NIEUWE m. 1164 Woensdag 9 November 1887» 12de Jaargang. Alliantiën. BUITENLAND Slot volgt). HHRLEMSCHI (OlRilT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem1 0,80 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B UREAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. AGTTE MA NON AGITATE. PBIJS OSB ADVEBTBNTIjËN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS 1.AUE1I. 11. (Slot.) Zou werkelijk, na de samenkomst te Friedrichsruh, alle gevaar voor het versto ren van den vrede zijn geweken? Wij gelooven het niet. De redenen waarom, wenschen wij kortelijk te ont vouwen. In 't algemeen kunnen in onze dagen traetaten en bonden niet absoluut worden veitrouwd. 't Is waar, ook in vroegere eeuwen werden verdragen geschonden; nieuwe oor logen maakten een einde aan de werking der vredestractateu. Men herinnert zich den korten duur van den eeuwigen vrede, dié te Rijswijk gesloteu werd, en van welken later de dichter zong: „Die eeuwig duuide, een jaar drie vier.' Ten volle geven wij dus toe, dat de heiligheid der internationale verdragen al lerminst ook in de vorige eeuwen steeds werd geè'erbiedigd. Toch bestaat er een groot verschil tusschen toen en nu. Het onderscheid is hierin gelegen, dat het ver breken der verdragen meer van het stand punt der partij, welke op nieuw naar het zwaard greep, was te rechtvaardigen. De tractaatsbreuk was oorzaak van den hervatten strijd. Daarenboven werd door vorige geslachten meer gestreden om het begiusel, 't welk zich belichaamde in de politiek van een of ander land, liever ge zegd, van den een of anderen Vorst. Zelfs het inlijven van een land, of een gedeelte ervau bij een ander, was niet zoo willekeurig als thans. Het oorlogsrecht be sliste. Deze eeuw bracht een ander recht, na melijk dat der revolutie, dat zich op zijne beurt weder tracht te rechtvaardigen door het recht der nationaliteiten. Het verwante wil men bijeenvoegen; men spoort de fami lie-trekken der volken na. Duitschland werd een, Italië werd een, de Slavische volken willen ook een worden; zelfs ouderdeelen van die rassen streven naar zelfstandigheid. Een Pan-Bulgaren- dom, een Pan-Rumenendom, een Pau- Serviërsdom, de lieve Hemel weet welke dom men al meer. Zoodra nu die dommen zóo verstandig worden, dat zjj zich volkomen wenschen te emancipeeren, wordt over afscheuring van het land van een dier dommen vau het Rijk, waartoe zij behooreu, gesproken alsof het niets is. Nauwelijks heeft men b. v. ontdekt, dat Oostenrijk ook eenige duizen den van die »dommen« onder zijne bevol king telt, of de eisch wordt gehoord; zij moeten bij de groote, eigen familie worden ingelijfd. Zonder strijd zou dus de betrok ken Staat maar worden beroofd. De Bour bons werden doodeenvoudig, door middel eener kunstmatige revolutie, welke de sol deniers van Victor Emmanuel en van Ca- vour hadden verwekt, van hunne Italiaan- FEU1LLETON. De kleine tamboer. 3) Vervolg.) Nu stormde de Kapitein naar beneden; de kogels floten door het vertrek, de kamers wa ren met gewonden gevuld, welke als dronk aards heen en weer waggelden, zich aan de meu bels vastgrijpend om niet te vallen, de wanden en de vloer waren met bloed bedekt, terwijl de dood en de deuren versperden en een dichte kruit damp alles in een zwaren nevel hulde. //Moed gehouden!// liet zieh de stem van den Kapitein hooren. //Op uw post blijven; er komt hulpl Nog slechts een korten tjjd volgehouden!