BINNENLAND. GEMENGDE .BERICHTEN van gemeenschap met nihilisten, zijn nu veroordeeld tot verschillende vonnissen van gevangenisstraf met dwangarbeid, waarvan het zwaarste 8 jaren is. Er moet te St.-Petersburg nu weder een complot zijn ontdekt. Ten huize van een apotheker werden djnamietbommen en an dere vernielingswerktuigen gevonden. Ver scheidene personen zijn gevangen geno men. De meeste Araerikaansche bladen zien in De Lessep's verklaring, dat de ope ning van het Panama-kanaal wordt uit gesteld, de erkenning dat het met de vol tooiing van het kanaal hopeloos is gesteld. Vier van de te Chicago veroordeelde anarchisten hebben de barmhartigheid van den Gouverneur van den Staat Illinois in geroepen, maai de overige vijf hebben ge weigerd, zich daarbij aan te sluiten. Het staat vast, dat de Gouverneur geene genade kan geven, al wilde hij het, daar zulke handeling onwettig zou zijn. Te Smyrna heerschen sinds eenigen tijd naar het gezondheids-bureau te Berlijn mededeelt, de zwarte pokken. De ziekte begon te woeden onder de Tartaren en vervolgens onder de niet ingeente mindere klassen. Van Juli tot 1 October zijn 1360 personen aan de ziekte bezweken. De hos pitalen zyn zoodanig met poklijders over- vuld, dat geen zieken meer opgenomeu kunnen worden en deze ten deele in kloos ters worden verpleegd. De inenting heeft kosteloos onder toezicht der Regeering plaats. Vele scholen zyn gesloten, terwijl andere alleen voor ge vaccineerden toegankelijk zijn. Uit Durban wordt gemeld, dat Un- dabuho (de Broeder van den Kafferkoniug Cetawayo) bij den Gouverneur van Natal, Havelock, te Ekowe is aangekomen. De Vorst ontkende, dat hij bij de Boeren hulp had gevraagd tegen de Engelschen en ver ontschuldigde zich over zijn eerste weige ring voor den Gouverneur te verschijnen. Dinizulu (Cetawayo's zoon) verscheen niet. Het gerucht is in omloop, dat de vijan delijkheden tegen dezen Kaffervorst reeds zijn geopeud met een schermutseling, waarin drie Engelsche soldaten sneuvelden. De Regeering van Hawai heeft de ha ven Pearl-River aan de Republiek der Ver- eenigde Staten afgestaan, die daar een koleu-3tatiou kan vestigen. Als het tegen woordige handelstractaat tusschen beide lauden vernietigd mocht worden, komt de haven weder aan Hawai. De Eerste Kamer heeft Zaterdag jl. de algemeene beraadslagingen over de grondwetsherziening begonnen en ten einde gebracht eu voorts de ver schillende Hoofdstukken goedgekeurd, o. a. Hoofd stuk III, betreflende het kiesrecht en hoofd stuk VIII betreffende de defensie, beide met 30 tegen 2 stemmen en de additioneele artikelen met 38 tegen 1. Naar wij vernemen zjjn de voorstellen tot Grondwetsherziening reeds door Z. M. den Ko ning bekrachtigd. Dc leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn tot hervatting van de werkzaam heden bijeengeroepen Maandag 14 Nov. a. s. Naar De Post mededeelt zal, dank zij het initiatief van den Heer L. Kidder de Van der Scliueren, Donderdag a. s. te Zevenaar eene ver gadering worden gehouden tot. oprichting eener R. K. Kiesvereeniging voor het niéuwe district. Druten zal weldra volgen. Volgens De Tijd is men van katholieke zijde voornemens, op den heer Blom, Burge meester van Westwoud, te stemmen bij de ver kiezing van een lid der Prov. Staten in het district Enkhuizen. Zandvoort, 7 Nov. De Burgemeester dezer gemeente, de Heer P. N. Van Doorninclc, heeft aan Z. M. den Koning eervol ontslag uit die betrekking