GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Protestant nemen, die best wat klandizie kan missen? Wij verzoeken de Katholieke bladen, zoo zij kun nen deze zoo netelige vraag eens op te lossen of over te nemen. Gelderlander Jl. Woensdag is te 's Gravenhage eene al- gemeene vergadering gehouden van den Zuid- Noord-Holl. Katholieken Kiezersbond, waarin een definitief bestuur is gekozen.Benoemd werd tot Voorzitter v/h bestuur de Heer Mr. Bahlmann, lid der Tweede Kamer; tot ondervoorzitter de Heer T. B. C. Ten Hagen, van's Gravenhage; tot leden de hh. P. J. Eaaijmakers, van Nieu- wer-Amstel; Beukers, van Schiedam, en Aug. Opdelaak, van Noordwijk, de laatste als Secre taris. De Heer Mr. C. I. A. Heydenrijck, lid van den Eaad van [State, werd bij acclamatie tot eere-Voorzitter benoemd. 98,000,000! [Sedert 1873 tot 1881 hebben de kosten, welke de oorlog tegen en de bezetting van Atjeh hebben veroorzaakt, bedra gen ruim 98 millioen gulden. Na 1881 zijn de uitgaven als gewone beschouwd. De Minister van Koloniën is niet ontevreden over de uit komsten van het samentrekken onzer troepen in het vijandige land. Veel geluk heeft de vijand niet bij zijne pogingen om ons afbreuk te doen. De onderwerping van de nog vijandig gezinden moet met den tijd komen. De Minister wil der halve onze tegenwoordige stelling handhaven. De Tweede Kamer heeft jl. Donderdag het algemeen debat over de Indische Begroo ting voortgezet. De Heer Cremer drong nader aan op decen tralisatie. De Minister van Koloniën bleef de mogelijkheid der uitvoering betwijfelen. De Heer Heldt bracht de zaak-Willink Ketjen ter sprake; hij deed een beroep op diens verha len, om te constateeren, dat de Indische militaire strafwetgeving het onrecht in de hand werkt, en, indien de Heer Ketjen geen leugenaar is, dat het hoogst verwonderlijk en voor het gezag nadeelig is dat de Eegeering aan ondergeschikte officieren hier eene burgerlijke betrekking aan biedt en zonder strafvervolging toelaat, dat die officier de autoriteiten en de Eegeering aanvalt en insulteert. De Heer Reuther, gewezen Voorzitter der com- missiën, constateerde, dat het ontslag van den Heer Ketjen volkomen wettig was en hij gepen- sionneerd is; dat volstrekt niet al zijne straffen door het Militair Gerechtshof zijn vernietigd. De Minister van Koloniën protesteerde tegen het verwijt van onrecht tot de Indische militaire autoriteiten gericht; zij leefden de wet na en waren geen instrument van willekeur. De Heer Ketjen is eervol ontslagen en gepensionneerd met f1550. Niet om hem den mond te stoppen, maar uit medelijden boden de Ministers hem aan eene betrekking te bezorgen. Dat medelij den wordt nu door hem geëxploiteerd. Volkomen onwaar is het, dat hij met een hondenzweep heeft gedreigd. Hij blageert op niet begane misdrijven en kan deswege niet worden vervolgd. De Minister Heemskerk voegde daarbij, dat als de bedreigingen juist geweest waren, hij den Heer Ketjen niet meer zou ontvangen hebben. In de zitting van gisteren werd het al gemeen debat over de Indische Begrooting voortgezet. De Minister van Koloniën betoogde, dat volstrekt onbewezen was, dat de Indische bevolking niet genoeg bij de koffiecultuur ver dient, de Indische Eegeering ontheft voortdurend de bevolking van koffie-aanplant in slecht ren- deerende streken. In 5 jaren tijds is het aantal ingedeelde gezinnen met 258,000 