BINNENLAND. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. toeu opgetreden Lord Mayor ziju'dieustjaar zou kunnen eindigen te midden van vollen vrede, verwezenlijkt is geworden. De moei lijkheden toch, welke het vraagstuk der Afghaansche greasregeliug nog opleverde, zijn thans verdwenen. De Regeering heeft namelijk vernomen, dat Ayonb Kan, die den vrede in Afghanistan in gevaar zou hebben kunnen brengen, zich aan de In dische Regeeriug heeft overgegeven. Wat den algemeenen toestand van Eu ropa betreft, verklaarde Salisbury niets te weten, dat aanleiding zou kunuen geven tot ongerustheid. De Standard verneemt uit Constantinopel, dat de Eransche Gezant een langdurig on derhoud heeft gehad met den Groot-Vizier en den Minister van buitenlandsche zaken over de Engelsch-Frausche overeenkomst betreffende het Suez-kanaal. De Porte ver zet zich tegen verschillende artikelen, met name tegen dat, hetwelk het voorzitterschap der internationale commissie opdraagt aan den oudsten vreemden Consul. De Porte dringt er op aan, dat de Khedive of een vertegenwoordiger van den Sultan als voor zitter optrede. Uit Constantinopel verneemt hetzelfde blad, dat Rusland niets wil weten van de voorstellen van Bulgarije; maar, gelijk Ne- lidoff aan den Groot-Vizier verklaard heeft, volledige voldoening voor en oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk verwacht. De Sultan heeft een decreet geteekend, hetwelk de politie in de provinciën machtigt, alle op heeterdaad betrapte roovers te dooden. Dit geschiedt tengevolge van het aanhoudende toenemen der rooverijeu, met name in de omstreken van Constantinopel. De Daily News verneemt uit Madrid, dat er eene nieuwe botsing heeft plaats gehad met de inboorlingen van een der Phi- lippijnsche eilanden, waarbij de Spaausche bevelnebber op verraderlijke wijze werd gedood. Aan de limes wordt uit Philadelphia geseind, dat verscheidene anarchisten Chi cago verlaten wegens de tegen hen geno men politie-maatregelen. De bommen, te Chicago gevonden in een huis bij de gasfabriek, blijken ou- sckadelijk te zijn geweest, daar zi) niet waren gevuld. Er wordt echter in alle gemeente-gebouwen nauwlettend wacht ge houden tegen mogelijke aanslagen. De Tijd over het voldongen feit der Grond" wetsherziening sprekende, zegt: //Het verleden blijve van nn af geheel overge laten aan de studie der geschiedkundigen; de roeping van de pers zoowel als van den staats man en van ieder, die op eenigerlei wijze zich met de publieke zaak heeft bekig te houden, is, acht gevende op de lessen en de ervaring van het verleden, alle aandacht en zorgen te wijden aan het tegenwoordige.// Wat de voorstanders betreft: het zal zegt De Tijd wel niet dikwijls in de geschiede nis der natiën zijn voorgekomen, dat eene me- dedeeling van dergelijk gewicht (als het bekrach tigen van de nieuwe Grondwet) door een geheel volk met zóó ijskoude onverschilligheid verno men is als thans in Nederland het geval is. En toch de verandering van de hoogste Staats wet, de wet waarin alle andere wetten gewor teld zijn, de vrijmaking waarvan wij hoor den gewagen van boeten en belemmeringen, welke de vrije ontwikkeling van ons volksleven zouden tegenhouden, het verleenen van recht en van invloed op het Staatsbestuur aan zooveel tienduizendtallen, welke tot dusver van dat recht en dien invloed verstoken bleven, dit alles zou gewis eene uiting van geestdrift en opge wondenheid doen verwachten van de zijde van hen, die al den druk van de onvrijzinnige en hinderlijke bepalingen der oude Grondwet veertig jaren hebben gedragen. Wij gelooven echter, dat het aantal vlaggen op den dag der plechtige afkondiging gemakkelijk zal te tellen zijn, dat de stroomen van champagne en minder edelen feestdrank, welke dien dag ter eere van de nieuwe Grondwet geplengd zullen worden, de oevers van een klein en zeer kalm beekje niet over schrijden zullen, en dat, als er hier en daar eene zucht van verlichting opstijgt, niet juist het wegnemen van den