BINNENLAND. Programma van het Paus Leo-feest. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Humbert deu beer Crispi een telegram ter hartelijke gelukweuscking gezonden hebben voor diens te Turjju gehouden redevoering, waarin zijn Minister hetgeenhij »het Vati- caan en de Vaticauisten* noemde, zoo bru taal beleedigde. Hieruit blijkt weer duide lijk de gezindheid van Koning en Regee ring ten opzichte van Z. H. deu Paus. Volgens berichten uit Tanger blijft de Sultan van Marokko nog steeds zeer zwak. Verscheidene vrouwen eu bedienden in bet paleis te Mequinez moeten ook door typhus ziju aangetast. Onderscheidene hooge ambtenaren eu een broeder van den Sultan zijn, naar men verzekert, in hechtenis genomen wegens samenzwering. Een correspondent te Home van den Tijd meldt betrekkelijk het program der feestviering van 's Pausen priesterjubilé bet vo'geude: „Den lu Jan. zal de Vaticaansche Tentoon stelling door deu Paus in persoon worden geopend, in tegenwoordigheid van het corps diplomatique en een groot aantal gsnoodigden. Bij deze gele genheid zal een triomf-marsch worden uitgevoerd, door den beroemden Gounod speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd. Waarschijnlijk zal de componist uit Parijs overkomen, om de uitvoering te dirigeeren. De verdere ceremoniën en feeste lijkheden zulleu plaats hebben in de volgende orde: op den 31eu December zal de Paus de H. Mis van zijn priesterjubilé opdragen in Sint-Pieter. Den 2n Jan. zal in de kerk van St. Laurentius in Damaso eene plechtige séance worden gehouden, waai bij de meest beroemde redenaars, bepaalde lijk de Kardinalen Alimonda en Capecelatra, de belangrijkste gebeurtenissen uit het leven en het Pausschap van Leo XIII tot onderwerp zul len kiezen hunner verhandelingen. Den 6en Jan. op den feesldag der HH. Driekoningen, zal in de daartoe luisterrijk ingerichte zaal boven het vestibuul van Sint Pieter de heiligverklaring woi'- den afgekondigd van de gelukzaligen der Socië teit van Jezus en van de zeven gelukzalige Stich ters van de Orde der Servieten." //Op weg!// bad bet Sociaal Weekblad geroepen. Waarbeen? vraagt De Tijd.u Op weg// naar bet algemeen stemrecht was de bedoeling, üe Tijd laat de meer verwijderde toekomst voor bet oogen- blik rusten; deze ligt nog in 't onzekere; maar //al aanstonds kunnen wij eene demoeratiscbe partij verwachten, die, al beeft zij ook weinig volgelingen ia bet Parlement, sterk zal zjjn door het volk achter de kiezers, dat ben steunt door de leus van vooruitgang, die zij in bun vaandel hebben opgenomen. Doch in de Kamers-zelven zal bare verhouding eene scheve zijn en veel overeenkomst hebben met die daar tot dusver bestaan beeft tusscben de voor- en de tegenstanders der Schoolwet. Ge lijk bekend is, werd die strijd formeel gevoerd op bet grondwettig terrein en was bij juist daarom zoo hevig en tevens zoo onverkwikkelijk. De voorstander der Schoolwet dekte zich immer met bet schild der Grondwet; de grieven der tegen partij wilde bij niet altijd ontkennen, maar boe gaarne bij dit ook zou willen, hij kon ze niet wegnemen; de Grondwet liet bet niet toe. De tegenstander der Schoolwet beriep zich eveneens op de Grondwet, en thans is gebleken dat zijn beroep gegrond was. Hoogstwaarscbjnlijk zal men betzelfde zien ge beuren tusscben de democratische en de meer conservatieve part jen. Immers over de beteekenis van art. 80( nieuw) zal andermaal worden gestre den. Allen zullen zich en kunnen zich met veel grond beroepen op de Grondwet en bare geschie denis. De voorstanders van bet beperkte stem recht hebben tot handhaving van bun systeem de uitdrukkeljke en herbaalde verklaring der Begeering; ook hebben zij den geest des grond wetgevers, want zelfs een Kerdijk kan niet ont kennen, dat //de uitkomst te merkwaardiger, ja, in zekeren zin te verrassender mag beeten, om dat zj verkregen is in strijd met den wensch der meesten, die daartoe hebben medegewerkt, d. w. z. met de groote meerderheid der Kamers, die vóór de aanneming van Hoofdstuk III heb ben gestemd.