BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. De omtrek van Coostantinopel wordt te genwoordig weder zeer onveilig gemaakt door roovers, en van verschillende kanten wordt daarover bij de Porte geklaagd. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder roofaanval len, welke vaak met afschuwelijke wreed heden gepaard gaan. Te Candiki, aan den Bosporus,b.v., hebben onlangs eenige roo vers, als soldaten gekleed, drie mannen met petroleum overgoten en toen in brand ge stoken. De Engelsche gezant te Constantinopel heeft reeds over een en ander klachten inge diend. De Populo Romano heeft een telegram ontvangen uit Massouah, waarin wordt ge meld, dat de Britsche kanonneerboot Stra ling daar is aangekomen. De boot heeft majoor Beecher, den eersten Secretaris der Britsche legatie te Caïro, en Kapitein Ach- med Effendi aan boord, die de opdracht heb ben zich naar den Negus van Abessinië te begeven, ten einde als bemiddelaars op te treden tusschen de Abessiniërs en de Itali anen. Volgens berichten uit Mesquinez is daar het gerucht in omloop, dat in het zui den een gevecht is geleverd tusschen de aanhangers van den Sultan van Marokko en de oproerige Arabieren, waarbij 500 man buiten gevecht zijn gesteld. Volgens berichten uit Panama is een opstand uitgebroken in Guatemala. De ge wezen vice-president werd met behulp der voornaamste familiën tot dictator uitgeroe pen, maar de Regeering behield de boven hand. De aanvoerders der oproerlingen zijn Zondag gefusilleerd. Aan de Daily News wordt uit Simla gemeld, dat de Radjah van Kaperihala, in het gebied van den Puotjaub, op het voorbeeld van den Nizam bij de Indische Regeering heeft aanboden 5 lacks ropijen, benevens een leger ten behoeve van grens- verdediging. De Zoom, uit de Arbeids-enquête releveerende hoe toen gebleken is, dat de Kerk, dat onder anderen een man als de Eerw. Van Nispen, van Amsterdam, voor de oplossing van het sociale vraagstuk al vrij wat meer practisch gedaan heb ben dan vele liberale babbelaars, met JBorgesius en Heldt incluis, doet opmerken hoe het libera lisme na die ervaring begon te smalen //dat de Kerk zich van het arbeids-vraagstuk had meester gemaakt.// Maar zegt De Zoom //mogen wij dan eens vragen, of de liberale sprekers over de sociale quaestie reeds iets hebben ontdekt, om een einde te maken aan den toestand van on gelijkheid in de wereld, of zij reeds een mid del hebben gevonden om aan allen gelijkelijk hetzelfde levensgenot te verschaften, of zij al een ander middel dan den weg van zeer lang zame verbetering hebben opgespoord, dat dienen kan om den toestand althans te verzachten en eenigermate te verbeteren; zoo niet, of zij dan niet erkennen, dat er iets noodig is om de menschen, die men ontevreden heeft gemaakt, //in bedwang// te houden; en, indien zij dit erkennen, wat hun dan beter, doeltreffender en menschlievender voorkomt: zoo nu en dan eens op die menschen te schieten, of hun voor oogen te houden, dat God de ongelijkheid in de wereld heeft ingesteld, dat menschelijke macht daartegen niets vermag, maar dat, als een brave en ijverige plichtsbetrachting hier op aarde slechts weinig loon verwerft, dan een gelukkig eeuwig leven vergoeding schenken zal. //En wat geeft het //anti-clericale// liberalisme er voor in de plaatsp //Wanhoop en Croll's: ik heb niet genoeg ge- gehaat. //Ons dunkt, de heeren liberalen behoeven zich niet te verhoovaardigen op hun monopolie in de sociale quaestie.// Op zijne reis van Amerika naar Rome, zoo lezen wij in de Amstelbode, bezocht de Hoogeerw. Heer Albrink, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom Cincinnati (Amerika) ook Nieuwer-Amstel en was daar in Juni van dit jaar een dag de gast van den Zeereerw. Pastoor J. W. Brouwers te Bovenkerk. Deze stelde hem in de gelegenheid eene Hollandsche Boerderij te zien, en bracht hem in kennis met de wijze, waarop de Hollandsche kaas wordt gemaakt. ZEerw, werd bij de thuiskomst na eene afwe zigheid van 5 maanden, als een Vorst afgehaald. Verscheidene Geestelijken reisden hem eenige uren te gemoet, en bij de aankomst te Cinci- nati, was de geheele stad op de been, de