NIEUWE m. 1174 Vrijdag 2 December 1887. 12de Jaargang. Hegraven of verbranden. 1$ U1T E LA SN' I). De valsche munters. MARLEMSEHE ABOJOTEMENTSPBIJS t 0,85 1,10 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland 1,80 AfïDuderlflke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. fepUïil/ AGITB MA NOH AGITATE. PBIJS DEB ADVEKTENTIÉH Van 1—6 regelsCefits. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrij dag-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K U'p P E R 8 L A U R 1 T. IV. (Slot) Een ander motief, dat men dikwijls voor de invoeriug der lijkverbranding aan voert, brengt ons op financieel gebied. Men zegt namelijk,dat de grond, die men voor de kerkhoven noodig heeft, winstge vender zou kunnen gemaakt worden, door hem bij voorbeeld als bouwterrein te ver knopen. Inderdaad geene meeniug ken schetst onzen bouwlustigeu tijd beter, dau juist deze. Edoch men dwaalt als men deukt, dat de verbranding der lijkeu min der ruimte, geriuger geldelijke offers zal eischeu. Men moet niet vergeteD, dat er nog vooroordeelen bestaan, die te allen tijde en op alle plaatsen de meuschen be- heerscheu. Immers de eene meusch acht zich hooger, voornamer of beter dan de andere eu men zal dus in de noodzake lijkheid verkeereu, niet een, maar minstens drie lijkoveus te bouwen, eene eerste, tweede en derde klasse, evenals bij de lijkwagens, bij graven en grafkelders. Er zal voorts ruimte moeten zijn voor eenige reserve-ovens, bergplaatsen voor bouw- en brandmateriaal, woningen voor den opzichter eu voor bet arbeidspersoneel, kortom er zal eene kleine kolonie moeten gevestigd worden, waarvoor eene niet al te zeer beperkte ruimte bepaald noodig is. Ook wat de kosten eu den tijd der ver branding betreft, moet men enkele dingen goed in 't oog houden. Het meuschelijk lichaam bevat een groot watergehalte. Evenmin nu als dit hooge watergehal te van het lichaam, eene zelfverbran ding mogelijk maakt, evenmin kan er bij een lijk directe verbranding plaats hebben. Men loopt dus bet gevaar, dat een lijk in zijn eigen water wordt gestoofd. De door de hitte ontwijkende waterdeeleu veroorza ken bij bet lijk convulsieve bewegingen eu reeds in de oudheid was het een schrik wekkende gebeurtenis, als een lijk ten ge volge van die bewegingen, van den braud- stapel viel. Men zal dus genoodzaakt zijn het lijk op kuustmatige wijze te drogen, wil men bet geheel eu al en reukeloos ver- braudeu en wil men de daad der verbran ding niet tot eeD der ontzettendste eu af schrikwekkendste tooneelen maken. Eu dit is juist bet moeilijkste van degansche zaak, want voor bet drogen der lijkeu beeft men driemaal meer tijd noodig dau voor de verbranding wordt vereischt. De lijkoveus dienen voorts dag eu nacht warm gehou den te worden, omdat bet warmteverlies an ders te kostbaar is, vermits men voor het we !er in werking brengen van den oven veel brandmateriaal noodig beeft. Voor kleine gemeenten zou dus, ook op finan cieel gebied, het oprichten van lijkoveus aan vele bedenkingen en bezwaren onder hevig zijn, ofschoon men al bet voorstel F E U ILL E TO N. 3) Vervolg.) //Bosch, Bosch, vermoord, doodgeslagen in 't woud, beroofd,// klonk het door elkander, tot de schout, die zich intusscken weder hersteld had, opstond en stilte gebood. //Wat is er gebeurd?// vroeg hij den diender, die naast hem stond. //Wai!// kreet in diens plaats de doodbleeke zoon Israels, //Bosch, Alexander ligt daar buiten in 't woud, morsdood, kapores. Vuistkoog dekt de aarde het bloed en in honderd stukken is de hersenpan verbrijzeld!