It i K I, A 1». loos moeite tot intrekking der Turksche quarantaine. In den Hoogen Raad, het Gerechtshof en de Rechtbank werd eeuvoudig de tekst voorgelezen zonder toespraak. Het publiek was zeer gering. GEMENGDE BERICHiEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Vorm. en inhoud 't Is nu eiudelijk duidelijk, waarom de heer Smit als leeraar der H. B. S. te Apeldoorn is ontslagen. Niet om hetgeen hij zeide, maar om den toon, waarop hij sprak, wat hij meende te moeten zeggen, is hij verwijderd en terecht verwijderd. Bit is de conclusie vau het radicale Sociale Weekblad en van de liberale Nieuwe Rotter- damsche Courant. 't Is hier dus louter eene quaestie van vorm. Had de heer Smit zijne stelliugen in bezadigden vorm verkondigd, dan was hij niet ontslagen. Wij keuren de taal van den leeraar zeker al lerminst goed, maar wat wij evenmin goedkeu ren, is de premie, die hier door de liberale pers wordt gesteld op gefemel en hypocrisie. Revolutie blijft revolutie, of zij op bedekte, op openlijke wijze, in gematigde of heftige bewoor dingen wordt verkondigd. De pit verandert er niet om, of de bolster wat meer of minder ge schaafd is. Leeraren, die denken, als de heer Smit, wor den nu gewaarschuwd toch vooral gematigd te ziju. Wauueer zij slechts bezadigd en iu miu of meer bedekte termen het woord voeren, mogen zij verkondigen wat zij willen. Zendt dus onbekommerd uwe kinderen naar de Hoogere Burgerscholen, christelijke ouders. Weest gerust. De leeraren mogen slechts op be-, zadigde wijze, met „kalmte" en „gematigdheid" deu godsdienst aantasten en revolutie prediken. Zij zullen wel oppassen niet te openhartig te worden, niet door ruwe uitdrukkingen het ge hoor te krenken der strenge liberale zedemees- ters, in wie gij gerust het volste vertrouwen kunt stellen. Het ongeloof en de revolutie zullen slechts in beschaajden vorm worden verkondigd. Wat verlangt g nog meer? C. Het publiek wordt aangeraden met de a. s. St. Nicolaasdagen binneu de postpakketten een los adres te leggen, gelijkluidend met het adres dat aan de buitenzijde is vastgehecht, óm dienst te kunnen doen voor 't geval dit laatste onder weg verloren gaat. Uit het antwoord op het seetieverslag der Tweede Kamer over spoorwegbegrooting, blijkt, dat het plan tot vernieuwing van het westelijke viaduct te Amsterdam zal worden uitgevoerd na in gebruikneming van het nieuwe station; dat de loodseubouw in de Stadsrietlauden aldaar tot 1888 wordt uitgesteld, en dat de opening der spoorweglijn RotterdamHoek van Holland op het einde van 1889 wordt verwacht. De chefs der militaire zieken-inrichlingen zijn door den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der laudmacht aangeschreven, om bij spoor wegongelukken de Officieren van gezondheid be schikbaar te stellen tot het veileenen van ge neeskundige hulp, waar die wordt vereischt. Bij het voortgezet debat in de de Tweede Kamer over de Indische begrooting, drong de Heer Van Gennep aan op algemeene portver- laging tusschen Nederland en Indië. De Minister van Koloniën verklaarde, dat plan nen in onderzoek ziju. Hij was persoonlijk met den Heer Van Gennep tegen het maken vau on derscheid tusschen port bij verzending per Neder- landsche of vreemde mails. De heeren Van der Goes en W. Van Dedem drongen nader aan op grootere verlaging van de spoorwegvrachttarieven. De Minister wees er op, dat de Indische Re- geeriug volkomen vrij is om desverlangd vrachten te verlagen. Het geheete Hoofdstuk Uitgaven in Iudië is aangenomen met 54 tegen 1 stem. Bij Hoofdstuk „Uitgaven in Nederland" verze kerde de Minister aan den heer Keuchenius, dat indien de