verminderd. Mocht de behoefte bljjken, dan zal de bevolking geholpen worden, zelfs dit jaar, door betaling voor anderen arbeid. Op deze begrooting is daartoe een post van 3 millioen uitgetrokken (excedenten hoofdgeld). De Heer W. Van Dedem drong niettemin aan op een ernstig onderzoek, daar de nieuwe werkwijze lang miet voordeelig voor de koffie cultuur schijnt. Verder werd het Tjiomas-votum geïnterpre teerd. De Heer J. Schimmelpennink Van der Oye zag er in eene afkeuring in gematigden vorm van de uilzetting van de heeren Sol en De Stur- ler. De Heer Van der Kaay een louteren twij fel aan de rechtmatigheid, terwijl de Heer Van der Feltz meende, dat de Minister oorspronke lijk er zelf geene goedkeuring in zag. Het plan moet bestaan ook in Limburg en Zeeland een afzonderlijken provincialen katho lieken kiezersbond op te richten. Amsterdam, 17 Nov. Men meldt aan het Hblad, dat er eene nieuwe kiesvereeniging zal wor- opgericht, die er inzonderheid naar zal streven bij de verkiezingen de belangen van den win kelstand te bevorderen. D e Veröffentlichungen des Kais. Gesundheits- amtes van 15 Nov. bevat in het laatste weke- lijksch overzicht onderscheidene mededeelingen omtrent het voorkomen van triohinose in Duitsch- land, als te Wildemanu (Oberharz) 86 ziektege vallen, te lnowra 50 ziektegevallen met 1 sterf geval, in eenige dorpen in Saksen ongeveer 100 ziektegevallen en 14 sterfgevallen en in Neuren berg 4 ziektegevallen. Te Dordrecht is eene gelegenheid geopend voor dienstboden om haren vrijen Zondag avond op gezellige en fatsoenlijke wijze door te brengen. Het „Tehuis" is gesticht door eenige dames. Onder de zich van niets kwaads bewuste, alleen wat al te nieuwsgierige toeschou wers, welke 11. Zondag op Trafalgar-square te Londen met de stokken van de politie kennis maakteD, behoort ook de vroegere Prefokt van politie van Parijs, de heer Andrieux. Hij woonde in het Hotel Meiropole en had zich als belang stellend vakman naar de Square begeven om te zien hoe de Eugelsche politie het met eene op dringende volksmassa klaar speelde. Hij had zich niet te beklagen, daar hij het slachtoffer werd van een prachtig gemikten slug van een bereden constable, die hem den hoed ir.drukte en een dikke buil in den schedel achterliet. Voldaan keerde Andrieux naar r.jjn hotel terug. Een agent van politie liep mi d- den op den dag in den Haag met een paard aau de hand, dat onbeheerd op straat was ge vonden. Dat was een vreemd gezicht eu hield vele voorbijgangers staande om man 011 paard na te kijken. Een oud vrouwtje stoud ook met ver wondering te zien en vroeg een jongen, die dicht bij haar stond: Wel, kind, wat zou wel met dat beest ge beurd zijn? Nou, die vind ik goed, antwoordde de knaap, bemerk je dan niet, dat het paard in kennelijken staat is En het vrouwtje vervolgde, het hoofd schud dende alsof zij 't geloofde, haar weg. Te Havre zijn onlang» proeven genomeu met eene electriache boot, welke door het Frausche departement van Marine was besteld. De electrische motor, systeem-Krebs, ontwik kelde 12 paardekraobten met 280 omwentelingen per minuut. Te Amsterdam i s d e Vo n d e 1-t e n- toonBtelling iu de bovenzaal van het oudheid kundig genootschap in het Muntgebouw in te genwoordigheid van den Burgemeester geopend. Zij is zeer belangrijk en omvat o. a. 138 por tretten van oude meesters; voorts vele hand