// De Tijd geeft toe, dat bet algemeen stemrecht niet zonder langen en bardnekkigen strjd zal verkregen worden. Doch daarin juist ziet ons katholiek hoofdorgaan bet bedroevende der toe komst, dat door de nieuwe Grondwet de verdeeld heid der partjen toeneemt en dat wederom een zoo kostbare tjd en zooveel inspanning onzer vroede mannen aan een vrij nutteloos en harts- tochteljk getwist zullen verspild worden. In eene door de Vereeniging De Unie te Amsterdam belegde volksvergadering trad Woens dag-avond de beer W. E. Willink Kttjen op om te betoogen, dat bij op valsehe bescheiden en in strijd met de wet als Kapitein der infan terie van het O. I. leger eervol ontslagen en van zijn eigendom is beroofd. Dij leverde daarmede eene uitbreiding en toelichting van zjn bekenden brief, in liet Vaderland van 30 September. De rede, in zeer gematigde bewoordingen uit gesproken, werd met groote aandacht door bet talrijke publiek gevolgd. Eerst toen door het bestuur, in den geest van bet gesprokene, eene motie werd voorgesteld, ontstond er een zeer verward en lang gerekt debat; eenige bekende hoofden der socialistische partij verzetten zieb tegen bare strekking, op grond, dat aan de Be geering elk bewijs van vertrouwen was verspild. De motje luidde: //De openbare volksvergadering noodigt het bestuur der Unie uit zich tot de Begeering en de Volksvertegenwoordiging te wenden met verzoek aan den herhaaldelijk uit gesproken wensch van den Heer Willink Ketjen om een nieuw onderzoek naar zijne grieven, gehoor te geven//. Hoewel de Heer Ketjen en bet bestuur deden uitkomen, dat deze motie niets bedoelde dan het provoceeren van een rechterlijk onder zoek, bleef de vergadering, die voor bet meeren- deel uit volgelingen van de opposanten bestond, de meening handhaven, dat zj niet voor aanne ming vatbaar was. De tweede behandeling van de Grondwets ontwerpen in de Eerste Kamer zal beden (Za terdag) plaats hebben. De Kamer beeft dit gisteren-namiddag aldus bepaald, na aanneming van de overige wetsont werpen, die aanhangig waren, waaronder dat tot verlenging van bet contract met de Handel maatschappij. Monseigneur Rinaldini, de nieuwbenoemde Pauselijke Nuntius, is Donderdag-avond te 's-Gravenhage aangekomen. Volgens de N. Or on. Crt. zullen bij de nieuwe Kamer-verkiezingen ernstige pogingen worden gedaan om de conservatieve richting te doen herleven. Er worden pogingen aangewend om met dit doel een onvervalscht conservatief volksorgaan op te richten. Jl. Donderdag werd de tweede en laatste zitting der Provinciale Staten van Noord-Hol land gehouden. Voor informatiën werden aangenomen: de opgaaf der commissien bij Gedeputeerde Staten, en de staat der geraamde kosten van het Pro vinciaal Bestuur, voor zooveel het B'jksbestuur is, gelijk die op de Staatsbegrooting van 1888 zija gebracht. Nadat de velschillende rapporten der drie eomraissiëu waren voorgelezen, vereenigde de vergadering zich zondor hoofdelijke stemming met de voordrachten van Gedep. Staten, tot toekenning van subsidiën: ten behoeve der kweek school voor machinisten te Amsterdam, voor 