muziek speelde een welkomstlied, de straten waren geïllumineerd. Voor de Kathedraal werd hjj door den Aartsbisschop Elder, omringd door een groot aantal Geestelijken verwelkomd, en in de kerk toegesproken. Volgens de Cincinnati Volks- freund, die ons werd toegezonden, en waarin de beschrijving der feesten eenige kolommen beslaat, met het portret van den eerwaarden reiziger aan 't hoofd, deelde de Vicaris-Generaal aan de Redactie van het blad, die hem tegemoet was gespoord, zijn wedervaren op reis mede. Het ligt niet op onzen weg die reisbeschrij ving aan onze lezers medetedeelen. Bovendien voor onze Hollandsche Geestelijken is een uitstapje naar Rome niet zeldzaam, en al worden zij te onzent, zelfs niet in Nieuwer-Amstel, bjj hunne terugkomst op zijn Amerikaansch ontvangen, velen onzer lezers vernamen van hen, wat hun te Rome en op reis wedervoer. Wat echter wel als iets bizonders mag vermeld worden is, dat de Redactie bij de opsomming van de voor naamste plaatsen Bov.enkerk in éen adem noemt met de wereldsteden. Hij bezocht o. a. Amster dam, den Haag, Bovenkerk, Antwerpen en Parjjs. Uit een brief, die ons ter inzage werd gege ven, blijkt dat de Amerikaansche Priester zeer dankbaar is voor de gulle en hartelijke ontvangst in Nieuwer-Amstel, dat hij niet kan uitgepraat komen over de bezichtigde Nieuwer-Amstelsche boerderij en heimwee heeft naar onze lekkere kaas! en zie, dat doet ons goed! Nu de Regeering voorstelt het verbod van den wonderkuil nog twee jaar te handhaven, is men te Volendam voornemens aan de Tweede Kamer opheffing van die bepalingen te vragen. Aan den gemeenteraad van Edam is verzocht het verzoek der ingezetenen van Volendam te ondeisteunen, ten einde de verarming van dat gedeelte der gemeente te voorkomen. Al de postdirecteuren zijn bij circulaire uitgenoodigd om het aan Z. M. den Koning aan te bieden adres in zake het pensioen voor we duwen en wezen van burgerlijke ambtenaren, waartoe besloten werd in eene vergadering van Rijkstelegraaf-ambtenaren, den 19n October te Amsterdam gehouden, te steunen door een adres van adhaesie, door hen en alle ambtenaren in hun kring onderteekend. Het bestuur der Belgische posterijen heeft met 1 November de port van dagbladen naar Nederlandsch-Indië van 5 tot 10 centimes ver hoogd. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk 14 of 15 November weder bijeenkomen. Maandag-avond kwam de Eerste Kamer bijeen. Binnen weinige dagen zal de beslissing over de Grondwetsherziening dus in tweede lezing vallen. Haarlemmermeer, 1 Nov. De boerderij //Pondok Rawa// aan den Bennebroekerweg, groot 59,22,70 hectaren, heeft den 27 Oct. in afslag opgebracht ƒ56,100. Kooper werd de Heer G. J. Van Vuuren, alhier, voor den Edelachtbaren Heer J. J. Van Loon, Burgemeester van Steen bergen In de vorige week had eene jonge dame uit Keulen, die dezen zomer in Wiesbaden in het „Römerbad" gelogeerd had, zich te ver antwoorden wegens diefstal van „twee hand doeken" ter waarde van 4 mark. Zij had die doeken bij haar vertrek meegenomen en ze werden bij huiszoeking in hare linnenkast te Keulen teruggevonden. De letters van het hotel, die er er in gemerkt waren, had zij er uit getornd en hare eigen letters in geborduurd. Maar de naam van het hotel was iu de stof ingeweven, waaraan men ze herkende. De beklaagde beweerde, dat zij de doeken had meegenomen om ze te laten wasschen en dan terug te zenden. De letters had ze er uit getornd, om de wnschvrouw te doen gelooven, dat ze haar toebehoorden. Daar echter sedert het vertrek der dame reeds 6 weken waren verloopen, toen zij te haren huize werden ont dekt, nam de rechtbank aan, dat het boos opzet bewezen was en veroordeelde de beklaagde tot eene week gevangenisstraf. Door het hoofdbestuur der inter- nationale tentoonstelling, welke het volgendejaar te Brussel zal worden gehouden, is een prijs van verscheidene duizenden franks toegezegd aan den genen, die het vraagstuk oplost: hoe in België tabak verbouwd kan worden, geschikt voor de sigaren-fabricatie. De goedkoopste en eenvoudigste post van de wereld is ongetwijfeld die, iD de straat van Magellaan. Dit postkantoor