gevraagd tegen 15 December e. k. Er is alt ij d baas boven baas: te Nijmegen zal een Flobert-wedstrijd worden ge houden van 6 November tot 11 December; de Noordhollandsche Scherpschutterebond heeft er nu een uitgeschreven, die den lOn November begint en eerst den 29 Maart 1888 zal eindigen. I n Longmans Magazine oppert eene d a- me het denkbeeld, om eene beurs te openen voor het verruilen van huwelijks-geschenken. Daar de cadeaux aan jonggehuwden wel in aantal, maar niet in verscheidenheid toenemen en de meeste jongelieden gelijk de schrijfster bijv. 141 le pels, 16 reisklokken, 13 broodroosters, ontving veelal overdadige en nuttelooze dingen, maar van de meest praktische zaken geen enkele ontvan gen, wil de schrijfster eenmaal per maand eene bijeenkomst doen houden van jonggehuwden, om onderliug de geschenken te ruilen. In de Zutphensche Ct. las men dezer dagen het zonderlinge bericht, dat de hoofdredactie van dat blad met 1 Jan. (zonder prijsverhooging) iu dezelfde handen blijft. Te Ne w-Y ork zijn, zooals men weet, proeven genomen met, het pneumatisch torpedo kanon van Zalmsky. Een schip dat voor schijf diende, werd, op twee kilometers afstands, in de lucht geworpen en verdween voor de oogen der aanwezigen. Als men zulke dingen gaat uitvinden, zegt de Arnli. Ct.moesten we, dunkt ons, het oorlogvoeren maar staken. Moed, beleid noch trouw zijn bestand tegen een toestel, dat op een paar duizend el afstand geheele schepen met man en muis kan doen ver dwijnen en dus ook zaker vestingen en andere verdedigingswerken in een oogenblik tijda totaal kan vernielen. Wat beteekenen tegenover zulke „volmaakte" middelen van oorlogvoeren strate gisch en tactisch talent des bevelhebbers, geoefend heid en tucht bij de soldaten? De Rechtbank te Groningen heeft E. M. uit Amsterdam veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens het als moeder verlaten van hare twee kinderen, beneden 7 jaar oud, met het oogmerk om zich van hen te ontdoen. Een landbouwer van Mecklen burg in den Staat Noord Carolina (N.-A.) heeft inderdaad een zeldzaam vernuftig dier; hij bezit een tamme kraai, die minsteus even vlug als de beste arbeider 't zou kunnen, hem behulpzaam is op het veld en katoen plukt. Amerika is toch waarlijk een bizonder vernuftig lar.d: de vogels doen er voor de menschen niet ouder. Het was op eene verkooping en de afslager had allerlei last van een jongmensch, die overal op bood, maar zóó, dat het belachelijk lang was of met zulk gering opbod, dat iedereen wel zag, dat hij toch niets koopen zou. Dit ver veelde den afslager geducht en reeds herhaaldelijk had hij hem dit alles behalve dubbelzinnig doen gevoelen, toen een der aanwezigen, een ware reus, vroeg: „Wat geef je me, als ik hem de deur uitzet r" „Twee kwartjes", riep de held van den hamer. De groote man ging naar den liefhebber toe, deed alsof hij hem bij zijn ooren wilde pakken en fluisterde toen voor iedereen verstaanbaar: „Als je mee gaat, dan krijg je de helft van het geld." „Als je blieft!" was het antwoord. Zij namen de twee kwartjes in ontvangst en verwijderden zich bedaard; de afslager was ver standig genoeg, met het publiek mede te lachen om de fopperij. Om te voorzien in de behoefte aan geneeskundige hulp op het eiland Urk, heeft de Minister van oorlog de officieren van gezond heid, die geneigd zyn onder genot van toelagen daarheen gedetacheerd te worden, uitgenoodigd zich tot dat doel aan te melden. Het