Groote Houtstraat 26, SANDERS k Co. Koninklijke Zeepfabriek, ADVERTENTIE N. Openbare Vrijwillige VERHUISD Mej. Chk, H, VAN BREEMEN. LEIDEN, A. s. Zaterdag, 19 November, OPENING GROOTE HOUTSTRAAT 26. Voor geest en hart. Met geld is liet als met den tijd; ver kwist het niet, dan heb ge steeds genoeg. Met de helft der moeite en offers, waarmede vele menschen de hel verdienen, kunnen zij den hemel winnen. Iu de bjj wordt alles in honing ver anderd, in de slang alles in vergift. Men heeft ook bjjeu- en slaugeumenschen. Een penning gespaard, is er twee vergaard. De genialiteit der dommen is het geluk. Levenswijsheid. Een groot wijsgeer zegt in een zijner brieven: »Ik heb u verteld van dien Span jaard, die altijd zijn bril opzette als hij kersen ging eten, opdat zij er grooter en aanlokkender zouden uitzien. Zoo doe ik ook om het meeste genot van geoorloofde geuoegens te smaken; en hoewel ik mijne zorgen niet weggooi, maak ik er een zoo klein mogelijk pakje van, dat ik gemak kelijk kan meedragen en waarvan ande ren geen last hebben. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 15 Nov. Gisteren-morgen bracht zijne Excellentie Mgr. Rinaldini Pauselijk Internuntius te 's Gravenhage, eeu tegenbezoek aan Z. D. H. den Bis schop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bot- temannedie eenige dagen geleden 's Pau sen Gezant in de residentie was gaai; verwelkomen. Aauge'zien er juist eene Kapittel-Ver- gaderiug plaats had, nam de Hoogwaar dige Bisschop van Haarlem de gelegenheid te baat de Hoogeerwaarde Haereu Ka nunniken zijner kathedrale kerk aan Z.E. den Internuntius voor te stellpn. Mgr. Rinaldini nam vervolgens deel aau den maaltijd iu de bisschoppelijke woning. Door de Politie is in beslag geno men eeu valsch tiencentsstuk, vermoedelijk bestaande uit lood en voerende de beelte nis van Koning Willem II en het jaar tal 1873. De tot Commies der posterijen 4e klasse benoemde Surnumerair, de Heer F. jP. DuRieuzal zijne fuuctiën uitoefenen ten postkantore alhier. Gistereu voormiddag, te half twaalf, werd brand ontdekt op de bovenverdieping van het perceel aan de Barrevoetsteeg No. 6, bewoond door den Heer J. J. Wevers, veroorzaakt door onvoorzichtigheid met vuur, dat dicht bij eeu ledikant was ge plaatst om een bed te drogen. Het gevolg is geweest, dat een paar bedden en eenige kleedingstukken zijn verbrand, alsmede planken van het dak. De politie, die weldra met den slangenwagen tegenwoordig was, behoefde geeue diensten te verrichten, wijl de bewoners zelveu het vuur hadden ge- bluscht; alles was verzekerd. De heer W. At. Van Idsinga, Com mies der posterijen le klasie te 's-IIerto- genbosch, is met ingang van 15 October op verzoek overgeplaatst naar deze stad, doch heeft die bestemming nog niet kunnen volgen, daar hij nog steeds belast is met het beheer van het postkantoor 's-Herto- genbosch wegens ziekte van den Directeur aldaar. Gisteren-middag werd de hulp van de politie ingeroepen, iu eene woning waar de man, door sterken drank verhit, vree- selijk te keer ging en met een mes allerlei bedreigingen uitte. Bijgestaan door een paar goedgezinde burgers, mocht de poli tie er in slagen deii woesteling naar het politie-bureau over te brengen, doch niet dan nadat hij een der burgers had ver wond