schriften van Vondel, vele gedichten op hem enz. Verder portretten van vrienden en tijdgenooten als Hooft, Vossius, Huygens enz. en eindelijk alles wal betrekking heeft op ziju standbeeld en grafteeken. Het geheel geeft een getrouw beeld van 's dichtere leven er. werken. Het is saamge- br acht door den heer Hartman. Te Oberreichenbach en Unter- hainsdoif, in Saksen, lijden thans 200 menschen aan de trichiueBziekte. Tot dusverre ziju er twin tig lijders overleden. In bijna al de gevalleu werd de ziekte veroorzaakt door het gebruik van zoo genaamde „boeren-kuakwarst,// rauwe worsten, welke gerookt, maar niet gekookt worden. De socialisten hebben zich te Rotterdam weer eens eene onaangename ont moeting op den hals gehaald. Dinsdag-a»oud kregen zij 'tin het hoofd, in de Gouvernestraat liedereu aau te heffen; daardoor kregen zij een troep jongens achter zich, eu weldra iverd uit dien hoop jongens met steeneu en vuil naar de socialisten geworpen, terwijl voortdurend de kreten: „Oranje boveu!" en „weg met de socialen!" wer den aangeheven. De socialisten zochten zoo spoe dig mogelijk eene wijkplaats, maar een hunner had een steen in het aangezicht gekregen en bloedde hevig, 't Is zeer verkeerd van de Rotter- damsche straatjongens, ter eere des Konings met steenen te werpen; maar de socialisten weten nu eenmaal hoe die straatjongens zijn; wat deden ze hen dan uit te lokken? Voor de vacante betrekking van architect der gemeente Schiedam hebben zich 99 sollicitanten aangemeld. Alseenebizonderheid deelt het Hand. mede, dat een perceel in de Kalverstraat, te Arnst., 't welk thans door de firma Perry Sc Co. is aangekocht voor de som van f 46,000,voor ongeveer 86 jaar nog verhuurd werd aan de firma Wester- maii voor f 200 'sjaars. Later werd die som op f 300 gebracht, waarvan nog de huurceel bestaat, thans wordt door den tegeuwoordigen huurder f 3000 betaald. De ex-Keizerin Eugenie, die te Amsterdam vertoeft, betaalt ƒ250 voor eene plaats op het liefdadigheidsconcert van Prinses Bibesco. Ter gelegenheid van de nationale tentoonstelling, welke in de maand Mei a. s. te Bologna (Italië) zal plaats hebben, zal aldaar, zooals wij onlangs reeds berichtten, ook tene in ternationale muzikale tentoonstelling worden ge houden. Eere-voorzitter vbu die tentoonstelling is Giuseppe Verdi en de heer Arrigo Boito is werkelijk voorzitter. Het doel is, op deze inter nationale tentoonstelling te vereenigeu alles wat op muziek betrekking heeft: geschiedenis, iu- strumeuten, manuscripten, composition enz. De stad Antwerpen heeft 100 frs. loegekond voor M. De Vries' Woordenboek der Nederlandscho taal." Door de officieren van de ver- schillende wapens te Bergen-op-Zoom, is aan den kapelmeester N. A. Bouwman, van hel 3e reg. inf., een fraai tafelmiddensiuk aangeboden, ter herinnering aan den onlangs op den inter nationalen wedstrijd van muziekkorpsen te Me- chelen behaalden eersten prijs. In Siberië koopt men de melk bij stukken. De melkboer laat zijne melk in vormen bevriezen en levert de bevroren melk iu stukken met een handvat voorzien, aan de huizen af. De kinderen te likoetsk vragen niet om een slok, maar om een stuk melk. De menschen zeggen er niet: „Pas op, dat je geen melk morst," maar: „Zorg dat je de melk niet breekt." Te Brussel is van gemeentewege een tandmeester aangesteld om de gebitten der «eboolgaaude kinderen geregeld