N I E U W E H. T. FELTOBIRIi. N®. 1169. Zondag 20 November 1887 12de Jaargang. 1813—1887. BUITEN LAN». BI N N H I. A II. Gemeenteraadsverkiezing van a. s. Dinsdag. i. De twee Collega's. H44R1E ABOHJSrEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzouderljjke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B ORE Aïï: St. Janstraat Haarlem. i TIEN" PR 4? AGITE MA RON AGITATE. (0CE4IT. PBIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels .30 Gents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEK8 8t LAURSÏ. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Zooals bekend is zijn de kiezers tegen Dinsdag 22 dezer opgeroepen om hunne stem te komen uitbrengen ter verkiezing van een Lid voor den Gemeenteraad, eeue verkiezing noodig geworden door het be danken van den Heer Mr. R. H. J. Gal- landat lluet. Naar onze meening vindt deze verkiezing voor de anti-liberalen onder zeer guustige omstandigheden plaats. Daartoe draagt ook bij de keuze van deu Caudidaat door de Katholieke. Kiesvereeniging gesteld. De Heer H. T. PELTENBÜRG toch is een man, die hier gedurende vele jaren in eeue in- dustriëele zaak is gevestigd en die er dus ook persoonljjk belang bij beeft, dat onze Gemeente in bloei en welvaart toeneemt. Zj]u doel is, wij zijn er zeker van, de al- gemeene eu bizoudere belangen van de stad zjjuer iuwouing te bevorderen. De Heer PELTENBÜRG paart aan zjjne rijpe levenservaring een helder hoofd en grooten werklast. Bij zjjue kalmte en bedaard overleg bezit hjj gezond verstand eu practischeu zin. Hjj bewoog zich steeds onder de burgerij eu leerde dus bare be- boefteu kennen. Met recht alzoo mag van deu Heer PELTENBÜRG gezegd wor den, dat hjj een geschikte Caudidaat is voor den vacanteu zetel in onzen Ge meenteraad. Kiezers van Haarlem, komt dus allen ge trouw aan de stembus en kiest allen een parig den Heer Brengen alle katholieke kiezers a. s. Dins dag hunne stem op-dezen Caudidaat uit, dan zal bij voorzeker de gewenscbte over winning behalen. Allen moeten komen, niemand mag weg- bljjveu. Geschiedt zulks, doet ieder zjju plicht, dan is ook de verkiezing van deu Caudidaat der Katholieke Kiesvereeniging nagenoeg verzekerd. Wjj hebben wederom een gewicbtigeu beriuueringsdag doorleefd; wij hebben bet herstel van Neerlauds onafhankelijkheid herdacht. Is de 17e November steeds een dag van groote beteekenis, omdat hjj ge waagd van de groote dingen, welke de Almachtige aan ons dierbaar vaderland deed, thans vooral, nu bet verbond tusschen Vorst en Volk werd hernieuwd, gaf die dag zeer veel stof tot roemen en dauken, maar ook tot bidden. Als wjj niet ondankbaar zjju kan eu mag iu veel worden geroemd. De vijjheid, welke in 1813 aan ons volk werd geschon ken, is bet gelukkig deel ervan gebleven. Groot is daarom de dankbaarheid, welke FEUILLETON. 2) Vervolg.) In bet eerste oogenblik bad de Ilbeshauser, verblind door de gouden tressen, den lakei voor //een booge// aangezien,maar onmiddellijk gevoelde bij zjjne misvatting. //Ik moet bij den Burgemee ster sijn, zei bij norscb, //is bij tbuis?// //Zijn Edel achtbare is tbuis,// antwoordde de bediende, maar voor zaken is zijn Edel Achtbare alleen op de gewone uren op bet Raadhuis te spreken. Meld u aan op de griffie, als gij met mijnheer te spreken hebt! //Zaken heb ik niet de Hemel bewaar me!// zei de bezoeker; ik wilde alleen maar uw beer een bezoek brengen, anders niet. Zeg hem, dat zjjn collega uit llbssbausen er is, en bem eene visite wil maken.