btstaat sleehls uit een vaatje, dat met een ketting is vastgemaakt aan eene rots van een tegenover Vuurland gelegen kaap. Elk vaartuig dat de straat passeert, zendt een boot af naar de bedoelde kaap. Het vaatje wordt geopend, de brieven, die er zich in be vinden, worden er uitgenomen en andere, die verder gebracht moeien worden, er in gelegd. Zoo gaat in die afgelegen streek de postdienst zijn gang, zonder personeel en toch met de grootste regelmaat, onder bescherming van de zeemachten van alle natiën. Nog in dit najaar waarsch ij nlijk zal er een boek van de hand van Dr. Schaep- man verschijnen, handelende over Nederlandsche knust. Zeer nieuw. Toen de president van Noord-Amerika met zijne echtgenoot tijdens zijn bezoek aan de stad St. Louis, in een open rijtuig door de straten reed, was mevrouw Cleveland ten hoogste verbaasd over de plotselinge verschij ning van een warmen pannekoek in haar schoot. Zij had meermalen bouquetten in het rijtuig zien vallen, maar op de ontvangst van een warmen pannekoek had zij niet gerekend. De politie deed spoedig onderzoek naar de herkomst van het gebak en bevond, dat dit door eene jeug dige keukeumeid in het rijtuig was geworpen. Den volgenden dag verklaarde zij aan de politie, dat zij zich aangedreven had gevoeld, om mevrouw Cleveland met een pannekoek te treffen. In een koffiehuis aan den boule- vard Voltaire te Parijs, is Zondag eene tentoon stelling van Hollandsche kanarievogels gehouden. Veertien gelijke kooien van 30 centimeter breedte en 20 centimeter hoogte bevatten de gele zan gers. In elke kooi dartelden 4 vogels. Op deze tentoonstelling, georganiseerd door de Société Parisienne des Sérinophiles" mochten alleen Hol landsche kanarievogels mededingen. Dezer dagen werd den leden van het Genootschap van geneeskundigen te Weenen bekend gemaakt, dat een overleden Portugeesche dokter het Genootschap bedacht had met een legaat van 3ys millioen Beis. Dit klinkt prachtig: maar goed uitgerekend de geringe waarde der Beis en den lagen koers der Portugeesche Staatspapieren in aanmerking genomen blijkt het dat deze „millioenen-erfenis" eene waarde heeft van 9600. Volgens den regenmeter der rijks- landbouwschool te Wageningen, is in de maand October 11. gevallen 73Yj mM. regen, tegen 861/2 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Te Stuttgart is dezer dagen een titelproces gevoerd. Een uitgever had iu eene woordenwisseling met den Majoor S., dezen steeds „mijnheer S," genoemd en toen de hoofdofficier daarop aanmerking maakte en zeide „Majoor S," te heeten, geantwoord: „Ik heb met uw majoors- titel niet te maken, gij zijt mijn Majoor niet". Daarop volgde eene aanklacht wegens beleediging. De rechter sprak den beklaagde echter vrij, om dat, al bracht de (Duitsche) beleefdheid mede, dat men iemand bij zijn titel noemt, er toch in het nalaten daarvan geene aantasting van de eer is gelegen. Ter waarschuwing wordt ons m e- degedeeld, dat de welbekende Schoenmacher te 's-Hage weer een anderen naam scbijr.t te heb ben aangenomen. Dezelfde schrijver, die voor ee nige weken Schoenmacher zich teekeude, teekent nu: pr. ord. A Alsemgeest, 177, Hemsterhuisstraat. Men schrijft uit Gasselternijveen- sche mond aan de Hsssr Ct.: Voor eenige dagen schoot alhier een jager een haas. Onmiddellijk trok hij het vel er af en stopte het vol aardap pelloof. Zoo gevnld zette hij het dier aan den kant van eene sloot. Eenigen tijd later kwam een andere jager, die zich verheugde een haas te kunnen schieten. Hjj legde aan en paf 1 daar tuimelde het dier in de sloot. Toen hij er bijgekomen was en het greep om in de weitasch te bergen, zag hij hoe hij was gefopt. Hij wilde er ook nog een ander in laten loopen en plaatste het beest daarom bij een aardappelkuil. Een derde jager schoot hem nog eens en zag zich weer bedrogen. Ontevreden over de hem aange dane grap, zette hij het stomme dier in de voren van een geploegd aardappelveld. Toen den vol genden morgen de landbouwer met zijn zoon naar het land ging om den arbeid te hervatten, zag laatstgenoemde het dier, en het zijn vader mededeelenda, sloop hij er heen om het te be machtigen. Er