BINNENLAND. Dr. Andreas Jansen. Het Spaausche Regeeringsblad bevat eene circulaire van de hoofden der parket ten, waarin gezegd wordt, dat de Regeeriug voornemens is de vrijheid van handel en industrie te beschermen, maar dat zij niet zal toestaan de vermeerdering van bet ver bruik van onzuivere of voor de gezondheid schadelijke dranken. De administratieve autoriteiten behooren dus te waken tegen misbruiken. Worden do feiten zoo ernstig, dat daaruit delicten voortvloeien, dan zul len de officieren van Justitie de schuldigen voor de Rechtbank moeten vervolgen. Derhalve zullen allen, die schadelijke dran ken zullen fabriceeren of heimelijk invoe ren, worden vervolgd. De ontdekking van vier dyuamiet- bommen in de cel van den ter dood ver oordeelden anarchist Ling te Chicago, welke blijken te zijn binnengesmokkeld in eene van een valschen bodem voorziene zeep- doos, heeft nadeelig gewerkt voor de ver oordeelden. Het aantal verzoekschriften, waarbij voor hen de clementie van den Gouverneur van Illinois wordt ingeroepen, is verminderd. Daartegen neemt het aantal dreigbrieven aan den Gouverneur, alsmede aan den rechter, die het vonnis gewezen heeft, toe. Het blijkt, dat de ont dekking der dynauiet-bommen geschiedde naar aanleiding eener poging, door een anderen veroordeelden anarchist gedaan, om zichzeDen te vergiftigen door middel van laudanum. Deze poging was mis lukt, doordien het gevangenis-bestuur tijdig braakmiddelen aanwendde. Men vond eene ledige flesch, en dit gaf aanleiding tot eene doorzoeking van alle cellen. Het is nog onbekend, wat de ararchis- ten met de dyuamiet-bommeu wilden doen, maar men acht het waarschijnlijk, dat het plan bestond, op den dag der executie van de veioordeeldeu, eene ontploffing in de ge vangenis teweeg te brengen. De veroor deelden zijn naar andere cellen overgebracht en worden thans streng bewaakt. Neerlandia Catholica. GEMENGDE BERICHTEN Laatste oproeping. De besturen van de katholieke vereenigingen en gestichten, welke er prijs op stellen, dat de door hen beheerde instellingen behandeld worden in het Album Neerlandia Catholica, worden dringend uitgeuoodigd, de autwoorden op de ontvangen vragen zoo spoedig mogelijk aan den ondergeteekende te zenden of hun adres aan hem op te geven, indien zij geen vragen ontvingen. Zoo aan deze oproeping niet ten spoedigste wordt voldaan; zullen zij het zich-zelveu te wijten hebben, als de bedoelde instellingen in het Album zullen ontbreken. Het zijn alleen inlichtingen, die thans nog wor den gevraagd. Voor het overige is gezorgd. Driebergen, 6 Nov. 1887. De Midd. Ct. deelt mede, dat dezer dagen een wetsontwerp tot regeling van den kinderar beid bij den Eaad van State zal inkomen, zoodat het nog vóór de afdoening van de begrooting de Tweede Kamer zal kunnen bereiken. De briefkaarten zullen weldra 21/2 cent kosten indien de verschillende Kamers van Koop handel een gunstig antwoord krijgen op hun adres aan den Minister, waarin op prijsverlaging wordt aangedrongen. Aangezien de woorden: //burgerlijke en burgerschapsrechten// niet meer voorkomen in de nieuwe additioneele artikelen, mogen nu, bij de nieuwe Grondwet, de gefailleerden, wier aangeboden accoord gehomologeerd is, weder op de nieuw op te maken kiezerslijsten worden geplaatst. Door de homologatie van het accoord bekomen zij de beschikking en het beheer over hunne goederen terug, zegt de bevoegde auto riteit, en zullen ze dus, de wettelijke vereischten