Biographisch Genootschap te Parijs heeft aan den H. Vader ter gelegenheid van zijn 50-jarig priesterjubilé gezondeu een exem plaar van het „Pater noster" in honderd en vijftig talen, dat op de keizerlijke drukkerij te Parijs gedrukt werd, ter herinnering aan de zalving van Napoleon I door Paus Pius VII. Het zeldzame werkje is in Carlowingischen stijl gebonden, met een omslag van wit marokijn waarop in mozaïek het wapen van den Paus prijkt. Hoe een naam eene ongelukkige aanbeveling kan wezen: Te Middelburg bestaat een wijnkoopersfirma Waterlander! In Amerika heeft men opgemerkt dat op plaatsen, waar vroeger veel moeraskoorts heerschte, deze ziekte niet meer of in veel min dere mate voorkomt sinds de zonnebloem daar werd gekweekt. De reden hiervan is zeer een voudig. De zonnebloem heeft de eigenschap van eene groote hoeveelheid water tot zich te trekken. Eeuige Amerikanen zijn nu op het denkbeeld ge komen om ongezonde moerasgronden in het groot droog en bewoonbaar te maken door aanplanting van zonnebloemen. Een feestmaaltijd in 1586. Van alle steden, die zich toenmaals beijverden, om den Graaf van Leicester en zijn zeer groot gevolg met vorstelijke weelde te ontvangen eH te onthalen, behoort voorzeker in de eerste plaats Middelburg te worden genoemd. De Regeeriug dezer stad bood hem een eroot gastmaal aan, waarvan het menu in het archief dier stad steeds trouw wordt bewaard. De in richting van dezen feestmaaltijd was in drie ru brieken afgedeeld. In de eerste rubriek kwam niet anders voor dan eene volledige verzameling van alle denkbare bekende in- en uitheem9che ge kookte vleeschsoorten, in de tweede afdeeling wa ren alle spijzen gebraden: kunstig opgezet gevo gelte was voorhanden, benevens staande stukken klein wild en stevig op hunne pooten staande zwijnen, terwijl reeën en hazen iu hun geheel werden opgedischt. In de derde afdeeling waren alle gerechten gebakken: reusachtige taarten en pasteien, kunstig opgesierd met de wapens van Koningin Elizabeth, van de Nederlandsche Pro vinciën, zoomede de geslachtswapens der voor naamste edellieden. Het middenstuk vormde een reusachtig gebak, toepasselijk getooid met wim pels, vlaggen en banderollen en voornamelijk ge wijd aan de verschillende waardighedeu van den Graaf. Het nagerecht was het schoonste en kostbaar ste wat tot dusverre in dit opzicht was aanschouwd, het stelde voor een kristallen paleis op een rots stuk van edelgesteenten, met zilveren, kabbelende beekjes aan den voet, waarin vele soorten van vogels, visschen en schelpdieren, eenige als ge wond, andere als naar lucht hijgende waren voor gesteld, terwijl over dit alles eene schoone jonk- vrouwe leunde, die hare armen uitstrekte, met eene uitdrukking in het edele gelaat, als wilde zij aan al die hulpbehoevende wezens haren bijstand verleenen. Dit geheele kunststuk was opgevuld met en bestond uit de fijnste lekkernijen, zoodat het bewonderen en gebruiken vau dit nagerecht byua vier volle uren duurde. De okshoofden Fransche en Spaansche wijnen, die bij gelegenheid van dit gastmaal werden ge bruikt, vormden een aanzienlijk getal, terwijl vroolijke en kunstrijke muziek van de toenmalige Middelburg8che „speelluyden" het geheele feest eene waardige krooa opzette. De gasten kwamen om elf uur des voormid dags aan tafel, terwijl des avonds om vijf uur door de stadsboden het dessert werd onthuld. Staande een civiel geding, V r ij- dag-voormiddag gevoerd