bij gekomen zijnde, liet hij er zich op vallen met den uitroep: „Vaderl ik heb hem al". De vader, ook toesnellende, riep: houd hem vast! waarop de zoon antwoordde: ja maar hij is, geloof ik, al dood! Zoo kan men gefopt worden. Als eene bizonder lieid deelt men ons mede, dat in den nieuwen locaalspoorweg HoornMedemblik, 57 bochten zijn. Te Florence is dezer dagen een oude zonderling 'gestorven. Sedert jaren was hij portier van het Hotel Milaan aldaar en men zag hem altijd in dezelfde oude jas, waarvan hij onafscheidelijk was. Bij zijn dood vermaakte hij dit dierbaar kleinood aan zijn neef, zijn eenigen erfgenaam. Men verbeeldde zich echter diens verbazing, toen hij het kleedingstuk aanvattend om het weg te gooien, tusschen de voering een klein pak ontdekte, dat bij nader onderzoek 7 5 bankbiljetten elk van 1000 lires bleek te be vatten. Men bericht uit de noordel ij ke provinciën het overtrekken van zwermen wilde ganzen, waaruit men een vroegtijdigen en stren gen wiuter voorspelt. Eene bisoudere beleefdheid. Een Deensch bewindvoerder in Rendsburg had een bevel uit gevaardigd, dat op straffe van beboeting ieder inwoner de Deensche officieren en ambtenaren met het afnemen van den hoed moest groeten. Daarop kwamen vele Rendsburgers te zamen overeen, dat zij elkaar alleen maar met een hoofdknik zouden groeten en voor eiken hond, eiken os, elk zwijn en andere dieren, die zij ontmoetten, eerbiedig het hoofd zouden ontbloo- ten. Deze beleefdheid, die aan de dierenvereering der oude Egyptenaren deed denken, had wegens hare aanstootelijkheid tengevolge, dat het bevel spoedig weder werd opgeheven. Te Arnhem namen dezer dagen aan het examen voor eene hoofdonderswijzers- plaats 103 sollicitanten deel. Ook in Frankrijk zijn de postamb- tenaren zeer scherpzinnig om van brieven met onduidelijke adressen de bestemming te gissen. Zoo stond er op een adres: a monsieur X a 51. De ambtenaar begreep, dat cinquante et uu was Saiot-Quentin en de brief kwam terecht. Op een anderen brief stond: aan mijn zoon, student te Parijs. Toen een student kwam om den brief poste restante te halen, gaf men hem den brief mede. Eene derde ontraadseling is nog opmerkelijker. De brief was geadresseerd aan een gezet heer, wonende in eene overdekte straat. De besteller zocht in de Passage Caïre een dikken heer en bood hem den brief aan. Hij was het, die hem hebben moest. Een pas onlangs gevonden werk van Mozart, een concerteerend quartet voor oboe, klarinet, hoorn en fagot met orkestbegeleiding in Es-dur, werd dezer dagen in de tooukunste- naarsvereeniging te Dresden onder jubelenden bijval voor de eerste maal ten gshoore gebracht. Aan het station te Zaandam is Zondag-morgen een ledige goederenwagen door den hevigeu wind in beweging geraakt en zoo snel voortgedreven, dat weldra de openstaande spoorbrug over de Achter-Zaan was bereikt. De wagen stortte naar beneden en was weldra in de diepte verdwenen. Het verkeer op deGothar d-b aan is door eene bergstorting bjj Sisikon ufgebroken. Te Arnhem zijn dezer dagen bij eenige ingezetenen toegangskaarten bezorgd voor kamermuziek-soirées en het bedrag daarvoor in ontvangst genomen, ofschoon die soirees dit jaar niet zullen gegeven worden. Er moet hier dus of eene vergissing of eene grove oplichterij zijn gepleegd. De Rechtbank te Maastricht heeft den kleermaker J. H. veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, omdat hij zijn ïjarig kind heeft dronken gemaakt en zelfs bleef voortgaan met het toedienen van bedwelmenden drank, toen de kleine reeds in kennelijken stuat van dronken schap verkeerde. Dinsdag werd te Deventer voor het publiek ter bezichtiging gesteld een tapijt, vervaardigd aan de Kon. Deventer Tapijlfabriek, bestemd voor Z. H. den Paus ten gebruike in zijne huiskapel. Het is een geschenk van een in gezetene uit den Haag, bij gelegenheid van s Pausen 50jarig jubileum. In het midden is het waponschild der familie Pecci met eenige insignes der Pauselijke waardigheid. Het ligt in een veld van ranken en bloemen, zooals de Ooster- sche volken dit schilderen. Het geheel is om ringd door een licht goudgeel veld, bezaaid