te onderzoeken. Deze matregel, welke genomen is op grond dat op geen gebied der geneeskunde bij kinderen zooveel wordt verwaarloosd dan op tandheelkun dig gebied, tot groot ongerief op latereu leeftijd, geeft zeer gunstige uitkomsten. In het jaar 1886/87 zijn daar 1178 school kinderen behandeld, van welke 189 met been vliesontsteking, 393 met tandgebrekeu eu 443 j met kiespijn of aangezichtspiju, die met zieke tanden in verband stond, terwijl in 153 ge vallen consult van geneeskundigeu werd inge roepen. Als een staaltje van Oosterse he onverschilligheid bij inlandsche soldaten, wordt het volgende door een Kapitein van het O.-I. leger verteld: „Des Zaterdags inspectie houdende, bemerkte ik, dat da inlander Savimau al de equipamentstuk- ken had verkocht van de nieuwe uniform, die desWoensdags was uitgereikt; broeken, jassen, helm, de heel e rataplan de kersl stond in slaap broek en kabaai voor zijn nachtleger. Hoewel wetende, dat hij dau boel had verdobbeld, deed ik niettemin de gebruikelijke vraag: Waarom heb je goed verkocht? „Nou, Kapitein," antwoordde de bruine broeder, „daar was me te veel aau te poetsen." De rechtbank te 's Gravenhage heeft den beklaagde Cohen, corrector der socia- listieehe drukkerij „Excelsior", dia terechtstond wegens opzettelijke oeleedigiug van den Koning, veroordeeld tot 6 muaudan gevangenisstraf. De flinkste kerel van de wereld is ongetwijfeld zekere Piet, beambte bij den Noordbrabautscir-Duitsehen spoorweg. Wij viu- deu van hem verhaald, dat hij dezer dagen van een goederenwagen op een der buffers viel, een stel ribben brak, met het bedaardste gezicht van de wereld en met de stukken in de hand naar den dokter liep, zich deed onderzoeken eu be trekkelijk kort daarop weder den dieust hervatte. Naar wij vernemen zal te Amster dam een nieuw sociaal-democratisch weekblad worden opgericht onder den titel van Excelsior. Zekere heerEolston, iuArkansas, heeft eene eigenaardige manier van de deur waarders der belastingen te ontvangen, in pruk- tijk gebracht. Nadat hij op alle aanmaningen eu waarschuwingen geweigerd had de belasting te betalen, welke hem was opgelegd, was hij veroordeeld en zoo kwamen twee deurwaarders om zijn boeltje op te schrijven. Da heer Eolston ontving hen zeer beleefd eu geleidde hen in de binnenkamer, waar hij hun stoelen, papier en inkt voor het opschrijven aanbood. Vervolgens ging hij de deur uit, maar kwam vijf minuten later terug met twee knechts, die ieder een bijenkorf op tafel zetten en daarna met don huisheer de deur uitvlogen en ze op slot deden, zoodat de deuwaardera met de toornige bijen alleen bleven en eerst, na geducht gestoken te zijn door het venster konden ontsnappen. De heer Rolslon is wegens dat afzenden vau bijen op staatsbeamb ten slechts veroordeeld tot een boete van vijftig dollars en eene gevangenisstraf vun dertig dagen. Behalve aan 40 officieren der i n- fauterie, zooals reeds gemeld is, zal het kruis van 15-jarigen officiersdienst op 6 December ook worden uitgereikt aau 8 luiteuauts der ca valerie, 8 der artillerie en 1 der Marécliausée. Bij een onlangs in het bosch van Nyrup, dooi den Koning van Denemarken ge houden klopjacht, zoo verhaalt De Sport, was de Kroonprins van Denemarken zoo ongelukkig een der meeat geliefde houden van Zijne Majesteit op de plaats dood te schieten, terwijl Prins Walde* mar, die zeer bijziende