en andere Goederen, MARKTBERICHTEN Laatste berichten, INBOEDEL fl CP 1^ Voor geest en hart. Leeren. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 8 Nov. Door de Katholieke Kiesvereeniging alhier zal a. s. Donderdag eene algemeene vorgadering worden gehou den tot het stellen van een caudidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. Kunst en Letteren. pbemie-leeningen. wegens Sterfgeval, CP OP Weldra zal een rapport worden openbaar ge maakt, waarin de gronden zullen worden bloot gelegd, waarop het oordeel van het hoofdbestuur steunt. De vrouw van den koopman Sa- downikoff, te Sint Petersburg, was sedert eenige jaren verlamd aan handen en voeten en alle po gingen der geneeeheeren om beterschap te bewer ken, waren steeds vruchteloos gebleven. Eenige weken geleden geraakte een japon van het dienstmeisje der dame, die boven het keuken fornuis hing, in brand en de meid snelde in de grootste ontsteltenis de kamer van hare meeste res binnen, terwijl zij uitriep: Er is brand! Bed u! De verlamde vrouw sprong op en ging met tamelijke vaste schreden naar de deur. Sedert dat oogenblik verbeterde haar toestand voortdurend en thans kan zij handen en voeten weder geheel gebruiken. Een zonderling staaltje van de handigheid der Amerikaansche reporters om geld te maken is dezer dagen aan het licht ge komen. De dagbladen hadden gemeld, dat een aanslag gepleegd was op het leven van den heer Waite, rechter in het opperste gerechtshof te Wa shington. Deze zou over de post eene doos ont vangen hebben, waarin zich eene helsche ma chine bevond. Wat is echter gebleken? The New-York Herald verhaalt het. Twee reporters te New-York heb ben bekend, dat zij de doos verzonden hadden om een sensatie-bericht aan de dagbladen te kunnen mededeelen en dat de door den heer Waite ontvangen doos slechts zaagsel met inkt doortrokken bevatte. Zonderlinge menschen vindt men toch overal, en zonderlinge menschen hebben ook zonderlinge ideeën. Dit werd dezer dagen weder te Breda door een schoenmaker bewezen. Zijne vrouw ziek geworden zijnde, ontbood h'j een dokter, die pillen voorschreef. Wjjl echter de vrouw de pillen moeilijk kon slikken en de schoenmaker het zonde vond van het geld, om de pillen weg te werpen, nam hij ze zelf in. Gelukkig heeft hij er geene nadeeligo gevolgen van ondervonden. Ook uit Herwijnen is een adres aan de Begeering gericht, om te verzoeken, dat de ooievaars onder de bij de wet beschermde vogels worden opgenomen. Dezer dagen overleed te Utrecht een zekere heer Oortman, die de kleine som van plus minus dertien millioen naliet, behalve nog vele voorwerpen van waarde o. a. een massief gouden beugeltasch. Bij zijn leven was deze per soon zeer matig en zeer gierig, was ongehuwd en had eene huishouster tot zijne bediening; deze was 26 jaren in zijn dienst geweest en ontving bij diens overlijden tot belooning de groote som van vijf gulden. De heer Mr. N. P. Van den Berg releveert in de Java Bode eene cijfering van den heer G. M. Boissevain in de De Economist vol gens welke het nationaal vermogen van Nederland geschat werd op 8850 millioeD; het totaal der belastingen bedraagt per jaar 106 millioen. De hooge Ra ad heeft verworpeu het cassatieberoep van Baije, president der Haag- sche afdeeling van den sociaal-democralischen boud, die veroordeeld was tot eene maand ge vangenisstraf wegens een smaadschrift. Volgens particulier bericht is Zr. Mr. Stoomschip Banda, hetwelk blijkens berichten uit Indië vermist werd, door Zr. Ms. stoomschip Macassar gevonden. Hoe gevaarlijk voor de omgeving inrichtingen zijn waar poklijders worden ver pleegd, blijkt thans wederom te Aubervilliers, alwaar ten gevolge der oprichting van het pok ken-hospitaal 14 