daar zij de haring naar de kust dreven. Zeer veel onvisch werd met dat net opgehaald, en waar die onvisch nu het aas wegsnapt zal de grootere en betere vischsoort niet komen. Sedert de werking van dat verbod is er óf geen óf zeer weinig ansjovis en haring m de Zuiderzee geweest en loopen de visschers ruim drie maanden in 't jaar rond zonder iets te kunnen doen, ongerekend nog dat zij, door te veel onvisch, in den vergunningstijd ook bijna niets vangen. Nu moge onze Regeering met het College voor de Zeevischerij naar een verslag niet met grond kunnen oordeelen over de werking der wet, officieus kan zij toch niet onbekend zijn met den slechten toestand op de Zuiderzee. Schrijver dezes betwijfelt het of er zich nog wel een stem vóór het verbod van de //won der- kuil// zou verklaren, als het gevoelen der visschers werd gevraagd. Maar men zou dan wel aandrin gen op een nauwkeurig politie-toezicht, wat na tuurlijk uitgeoefend kon worden door de ambte naren die er thans mee belast zijn, opdat de groote schuiten de kleinere niet hinderen. Met belangstelling ziet men dan ook op vele plaatsen de beslissing der Kamers te gemoet. De Katholieke Kiesvereeniging te Maastricht zal, naar wij vernemen, veranderd worden in eene „Provinciale Limburgsche Kiesvereeniging met haren hoofdzetel te Maastricht. De Spiritistische Bladen, uitgave van het spiritistisch genootschap Veritas, zullen met 1 Jan. ophouden te verschijnen. Is het bij gebrek aan geesten, of aan bijgeloovigen, vraagt het Huisgezin. Ter bevestiging van hetgeen in de buiten- landsche bladen is gemeld, kunnen wij mededee- len, dat eenige dagen geleden door de Neder- landsche Regeering tot de Regeeringen van Frank rijk en Engeland de verklaring is gericht, dat Nederland toetreedt tot de Fransch-Engelsehe conventie omtrent het Suez-kanaal. De Tweede Kamer, welke jl. Donderdag bijna onvoltallig was, zette de beraadslagingen over Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken voort. De Heer Van Bylandt vroeg eenige inlichtingen omtrent de telegraphische gemeenschap met Enge land, de Suez-kanaal-overeenkomst en de vesti ging van een Engelsck consulair agent op Noord- Borneo. De Minister Van Karnebéek begon met zijn openlijken dank uit te spreken voor de uitstekende menschlievendheid en hulpvaardigheid waarmede de schipbreukelingen der W. A Scholten in Engeland en vooral te Dover waren behandeld. De aanvaringen moeten internationaal geregeld worden; uniformiteit en stabiliteit zijn daarbij hoofdvereischten. De Suezkanaal-eonventie geeft aan Nederland aandeel in het toezicht, zonder verplichting tot deelneming in de maatregelen tot handhaving van de neutraliteit. Yan onderhandelingen van België en Duitsch- land met Engeland, omtrent bizondere telegraaf- gemeenschap is hem niets bekend. Na aanneming van een amend.-Reuther tot verhooging met f300 van het tractement voor den Kanselier te Londen, is het Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken aangenomen met 57 tegen 1 stem. In de zitting van gisteren werd het debat over de Justitie-begrooting voortgezet. De hh. Dijchneester, Greeve, Ruber, Van Osenbruggen, Van Diggelen en Van Baar drongen aan op lotsverbetering van de deurwaarders, door de exploiten in strafzaken aan hen in plaats van aan de Rijks-veld wachters op te dragen. De Minister van Justitie verdedigde de op dracht van exploiten aan veldwachters, indien de dienst het toeliet in belang van de zuinig heid. Herstel van den vroegeren toestand zou ƒ50,000 kosten. De deurwaardersverdiensten in de steden wisselen gemiddeld tusschen ƒ2000 en ƒ400. De Minister verminderde zijne begrooting met J 2000 wegens de niet-vervulling van een sub stituut-griffiersambt bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot Ridders van den Nederlandschen Leeuw de heeren Dr. II. J. A. M. Schaepmann, Mr. E. J. M. A. Reekers, Mr. J. G. Gleichman, Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort, J. E. N. Baron Schimmel- penninck van der Oye, E. B.KielstraenR. R. Mees. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 9 Dec. De gemeenteraad heeft met algemeene stem men besloten, het raadsbesluit in te trekken waarbij was besloten de Secretarie van Haarlem naar de Liede over te brengen, nadat door den Yoorzitter was aangeboden om de bate, die door de verplaatsing aan de armenkas zou ten goede komen, door hem zou voldaan worden. GEMENGDE BERICHTEN. Prins Hendrik XXIV van Heuss heeft dezer dagen te Hamburg in persoon de uit voering geleid van eene door hem gecomponeerde symphonie in D dur. Het werk werd teer toe gejuicht, en ook door bevoegde beoordeelaars ge prezen. Een man te Par ij s kondigde on langs aan, dat zijn vijf-jarig zoontje in staat was vijftien dagen te vasten, in de hoop daarmee geld te verdienen. Hij weid echter teleurgesteld. De Commissaris van politie toonde veel belangstel ling voor het kind. Hij vroeg den vader, hoe deze het vasters talent van zijn zoontje ontdekt had, en toen de man vertelde, dat hij het kind langzamerhand daaraan gewend had, door het telkens meer voedsel te onthouden, liet hij hem naar de gevangenis overbrengen. Een Engelschman, Dr. Middleton, die de Spannsche stad Cordova bezocht, beklom Zondag den klokkentoren vau de groote kerk al daar, met een Zigeunerknaap, die zich als zijn gids had aangeboden. Spoedig daarua kwam Dr. M. alleen en met bloed bevlekt weer beneden. Hij verhaalde, dat de Zigeuner hem boven in den nek pakte, met het doel hem te berooien, en dat hij toen met zijn revolver geschoten had op den vijand achter zijn rug. Het lijk van den Zigeunerkuaap werd door de politie in den toren gevonden. Dr. Middleton, die terstond aan bet Britsche Consulaat het gebeurde ging mededeeleu, is in zijn hotel gevangen genomen. De opbrengst der Haarlem Zandvoort Spoorweg-Maatschappij in de maand October beeft bedragen 1 2202,59, zijnde f8,36 per dagkilometer. De Hollandsche IJz. Spoorweg- Maatscbappij verzond den 3n, 4n en 5n Dec. ruim 9000 pakjes vanAmsterdam naar Verschillende gedeelten van ons land; de Ned. Rijn Spoorweg- Maatschappij in datzelfde tijdsverloop ruim 2100; de firma Van Gend Loos ruim 9000. Deze cijfers vormen reeds e.-.n getal van bijna een- en-twintig duizend geschenken. Hierbij gevoegd het getal pakjes, dat per Pakketpostdienst werd verzonden en door het Hbl. op niet minder dan 15000 geschat wordt, dan krijgt men een to taal van 36000. De e x-K eizerin Eugénie schijnt ons weldra weer te zullen verlaten, althans half Dec. zou zij te Canues worden verwacht. Reeds meermalen is gewezen op het overbrengen van besmettelijke ziekten door boeken uit leesbibliotheken. Door een nauwkeu rig onderzoek van een Engelsch arts wordt ovsr- tuigeud bewezen, dat het gevaar niet alleen in de verbeelding bestaat. Bij het bezoek aan een lijder aan roodvonk, bemerkte bedoelde Rrls een boek uit eene leesbibliotheek, dat hij een week te voren in har.deu van een andereu lij Ier aan diezelfde ziekte had gezien. Het kwam uit, dat de ziekte was uitgebroken, twee dagen nadat het boek uit de publieke leesbibliotheek was afge haald. Dit voorbeeld bewijst opnieuw hoe voor zichtig men met dergelijke boeken zijn moet en hoe noodzakelijk en nuttig de verplichte ont smetting van boeken uit eene bibliotheek is, die in enktle Engelsche steden is voorgeschreven. Een landlooper werd Dinsdag door de rechtbank te Parijs tot eene maand ge vangenisstraf veroordeeld. Nauwelijks was het vonnis uitgesproken of hij riep: „Ge zijt allen ezels!" Voor