Regeering voordeelige voorwaarden kon bedingen, een nieuw coutract met de Biliton- maatschappij wel gewenscht zou ziju, maar dat in elk geval wettelijke bekrachtiging daarvan zou gevraagd worden, evenals voor de kolen-exploi tatie van de Ombilienveldeu. Tegenover den Heer Kielstra bleef de Minister de noodzakelijkheid van eene afzonderlijke Rijks instelling voor de opleiding van Iudische ambte naren bestrijden. Beperking van het koloniaal werfdepot acht de Min. vooralsnog ongewenscht. Hij zal, op den weusch van den Heer Van Asch Van Wijck, overwegen hoe te zorgen voor de voorloopige goedgekeurde doch te Harderwijk afgekeurde jongelieden. De afkondiging van de wijzigingen in de Grondwet geschiedde gisteren te 's-Gravenhage overeenkomstig de publicatie. Vóór het Raadhuis las de secretaris de publi catie voor ten aanhoore van een sterke politie macht, welke het bordes omringde. Van alle openbare gebouwen wapperde de vlag. Te Koewacht is een nieuw gezel- schap opgericht. 't Is de sociëteit „de Rookers." Zondag maakten de leden hun eerste uitstapje en ze zagen er waarlijk kranig uit. Ieder droeg een blauwe kiel met een rood strikje en was voorzien van eene lange Gopdsche pijp. Een der leden is belast met het stoppen der pijpen en heeft daarvoor een reusachtige zak tabak, terwijl een atider lid zorgt, dat de rooklustigen van luci fers ziju voorzien. In den nacht van 30 3n. 31 October jl. is de gevangenis te Kharkow, iu Rusland, bijua vernield geworden door olifanten, Drie dezer dieren, die van het station geleid werden naar eene menagerie, welke in de stad was aangekomen, wisten zich los te rukken en vlucht ten in de richting der gevangenis. De schild wacht, iu het donker niet wetende wat op hem af kwam, schoot zijn geweer af, doch dit maakte de dieren nog woester en zij trapten de deuren in. In de gevangenis gekomen, kwamen zij voor eene tweede deur, die zij ook trachtten in te trap pen. Slechts met veel moeite, wisten de inmid dels toegeschoten kornaks de dieren lot kalmte te brengen en mede te nemeu. Te Vreeland heeft men dezer da gen eene houten schuur van den heer J. Van Beusekom, nadat die eerst van de fondamenten was afgebracht en de pannen er waren afgeno men, in ziju geheel verplaatst. De schuur was meer dau 9 meter lang en 5 meter breed. Het vervoer geschiedde met vijzels en met behulp van slechts twee werklieden, over een afstand van ongevoer 200 meter. Hoewel men ook nog eene sloot van 3 meter moest passeeren, is de verplaatsing volkomen geslaagd. D e 9 8-jarige weduwe Antje DeVries te Nieuw-Appelscha is nog zoo kras, dat zij, behalve hare huiselijke bezigheden, ook nog werk op het land verricht, als aardappelrooien enz. Tegen eene wandeling van een uur lang ziet zij volstrekt uiet op. Zij is reeds lang bet-overgroot moeder. Een bankier en baron, wiens oudste dochter gehuwd is met een artist, een schilder, die echter geen koopers kan vinden voor ziju schilderijen, werd door een anderen schilder aangezocht om de hand zijner tweede dochter. Onmogelijk, luidde het antwoord, geen tweede schilder voor schoonzoon, dat nooit. Maar, mijuheer de baron, een Maecenas als u, wiens huis vol hangt van schilderstukken, die zoo onbekrompen de kunst aanmoedigt eu. Juist daarom, voor een tweeden schoon zoon, die schilder is, heb ik geen muren genoeg, In de Arnh. Ct. Iee3t men: Op eene advertentie voorkomende iu het bijvoegsel der Arnh. Ct. van 21 November betreffende de Zeeuwsche oesters van den heer Boutjes, volgde eene, waarbij het Calz-elixer werd aangekondigd, eu eindigde met den regel: //Elk namaaksel zal volgens de wet worden gestraft." Bij het