BINNENLAND. eigenlijk de redevoeringen geweest, daarbij door de advocaten der verschillende par tijen gehouden. In hooge mate was dit vooral het betoog van Mme. Ratazzi's ad vocaat, volgens wien deze beklagenswaar dige vrouw op den weg der knoeierijen gebracht was door niemaud anders dan Wilson. Zij had indertijd hooren zeggen dat deze zulk een voorkomend mau was en wendde zich tot hem, om voor haren echtgenoot eene verhooging van bezoldi ging van 500 fr. 's jaars te verkrijgen. Wilson sprak met haar, zag, dat hij met eene zeer schrandere vrouw te doen had, en ried haar om zich op den voordeeligen handel in ridderorden toe te leggen. Eene eerste affaire bracht haar 500 fr. op, en zoo kwam zij vau kwaad tot erger.» Wieus schuld is het", riep de advocaat, de Heer Desjardin, uit, «dat zij thans op de bank der beklaagden zit Sedert vijf jaren be vindt zij zich te Parijs, sedert tien jaren houdt de Heer Wilson openlijk in het pa leis van, den President der Republiek het agentschap dat iedereen kent. En toch is de Heer Wilson niet hier! Deze woorden hebben natuurlijk vrij wat opschudding gemaakt, en in verband-daar- mede moet zeker gewicht gehecht worden aan een bericht uit Parijs, volgens het welk de commissie van enquête, na in zake Wilson den Heer Laurent van het dagblad Paris te hebben gehoord, onmid dellijk haren Voorzitter en twee barer le den naar den rechter van instructie Athalin heeft afgevaardigd,die hen ontving iu tegen woordigheid van den Procureur-Generaal Bouchez. Dit bezoek zou in verband staan met voor Wilson zeer bezwarende verkla ringen, door den Heer Laurent afgelegd. Arabische zeeroovers hebben herhaalde lijk Engelsche schepen in de Perzische golf aangevallen. Engeland zendt daarom een oorlogsschip uit Bombay daarheen. GEMENGDE BERICHTEN. Bljjkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië is den 6den dezer een aanval op Edi (Atjek) afgeslagen, waarbij de vijand een verlies van 51 gesneuvel den (waaronder de aanvoerder) bekwam, terwijl onzerzijds één gewond werd. Door de Nederlandsche Regeering is de uitnoodiging aangenomen tot deelneming aan de tentoonstelling van oorlogsmateriaal, welke in het volgende jaar te Brussel zal gehouden worden. IV aarschijnljjk zal spoedig een wetsontwerp kunnen ingediend worden, tot wijziging van sommige bepalingen der Comptabiliteitswet. - De Eegeering heeft voorgesteld, f7000 subsidie toe te kennen voor de nationale tentoon stelling van kunstnijverheid in 1888 te 's-Gra- venhage. Ook de Gemeenteraad van Edam heeft een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin ernstig wordt aangedrongen op niet-aanneming van het Regeerings-voorstel tot verlenging van den termjjn tot beperking van de visscherjj in de Zuiderzee, ingevolge de wet van 21 Juni 1881. De herhaaldelijk uit Yolendam en andere plaatsen geuite klachten worden in het adres op nieuw in herinnering gebracht, terwijl tevens gewezen wordt op de omstandigheid, dat de verwerping van het voorstel-Reekers door de Eerste Kamer in 1885 niet geschied is omdat men de klachten ongegrond achtte, maar wel omdat de meerderheid dier Kamer geen inbreuk wenschte te maken op den eenmaal vastgestelden termijn bij de wet van 1881. Thans, nu die termijn eerlang verstrijkt, acht de Gemeenteraad van Edam het gewenscht de verbodsbepaling tegen de zoogenaamde wonderkuil weder op te heflen, in het belang van de welvaart van on derscheidene gemeenten, welker