B i E SM Ij A N 1), wfcrdt opgewogen door eene, in het gun stige geval slechts korte verdaging vau het noodlottige einde. Dit is op het oogenblik het gewichtige punt van overweging. Men moet hierbij niet vergeten, dat ook over het hoofd van den grijzen monarch reeds de schaduwe des doods zweelt en het belaug des rijks dus medebrengt, dat de jeugdige Prins Wilhelm zich zooveel mogelijk vertrouwd maakt met de staatszaken, tot wier behan- handeling hij thans plotseling veel vroe ger schijnt te zullen worden geroepen dan anders het geval zou geweest zijn. In de Duitsehe geleerde wereld is een groote strijd ontstaau over het nut van eene uitwendige operatie bij kanker in het strottenhoofd. De beroemde Mun- chener professoren Oertel en Nussbaum verklaren zich daartegen, omdat daarbij te groot plotseling gevaar is, zonder blij vend nut. Prof. Schnitzler daarentegen ver klaart zich bepaald daarvoor. In de ge- heele Duitsehe en Oostenrijksche pers we melt het daarover van de heftigste polemiek. De Norddeulsche Allg. Zeit. meldt, dat de Rijkskanselier op bevel des Keizers in het begin dezer week naar Berlijn komt. De heer Wilson heeft met vrouw en kinderen het Elysée te Parijs verlaten en zijn intrek genomen in zijn hotel van de Avenue d'Iena. In eene openbare vergadering te Parijs, waaraan een paar duizend personen deel namen, behoorende tot de verschillende schakeeriugeu der revolutionnaire partij, is besloten een barricaden-comité te vor men, iudieu Jules Ferry, bij het aftreden van den Heer Grévy, tot President der re publiek mocht benoemd worden. Aan den Univers wordt uit Rome ge meld, dat 's Pausen Staatssecretaris een gewichtig stuk voorbereidt in antwoord oq de verklaringen van den Minister Crispi in diens onlangs te Turijn gehoudene rede. Het is nog niet uitgemaakt, of dit stuk al dan niet verschijnen zal in den vorm eener diplomatieke nota aan de Pauselijke Nuntiussen. Men zegt anderzijds dat Z. H. Leo XIII zelf de gewichtige zaak zal behandelen in de allocutie, die Z. H. naar men gelooft, zal uit spreken in het aanstaande Consistorie, dat waarschijnlijk den 25sten dezer maand zal gehouden worden. De Times meldt, dat volgens be sluit van den Gouverneur van den Kauka- sus, alle joden, ten getale van zesduizend, uit Tiflis zullen gezet worden. Een machinist van den Russischen Zuidwesterspoorweg, Belinski genaamd, is onlangs als nihilist gevangen genomen en te Kiew opgesloten. Hij moet bij de spoorwegmaatschappij in dienst getre den zijn, om tegelegener tijd te helpen bij een aanval op een trein. Te Kiew en Odessa zijn achttien personen, met wie Belinski in betrekking bleek te staan, ge vangen genomen. Vijf Itaüaansche pakketbooten zijn eergisteren naar Masmwah vertrokken met drie bataljons infanterie, een bataljon bersaglieri, éene batterij berggeschut en éene compagnie der infirmerie. GEMENGDE BERICHxEN. Blijkens bericht van Zr. Ms. Minister-resident te Madrid is in het Spaansche Staatsblad een Koninklijk besluit verschenen, houdende maatre gelen tot regeling van het vè?voer en den verkoop van alcohol in Spanje, in verband met de zorg voor de volksgezondheid. Volgens dat besluit wordt alcohol van vreem den oorsprong bij invoer in Spanje onderzocht, en wanneer hij zich niet in aethiel toestand be vindt, op kosten der importeurs ongeschikt ge maakt voor inwendig gebruik, tenzij de voor keur worde gegeven aan weder uitvoer, welke de»verlar.gd onder de noodige waarborgen wordt toegestaan. Bijna alle rijksambtenaren der rechterlijke en administratieve macht te 's-Hertogenbosch hebben een adres aan Z. M. den Koning getee- kend, verzoekende dat eindelijk het hun mede toebehoorende fonds: Pensioenfonds voor Bur gerlijke ambtenaren ook dienstbaar worde ge maakt voor de weduwen en weezen dier ambte naren, daar de interest van dat fonds, nu be dragende bij de f35,000,000, met eene kleine doorloopende korting op het traktement dier ambtenaren genoegzaam zoude zjjn, om aan het opgegeven doel te beantwoorden. Het Staatsblad no. 193 bevat de wet van den 6den November 1887, houdende