tegenover de Katholieken met een zeer Irenisch gelaat. Zij preekt vrede. Zij treedt op, de oude tante, als zedepreekster. Zij durft zelfs eene soort boetpredikatie tot de heeren liberalen houden. Zij beweert, dat het de dure plicht is van ieder oprecht liberaal, van ieder oprecht vaderlandslie vend burger (dat toch zijn de zoogenaamde nationalenals ik me niet vergis) de strijdaks onder den grond te stoppen, en voortaan al les te vermijden,wat de Katholieken in hunne Godsdienstige overtuigingen kan kwetsen. Ligt in deze woorden niet de beteekenis, dat zg het tot nog toe niet heeft gedaan? Yerder spoort zij aan om alle kerkelijke gezindten op onpartijdige wijze te be handelen. Gij deedt het dus tot hieraan niet? Yerder wil zij, dat allen zich met kracht en geweld zullen verzetten tegen elke aan sporing van godsdiensthaat. Dat is zeker aan het adres van den Evan- gelischen Bond, den heer Thümmel en zijne aanhangers. Maar het komt uog mooier; hoort! hoort! >Het liberalisme heeft de belangrijkheid en de noodzakelijkheid van het godsdienstige leven ingezien, het moet rekening houden met de elementaire gevoelens van het volk, en niet alleen aanerkeunen dat ideale, grandiose krachten daarin verborgen liggen, maar het moet in aanmerking nemeu, welke kracht in het absurde, ongerijmde ligt opgesloten. Hetzelfde godsdienstige leven, dat in het begin van den volzin belangrijk (wichtig) en noodzakelijk is, wordt bij 't slot absurde, ongerijmd. Een denkend lezer kan zulke bespot telijkheden alleen doen rijmen. Ne forgons pas nos opinions, nous 11e dirions que des absurdités, zou La Fontaine zeggen. Verder heet het: »Het Duitsche libera lisme mag en kan zijn oorsprong niet ver geten, maar het moet zich meer welwillend en verdraagzaam toonen ten opzichte van de godsdienstige mauifestatiën in het volks leven.* Het liberalisme deed zulks dus tot hier aan niet? Vooral moet het vermijden, om ter wille van zijne philosophie, wijsgeerige denkbeelden oppositie te maken tegen his torische traditiën of overleveringen. Hoe lief! Ter wille van den vrede zal het liberalisme zijne wijsgeerige opiuiën onder de korenmaat stoppen. Eindelijk heet het: Niets zou betreurenswaardiger, noodlot- liger zijn, dan het liberalisme met hot protestantisme te vereenzelvigen. Deze laatste tirade heeft zeker geen an der doel, dan om'de Katholieken te winnen. In de protestantsche Reichsbote krijgt de Kölnische wegens dit geschrijf geducht op haar dak. Het ware te wenscheu, zegt de Reichsbote dat het liberalisme de zaken, den gods dienst betreffende, enkel objectief behan delde. Het liberalisme is dus niets anders dan eene secte, afgescheiden van de chris telijke Kerk; het berust enkel op philoso- phische meeningen; het bekent zelfs geene' godsdienstige grondbeginselen te bezitten maar het is wel zoo goed rekening te hou den met elementaire godsdienstige meeningen, en deze te erkennen als eene macht van het ongerijmde. Zoo lang het liberalisme blijft, wat het volgens eigen bekentenis tot nu toe was, zegt de Reichsbote kan (kein positiver Christ) geen overtuigd Christen, hij moge protestant of katholiek zijn, zich onder zijn vaandel rangschikken, want daardoor wordt hij noodzakelijker wijs een aanhanger van de philo30phische leerstelling, die elke gods dienstige overtuiging uitsluit. Een streng woord aan het adres der heeren liberalen, maar is het daarom min der waar? V. W. GEMENGDE BERICHTEN. echtpaar, zeer eenvoudig gekleed. De ovetige pas sagiers onderhielden zich zeer aangenaam met het vroolijke, opgeruimde paartje en eene Italiaansche dame, brzilster van een landgoed, noodigde beiden uit, tot een bezoek op hare villa. Een paar sta tions voor Milaan kwam de conducteur in den waggon en bood den jongen man met eene diepe buiging een telegram aan. Nieuwsgierig vroeg de jonge vrouw haar echtgenoot, wat er iu het tele gram stond, waarop hij antwoordde: Koning Hum- bert en zijne gemalin noodigen 01:9 uit om eenige dagen bij hen op Monza te komen logeereu." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 12 November. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig on derhoud der Rijks-havenwerken op het eiland Terschelling, provincie Noord-Hol land. Raming ƒ9500 per jaar. Minste in schrijver de Heer M. Daalder, te Terschel ling, voor ƒ8050 oer jaar. Voor de door B. en W. gehouden aanbesteding van het vegen en schoonhou den der schoorsteenen van eenige stads- gebouweu, aanbesteed iu 2 perceelen en voor 5 jaren, zijn 2 inschrijvingen gedaan. De laatste is van den Heer J. J. Ravelli, en wel het 1ste perceel voor f 33,44 en het tweede perceel voor ƒ15,40 per jaar. Uit spraak Donderdag a. s. In liet He ere u-L ogement te A m- sterdam is dezer dagen ojj eene publieke verkoo- ping van oudheden een gouden bonbonnière met diamantjes verkocht voor den kolossalen prijs van f1700. Er zijn rotsen, waarvan de omtrek aau het profiel van menschen doet denken. Wie in het Salzkammergut de Trauensee bezocht heeft, zal zich het liggende profiel van Lodevvijk XIV herinneren, waarmede de rotsomstreek werkelijk eene treffende gelijkenis vertoont, en ook de Na- poleousteen in Thüringen zal aan velen bekend zijn. Thans moet men in het dal, dat door de La- vant van Karinthië doorstroomd wordt, eene rots hebben ontdekt, die sprekend het silhouet van "Richard Wagner te aanschouwen geeft; baret, scherpe neus, karakteristieke kin, kortom het ge- heele profiel. De rots heeft nu ook diens naam gekregen. Het gemeentebestuur van Saint- Ouen is weer uit zijn verband. Twee adjuncten hebben hun ontslag aan den Maire gezonden. Deze laatste, een smidsknecht, heeft krachtens de wet, een raadslid met den burgerlijken stand belast omdat hij overdag moet werken. The Dramatic Review verhaalt eene aardige geschiedenis van Eranz Liszt uit den tijd, toen hij voor vijftig jaren in Duitschland rond reisde en concerten- gaf. In een klein stadje wordt hem een concert gevraagd; de alom gevierde musicus vreest reeds, dat geen zaal groot genoeg zal zijn om zijn pu bliek te bevatten en er komen nauwelijks veertig menschen! De concertgever wacht, wachter komen geen menschen bij en eindelijk begint hij. Na korteu tijd gespeeld te hebben, midden in eene phantasie op airs uit Don Juan, houdt hij op, groet het publiek beleefd en zegt: „Dames en heeren, ik veronderstel, dat gij evenals ik, nu genoeg muziek gehad hebt; mag ik u beleefd verzoeken, mij de eer aan te doen, met mij te soupeeren?" De uitnoodiging werd aangenomen, het souper was zeer gezellig en bij het concert op den volgenden avond waren er tweeduizend personen. D e Pester Lloyd deelt mede, dat Baron Hirsch te Weenen, 100 millioeu florijnen ter be schikking heeft gesteld van de verschillende Is raëlitische instellingen van weldadigheid in Europa. Een nieuw soort klavier werd dezer dagen te Amsterdam aan belangstellenden vertoond, en de heer Paul Von Jankó, die het heeft uitgevonden, gaf er eene uitvoering op. Men kan op dit klavier meer toetsen omspannen, daar deze zich dichter bij elkaar bevinden dan bij eene gewone piano; ook loopt men minder kan9 twee toetsen tegelijk aan te slaan, daar deze ronde zijden hebben. De stemvoering kan men beter laten uitkomen (zooals ook door de fuga van Bach getoond werd), wijl men met de handen boven elkaar de verschillende klavieren kan be spelen. De Weener dagbladen verhalen een klein spoorwegavontuur, waarin Prins Lode- wijk Ferdinand van Beieren, de zoon van den overleden Prins Adelbert de hoofdrol vervult. In den sneltrein naar Milaan bevond zich een jeugdig „Niet zoo bluffen, waarde heer", met deze woor den mengde zich nu een Duitscher in het gesprek; 11 maak dat anderen wij9." //Lachend haalde de jeugdige reiziger een vi sitekaartje uit zijn zak en het den Duitscher overreikende, zeide hij: ffWij vergaten ons voor te stellen: Prinsen Prinses Lodewijk van Beieren.// De Italiaansche dame, die hen had uitgenoo- digd, hernam nu: /Tegen zulke concurrenten kan ik niet op, nu zal u zeker bij mij niet meer willen komen?" //Welzeker", zeide de jeugdige Prinses; „ik zal u zelfs verzoeken ons eene lekkere polenta voor te zetten." Uit het kantoor van den ontvan ger der directe belastingen te Groningen, is door het verbrijzelen van eene glasruit eene som van ƒ3000 ontvreemd. Op de markt te Nijmegen is weder om eene arbeidersvrouw door de politie betrapt op het verkoopon van eene soort van vet, waar aan door kleursel het voorkomen van echte boter was gegeven, voor natuurboter. Om de koopers te verschalken, had zij zich in de plunje van eene boerin uit de omstreken gestoken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6