bloei afhangt van de Zuiderzee-visscherij. Uit Botterdam zijn aan den Koning twee adressen verzonden, onderteekend dooi 195 ambtenaren bij de posterijen en door 167 amb tenaren bij de Rijkstelegraaf, waarbij instemming betuigd wordt met het adres van Rijks-ambte naren te Amsterdam, ter zake het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren. Ook door Rijksambtenaren in verschillende andere plaatsen in een adres van adhaesie aan bedoeld adres geteekend. Binnen weinige weken zal prof. Van der Hoeven met de samenstelling van een voorloopig ontwerp van een Wetboek van Strafrecht voor zee- en landmacht gereed zijn. Dat ontwerp zal worden onderzocht door eene commissie, hoofd zakelijk uit officieren der zee- en landmacht bestaande; na welk onderzoek het zal worden openbaar gemaakt. Bij de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland in het hoofd kiesdistrict Enkhuizen zijn uitgebracht 919 stem men. Herstemming tusschen de heeren H. J. K. Van der Steen, die 415, en Jacob Blom, die 231 stemmen heeft verkregen. Gisteren-namiddag had in de Trèves-zaal te '-Gravenhage de onderteekening plaats van de internationale overeenkomst tot beteugeling van den handel in sterken drank op de Noord zee. Het doel der conventie is het verbieden van den handel in sterken drank op de Noordzee of den ruil daarvan tegen vischtuigen en ande re voorwerpen. Kruisers zullen belast worden met het rap porteeren der overtredingen. In de Zitting der Tweede Kamer van gisteren werden achtereenvolgens behandeld en aangeno men de wetsontwerpen: lo. tot wijziging van Hoofdstuk VIII (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1886; 2o. verhooging van het He Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1887 (buitengewone toelage aan de stenographen voor het bij de arbeiders enquête verrichte werk); 3o. verlenging (met drie jaren) van den ter mijn, bepaald bij de wet van 31 December 1884 (Stbl. No. 259). betreffende de heffing en de verzekering van de invoerrechten en accijnzen; 4o. bekrachtiging van eene provinciale heffing in Overijsel. In verband met de nieuwe Grondwet wordt door den Minister van Binnenlandsche Zaken het in den considerans aangehaald artikel 129 der Grondwet vervangen door artikel 116 der Provinciale wet. Deze wijziging geldt voor alle dergelijke wets ontwerpen. Tegen verkoudheidEen indertijd medegedeeld middel tegen zware verkoudheid in neus en hoofd is door een onzer lezers beproefd en uitstekend bevonden. Het bestaat in het diep opsnuiven van een paar druppels zuivere lever traan, eenige keeren per dag herhaald, bij voor beeld om de twee uren, in 24 uren kreeg hij reeds beterschap. Uit Bergen (Limburg) wordt ge meld Ook bij tijds. Een weduwnaar uit da ge meente S,, opgevende 65 jaren oud te zijn, zou zich in 't huwelijk begeven met eene 55-jarige weduwe uit Siebengewald. De gebruikelijke af kondigingen hadden behoorlijk plaats gehad, toen beide verliefden de vorige week voor den amb tenaar van den Burgerlijken Stand verschenen, om zich in het huwelijksregister te doen inschrij ven. Doch toen de weduwe uit den mond van den mau der wet vernam, dat haar aanstaaude 72 jaren oud was, stond zij op met de woorden: „Ziede gij zoo alt? Dan wil ik ouw uie". Eu zij ging heen. Toen Eerdinand, Vorst van Bul- garije, zich op reis begaf naar zijn nieuw Rijk, liet hij door een der heeren van zijn gerolg spoorkaartjes nemen. „Retour?