uiteennemeu van de advertentiën na het afdrukken, is het cliche van Catz-elixer weg genomen, maar de niet gestereotypeerde regel „elk namaaksel// enz. gekomen onder de daar- bovenstaande advertentie betreffende de Zeeuwsche oesters, zoodat hij nu voorkomt onder de laatst genoemde advertentie, ook geplaatst iu ons nommer van den 28 November. Ongelukkiger abuis kan niet gebeuren. Wij vragen er den heer Bontjes verschooniug voor, zij het ook, dat ieder terstond de vergissing zal hebben bemerkt. Hoe groote vorderingen de we tenschap maken moge, zoover heeft zij het toch niet gebracht, dat zij zelfs oesters weet na te maken, allerminst zoo smakelijk als die, welke geleverd worden door deu heer H. J. Bontjes. Kapitein Koolemans Beynen ver- zocht aan het Hbl., te melden, dat de flinke daad van zijn zoontje door de faam wel eenigszins overdreven is. Drie andere ferme jongens hebben ook geholpen. Een feit is't echter, dat de jonge Bsynen, om het meisje te redden, zelf in deu kalkput heeft gelegen. Wie van aaphalt-vrees wil gene- zen, ga naar Berlijn. Daar zwaait asphalt den schepter, en jaarlijks groeit het aantal straten onder zijn gebied aan. Het gladde plaveisel vol doet zoo uitstekend, dat het gemeentebestuur letterlijk overstroomd wordt met verzoekschriften, waarin bewoners van straten met de //heidensche keier." op verandering aandringen. Het gemeen tebestuur, dat zelf een groot voorstander van asphaltbestrating is, komt zooveel mogelijk aan de wenschen tegemoet door jaarlijks straten met asphalt te bevloeren. Ook dit jaar zal weder een groot aantal straten asphalt krijgen. Tegen de voordeelen bestaat slechts één nadeel, n. 1. dat er op regenachtige dagen vaak na het schoonvegen door middel der caoutchouc bezems een dun slib achter blijft, dat de straten glad en voor de paarden moeilijk begaanbaar maakt. Men heelt echter gevonden, dat het strooien van een weinig zand voldoende is om gevaar voor vallen van paarden weg te nemen. Krankzinnigen hebben dikwerf zonderlinge ideën. Zoo is er in het gesticht te Lyon eene vrouw, die zich verbeeldt uit confi turen te bestaan. Zij duldt niet, dat iemand haar nadert uit vrees van te worden opgegeten. Onder de vele deugden, die de b ij en bezitten, is hare zindelijkheid een der merkwaar digste. Zij kunnen in hare woning geen smetje velen. Eene enkele maal gebeurt het, dat een onvoorzichtige slak den korf biunendringt, terstond wordt de vreemde bezoekster gedood maar het gelukt den bijen maar zelden, het voor hen reus achtige lichaam uit den korf te verwijderen. Echter bevreesd veor de ontbinding van het lijk, weten zij dan haar doodvijand onschadelijk te maken, door hem geheel met voorwas te overtrekken. Ter Londensche markt van Yr ij- dag hebben de Priesche slagers voor bun scha- penvieesch door elkaar gerekend nog geen 8 cents gemaakt, terwijl de vervoerkosten per pond 4 cents bedragen. Voor de vierde maal zijn de Zigeu- ners, die door de Nederlandsche maréchaussees over de Belgische grenzen werden gebracht, te ruggekeerd, daar de Belgisehe maréchaussees hen niet op Belgisch grondgebied gedoogen. Is het niet beneden de waardigheid van twee „bevriende" naburen om op die wijze hunne be ambten te misbruiken? vraagt de Arnh. Ct. Dat een paar vrouwen uit de achterbuurt hetzelfde voorwerp, dat geeu vau beidau willen hebben, bij herhaling bij elkaar in huis werpen, tot ze ein delijk elkander tij de muts grypen dat komt meer voor; maar een paar geordende Staten moes ten dit voorbeeld niet volgen en liever gezamen lijk maatregelen beramen, om zich van de onge- uoode bezoekers te ontdoen, zonder hen eerst een paar