// Alle aanwezige luisterden met ontzetting naai de woorden van Samuel. //Hoe, Bosch vermoord, onmogelijk, gij hebt een spook gezien,// riep de schout na eene wijl met de uiterste verbazing. //Ja,// riep Samuel, //verdorren wil ik op de plaats, gras zal over mij heenwassen, als ik niet gesproken heb de waarheid. Liep ik dan niet gedaan heelt om de lijken zoolang ouder water te bewaren, tot dat er een voldoend aantal voorhanden is om de kosten van verbranden goed te maken. Merkwaardig! Men toont zich zoo be zorgd voor de zuiverheid vau lucht eu water, doch bij deze methode wordt er van sanitaire bedenkingen geen woord gerept. De oude volken verzamelden een ge deelte van de met boutasch vermengde lij- keuasch in kruiken eu ook deze wijze van bewaren der dierbare overblijfselen wordt door de bedeudaagsche voorstanders dei- lijkverbranding aanbevolen. Men zou zich echter bedriegen, als men geloofde, dat deze geliefde overblijfselen in eene zeer kleine ruimte kuunen bewaard worden, want bet lijk van een volwassen menscb levert ongeveer dertien pond asch. De urn, die deze hoeveelheid kan opnemen, zal dus van tamelijk groote afmeting moeten zijn. Te oordeeien naar de urnen, hebben de volken der oudheid zich hoogstwaar schijnlijk tevreden gesteld met bet bewaren vau slechts eeu gedeelte der asch vau bet lijk, 't welk zij iieteu verbraudeu. Wie zal het bestrijden, dat vele kerk hoven, zoowel in den aauleg all in bet onderhoud, gebreken hebben eu dat er ook vele zijn, die geenszins voldoen aau de sanitiaire eiscben en zelfs niet aan de piëteit; doch', wij willen bet gevraagd heb ben, is dat eene reden, om bet aanleggen van kerkhoven in het algemeen te ver bieden of' tegen te werken? Niets is vol maakt op deze wereld, doch waar gebre ken zjju, kunnen deze immers verholpen worden. Wij zijn aan't slot onzer beschouwingen ge komen.De lijkverbranding, wij hebben bet ge zien is eeu der jongste vruchten vau deu wijdvertakteu boom van bet onzalig materia lisme. 's Menscheu natuur is eeuigszins schuw voor de lichamen der dooden, doch zij worden toch door den waren Christen in boosre mate vereerd. Deze vereering O O der overblijfselen van afgestorvenen wordt door de lijkverbrauders als eene bespotte lijke daad aangezien eu allerlei hygiënische voorwendsels worden aangevoerd, die ech ter bij nadere en juiste beschouwing geen steek houden. Al wat de moderne beidenen tot dusver heb ben uitgedacht is niets anders dan ontken ning der christelijke beginselen. Gelijk zij in de plaats van bet heilig Doopsel een wie- genteests willen zien, zouden ze voor de christelijke begrafenis, de heideusclie lijk verbranding willen ingevoerd hebben. De gausche lijkveibraudings-beweging is in werkelijkheid niets anders dau eene ont kenning der verrijzenis. Daarmede is dau ook de sterkste veroordeeling van de Cre matie of lijkverbranding uitgesproken en de krachtigste steun gegeven aan bet bijna 2000 jarige gebruik van de cbristelyke begrafenis. bijna vlak tegen hem aan en lag hij daar,niet evenals Beitel, mijn zalige zwager, die vool- vijf jaren van de vierde verdieping neerviel!// Nu begon ook de schout aan hetgeen men hem verhaalde, geloof' te schenken. //Gij hebt den vermoorde toch niet aangeroerd, Samuel, maar zoo laten liggen, als gij hem ge vonden hebt'?// zeide hij tot den jood. //Lieve Hemel,// riep deze onthutst, moest ik hem dan op mijn rug hierheen gedragen heb ben? Nou, ik sprong het woud in en zoo vlug- mijne voeten mij maar konden dragen, liep ik naar het dorp, of kent gij Gannef, den roover- hoofdman niet, die zoovele moorden begaan heeft en nog in deze streken rondzwerft? //Hebt gij geen spoor van hem ontdekt?// //Neen,// riep Samuel en stak zijn arm uit, „God beware mij, dat ik hem ooit zal zien!