// vroeg de beambte uit gewoonte. De Vorst is niet bijgeloovig, maar dit woord moet hem toch onaangenaam zijn geweest. Eene planten- en zaad-kwtekerij. N a b ij de Amerikaausche stad Bristol, aan de oevers der Delaware, bestaat eene planten- en zaadkwee- kerij, die zeker de grootste ter wereld is. Zij is gevestigd op het landgoed Bloomsdale, en de eigenaars David Lardreth en Zn. bczitleu daar nevens nog uitgestrekte gronden iu Virginië eu Wisconsin. Men vindt er meer dan duizend soor ten van boomen en gewassen uit alle streken der aarde. Verleden jaar zaaide men er 40 mil- lioen kocleQ en voor f 36000.aan uien, en alleen aan meloenen eu augurkeu-zaad wordt jaarlijks 240 centenaars verkocht. Men heeft er proefvelden, waar alle gewassen gekweekt wor den en welke naar klasse genummerd en ge boekt zijti. De firma levert jaarlijks voor hon derd duizenden aau zaden, en Philadelphia zendt jaarlijks 30,000 wagenvrachten stal- eu straat- mest naar deze geheel eenige kweekerij, waar ook allerlei proeven met kunstmeststoffen wor den verricht. Deze inrichting, die voor honderd jaar dooi den grootvader der tegenwoordige eigenaren ge sticht werd, is van veel nut voor de keunis van tuinbouw eu boschcultuur. In het park van het kasteelHoos- deu (gem. St. Odilienberg) staat thans een hon derdjarige aloë in vollen bloei, welke een menigte bewonderaars uit de naburige gemeenten lokt. De Minister der Staatsspoorwe gen in Duitschland heeft den verschillenden sta tions-koffiehuishouders verboden voortaau boeken te verkoopeu. Ook mogen de couranten, die aau de stations gevent worden, voortaan niet meer met hun naam genoemd worden, alleeu de plaats van herkomst mag en moet vermeld worden. Van den oudsten tijd af tot G e o i - ge III, bestond er aan het Eugelsche hof een post, waaraan een jaarlijksch inkomen van twee- en-tachtig pond verbonden was. Het was de post van rattenvanger. De uniform van dezen functio naris was een scharlakenroods rok, met gouden muizeu op de borst eu deu rug geborduurd. On der George III werd dit hofambt afgeschaft. De laatste, die het bekleedde, heette Robert Smith. Hij was een geestige vent, die altijd beweerde dat zonder hem de Staat verloren zou zijn, en dat geen der Ministers een persoon vau zooveel gewicht was als hij, de rattenvanger. Aan de kust der Oostzee, bijTrep- tow (Pommeren) zijn dezer dugea, gedurende een storm, die hel water in de zee ver terugdreef, de overblijfselen zichtbaar geweest van Regamunde, welke stad in de 14e eenw door de zee werd weggespoeld. De verzonken stad was echter slechts korten tijd te zien. Den volgenden dag hadden de golven er hun gebied hernomen. Men schrijft ons uit Nun speet: Naar men verneemt, heeft eene afdeeling van het „Leger des Heils" ook iu ons dorp hare tenten opgeslagen. Een „officier en 6 soldaten" zullen hier het tooueel hunner werkzaamheden openen. De godsdienstoefeningen zullen worden gehouden iu een lokaal, voor ongeveer een halfjaar hier gebouwd door de „vereeniging tot uit-en inwen dige zending", waarvan het „Leger" door aan koop van de meeste aaudeeleu thans de grootste eigenaar is. Dornela Niewenhuis moet naar men meldt, sedert enkele dagen weer in Den Haag zijn. Hij houdt zich voorloopig op den achtergroud. TeAssen wordan door een zekeren heer Van Petegem uit Veendam, met eenize vol gelingen, waaronder een paar jonge dames, bij bellezingen gehouden, in den trant van het //leger des heils". Een talrijk publiek woont de „soiree" bij. De heeren, die met blauwe pelten door de straten wandelen, zoeken blijkbaar iu excentrici teit het middel om verstokte zondaren te bekeeren. Hoe men ziek wordt. Een jong dokter spreekt tot deu patiënt (door wiens bezorgde familie bij buiten diens weten is ontboden): „Laat mjj uwe tong eens zien. Hm. last van slechte spijsvertering?" Patiënt: „Ia 't miust niet. Ik kan wel zoolleer eten". Jong Dokter: „Laat mij uw pols eens voelen Hm. 