«s MARKTBERICHTEN, Laatste berichten, Gelukkige mensehen. Voor geest en hart. Wie zich niet weet te doen eerbiedigen verdient geen respect. Wie zich op het geluk verlaat dien verlaat het geluk ook. Waar men critiseert, daar bemint men niet. In den regel zullen onze daden be ueden onze voornemens zijn. Zonder beraad groote dingen onder nemen, is zich met gesloten oogen in het verderf storten. Ter behartiging. Gelijkeude op het zachte wa9, dat in de handen van den bekwamen meester den vorm aanneemt, dien hij het wil geven, gaat de jeugd, op de stem van den gids die haar vergezelt, den gevaarlijken levens weg op; omhelst zjj met oprechtheid de partij der deugd, of hecht zich aan het verleidelijk uiterlijk der ondeugd. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. 17 Nov. De gisteren door het Roomsch-Katholiek Parochiaal Arm bestuur gehouden jaarlijksche turfcollecte heeft opgebracht de som van 719,951/3. Omtrent de werking van de met 1 October 11. aan de Groote Markt geopende Vleeschhal kan worden gemeld, dat al de daarin aanwezige banken zijn verhuurd, en dat iu die maand daarin zijn verkocht 328 voeten rundvleesch, 13 vetta kalveren, 20 schapen en 7 varkens. Tot stationschef te Heerde is benoemd de Heer B. Van Huizenalhier. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de maand October we derom zeer gunstig. Ter gemeente-secre tarie werden aan iu de wet genoemde besmettelijke ziekten aangegeven 16 ge vallen van mazelen, 4 van roodvonk, 3 van febris typhoïdea en 1 geval van angina diphtherina, terwijl 2 lijders aan febris typhoïdea bezweken. Het totaal der over ledenen was evenals in de laatste maauden laag en bedraagt met 7 levenloos aange- gevenen 69. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar; voor deze maand berekend: 17,2. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan klierziekte 2, aan kanker 2, aan stuipen 2, aau hersenziekten 5, aan croup 5, aan ziekten der ademha lingsorganen 13 (waarvan 4 aan keel- eu longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteriugswerktuigen 10, aau an dere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 25, van 15 jaren 6, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 11. van 5065 jaren 6,tvau 6580 jaren 7, boven 80 jaren 2. Geboren ziju 72 jon gens en 80 meisjes. Kunst en Letteren. Kerknieuws. LONDEN, 16 November. Een telegram uit Hongkong meldt, dat het Engelsche stoomschip Wall Yéung op de rivier by Canton is verbrand. Men gelooft, dat er 400 jjassagiers zijn verdronken. Te Odessa heerscht eene paniek onder de Joden, naar aanleiding van eene uitdrij ving der Jodeu door de Regeeriug, op groote schaal, in audere Russische stedeu. Te Nikolajefi zijn 300 Joodsche gezinnen, die lange jareu daar gevestigd waren, bin nen slechts 8 dagen na eene waarschuwing over de grens gezet. De Regeering laat aau deze menscheu geene keus tusschen uitzetting en Russisch, worden. De Globe verneemt, dat de Regeeriug heeft besloten, twintig duizend buitenge wone politiedienaren te beëedigeu, met het oog op mogelijke verdere ongeregeld heden in het Westend. Er is officieel aangekondigd, dat de magistraatspersonen in alle wijken dezer stad klaar zullen staan om morgen, Vrij dag en Zaterdag constabels in buitenge wonen dienst te beëedigen. BERLIJN, 16 November. De Keizer is beden-namiddag