weken of langer naar elkander toe te drijven. Uit hetHoofddiep te Stadskanaal is een verdrouken man opgehaald met een flesch jenever in de hand. Verschil van opvatting en uit- werking. Een jonge, doch reeds beruchte deug niet zoo deelt als historisch de Middelb. Ct. mede kreeg onlangs bij het nachtbraken met eeu ouderen, doch hem waardigen kameraad twist, die op eene ernstige vechtpartij uitliep, waarbij zij o. m. elkander een arm uit het lid wrongen. Iu het gasthuis opgenomen zoudeu zij door deu heelkundige behandeld worden, waarvoor de jongste zoo kinderachtig bang was en tegenwerkte, dat de chirurg, ongeduldig wordende uitriep: „Kerel! je bent niet waard om opgehangen te worden.// Dit verwijt maakte onzen bekenden ruzie maker zoo woedend, dat hij deu arts met ziju gezonden arm een gedachten klap wilde toebren gen. Deze nam heel beleefd afscheid en liet den patiënt aan zijn lot over. Een auoer geneesheer zag zich verplicht om het werk van zijn confra ter uit te voeren en, den woesteling kennende, wees hij hem heel vriendelijk op zijne ongema nierdheid tegenover zijn collega. Op hoogen toon beweerde nu de patiëut, dat hij door die uitdruk king van den eersten man erg beleedigd was ge worden en vroeg nu met eene dreigende houding: „Eu wat zeg jij van me?" „Wei, kerel, datje wel waard zijt om opgehangen te worden." Een zalm van 40 Kg. is onlangs gevangen in de Tyue. Meermalen was de visch al gezien, ja zelfs meent men hetzelfde exemplaar voor twee jaren ook in handen te hebben gehad, toen evenwel ontsnapte hij den dans. Men herinnert zich niet in de Tyne, ja zelfs in geheel Groot-Brittannië, zulk eei: zwaar exem plaar te hebben gevangen. Voor het bureau van herziening der kiezerslijsten te Louden verscheen de vorige week, iemand, die op de lijsten verlangde geplaatst te worden in zijne qualiteit van grondeigenaar. Op de vraag waar zijne bezittingen lageu, luidde het antwoord, dat hij grond had aangekocht op het Keusal-Green kerkhof, elf voet lang en vier voet breed, m. a. w. een graf. Het bezit van een graf was een nieuwe eisch om recht te hebben in deelneming aan de verkie zingen der levenden en een paar minuten bleef het bureau in beraad, waarna de secretaris hem ten bescheid gaf: „Wij zullen u op de kiezerslijsten plaatsen, zoodra gij dien grond, zooals de wet voorschrijft, in gebruik zult genomen hebben." Op bet vlaggeschip van het Duit- sche eskader, dat thans in de golf van Napels ligt, is Zaterdag brand ontstaan, door het om vallen van eene lamp in eene der officierskajuiten. Men was de vlammen iu eeu paar uren meester, nog juist iu tijds om eene ontploffing van de kruit kamer te voorkomen. De aangerichte echade is zeer aanzienlijk. Een Corsikaan, de heer Lucia'ni, zal een nieuwen tak van nijverheid invoeren. Deze nijvere heeft in de omstreken van Saint Audró de Cotoue asbest-mijnen ontdekt, welke hy zal exploiteeren. Men weet, dat deze onbrandbare en onsmslt- bare minerale stof zich tot alle vervormingen leent. De heer Luciaui is dan ook voornemens het asbest te gebruiken voor weefsels en andere voorwerpen. Zoo is hij voornemens op de ten toonstelling van 1889 een geheel stel tafellinnen van asbest te exposeeren. Wel zesmaal had juffrouw Prop in verschillende kranten gelezen, dat een eetlepel zaagsel in elke laars de voeten droog en warm houdt. Meneer Prop klaagde altijd over koude voe ten, en om hem vau die kwaal af te helpen, wierp ziju0 liefhebbende echtgenoote op eeu goeden mor gen iu elk zijner laarzen een lepel zaagsel. Prop trok zijn schoeisel aan, ontbijtte en ging naar zijn kmitoor. Hij was echter geen vijfentwintig passen van