's nachts dikwijls wakker?" Patiënt: „Ik slaap als eene roos.// Jong Dokter: „Laat mij uwe tong nog eens zien. Hm. duizeligheid en pijn in Patiënt: „Neen." Jong Dokter: „Laat mij uw pols nog eens voelen. Hm.gauw vermoeid, lusteloos?" Patiënt: „Dat kan ik niet zeggen." Jong Dokter: //Laat mij uwe tong zien. Hm. hoofdpijn en gespannenheid van Patiënt: „Ik heb in geen vijf-en-twintig jaar hoofdpijn gehad." Jong Dokter: „Laat mij uw pols voelen. Hm. rookt gij veel?" Patiënt: „Ik rook nooit." Jong Dokter: „Laat mij uw pols zien ik wil zeggen, uwe tong. Hm. gij zit te veel aan den lessenaar. Gij moet lichaamsbeweging en lucht hebben." Patiënt: „Ik ben brievenbesteller." Jong Dokter: „Laat mij uwe tong voelen dat is te zeggen ik bedoel uw pols. Hm gij krijgt een gevoel van loomheid als Patiënt: „Nooit." Jong Dokter: „Laat mij uw pols zien och uwe tong het komt er ook niet op aan soms koortsig, trek in water?// Patiënt: „Neen in bier." Jong Dokter: „Drinkt gij bier?" Patiënt: „O ja." Jong Dokter: „Onmatig?" Patiënt: „Neen." Jong Dokter: „Hoeveel glazen per dag?" Patiënt; „Deu eeuen keer meer, den anderen minder" Jong Dokter: „Dat dacht ik wel. Wij genees kundigen bedriegen ons zelden in onze diagnose." Patiënt: „Is er gevaar bij, Dokter?" Jong Dokter: „Dadelijk gevaar nog wol niet, maar 't is toch gelukkig, dat ge mij he >t ge roepen." De Franse he Minister van Oor log heelt bij de Kamer een wets-outwerp inge diend betreffende het vormen van twee spoor weg-regimenten, elk van 3 bataljons. Het te genwoordige spoorweg-bataljon wordt met bijvoe ging van 4 depöt-compaguiëudei genie-regimenten en met 4 nieuw te vormen compagniën, het eene regiment regiment de Chemin de fer) ter wijl het Geuiecorps met een vijfde regiment versterkt wordt régiment des Sapeurs des Che- mins de fer) bestaande uit 3 bataljons van 4 compagniën eu eene compagnie Sapeurs Conduc- teurs. Dieutengevolge zal Frankrijk binnenkort over 27 spoorweg-compagniëu en 7 technische sec tiën van 4 afdeelingen kunuen beschikken. De Duitache legermacht beschikt nu over 20 compagniën spoorwegtroepen in het geheel. Door onnadenkendheid heeft men aan de oppositie tegen het openbaar slachthuis te Amsterdam een wapen in de hand gegeven. Het vleesch wordt namelijk gestempeld metani- line-iukt, dia vergiftig is. Door een besluit tot het gebruiken van onscha delijke inkt is natuurlijk het bezwaar opgeheven; maar de ongunstige indruk bij het groote publiek werkt na. Twee Afrikanen, als officieren bij het „Leger des Heils" in dienst, eu daarvoor in de binnenlanden van genoemd werelddeel strij dende, zijn op komst naar Nederland en worden binnen enkele dagen verwacht. „W en u het rooien af en ge zult uwe dagen verlengd zien!" sprak een Engelsch geleerde, een warm voorvechter voor algeheele onthouding. Een (jverig vriend trachtte zijn woorden ter harte te nemen en moest erkennen, dat hij gelijk had. Hij onthield zich 24 uur van het genot van het