// i)e knecht wist niet of bij bet geval voor de grap aan zijn beer zou meedeelen, of wel den wij schuldig zjju aan de mannen, die voor 74 jaren het afschuddeu van liet vreemde juk hebben voorbereid en tot stand ge bracht. Met moed en grooten tact gingen zjj te werk. In deze zelfde dagen werd we der op het driemanschap gewezen, 't welk door zjju beleidvol initiatief de restauratie tot een feit maakte, waardoor de groote mo gendheden verplicht werden met onze her boren onafhankelijkheid als met een gegeven toestaud te rek/men. Die restauratie was geen volkomene, het geen was, keerde niet in denzelfdeu vorm als het eenmaal bestond, weder. Ook dat verraadde zeldzame staatsmanswjjsheid. De republiek der geünieerde Provinciën was geeu zegen voor Nederland gebleken. De oligarchische Republiek was het tooneel der jammerljjkste twisten, der meest kleingees tige kibbelarijen vaak geworden. De een heid der natie bestoud slechts iu naam; bet wezen ontbrak volkomen. Groot was de verbittering, welke eerst tus- scbeu Staatsgeziuden en Priusgezindeu, later tusscben de Keezeu en Oranjeklanten be stond. Daarbij kwam nog de tegenstelling, welke de verschillende gewesten onderling opleverden. Iu elke provincie waren van die kleine heerscbzuchtigeu, die meer invloed bezaten, dan voor de vrijheid der bevolking wenscheljjk kon heeteu. Men bad feiteljjk vele Staatjes iu deu Staat. Dat werkte verlammend en belem merend op de ontwikkeling der Staatsinstel lingen. Aan dien toestand nu maakte de omwenteling van 1813 een einde. De een heid tusscben de zonen van betzelfde va derland werd waarheid. Wel liet de geljjk- beid tusscben al de Nederlanders nog veel te wenschen over, maar de grondsteen was toch gelegd voor eert gebouw, waarin al de bewoners van ons dierbaar vaderland een maal op den voet van rechtsgelijkheid en wetsgeljjkheid zouden kunnen wonen. De Katholieken werden daardoor zeker zeer gebaat. Met geestdrift werd dan ook door ben Oranje, als symbool vau een gezag, dat voortaan op allen zou steunen, geljjk liet aan allen, in dezelfde mate zou ten goede komen, begroet op deu vaderland- scheu bodem. Wat 1813 beloofde is steeds meer ver vuld. Vooral bij de Grondwet van 1848 werd het beginsel van de vrjjheid voor allen toegepast. Zware beproevingen werden voor Nederland niet bespaard. Ons volk had soms moeiljjke dagen te doorleven. Reeds twee jaren na 1813 kwam de scbrik- niare: De overweldiger is weder te Parjjs. Doch ziet hjj werd bjj Waterloo verslagen, vernederd en straks als een balliug naar St. Helena gevoerd. Weder vijftien jaren later brak de Bel gische revolutie uit. Ook zjj eiscbte vau Nederland groote offers, welke echter met bereidwilligheid werden gebracht. Ouder de roemrjjke aanvoering vau den Priuse- lijkeu held werd de eer van Nederland te genover de Belgen en Europa door onze landgeuooten gehandhaafd. ongenoodigden gast de deur wijzen; maar daar hij de vroolijke geaardheid zijns meesters kende, besloot hij toch hem van het zonderlinge bezoek te verwittigen. Hij trok een eerbiedig gezicht, wat het gemeentehoofd van Ilbeshausen niet weinig streelde, en verzocht hem vriendelijk, een oogenblik te willen waeliten, hetgeen met een genadigen hoofdknik werd goedgekeurd. Daarop verdween de gegalonneerde in eene der benedenkamers, en kwam eenigo minuten la ter, gedurende welke een duideljjk lachen de ooren van den buitenstaande bereikte, met het ant woord terug: //Mijnheer de Burgemeester ver zoekt de eer te mogen hebben//. Trotsch als een triomfator stapte onze Ilbes hauser door de prachtige antichambre, die naar het kabinet van den regeerenden Burgemeester voerde. De heer des huizes, een man in de kracht des levens, in wiens geheele verschijning eene uitdrukking van jovialiteit zich aan eene zekere waardigheid paarde, ontving zijn collega, staande bjj zijn kostbaren schrijflessenaar, in zwarte ge- zelschapskleeding; nogal een verschil