ver anderingen in de additioneele artikelen der grondwet. Ernstig is door de Begeering overwogen of ook hier te lande, evenals in Italië, de Bijks- postspaarbank zou kunnen worden benuttigd tot het rentegevend beleggen van de geconsigneerde gelden. Alvorens omtrent die vraag eene be slissing te nemen, wenscht zij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging en verlenging van hot octrooi der Nederlandsche Bank at te wachten. Een wetsontwerp is bjj de Begeering in bewerkig, waarbij vrijstelling van grondbelasting wordt verleend voor scholen, behoorende aan vereenigingen, welke als rechtspersoon zijn erkend. Eeue commissie van ingenieurs 'al in het laatst dezer maand uit New-York naar Nicaragua vertrekken, om de richting vast te stellen vati het daar te graven kanaal. De kosten van dat kanaal, dat natuurlijk het Pana ma-kanaal coucurentie zal aandoen wordt, geraamd op 50 miliioen dollars. Men verwacht, dat het in zes jaren zal voltooid zijn. Eeu nieuwe tak van „nijverheid" is te Amsterdam in exploitatie gebracht. Een als schipper gekleed man vraagt in een kleinen winkel eene nogal groote hoeveelheid van eenig artikel. Als zooveel uiet voorhanden is, belooft hij trgeji den middag terug te komen, daar hij toch nog in de stad iets heeft te ver richten. Weiuig tij Is later komt iemand den winkel binnen en biedt een partijtje te koop aan van het kort te voren gevraagde artikel. De winkelier, „blij dat het zoo treft," koopt, maar de schipper laat zich wachten, en bij nader ouderzoek blijkt den winkelier, dat. hij zelfs mst het artikel is beetgenomen. Zoo ging het althans met eeu winkelier, die pakjes chocolade van het gevraagde merk drie A-tje8 kocht, terwijl het bleek, dat die pakjes grootendeels sago bevatten. Een Duitsehe boer heeft zijne dochter op haar verjaarfeest eene pianino gekocht. Toen de muziekmeester het instrument zal be proeven, zegt de boer: Je moet er nou niet zoo met beide handen op kloppen, anders zal m'n dochter het ook doen en dan is het ding gauw kapot!" De heer J. Bernard Springer, a r- chitecl te Amsterdam, heeft met een paar zijner vakgenooten het voornemen opgevat om te Brus sel op de aanstaande tentoonstelling een Vlaamsch marktplein te bouwen in den geest van het markt plein te Amsterdam. Daartoe heeft hij zich gewend tot het uil voe rend comité der tentoonstelling te Brussel, en dit heeft den heeren Springer c. s. een terrein ter beschikking gesteld, groot 9000 vierkante meter. Het is gelegen in de onmiddellijke nabijheid en rechts van den hoofdingang aan het einde van de Rue de la Loi. Nadat zij zich van den steun van eenige firma's te Amsterdam hadden verzekerd, hebben de ont werpers eene circulaire iu Nederland verzonden, waarin zij wijzen op de voordeelen van de ten toonstelling, die zij voornemens zijn op het markt plein te houden, namelijk: Lo. eene groote ver mindering in den prijs van terreinhuur; 2o. eene bezuiniging voor itderen exposant in de kosten van het bouwen. Zonderling incognito. Volgens het aan- plukbiljet van het circus Krembser, geniet men daar op dit oogenblik de „Production" van eene schoolrijderes „uie von einer anderen Dame gesehen"! De Keizerin van Brazilië ver- scheen onlangs op een schitterend feest te Can nes met een oenvoudigen schildpadden waaier. Men vroeg haar of zij geen waaier had vervaardigd van de prachtige vederen der Braziliaansche vo gels. De Vorstin antwoordde: „Ook ik houd veel van die prachtige vederen, ik heb er ook vele, doch zij behagen mij slechts ouder éen vorm." Toen men haar vragend aankeek, voegde de Keizerin er bij: „Die vederen behagen mij siechls aan het lichaam der vogels, die rustig op de takken der hoornen in mijn tuin rondhuppelen, maar nooit dacht ik er aan hen van hun tooi te berooven om er mijn waaier mede te sieren." Eeu druiventros van meer dan een voet lengte, met druiven als duiven-eieren, en ter zwaarte van 8 ons 7 lood heeft de steen bakker Bölrler te Anselfiugen iu zijn wijngaard geplukt. In een artikel over de slechte gewoonte van le haastig eteri, verhaalt de Wie ner