// De Oostenrijkers naderden al meer en meer; reeds werden hunne verwrongen gelaatstrekken zichtbaar te midden van den kruitdamp en hoorde men tusschen het geweld der geweerschoten de woedende, beleedigende kreten der vijanden, die de overgave eischten en met een bloedbad dreig den! Hj^r en daar trok een soldaat zich bevreesd sche troneu verstoten. Pruisen annexeerde, ouder het voorgeven, dat het daartoe vol gens het oorlogsrecht bbvoegd was, Hau- norer, Keurhessen, Nassau en Frankfort. Tegenover zulke feiten, die alle konden gewettigd worden door een verscheuren van het Weener verdrag vau 1812, kan geen enkele overeenkomst van internationalen aard veiligheid bieden. Het is dan ook onze innige overtuiging dat d* vrede slechts voor een tijd is gered. Op den duur kan een nieuwe, bloedige oor log niet uitblijven. Prins Von Bismarck heeft in 1866 en in 1871 wind gezaaid. Hij of zijn opvolger zal storm oogsten. De grondslag van den Bond der Drie is niet zuiver. De Drie hebben geeue gemeen schappelijke belangen. Integendeel de be langen van elk van hen strijden met die der twee andereu. De band, welke hen om snoert, is die van gemeenschappelijke be duchtheid. Tegen het overwicht vau Rusland willen Oostenrijk en Italië gedekt zijn. Duitschland profiteert van die vrees om de Twee aan zijne zijde te hebben tegen Frank rijk, zoo die Staat zich coaliseert met Rusland. Yan het oogenblik nu, dat Duitschland op deugdelijke motieven zou meenen, dat het van de zijde van Rusland geen gevaar meer te duchten had, zou het zich misschien nog wel eens willen meten met Fiaukrijk. Oostenrijk en Italië zouden bij zulk een aanvallenden krijg vau Duitschland niet ge houden zijn het terzijde te staan, en dan zou de alliantie van zelf weer worden ver broken. Ondenkbaar is het voorts niet, dat Oostenrijk of Italië ook andere combinatiën en compensatiën wenseheljjk zouden keuren en ook dan zou deBond der Drie ziju los geweekt. De alliantie van Friedrichsruh is dusin onze oogenslechts een tusschenbedrijf des vredes in de ontzaglijke tragedie van den oorlog. Trouwens, uit innige sympathie met de Staten-scheppiug van de Italiaansche re volutie, zal Keizer Wilhelm zich niet ver binden met Koning Humbert. Vrees voor Frankrijks wraakpolitiek voerde Prins Von Bismarck in de armen van Crispi. De vroegere held der Jonker-politiek maakt in die omhelzing van den Italiaauschen revo lutieman, vanPruisiseh-historisch standpunt, eene droevige figuur! Daar uu de Bond van Friedrichsruh niet berust op eenig beginsel van recht of ge rechtigheid, zoo levert hij volstrekt geen blijvenden vredeswaarborg op. Hij kan zelfs niet eenmaal als eene verblijdende gebeur tenis, uit het oogpunt der waarachtige staatkundige moraliteit worden beschouwd. De gronden, welke wij daar ontwikkel den, beletten ons geenszins de samenkomst van Friedrichsruh voor t oogenblik als eene soort van uitkomst op te vatten. Maar zelfs dat lichtpunt wijst op eene sombere schaduw, die over Europa is ge legerd. Dat zulke combinatiën noodig zijn van de vensters terug, doch werd aanstonds weder door de sergeants op zijn post terug ge dreven! Doek het vuur der verdedigers verflauwde en de ontmoediging stond op ieders gelaat te lezen; het was niet mogelijk langer weerstand te bieden. Op eenmaal verminderde het vuur der Oostenrijkers, terwijl eene doordringende stem eerst in 't Duitsch en daarop in 't Italiaansch den belegerden toeriep: Geef u over! Neen brulde de Kapitein! Met ver nieuwde hevigheid werd nu het vuur van weers zoden hervat. Weder vielen eenige soldaten. Reeds was meer dan één venster van verdedigers ont bloot! Het noodlottige oogenblik nsderde meer en meer en de Kapitein prevelde op dollen, moe- deloozen toon: Zjj komen niet! riep Hij uit, terwjjl hij, met groote schreden het vertrek op en neer liep zijn sabel krampachtig omklemmende, vastbesloten op zijn post te sten/vn, toen op eenmaal de kreet weerklonk://Zij komen!// //Zij komen!