druk der oude Grondwet daarvan de oorzaak behoort geacht te worden. Haarlemmermeer, 11 Nov. In den Haar lemmermeerpolder zjjn dit jaar meer suikerbieten verbouwd, zoo voor veevoeder als voor de fabrie ken, dan in de laatste jaren het geval was. Grootendeels staat dit gewas nog op het veld, daar er gebrek is aan arbeiders om de bieten te rooien en te vervoeren; indien de winter vroeg invalt, zal groote schade hiervan hot ge volg zijn. De prijzen, die voor het rooien en het schoonmaken der bieten betaald worden, zijn reeds hooger dan in de andere jaren; toch kunnen slechts die landbouwers geholpen worden, die de hoogste loonen betalen. Zandvoort, 12 Nov. Wij vernemen, dat naar aanleiding van het gevraagd eervol ontslag als Burgemeester dezer gemeente door den heer Van Doorninch aan den Koning een adres van een groot aantal ingezetenen aan Z. M. is ingediend ten einde voor de betrekking we der te benoemen den heer J. li. Boerlage, oud- Burgemeester dezer gemeente. GEM ENGDEBËRICHTEN. In Amerika wordt een nieuwe rattenval gebruikt, die uitstekend moet werken. Men bindt nl. een stuk vleesch aan de eene pool van eene dynamo-machine, zoodanig, dat de rat er niet bij kan komen, zonder op eene plaat te klimmen, welke met de audere pool is verhouden. Naar men verneemt is geen enkele rat het vleesch machtig geworden, niettegenstaande velen het be proefd hebben, zooals kan blijken uit de groote hoeveelheid dooden die in dcu electrischan stroom het leven verloren. Volgens het Amsterdamsche Nieuwsblad v. Ned. zou li. 15 llerok, die een jaar geleden wegens het aaup'akken van oproerige socialistische geschriften werd veroordeeld, van zijne dwaalbegrippen genezen ziju eu het stellige voornemen hebben om wedir een nuttig lid der maatschappij te worden. Te Zug, in Zwitserland, hebben zich weder onrustwekkende verschijnselen ver toond. In de nabijheid van het regeerir.gsge- bouw hebben er namelijk zulke groote verzak kingen plaats, dat men het noodig heeft geacht, de archieven er uit te halen eu naar eene veilige plaats over te brengen. Het gemeentebestuur heeft het bewonen van eenige huizen aldaar ver boden. Bij de dadelijk aangevangen boringeu is men daar overal op eene geringe diepte op slijk en moeras gestuit, zonder ergens steengrond te vinden, zoodat men verdere verzakkingen tege moet ziet. Napoleon I was steeds bang, dat eene beroerte een einde aan zijn leven maken zou en verzocht zijn lijfdokter dr. Corvisari, op zekeren dag hem eens uauwkeurig in te lichten over den aard van zulk een aanval. Sire, sprak de geleerde, eene apoplexie is altijd gevaarlijk, maar zij heeft het voordeel, dat zij voorafgegaan wordt door symptomen. De natuur is wel zoo beleefd, eerst even te waar schuwen. Het is als bij de belastingen. Men krijgt een aanslagsbiljet en later eene waarschu wing. Daarna volgt een dwangbevel eu ten slotte komt eerst de executie. Niet Napoleon, maar dr. Corvisart z-lf, le verde het treurige bewijs van de waarheid dezer stelling. In Denemarken schijnt men ook de grieven tegen Duilsckland nog niet vergeten. Het i/Dagblad van Kopenhagen" telde onlangs, bij eene opgaaf van de graanopbrengst der ver schillende provinciën, SieeswijkHolatein mee, als 19e provincie van Denemarken. Het kantongerecht te Dordrecht veroordeelde eergisteren den Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, wegens het niet voldoen aan eene beslissing van den Minister van Waterstaat enz. van 1 October 1886 waarbij aan de Exploitatie-Maatschap pij gelast werd binnen zes maanden de uoodige versterkingeu aan te brengen aan de brug over do Oude Maas aldaar, tot 71 geldboeten, elk van ƒ15. De eisch van het O. M. luidde eene geldboete van ƒ5000. Er moeten te Ne w-Y o r k niet min der dan 150 vrouwelijke doctoren zijn, en in verscheidene andere Amerikaausche steden ziju er nog meer. Te Schwerin is dezer dagen een van staatswege ondersteunde vioolmakerssckool plechtig geopeud. Eene snareuvervaardigersschool is nu aan de beurt. Te