geurige kruid eu nog nooit, dit gaf hij terstond toe, was hem een dag zóó lang ge vallen. Een door den heerj. Pool te Gen nep iu Februari uitgezaaide peperkorrel heeft de verrassende uitkomst opgeleverd, dat thans aan den stam een dozijn roodrijpe vruchten prijken, die, wat smaak betreft, niet voor de tropische gewassen behoeven onder te doen. Eene eigenaardige exercitie. Henri Moser, de bekende Zwitsersche reiziger, die zich meer malen geruimen tijd in Buchara ophield, geeft in zijn boek: A travers l'Asie centrale", het volgende kluchtige verhaal ten beste. In Buchara is eene zeer vreemde knjgsma- noeuvre gebruikelijk. Op een trompetsignaal, zet de troep zich met den looppas in bewegiug; op een tweede signaal werpen de manschappen zich ter aarde, leggen zich op den rug en gaan uit al hunne macht in de lucht trappen. Ik kon het doel van deze lachwekkende ma noeuvre niet begrijpen, totdat later een Russisch officier, die de verovering van' Samarkand had bijgewoond, mij er eene geloofwaardige uitlegging van gaf. De Russen moesten namelijk eens de Sarafschan, aan de overzijde waarvan de Bucha- raausche troepen stonden, doorwaden; op den anderen oever aangekomen, was het eerste, wat de Russen deden, het water uit hunne groote schoenen te laten loopeu, door op d:u rug te gaan liggen met de beeuen omhoog. Toen vielen zij den vijand aan en versloegen hem. Nu meenden de Bucharanen, dat dit in de lucht trappen de oorzaak van de overwinning der Russen was, en daarom voerden zij dadelijk deze uuttige manoeuvre in hun leger in. Hoe groote componisten werkten. De manier waarop de groote toonkunstenaars hunne schep pingen maakten, ziju al zeer verschillend. Terwijl Auber op zijn schimmel galoppeerend zijne me lodieën vond, schiep Beethoven zijne meester werken in nachtelijke stilte of in de eenzaamheid van het bosch, werkte de ridder Glück het liefst bij de champagnellssch en terwijl hij het gezicht op een zonnig vekl had. Mozart schreef de aria van Zoroaster: nIn dissen heiligen Hallenen andere zijner schoone. liederen in de kegelbaan. Cimarosa werkte midden iu feestgejoel. Als Che- rubini's verbeeldingskracht verflauwde, nam hij een spel kaarten in de hand en doorbladerde het. Al die bonte kleuren schenen zijue schep pingskracht weder op te wekken. In de gasthuizen van Londen, Du blin en Glasgow, moeteu verscheidene lijders aan melaatschheid verpleegd worden, welke ziekte zich, naar de Pall Mall Gaz. verzekert, door de gemakkelijkheid vau het verkeer, weder begint te verspreiden. In de lucht hengelen. De bewoners van het Balkan-gebergte kennen een vogel, dien zij den wespeneler noemen. Hij is ook een doodvij and en de schrik van honigbijen, maar heeft, zooals zijn naam aanduidt, een bepaalden voor keur «oor wespen. Hij vervolgt zijne prooi met groote vlugheid, en in de vlucht vangt hij bin nen een ongeloofelijk korten tijd een aantal van de genoemde insecten. Die vogel wordt, hoe zonderliug het ook moge klinken, met een heu gel gevangen. De kinderen steken eene kromme speld door liet lijf van eene wesp (dejeugd kent gecu medelijden) en maken haar aan een langen stevigen draad vast. Het insect vliegt op en wordt weldra door deu roofvogel ingeslikt. 