voor bet eerst weder uit gereden. Om vier uur ontving hij Prins Von Bismarck. Heden-ochtend verklaarde de Hoog leeraar Virchow in eeue vergadering van geneesjieeren, ter bestrijding van de tegen hem openlijk gerichte aanvallen, dat hjj bet strottenhoofd van den Kroonprins nooit beeft gezien. Dr. Mackenzie beeft nooit met hem daarover gehandeld, hetzij schriftelijk of mondeling. Hij moet der halve elke verantwoordelijkheid van zich afwerpen, die Dr. Mackenzie op hem zou willen werpen. d 10 Cents per regel. »Ik had de borst bezet, en eiken mor gen moest lk bijna een uur laug hoesten eu spuwen. Dank aan de Capsules Guyot, heeft dat slijm zich losgemaakt en nu ben ik genezen van die kwaal, waaraan, he laas! velen lijden en die er zich even als ik, van kondeu outdoen. Ontvangt mijne oprechte dankbetuiging.* Aan Mr. Guyot, apoth., 19 rue Jacob, Parijs. De echte Capsulen Guyot zijn wit; de handteekening E. Guyot staat op elke capsule. Prijs per doos: 1 fl: 20. Men late zich niet bedriegen. In den lateren tijd is door het publiek meer malen er over geklaagd, dat pogingen wer den aangewend om, in plaats van de echte »Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt*, namaakpillen, en dat nog wel zeer slecht nagemaakt, aan den man te brengen. De heer apotheker R, Brandt verzoekt beleefdelijk hem dergelijke geval len mede te deelen, op dat hij tloor open baarmaking der feiten het publiek voor meerdere schade kunne behoedeu. Wij moe ten bij deze gelegenheid er nogmaals be paaldelijk op wijzen, dat de echte Zwitser- sche pillen nooit los, maar éenig en alleen in blikken doosjes verkocht worden, voor zien van een etiket, dat een wit kruis op een rood veld eu de handteekening van R. Brandt draagt. Verkrijgbaar bij den Heer P. RAASEN Koningstraat 48, alhier. stoot de dear open, en onze Janmaat, een anderen matroos aan zijn kruag vasthoudende, stapte bin nen, dringt zonder complimenten door de half knielende, half staande menigte heen, druait de deur van den biechtstoel open, duwt er zijn ka meraad vrij onzacht in, half luid den biechtvader toeroepende: nAlsjeblieft, Pater, daai heb je er een! die zal wel naar je zin zijn, hoor! daar valt wat aan te karreweien!eu pas op! hij is er nog griffermeerd bij! Zooals te denken valt, is er van deze gefor ceerde bekeering niets gekomen. Maar 't geval getuig' van de goede gezindheid van onz n Jan maat en teekent Pater Sengers. Het Rott. Nieuivsbl verhaalt van de taliijk in omloop zijnde anekdoten de volgende: Zoonis gewoonlijk aan het einde der Baan om en bij waechvrouwen vertoevende, die men daar op sommige dagen bij dozijnen aantreft, deze een raad, gene een aalmoes, eeue derde eene beris ping, eene vierde een gelukwensch gevende, is er een der waschvrouwen, die zich, in minder ge- kuischte termen, luide over de bizondere dikte van Pater Sengers uitlaat. Toen bij dit boorde gaat bij naar de vrouw en vraagt haar met zyne gewone kalmte: «Zijl ge van morgen al bij den Dokter ge weest, moedertje?" De vrouw, eenigszins onthutst, antwoordde: z/U beut zeker in de war, want ik ben niet ziek, wat zou ik bij den Dokter moeten doen?" „Eens naar je vuile tong laten kijken," was het onmiddellijk gereede autwoord van Pater Sengers, die onder de toejuichingen van de an dere waschvrouwen zijn weg vervolgde en haar van //harte beterschap" toewenschte. Te