is, den C'laar bijna had getroffen. De lautste ontsnapte uauwelijlcs aan het schot van ziju bloedverwant, die, iu den schemeravond zijn geweer aanleggende, tien Kei zer aller Kussen, die zich in een grot van de omliggende hoogten had opgesteld om een hert onder schot te krijgen, voor een hert aanzag. Als het waar is, zai de Czaar, hoezeer ook ge steld op het gezelschap van zijn schoonbroeder, toch zeker wel liever zonder hem op de jacht gaan. Aan de N. Rott. Gt. wordt uit Assen gemeldt, dat de dierentuin aldaar bezig is //den laatsten adem uit te blazen." Het moet een vreemd schouwspel zijn I Te Delfzijl is eergisteren uit Tvtdestraud eene Noorsehe jol binnengeloopen, bemand met slechts twee personen. Het kleine scheepje, zoo groot als eene gewone boot, had ge durende 4 dageu het slechto weer op zee goed doorstaan. Van Delfiijl zal men koers zetten naar Osteude. Men zegt, dat deze reis het gevolg is ■eener weddenschap, door den kapitein van het kleine vaartuig, Graaf Dubois, aangegaan. Een hevige brand heeft de sta 1- len der Tramway-Ma.stschappij te Brooklyn ver nield. Honderd zayeu eu vijftig paarden zij'n daar verbrand. De schade bedraagt ƒ500,000. Het Deutsehes Handels-Arcliiv bevat eene waarschuwing aau de Duitsche fabrikanten, die misschien ook iu Nederland voor enkelen niet overbodig is; namelijk dat bij invoer van wijnen, likeuren, essences, kleurstoffen, oliën, de inge voerde stoffen aan een zeer streng geneeskundig onderzoek worden onderworpen, en dat al die dranken, waarbij stoffen zijn gevoegd, welke voor de gezondheid schadelijk geachte kunnen worden, in beslag genomen en vernietigd worden. De toevoeging van salicylzuur wordt als voor de gezondheid schadelijk beschouwd. Hertog Alexander van Oldenburg bevelhebber der Russische lijfwacht, laat sinds geruimen tijd valken africhten tot de jacht op postduiven. Zoo zou men, in oorlogstijd, de post duiven des vijands onschadelijk kunnen raaken eu de berichten, welke de „gewiekte boden" over brengen, kunnen lezen. Anna Cornelia de Colonia, wedu- we Bertrand Dubois, de oudste ingezeteue van Breda, vierde, zooals gemald is, gisteren haren honderdsten geboortedag. Vrouw Dubois is nog opgewekt eu geniet daarbij eene betrekkelijk goede gezondheid, die hare levensdagen, in bijzijn harer 70-jarige dochter, veraangenaamt, hoe zeer beiden in bekrompen omstandigheden verkeeren. Gisteren-ochtend werd de honderdjarige van hare woning afgehaald eu met eeu rijtuig, be spannen met 2 paarden, naar de kerk iu de Wa terstraat gereden, alwaar eene heilige Mis voor haar werd opgedragen. Nadat de dienst was geëindigd, heeft de honderdjarige iu eeu rijtuig eene tournee door de stad gemaaktvooraf reed een open landauer met vier maagdekens met bloemen ge tooid. Na deze tournee stapte de jubilaresse af ten huize van mej. de wed. Beeus, die haar voor dien dag als gast bad verzocht eu alwaar de receptie zou gehoudeu worden. Vele Eerw. Heeren Geestelijken en audereu hebben haar aldaar wezeu complimenteeren. Te twaalf uur kwam het bestuur van de mu ziek vereeniging Cecilia met het vaandel eu de werkende leden de jubilaresse eene aubade brengen, en voegden daarbij eeu stoffelijk bewijs van deel neming door de leden dier Vereeuiging verzameld. Na eeue korte toespraak werden eenige nummers ten gehoore gebracht. Des avonds te 8 uren bracht de Kon. muziekvereeuigiug