// l)e schout nam een kort beraad met de aan wezige heeren en begon „dan de noodige maat regelen te nemen. De knecht van den waard zou naar de stad rijden om de gerechtsdienaren te ha len en lijj zelf begaf zich met den Pastoor en den onderwijzer, vergezeld van het halve dorp, naar de plaats van den ontzettenden moord. Hier vond de schout het gezegde van Samuel Z. H. de Paus heeft Vrijdag een geheim consistorie gehouden, waarin achttien Bis schoppen zijn gepreconiseerd. Z. H. hield daarbij eene allocatie, waarin bij zijne vreug de betuigde,dat de souvereiuen eu volkeu hem hunne hulde en genegenheid betuigen door gescheuken eu pelgrimstochten; maar daar entegen bedroeft Italië den H. Vader, door dat het niet meewerkt aan hetgeen hij voor dat land doet, door bet zoovele be wijzen van gehechtheid te geven eu zoovele aanbiedingen te doen, die zijn afgewezen. Meer nog: Italië beleedigt de Kerk door zijne nieuwe wetsontwerpeu tegeu de gees telijke organisatie; de Regeering tracht ver deeldheid te zaaien tusschen de geloovigen eu de Geestelijkheid, door de kerkelijke goederen door leeken te doen beheereu, terwyl zij aldus de Kerk berooft van de goederen, welke haar nog in Italië waren overgebleven. Ook betuigde de Paus zijn leedwezeu over de afschaffing der kerkelijke tienden. De Duitscbe katholieke pers maakt mel ding van eene audiëntie, die eene deputatie van het Beiersche bisdom Regensburg, waarbjj zich eeu lid van bet Centrum be vond, bij den H. Vader beeft gehad. De Paus ontving de deputatie allerwelwillendst eu hiald eene toespraak, waarin bij bet Duitsche katholieke volk eu zijne kloeke Afgevaardigden ten zeerste prees voor hunne krachtige houding in deu strijd en hunne duurzame gehechtheid aau den H. Stoel. Z. H. prees eveneens de eenheid van bet Centrum, zijne kloekheid in de verdediging van de rechten des Pausen eu sprak in het bizouder voor den emiuenten leider der partjj, Dr. Windthorst, zijne beste wensckeu uit. Ook gewaagde de Opperpriester met welgevallen van bet congres te Trier eu over de daar aangenomen resolutie tot on afhankelijkheid van den II. Stoel. Z. H. uitte deu wensch elk jaar zulke bijeenkomsten te zien houden en hoopte, dat deze con gressen, zoowel als alle katholieke vereeui- giugen voortdurend de onafhankelijkheid van den H. Stoel zullen blijven eischeu. De President der FranscheRepubliek zal dan nu gaan. De indiening der boodschap is vastgesteld op heden. Den eersten December blijft dus de groote dag voor bet ontslag, en Vrijdag 2 December de nog grootere dag voor bet Congres. Te Limerick hebben Zondag bloedige botsiugeu tusschen bet volk en de politie plaats gehad, bij de verijdelde pogingen om op demonstratieve wijze een grafteekeu voor terechtgestelde fenians te onthullen. Onderscheidene personen zijn in hechtenis genomen en in bet politie-bureau werden de glazeii ingeworpen. Volgens de Daily News werd bet geschil tusschen Eugelaud en Venezuela wegeus de inbeslagneming der schepen Henriette en Josephine langs minnelijken weg ver- volkomen bevestigd. Met verbrijzelden schedel lag de vruchtenkoopman daar badend in zijn bloed, aan zijn verscheurden kiel ontbraken eenige knoopen en de geldriem was verdwenen. He eerste vi-aag bij allen was: //Wie heeft het ge daan?// Niemand waagde er e nig antwoord op te geven. Nu trad de jood Samuel, wiens angst in gczslsckap van zoovele menschen verdwenen was, nader en vertelde hoe hij in het Anker te B., Bosch gesproken had, hoe hij hem verzocht had op hem te wachten, wijl hij nog eene dringende zaak moest afmaken en hoe deze dit van de hand gewezen had met de opmerking, dat I15 nog bij den dag thuis moest zijn. In het Anker bevonden zich daarenboven slechts twee gasten, een vreemde ambachtsgezel en de knecht van den smid Hietricli te G. He smidsknecht, Hagel genaamd, was eerst sedert enkele weken bij meester Hietrich aan 't werk, zjjne mensckenschuwkeid had tot hiertoe nog niet den besten indruk gemaakt en de vrees, die zijn buitengewone lichaamsbouw inboezemde, had zulks nog- vermeerderd. Op het gelaat van alle aanwezigen kon men lezen: Of de ambachtsgezel is de dader of