3 jaar ad ƒ2000 p. j., van de stoombootdiensten Texel-Nieuwediep voor 4 jaar ad f1000 'sjaars en HnrlingenTerschelling voor 5 jaar ad ƒ4000 's jaars, en tot vaststelling der bizoudere regle menten van bestuur voor den Kalslagerspolder, den polder Westzaan en de ambachten in West- Friesland. Met algemeene stemmen werden goedgekeurd de supplctoire begrooting van het gesticht „Mee- reuberg" voor 1888, en een voorstel tot afschrij ving van een gedeelte van bet ten name van dat gesticht op het Grootboek der 2Vs pCt. Nat. Schuld ingeschreven kapitaal. Bij de behande ling echter dezer onderworpen werd door deu Heer Jan Prins krachtig aangedrongen op eene electrische verlichting van het gesticht. Het lid der Ged. Staten, de Heer Van Stralen, beant woordde den spreker, eu deelde mede, dat de groote kosten het college van Gedeputeerden zullen weerhouden eene electrische verlichting toe te passen. De najaarsvergadering werd daarop door den Voorzitter in naam des Koriings, gesloten. Bij kon. besl. van 31 Oct. is benoemd tot Bidder der Orde van den Nederl. Leeuw de Zeereerw. Heer A. J. Van Koolwijk, ltoomsch- Katboliek Priester en Pastoor te Oranjestad op het eiland Aruba. D e Leidsche Ct. deelde onlang» een recept mede om hutspot te bereiden zonder aard appelen (die tijdens het beleg van Leiden in Europa nog niet bekend waren). In een anno 1677 ver schenen boek: De verstandige Koek of Sorghvul- dige Huyshoudster, komen verschillende recepten voor om hutspot te maken, van vleeech vau scha pen of kalveren met peterselie, van scliapenvleesch met „artisockeu", Van sciiapenvleesch met „sper- sies": Voorts wordt een recept gegeven „om een ossen-hutspot te stoven op de Brabantsche manier" (osseuvleesch, geschilde gember'en foelie, en later er peterselie bijgevoegd), en een „hutspot van alles", bestaande uit: een capoen, schapen-vlees, osseu-vlees en verkens-vleesch, een entvogel of smieut en sausyzen" met wat gember en peper en „savoykool", eerst opgekookt en dan gestoofd. Onder de vissollen komt later zelfs bet recept voor „om hutspot van een steur te maken". Een en ander dus heel auders hutspot (buts- of, volgens sommigen, Sm'apot) dan wat wij daaronder thans verstaan. Terwijl de doodgraver teBerken- woude bezig was met het graven van een graf, vond bij ruim zestien gulden, en wel in guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen. De firma Perry en Co., in de Hoog- straat alhier, zoo lezen wij in het Dagblad, heeft voor een barer magazijnramen eene étalage van de tegenwoordig meest in gebruik zjnde zeepsoort, nl. die van Pears, te Londen. Te midden van de uitstalling van Pears-zeep in allerlei vormen eu grootten, is in de winkelkast tentoongesteld eene afbeelding van eene groep, die de fabrikant van zijn fabrieksmerk in marmer beeft doen vervaar digen, nl. eene oud? vrouw, die een knaap met schuimend zeepsop reinigt, voor welk beeld de vervaardiger de bagatel van 1000 ontving. Als men bovendien in aanmerking neemt, dat Pears in de meeste couranten der wereld en in bijna alle tjdscbriften en illustratiën van Engeland adverteert, dat hij speciale teekenaars in dienst heeft voor bet teekeuen en vervaardigen van clichés ten dienste der advertentiën, dan zal men zich een flauw denkbeeld kunnen vormen van den omvang dezer zaak, die bare opkomst en bloei, behalve aan het leveren van deugdelijke waar, ook voor een groot deel te danken heeft aan adver- teeren. Dat de verdeeling van arbeid ook in de geneeskunde niet dagteekeut van gisteren blijkt uit betgeen Herodotus zegt, sprekende