bezittende, als kiezers moeten worden ingeschre ven. Ter zake van het post-tarief in Belgie heeft het bestuur van den Nederlandschen Journa listenkring zich tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gewend met een adres, waarin wordt verzocht, dat voor de verzending van gedrukte stukken tusschen Nederland en België het posttarief moge verlaagd worden. Volgens de N. Gron. Ct. is eene instructie geopend tegen den oud-Indischen Kapitein Wil link Ketjen, wegens zijne scherpe uitingen tegen over de Kegeering. Haarlemmermeer, 9 Nov. Een tweejarig kind van H. Boekhoven, aan den Sloterweg bij den Kruisweg, alhier, is te water geraakt en verdronken. Naar aanleiding van een g e- voelen van Mgr. Barbier De Montault, zoo lezen we in De lijd, omtrent de Pauselijke kleuren, door deu zeereerw. schrijver van een door ons aangeprezen werkje medegedeeld werd ons door een onzer lezers gevraagd of het tot dusver hier te lande gevolgd ge bruik, om voor de pauselijke bauier de gele en witte kleuren te bezigen, inderdaad recht had van bestaan. Wij hebben ons gehaast, aan be voegde zijde danromtrent inlichting te vragen, en vinden ons vereerd met bet volgend antwoord: De pauselijke vlag heeft twee kleurengeel en wit. De banen bevinden zich in perpendicu laire richting, de gele het dichtst aan den vlag- geatok. «Eertijds was het paust'ijk vaandel geel en rood; in de vorige eeuw echter deed de ontrouw van een gedeelte zijner troepjn den H. Stoel be sluiten, in plaats van het rood, de witte kleur aan te nemen Da onde kleuren evenwel waren door de revolutie niet geheel en al in onbruik geraakt, maar werden behouden voor de edel- wacht van Zijne Heiligheid; ik-zelfs zoover- zekert onze welwillende zegsman herinner mij bij de processie van H. Sacramentsdag te Rome, den geelrooden standaard te hebben zien dragen door den vaandeldrager der H. Roorn- sche Kerk, die deu rang van Generaal iu het pauselijk leger bekleedt." De raad eener kleine Nederland- sche gemeente was onlangs bezig eene verorde ning op de herbergen vast te stellen. Toen men aan het artikel gekomen was, waarin verboden werd, na zonsondergang vrouwen iu de drank winkels toe te laten, merkte een der leden op, dat deze woordenkeus niet gelukkiar was, want dat de vrouwen, die er in waren, er dan konden blijven. Een der literatoren uit den Raad wist er echter iels op: hij stelde voor te verbieden om na zons ondergang in drankwinkels vrouwen te hebben. Als nu de kasteleins maar allen ongehuwd zijn. De Vleesch houwers en Varken s- slachtersgezelleu-Vereeniging te Amsterdam heeft bij Burgemeester en Wethouders aangevraagd om op het abattoir een geneesheer te plaatsen. Quitte rekeningIn een Indisch blad leest men: Heden morgen, omstreeks acht uur, meldde zich, onder een vreeselijk misbaar, bij {den loerah van den kampong Gangha in het Ohineesche kamp, de Chinees Ong Kie, met zija linkeroor, als corpus delicti, op een stuk papier. Negen maanden geleden had hij zich geabonneerd bij den Chinee8chen barbier Tjiug Sieng, mede in Gang Tengah woonachtig. Negen maanden lang had hij trouw om den andereu dag zich laten scheren en negen maanden lang had hij even trouw den barbier op zijn geld laten wachten. Van morgen weder ouder het mes zijnde, snetd da barbier hem fluks het linker oor van het hoofd, stopte hem dit in de hand en fluisterde hem in het rechteroor. «Je bent me niets schuldig, we zijn quitte". De barbier heeft zich uit de voeten gemaakt. Ter