Bijvoegsel lielioorende bij de NIEUWE van Zondag 20 November 1887. BUITENLAND. De Evangelische Kerk in Duitschland. Wie draagt de schuld vau de leugenberichteu? De on verschrokken Windthorst. Cripi's aanklacht tegen den Paus. Kiezers moeilijkheden. HAARLEMStHE dOERAAT. is eene kamer voldoende, indien de huurprijs hoog genoeg is? Moeten zij gedurende 9 maanden in hetzelfde huis, op dezelfde ka mers gewoond hebben, en is dus dat tel kens verhuizen een bewijs van ongeschikt heid Moet een huurcontract vertoond kun nen worden Is het voldoende, kamers van de vereischte huurwaarde te bewonen, of moet die huur feitelijk betaald worden? Er zijn b.v. klerken, ondergeschikte ambtena ren, inwonende kinderen, enz., die zooge naamd vrij wonen» hebben, als vergoeding voor de diensten welke zij bewijzen. Zou het, vraagt de inzender, voor hen niet raadzaam zijn, de overeenkomst bijtijds te wijzigen, zóó, dat zij salaris ontvaugeu en huur be talen? Anders kan 't gebeuren, dat menig een, die reeds meende binnente zijn, de deur voor zijn neus gesloten vindt. In antwoord zegt de Nieuwe Noordhol lander o. a.de vragen zijn voor vermeer dering vatbaar, en waarschijnlijk zullen zoowel oude als nieuwe kiezers met hunne bezwaren voor den dag kotnen, en dit is goed ook. Of nu voor de eerste verkiezing in 't volgende jaar alle bezwaren het bevre digend antwoord hebben ontvaugeu, mag te optimistisch zijn, maar al doende leett men en 't laat zich deuken, dat de oplos sing der practische moeilijkheden niet op zich zal laten wachten. Al struikelende en buitelende leereu do kiezers zelfs de oudere moeten goed oppasseuwel te loo- peu in de nieuw geopende kiezersbaan. Deze wet is zooals het aan elke goede wet past, voorzichtig; later komt wel eene jurisprudentie ons vertellen wat de wet eigenlijk bedoelt in het geval vau twijfel. Zij spreekt vau een afgezonderd gedeelte van een woonhuis, en laat het woord ka mer enkelvoud of meervoud buiten spel. Moeten de 9 maanden in hetzelde afge zonderd gedeelte van hetzelfde woonhuis worden doorgebracht? Dit zegt de wet niet uitdrukkelijk. Bij het vrij inwonen, enz. is het bewoond van toepassing, niet hét in huur hebben. Wat betreft de klerken enz., het is niet onwaarschijnlijk, dat deze soort zich uitnemend er toe zal leeueu, wanueer er soms behoefte hier of elders mocht zijn, om het getal kiezers uit te breiden. Centrum. als speciale agenten opgenomen bij de Lon- densche politie. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Ma- rokkaansche Regeering tegen de annexa tie van dat eiland protesteert. Tijdens het jongste bezoek van den Franschen Gezant bij den Sultan heeft de heer Fer- raud verklaard, dat Frankrijk het voorstel betreffende eene militaire commissie ter zake der Marokkaansche aangelegenheden verwerpt. De Sultan gaf hierop ten ant woord, dat Marokko alle verdere conces- siën aan den buitenlandschen handel zal weigeren eu ook geen gedelegeerden naar een Europeesch congres zal afvaardigen, tenzij de groote mogendheden vooraf over eenkomen om de consulaire en andere misbruiken, die het gezag van den Sultan ondermijnen, af te schaffen. De Heer Fe- raud verklaarde daarop, dat Frankrijk, Spanje en Portugal eene beperking ten opzichte der Consuls weigeren. Volgens bericht uit Madrid staat het vast, dat de Spaausche Regeering op het thans geannexeerde eiland Peregii, aan de kust van Marokko, sterke verdedigings werken wil doen aanleggen,niettegenstaande zij verzekert, dat zij alleen voornemens is, er een vuurtoren te doen bouwen en een seinstation op te richten. Naar hetgeen uit Constantinopel wordt bericht, heeft de Sultan andermaal de Russische Regeering uitgenoodigd, de ver huizing der Kaukasische Circassiërs naar Tursch grondgebied tegen te gaan, waar deze roofzieke nomaden voortdurend twis