Inuowrazlow, bij Bromberg, zoo wordt aan de Duitsche bladen bericht, ziju zonderlingerwijze een aantal Israëliethche gezinnen aangetast door de trichinenziekte. Een 27-jarig joukmaii, Spiro genaamd, is reeds aan die ziekte overleden. Do bedoelde familiën stonden bekend als zeer streng in het opvolgen der voorschriften van den Joodscheu godsdienst. De geneeskun digen hebben lot nog toe niet kunuen na sporen, hoe deze ziekeu gekomen ziju aan tri chinen, een ongedierte, dat tot nu toe bij voor keur het varken tot woning koos. Ook de kwakzalver ij gaat steeds vooruit! Iu het Zwitsersche kanton Schvryz wordt nl. thans eene maatschappij op aandeelen tot stand gebrachi, (lie bestemd is geheimmiddclen te fabriceeren en over de wereld te verspreiden. Voorshands zullen de Einsiedler Magen-und Le- benstropfen en dr. med. Wildenmann's Flech- tenheilmittel tot heil des menschdoms worden geëx ploiteerd. Het prospectus belooft het 2- of 3vou- dige van de gewone verdiensten. Een bezoek van eene jonge ljseuwin kreeg Zaterdag de machinist iu eene drukkerij te Poitiers in het Zuiden van Erntrkrijk. De man stond rustig bij zijne machine, toen eensklaps eene jonge, prachtige leeuwin kwam binneuloopeu eu hem de hand ging lekken. Het dier ging bedaard zitten en keek met eene aandacht, een betere zaak waardig, naar het ronddraaien der raderen. Door die bedaarde hou ding van 'liet dier kreeg de man allengs zijne tegenwourdigheid van geest terug en streeldj het als een houd. Het dier was uit eene menagerie oulsnapt en had weinig lust ziju meester te volgen, die het weer op zijne bestemmingsplaats terugbracht. Zekere Sandoz, een Duitsoher, die te Parijs aan beurszaken deed, is met ach terlating van een deficit VHn bij de 100,000 franks verdwenen. Bij eene huiszoeking voi d de politie slechts 35 centimes in de brandkast. Te Par ij s vertoeft thans een Oos- tersche Vorst uit Engelsch Oost-Indië, de Maba- radja van Barbara, een man, die schier onmetelijke schatten bezit. Een schilder van naam heeft hij de taak opgedragen zijn levensgroot portret te vervaar digen en dagelijks bezoekt hij hem iu zijn atelier in gala-kostuum, dat met diamanten en brillanlen ter waarde van ruim één millioen p. sterling is versierd. Gelijk uit Parijs wordt gemeld, wordt het atelier, dat zich in een der voorsteden van de Franscha hoofdstad bevindt, door eenige agen ten van politie bewaakt tijdens hij zich daar bevindt. Napoleon geslagen. Een der poëten van het eerste Keizerrijk, Lemercier, schreef een vervelend treurspel, waarvan de held Christoff.1 Columbus was. Toen Lsmerciers schepping werd opgevoerd, floten de studenten haar krachtig uit. Napoleon was zeer met den dichter ingenomen eu zoodra hij vernam, dat de tragedie uitgefloten was, gelastte hjj, dat zij ten tweeden male zou worden gegeven. Het resultaat was hetzelfde. De Keizer werd nu woedend. Hij verordende, dat het treurspel ten derden male zou worden gispeeld en begat zich naar den schouwburg; de bajonetten zijner grenadiers glinsterden in de zaal. Het eerste en het tweede bedrijf werden zwij gend aangehoord. Het was gedurende het derde, dat het tumult beide keeren het hevigst was geweest. Toen het gordijn voor de derde maal werd opgehaald, boog Napoleon over den rand der loge heen, en zag naar de studenten; ten einde zich er van te overtuigen of enkelen het zouden wagen, niettegenstaande zijne tegenwoordigheid, in verzet te komen. Maar wat moest hij aanschouwen Het geheele parterre, van de voorste bank tot de achterste, zat met slaapmutsen op en scheen iu diepe rust verzouken. Dat schouwspel was zoo dwaas, dat Napoleon toch moest lachen eu het opgaf, deze tragedie te redden. Bjj een landbouwer te II aarle m- mermeer is ongeveer 200 pond vleesch be- uadeid, wegens veizuimde aangifte voor den ac cijns. Het vleesch is bij den rijksontvanger ge deponeerd om publiek te worden verkocht. Te Par ij s woonde een bankier, Mirès geheeteu, wiens naam langen tijd door zeer geruchtmakende