// herhaalde de Kapitein vol vreugde. Op 't vernemen der blijde mare, snelden allen, gezonden en gekwet sten, officieren en sergeants op nieuw op de getuigt tegen den tijdgeest. De toestanden, dat leert ons de October-samenkomst van Friedrichsruh, zijn onzuiver. Men zal dan ook, met overeenkomsten, enkel in het egoïsme gegrond, het beoogde doel niet bereiken. De Staten-groepeering, welke thans bestaat, kan niet gehandhaafd worden. Oostenrijk en Italië hebben, ge zwegen nog van de aanspraken, welke Ita lië nog op een deel van Oostenrijks grond gebied floet gelden, tegenstrijdige belangen in het Oosten. Duitschland kan evenmin oprecht voor Italië zijn gezind. En wat te zeggen van de vliefdec thans tusschen Rusland en Frankrijk openbaar? Zoo er ooit van een monsterverbond kan gesproken worden, dau zal het wel zjjn met betrekking tot de combinatie van het Des potisme met de roode republiek. Onze slotsom, ten aanzien van de ver bintenis van Friedrichsruh, is dus deze: alliantiën baten niet, zgo lang Gods ordon nantiën, bij welker toepassing het recht wordt geërbiedigd, niet bij het sluiten van die Bonden worden opgevolgd. De Russische Gezant Schuwaloff, te Ber lijn, heeft officiëel medegedeeld, dat de Ozaar aan die stad een bezoek zal brengen, op een nog niet voor goed vastgesteld tijdstip. De Czaar zal waarscbijulijk er niet over nachten, maar een geheelen dag blijven. In het verslag der Kamer van koophandel van Oost-friesland en Papenburg wordt medegedeeld, dat de Kamer het verzoek van een aantal steenbakkers in Oost-Fries land, om te willen bewerken, dat er een inkomend recht vau 10 mark voor 1000 dakpannen worde geheven, daar heeft kun nen inwilligen omdat bij de Nederlaudsche steenbakkerij ook Duitsch-nationale belan gen zijn betrokken. Tot Bisschop van Fulda is benoemd Pas toor Jozef Weylaud, te Wiesbaden, Huis prelaat van Z. H. den Paus, buitengewoon lid van het Bisschoppelijk Ordinariaat van Pruisisch-Limburg. Het personeel aan de Russische grenzen, dat voor de belasting der iukomeude rech ten waakt, zal met 1ji worden versterkt. Er hebben telkens grensoverschrijdingen van de zijde van Rusland plaats. Het tekort op de Pruisische Begrooting voor het volgende dienstjaar wordt op 40 millioeu Mark geraamd. Men zal dit de ficit dekken door de meerdere opbrengst der spoorwegen en het aandeel van Prui sen in de verhoogde belastiug op den bran dewijn. De maatregelen, voorgesteld tot uitvoe rig der wet, waarbij de braudewijubelastiug werd verhoogd, zijn door den Bondsraad goedgekeurd. Men begint in Pruisen steeds meer aan te dringen op de heffing van een gemeente accijns op het bier. Een liberaal blad ver zet zich daartegen, doch zou geen bezwaar vensters toe, waarop de verdediging met ver nieuwde kracht werd hervat. Na weinige oogen- blikken deed zich eene aarzeling, een begin ran wanorde bjj de vijanden bemerken. Terstond verzamelde nu de Kapitein een handvol soldaten in een der benedenvertrekken, om zoodra bet oogenblik daar was een aanval te maken met gevelde bajonet. Daarop snelde bjj weder naar boven, waar bij nauwelijks was aangekomen, toen buiten haastige voetstappen weerklonken van een donderend boerab! vergezeld en zich de twee puntige hoofddeksels van een eskadron Italianen vertoonden, die met versnelden pas tot ontzet kwamen toesnellen. Als bet bliksemen van bet weerlicht flikkkerden de wapenen door de lucht, die op de hoofden en schouders der vij anden neerkwamen; nu snelde bet kleine troepje soldaten met gevelde bajonet ter deur uit; de vjjandcn begonnen te twjjfelen, geraakten in verwarring en sloegen ten slotte op de vlucht; bet terrein bleef vrij, bet buis was ontzet, en na weinige oogenblikken hadden twee bataljons de hoogte bezet. De Kapitein, die zich met zjjne manschappen weder bij zijn regiment bad gevoegd en als een hebben tegen hef heffen van eene hoogere belasting op het bier, ten einde dan