Vlijt en Volhar ding haar eene sereuade en te 9 uren liet ook het muziekkorps der dd. schutterij door eeue se reuade van zijne belangstelling blijken. Een der eenvoudigste barometers iu den zomer is een spinueweb. Wanneer de spin de dradeu, waaraan haar web is opgehangen, verkort, kan men met zekerheid regen of wind verwachten en het weder blijft veranderijlk, zoo lang baar web in dezen toestand wordt gelaten. Verlengt het insect zijn draad, dan is dit een voorteeken van schoon, kalm weder. Bl(jfl de spin werkeloos, dau kan men regen verwachten, maar werkt zij, terwijl het regent door, dan kan men zeker zijn, dat het weder spoedig mooi zal worden. Ook heeft meu opgemerkt, dat de spin om de vier en twintig uur veranderingen in haar web maakt eu dat, wanneer deze verande ringen in den avondstond, juist voor zonsonder gang worden aangebracht, eeu heldere schoone nacht volgt. Vlijt betaalt schulden, moedeloosheid ver meerdert die. Spaar voor kwade tijden en den ouden dag, zoolang gij kunt; want de morgenzon schijnt niet den ganschen dag. Het is gemakkeljjker de eerste be geerte te«onderdrukken, dan aan alle vol gende te voldoen. Pas op de kleine uitgaven; een klein lek kan eeu groot schip doen zinken. Wie lui is zal honger moeten lijden; een slapende vos vangt geen hoen. Aan weerszijde vau het smalle pad, dat naar deu Hemel voert, gapen ontzettende afgronden. Zalig zjju zij, die op dat pad aan de hand der gehoorzaamheid eu voor zichtigheid worden geleid; zij hebben geen gevaar te duchten. Gauw tevreden. „Nu, dag jongen. Met Nieuwjaar (lus schrijf ik je uitvoerig!" //Graag oom, maar doet u anders geen moeite. Een enkele postwissel is ook voldoendel" Onderofficiers-welsprekendheid. Zeg jij Jansen, je zet altijd het eerst den rechtervoet vooruit, iu plaats van deu linker. Begrijp je dan nog niet, dat de rechtervoet maar het vqfde rad aan deu wageu is? Naïef. Kleine Anna leest: de oogen ziju de spiegels der ziel 1 Een oogenblik daarna zegt zij: Mama, ik heb' u eksterspicgel der ziel aau nnyu voet. Ergerlijke dieverij. De bekende Amerikaau- sclie Generaal Sliermau vertelde eens iu een ge zelschap eeue aardige auekdote. Toen een der aanwezigen de opmerking maakte, dat hij het zelfde eens gelezen had iu een boek, dat jareu geleden was uitgegeven, riep Sherman vol er gernis: „Dat is .toch eeu vervloekt werk! Die oude schrijvers steleu ultijd iemands aardigste invallen!" Voorzichtig. Een bankier wordt het offer vau eene handelscrisis: eeu zijuer vrienden be tuigt hem zijne deelneming. Dauk je zeer,, antwoordt de speculant, maar 't is anders over bodig: nooit waag ik mijn eigeu geld iu mijue zaken. Tweeërlei meening. Eui beroemd Engelsch dokter raadt allen, die weinig gelegenheid heb ben om eenige lichaamsbeweging te nemen, het gebruik van vischspijzen aan, maar maakt daarbij de opmerking, dat de hersens er niet bizonder door worden gevoed. Hij is het dus niet eens met eleu Amerikaanschen humoriit Mark Twain, die een joug schrijver deu vriendeiijkeu raad geeft: „Ja, visch geeft hersens. Naar uwe ge waardeerde artikelen te oordeelen, hebt gij eenige walvi8schen noodig juist geen reusachtige, maar toch van behoorlijke, middelbare grootte." Veelbeteekenende uitroep. Heer des huizes (tot gast). Maar, Lize, heb je je wel goed bediend? Zoontje des huizes. Nou! 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2