werklieden in de nabijgelegen gasfabriek van La Villette door de pokken zijn aangetast. Een bewijs te meer, dat inrichtingen waar poklijders worden verpleegd, niet in de steden, maar daarbuiten behooreu opgericht te worden. Nadat te Brunswijk een paarhon- derd zieken aan trichinose waren voorgekomen, waaronder een dertigtal hevige, die allen de ziekte hadden gekregen door het gebruik van onvoldoend toebereid varkensvleesch, doet de ziekte zich thans voor te Wildemann, in de provincie Hannover. In dat bergstadje liggen reeds 90 menschen ziek. Het vleeBch en de worst waren bij één slager gekocht. Voor de betrekking van hoofd eener openbare school te Amsterdam hebben zich 96 solicitanten aangemeld. Een Amerikaan had eene vrouw, die zich verheugde in eeu goede gezondheid en zulks ook door haar blozend voorkomen scheen te bewijzen. Zij begon evenwel opeens te kwijnen, en vermagerde, ofschoon zij voortdurend verzekerde, zich wel te gevoelen. Eindelijk werd de hulp in geroepen van een beroemd geneeskundige, hoewel de gewone huisdokter zich daartegen sterk ver zette. Na verloop van eenigen tijd werd uit de diagnose opgemaakt, dat de vrouw lijdende was aan de gevolgen van eene arseuicum-vergiftiging. Het vergift was gebezigd bij de vervaardiging vau een goedkoop stel valsche tanden, welke de vrouw zich had aangeschaft, ongeveer een week voordat zich bij haar de eerste ziekteverschijnselen ver toonden. Men had het arsenicum in het email gedaan, om daaraan de schitterend witte kleur te geven, en nu hadden zich bij het kauwen deeltjes er van met de spijs vermengd, en waren aldus iu de maag gekomen, waar het op verraderlijke wijze noodlottige gevolgen zou hebben gehad, zonder de nog bijtijds verleende hulp. Uit Groenloo wordt aan de Arnh. Ct. gemeld: Enkele heeren worden hier tegenwoordig op eene aardige wijze geëxploiteerd. Er hebben zich nl. in de afgeloopen week een paar gevallen van den volgenden aard voorgedaan. Wanneer het 's avonds donker begint te worden, sturen sommige menschen hunne jongens op straat met den last om wanneer ze een heer tegenkomen hem tegen het lijf te loopen. De jongens doen dit, krijgen een pak slaag voor hun ongepaste brutaliteit, beginnen dan eeu keel op te zetten, en vervoegen zich met vader of moeder bij den burgemeester, met verzoek om tegen dien „meneer1' proces-verbaal op te maken wegens mishandeling. Den volgenden dag echter, wan neer de zaak onderzocht wordt, geven de ver bolgen ouders te kennen (bijwijze van gunst!), dat ze de zaak wel tegen eene billijke schade vergoeding willen afmaken. De jongen moet be leefd voor „meneer" zijn pet afnemen, en de zaak is in den doofpot. Tengevolge van het eten van boo- nenstroohaksel zijn te Houlem (Limburg) twee paarden gestorven. Deze hooisoort bevat vergiftigd onkruid en is zeer vatbaar voor schimmel. Het vierjarig kind tePeursum, dat eeu ketel met kokende koffie over het li chaam kreeg, is den volgenden dag aan de bekomen brandwonden overleden. Toen onlangs beproefd werd de visschen te classificeeren, welke men in de zee van Galilea vond, heeft men de ontdekking gedaan dat deze visschen niet behooren tot die soorten, welke men in de Middellandsche Zee aantreft, maar eene bizondere afdeeling vormen en be hooren tot de vischsoort van de groote biunen- laudsche meren van Afrika, Tanganyika, Nyassa en de naburige wateren. Een schrijver maakt daaruit de gevolgtrekking dat eeuwen geleden de vallei van den Jordaan een meer was, met de Roode Zee verbonden, welke destijds een zoetwatermeer moet geweest zijn. Dit meer stond op ziju beurt weder in rechtstreeksche gemeen schap met het stelsel der groote meren van Midden-Afrika. De politie te Schevcningen leg de Zaterdag-avond