met de af- De aarzeling van Koning Willem I om te wijken voor de overmacht, baarde groote geldelijke moeilijkbeden. Na de troonsbe klimming van Koning Willem II werden ook die, door de offervaardigheid der natie, overwonnen. Sedert kwamen geene catastrophen over ons; wel bleven groote volksrampen niet uit, wel eiscbte Indië bij herhaling het bloed en goed van ons volk, doch wij kwa men dat alles telkens zegevierend te boveu. De juichtoon der natie op den 74sten ge denkdag van Neerlands verlossing, kan een danktoon zijn. Wij moeten getuigen hulp van God verkregen hebbende, staan wij tot op dezen dag. Ons roemen mocht een danken zijn. Wat baat toch alle meu- schelijke inspanAing als God zijne hulp, ziju zegen onthoudt. Terecht beet het iu eene bekende uitspraak! »Aau Gods zegen is alles gelegen. Waar wij dan ook aan de menscben, die zooveel deden om den Nederlaudscbeu Staat opnieuw te grondvesten, buide bren gen eu dankbaar gedachtig zijn aan allen, die het heroverden in 1813, door bun arbeid en talent wisten te bewaren en te volmaken, mogen wij allerminst Hem voor bij zien, Wiens genadig bestuur gaat over de vrije daden der menscben. Hij leidt aller lot eu leven, Hij regelt aller lotgevallen. Zijne wijsheid gaat boveu die van de ge heele menschheid te zameu. De Almachtige bewees zich jegens ons geliefd vaderland een God der Liefde. Elke wonde, in 't hart des volks iu die 74 jaren geslagen, werd door Hem eerst verzacht, dan geheeld. Eu hoeveel gevaren die dreig den, werden door bem niet afgewend. Op ons volk mag worden toegepast, wat wij eens uit deu mond eeuer vrome vrouw, wier leven rijk was geweest aan wonder bare uitreddingen, veruameu; »tnjjn weg ligt bezaaid van afgewentelde steenen des bezwaars.Dat geldt metterdaad ook wel van Nederland, als wjj maar willen zien. Daarom voegt ons volk bij het indeuken vau de geschiedenis van bijna twee derde eener eeuw allereerst eu allermeest dank aan God, niet bet minst ook als wij ons lot vergelijken bij dat van vele audere natiën. Elders vierde de tuimelgeest telkens de rampzaligste uitwassen; hier werden de Staatsinstellingen gehandhaafd, de groote meerderheid der natie is nog als in 1813, aan de leuze» (.franje en Nederlaud« gehecht. Zal dat echter alles zoo blijven? Zjjn er geeu teekeneu, die bet vaderlandslievend hart voor de toekomst doen beven Be staat er daarom bij alle stof voor roemen en danken geene aanleiding tot biddentot een vragen om een genadig bescbameu van bezorgdheid en vrees? Bjj de toekomst, ook in verband tot bet beden, wenschen wij, in 't vervolg dezer beschouwing, met onze lezers stil te staan. Onze slotsom zal ook dan echter kunnen wezen: hoopvol vertrouwen. gedragen huisja3 waarin de goede gemeente van ilbeshausen baar Burgemeester kon aanschouwen, als een harer leden de toegang tot de binnen kamers van den gestrengen heer was veroor loofd. Maar daar was eene reden voor: de zwarte rok was of haastig voor de ontvangst van deu collega aangetrokken, of de drager daarvan kwam pas van eene begrafenis. Het zag er ook hier prachtig' uit, en de Il beshauser collega geneerde zieh bijna om zijne lompe spjjkersehoenen op het Brusselsche vloer kleed te zetten; maar de Erankforter collega begroette hem zoo vriendelijk, dat alle verlegen heid dadelijk verdween. De advocaat had toch ook gelijk; niet het kleed maakt den Burgemee ster van Ilbeshausen, maar de man. Maar hij was niet trotseh, en beantwoordde vertrouwelijkheid met vertrouwelijkheid. //Goeden morgen, collega!