Bijvoegsel beboerende bij de NIEUWE van Zondag 13 November 1887. Dagelijksch en wekelijksch nieuws. Crisis en malaise, bankroet en kenne lijk onvermogen, valschheid in geschriften en te kort in de kas, oplichterij en ver- valscbing vau koopwaren, zwendelarij en woekerhandel, bedrog en misbruik van vertrouwen, laaghartig beursspel, omkoo- ping van jockeys bij wedrennen, het ver- schacheren van ambten en bedieningen vau nietswaardigen, ziedaar de stramien, waarop de meeste ouzer dag- en weekbladberich- ten thans worden geborduurd. Zelden heeft de dagbladletterkuudige eene andere grondstof, waarop hij ziju pa troon kan uitwerken. De krantenlezer is dan ook zoodanig aan dit soort van lec tuur gewoon, dat hij zich bijster teleurge steld vindt, zoo hij niet een net bewerkt patroon onder de oogeu krijgt, dat hem voorstelt: eene werkstaking, een conflict van fabrikanten en fabriekwerkers, stakiug van betaling en frauduleus bankroet, oploopen en sameuscholiugen van broodeloozen en werkeloozeu, nette lui, die met de noor derzon vertrekken, het aan-den-haal-gaan vau met geld uitgezonden bedieudeu, het zoek-rakeu van een directeur of outvauger, een aanzienlijk te kort in de kas achter latende, eene vervalsching van koopwaar of erger iiog van de alleroumisbaarste le vensmiddelen. &au het hoofd van deze patronen wordt door sommige letterkundigen der pers nog een politiek patroon geleverd, dat iu den laatsteu tijd, bij gebrek aan beter, ook al op stramien van bedrog en schandalen moet uitgewerkt worden. En zoo lang wij het voorrecht hebben te leven onder liberale Regeeringen, die voor goed gebroken hebben met de voor- oordeelen en ongerijmdheden (sic) van godsdienstige overtuigingen, zullen da jour nalisten genoodzaakt zijn hunne hoofdfi- gureu en randversieringen op stramien van schandelijk bedrog, sluwe list en ruw ge weld uit te werken. Onze verlichte, ontwikkelde beschaving wil liet zoo. Daniël Wilson in den leeuwenkuil. Het Parijze'r schandaal, de zwendelarij met ordeiiuteu heeft grooter afmetingen gekregen dan men aanvankelijk had gedacht. Niet alleen zijn er mannen van de eer, Generaals en aanzienlijke dames in betrokken, maar zelfs de schoonzoon van den Presideut Grévy, Daniël Wilson, is niet van schuld vrij te pleiten. Onlangs is hij als Afgevaardigde der Ka mer door zijn kiezers ter verantwoording of' ter rechtvaardiging opgeroepen. Aan die oproeping gaf hij gehoor. Hij verscheen te Tours voor zjjne kiezers. Aller- hachelijkst was zijne positie. .Hachelijker dan die van den profeet Daniël te midden der leeuwen. De vragen, die den heer Wil son gesteld werden, wilde of kon hij niet beantwoorden. Hij maakte allerlei uitvluch ten. Men verzocht hem zich te rechtvaar digen in zake de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Hij verdedigde zich zoo goed hij kou. Het rumoer, dat inmid dels in en buiteu de zaal heerschte, kwam hem goed te stade. Van de verwar ring maakte hij gebruik om' zich aan zijne lastige oudervragers te onttrekken. Bleek als eeu lijk, verliet hij do zaal. Later is hij tot bekentenis gekomen. Het dossier Dreyfusdat hij jaren lang in bezit hield, heeft hij teruggegeven. Het was bij vergissing bij 't verhuizen tusschen zijne papieren geraakt. Zulke dingen ge- beureu wel eens meer, zelfs in Limburg. Ook heeft hij den Minister Rouvier 40000 frauks aangeboden ter vergoeding van ontdoken frankeergelden. Eu zulk eeu rnau, die bekent, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het ver duisteren van een dossier, die bekent mis bruik te hebben gemaakt van den presi- dentenstempel om het laud voor 40000 franks te benadeelen, zulk eeu mau laat men vrij Eeu man, die daarenboven beschuldigd wordt van ontduikiug van registratie in de zaak Dreyfus, van het verschacheren vau ambten en aecoratiën, met name het benoemen vau een betaalmeester op onregel matige wijze, van het uitoefenen vau pressie ten bate van bepaalde drukkerijen, zulk een man is nog altoos op vrije voeten. Zulk een man zoekt men', nog vrij te pleiten. Eeu arme drommel, idie uit' nood een brood steelt, wordt onmiddellijk gearres teerd en achter het slot Egezet. Hoeveel te eer moest men zulke schurken, die de wet ten helpen maken, die zich in weelde ba den, achter slot en grendel zetten.* Als zulke dingen ongestraft blijven,jhoe is het dan mogelijk, dat het volk nog eer bied voor de wet heeft? Als men door allerlei voorwendsels van schijnrecht zulke mooren wil blank vvasschen, wat moet er dan van het rechtsgevoel hier natie op den duur te recht komen? Als daar nog bij komt, dat de leer »ni Dieu, ni maitre«, noch God, noch meester, tot |de lagere volks klasse doordringt, dan wordt 't een mooie boel. Wee dan den bezitters! Wee dan den kapitalisten De Irenische. Hoe strijdlustig sedert jaren herwaarts de Köln. Zeitung tegenover de Katholieken moge geweest ziju; hoe verwoed zij ook moge gevochten hebben tijdeus den cultuur strijd; hoe valsch en lasterlijk ook hare berichten nog tijdens de laatste Versamm- lung der Katholiken Deutschlands te Trier mogen geweest ziju, zij vertoont zich tnaus HÜRLMStHI O O 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5