de hand op vier jongens, die zich van eene ton haring aan het Kanaal hadden meester gemaakt, en juist bezig waren den in houd broederlijk te verdeelen. Arm te zijn is in het geheel geen schande, wanneer men slechts achtenswaardig is. Hoe jammer dat onze daden in den regel beneden onze voornemens blijven. De traagheid is de bron van alle geestelijke kwalen; overwin haar en gij hebt al uwe vijanden ten onder gebracht. Men moet het heil van wien ook hooger schatten, dan al de rijkdommen der wereld. De rijkdom maakt niet gelukkig en de armoede maakt niet ongelukkig; slechts het hart i3 in staat geluk of ongeluk te geven. Leeren we niet voor den naam, maar voor het leven; niet om genot maar om er nut van te hebben. Leeren we leven, niet praten; de deugd beoefenen, niet bespiege len, dat wil zeggen; leeren wij het wezen stellen boven den schijn. Schrale troost. Jonge arts. Nog geen mensch in de wachtkamer Nu, eigenlijk is het goed, zoo'n leege wachtzaal zou ook een akeligen in- indruk maken. "Welgemeend. Rechter. Je bent ter dood veroordeeld laat dit vonnis u ter waarschuwing dienen en beter je leven. Gunstig prognosticon. Zij. Eigenlijk, beste Karei, is het goed, dat je een tijdlang bij het leger dient, zie je, als we in 't volgende jaar gaan trouwen, dan ben je aan de subordinatie al gewend. Logica. Studsnt (eene kennisgeving lezende, die aan de universiteit is aangeplakt„Op den laatsten van de vorige maand is in de gehoor zaal eene portemonnaie gevonden, inhoudende tien gulden vijftig cenis. De eigenaar kan haar terug bekomen bij den Pedel der Universiteit"). Hml Tien gulden en vijftig cents op den laatsten dag der maand! Die portemonnaie kan slechts aan een professor toebehooren. Boosaardig. Na eene lange doch gelukkige kuur bezoekt een patiënt zijn huisarts. Deze toont hem zijne rijk gemeubileerde woning en zijn klein museum van kunstschatten. „Uwe woning is werkelijk fraai, zegt de bezoeker Zeg eens, waarde Dokter, hebt ge al die fraaie zaken van uwe patiënten geërfd Ook een geluk. Motes. Van morgen ben ik gelukkig geweest. Nathan. Hoe zoo? Mozes. Op de beurs wilde iemand mijne beurs stelen. Nathan. En waarin is nu dat geluk te vinden? Mozes. In de omstandigheid, dat ik haar niet bij mij had. In 't bierhuis. Gast (tot den bediende, die hem een glas bier brengt, dat meer schuim dan bier bevat). Zeg eens, kellner, ik wil mij niet scheren, bi r wil ik drinken. Yoor de betrekking van opzichter over de Gasverlichting alhier is het vol gende drietal aanbevolen. J. W. Holter- man, te Amsterdam; H. Muller Van Voorst te Leiden, en H. C. Prinsen Geerligs te Am sterdam. Met ingang van 1 November 1887 is de ingenieur W. H. Hubrecht belast met de waarnemiug van den dienst van Hoofd-ingenieur in het 8e district (Utrecht) ter standplaats Haarlem, en wel ter ver vanging van den heerL. J. Du Celliée Muller, wien eervol ontslag werd verleend. BÜBG. STAND DER GEM. HAARLEM. Bevallen: 4 Nov. A. M. Philippe-Boeré, z. M. W. C. Voorting-Goes, z5 Nov. A. Mulder-Bakker, d.— J. H. Robin-Van Velthuysen, H. Kuyper-Dernison, z. (levenloos). C. E. A. Keumann-Scheerlings, d. (levenloos). 6 Nov. J. Koppen-Boon, d. Overleden: 3 Nov. W. H. Tiding, 27 J. 4 Nov. A. Van Veen, 25 j. A. M. Van Kordelaar-Lauwers, 83 j. M. De Nieuwe-De Jong, 34 j. 5 Nov. J. Peters, 74 j. 6 Nov. A. W. Christiaans, 19 mn. W. C. M. Christiaans, 6 j. De inhoud van De Wetenschappelijke Nederlander, Tweede Serie, Tweede jaagang, No. 21, is ais volgt: Op Universiteitsgebied. Het Ille Eeuwfeest van Von- del's geboorte te Amsterdam. Gustaaf Lahousse: Prse- lectiones Metaphysicae, door Dr. A. Dupont. Een triomf voor J. Van der Aa S. J. Het Le en van Z. H. Paus Leo XIII, door Dr. O'JTeilly, vertaling van F. J. Poel- hekke, door JW. Br. Het Gesticht te Coudewater. Het XXe Taal- en Letterkundig Congres. III. De 13e Oct. voor de Vlamingen. Mededeelingen. Inhoud van Tijdschriften. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 7 November 1887. Pryzen der onderstaande ®ffecteDgauuUer. pCt. de koers. Nederland. Certif. Werk. Sohuld. .2', .8 3*1 Hongarije. OM. Leeuing 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buiten], 1853-84 8 by Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. Nio. Spw. 1867 69 4 1877 Arnst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1' Portugal. Builand. Spanje. Turkije. Egypte. 1876. (Perpetueele) Obl. Alg. Sohuld 1865. 1869. Obl. Leeniug 1876 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876 1877 Columbia. Obligation4', Peru. Leeuing 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Holl. iJz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw.Aaud. Cent. Spw. geatemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1875. 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Builand. Gr. Spw. Maatacb. Aand,. 5 Baltiache Spw. Aand8 Jelez Griaai Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Ckark. Obl. Jl000. 5 Morschansk Syaran Aand.. 5 Riaaebk Wiaama 5 Humeule. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert.Aaud.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Mis» Kansas Texas Obl. Cert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet.. 3 Belgle. v Stad Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staatsl. 1854... 18605 v 1864.. Busland. t 1864.. 5 18665 Geldkoers prolongatie 3 pet. 37% 98>'/i. 99'/, 91'/, 92 1515/i« 68"/i. 56% 101% 83 47'/. 61'/, 74'/, 106% 128% 24 13 /ie 12% 119% 143 116 74'/, 135 85'/, 9 Gl'/is 111'/, 56'/, 91'/, 98% 24 22% 38»/. 118% 105'/, 110 104'/, 103 91 104'/, 109'/, 185% 143 131 HAARLEM7 Nov. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe t a f witte t 7.a 525 rogge fa f Haver f 2.70 af—,gerst f 3,90 4,60; duivenboonen f 6,40 a 6,50; paardenbooneu f5.40 bruine boonen fa f Gr. erwten f7,— LONDEN, 7 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoeld Runderen 3700, Schapen en Lammeren 10000, Kalveren 110, Zwijnen 10, Prijzen Beste Runderen 2/4 5/- Scbapen en Lammeren 3/2 a 5/2, Kalveren 3/- a 4/8 Zwijnen 2/4 4/4. AMSTERDAM, 7 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd470 runderen, vau welke de prijzen waren vette 1ste qual. f -.62. dito 2de qnal. f 57 dito 3dequaliteit -.48 per kilojmelk- en kaifkoeien 100 a 210, 1 graskalv. a 48 nuobtere kalveren f 7 a 4,— schapen en lammerena 455 vette varkens 34 a 40 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden f a ALKMAAR, 7 Nov. Ter veemarkt werden ver kocht koeien van a—82 kalveren van f a 110 9 nuchtere dito van f 6 a 12, 306 schapen f a 25, 65 varkens a 36 a 46 c. magere a c. per kilo. ROTTERDAM, 7 Nov. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 1 paard 159 rundereu, 55 vette- en graskalveren,3 nuchtere kalveren, llISscha- pen of lammeren, 473 varkens,— biggen, 3 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt:Runderen lste qualiteit 60 e. 2de qual. 55 c., 3de qnal. 50 c.; kalveren lste qual. 92 c 2de qual. 85 c., schapen) 50c., alles per kilo. Deprijzen der botei waren heden als volgt lste f 64 2de f 60 3de qual. f 58. SCHIEDAM, 7 Nov. Moutwijn per Ned. vat a f8,— Jenever f 13.50 Amsterd. proef f 14,75 Spoeling fl,80 dito commissie fl,90. ALKMAAR, 5 Nov. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 3 koeien J 200 a 160, 26 nuchtere kalveren 8 a 16 vette kalveren a 116 schapen 10 a/ 20 varkens fper kilo, 50 ma gere dito 13 a 9,— 11 bokken 4 i 9, 3 paarden f lammeren f a LEIDEN, 5 Nov. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet |arwe winter- f -,—a-,zomer- /-,— a f >->— heet.rogge winter- fa .zomer- a heet. gerst zomer- -.— a chevalier a -.heet. haver, zware- -.— De prijs der boter was heden per vat lste qual f52.a 58.—, 2de qual. f a DELFT, 5 Nov. Heden werden aangevoerd 38 stapels kaas, wegende tezamen 9771 kilo; f 18— a 24.— per 100 kilo. HOORN, 5 Nov. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet tarwe f 8,a 5,75 - heet. rogge f heet. gerst 375 a 5.25 heet. haver f 4,mosterdzaad a karwijzaad f a heet. boonen: heet. bruine f 11,a 6,25 gele f heet paardeboonen f a heet. erwten a heet. groene/ 9,50 a 12, heet. grauwe 11,— a a,16 heet. witte f heet. aardappelen a manden appelen f a alles per heet De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt:paarden van f 30 tot 200 veulens f a —koeien van i tot kal veren van 12 tot 20, schapen van 14 tot 19 lammeren van/ 8 tot 16,50 varkens van 6 a 12, zeugen a 30, biggen van 250 a g PARIJS, 7 November. De openbare be handeling van het proces in de zaak van Caffarel en zijne medebeschuldigden is heden aangevangen. Iu de Kamer van afgevaardigden had heden de interpellatie plaats ter zake der mobilisatie van het zeventiende legerkorps. Na eene levendige beraadslaging en bet voorstellen van verscheidene motiën nam de Kamer het eerste gedeelte van eene door de Regeering aangenomen motie aan. De Senaat heeft het wetsontwerp betref fende de conversie der 41/3 pCt. rente met 202 stemmen tegen 36 goedgekeurd. CHICAGO, 7 Nov. Bij een onderzoek, dat er heden heeft plaats gehad in de cel len, in welke zich de ter dood veroordeelde anarchisten bevinden, heeft men in de cel van Lingg zes geladen bommen gevonden, verborgen onder dagbladen. Het nieuws van deze ontdekking gaat als een loopend vuur door de stad en brengt eeu geheelen ommekeer te weeg in de stemming van hen, die tot nu toe ijverden voor het ver- leeneu van amnestie, aan de anarchisten. Er worden scherpere maatregelen van voor zorg genomen ten aanzien vau bet ontvan gen van bezoeken, dagbladen of geschen ken door de veroordeelden. BERLIJN, 7 November. Volgens mede- deeling van volkomen vertrouwbare perso nen, die heden den Keizer gesproken heb ben, is de toestand van Z. M. in verras sende mate verbeterd. Volkomen ongegrond is derhalve het gerucht, als zou het te Sau Remo ingestelde geneeskundige onder zoek naar den toestand van den Kroonprins ten doel gehad hebben om uit te maken of de troonsopvolger reeds zoover genezen was, dat bij herwaarts kon geroepen wor den om den Keizer te vervangen. Daarentegen hebben zich bij den Kroon prins, behalve eene toenemende heeschheid, verschijnselen in het strottenhoofd vertoond, welke zijn lijfarts aanleiding hebben ge geven dr. Mackenzie te telegrapheeren om terstond over te komen. Deze verschijnselen bestaan niet in nieuw6 woekeringen, doch in vlekken en zwellingen. Loopende geruchten als zou Prins Von Bismarck's ongesteldheid slimmer geworden ziju, schjjnen ongegrond te ziju. Hij wordt tegen het einde der week hier verwacht, niet wegens de komst van den Czaar, maar in afwachting van nadere berichten om trent den toestand van den Kroonprins. rnrnm aan het Buitenverblijf, ii Bellevue"aaD de Brou wersvaart, te Haarlem, op Donderdag 10 November 1887, te 10 uur, van goed on derhouden waarbij: een antiek,mahouieh. Ka binet, een Piano, zeven Tobben met Planten, Bollenstelliug, eeuig Goud- en Zilverwerk enz., uit voerig op de aanplakbiljetten ver meld. Alles te zien: Woensdag 9 November, van 10 tot 3 uur. Deze verkoop geschiedt, ten overstaan van den Notaris G. C. MERENS, door den Ma kelaar A. F. BALABRÉGA, 1 ^4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3