huis of hij kwam terug en begon hevig uit te varen. Zooara was hy uiet in de huiskamer, of hij trok een schoeu uit en wierp hem woedend weg, zoodat een spiegel er het leven bij inschoot. De andere schoen ging een anderen weg uit en trof Props zevenjarigen spruit, die een keel op zette als een mager varken. „Wat is er toch, lieve man?" vroeg juffrouw Prop. Hy bromde wat tusschen de tanden. Eu toen zocht hij zijne schoenen weer op, liet er het zaagsel uit vallen, trok ze weer aan en ging naar zijn kantoor. Hij had niet alleen warme voeten, maar gloeide van top tot teen. De Burgemeester van Brussel zal het verkeer vau rywielen in de straten dier scad verbieden, en alleen voor de telegrambestellers eene uitzondering maken op dat verbod. Voor de rechtbank der Seine te Parijs stonden dezer dagen vijf anarchisten terecht, die in enne restauratie een fijn middagmaal ge bruikten, maar weigerden te betalen. Zij beriepen zich op hunne overtuiging om trent het zeer onrechtmatige van den eigendom, welke overtuigiug, naar zij verklaarden, door nog 40,000 menscheu werd gedeeld. Maar de rechter beschouwde hunne daad als diefstal eu veroordeelde hen ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Uit Goes wordt ons nader gemeld, dut de oorzaak der trichinosis weder moet ge zocht worden in het gebruik van rauw var- kensvleesch. De slachter van het varken, zoowel als de man en de vrouw, benevens de knecht, die bij het vleeschkappen geholpen heeft, hebben ge proefd of het gehakt voor de worst wel genoeg gezout en gepeperd was, en allen zijn door de vreeselijke ziekte aangetast. De oogen ziju gezwol len, de gang wordt loom door het zwellen der beenen en het vermogen om te gaan houdt zelfs eene poos op, wanneer de lijder do ziekte doorstaat. De trichine woelt in het lichaam rond, totdat zij zich zoogenaamd innestelt, dat is; verkalkt, doch hare aanwezigheid doet haar invloed op het geheele gestel te allen tijde gevoelen. Gelukkig zullen er zich waarschijnlijk geeue meerdeie ge vallen van voordoen, want van het geslachte varken is niets in deu handel gebracht, zoodat het kan worden vernietigd of onschadelijk ge- I maakt. Da waarnemende Inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht voor Zeeland, de heer dr. Carsten, is dadelijk op het bericht van den Burgemeester naar Goes gekomen en blijft er voorloopig tot het instellen van een onderzoek. Te Venloo is gistè"ren door den stadsomroeper bekend gemaakt, dat het vleesch door enkele slagers verkocht wordt tegen 20 cent het halve kilo. God heeft Zijue genade aan deu tijd verbon den en de verzuimde genaden keeren niet terug. Betoom de eerzucht en gij hebt met u zei»en en met allen een vasten vrede gesloten. Wat deert, dat leert. Niemand denkt meer kwaad van anderen, dan hij, die niets goeds in zich zeiven bespeurt. iedereen zou zich voor zijne zonden scha men, zoo hij geene makkers had. Naar het lijden wordt de glorie afgemeten; straf kan men gemakkelijk krijgen, maar eene schitterende kroon wordt slechts door buitenge woon lijdeu verworven. Dat het lichaam dus thaus iijde opdat het zich eeuwig verblijde. Eene nieuwe ziekte. Mevrouw A. Waarom hebt ge uwe dienstmaagd weggezonden? Zij was toch zoo net en zindelijk. Mevrouw B. Zindelijk is het juiste woord niet. Zij wiesch zich den gau- schen dag. Ik geloof waarlijk, dat zij aan zeepmanie jijdende was. De reden van 't arrest. Sergeant-majoor. Kapitein, ik kom u melden, dat da korporaal Zwamklopper zich heeft willen doodschieten, 't is hem echter uiet gelukt. Kapitein. Noteer dien kerel voor sekt dagen arrest, wegens 't vermorsen van 's lands buskruit. Een