St. Petersburg verwacht men een strengen winter. Te Kroonstadt heerscht bui tengewoon groote bedrijvigheid: in drie dagen zijn daar niet minder dan 17 stoom-koopvaar- dijschepen en 3 zeilschepen aangekomen. Ook in Engeland bereidt men zich op een harden winter voor; te Sheffield is men overdruk met de fabricage van schaatsen. Art. 61 der gemeentewet schrijft voor, dat een te benoemen burgemeester inwoner der gemeeute moet zijn, waarin hij benoemd wordt. Van deze bepaling kan worden afgeaveken in het belang der gemeente. Nu beeft onlangs de gemeente Hemelumer 01- depbaert en Noordwolde een nieuwen burgemeester gekregen, die niet uit de gemeente was gekozen. Hij werd Donderdag iu bet gemeentebuis te Koudum geïnstalleerd door den oudsten wethouder, J. A. Vau der Meuleu, die als tijdelijk voorzitter fungeerde. Deze zeide bij zijn toespraak tot den nieuwen burgervader o. m., dat bij de benoeming met verontwaardiging vernomen had, en dat verreweg de meeste raadsleden er aldus over dachten. z/Zooals de Gemeenteraad hier zit, zijn wij acht bare beeren Neen, mijne heeren!" aldus ging spreker met verheffing van stem voort, „dut zijn wij niet; op ons wordt geen acht geslagen, wij zijn onachtbare heeren." De tijdelijke voorzitter ging ongeveer op de volgende wijze voort. //Bovendien, bier ia het gezegde van Keuchenius op zijne plaats: majesteite- willekeur gaat boveu raajesteits-recht, want men had gemakkelijk art. 61 der gemeentewet kunnen toepassen, dat voorschrijft zoo mogelijk den bur gemeester uit de ingezetenen te benoemen." Men herinnert daarbij aan de woordspeling van de Braga: Al wordt gij achtbaar, ja zelfs zestienbaargehseten; Toch wordt u bij uw dood slechts ééue baar ge meten. Volgens vaste wetten kan de eeue meusck den anderen gelukkig maken. Als nu ieder op zijne beurt dit eens beproefde, dan kwamen wij al een heel stuk verder op dit gebied. Laat ik dit eens met een voorbeeld toelichten. Ecu kantoorbediende, Wild, komt in eene recht opgewekte stemming te huis. Zijn patroon viert zijn vijf eu twintigjarig huwelijksfeest, en om zijne omgeving in zijne vreugde te doen deelen, heeft hij allen 26 gegeven, allen opslag toe gezegd, en hun tevens een klein aandeel iu de verder te maken winsten beloofd. Er is dus re den tol vroolijkheid, tot ware blijmoedigheid, voor nu en voor de toekomst. Vader komt ook niet met leege handen thuis. De f 26 zijn voor moeder de vrouw, om die voor iets extra's aan te wenden eu voor het oudste dochtertje, zijn Marietje, heeft hij een lang begeerd prentenboek meegebracht. 's Avonds scharen zich allen om den disch; vader met Marietje, moeder met bun zoontje op den school; do kleine meid leest voor uit het prentenboek, de vader kijkt de stralende oogen der zijueu aan, en denkt bij zichzelven: zou de patroon gevoelen, hoe gelukkig hij ons heeft gemaakt; ik geloof niet, dat er gelukkiger ge zin iel Daar wordt gebeld; moeder zet gauw den klei nen jongen op vader's schoot, eu gaat naar de deur. Het is de vrouw, die 's avonds met btood komt. Zij doet bare inkoopen en komt terug, zeggende: „man, daar is die arme vrouw, waar van ik je onlangs vertelde; die weduwe, die voor vijf kinderen moet zorgeu. Zij zijn toch zoo arm in de kleeren: wat zou je er van zeggen, als ik de daagscbe kleertjes van onze jongens nu eens weggaf; 't is waar, ik zou ze nog wel eens weer kunnen oplappen, maar de vrouw heeft het op 't oogenbltk zoo heel urn./' Geroerd antwoordde vader: //ga je gang, vrouw, en laat ons maar dankbaar wezen, dat we 't kunnen doen.