Het hygiënische congres te Weenen en het Centrum in Duitschland. ming nog eenige bezitting heeft. Handelszaken worden opgericht, liefst naamlooze. Met een klein kapitaal richt men eene groote zaak op. Men zorgt voor een brillant uiterlijk. Men wint daardoor in deze verlichte eeuw zoo gauw het ver trouwen van het lichtgeloovige publiek. Het houdt zoo gauw klatergoud voor echte waar; thans meer dan ooit. Hoe grooter de praalverlooning, hoe grooter de opsnij derij is, hoe meer het vertrouwen stijgt. Eindelijk moet de bom losbarsten met een passief zoo groot, dat er nauwelijks tien a twintig percent kan uitbetaald worden. De oprichters en beheerders hebben intus- schen gezorgd, dat zjj op de eene of andere manier voor den regen onder dak waren, en niet zij, maar de crediteuren zgn de dupes van de historie. De rechterlijke macht heeft geen vat op dit soort van schurken, het fraaiste van alles is, dat zij en de hunnen, zoo zij nog over eenig vermogen beschikken, steeds tot de zoogenaamde nette, fatsoenlijke lui blijven behooren, al is het wereldkundig, dat de heele zaak, van den beginne af, op geen anderen grondslag rustte, dan op be drog en knoeierij. Dat is de tegenwoordige geest des tijas. V. W. Reeds lang heeft het Centrum de be langrijke vragen over kinder- en vrouwen arbeid, Zondagsrust en nachtelijken arbeid besproken en daaromtrent zijne eischen kenbaar gemaakt. En zie, wat het Centrum verlangt voor den arbeider, ook dat vorde ren de mannen der wetenschap op het hygiënisch congres te Weenen. Éven als het Centrum vordert ook het Congres verplichtende Zondagsrust, als een noodzakelijk vereischte volgens de gezond heidsleer. 't Zal toch wel meer dan een louter toe val wezen, dat hier de goddeljjke en ker kelijke wet der Katholieken met de weten schap in een scheepje zjjn. Eu wat is het geval? Ofschoon de voor schriften der wetenschap met de goddelijke en der christelijke voorschriften overeen stemmen, zijn er toch nog lui, die anders gewoon zijn steeds bij de wetenschap te zweren, welke zich met hand en tand tegen eene wet op de Zondagsrust verzetten. Zij smeden allerlei drogredenen samen, zij dis- schen de bespottelijkste spitsvondigheden op, enkel en alleen om eene wet met ver plichtende Zondagsrust tegen te werken. Men geeft hoog op van de liefde tot den werkman. Men geeft zich den weidschen titel van volksvriend. Men schreeuwt het van alle daken: Alles voor het volk en om het volk«, en men gunt den werkman niet, wat een verstandige boer zijn paard gunt, een enkelen rustdag in de week! En het hoofdargument, waarom de anti katholieken en auti-christenen tegen Zon dagsrust zijn? Indien men den armen werk man belet Zondags te werken, zal hij te veel materiëele schade lijden. En de Israëliet dan, die nimmer op den sabbath of andere Israëlietische feestdagen werkt, is hij de armere in onze maatschappij? En Engeland, waar de Zondagsrust streng wordt nageleefd, is dat land het armste in Europa? En zoo veel vrome geloovigen, die stipt aan Zondagsrust houden; zijn zij het, die het meeste gebrek lijden? Ieder zie in zijne eigen omgeving rond, en hij zal ontwaren, dat de sabbathschen- ders zich zeiven benadeelen. Wat toch is het gevolg van het gebrek aan de noodige Zondagsrust? Dat de lichaamskrachten, ook van den slerksten man vroegtijdig onder mijnd zijn. V. W. GEMENGDE BERICHTEN Te Frankfort a/M zal van 10 tot 13 Mei a. a. eene Internationale Tentoonstelling van honden worden gehouden. Uit een Geldersch stadje wordt het volgende als werkelijk gebeurd gemeld: Een onderwijzer aan school no. 1 had in zijne klas verscheidene leerlingen, die erg veel praatten, en hij wilde daaraan een einde maken. Hij zette een juffertje voor de klas en ging zelf in de bank zitten, doch die wisseling gelukte niet. Met een jongeheertje van p. m. 11 jaar ging dat beter. Meester had gezegd, dan kun je doen net als ik, dan ben jij baas. Al spoedig commandeerde de snuiter: „Jongelui, je kunt allemaal naar huis gaan!" Gelukkig zijn de kinderen nog in school ge houden tot 4 uur. Meester zal echter zulke plaatsvervangers wel niet meer aanstellen. De politie te Weenen heelt eene geheime speelbank ontdekt, en daar drie Russen en een Etansclunan, allen adellijke heeren, als mede eene dame, in hechtenis genomen. Een der gevangenen moet de zoon van een Russischen Minister zijn. 