Extrapost het volgende: „Koningin Louisa, de moeder van Keizer Wil helm, hoorde er eens over klagen, dat de Prin sen, die bizonder veel van fruit hielden, perziken, pruimen en appelen le schielijk achtereen ge bruikten. Dadelijk gaf de Koningin bevel dat van nu aan elke vrucht, die voor de Prinsen bestemd was, iu dertig papieren gewikkeld moesten wor den; het losmaken van al die papieren was het zekerste voorbehoedmiddel tegen de gewoonte van de vrucht te schielijk op te eten. De Keizer, die de nagedachtenis zijner moeder hoog in eere houdt, herinnert zich nu nog dezen maatregel en zegt dikwijls schertsend: „lu mijne jeugd werd het mij niet gemakkelijk gemaakt; zelfs het genot van door eeu zuren appel te bijten kostte mij heel wat welk." Wijlen de Heer Matthew O'B e i 11 y Dease, een Ier, tehuis behoorende in liet Graaf schap Louth, Ierland, en eertijds lid van het Parlemeut, beeft bij testament (eigenhandig ge schreven), behoudens eenige legaten, zijn geheele vermogen (ongeveer 44,000 of 528,000) ver maakt. aan den Minister, die tijdens z(jn overlij den 's lauds financiën beheerde, om het bedrag te gebruiken tot delging der nationale schuld. Eeu knaap uit Ehelbun, eeue stad niet ver van Damascus, had zijne hand iu eene kruik met nauwen hals gestokon, om er noten uit te nemen, en kon de hand er niet weer uit trekken toen zij gevuld was. Op zijn geschreeuw kwam iedereen aanloopen en meu overlegde wat er aan te doen was. „De hand moest afgehouwen worden", gaf de Mudabbir (de eerste overheids persoon) van het stadje, te raad. Gelukkig kwam er een vreemdeling aan, die het gevaar afwendde door deu knaap te bevelen de noten te laten vallen en zoo zijne hand er uit te trekkeu. Een ander bewoner van Ehelbun bracht op sijn ezel eene vracht hout naar de stad, maar onderweg werd zijn ezel vermoeid. Daarom nam hy hem den last af, belaadde zichzelven er mede er. ging toen op den ezel zitten eu zoo kwam hij in de stad. Een wild dier in meuschelijke gedaante heeft te Luguano zijl vader en stief moeder met een ijzeren staaf doodgeslagen. Iemand adverteert eene steenfa- briek op de volgende zeker orgineele manier: „Dit is de eenige fabriek, die ia de geheele streek nog niet voorhanden is." Eu nochtans wil hij ze verkoopeu Voor ambtsreizen naar IJzendijke plegen de leden van den Baad van Hoofdplaat de kosten van een rijtuig in rekening te brengen aan de gemeentekas. Toen de heer A. J. V«r- planke in het voorjaar, voor de miiitie-loting, dat reisje met zij a eigen rijtuig had gedaan, wildo hij echter de f 4.50 reiskosten aan de gemeente niet schenken; hij maakte dus eeue declaratie op, maar onderleekeude die met deu naam van een huurkoetsier, en het gevolg »au de inha ligheid is, dat de Heer V. nu door de Bechtbank te Middelburg is veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf wegens valschheid in geschrifte. Te Maasdam heeft een wethouder, die te veel gebruik had gemaakt van de „ver gunning", het nieuw gebouwde „hok" voor dronk aards ingewijd. Hij heeft, uiet onverklaarbaar, reeds ontslag uit zijn ambt aangevraagd. In Erankrijkis men voornemens.de emigratie van particulieren naar Nieuw-Caledonië en Cayenne (Guiana) met kracht te bevorderen, en aan geschikte kolonisten grond in erfpacht uit te geven, om dien bij kleine afdoeningen in hun eigendom te doen overgaan, nadat de ter reinen door de reeds aanwezige gedeporteerden in behoorlijken staat en voor deu landbouw geschikt zijn gemaakt, behoorlijke wegen zijn aangelegd en de noodige woningen voor eene kolonie van 500 a 600 personen, die door de Begeeiing daar toe geschikt worden geoordeeld, Behalve dat iu genoemde landstreken bij zulk eene door deu Staat begunstigde kolonisatie het element der ge deporteerden, dat thans overheerscht, iti invloed zal verminderen, hoopt men op eene gunstige ver andering in het algemeen in deu staat der mis dadigers door het voorbeeld van de goedgezinde emigranten. Het plan gaat uit van den onder secretaris van het Eransche Departement van Ma- riue en Koloniën, die zich reeds van de mede werking