deze opmerkiug kreeg hij nog 2 jaren gevangenisstraf op den koop toe. Op don Lehlig h-V alle y-s p o o r w e g in Amerika is thans door de Consolidated Rail way Telegraph Company de gelegenheid geopend, om vau uit een in beweging zijnden spoortrein naar verschillende stations en omgekeerd te telegrnpheereii. Onlangs werden door genoemde maatschappij een 200ta! vakmannen uitgenoodigd, aan.een proef rit op dien spoorweg deel te nemen, ten einde met deze nieuwigheid kennis te maken. Deze rit had plaats met een extra-treiu, bestaande uit 6 rijtuigen, van Jersey City naar Fustou en terug. Gedurende de reis werd een lur.ch gebruikt en werden door telegrafisten een groot aantal berichten geseind en ontvangen. Het publiek betaalt voor telegrammen uit den trein en omgekeerd 10 cent (doll, cent) extra boven het gewoon tarief. Een officier, die lang in Afrika gediend heeft, herinnert een aardigeu zet van wijlen Generaal Cliaugarnier. De Generaal, destijds nog Kolonel, was ver bazend dapper. Hij was echter bang voor iets, namelijk voor tocht. De gedachte aau eene ver koudheid maakte hem angstig. Eens hij den aanval op een sterke loopgraaf, bleef Kolonel Changaruier te paard zitten met ge kruiste arrntn, voor een musketvuur, dat de ko gels, dicht als hagelkorrels, om hem heen wierp. Terwijl hij zoo stood: kwam juist een Generaal langs hem heen en riep y Maar, Kolonel, pas toch op, gij stelt u noo- deloos bloot 1 Cliaugarnier bedankte den Generaal, keek rechts en links in de bergengte, waarin hij zich bevond en haalde den kraag van ziju wapeDjas over de ooren. Hij dacht, dat de Generaal hem op een tocht had opmerkzaam gemaakt.. De Vereeuigde Staten z ij n te be nijden. De Regeering weet met 140 millioen dollars geen raad; President Cleveland wil nu de tarief— rechten verminderen. Plantaardigebiefstuk is eene spijs, die door de vegetariërs zeker met vreugde zal worden begroet. Hij is te krijgen, daar waar oude eikenboomen staan en o. a. ook in Epping Forest op beukeu-, wilgen-, noteboomeu enz., waar hij als een groote roode champignon uit de boomstammen te voorschijn komt. Geroosterd is deze champignon nauwelijks van vleesch te ouderscheiden; zij heeft een pikanten smaak, gepaard met een geriugen zuurachtigen geur, is malsch en sappig en heeft alle overeenkomst met malschen biefstuk of tong, terwijl het vocht, dat bij het doorsteken te voorschijn komt, in smaak op de saus van een goed gebraden biefstuk ge lijkt. Men moet dezen „biefstuk" plukken ais hij nog jong is, en vindt hem op de boomen dik wijls tot een gewicht van 2 a 3 kilogrammen. Proevers verklaren, dat hij, door een bekwamen kok toebereid, een gerecht is, zoo goed als men het slechts kan weuschen. Amsterdam krijgt bezoek van Achantis, met volle karavaan, een schouwspel in den geest van de Suriuamers iu 1883 of de Wild West Show ia miniatuur. In de groote steden van Europa hebben die personen veel van zich doen spreken. Laatstelijk ziju ze te Rotterdam door velen bezocht. Menschelijke ijdelheid. Eenige jaren geleden engageerde de directeur van een klei nen schouwburg een Franschen prestid'gitateur. Toen deze goochelaar de gebruikelijke aanspraak tot het publiek iu het Franach richtte, werd hem door eeu der aanwezigen toegeroepen: „Als je Hollandsche guldens aanneemt, moet jo ook maar Hollandsch spreken." De duizendkunstenaar kende allesbeiral/e dit. Hij haalde de schouders op. Maar het ru moer nam toe eu vele stemmen verhieven zich; ten deele uit ernst, ten deele voor de grap. Daar verscheen de directeur op het tooneel eu sprak: „Het doet mij zeer leed, dat deze heer geen Hollandsch kan spreken; maar ik ben vol komen bereid om ieder, die geen Fransch ver staat, de entree terug te geven; hij gelieve slechts dadelijk aan het loket zich te vervoegen." Eeu menscheiikeuner was die direcieur; want niemand stond op, om zijne entree terug te vra gen, omdat plotseling uilen „Fransch ver stonden." „Geene t ij ding, goede t ij ding" is geeue kwade spreuk, maar als beginsel bij de uitgave van eeu nieuwsblad zou ze kwalijk deugen. Een liefderijk vader te 's-Hage, wiens zoon milicien is, wilde dezen, die tot heden nog zonder straf was gebleven, ook eens met het St.