van de Egyptenaren: „In dat land wordt de genees kunst over verschillende personen verdeeld: ieder geneesheer houdt zich bezig met ééue soort van ziekte, niet met verscheidene. In alle plaatsen zijn doktoren in overvloed, deze voor de oogen, gene voor het hoofd, andere voor de handen, enz." De Begeering van Nien w-Z u i d- Wallis heeft eene som van 625,000 frs uitgeloofd aan hem, die een middel zal aanwijzen, om de konij nen, die een plaag dier kolonie zijn, uit te roden. Het schijnt, dat er sedert een jaar meer dan een inillioen dezer knaagdieren gedood zijn, zon der dat men eenig resultaat van de slachting bespeurt. Een agent van politie te Antwer- pen vond een persoon op de binnenplaats van het commissariaat, die daar, alsof bij een geheel regiment troepen commandeerde, op en neer stapte, roepende: Serres la colóóne! En avant, marrrcheü De agent verzocht den man binnen te komen, om door den commissaris ondervraagd te worden. Welnu, vroeg hij, kent ge mij niel? Mijn portret hangt overal ten toon! Ik beu Geueraal Boulangei 1 De commissaris, die den sukkel dadelijk voor zinneloos aanzag deed hem naar het gasthuis breugen, waar bij herkend werd voor zekeren T., hovenier. Daar bij zicb niet gemakkelijk liet overhalen, moest men hem wijs maken, (lat ziju staf hem wachtte om zijne bevelen te ontvangen. Ha jal zeide bij, de plielit voor alles. En avant Te Monnikendam buist een gezin met drie kinderen, dat door langdurige wanbe taling uit de woning is gezet, sedert eenige dagen onder bet waaggebouw. De meeste jagers zijn min of me er rheumatisch. De warmte, de koude en de voch tigheid veroorzaken pijnen, die een ieder op zijne manier meestal zonder gevolg, tracht te verdrijven. Volgens de N*d. Sport is zulk een lijder aan rheumathiek, geheel hersteld, door het volgende middel: Hij liet een pak brandnetels balen, liet die tot een bos bij elkander binden en zicb daar- mtde op de lendenstreek slagen toebrengen, dat bet een lust was. Twee of drie minuten na deze operatie had bij veel pijn, een gevoel alsof bij zich gebraud had; daarna werd het pijnlijke ge deelte zeer warm en begon bet vreeselijk te jeu ken; dat was niet onaangenaam voor het gevoel. De huid werd zeer rood en geheel bedekt met witte blaren, die successievelijk verdwenen. Onmiddellijk na deze behandeling kon hij zon der pijn opstaan; hij bad reeds een geheel an der gevoel als te voren, en 's avonds liep hij als gewoon. Deu volgenden morgen was hij, bij eene buitengewone warmte op jacht. Dit is dus een goedkoop middel, dat tevens zeer gemakkelijk te verkiijgen is, en den lijder aan rheumatiek ten zeerste wordt aanbevolen. Zoo het de eerste maal niet mocht helpen, herhaalt men deu volgenden morgen dezelfde behandeling. De uitdrukking economie aux bouts de chandelles vindt haren oorsprong in eene ko ninklijke verordening, opgeteekend in de herin neringen van Miraulmout, waarbij den Franschen Kanselier bevolen werd aan den schatbewaarder de overgebleven eindjes te brengen van de toort sen, die gediend hadden om het lak te verwar men, dat gebruikt werd bij het verzegelen van akten. Een Amerikaasch blad geeftde volgende wenken voor beu, die kunstcritiek moeten leveren. Wil men een onfeilbaar oordeel vellen, dan létte men op het volgeude: Als de muziek schijnt te zeggen „1, 2, 3, bop hop, hop," of „I, 2, 5, tra la, la," dan weet gij zeker, dat het iets zeer onbeduidends is, dat ge in geen geval prijzen moogt. Maar hoort ge muziek, die klinkt alsof een zeker aautal speciaal daarvoor uitgekozen no ten iu een trommel gedaan