en zelfs den ketting waarmede hij was gebonden, had gebroken. ~ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Kerknieuws. Necrologie! BERLIJN, 14 November. De Kroonprins blijft tot iu bet voorjaar iu het Zuideu. Voorloopig wordt de aangetaste plek zoo weinig mogelijk aaugeraakt, terwijl er eeu doelmatige leefregel eu lichaamsbeweging worden voorgeschreven, ten einde de krach ten eu den overigen gezondheidstoestand van den lijder zoo lang mogelijk opgebeurd te houden. MEDE DE ELIKGEN a 10 Cents per regel. De hardnekkigste hoest, de bronchites en alle aandoeningen der takken van de luchtpijpen en der longen, worden spoedig en zonder kosten genezen door bij eiken maaltijd 2 capsulen Guyot te nemen. Dui zenden getuigschriften bewijzen de kracht dadigheid van dit voortreffelijk middel. De flacon, kost fr. 1.25 en bevat 60 witte cap sulen, die alle de handteekeuiug van E. Guyot dragen. TE HAARLEM, WERK PAARDEN, van de Groote Houtstraat 108 naar de Toilet- en Huishoudzeep, Eau de Cologne, Par fumerieën en Toilet-Artikelen. ASTHKSS ac ZINKINGEN Verkrijgbaar iu alle goede apotheken. muziekkorpsen brachten den gevangenen serena des. De Afgevaardigde O'Brien wuifde achter de tralies met zijn zakdoek, waarop de menigte in luide toejuichingen uitbarstte. Volapük. Al hoort men in ons land niet veel van de nieuwe wereldtaal, in het buitenland legt men zich op hare beoefening vlijtig toe. Zoo deelt de Berlijusche correspon dent van het Hbl. nu weer het volgende mede: Het heeft lang geduurd voordat Volapük te Berlijn vasten voet kon krijgen, want terwijl in het Duitscbe rijk, voornamelijk in Zuid-DuitBch- laud, een groot aantal Yolapiik-genootschappen zijn ontstaan en de verspreiding dezör taal met zooveel ijver bevorderd wordt, wilde men te Berlijn er niets van weten. Thans echter is hierin eene verandering gekomen; ook de hoofd stad bezit een Volapük-genootschap, en dit heeft voor eenige dagen zijne eersto vergadering ge houden, die door ongeveer zeventig personen werd bijgewoond. De Voorzitter deelde mede, dat dit genootschap het 139ste is, hetwelk zich ten doel stelt de door Pastoor Schleyer te Oon- stanz uitgedachte nieuwe wereldtaal te beoefenen en het gebruik er van te bevorderen. Het schijnt, dat do sardines de Frauscke kusten verlaten. Thans is een voorstel gedaan om ze door middel van electrisch licht te lokken en onderzeesche lichtbakens te maken. Volgens eene statistiek, door den Franschen natuurkundige Camille Flammarion opgemaakt, werden er van 1854 tot 1883 in Frankrijk 2322 mannen en 957 vrouwen dooi den bliksem gedood. Daaronder was er geen enkele te Parijs, hetgeen zeker te danken is aan het groot aantal bliksemafleiders aldaar, waar door de gehoele stad wordt beschermd. Een hevige brand heeft in den vorigen nacht de geheele bovenverdieping vau het Ministerie voor Landbouw te Brussel ver nield. Eerst om vier uur werd men het vuur meester. De schade is zeer groot, maar er is niemand gedood of gekwetst. De plannen tot verbouwing van het gebouw van den Hoogen Raad, te 's Gra- venhage, waarvan het Haagsche Dagbl. gewag maakte, hebben volgens Het Vad., niet de strekking om alle rechterlijke colleges in dat gebouw onder dak te brengen, maar alleen om de Haagsche rechtbank daarheen te doen ver