// De arme broodvrouw komt met een lekker pakje kleeren te huis. Ziet eens kindereu, wat een gelukkige dag, en wat een mooie kleertjes. Nu kunt ge morgen weer naar schoolgaan. Door de blijdschap bemerkte zij nu pas, dat er eene airne vrouw bij de deur vau haar kel dertje stond; honger en ellende stonden op haar gelaat te ltzeu. Ach, geef mij een stuk brood, ik heb zoo'u honger. De arme weduwe gaf de be delftres een versch broodje; /,dank u." Zij schoof het broodje haastig onder haren doek en wilde heengaan. Als gij zoo'n honger hebt, waarom eet gij het dan niet op? Omdat mij» zieke man er nog meer behoefte aan heeft dan ik. Wij hebbeu sedert drie dagen geen brood geproefd. Nu, in Godsnaam, neem dan ook dit brood mede, ik ben zoo verheugd, omdat ik zooveel voor mijne kinderen heb gekregen; en kom morgen nog maar eens terug. De zieke man kreeg een lekker versch brood je, en de hond zal wel zijn deel mee hebben ge kregen. Indien ik dit verbaal had begonnen op een troon, hoeveel langer had ik den draad dan kun nen spinnen; maar men komt dan in h<t onge looflijke en iu het onwaarschijnlijke. Een ieder ga te rade met zijn hart, 'en late bij het trekken der beurs zich tevens leiden door zijn verstand, bepale zich in hoofdzaak tot eigen kring, en dan leeft er niemand, die niet anderen gelukkig kan maken. Beschouwt uw penningske slechts als een deeltje gist, en het zal door dringen eu voortwoekeren door de geheele menschheid. Eetlust. Zeker iemand informeerde bij een knaap, naar het welzijn van diens vader, een lid van de natte gemeente, die zwaar ziek was geweest. //Heeft hij al weer eetlust?" //Nog maar weinig," antwoordt de knaap, maar ziju dorst is nog zoo goed als ooit te voren." Gekarakteriseerd. Zoo, je schildert op het uithangbord mijn naam,// zegt een spekslager tol den schilder, en een varken er bij, dan we ten de mouschen dadelijk wat ik ben. Goede raad. Jong componist (tot zijn col lega). Ik zou zoo gaarne iets zeer nieuws wil len compoiieeren, iets wat nog nimmer werd gemaakt. Collega. Welnu, zet dan den Enkhuizer almanak op muziek. Het onderscheidingsteeken. Vreemdeling (tot ziju vriend). Zie eens, welk eeue merkwaar dige gelijkenis tusscheu deze twee jongens. (Tot de beide knapen.) Zijt gij tweelingen? Jongen. Ja. Vreemdeling. Eu ge zijt ook eender gekleed, waaraan onderkent men u dan? Jongen.,Ik eet veel meer dan mij» broeder. 't Motief. Waarom drink jij je glas toch altijd iu één teug leeg? Dat zal ik je zeggen. Je weet in vino Veritas, en verder: de waarheid ligt in 't midden. Als ik nn den wijn maar half opdrink, dan zou de waarheid mij wel eens kunnen ontglippen. Daar om ueem ik mijne maatregelen. Onze kinderen. In een vreemdelingen- boek vindt men het volgende: 7 Mei 1886. Egbertus Kareisen, hoogere burgerschoolleer ling, met vader. Flegma. Vagebond (op de vlucht voor eon gendarme over een steen vallende.) Drommels wat beeft die gendarme een geluk! BUKG. STAND DEB GEM. HAABLEM. Ondertrouwd: 16 Nov. J. P. Van Honschoten en A. Alberts. C. J. Eoelofs en A. M. Terol. Getrouwd: W. Willemse en K. H. Geerlings. J Surendonk en P. W. C. Slegt. G. Oudshoorn