waren en flink om geroerd werden als een soort van muzikale ha- ver-de-gort, dan kunt ge er op aan, dat dit eene fuga is en moogt ge gerust groote belangstelling toonen. Als meu onder het luisteren de impressie krijgt alsof de noten toevallig op dea grond vallen en van tijd tol tijd in een soort van kalmen, slaperigen toestand weder opdagen, om te laten hooren, dat ze er nog zijn, dan is liet stuk waar schijnlijk eene nocturne, en nocturnes behooren, zooals ge weet, tot bet fijnste wat er op dit ge bied wordt geleverd. (Vraagt men u wat er wel mooier is dan een nocturne, dan kunt ge gerust met Figaro antwoorden: „twee nocturnes". Als het schijnt alsof de noten met karrevrachten vol aangevoerd worden eu elke vracht om zoo te zeggen van een ander merk is als de vorige, en heett men blijkbaar meer dan buitengewoon veel tijd noodig om voorbij zeker punt te komen, dan hebt ge waarschijnlijk met eene symphouie te doen; symplionieëu nu zijn de grootste scheppingen der grootste toondichtere. Wanneer het er alles van heeft alsof de noten reeds terstond in on telbare massa's voorhanden zijn, dat met ge weld alle op een hoop gegooid worden eu eindelijk door middel van dynamietpatronen in de lucht vliegen, dan hebt ge met een rhapsodie te doen, en rhapsodieëo belmoren ongetwijfeld tot het nieuwste product der moderne, klassieke muziek. Een bakker in Bromberg had oud bakken waar, die maanden lang gelegen had en daardoor beschimmeld was, in water geweekt.door- gezeefd en die brei voor „versch gebak" gebe zigd. De politie kwam op het spoor van die ver jongingskuur en de rechtbank veroordeelde den bakker tot eene maand gevangenisstraf. Door fabrikanten, handelaars enz. worden meermalen briefkaarten in omloop gebracht, welke aan de adreszijde voorzien zijn van stempelafdrukken van een ander dan den afzender of wel van gedrukte aankondigingen, teneinde op die wijze de aandacht te vestigen op hunne firma of wel ter aanwijzing van hel een of ander handelsartikel. Deze soort van brief kaarten zullen voortaan niet ter verzending wor den toegelaten. Zij zulleu iu het vervolg aan de afzenders worden teruggegeven, of indien deze onbekend zijn, met port worden belast. Non qiü tempo che Berta filava. (H e t zijn de tijden niet meer toen Bertha spon) luidt een Ilaliaansch spreekwoord. Het ontstaan hier van wordt als volgt beschreven: „Bertha, eene jonge boerendeern uit Montagnana, in haar dorp als eene vlijtige spinster bekend, bracht eens haar fijn gesponnen garen naar Padua, om het daar op de markt te veikoopen. Toen niemand haar een billijken prijs bood, was zij zoo driest het garen aan de gemalin van Keizer Hendrik IV, die zich toen ook te Padua bevond, ten verkoop te bieden. Dat fijne garen beviel de KeizeriD zóó zeer, dat zij baar gemaal vroeg het meisje kei zerlijk te beloonen. Hij gaf haar zooveel land als eene draad garen, waarvan zij het eene einde aan haar huis mocht binden on het andere einde aan het verblijf dea Keizers, omspaunen kon. Dus werd Bertha rijk en hare nakomelingen waren de edelen van Montagoana. Na deze gebeurtenis stroomden uit alle streken van Italië spinsters naar de Keizerin, doch dezen merkten op dat zij niet allen zoo konden beloond worden als de eerste spinster. Sedert zuchten de meisjes bij hun spinrokken: Non qiü tempo che Berta Jilava. Dezer dagen brak een brand uit in de Canterbury-concertzaal te Londen in eene loge van den derden rang. Onder het spelen van een vroolijken marsch door het orkest, dat kalm op zijne plaats bleef, outruimden de 4000 menschen de zaal, zonder het minste gedrang, dank zij den ruimen uitgangen, eu wachtten buiten tot de brand was gebluscht. Toen keerde men terug en kreeg een pluimje van den directeur voor de aan den dag gelegde tegenwoordigheid van geest. 