aanvulling van hetbericht van het D. v. N.: dat in een te Middelburg ge houden bespreking van de zaak Dr. Smit door het Hoofdbestuur der Vereen, van leeraren bij het middelbaar onderwijs met den inspecteur Van Eijk, een voor Dr. Smit niet gunstig resultaat gevolgd is, zegt de Midd. Ct., dat de heer Smit zelf door het Hoofdbestuur was gehoord. De Par ij sche kappersbedienden hielden Zaterdag iu het lokaal der Arbeidsbeurs eene vergadering, waarin zij besloten «zich buiten alle staatkundige bemoeiingen te houden". Zij hadden tegen het eind der vergadering al dadelijk gelegenheid den ernst van dat besluit te toonen. Een vijftigtal anarchisten overrompelden de zaal en trachtten het bestuur te verjagen. De indringeta werden echter verdreven, en de vergadering liep verder rustig af. De Beurs van postzegels isWoens- dag te Berlijn geopend. De toevloed van belang stellenden was zoo groot, dat de circulatie was ge stremd. Er werd veel verhandeld. De moeste vraag was naar oude Duitsche ongebruikte postzegels. Ongeschonden oude Pruisische achthoekige enve- loppes werden voor 2 a 300 Mark aangeboden, maar niet verkocht. Oude Mecklenburger euve- loppes weiden grif genomen voor 7Vs Mark het stuk. Voorts was de meeste vraag naar Ame rikanen. De tweede Beursdag is 16 dezer; dan zullen er ook makelaars optreden voor buitenlandechi inkoopen. De Chineezen beginnen aan de groote bontwinkels in Berlijn te leveren. Zij etaleeren prachtige zeeottervellen, versch uit hun land ge komen, twee meter lang, voor een prijs van 1500 mark, parelgrijze Thibetkattevellen en Angora geitevelleu, zacht als zijde; maar vooral luipaard en tijgervellen. Er zijn vellen bij van drie meter. Een ruw tijgervel doet 6 a 700 mark. D e Köln. Ztg. deelt het volgende mede: Een maand of drie geleden nam te Keulen eene Hollandsche dame haar intrek, die zich Baro nes De Jong noemde en zich uitgaf voor eene nicht van deu Koning van Nederland. Zonderling genoeg, ging deze aristocratische dame, die steeds den mond vol had van hare familiebetrekking tot het Nederluridsche Vorstenhuis, bij voorkeur om met de winkeljuffrouwen uit een rnanufacturen- magazijn, die zij bij zich aan huis te dineeren noodigde, met wie ze uit rijden ging, enz. Na verloop van een paar maanden echter bleek de Barones de vrouw van een armen daglooner te Ureterp te zijn. De firma, bij wie zij steeds hare inkoopen deed, werd door haar voor niet minder dan 3000 Mark opgelicht. Zij bevindt zich thans iu hechtenis. Een Belg, zekeren Van S., scnrijn- werker, was Maandag-avond ten eten gegaan bij een zijner landgenooten, wonende Avenue du Maine, te Parijs. Daar waren nog eenige Belgen aanwezigen, na het eten, stelde een der aanwezigen voor pan nekoeken te bakken, zooals dit in Vlaanderen, deu avond voor Allerheiligen het gebruik is. Aangenomen. Weldra was men bezig, toen Van S. eensklaps de ongelukkige gedachte kreeg een van die zotte weddenschappen voor te stellen, die reeds zoo talrijke slachtoffers hebben gemaakt. Hij beweerde namelyk een zeker getal panne koeken te zullen opeten, zonder die te kauwen. Hij had er reeds eenige ingeslikt, toen de voorteekeus eener verstikking zichtbaar werden. Het gelaat van den onvoo-zichtigen wedder kreeg eene donkere kleur, zijne oogen schoten vol bloed en vóór een geneesheer ter plaatse was, had de ongelukkige reeds den Inatsten snik gegeven. Par ij s, dat elke week nieuwe woorden smeedt, kerft nu het woord canaliser, voor «uitstellen", in de wandeling gebracht. De aankondiging, door De Lesseps, dat het Panama- kanaal gerat d zal zijn in 1890 (een vorigen keer verzekerde hij: in 1889) is opgevat als een nieuw uitstel, dat wel eens tot afstel kon leiden. Van daar dat men nu kon lezen hoe de poging van sommigen om de enquête-Wilson te «kanalisee- ren", was mislukt. In het nommer van 17 Oct. van het Duilscii-Ainerikaansche blad Cincinnati- Volksfreund, geeft een der medewerkers een ver haal van een bezoek door hem aan Amsterdam gebracht. De schrijver laat zich zeer gunstig uit over onze hoofdstad, eene «schoone, en daarbij zeer eigenaardige stad" en onze landgenooten, bij wie hij het stereotype flegma volstrekt niet gevonden heeft; hij noemt ze even bedrijvig en wakker als andere volken. Ook onze taal acht hij «veel aangenamer dan de meeste menscken denken". Hij deelt echter zonderlinge staaltjes van die taal mede, en zegt o. a. dat de Hollander Gar ten (tuin) «Zuun" noemt enz. Voorts spreekt de bezoeker van over zee met veel lof van het Bible-Höte), het Amerikaansche Hotel (als restauratie), de winkels van den Heer De Gruyter die zijn gids was in Amsterdam, den dierentuin, het koffiehuis vau Krasnapolsky «een der schoonste, welke hij nog ooit gezien heeft," doch waar hij het bier minder goed vond dan in een betrekkelijk klein koffiehuis daarte genover; de diamantslijperij van den Heer Cos- ter, enz., alsmede van het Paleis op den Dam, het Volkspaleis, het kanaal van IJmuiden en het Marktplein der Tentoonstelling, dat hij voor eene nabootsing van een oud-Amsterdamsch plein hield. Met het plan van eene nieuwe Beurs te bou wen op het gedempte Damrak, is hij minder in genomen. Hij noemt het een «dom denkbeeld", en zegt, dat men daardoor «Amsterdam moed willig berooven zou van een plein, dat met ge ringe kosten tot een der schoonsten van de wereld kan gemaakt worden." Door iemand te Haarlemmermeer werd in de vorige week aan den heer V. te Langerak, een aangeteckeude brief verzonden met ongeveer f 400. Bij de opening bleek er echter een bankbiljet van f 100 te weinig in te zijn en zag men, dat de envelloppe op zijde geopend was geweest en daarna met gom zeer netjes dicht gemaakt, zoodat het bij oppervlakkige beschou wing niet in 't oog liep. Men deelt aan de Zutph. Ct. m e d e. Dat wijlen de Commandant van Bronbeek, Generaal Smits, van 't echte hout was, waaruit men militairen voor Indië snijdt, moge o. a. blijken uit het navolgende: Toen in 44 een tweetal aanzienlijke dames bij een brand te 's-Hage noodlottig waren omgeko men, dacht men aan het vinden van reddiugs- machines. Ook Smils, destijds Kapitein bij de ja gers, en belast met de directie der gymnasliek- exercitie, verzon er een. Deze werd in werking gesteld voor het departement van Binnenlandsche Zaken. Een der toeschouwers maakte de opmer king, dat het toestel wellicht in enkele gevallen niet te bereiken zou zijn dan door langs eene goot te klimmen, «Welnu!" zeide Smits, //dat kan ook", en hij liep naar boven, liet zich uit het dakvenster zakken en klom, aan zijne handen hangende, een eind langs de gootlijst, tot in den bestemden kotf. Smits was behoorlijk daarbij ir, uniform. Ik weet nog, dat niemand het hem na deed". Bij een bakker te Genua trad een man binnen, die brood kocht en een bankbiljet van 50 lire in betaling gaf. De bakker opende de lade om geld terug te geveu, toen de vreemdeling snel zijne hand in de lade stak om eene portefeuile te grijpen, welke daarin lag. Da bakker schoof echter met één duw de lade dicht zoodat de hand van den dief vastgeklemd bleef tot de politie hem kwam halen. Drie kinderen, waaronder een van slechtB 3 jaren oud, te Hardirxveld, be sloten dezer dageu op reis te gaan. 