en G. M. Van der Vorst. T. Smal en H. E. Antonisse. H. W. Germeraad en W. Flameliug. A. Van Dijk en M. C. Rozeuhavt. C. J. H. Hulsebosch en C. Vester. C. Smit en H. M. Van Tongeren. H. L. Lijnzaat en H. C. Pellemans. A. Van der Wateren eu A. Sares. J. We6seling en N. Van der Laan. W. O. Hennia en H. C. Littooy. Bevallen: 14 Nov. T. Smit-Sclieerhoorn, d. C. H. Van Waard-Vinke, z. M. J. Langerak-Leene, 15 Nov. J. J. Van den Bosch-Ploeg, z. IJ. F. Otter- Van Beem, d. Overleden: 12 Nov. J. C. Rozenliart, 1 mn. 16 Nov. M. E. Kuntie-Van der Vossen 76. No. 16 van de Katholieke Illustratie bevat onder het opschrift: „Een Martelaar;" het verhaal van den moord op Z. D. H. den Aartsbisschop Seghers gepleegd, benevens het, portret in keurige houtsnede, van dien achtenswaardigen Prelaat Prof. Alberdinglc Thijm maakt in dit nummer een begin van een voortreffelijk opstel getiteld: „Hoe Vondel treurspeldichter werd." De ijverige .Redactie had het gelukkige denkbeeld om van het 17e nummer een Gedenkblad op het derde eeuw feest van Vondels geboorte temaken. Een aantal gevierde katholieke schrijvers met name H. J. Allard. A. M. C. Van CoêthJ. V. De Groot. F. F. Th. Van Hoogstraten Dr. Andreas JansenJ. R. Van der Lans. F. J. Foei- hekkei J. A. De Rijk, Alf. Ruijten en J. A. Alberdingk Thijm benevens de beroemde letterkundige Lina Schneider te Keulen, leverden voor dit „Gedenkblad" schoone bij dragen in proza en poëzie. Fraaie gravures op het leven van den Vorst der Ni derlandsche dichters betrekking hebbende, versieren den tekst. Wij maken van den inhoud dezer beide nummers van de Kath. III. gewag, om aan Redactie en Uitgeefster onzen onverdeelden bijval te betuigen in de uitgave van een Geïllustreerd weekblad, dat aan de verdienste der oorspronkelijkheid ook die der actualiteit in hooge mate paart. De inhoud van deze beide nummers is inderdaad boven onzen lof verheven. Vooral met de uitgave van het „Gedenkblad" heeft de Maatschappij de Kath. III. de talrijke inteekenaren van haar weekblad zeer aan zich verplicht. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 16 November 1887. Prijzeu der onderstaande e^ect,elJg0UotQer. pCt. ne koers. Nederland. Certif. Work. Schuld Portugal. Rusland. Spanje. Turkse. Egypte. 5' P 2 4 5 6 4 4' 4 3 Hongarije. OM. Looning 1867b Goudleening Italië. Obl. Pauael. Loon. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.) 5 zilver (Jan.—Juli). 6 Obl. buitenl. 1853-84 8 bij Dope ëc (Jump. Oude Ruaveu 5 Obl. Nic. Spw. 1867 6» 4 1877 Asnat. h 20-100 Obl. buitoni. 1867, 1871 75 1876 (Perpetueele) Obl. Alg. Schuld 1865. I860. Obl. Leeniug 1876 N.-Amen*.». Obl. Vereen. Staten 1870. 1877 Columbia. Obligation4®, Peru. Leaning 18706 18725 Ooateiirt)k. Aaud. Nationale Bank. divid. Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Geut. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18755 Zuid-ïtal. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aaud.. 6 Balliache Spw. Aand8 Jelez Gtiasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Ohark. Obl. 1000, 5 Mor8chansk Sysran Aand., Riaschk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert.Auud.. N. York Lake Erie WS. Aand. Illinois Cert. Aaud Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 JPHEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Arasterdam /100. Rotterdam Gemeente Crediet.. Belgle. Stad Antwerpen 1887 Ooatenrck. Staatai. 