-Nieolaasfeest verrassen en om er meer aar digheid aan te geven, het toegedachte hem als postpakket naar de kazerne sturen. Toer. de man Maandag-morgen persoonlijk het pakje bij die afdeeling bezorgde, steeg zijne verbazing teu top, toen hij ziju zoon aldaar druk bezig zag, mede te helpen, waarop hij zich onmiddellijk met de verrassing verwijderde en naar huis toesnelde. „Moeder riep hij tot zijne vrouw bij het bin nenkomen, //er moet eerst nog een kistje sigareu bij Onze jongen is bevorderd. Hij is nou al ambtenaar bij de postpakkies. Ik stond er ver stomd van „Goddank 1" was bet antwoord der vrouw, nu zal bij dan niet meer zoo veel „op post" moeten staan, want die heeren zitten meerl" Menige huisvrouw, die in de huis- houding zelf de handen uit de mouw steekt, klaagt er over, dat het vel Van hare handen zoo ruw wordt. Dit is gemakkelijk te verhelpen door nooit te was3ehen dan in water waarin borax is opgelost. Witte Afrikanen. Bij het denkbeeld, dat wij vormen vau een Afrikaan, komt allereerst, dat zulk eeu persoon zwart is Zsbehr Pacba, de oude Slavenkoniug van Midden-Afrika, heeft onlangs, sprekende over de slavenlanden van deD Witten Nijl, verhaald, dat bij Benhieh eu Sakara nog wilde stammen van menschen wonen, die zoo blank van huid zijn als Europeanen. Zij heb- beu lange zijdachtige haren en de mannen dragen baarden, die tot over de knie hangen. Ongelukkig zijn ze echter kanibalen menscheueters en verkoopen ze huune natuurgeuooten geslacht bij het pond uit. Te Soerabaia en verder in den Oosthoek van Java, klaagt men erg over gebrek aan regen: de Inlanders wilden iu optocht eene kat iu zee laten baden, hetgeen eeu afdoend middel moet ziju om regen te krijgen 1 Uit Ergste, een dorpje in Westfa- len, is een eenvoudig boertje op eigen kosten naar San Remo vertrokken, om den Duitscheu Kroon prins van den kanker te genezen. Deze man heeft reeds hondeiden van die kwaal bevrijd; ook iu de meest hopelooze gevallen baatten zijne middelen, bestaande uit Westfaalsche kruiden. Door bemid deling van den Pastoor Von Bodelschwigk te Bielefeld, die eeu studiemakker is van den Duit- scben Kroonprins, zal hij persoonlijk bij den hoogeu lijder worden toegelaten. Als eene bizonderheid kunnen wij melden, zegt het Rott. Nbl., naar uit oude reke ningen is gebleken, dat het traktement van den predikant bij de hervormde gemeente te Diever, voor een paar eeuwen nauwelijks driehonderd gulden bedroeg. Hierin waren begrepen zes-en tachtig jonite hanen, welke minstens zoo groot moesten wezen, dat ze op een vaatje kouden springen. Uit verschillende waarnemingen is gebleken, dat sommige dieren teekeuen van ar.gst geven, niet alleen gedurende eene aardbe ving, maar reeds eenige oogenblikken daaraan voorafgaande. Zoo heeft prof. Bisset waargeno men, dat tijdens de aardbeving van 15 Januari II. in Japan, twee paarden een halve minuut voor den eersten schok begonnen te steigeren, en daarbij duidelijk bun auget te kennen gaven. Herhaaldelijk heeft Bisset waargenomen, dat fazauten voor het begin der aardbeving augst- kreteu uitten, en anderen hebben opgemerkt, dat kikvorschen ouder dezelfde omstandigheden plot seling ophielden met kwaken. Ganzen, varkens en houden verraden eveneens vrees wanneer eene aardbeving op handen is. Sommige vogels steken