der Parijsche Kamer van Koophandel heeft verzekerd. D c Societc des Wagon-lits heeft met de betrokken spoorwegmaatschappij schikkingen ge troffen voor het laten loopen van een directer) sneltrein tusschen Parijs en Lissabon. Deze trein bestaat alleen uit slaapwagens, een restauratie- waggon en een salon-waggon, en doet de reis over Madrid, Grenada en Seville in slechts 45 uren. Eeue andere merkwaardigheid op spoorweg gebied is de mede door deze Maatschappij geor ganiseerde Exprbs d'Orient, die den afstand vau Lissabon naar Constantinopel over Frankrijk, Duitschiand, Oostenrijk-Hongarije, Bumenië en en Bulgarije aflegt in 130 uren. Dekasteelen van w (j 1 e n Koning Lodewijk II van Beieren zijn te bezichtigen tegen een entreegeld, 't wélk ten vooideete der erfge namen komt. In den afgeloopen zomer nu werd Herren-Cliiem8ee bezocht door 45,873, Neu- Schwaustein door 16,885 en Luderhof door 12,861 personen. Gevolgen der beschaving. De snel b e- schaafd geworden Cherokets-Imlianeu moesten dezer dagen een nieuwen hoofdman kiezen. Er werden 141 stemmeu uitgebracht op zekeren Meyer. Meu verwacht evenwel, dat er moeilijk heden zullen ontstaan om te weten welken Meyer bedoeld is, want evenals in sommige streken van Duitschiand is de naam Meyer vreeseljjk in ge bruik, Amcyer, Bemeyer, Cemeij r. enz. Meyer, behalve de Meijers, die 't met een letter niet afkunnen eu eeu woord voor hun naam plaatsen. De blinde Italiaanse he kleerma ker waarvan wij reeds vroeger melding maakten, is voornemens eene reis door Europa te maken, ten einde in verschillende buitenlandsche steden proeven zijner bekwaamheid af te leggen. Te Florence vervaardigde hij een compleet stel klee deren voor den directeur van het Bliuden-Mu- seurn waarmede hij zieh deu lof zijner collega's verwierf. Uit de Universiteits-bibliotheek te Bologna worden een aantal voorwerpen, men weet thans reeds vah 900 vermist, welke door den directeur te zijnen bate zijn verkocht ge worden. De zaak heeft te Bologr.a een pijnlijk opzien verwekt. De directeur verdedigt zich met de be wering, dat het alle verouderde werktuigen wa ren, die niet meer werden gebruikt. Te Aubel bij Gulpen wordt in het armenhuis eene ongehuwde vrouw verpleegd, die in de vorige maand den ouderdom vau 105 jaren bereikte. Zij is nog flink van gestel en geniet eene goede gezondheid. Bij bekkenslag heeft een v 1 e e s c fa- houwer te Oud-Beierland laten uitklinken, dal hij het ruudvleesch verkoopt voor 20 cent per 1/2 kilo. De arbeiders jongen M. te Dinks- perloo, prikte een klein zweertje op de lippen open eu overleed ten gevolge van bloedvergifti ging biunen drie dagen. Verschillende Vorsten geven Z.H. den Paus, bij gelegenheid van zijn 60-jarig Pries terschap, kostbare geschenken. Da Keizar van Duitschiand 0. a. zendt Z.H. een met edelgesteenten versierd zak-uurwerk, ter waarde van ƒ10,000; Keizerin Augusta eene verzameling Misgewaden, welke ƒ15,000 heeft gekost. Ko ningin Carola van Saksen zandt een prachtigen porseleinen bak, voor wijwater bestemd, maar nu gevuld met goud, voor eeu bedrag van ƒ25,000 enz. Een ingenieus middel om een stervenden pereboom voor totalen ondergang te bewaren, werd voor twee jaren toegepast door zekeren Chase, te Bistotr. De stam was nagenoeg geheel vergaan, en daarom plantte hij vier jonge pereboompjes vlak tegen den ouden stam aan, sneed de toppen geheel weg, maakte insnij lingeu in den bast van den ouden boom eu griffelde de jonge stammetjes daarop in. De oude zoowel als alle jonge boompjes hieven in 't leven. Hoofdzakelijk trekt nu de vruchtboom zijne sappen uit da jonge stammen. Eene ruime oogst van lekkere peren was dit jaar de beloauing voor de bestede moeite. Dezer dagen zei een landbouwer# „uog een hartje en de beesten kosten weer net' zoo veul as toen ik boer wier." 