voortreffelijk signalement. Haar: blond; Oogen: blauw; Neus: gewoon; mond: groot; bizondere kenteekenen: gelijkt sprekend op zijn vader. Voor de balie. Rechter (tot een zakkenrol ler). Ea wie zijn uwe medeplichtigen? Zakkenrol ler. Maar, mijuheer, hoe kan u mij zulk eene vraag doen; u vergeet het „ambtsgeheim." In de restauratie. Gast. Hoor eens, keil— ner, vliegen iu de soep, dat gaat er nog mee door, maar eene spinKellner. Waarlijk.... eene spin.en eene gansch dikke.ja, ziet u, die zal alle vliegen hebben opgegeten. In den foyer. A. Wat denkt ge van den Heer G. als criticus? B. Nu, ik geloof, dat men zijne recensiëu niet voor bare munt moet aanne men. A. Waarom uiet? B. Omdat hij bare muut voor zijne receusiën accepteert. Bedelaarshumor. Eerste bedelaar. Zeg eens, collega, vergeet niet bij deurijkeu bankier Goud smit te vragen. Ik beu er zoo even geweest, hij geeft altijd wat. Tweede bedelaar (vau deu ban kier terugkomende). Blijl jij voortaan met je aan bevelingen en raadgevingen thuis, hooi! De ke'il heeft mij uit zijn huis gesmeten en mij een flinken schop gegeven. Eerste bedelaar. Nu, meer heb ik ook niet gehad! Haarlem, 1 Dec. Gisteren-middag heeft, gelijk overal elders iu deu laude, ook hier ter stede de afkondiging der nieuwe grondwettelyke bepalingen plaats gehad. Om twaalf uur verschenen de Burgemeester en de Secretaiis dezer gemeente, gevolgd door twee boden, voor den hoofdingang vau het Raadhuis, waarop de Secretaris de publicatie van 15 No vember jl. voorlas. En hiermede was de plechtig heid afgeloopen, die door een driehonderdtal op de Groote Markt saamgekomen belangstellenden werd bijgewoond. Vau geestdrift was niet veel te bespeuren. Slechts van eeuige openba:c ge bouwen was de vlag uitgestoken. Ingevolge het kon. besluit van 15 Nov. jl., inhoudende de wijze van afkondiging der Grond- wets-wijzigingen, had tegelijkertijd eene plechtige zitting der arrondissements-rechtbank plaats. De Officier van justitie requireerde, na eene redevoering, dat tot de uitvoering van het boven genoemde kou. besluit zou worden overgegaan. Hierop las de President dit besluit voor en gaf hij het woord aan deu Griffier, die vervolgens al de in de Grondwet gebrachte wijzigingen, de kiestabel incluis, voorlas. Daarna nam de President weder het woord, en in overweging nemende, dat deze zitting tot niets anders was bestemd, ging ZED. Achtb. tot de sluiting over. In eene loods, bestemd lot berging van hooi, gelegen bij de woning van den landbou wer Kors aan de Atusterdamsche Vaart alhier, is gisteren-avond te ruim 10 uur brand ont staan, welke echter binnen eeu uur tijds door de brandweer werd gebluscht. De schade heeft zich bepaald tot het verbranden van eeu stal en eeu hooizolder. De oorzaak van deu brand is nog onbekend. Het aanwezige vee iu deu stal werd bij tijds gered. BURG. STAND DEB GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 30 Nov. G. Duyns en M. E. Winter kamp. A. J. T. Paanekeet en De Vries. J. D. Klaasse en P. Hooreinan. A. G. Vrenegoor en F. Daan. Getrouwd: 30 Nov. J. P. Van Honschoten en A. Alberts. C. J. Roelofs en A. M. Terol. Bevallen: 28 Nov. A. Van der Meer-De Lugt, d. E. Van Niekerk-Rijbroek, z. W. Van der Heyden- Fuhrloge, z. 29 Nov. A. C. Westhoff-B) ijleeven, z. C. Mes-Van Wieringen, z. H. M. De Geus- Mieras, D. J. Lanser-Delbaes, z. C. Hartogh- Bekker, d. A. P. E. Sigling-Van Denrsen, d. 30 Nov. M. E. Klesser-Honing, d. Overleden: 28 Nov. M. De Klerk-Stam, 67 j. P, Zwaanswijk. 47 j. G. M. Broers, 10 j. A. M. Van Looy-Staphorst, 32 j. 29 Nov. W. A. Spiering, 49

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2