ten veroorzaken. De Russische Regeering verklaarde, dat 400 Circassische gezinnen, die reeds op weg naar de grenzen zijn, in Turkije behoorden te worden toegela ten, maar dat eene verdere landverhui zing zal belet worden. Uit Weenen wordt gemeld, dat Oos tenrijk, Duitschland en Italië de Fransck- Engelsche conventie betreffende het Suez- kanaal goedkeuren, maar dat Rusland nog eene twijfelachtige houding aanneemt. Uit Durban is bericht ontvangen, dat de Gouverneur van Natal aan Dinizoeloe eene boete van 50 stuks vee heeft opge legd. Voorts dat de Gouverneur der Kaap kolonie aan Natal en den Oranje-Vrijstaat eene uituoodiging heeft gezonden om ieder drie gemachtigden af te vaardigen naar eene conferentie te Kaapstad, die in het begin van December zal plaats hebben. Zij, die zich zoo gaarne de Staatskerk noemt, zou zich liefst aan de knellende banden van den Staat onttrekken. Zij is jaloersch op de Katholieke Kerk. Zij wil zich emancipeeren, d. w. z. vrij zijn in al hare bewegingen. Onder enkele voorwaar den echter. En deze voorwaarden zijn Dat de Staat baar, de Staatskerk in alle nooden bijsta. Dat hij haar voorzie van ruime geldelijke middelen. Dat hij haar te gemoet kome in al hare behoeften. Dat bij haar overal en in alles de hand boven 't hoofd boude. Dat hij haar onder zijne breede beschermende vleugelen neme. Dat het opperhoofd van den Staat steeds de beschermheer der Kerk zij. Doch dat de Staat het recht ook in kerkelijke zaken een vorstelijk woord mee te spreken zal laten varen. Wie het Pruisisch regiem kent, begrijpt, dat van de emancipatie der Evangelische Kerk iu dat land althans niets zal komen. Wat de nadenkende lezer niet zal begrij pen, is, dat de volgelingen van Luther, die Rome de gehoorzaamheid opzeide, tot nu toe altoos gedwee het juk van den Staat hebben getorst. Die gedweeheid, die onderwerping is wel lijnrecht in strijd met de begin ieleu van den stichter der Evangelische Kerk, Luther. Maar de Staat houdt de heterogene be- standdeeleu steeds sameugestrengeld door financiëele banden, en de heeren wieu het gegund is een blik achter de coulissen te werpen, begrijpen zeer goed, dat, zoodra de financiëele band verbroken is, er evenveel soorten van Evangelische Kerken zullen ont staan, als er kerkgebouwen zijn niet alleen, maar zooveel als er deukende leden zijn, die naar de leer van Luther, zich den bijbel volgens hunne eigene opinie zullen uitleggen; die vau ue bjjbelsche Iet-ringen zullen maken: »Een kollje naar hun hand«. Van daar dan ook, dat veel hooggeplaat ste Protestanten zich tegen elke emanci patie verzetten, als zijnde strijdig met de belangen der Evangelische Kerk. In de Nieuwe Motterdamsche Courant No. 304 komt omtrent den Burgemeester van Hoeusbroek een bericht voor, waarin niets minder of meer te lezen staat, dan dat ZEA. zich voor de rechtbank te Maas tricht had te verantwoorden ter zake van zijn gedrag tijdens de ongeregeldheden iu zijne gemeente en van de tegen hem inge diende klacht, wegens een met valschen naam onderteekeud mandaad van gedane kiezelopmeting ten behoeve der gemeente. Verder heet het: »Naar men verneemt heelt de Burgemeester zich in dier voege kunnen verantwoorden, dat aan de zaak geen verder gevolg zal gegeven worden. Volgens een schrijven aan De Tijd is van dit heele bericht geen titel ot jota waar. Indien de dag- eu weekbladen telkens den naam van hen, die valsche berichten aan hun blad opzonden, bekend maakten of hunne leugenachtige, lasterlijke correspon denten afdankten, er zou spoedig een einde komen aan clat laaghartig anoniem geschrijf, dat geen ander doel kan hebben, dan om den haat van den een of anderen lafaard tegen eervolle mannen te luchten. Zonderling is het, dat deze leugenfabri- kauteu meestal hunne toevlucht nemen tot de Roiterdamsche