voor een kantongerecht te Amsterdam, werd eeu der partijen door drift tegenover ziju aanklager zoodanig overmand, dat de ongelukkige door eene beroerte getroffen in de audiëntiezaal voor de balie ineenzakte, en tot niet geringe ontsteltenis van alle aanwezigen levenloos naar buiten moest gedragen worden. Volgens de Haagsche Courant heeft de heer Hoek, te Apeldoorn, wiens naam, als betrokken iu de poging tot ontvoering van zijn kinderen door mevrouw Bulkley, algemeen be kend is met zijne huishoudster en kinderen, na al zijne meubels te hebben verkocht, Apeldoorn en ons land verlaten. Meu weet niet, waarheen hij zich heeft begeven. De door de grootmoeder aangewende poging, door audere familieleden ge steund, om eene betrekkelijke toenadering in de familie tot stand te brengen, en ook haar ver zoek, om minBtens van hare kleinkinderen af scheid te mogen nemen, werden afgewezen. Daar de toeziende voogd der kinderen in deze zaak door den vader niet werd erkend, vraagt het blad, of de vadervoogd het recht heeft zich aan de wet te onttrekken, die in het belang der minderjarigen de benoeming van een toezienden voogd noodig acht. Te Weenen heeft men tegenwoor- dig veel op met allerlei Engelsche artikelen. En gelsche taal, Engelsche grooms, Engelsche gou vernantes ziju zeer in trek. Een Londensch blad, dit mededeeleude, laat zieh de volgende verzuchting ontvallen Och, goede Weeuers, gaat nog een beetje verder en neemt ook onze mist, ons nationale schuld en onze ontevreden lieden over!" In den ouden tijd kwam een ge- neesheer zich in eene plaats vestigen. Aange komen vroeg hij echter eerst, welke leefwijze daar werd geleid. „Wij eten alleen dan, wanneer wij honger hebben en drinken alleen als wij dorst hebben en wij staan op en gaan ter ruste te gelijk met de zon", luidde het antwoord. „Dan heb i k hier niets te doen", zeide de dokter en ging heen om ergens auders zijn fortuin te zoe ken. Een reeds oud geworden spreekwoord zegt, dat de avondmaaltijd drie vierde van de men schen vermoordt, die door het middagmaal onge steld werden. Dokter Héquet, een Parijsch geneesheer, ging dikwijls als hij rijke patiënten bezocht naar de keuken, om een vriendelijken groet te brengen aan de koks en hofmeesters. „Vriendeu,// sprak hjj dan tot hen, „ik ben u groote dankbaar heid verschuldigd voor do goede diensten, die gij aan de geneeskunde bewijst. Zonder u zou de Faculteit weldra gebrek lijden. Bohemen is zeker het Dorado voor jagers. De bosschen krioelen van hazen. Gaat men evenwel voort met het houden van vernielende drijfjachten als verleden winter, dan zal, vreezen wij, dit wild wel ras verdwijnen. Volgens Nimrod (Oosteurijksch jagersblad), werd in de maand Januari dagelijks veel wild verzon den van Weenen naar de Parijsche hallen. Eén dag zelfs bedroeg de verzending het ongehoorde cijfer van 25,000 stuks hazen; voor het vervoer werden gebezigd S7 wagens. Iu dit najaar gaat het weer denzelfden weg op. Dagelijks wordt weer wild in overvloed verzonden naar alle hemelstreken. In de Engelsche taal moeten 13,330 woorden van Saksischen en 29,354 van Romaan- scheu oorsprong zijn. De Saksisohe woorden schij nen echter het meest gebruikt te wezen. In de wer ken der beste Engelsche schrijvers heeft het Saksisch element de overhand. Wanneer men boerenkool den winter over wil bewaren, kan een zeer eenvoudig middel aan de hand worden gedaan, dat met het gunstigste resultaat wordt bekroond. Men