processen en door zijn groote zaken op aller lippen was. Dezer dagen nu is de rijke koopman G. ge storven, die hem eens eene even karakteristiek als naïef antwoord gaf. Op zekeren morgen toch kreeg Mirèr, opstaaude, 'tin zijn hoold om een graf op Père Lachaise te koopeu. Men verwees hem naar den heer G., die twee grafkelders had en wegens familie-omstaudighedeu, te veel om op te noemen, niet ongeneigd was er een over te doen eu den andereu, waar hij zelf weuschto te rusten, te houden. Mirès begaf zich tot dien koopman, zond zijn kaartje vooruit en werd met groote hoffelijkheid ontvangen. Nauwelijks had hij echter zijn voornemen te kennen gegeven, of de heer G. schudde ontken nend met het hoofd en autwoordde, dat de zaak onmogelijk was. Mirès vroeg waarom. Wel was het antwoord dat is een voudig; ik wil niet zoo'n rumoermaker naast mij hebben liggen. Voor de rechtbank van Middlesex (Londen) stond dezer dagen zekere William O' Brieu terecht, die reeds 200 vroegere vonnissen achter den rug had. Hij had nu twee groote glasruiten stuk geslagen, om in de gevangenis onder dak te komen. Hij kreeg ziju zin; zijn «onnis luidt 12 maanden gevangenisstraf met dwangarbeid' De profession e e 1 e bokser J. L. Sullivan, Zaterdag jl. uit Boston te Liverpool aangekomen, vertrok Maandag van daar naar Londen. De trein moest daar te half vier aan komen, doch was een kwartier te laat. Lang (oor zijne aankomst had eene groote menigte sport liefhebbers zich in het Euston-station verzameld, en toeu de trein binnenstoomde waren er min stens 8000 personen, waaronder vele collega 's van Sullivan. Zoodra de trein stilhield was het een gedrang van belang bij het rijiuig waarin de groote man was gezeten. Zoovele personen als er konden komen, klommen op het dak, anderen klommen op omnibussen en andere rij tuigen, afsluitingen werden omvergedrougen of gebroken en de opgewoudenheid was buiten gewoon. Toen Sullivan uit deu waggon steeg, werd hem door een zijner bewonderaars een bloemrui ker aangeboden en werd hij herhaaldelijk en luide toegejuicht. Hij steeg in een rijiuig, dat voor hem gereed stond, eu begaf zich naar het kantoor van het blad The Sportsman, waar we derom eene ontzaglijke menigte bijeenkwam, die hem onophoudelijk toejuichte. Dat is de ontvangst, welke men in Londen ten man bereidt, die zich op niets anders dan op sterke en geoefende spieren kan beroemen! Er is nu te Par ij s eene bizondere brigade van politie-ageuten 10 iu elk arron dissement belast met het waken tegen bede larij op straat, welke iu den laatsteu tijd aldaar zeer is toegenomen. Verleden week Vrijdag en Zaterdag, weiden er niet minder dan 200 be delaars opgepakt. In het lloyal Aquarium, te Londen geeft nn de Scheerkampioeu Teddy Wiek open bare voorstellingen. Maandag hield hij daar op het tooueel een wedstrijd met Markey. In vijf minuten werden daar 20 mannen geschoren, eu wel 11 door Wiek en 9 door Markey. Wiek schoor daarna, als toegift, met een blind doek voor de oogeu, nog drie personen, zonder hun een schram te geven. Om toeschouwers te vinden voor zulke voor stellingen, moet men te Londen wezjn en om zich aan het mes van een gebliuddoekten baard scheerder toe te vertrouwen, moet er stellig een van de //vijf" aan den loop zijn 1 Te Utica, in denAmerikaanschen Staat New-York, zijn drie tappers, die op Zondag drank verkocht hadden, deswege tot dertig da gen gevangenisstraf met dwangarbeid (steenen kloppen) veroordeeld. Eene piano, die 40,000 dollars (f 100,000) kost, heeft da millionair Marguand teNew-York voor zich laten maken. Het instrument, van de firma Steinway St Sons, is omsloten door eene prachtige kast van ebbenhout en ivoor, welke te Linden vervaardigd werd bij de firma John stone Norman Sc Cy. Het drkstuk is aan de binnenzijde versierd met schilderingen van Alma Tadema en Meiasonier, De beruchte Cesar Timmermans, die twee jaren geleden twee leden der familie Van Oppen .te Maastricht vermoordde en daar voor levenslange gevangenisstraf