'tWas gedurende de laatste re genachtige dagen. Boer Jan had zijn os inge spannen en niettegenstaande zware regenbuien, met sneeuw en hagel vermengd, elkander zonder tusschenpoozen afwisselden, trok hij met os en kar het veld in. Weldra had de arme man geen draad droog meer aan het lijf. De platte, lakensche pet hing hem als een schoteldoek over de ooren terwijl het water uit wambuis en broek, in de groote klompen opgevangen, bij eiken stap uit deze houten voetbekleeders gudste. Zoo komt de sukkelaar met de ledige kar thuis en op 't punt deze weder met mest te vullen, komt mue- der de vrouw, door het hoesten van haar we derhelft gewaarschuwd, te voorschijn geloopen: „Wel potdorie, Jan, wat zijt ge toch lang weg gebleven. 't Is veel te erg voor't arme beest. Span toch den os uit; ik zal voor warme sop zorgen en de wollen deken van 't bed halen om die over het natte dier te hangen. De os moest eens een kou vatten!" Zoo gezegd, zoo gedaan. „En daar 't nu toch blijft regenen," sprak de vrouw, toen ze aan haar trekdier ai hare zorgen gewijd had, „zullen wij den os vandaag maar op stal laten. Gij kunt wel naar den akker gaan, Jan. Neem den riek mede om den mest te bre ken, want het zal wellicht den ganschen dag regenen.// In het Burgerweeshuis te Am sterdam wordt Dinsdag 8 dezer een der weezen een feest bereid. Daatje Pruimers herdenkt als dan haar lOOsten geboortedag, waarvan zij meer dan 90 jaren in deze inrichting van liefdadig heid doorbracht. Onder de geschenken, die haar worden gedaan, behooren honderd uitmuntend gelijkende portretten, waarvan o. a. alle weezen er een als gedachtenis van de 100-jarige ont vangen, De officieren, gedetacheerd ge weest bij de rijschool te Amersfoort, lieten dezer dagen, toen zij de gemeente verlieten, bij monde van den omroeper een hartelijk vaarwel toeroepen aan Amersfcorts geachte ingezetenen. Deze vreemde wijze van afscheid nemen wordt toegeschreven aan de herinnering aan een twist van enkele dier officieren tijdens eene kermisuit- voering in Amicitia met den heer C., die hun verzocht zich bedaard te houden, waarop een tweetal met scheldwoorden en bedreigingen ant woordden, welk bescheid weder oorzaak was, dat de officieren door de burgers werden uitgefloten. De heer C. moet zich te dezer zake bij den gar nizoenscommandant beklaagd hebben, en thans heeft eene informatie plaats, in het bizonder tegen de twee luitenants. De heer Ferdinand De Lesseps heeft in de Academie van Wetenschappen mede gedeeld, dat hij gelooft de verzekering te kunnen geven, dat in de maand Ftbruari 1890 het Pa nama-kanaal, al heelt het dan nog niet de nor male breedte en diepte bereikt, dagelijks twintig schepen zal kunnen doorlaten, en dat verkeer zou jaarlijks reeds eene aanzienlijke som afwerpen, 90 a 100 millioen fr. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 5 Nov. Dezer dagen werd in een boscbje in de duinen alhier, een lijk gevonden. Aan de »Amst. Ct. wordt daaromtrent geschreven: Reeds meer dan een tiental Haarlem mers zgn als de persoon in quaestie aan gewezen, maar allen loopen nog zoo ge zond als visschen rond en zullen, naar een volksbegrip, zeker nu nog zeer lang leven. Uit de omstandigheid, dat de gevondene een zelfmoord gepleegd heeft, midden in een bosch, niet andere dan nieuwe kleederen aanhad, en dus bljjkbaar noch gevonden, noch herkend wenschte te worden, is nog eene andere onderstelling afgeleid, nl. deze, dat het niet meer of minder dan de ge vluchte Graaf D'Andlau zou zijn, die zich hier van kant heeft gemaakt. Zelfs wordt er bijgevoegd, dat dadelijk naar Parijs is ge- telegrapheerd, om of een portret over te zen den, of een persoon te sturen, die met den Graaf bekend was om zoodoende zekerheid te krijgen. Naar wij vernemen, zal eerstdaags aan de nagedachtenis van den Heer A. De Waal Malefijt, hulde worden gebracht door het oprichten van een eenvoudig gedenk- teeken op zijne laatste rustplaats door de zorg van eenige vereerders eu vrienden van den overledene, de daartoe van de fa milie verlof gevraagd en verkregen hebben. De levering der haver voor de Haar- lemsche Tamway- en de Bloemendaalsche Omnibus-Maatschappij is aan de laagste inschrijvers, de Heeren Van Dort Cie. gegund, voor f650 de 100 kilo netto.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6