, tegen het venster ge leund, met potlood enkele woorden op een stuk papier schreef terwijl zich op een ladder vóór zijne voeten een stuk touw bevond. Nadat hij gereed was vouwde hjj het blaadje papier toe, en den knaap met zjjne grijze, koude oogen door dringend aanziende, begon hij kortaf: Tamboerl Het tamboertje bracht de hand aan zjjne schako. Waarna de Kapitein vervolgde. Gij zjj t een moedige knaap? De oogen van den jongen schitterden, terwijl hjj zich haastte een toestemmend antwoordte geven. Kjjk zeide hierop de Kapitein hem naar het venster duwend daar ginds in de vlakte, dicht by de huizen van Villafranca waar die bajonetten schitteren, zijn de onzen gele gerd. Neem dit briefje, grjjp het touw vast, daal uit het venster af, spoed u daarna langs de helling naar beneden en over de vlakte voort tot gij de onzen bereikt, waarna gij dit briefje afgeeft aan den eersten officier, dien gij ziet. Ontdoe u van uw ceintuur en ransel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1