nieuwsbladen, om hunne leugens wereldkundig te maken. Het ware te wenschen, dat alle Limbur gers hun abonnement op zulke leugeucou- ranteu voor altoos opzeiden. Of hebben deze bladen veelal hun abonnementen te danken aan de opname vau hatelijkheden of lasterlijke aantijgingen tegen achtens waardige personen? Of zijn het personen uit andere provinciën, die weinig tevreden met hunne positie, aan hunne ontevreden heid op deze wijze lucht geven? Ot ge schiedt het uit wrevel, wijl de Limburgers hun niet overal de eerste viool laten spelen? Van alle zijden wordt de oude ver dediger van het goede recht der Katholie ken aangevallen. Zijne bestrijders ontzien noch verdachtmaking, noch leugenberich teu, noch valsche insinuatiën, om den grooten, edelen strijder in het oog van het publiek te verlagen. Hij echter staat vast als een paal, onwrikbaar als eene rots, al wordt het Centrum en hij vooral door de tegenpartij met ongehoorde ver woedheid bestookt. Al worden zijne voor stellen iu den Rijksdag nog zoo dikwijls afgestemd, hij laat zich niet ontmoedigen, hij laat zich niet uit het veld slaan, vast overtuigd als hij is van het goede recht, dat hij voorstaat, en dat ten slotte toch zal zegevieren. Nog onlangs schreef hij aan het ge zelschap »Constantia« te Aken, bij gele genheid, dat hij zijn dank betuigde voor de toezending van een geldelijk bedrag, voor zijne Hanr.oversche kerk: »Wat mij betreft, de smaadvolle taal eu de verdachtmakingen tegen mij gericht, zullen mij nimmer aan het wankelen bren gen. Ik zal het mij ten doel gestelde, als ik tot heden gedaan heb, steeds met on verdroten moed blijven najagen. God al leen kan aan mijn streven een eindpaal stellen*. Dat is de houding vau een volksverte genwoordiger van den echten stempel, een mannentaal den overtuigden Christen waardig. Eene volgende verkiezing breuge ons zulke onverschrokken mannen in de Ka mers eu men zal wat meer respect krijgen voor de katholieke A'gevaardigdeu eu voor de Katholieken iu het algemeen. De heeren liberalen zullen zich dan wel wachten ons met een kluitje iu het riet te sturen, zoo als zij tot hieraan deden. De Italiaansche Regeering heeft steeds beweerd en beweert nog, dat de Waar borgen wetaan den Paus meer dan ge noegzame vrijheid verzekert, om als hoofd der Kerk de Katholieken vau den ganscheu aardbodem te besturen. Zijne Heiligheid is vrij van al zijne han delingen, zoo heet het. Dit belet echter niet, dat msn aan de poorten vau het Yaticaau met bommen werpt, dat men ouder de vensters van de Pauselijke wo ning allerhande lasteringen tegen Z. H. uitbraakt. Wat echter erger, wat pijnlijker is, deze zelfde waarborgenwet belet niet, dat 's Konings Miuisfer-Presideut, de heer Crispi, in eene rede zich kwetsende uit vallen tegen den Paus veroorlooft. Deze waarborgenwet belet niet, dat de eerste dienaar der kroon, Leo XIII beschuldigt, niet altoos gematigd te zijn in zijne re devoeringen, niet altoos christelijk te ziju iu zijne handelingen. Kan iemaud zich een kwetsender ver wijt deuken. Een Minister klaagt den Paus aan, een Leo XIII, een man, geëerd en geëerbiedigd, zelfs door niet-katholieke mogendheden van den eersten rang, van onchristelijke handelingen. En welke bewijzen voert hij aan, om deze plompe aantijging te rechtvaardigen? Niet een enkel. Na zulke feiten behoeft het niemand te verwonderen, als vroeg of laat de courau- teu de tijding brengen, dat de Stichter der Katholieke Kerk door de Italiaausclre regeeriugsmaunen aangeklaagd wordt, lee- riugeu te hebben verkondigd, die iu strijd zijn met de rechten en de belangen van het eeuig Italië. Men cyfert de onfeil baarheid der Kerk weg, en men verklaart met de grootste onbeschaamdheid op de meest apodictische wjjze zijn eigen ver klaringen voor de waarheid. V. W. Iu de Nieuwe Noordhollander