1854 1860 1864 1864 1866 733/s S7'/s 989/ls 100'/, Italië. Rusland Rumouie. Amerika. Rusland. 5 5 div 8 65»/, 5516/n 101»/,, 815/s 96»/, 47»/, 60 74 1063/s 1231/s 243/8 147/s »33/s llS'/s 144 116 74 135 84»/, 7»/4 52 601/4 1073/, 553/s 90 973/s 22>3/1# 21V, SOi/s 118 106 1101/, 105 103 90 104 1083/s 136 138 1261/, Goldkoora prolongatie 3, 31/, pet. Z. O. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanneheeft benoemd tot Pastoor te Bei'gschen- hoek den Weleerw. Heer H. A. Th. H. De Kiuijtf; tot Pastoor te Oude Tonge den Weleerw. HeerJ. B. Nuijten en tot Rector der kapel van het Allerh. Sacrament te Rotterdam den weleerw. Heer P. M. Bots, die Kapelaan was der parochie van den H. Laurentius te Rotterdam. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, Bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot Pastoor te Oud-Heusden en Elshout den Weleerw, Heer J. P. Breuër, tot Kapelaan te Vlijmen den Weleerw. Heer J. M. Van der Acker en tot Kapelaan' te Berlicum den Weleerw. Heer J. P. Van den Crom- menacker, alle Canonici Regulares van de abdij van Berne. Verder tot Kapelaan te Afl'erden den Weleerw. Heer B. J W. De Hoog, tot Rector der EE. Zusters Franciscanessen te Haren bij Megen den Weleerw. Heer A. Hesius, en tot Kapelaan tc Maashees den Weleerw. Heer B. F. Arts HAARLEM, 16 Nov. Aau de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien verkocht 15, voor l 90 a 160, 1 stier verk voor f vaarzen, -verkocht voor f pinken 2 verkocht voor f 45 a 40 1 graskalv. verk. voor a nuchtere kalveren, 31 verk. voor f 10 a 5, 28 schapen, verk. voor i 14 a 22 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 59 stapels kaas, 6739 stuks, wegende 13878 kilo, hoog ste prijs f 30,middelbare prijs per 50 kilo kost— a AMSTERDAM, 18 Nov. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen,151 vette kalverenlstequal. J0,85 2de qual. 0,65 per kilo, graskalf/ a35 nuchtere kalveren, 4 a 12, 2 schapen en lammeren a y—108 vette varkens 34 a 38 c. per kilo. PURMBREND, 15 Nov. Kaas:aangevoerd 216 stapels prijs der kleine kaas 132,50 middelbare J 32.Boter 1.35 a .140 per kilo; 346 Runderen: aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ager in prijs kalfkoeien 127 Vette kalveren aanvoer stuks prijs 60 a90 c. per kilo, handel vlug; nuch gere dito:aauvoerll6stuks prijs f 6 a 20 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer203 stuks, prijs 38 44 c. per kilo met matigen hand el; magere dito aan voer 60 stuks, prij8 19 a 14 per stuk met vluggan handel. Biggen aanvoer: 296 stuks prijs f 3 a 6—. ROTTEKDAM,15 Nov. Op de veemarkt waren gis teren en heden aangevoerd: 5 paard 1056 iunderen,803 vette- cn graskalveren, 15 nuchtere kalveren, 1550 scha- peu of lammeren, 666 varkens, 225biggeu, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt vau heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 63c.—, 2de qual. 58 c., 3de qual. 53 c.; kalveren late qual. 92 c. 2de qual. 87 e., sehapeu 50 c., alles per kilo. De prijzen der boter waren hedeu als volgt lste f 64 2de f 60 3de qual. f 56. SCHIEDAM, 16 Nov. Moutwijn per Ned. vat a f 9 Jenever f 14,50 Amsterd. proef f 15,75 Spoeling fl,50 eito commmissie f 1,70. MEDEDEELINGEN t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3