's Morgens in de vroegte gingen zij in alle stilte van huis. Hoe ijverig men ook zocht, kon men nergens hun spoor ontdekken. Gelukkig kwamen zij echter nog dien avond terecht. De kleinen hadden een afstand van ruim 3 uren afgelegd. Honden voor militair gebruik. In het Eransche leger zijn proeven genomen met afge richte honden. Bij het 32e regiment van het 9e korps slaagde de luitenant Jofin er in, om door twee afgerichte honden uitstekende diensten te doen bewijzen. Iu 10 minuten brachten zij de pêches over, welke in een Ieeren zakje aan deu hals waren gebonden, en onderhielden de ge meenschap tusschen de voorposten-detachemen ten, veldwachten en posten. Ook als vedetten bewezen zij goede diensten bij de postenketen, vooral des nachts. Naderende vreemde personen werden door een licht gebrom op 300 of 550 M. verraden, en wanneer deze tot op 50 of 60 M. waren gekomen, gaven de honden door luid blaffen daarvan kennis. De lijd voor africhting was ze» kort (3 dagen), zoodat de uitkomsten Blechts gunstig waren met de bovengenoemde Zeer intelligente honden; maar door deze proef is toch bewezen, dat by meer uitgebreide af richting het stelsel goede vruchten kan af werpen. InDuitschlandzijnde 0 n d e r w ij zers aangeschreven, om, zoover ze nog door hun leeftijd aan den militairen dienst zijn onder worpen en dus bij een eventueelen oorlog onder de wapenen kunnen geroepen worden, zich voor te bereiden voor den die. st van inspecteur en re- kenplichtig ambtenaar bij een militair hospitaal. Voor dia be'rekking zullen ze zich ii: een der garnizoens-hospitaleu kunnen bekwamen, waarna ze zulleu moeten voldoen aau een mondeling en schriftelijk examen, af te nemeu door een eerst aanwezend officier van gezondheid, die hen, naar den uilslag, een brevet vau bekwaamheid voor eene dier beide betrekkingen zal kunnen uitreiken. «Hier liggen voetangels en kle ra men". Op een feestmaal te Gent was op het menu tegenover de wijnkaart afgedruktde wet tot beteugeling der openbare dronkenschap! Een zeldzaam voorbeeld van bru taliteit van stroopers had eergisteren plaats bij ge legenheid eener groote drijfjacht op de Olesse bij Locbem. Drie stroopers zaten verborgen met hun hond nabij een bosch, dat gedreven werd; terwijl een der heereu een haas schoot, liet de strooper zijn hond los; deze greep den haas op het vlakke veld en een ander der Btroopers greep den haas en verwijderde zich daarmede snel, in tegenwoordigheid van alle jagers en zonder dat men hem kon inhalen. «Het maximum van on beschaam d- heid" is wel, een dokter op te bellen, om hem het adres te vragen van een collega. Als eene bizonderheid en een be wijs van groote geoefendheid werd tydens den Duitsch-Eranscheu oorlog gewezen op het feit, dat eene afdeeling Duitsche soldaten op haren marsch den bevelvoerenden officier, die te paard vooruit stapte, had bijgehouden, zonder dat de officier was genoodzaakt geweest een oogen blik den slap van het paard te vertragen. Eergisteren was zulk een geforceerde marsch het onderwerp eener weddenschap tusschen twee heeren te Arnhem. Een half uur afstaud, op de kaart uitgemeten, moest worden afgelegd, namelijk van het Velperpleiu tot aan deu Tol