huizen. De kosten zijn geraamd op ruim ze ven ton. Een Franschman heeft, speculee- rende op de menschelijke ijdelheid, de uitgave van een geïllustreerd werk La Necropole onder nomen, waarvan dezer dagen de eerste aflevering verscheen. In dat werk kan men zijne afgestorvenen laten vermelden, met hunne namen, titels, geboorte- en sterfdagen, voor 20 franks-, kleine levensbe schrijvingen kosten daarenboven nog 20 franks per regel en voor afbeeldingen van wapens enz. wordt extra betaald. Men kan zichzelveu, bij uiterste wilsbeschikking, een plaatsje in dit boek der dooden verzekeren. Men heeft onlangs te Antwer- peu proeven genomen met het geven van elec- irische seinen door middel van luchtballons. Bij deze eerste proeven, welke niet volkomen slaag den, worden de seinen tot op eeu afstand van 51/3 kilometer gezien. Men hoopt, ze op grootere afstanden zichtbaar te doen worden. Te Haskerland is iemand tot 1 en luitenant bij de schutterij benoemd, die reeds voor eenige weken bij een ander koninklijk be sluit notaris te Charlois was gewordeD. Gelria merkt hierbij op, dat het er niet veel toe doet, daar de benoemde ook te Charlois zijne functiëu van luitenant der schutterij iu Hasker- kerland zeer goed kan blijven uitoefenen. In deze gemeente toch is sedert tal van jaren eene dienst doende schutterij, die nog nooit dienst heeft ge daan, waarvan geen der officieren of minderen ooit eene uniform heeft gedragen en waarbij elk geweer of ander wapen ontbreekt. Bij het naderen van het Gouden Priesterfeest vuu Z. H. neemt de Redactie van Be Tijd de vrijheid, HH. secretarissen van com- missiën, ter viering van bedoeld feest beleefdelijk te verzoeken haar tijdig opgave te willen doen van de samenstelling dier commissiën, ten einde in staat te zijn, eene volltdige lijst van de namen der Lden in het feestnummer van 31 December a. s. op te nemen. Als eeu vervolg van het onlangs medegedeelde wonderverhaal, betreffende den Heer Ruijgrok, uit den Haag, deelt de Noordbraban- ter nog liet volgende mtde „De heer Ruijgrok is nu tijdelijk te Utrecht en heeft dezer dagen van Professor S. Talma, bij wien bij vroeger gedurende zijne ongesteldheid 8 achtereenvolgende jaren onder geneeskundige behandeling was geweest, een bewijsstuk ontvangen, waarin ZEd. te kennen geeft, dat zijn ziekte als- toen voor geen herstel, op welke wijze ook, vat baar was. De Heer Ruijgrok heeft thans in het zieken huis te Utrecht openbaar te kennen gegeven, te midden van Professoren alsmede deskundigen en vele studenten, die hem in die 8 jaren gekend en bezocht hadden, zijn toestand tijdeus zijne ziekte, alsmede zijn lang treurig lijden en zijn daarop volgende plotselinge geheele genezing, door de macht der Goddelijke Voorzienigheid. Men hoorde spreker met veel belangstelling en bewondering aan, die ten laatste door aan doening werd getroffen. De Keer Ruijgrok is voornemens verder zijn leven bizouder aan God te heiligen en zal als kloosteibroeder waarschijnlijk wel te 's-Hertogen- bosch verblijf gaan nemen." Onlangs werd ontdekt, dat de Duitsche aardrijkskundige Dr. Chavauues zijue //eerste bouwsteenen voor de wetenschappelijke kennis van Afrika", zooals hij zijne reisbeschrijvin gen noemt, ontleend heeft aan het werk derDuitsche Loango-expeditie. Dit feit werd in de jongste vergadering vau het //Genootschap voor aardkun de," te Berlijn, ter sprake gebracht. Ond r den druk der tegen hem ingebrachte besehuid igingeu, verklaarde Dr. Chavaiines daar eindelijk, //dat zijne schoonmoeder zijne haudtchriften lu.d ver brand en dat hij daarop in zijue wanhoop de let terdieverij had gepleegd, om zijn werk t' ch ge reed te krijgen.