wijst een inzender op eeuige moeilijkheden, die zich bij de toepassing der kieswet zouden kun nen voordoen. Zij gelden vooral de kiezers van de 3e soortde kamerhuurders. Moeten deze bepaald kamers iu huur hebben, of Z. D. H. Bisschop Andreas Rass is iu den ouderdom van 94 jaren te Straatsburg overleden. De vervolging heeft het godsdienstig onderwijs in Frankrijk doen bloeien; ter wijl er in 1875 nog slechts 7500 door Schoolbroeders of Zusters bestuurde scho len in Frankrijk bestonden, door 500,000 leerlingen bezocht, zijn er thans 10,067 zoodanige scholen met 1,007,000 scholie ren. De onder het bestuur van religieuzen geplaatste vrije of bizondere scholen, ge durende de laatste tien jaren opgericht, hebben evenveel leerlingen aan hunne zor gen toevertrouwd als er door bet verplichte teekenonderwijs aan hunne leiding werden onttrokken. De vermaning van Gladstone, dat gehoorzaamheid de eerste burgerplicht is, gevoegd bij den raad van Labouchère om met het hoofd niet tegen een muur te loopen« en het beroep van Bradlaugh op de werklieden van Londen om de beslis sing over het recht van vergadering aan 't gerecht over te laten, hebben hunne werking niet gemist. De - werklieden, lees de radicale clubs, hebben het oorspron kelijk plan om aanstaanden Zondag te be proeven andermaal eene meeting op Tra falgar Square te beleggen, opgegeven en daarentegen voor aanstaanden Zondag eene groote manifestatie in Hydepark of Yicto- riapark beraamd om tegen de opsluiting van O'Brien te protesteeren. De Procureur-Generaal heeft de vervol ging, ingesteld tegen het gewezen lid van het Lagerhuis voor Huil, den heer Willi am Sanders, ingetrokken. Sanders, was den Hen dezer in hechtenis genomen. Eergisteren zijn een groot aantal per sonen, uit alle klassen der samenleving, GEMENGDE BERICHTEN. Core. Cu ij te li, leidekker uit de gemeente Nunen, was verleden Vrijdag werkzaam aan de torenspits te Kromvoort. Eensklaps ge voelde hij zich niet goed te pas;"de man verliet zijn werk en begaf zich naar eene stelling, welke aan een dakraam der torenspits was gemaakt. Daar verloor de ongelukkige het bewustzijn en zakte ineen. De Ëerw. lieer Pastoor W. Lammers haastte z'ch langs de opgestelde ladders naar de aanzienlijke hoogte te klimmen om daarboven, alle gevaar over het hoofd ziende, den stervende nog bij tijds de laatste heilige Sacramenten toe te dienen. Eeu oogenblik naderhand was de werk man een lijk. Iu de gemeente Schoterland kreeg zekere H. W. eene woud aan de hand. Hij paste hierop een huismiddeltje toe, namelijk terpentijn. Na etnigen tijd begon de arm sterk op te zwel len, en de inmiddels geroepen geneesheer con stateerde bloedvergiftiging. I)e toestand van den lijder is ernstig. Paul Féval, een der vruchtbaarste schiijveis van Frankrijk, had soms drie of vier verhalen voor verschillende bladen onderhanden. Ten eiude den weg niet uit het oog te verliezen iu dien doolhof van zijue eigene verbeelding, had hij voor elk verhaal eene meuigte kleine popjes, die aan elkaar gehecht waren en ieder in het kostuum van zijne rol waren gekiend koningen, soldaten, dames, enz. Ziju kamerdie- naar bracht hem het stel popjes voor don roman, waaraan hij werkte, en telkeus als een der per sonen overleden wns, moest de knecht het popje, dat die persoon voorstelde, wegnemen. Op Zekeren dag nu had de knecht vergeten het popje weg te nemen vau iemand, dia in een tweegevecht was gestorven, waarvan het gevolg was, dat de uilgever vau het blad, waarin de roman bij wijze van feuilleton het licht zag, eene massa brieven ontving van lezers, die op vrij scherpen en zelfs toornigen toon vroegen, hoe het kwam, dat mijn heer zoo-en-zoo, die reeds een maHiid geleden in een duel was gedood, plotseling levend was ge worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5