bij deu Planten tuin. De uitslag was, dat de wandelaar het met twee paardslengtea van den ruiter won. Te Zutfen doet een 80jarige agent van politie, E. Witjes, nog steeds met jeugdigen ijver dagelijks ziju dienst. Ter viering van het het herinne- ringafeest ter eere van Jan Pieterszoon Cnen heeft het Indische Genootschap eene bizondere bijeeukomst belegd op 22 November aanat., die iu Diligeutia te 's Gravenhage zal gehouden worden, voor leden en dames en heeren geïutro- duceerden toegankelijk zal zijn en waarin als spreker over, Coen zal optreden Dr. Schaepman. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. overleed te Rotterdam een van de meest algemeen bekende en geachte Geestelijken der R. K. Kerk, de Z.Eerw. heer J. E. Sengers, S. J. Aan zijne necrologie, voorkomende in de Maasbode"is het volgende ontleend. Toen de Weleerw. Pater J. F. SengersS. J., Kapelaan der kerk van O. L. Vrouw aldaar, Za terdag-avond tegen 9 uur den biechtstoel ver liet, begaf hij zich naar zijne kamer, en daar werd hij kort daarna door eene beioerte ge troffen. De geneesheer spoedig ontboden, ver klaarde deu toestand ernstig; de zieke verloor spoedig het bewustzijn en ontving de laatste riH. Sacramenten. Des nachts te 11/3 uur over leed hij, zonder tot bewustzijn teruggekomen te zijn. Groote verslagenheid in de pastorie, maar niet minder schrik en smart in geheel de stad, waar Pater Sengers bij Roomsch en Ouroomsch bekend eu geëerd is. De populariteit van Pater Sengers evenaarde zijue goedhartigheid. Als hij iu de Boompjes of op een andere haven, sjouwers en ander werk volk hun middagmaal op eene stoep zag nutti gen, plaatste hij zich in hun midden eu hield met hen een praatje, dat vaak een half uur duurde. Dan vroeg hij naar het werk, naar de verdiensten, naar vrouw en kinderen, of Jan of Piet van deze of gene fout zich al wat gebeterd had, en als hij heenging eu met zijne groote hand de vereelte vuisten der werkliedeu drukte, dan deed hij dezen alle vermoeinis vergeten, dan hadden zij soms zelfs moeite een traan in hun oog te bedwingen, en de voo, bijganger, Christen of Jood, zag met verbazing dat verruk kelijke tooneel. Elders zag men Pater Sengers te midden van waschvrouweu staan eu ook hier zijne katholiek sociale zending vervullen, God alleen weet met hoeveel heerlijk gevolg. Bijna 25 jaren heeft hij de mannen-congregatie der O. L. Vrouwekerk met hare 800 a 1000 ledeu als directeur bestuurd, met welk outzettend groot aantal huisgezinuen heeft hij zich dus niet bezig gehouden, en ziju wonderbaar sterk geheugen deed hem allen in het oog houden en zelfs kennis nemeu van de gevolgen door huwelijk, sterfge val enz. ontstaan. De katholiekeGeestelijkheidiu Aziatisch-Turkije heeft aan Z. H. deu Paus 10,000 frs. en een prachtige te Damaskus vervaardigde kast gezonden. Dit jubileumsgeschenk is op Allerheiligen door eene deputatie aan Leo XIII overhandigd. In Amerika maakt men, volgens het Photogr. Wochenbl., photographische afbeel dingen van de vol vruchten hangende boomen, en zendt deze photographieëu aan de fruithande laars, die dan den oogst in zijn geheel koopen. De proeven met het nieuwe dyna- mietkanon van luitenant Zalinsky te New-York, ziju zoo uitstekend geslaagd, dat het Amerikaan sche Gouvernement nu een stuk laat maken voor de kustverdeding, waarmede 2000 kg. dyna miet moet geworpen worden tot op een af stand van 2 Engelsche mijlen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2