// Die mededeeling werd door het genootschap met schaterend gelach omvangen. Van schrik gestorven. Frederik I, Ko ning van Pruisen, zat eens in een armstoel te slapen, toen hij hevig schrikte van het onver wacht bezoek zijner vrouw, Louisa vau Meck lenburg, die krankzinnig was en hare bewakers had weten te ontsnappen. Hij verbeeldde zich, dat de Witte Vrouw hem verscheen, wier komst naar men zeide, den dood van een Prins ran het Huis van Brandenburg aankondiede.Op hetzelfde oogen- blik werd hij door eene heete koorts aangetast, die hem na verloop van zes weken, ten grave sleepte, iu den ouderdom van 56 jaar. Peuteman, een Duitsch schilder uit de zeven tiende eeuw, stierf in 1651 van schrik, dat hij skeletten zag bewegen, die door eene aardbeving heen en weer werden geschud. Madame De Guerchi, dochter van den Graaf De Fiesque, stierf doordat zij van eeu brand was ge- Echrikt. De Maarschalk De Montrevel, wiens onwe tendheid en bijgeloovigheid zijne eerzuchtige dap perheid evenaarden, had het ongeluk dat er op eeu officiéél diner een zoutvaatje op hem werd uitgestort; eene hevige koorts was het gevolg van zijn schrik en sleepte hem weg in 1716. In zijne Souvenirs et Portraits, verhaalt Halévy het treurig einde van den kolenbrander-musicus Thomas Brition, den stichter van de muzikale club in Engeland, die stierf nudat twee dagen te voren eeu buikspreker de akelige grap had gehad hem ziju laatste uur aan te kondigen. Klassiek. Gravin (lot haar bediende). Jan, sinds eenigen tijd drinkt ge zoo stark, dat uwe neus totaal rood wordt. Jan. Mevrouw de tijd brengt rozen. Slim. Een student .zendt ziju vader de vol gende briefkaart: //Lieve vader, zend mij s. v. p. kondeid gulden, ik heb mijn examen gedaan." De verheugde vader zendt per keerende post het verlangde geld. Daags daarna echter kwam eene andere briefkaart met den volgenden in houd: /,en ik beu gezakt." Gebrek aan teederheid. Vrouw (tot hare vriendin). Mijn man heeft zoo weinig gevoel van teederheid en medelijden, dat' hij niet eens weent als hij mij slaat. Dubbelzinnig. Gast. En dat moet vleesch- soep ziju? Ik geloof, dat zij nooit vleeech heeft gezien. Keïlner. Accoord, mijnheer, want anders zou zij oogen hebben. Verkwisting. De kleine Mozcs heeft zich door een val aan het hoofd bezeerd. De dienst maagd geeft, aau de moeder van den kleine den raad, een rijksdaalder op de bezeerde plek te drukken. /,Sara", zegt de oude Mozes, ,druk er met eeu gulden op, waartoe dieLt die ergerlijke verkwisting Hyperbool. Barbier (lot ziju leerling, die bij het echeren te veel tijd aau het inzeepen besteedt). ;/Jongen, maak toch voort, of deukje, dat wjj onze klanten voor die paar onuoozele centen, ook nog Zwitsereche landschappen op 't gezicht hebben te Bchildereu r" Oppassershumor.. Luitenant. Jan, ga eens naar den coufiseur en haal me eene flinke portie ijs; 't is drukkend warm, loop spoedig, klem geld heb ik niet bij de hand. Oppasser. O, dat heeft niets te beteekenen, luitenant, u is hem toch al eeu heele gletscher schuldig. Terechtzitting van 10 Nov. 1887. 