graaft een gewonen aardappelkuil, legt daarin de droge kool en dekt ze toe met aarde, opdat de wintervorst geen schade kan aanbrengen. In het voorjaar, wanneer er geen gevaar meer voor bevriezen bestaat, haalt men ze volkomen gaaf weer voor den dag en is ze, gelijk de ge kuilde aardappelen, even friseh en smakelijk. Gewone proeven hebben het bewijs geleverd. Félix Pyat, die eenkwarteeuw te Londen gewoond heeft, schetst in een onlangs van de pers gekomen ooek over Frankrijk en Engeland, de volgende coutrasteu tusschen Parijs en Londen. Parijs heeft hooge huizen en nauwe straten, Lon den breede straten en lage huizen. Parijs wordt grooter, door het opnemen van voorsteden, Lon den door het aanbouwen van zeer uiteen liggende wijken. Parijs heeft vestingwallen en accijnzen, Londen heeft geen van beide. De deuren in Parijs ziju breed, in Londen smal. In Parijs zijn de deuren grooter dan de ramen, iu Londen omgekeerd. Te Parijs heeft men de luiken van buiten, Te Londen binnenshuis. In Parijs wijkt de koetsier rechts, te Londen links uit. Te Parijs zit hij op den bok, te Londen zit hij achterop het rijtuig. Parijs heeft ontzag lijk groote huizen, waar tal van familiën op de verschillende verdiepingen wonen; in Londen heeft bijaa iedereen zijn eigen huis. Te Parijs heeft men den portier; te Londen heeft ieder den huis sleutel iu den zak. Parijs gaat naar de koffie huizen, Londen gaat naar de sociëteiten. Parijs dineert, Londen eet. Te Parijs eet men twee maal, te Londen vier maal daags. Te Parijs doet men het met een servet af: te Londen wordt altoos de tafel gedekt. Te Parijs heeft men vorken met vier, te Londen met drie tanden, Parijs eet het graan, Londen drinkt het (als jenevet namelijk). Parijs kookt de vleesch- spijzeu, Londen braadt ze. In Parijs gebruikt men de aardappelen gebakken, te Londen gekookt. Parijsche brooden ziju lang. Londensche vierkant. Parijs drinkt wijn, Londen bier, Paiijs koffie, Lon den thee. Parijs praat druk onder het eten, Londen zegt aan tafel geen stom woord. Te Parijs heeft men de table d'hote, te Londen wordt iedereen in eene loge apart gezet. Parijs is luidruchtig, Londen vervelend stil. In Parijs heeft men Maarleche buien, in Lon den Aprilbuien. Te Parijs vergadert het Parlement des daags, te Londen des uachts. Londen heeft weinig garnizoen, Parijs eene te groote bezetting. Te Parijs is de militair in aan zien, te Londen weinig in tel. De Parijsche soldaat draagt een blauwe jas en een roode broek, de Londensche militair een roode jas en een blauwe broek. De Parijsche militair is altoos gewapend; de Londensche draagt alleen een stok. De Parijsche soldaat is een loteling, de Londensche een vrij williger. Te Parijs haalt men de melk op de markt, te LondeH wordt ze rondgebracht aan de huizen. Parijs werkt, Londen handelt. Parijs is de mocratisch, Londen aristoratisch. De Parijsche werklieden noemen elkaar burgers, de Londensche ambachtslieden noemen elkander werktuigkundigen. Te Parijs werken zij met eeu kiel aan, te Lon den in de jas; te Parijs met een pet, te Londen met een hoed op. In de zestiende eeuw trokken de handelssteden te velde tegen het groeten door het afnemen van den hoed. In eene raad geving aan vreemde kooplieden", die in 1556 te Frankfort werd uitgegeven, heet het namelijk. //Wie voor een ander den hoed of de barret af neemt, betaalt een kreuzer boete". Duitsche bladen deelen meteen i- gen ophef mede, dat bij eene eerlang te houden verkooping van autographen, ook een eigenhan dige brief van Keizer Wilhelm onder den hamer komt. Die „belangwekkend" genoemde brief is gedagteekend Babelsberg, 1 Juli 1869 en luidt: „Hoe komt het, dat de Staatsanzeiger de be richten over mijne laatste reis niet uitvoerig, maar verminkt mededeelt, iu tegenstelling met de zelfde berichten iu anderen bladen? Wilhelm.