met sterren, die het licht der wereld voorstellen. Een galon omsluit het geheel van gekleurde Gothische vormen. Door de commissie van de nieuwe vischmarkt te IJmuiden is aan stuurman A. Kos ter, van de Pernisser-sloep Bastiana Huiberdina een fraai gouden remontoir-horloge geschonken, omdat hij de eerste was, die levende schelvisch aan de nieuwe markt bracht. Men leest in de Leidsche Ct.: Dat het voor de meeste menschen hoe langer hoe moei lijker wordt om in het bezit van een rijksdaalder te komen is bekend; dat men naar dat bezit op zeer uiteenloopende wijzen tracht, is evenzeer be kend. Dat men er echter naar vischt is al even zeldzaam als hopeloos. Toch gaf men het heden middag aan den Nieuwen Rijn maar niet op, waar eene vrouw aan de Westlaudsche markt een rijksdaalder in de plaats van in de hand van den koopman, in het water liet glijden. Zulk een schat, hoewel onzichtbaar, trok, vooral „in deze slechte tijden," bizonder de aandacht, en een verwoed gevisch was er het gevolg van. Met begeerige blikken werd telkens het opgehaalde vischtuig begroet totdat de duisternis die be groeting onmogelijk maakte. In de kerk der doleerenden te Vrijhoeve-kapel heeft de spreker Zondag-morgen den predikstoel moeten verlaten, omdat de schud dingen door den storm gevaar deden vreezen. Een recht moordenaarseiland heeft men dezer dagen ontdekt op de Donau, bij Giurgevo. Vele boeren en werklieden, die met opgespaard geld uit Bulgarije terugkeerden en niet iu aanraking wilden komen met de Rumaan- sche tolbeambten, vermeden dit, door zich naar dal eiland te laten roeien, van waar men gemak kelijk, langs verschillende wegen, onopgemerkt op Rumaausch grondgebied kon komen. Onlangs hoorde een soldaat, die langs de rivier liep, een luid moordgeschrei, dat blijkbaar van het eiland kwam. De politie, die er heen gezonden werd, bevond dat eenige menschen, die naar het eiland waren overgezet, bij hunne landing wa ren vermooid. En bij onderzoek bleek, dat hon derden werklieden en boeren, die op het eiland landden, door de bewoners beroofd en vermoord waren. De postbode J. v. d. P. te Haarlem mermeer is Maandag van een boerenwagen afge sprongen omdat de paarden op hol gingen. Hij werd zoodanig overreden, dat hy eenige weken ouder geneeskundige behandeling zal moeten blijven. Eenige maanden geleden zoo meldt de Java-Bode zag de Heer V., militair paardenarts, zich genoodzaakt zijn hond af te ma ken, omdat het dier verdachte bewegingen maakte. Daartoe omvatte de Heer V. met de linkerhand den snuit van den hond en schoot hem met de rechter met een revolver door den kop. Eene daar door ontstane lichte kwetsuur meende de Heer V. dat veroorzaakt was door den haan van het pistool; zekerheidshalve reinigde hij de wond echter met sublimaat, zoodat zij vrij spoedig heelde. Zondag-middag werd de Heer V. echter over vallen door hevige zenuwtrekkingen eD stelde hij zich in het militair hospitaal onder behandeling. De geneesheeren vreezen nu, dat bovenbedoelde wond ontstaau is door ricocheteering van het projectiel, nadat het in de hersenpan van den hond is geweest en daardoor infi ctie is ontstaan. Van harte hopen wij, dat de Heer V. van dit ongeluk geene ernstige gevolgen moge ondervinden. Op het eiland Urk bestaat groote behoefte aan een geneesheer. Sedert eenigen tijd heerschl aldaar kinkhoest en groep, welke nogal eenige offers eischen. Eergisterenavond is Dr.Mes- tingh uit Kampen daarheen vertrokken om ge neeskundige hulp te verleenen. Onlangswerd gemeld, dattegen den schrijver in Becht voor Allen vau eene ver gelijking tusschen de behandeling van Domela Nieuweuhuis en Jeanne Lorette, als gevangenen, etne rechtsvervolging werd ingesteld. Dezer dagen werd mei verbazing het bericht vernomen, dat de vervolging niet doorging, maar het Haagsch Dbld. weerspreekt deze laatste tijding. De Haag- sche rechtbank in raadkamer had werkelijk rechts ingang tegen Metböfer, den schrijver, geweigerd, maar het O. M. is daarvan in hooger beioep ge komen. Jenny Lind, de beroemde concert- zangeres is gisteren-morgen te Berlijn overleden, •I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2