aan de gemeenten een gedeelte van de opbrengst te kunnen afstaan. Te Londen hebben een aantal win keliers eene bijeenkomst gehouden, om te overleggen welke stappen bij de Regeering kunnen gedaan worden, ten eiude te ver krijgen, dat Trafalgar Square niet langer wordt gebruikt als verzamelplaats vau het gemeen, zeer ten nadeele der omwonende neringdoenden en belasting-betalenden. De bijeenkomsten en optochten duren, schoon ordelijker dau vroeger, nog steeds voort. De Britsche Regeering besloot eene ge rechtelijke vervolging in te stellen tegen de Iersche Parlementsleden Rowlands, Gill en Sheeby, wegens het bijwonen eener verboden vergadering. Inde Frausche Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Baudrysson voorgesteld, eene vervolging tegen Wilson in te stellen. De heer Colfaonr diende een tegenvoorstel in, ten doel hebbende eeue euquête door eeue commissie vau 22 leden, omtreut alle be rispelijke feiten, de administratie betreffende. Rouvier weerspreekt de in omloop ge brachte geruchten. Hij beweert, dat de zaak door politieke mannen is opgezet tegen Grévy, en geeft een overzicht van het ge beurde, er bijvoegende, dat de magistratuur boven elke verdenking is verheven. De Re geering kan ophelderingen geven omtrent het gebruik, dat van de griffie van den President wordt gemaakt. Hij beroept zich op de ministeriëele verantwoordelijkheid. De President der Republiek kan niet bij de zaak worden betrokken, daar hij altijd ge dekt is door zijue Ministers. Rouvier ver zoekt de Kamer schandaal te vermijden. Cassagnac verwondert zieh, dat de Re geering de zaak in den doofpot wil doen. Het tegen-voorstel van Colfaour wordt aangenomen met 264 tegen 257 stemmen. Jolibois verklaart, dat, nu in begiusel tot de enquête is besloten, alleen nog de quaes- tie van duidelijkheid en parlementaire loyali teit valt uit te maken. Hij stelt uit naam der rechterzijde voor, aan het tegen-voor- stel eeue aaditioueele bepaling toe te voe gen van dezen iuhoud. De enquête-commis sie zal de meest uitgestrekte volmacht heb ben. Dit voorstel wordt aangenomen met 315 tegen 184 stemmen. Ten slotte wordt het voorstel betreffende de enquête in zijn geheel aangenomen met 445 tegen 84 stemmen. Het conversie-ontwerp is bij den Senaat ingediend en aldaar urgent verklaard. Galeote, de moordenaar van den Bis schop van Madrid, is nu, na een onderzoek vanwege de Academie van geneeskunde, volslagen krankzinnig verklaard. Uit Napels zijn Woensdag weder 3 sckepeu met 3000 man troepen naar Afrika vertrokken. Generaal Geué vertrok mede daarheen. De zeventien officieren, die te St.-Pe tersburg terechtstonden wegens het houden woedende liad meegevochten bij den uitval, be kwam eene lichte wond aan de linkerhand. Maar dien dag was de overwinning aan de Ita lianen. Den volgenden dag echter bij't hernieuwen van den strijd, werden de Italianen door het overweldigend aantal der Oostenrijkers verplet terd, en den ochtend van den 26sten moesten de eersten den treurigen terugtocht naar de Mincio aanvaarden. De Kapitein, hoewel gewond, legde te voet den weg met zijne vermoeide, terneerge slagen manschappen af, en tegen den avond te Goito aan de Mincio aangekomen, stelde hij dadelijk een onderzoek in naar zijn luitenant, wiens eene arm door een kogel was verbrijzeld en die door de ambulance opgenomen, daar reeds voor hem moest zjjn aangekomen. Men wees hem de kerk aan, die in der haast tot een hospitaal was ingericht. De kerk was vol gewonden, die op twee rjjen bedden en matrassen, welke op den vloer waren neergelegd, lagen uitgestrekt; twee geneesheeren en verscheidene verplegers gingen af en aan, en aan alle zijden hoorde men de kreten en het gekerm der gekwetsten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1