't Is zeker eenig in de annalen van den schouw burg, dat het publiek onder het spelen van een vroolijken marsch een brandend theater verlaat. De Duitsche politie heeft aan Nederland weder eene bezending Zigeuners toe- gekaatst: een aantal mannen en vrouwen met legio kinderen, in zes karren. De bende is op de grens, bij Epen (Limburg) gehuisvest, eu de oude vraag is dus weer hangende: hoe men deze lastige gasten zal kwijt geraken. Inde Miinchener Neue Nachrichten vindt men in verband met de Wheeler Wilsons naai machines, de volgende woordspeling uaar aanlei ding van de meeting te Tours, waarin aan Wil son door zijne kiezers werd te kennen gegeven, dat hij zijn mandaat moest neerleggen: Die Wahler Wilsous, die voll Huid Bisher als Ja-Machiuen dienen, Sind, da der Faden der Geduld Zerrissen jetzt nur „Nih"-machinen. Als een bewijs van de alles ver nietigende en niets ontziende kracht van deu jong- sten storm leest men in een Engelsch blad, dat te Liverpool de athleet vaneen welbekend circus aldatir, iu Deubighstreet loopende, door een wind vlaag zijn hoed zag afgewaaid. Zelfs de hoed vau een athleet afgewaaid! Nu alle rekeningen zijn ingeko men, blijkt dat niet 75, maar 95 pCt. van het waarborgfouds voor de Amsterdamscbe Voedings tentoonstelling moet opgevraagd worden. Eene haute nouveauté op het gebied der huwelijksadvertenties is de aankondiging van een jonggetrouwd paar (iu de N. Rott. Ct.) ter breedte van twee kolommen in sierlijken rand. De echtgenoot is dan ook een „Kaiserlich Deutscber Vice-Konsul//. Voor een paar jaar bevatte de Arnhemsche Courant als mengelwerk een ver dicht verhaal van eene familie, die meende, dat er was ingebroken. Het gedruisch dat haar tot dit vermoeden bracht, onlstond echter door eene kat, die haren kop in een busjo van verduurzaamde levensmiddelen had gestoken en vruchteloos dien trachtte te bevrijden. Hetzelfde heeft nu in werkelijkheid, volgen de O. Ct. te Gouda plaats gehad, met dit verschil, dat in het verhaaltje een kreetteublikje de rol speelt, die in het historisch feit door een zalm blikje is vervuld. Men zou bijna vragen, of die kat de courant ook heeft gelezen. Uw tong zjj als een blinde op straat: Haar moet geleiden goede raad. Goed gezelschap ieder baat Kwaad gezelschap leert ons kwaad. Wat is rijkdom, lust ol eer? Geen ware vreugd dau in den Heer. Vermaan eeu vriend met stil gemoed, Bestraf uw kind iu koelen bloed. Natuur begaaft, oefening beschaaft. De christelijke liefde kent geen ver- moeinis of afmatting; evenmin heeft zjj verpoozing noodig. Ztj is steeds iu werking en kan zicb niet verzadigen van dien zoeten arbeid. Door iu die liefde toe t« nemen zullen wij zalig zijn. Baas boven baas. A. Iemand met uwe manieren zou uit elk fatsoenlijk gezelschap wor den verwijderd. B. En een persoon van uwe hoedanigheden zou nimmer in een fatsoenlijken kring worden toegelaten. Ook een compliment. Advocaat (nadat Lij door zijne pleitrede de vrijspraak voor eeu groo- ten spitsboef heeft verkregen). Nu, wat zeg je daarvan? De vrijgesprokene. Prachtig, mijnheer de advocaat, van kuuneu wijliedeu nog iets leeren Snel recht. „Jan! die biefstuk is zoo taai, dal er geen snijden aan is!" „Ik kan 't niet helpen, Mijuheer! Dat ligt aan den osl" «Goed, roep dan je patroon maar!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2