// zeide hjj, en bracht zijn ver eelte vuist in onzachte aanraking met de wel verzorgde rechterhand, die naar hem werd uit gestoken; //ik stoor u toch niet? ik had juist een uurtje tijd, en daar de advocaat ook ineent dat ik //mijnsgeljjke// die eer eens moet bewjjzen, De Reivhsanzeiger bevat aan bet hoofd zjjuer mededeeliugeu een keizerljjk rescript, waarin de Keizer zijn warmsten dank uitspreekt voor de naar aanleiding der ziekte van den Kroonprins aan deu dag gelegde bljjken van innige deelneming. De zware beproeviug, welke den Kroonprins eu bet Keizerljjke buis is opgelegd, heeft in alle deelen van üuitschlaud eu van het buitenland aanleiding gegeven tot de on- dubbelzinuigste betuigingeu van gehecht heid en medegevoel. De Keizer is diep ge troffen door deze algemeene teekeneu van liefde voor zijn zoon, eu beeft -bevolen dit ter algemeene kennis te brengen. De zachte kankerplekken in bet strot tenhoofd van deu Duitscheu Kroonprins zjju begouueu te etteren eu verminderen. Iu het wetsontwerp betreffende den on derstand aan oude en iuvaliede werklieden wordt bet bedrag der gezamenlijke jaar- lijkscbe kosten geraamd op 156 millioeu mark. De beschuldigingen tegen Wilson nemen met den dag in omvang toe eu som mige daarvau dragen een zeer ernstig ka rakter. Zoo beweerde Laurent, de directeur der Paris, dat Wilson in overleg met Ge neraal D'Audlau, voor 80,000 fr. een grondeigenaar bet Legioen van Eer heeft bezorgd eu wees bjj de persoon aan, die over dit feit bizouderbedeu kon mede- deelen. Tevens gaf Laurent zeer in vertrou wen aan den President der enquête-com missie den naam op vau een agent, die een geheel pak brieven bezit, tusscben Wilson eu D'Andlau hierover gewisseld. De commissie heeft daarom den rechter van instructie machtiging verzocht, deze stukken iu beslag te nemen. De voorzitter der Kamer van Afgevaar digden beeft aan de Kamer mededeeling gedaan van eeue aanvraag tot gerecbteljjke vervolging van den heer Wilson. De Kamer besloot die naar de afdeeliugen te verzenden, welke onmiddellijk bijeen zjju gekomen, waarna met 527 tegen 3 stemmen besloten werd tot de vervolging machtiging te ver- leeueu. In de couloirs beersebt groot6 opge wondenheid. Er openbaart zich eene bewe ging ten gunste der vervanging van den President der Republiek. De Minister van justitie Mazeau heeft officieel zjju ontslag ingediend en wordt tjjdeljjk door den beer Pallières vervangen. CVervolg van de Buitenlandsche Berichten in het Bijvoegsel De N. lJselbode vraagt, waarom in. katholieke streken hij voorkeur aan Protestanten rijksbetrek kingen worden gegeven. Zjj noemt dit eene ne telige vraag. Nog neteliger is, ons bedunkens, de vraag, waarom, wanneer eene katholiek eens eene dergelijke betrekking krijgt in een Katho lieke streek, zjjne geloofsgenooten hem, hoe bere kend ook voor zjjne taak, in den steek laten en bjj voorkeur voor hunne aangelegenheden een heb ik dat niet willen uitstellen, en daar ben ik nu. De Burgemeester had toevallig tijd iu overvloed beschikbaar voor deu collega, met wien liij een vroolijk uurtje hoopte te hebben. Hjj bood hem een stoel aan, en praatte heel vertrouwelijk met hem over de wederzijdsche verhoudingen in hunne gemeenten, waarbjj de Burgemeester van Ilbeshausen //zjjnegeljjken// van Frankfort veler lei met een vertrouwelijk knipoogje mededeelde, dat den collega onmerkbaar het hoofd deed schudden. Het intieme gesprek werd afgebroken door het binnentreden van eene kostbaar gekleede dame. Het was de echtgenoote van den Burge meester, die dezen kwam roepen voor het ont bijt, en met eenige verwondering naar den zon derlingen gast, dien hij bjj zich had, keek. Enkele in het Eransch gesproken woorden brachten haar dadelijk op hoogte, en zij was onmiddellijk ge reed om den bezoeker tot het gebruiken van een eenvoudig ontbijt uit te noodigen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1