't Is moeilijk uit te maken hoeveel toec eone koe gold, maar dit is een feit, dat zoo laag als liet ree thans in prijs staat, uiemaud, bijua zoo'11 prijs heugt. Op een boelhuis dezer dagen te Poortugaal gehouden, werd voor flinke melkkoeien slechts even hon derd gulden besteed, en er waren er, die voor f 60 nog niet eens koopers konden vinden. Te Londen wordt een wedstrijd gehouden tusschen twee cowboys te paard, van de Buffalo Biller-tentoonstelling en twee van de beste Engelsche wielrijders. Op den derden dag vvareu de ruiters hunne mededingers 21/2 naijl vooruit. Da kanseu staan 408 tegen 405ys naijl. Het Italiaansche Ministerie van Oorlog heeft aan eene Londeneche firma de ver vaardiging opgedragen van twee luchtballons, de eeu circa 200 eu de ander circa 140 kubieke meter grooi, eu van 200 cylinders voor saamge- perst gas. Een en ander moet aan het eind dezar maand te Massowah worden afgeleverd, en zoo zijn sa mengesteld, dat zij op kameelen vervoerbaar zijn. Te Napels is tegelijkertijd eeue inrichting tot stand gebracht voor de bereiding vau de benoo- digde waterstof, opdat achtereenvolgens eeu zeker aantal cylinders met samengeperst gas naar Afrika kuunen gezonden worden. Men sc hr ij ft uitHaaften-, Voor eenigen tijd zijn in ons dorp vier arbeiders huisjes afgebrand. De herbouw kostte ruim f300. Thans kwam aun het licht, dat een dier huisjes verzekerd was voor f 800 en het meubilair voor f300. Een varkenshokje van riet en bies stond aangegeven als „schuur//. De Utrechtsche Maat schappij, waarbij deze verzekering was aange gaan, schrapte haar. De beroemde chirurg ij u Lange u- beck vertelde een aardigen treK vau een kltin meisje, dat eene operatie moest ondergaan, maar om de eeue of andere noodzakelijke reden daar bij uiet werd geohloroformiseerd. Met hare lie velingspop in deu arm stond het kind de he vigste pijnen met bewonderenswaardigeu moed door. Toen Langeubeck, na afloop van de operatie schertsend zeide: „Kom, geef me nu je pop eens, zij is ziek en moet een been afgezet wor den", barstte het kind iu trauen uit, eu hield de pop vast in hare armen gedrukt, om haar tegen de vermeende operatie te beschermen. Te Maastricht zou Dinsdagavond voor het eerst na de veranderingen, die aan deu schouwburg zijn aangebracht, „La surprise" wor den opgevoerd. De voorstelling begon inderdaad met eeue surprise. Ouder de aangebrachte ver beteringen behoort nl. ook het maken van eeu watergordiju, tot welk einde boven het tooneel eeue pijp is bevestigd, waarmede men in gevat van brand eeu watergordiju kan vormen. On gelukkig echur was de kraan der leiding niet sluitend eu gebeurde het, dat dikke waterstralen het tooueel ouder water zetten. Het publiek kreeg in hel eerste half uur niets te zien dan eene verscheidenheid van emmers, potten, dwei len eu dekens, waarmede men deu watervloed trachtte te stilleu. Dit gelukte dau ook na vele inspanning, err eindelijk kon de aangekondigde surprise wordeu opgevoerd. Omtrent het lot van den gewezea Kapitein Willink Ketjeu schijnen Velen iu dwa ling te verkeeren. Bijna iedereen denkt, dat de klager door de llegeeriug op straat is gezel, zonder eeu cent peusioeu of onderstand hoege naamd, waardoor de man is vervallen tot de armoede, waarvan hij-zelf iu zijue geschriften spreekt. De heer Ketjeu trekt echter wei degelijk pen sioen. Het bedraagt f 1550 'sjaars eu is betaal baar te 's-Hage. Naar aanleiding van eene opm er- king in de N. 11. Ct. over de „geheimzinnig heid" van de benaming „wentelteefjes", wordt aan dit blad het volgende bericht toegezonden: Ook voor mij lag de oorsprong van dezen zonderlingen naam geruimeu tijd in het duister totdat ik dien onlangs in Friesland hoorde ver klaren. Het bewuste gebak prijite op het menu van eene table d'hote te Leeuwarden met deu naam van wentelteveutjes. De gewijzigde uil gang bracht mij op het denkbeeld, dat de naam niets anders is dau eene samentrekking van of eeu uittreksel uit een keukenboek-recept, aldus lui dende: „Neemt een oudbakken sneedje wittebrood, wentelt het eventjes in eeu mengsel vau eieren, melk, etc. etc." Serenaden aan gevangenen. Men moet voor excentriciteiten toch maar in Engeland zija. Maandag-avond had zich rond de gevangenis te Tullamore eene groote menigte verzameld. Eenige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2