1. A V. te Haarlem; mishandeling van een dier en over treding der Haarl. honden-belasting-verordening; 2 dagen gev. straf, f 6 boete of een dag hechtenis. 2. F A. h/v. K L. te Haarlem; eenv. beleediging; f 5 boete of 2 dagen hechtenis. 3. Th S. te Landsmeer; eenv. bel. 2 maal gepleegd; f 15 boete of 5 dagen hechtenis. 4. E E. h/v. O B. te Wormerveer; mish. 2 malen gepleegd; 3 dagen gev. straf. 5. M Van D.h/v. H.B. te Haarlem; vernieling van een anders goed en mishandeling; f 10 boete of 2 dagen hechtenis met vrijspraak van het meerdere. 6. S v. d. W. te Haarlem; wederspannigheid; 21 dagen gev. straf. 7. G v. W. en T Be K. te Haarlemmermeer; we de ispannigheid en bel. van een ambtenaar in functie; de le 7 dagen, de 2e vijf dagen gev. straf. 8. A K. te Ben- nebroek; openb. dronkenschap, verwekken van burengerucht en mish. van een ambtenaar in functie; 2 boeten van f 5 of 3 dagen hechtenis voor elke boete en 2 maanden gev. straf. 9. WH., J Be B. en J V. allen te Haarlem; strooperij; de le en 2e ieder 5 dagen gev. straf de 3e vrijgesproken. 10. P B S. en J L. beiden te Haarlem; strooperij; ieder 14 dagen gev. straf. 11. A B. te Heems kerk; diefstal; 3 weken gev. straf. 12. J M. zonder vaste woonplaats (gedet); diefstal 6 maanden gev. straf. 13. G. Be J. te Haarlemmermeer; diefstal; 8 maanden gev. straf# BÏJRG. STAND DER GEM. HAARLEM. Bevallen: 10 Nov. W. A. Van Norde-Buurman d. J. Rooze-Silvester, z. J. M. Klabou-Van Beenen z. C. Brian-Jansen, z. 11 Nov. J. Kooreman-Bakker, d. 12 Nov. E. H. Polderman-Be Groot, d. A. Z. M. Van der Linde-Meyer, z. M. Van llumpt-Schippers, d. A. G. Blom-Van der Vlugt, d. A. Be Vries-Groene - woud, z. H. Serné-Versteeg, d. M. J. Zitman- Buurman, d. 13 Nov. C. Harmseu-Hoepeliugh, d. M. J. Scheffer-Roosendaal, z. A. M. Van de Walle- Vau den Berk, z. 14 Nov. H. P. Croese-Van Kes9el, d. A. M. Elderhorst-Caron, z. Overleden: 11 Nov. N. Cornet, 2 mn. 12 Nov. J. G. C. Christiaans, 3 j. C. Be Hon, 11 j. C. Noteboom, 56 j. N. Schermer, 3 mn. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemannt, heeft den Zeereerw. Heer L. II. Borlcing, Pastoor te Bergachenhoek, benoemd tot Pastoor der Parochie van den H. Willibrordua te 's Gravenhage. Maandag-ochtend ontviel door den dood aan de Katho lieken der hoofdstad de Zeereerwaarde Heer J. II. Bekker, Rector van het St. Aloysius-Ge9ticht, aldaar. De waardige overledene bereikte den ouderdom van 66 jaren, waarvan hij dertig jaren in de hoofdatad aan het heil de zielen werkzaam was. Ook de Katholieken van Breiikelen hebben een smartelijk verlies te betreuren door het afsterven van hun veel geliefden en hooggeachten Pastoor, den Zeereerwaarden Heer W. G. Van Vuuren. De alom beminde Herder bereikte den leeftijd van 58 jaren en was sinds 1866 Pas toor van Breukeien. MARKTBERICHTEN. HAARLEM 14 Nov. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 6,05 a f witte f 6.a 690 rogge f 4.40 a f Haver f 2.80 a f—,—gerst f 4,50 4,o0, duivenhoonen f 6,25 a 6,50; paardenboonen f5.70 bruine hoonen fa f j Gr. erwten f7,— LONDEN, 14 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoe'd Runderen 3900, Schapen en Lammeren 10000, Kalveren 120, Zwijnen Prijzen Beste Runderen 2/4 5/- Schapen en Lammeren 3/2 a 5/2, Kalveren 31- a 4/9 Zwijnen 2/4 4/2. AMSTERDAM, 14 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd429 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f -.62. dito 2de qual. f 57 dito 3de qualitaat J -,48 per kilojmelk- en kaifkoeien 100 a 120, 1 graskalv. a 35 nuchtere kalveren 5 a 10,— schapen en lammeren a 421 vette varkeus 34 a 38 c.; beiden per kilo.—biggen a paarden f a ALKMAAR, 14 Nov. Ter veemarkt werden ver kocht 2 koeien van 150 a 93 kalveren van f40 a 110 11 nuchtere dito van f 6 a 16 815 schapen fl5 a 22, 217 varkens a 32 a 44 c. magere a c. per kile. ALKMAAR,12 Nov. De aanvoer van vea en daar- voorbestede prijzen valgt lkoeieu150 a 150 24 nuchtere kalveren 5 a 18vette kalveren a 37 schapen 14 a 21varkens fper kilo, 52 ma gere dito ƒ13 a 9,6 bokken 4 a 9. - paarden a f lammeren f a DELFT, 12 Nov. Heden werden aangevoerd 34 stapels kaas, wegende te zamen 8761 kilo; f18— a 24.— per 100 kilo. HOORN, 12 Nov. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heel tarwe f 6,50 a 7,50 - heet. rogge f heet. gerst 4a 5.heet. haver f 3,50 mosterdzaad a karwijzaad f a heet. hoonen: heet. bruine f 11,a 9,50 gele J f heet paardeboonen f a heet. erwten f a heet. groene 10,a 12, heet. grauwe 11,50 a A ,13 heet. witte heet. aardappelen a manden appelen a alles per heet De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f 60 tot 300 veulens f a —koeien van f tot kal veren van 12j tot 18, schapen van 15 tot 18 lammeren van J 5 tot 15,—varkens van 7 a 12, zeugen 25 a 30, - biggen van 250 a 5 ROTTERDAM,!! Nov. Op de veemarkt waren gis teren en heden aangevoerd: paard 128 ïuuderen, 42 vette- en graskalveren, 6nuchtere kalvereu, 1544 scha- peu of lammeren, 662 varkens, 5 biggen, 5 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen late qnaliteit 63 c.—,2de qual.; 58 c., 3de qual. 53 c.; kalveren 1ste qual. 92 c. 2de qual. 85 e., schapen 50 c., alles per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgt 1ste f 04 2de f 60 3de qual. f 56. SCHIEDAM, 14 Nov. Moutwijn per Ned. vat a f 9,- Jenever 14,50 Amsterd. proef f 15,75 Spoeling fl,30 eito coinmmissie f 1,60. HAARLEMMERMEER, 10 Nov. Op de veemarkt te Hoofddorp werden aangevoerd 40 paarden, 16 runderen en 8 biggen. LAATSTE BERIOHT. vmosras aau de Korte Poellaau, voor deu Stal van den Heer P. KOSTER, op Woensdag 16 November 1887, des namiddags te 12 uur, ten overslaan van deu Deurwaar der A. ARNKEN, van: 8 goed bij den weg loopende 9 boerenwagens, 3 Wagens op veeren, 1 platte Vrachtkar, Tui gen, Gereedschappen eu wat meer ten verkoop zal worden aange boden. Betaling van koopeu boven de /"ÏO,voor of op 15 Maart 1888, tegen borgstelling. Alles 's morgeus voor den ver koop te zien. USF" Bij deze verkooping kun nen goederen worden ingebracht. van bet nieuwe Magazijn van GENEZEN DOOR DE CIGARHTTEWvan ESP1C Beklemdheden, Hoest, Verkoudheden, Névralgies. 2 fr. per doos. PARIJS Eerkoop is het GrootJT.ESFXC, 20,r.St-Uzare. Men cische deze liandteekening op elke Cigavet. To Amsterdam, bij Uloth; Rotterdam: v. Santen Itolff; Breda v. de Goorbergh, en in alle Apotheken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3