't Is een vernederend schouwspel den ongelukkigen wes- peueter aan het einde van den draad te zien tegenspartelen als een jonge karper, terwijl hij naar beueden wordt getrokken. Volgens berichten uit Shanghai, ziju in China, bij een groote overstrooming van de Hoang-ho of Gele Rivier, welke reeds eenigen tijd dreigde, ongeveer 9000 menschen om het leven gekomen. Honderdduizend anderen verkeereu door de ramp iu grooteu nood. Op een morgen kwam een ergo p- gewoudeu heer, naar 't uiterlijk te oordeelen een militair, het heiligdom binnen van een redactie- bureau en riep deu redacteur van dienst toe: „Het is eeu schaudaal, mijnheer, dat je in de courant hebt durven zetten dat ik dood ben. Ik zal je met mijn zweep afranselen, als je het bericht niet tegenspreekt. Dan zul je merken, dat ik nog leef, enz." Den volgenden dag las men in de courant: Tot ons leedwezen ziju wij verplicht mede te deelen, dat ten bericht, voorkomende in ons vorig norn- mer, oujuist was. De heer B., Kolonel, enz., is niet overleden. De Maasbode verhaalt de volgende anekdote van den onlangs ontslapen Pater Sengers: „Op eeu keer kreeg hij een matroos te biechten, eeu echten Janmaat, d:e heel wat op zijn kerf stok had staan. Daar ging meer dan een half uurtje mee heen, dat is te begrijpen, om die grdroogdokte malrozeuschuit van zijne oude huid te ontdoen, te onderzoeken, te kalfateren, op nieuw te koperen eu op te tuigen eu voor eene goede levensreis weer zeewaardig te maken. Maar toen dan ook Janmaat uit dat droogdok kwam, zag hij er heel anders uit dau bij zijn binnen komst. Wel deed een uit'n eerlijk gemoed, uit'u oprecht hart geweldo traan alle moeite om zich schuil te houden in ziju mannelijk oog, maar zijn gelaat was toch oprecht genoeg om de zielerust en vreugde, die pas weer in hem woonde, niet te kunnen verbergen. Wat er tusschen hem eu den Priester verhandeld is, zal eeuwig een ge heim blijven want, o wonder Gods! het biecht geheim is nog nooit geschonden, zelfs niet door afvallige Priesters, eu zal het ook nimmer worden maar na de biecht had er tusschen deu Pattr en Janmaat eeu kort, vrij luidruchtig gesprek plaats, waarvan het volgende is uitgelekt. Als naar gewoonte stak de goede Pater eeu paar dikke vingers door het traliewerk van het be schot, dat hem van iederen biechteling scheidt, om den matroos eene hand te geven en zei daarbij: „Nou, jongen, proficiat, hooi! ik zal voor je bid den, ik zal voor je bidden!" Janmaat pakte de dikke vingers in zijn vereelte hand en antwoordde rond eu vrij: „Dauk-je, Pater, dauk-je! maar nou zou ik toch zoo graag jou ook eens een pleizier willen doen; mag ik eens wat voor je meebren gen? eeu Japausche tabaksdoos, of een papegaai, of een aap? hé? Kom, zeg 't maar, geen viese- fasjes! daar houdt eeu matroos niet van." „Neen, beste jongen, dat niet! maar je mag wat anders voor me meebrengen." „Nou, spreek maar op hoor! en zoo waar ik Jan heet, jij zal't hebben!// „Luister dan, hernam de Pater, als je met je boot weer ui'. Iudië terug bent, dau mot je weer hier komen en dan mag je voor me meebrengen een van je kameraads, zie je? maar 't moet er een zijn zooals jij was een daar wat aan te poetsen valt, begrijp jel" „Nou, snotverdrie! dat zullen we hebben, hoor, daar kan je op rekeueu! Nou, dag Pater!" „Dag Jan, goeje reis!" Eenige maanden later, op eeu avond, dat de menschen zich weer verdrongen rond deu biecht stoel van Pater Sengers, hoorde men eensklaps op de bochtigeu, vrij donkere trap, die naar 't galerijtje voert, een gestommel eu een gescharrel, dat allen er van omkeken. Daar gaat met een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2