ouderging, is Dinsdag in de gevaugenis te Leeuwarden over leden, naar men "\nededeelt na een smartelijk lijden tengevolge van kanker in den mond. Een //liraonadebron," moet onlangs in de nabijheid vau de stad Meridian (Missouri) zijn ontdekt. Het water van die bron, dat naar citroenzuur smaakt, met een kleinen bijsmaak van ijzer, moet, met bijvoeging van huik er, eene zeer goede limonade zijn. Zoo althans verhaalt het New-Yorksche blad The Sun. Woensdag isteLübeckeeneGees- teljjke Zuster, van de Orde der //Barmhartige Zusters". De overledene Zuster Maria Eimentru- dis was nl. wegens haar onvermoeid verplegen van gewonden iu den oorlog van 1870/71, be giftigd met het „IJzeren Kruis" aan het witte lint. De Heer L. F. J. Zuur, de vroegere eigenaar van een der eerste hotels te 's Graven- hage eu van het hotel „de Keizerskroon" te Amsterdam, heeft thans het bestuur aanvaard van het zeer fraaie en confortable Hotel-gami- Huffuagel, in de Plantage Frausche, laan, te Amst., een hotel, 't welk eene uitstekende reputatie be zit en herhaaldelijk door tallooze reizigers en toeristen bij voorkeur werd bezocht. De heer Zuur heeft geen kosten gespaard om het reeds zoo fraaie hotel te restaureeren. Aan den heer Jos. Samson te Utrecht, die zich op het gebied der stoffage, door ziju aristieken eu fijnen smaak een uitstekenden naam verwierf, werd dit werk opgedragen. De 45 salons en kamers, welke het hotel bevat, zijn alle opnieuw gestoffeerd, op eene wijze, die den Heer Samson tot groote eer ver strekt. Voegen wij hierbij, dat de heer Zuur als hotelier ziju sporen heeft verdient en door zijne groote accuratesse en voorbeeldige zorg voor den goeden gang van zaken bij duizenden in den lande en daarbuiten allergunstigst bekend staat, dan meenen wij eene schoone toekomst aau de onderneming van den heer Zuur te mogen voor spellen. Wie gedureude korteren of langeren tijd in de hoofdstad verblijf wenscht te houden, neme zijn intrek in dit voortreffelijk hotel. Men is er tout a son aise. Doe voor God alles wat gij kunt, eu Hij zal voor u doen wat gij uiet kunt. God is meer bereidvaardig om ge- uade te scheuken, dan wij out die te ont vangen. Nederigheid is eene even zeldzame als groote deugd. Zielloos is het meuschelijk woord het wekt geen leven, tenzij het Godde lijke woord zich daarmede vereenigt. Te veel kastijden verraadt in den be stuurder meer ongeduld, dan ijver voor de tucht. Wereldsche vermaken ziju zwakke kunst middelen om vreugde te verschaffen; slechts voor eene kleine poos weren zij de droef heid eu de zielesmart, die er door gestild, uiet weggenomen is; zij zal heviger terugkee- reu, indien zij haar geneesmiddel niet vindt iu het onveranderlijke Goed. In de rechtszaal. Rechter (streng). Ik geloof niet, dat wij elkander voor 't eerst zien. Be schuldigde. Dat is best mogelijk. Maar ik zie geen kans om de gezichten te onthouden van al de rechters, met wie ik in aanraking kom. Voorspeld. Waardin (tot haar man in den kelder.) „Man, kom gauw boven, ze beginnen te vechten." Waard. „Heb ik het niet gezegd, dat de drank te sterk is, er moet nog meer water bij." Verdacht. Twee vagebonden staan op het punt ergens in te breken en bespeuren bij het licht van eene straatlantaren een persoon. Zou 't een diender zijn? vraagt de eene deu audere. Ja, antwoordt deze, de kerel ziet er verdacht genoeg voor uit." Een tafelschuimer. Aan een kunstenaar, die vrij algemeen als tafelschuimer bekend stond, werd met eenige voorzichtigheid medegedeeld, dat zijn intiemste vriend, de bankier S., plotseling was overleden.„Zoo," riep de trouwe huisvriend uit, „dau zal ik voortaan bij ziju broeder giau dineeren." De mishandelde dienstmaagd. (Me vrouw heeft aan Kaatje, om haar geen redui tot klagen te geven, na afloop vau het dessert ook een stuk taart eu een bakje ijs doen bren gen.) Kaatje proeft het ijs en roept vol schrik en ergernis: „Je wordt hier toch letterl'jk als

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2