Hagel, want aan den derden, den jood Samuel, dacht geen menscli, niemand effend. Venezuela beeft de geëischte scha devergoeding betaald, nadat het Britsche eskader zich op de Venezuelaansche kust had vertoond. - De Rheiuische, de Sehlesische en de Westfaalsche »Bauernvereia« hebben aan de Duitsche Regeeriug verzocht, de belas- ting op buitenlaudscb vee te verhoogen en de voorgestelde belasting op koren aan te nemen. Eeu wetsontwerp betreffende de verhoo- geng van iuvoerreebten op paarden en varkeus is in behandeling. Het nieuwe wetsontwerp op de Mi- nisteriën, bij de Itaiiaauscbe Kamer inge diend, voert de bevoegdheid iu tot afschaf- fiug van eeu Ministerie bij koninklijk decreet; verder zal het aantal Ministeriën op 12 worden gebracht, door bijvoeging van een Ministerie van bet Presidentschap, een van de posterijen en telegraphie en een Ministerie van de schatkist. De Secreta rissen-Generaal maken plaats voor Secre tarissen van Staat, belast met bet voeren der beraadslagingen iu het Parlement in stede der Ministers. Het salaris zou echter gelijk staan met dat der tegenwoordige Secretarissen-Generaal. Volgens eeu bericht uit Aden, door de Popoio Romano ouder voorbehoud medege deeld, zou Ras Alula de Eugelscbe Afge zanten, op weg naar den Koning van Abessinië, tegengehouden en bun belet hebben, hunne reis naar Adua te vervolgen. Hij zou alleen den brief der Koningin aan den Negus met een extra-bode laten be zorgen. Maar bet zal lang duren, vóór er antwoord is op dieu brief, en bet doel der zending zal daardoor waarschijnlijk worden gemist. Men vreest, dat Ras Alula de Afgezanten als gijzelaars wil houden. Volgens eeu bericht uit Massowab, is de Negus de Eugelscbe Afgezanten tot Adua tegemoet gereisd. Uit Sofia wordt gemeld, dat deSobranje in eene geheime vergadering besloten beeft bet proces tegeu Karavaloff te staken, de wijl de Regeering zich er tegen verzet. Naar bet schijnt zou bet proces al te be zwarende dingen voor sommige hoogge plaatste personen aau bet licht brengen. Ook verneemt men uit Constantiuopel dat Oosteurjjk en Rusland de Bulgaarscbe conventie waarbij de aan Turkije verschul digde schatting geregeld wordt, als een ge schikt werktuig tot bevordering hunner po litieke doeleinden beschouwen. De Oosten- rijksche Gezant trachtte den Sultan over te balen de couventie te bekrachtigen, waar tegen de Russische Gezant zich sterk ver zette dewijl zoodanige bekrachtiging geljjk zou staan met eene erkenning van den status quo in Bulgarije. De Bulgaarscbe Regeering bood aau den Jauuari-termiju der schatting reeds aau de Porte te betalen, mits de Sultan de conven tie bekrachtigde. De Itaiiaauscbe RegeeriDg doet vruchte- bezat eebter den moed zijn gedachten in woor den uit te drukken. Intusscken waren de gerechtsdienaren uit de stad aangekomen, een oude arts met een gouden bril en sneeuwwit haar en een jeugdig griffier. Deze laatste, Adolf Hellman heette hij, ging door als een uitstekend rechtsgeleerde, en van zijn helder oordeel verwachtte men de oplossing der zoo donkere quaestie van den gruwzamen moord. Een proces-verbaal werd opgemaakt, het lijk werd op een wagen geladen en naar het dorp gebracht, waarheen zich ook de beambten bega ven. Hier begon met Samuel een voorloopig verhoor. Deze verhaalde den rechter, hetgeen wij reeds weten en Hellman meende aanstonds het rechte spoor gevonden te hebben. Hij zond twee landjagers naar B. om in het Anker naar den am bachtsgezel onderzoek te doen en om hem te vervol gen bij aldienjiij er zich niet meer bevond; hij zelf begaf zich met den schout en den diender naar meester Hietriohs woning. He meester was niet thuis, daarentegen werden zij door zijne vrouw, die op het zien der politie niet weinig verschrikte, aanstonds ontvangen. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1