// De meeste niet-Duitsche lezers zullen zeker wel niets „belangwekkends" zien in dat briefje, of het moest dan zijn, dat Koning Wilhelm niets beters te doen scheen te hebben dan nauwlet tend na te gaan, wat er van hem werd gezegd. Maar het „volk der denkers" ziet nu eenmaal in het meest gewone wat zijne Vorsten zeggen of doen, iets bizonder geestigs of beminnelijks. Meermalen wordt er geklaagd over de weinige moeite, die het Departement van Koloniën zich getroost, om het overlijden van „minderen" bij hot O.-I. leger tijdig aan de familiebetrekkingen in Nederland te berichten. Soms blijft een dergelijk bericht geheel achter wege. Thans blijkt uit eene adveitentie in een der Friesche bladen, dat ook het bericht van het omkomen van den len luitenant A. J. Engel man, bij het ongeval te Soerabaia op 20 Sep tember, door de familie alleen uit de nieuws bladen is vernomen. Een slijter ts Maastricht stuurt zijn knecht uit met één liter jenever, hetgeen volgens art. Ill 3 van de wet op den accijns op biunenl. gedistilleerd mag geschieden: eenige minuten daarvoor had hij de meid uitgestuurd, ook met één liter jenever. De meid nam het kind mede in het kinderwagentje en legde daar tevens haar liter jenever in. Aan de Markt haalt de knecht de meid in, en zooals dat heel dikwijls gebeurt, gaan knecht on meid gezamenlijk een eindje op. Ongelukkig komen er echter twee ambtenaren voorbij, die schijnen gezien te heb ben, dat de knecht met de hand aan het wa gentje is geweest. Onmiddellijk wordt onderzocht wat hij vervoert, ook het kinderwagentje wordt gevisiteerd, de liter jenever van de meid wordt gevonden en de knecht aansprakelijk gesteld voor het vervoer van twee liter jenever. Jenever en wagentje worden in beslag genomen, verbeurd verklaard voor het Rijk en proces-verbaal op gemaakt. Iu het proces-verbaal verklaart men, dat de knecht één liter onder zijn jas droeg, en een wagentje, waarin ook één liter lag, voorttrok. Van de meid wordt eenvoudig niet gesproken. Aldus verhaalt een inzender in den Limb. Koerier. Tusschen Doetinchem en Weel is een witte spreeuw, een bepaald spierwit dier, ge zien, rondvliegende met een troepje gewone spreeuwen. Hetvleesch, benoodiga voor het Gasthuis te Wijk hij Duurstede i9 tegen de vol gende lage prijzen aangenomen: rundvleesch zon der been 24y3, kalfsvleescb 20 cent en varkeus- vleesch voor 12 cent en ruudervet voor 1 cent, zegge 1 cent, alles per i/e KG. Een jubileumgeschenk, dat wat laat komt, heeft de Koningin van Engeland nog van den Sultan van Johore ontvangen. Het be staat uit een 21 duim hoog model van het Albert- menument in Hydepark, uit massief goud. Het hoofdbestuur der Vereen i- gingen van leeraren bij hel middelbaar onderwijs heeft in de Donderdag-avond met den inapt cteur Van Eylc gehouden vergadering de zaak van Dr. Smit behandeld. Het resultaat schijnt niet gunstig voor Dr. Smit. Het hoofdbestuur moet de meening zijn toegedaan, dat het ontslag van dien leeraar niet ongerechtvaardigd is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2