alsdan den kop onder de vleugels en zijn onrus tig. Men kan aannemen, dat vele dieren iu staat zijn, bewegingen of soms ook gassen te bespeuren, welke aan onze zintuigen ontgaan. Een bericht over Nederland uit den „Figaro", trouw vertaald: „Te Maasdam in Holland heeft men eene ge meentelijke gevangenis gebouwd, vooral bestemd voor personen, die de drankwet hebben overtreden. „De eerste overtreder, die in de nieuwe ge vangenis werd opgesloten, is de wethouder, die voor den bouw het voorstel had gedaan." TeParijs neemt het gebruik van samengeperste lucht als beweegkracht hoe langer zoo meer toe. Ouder den grond liggen reeds 200 kilometers buizennet, die middellijnen heb- beu van 80 tot 300 millimeters. De maatschappij, die eene concessie heeft voor vijf jaren, heet Compagnie Parisienne de Vair comprimé' en werkt met een kapitaal van 3,500,000 franks. Yan een klein draaibankje tot de krachtigste werktuigen kunnen door die lucht worden gedreven. Men maakt er ook veel gebruik van voor electrische verlichting. In gevangenissen, dunkt ons, moest men het eLctrische licht voortaan door de gevangenen zelf laten maken, door met handenarbeid lucht samen te perseu. Als ieder een uur per dag aan een wiel draait, is dat niet te veel. Wij krijgen dan besparing van kolen, en '/a minder artikelen nadeelig voor den handel, zegt Het Dagblad. Eene familie in Hanover is in het bezit van een eigenaardig document, nl. het afsehrift van eeu brief door den Russisohen Grootvorst Coustautiju aan Koningin Frederika van Hanover gericht, waaruit blijkt, hoe die Vorst eens eene ovatie, hern in Müaden op zijne reis van Kassei naar Frankfort aangeboden, voor een aanslag op zijn leven hield. Er was toen namelijk in Müudeu een schut tersfeest en Vor3t Coustautijn, die een bezoek aau de koninklijke familie van Hauover had gebracht, keek al heel vreemd op, toen hij bij zijne aankomst bij de stad met ziju reiswagen, signalen hoorde blazen en daarop eene afdeeling scherpschutters zag naderen. Hij schreef uit Kassei aau de Koningin: //Gij gaaft mij, waarde tante, verlof om, als ik u schreef, dat niet te doen in het Fransch en in den hoftoon, maar zooals mijn hart mij ingeeft. Ik beschouw dat als groot bewijs uwer welwillendheid, evenals ik geheel doordrougen beu vau uwe deelneming en ik het u hoofdzake lijk te danker, heb, dat mijne gezondheid zoover hersteld is, dal ik Z. M. den Keizer, miju vader, goede berichten over mijzelf kan geven. De bevelen van miju waarden oom, uw ge maal, om mij overal waar ik kwam in uw rijk, met huldebewijzen te outvaugen, hebben eens gemaakt, dat ik erg ben geschrikt. Bij de laatste pleisterplaats iu Miinden was een schietwedstrijd. In Rusland nu kent meu zulke feesten niet. Wel een werst voor wij aan het stadje kwamen, be merkte mijn gevolg eenige menschen als schild- waoht opgesteld, die als tot sein schoten losten. Op de brug te Miinden gekomen, moesten wij halt maken. Een detachement van de burgerwacht omringde den wagen, men hield de teugels van de pos- tiljonpaarden vast en ik moest eeu Russisch morgengebed, door een muziekkorps gespeeld, aanhooren. Men scheen mij te willen dooden eu daarom voor het laatst een gebed te doen aan hooren. Von Sustrow, miju intendant, was zeer beangst. Door ruiters begeleid, giog het daarna tot de groote markt, waai de bevolking, gewapend was, ver zameld.Daar hielden wij weder stil eu trad eeu grijs aard op den wageu toe. Hij sprak lang tot mij, doch ik kon niet verstaan, wat hij zeide, eindelijk reikte hij mij een gevulden bokaal over, daaruit moest ik drinken, misschien voor de laatste maal mij os levens. Von Sustrow wiong iu zijn angst zijne handen, en ik wees den beker af. Ik dankte den Hemel, toeu ik weder vrij was, doch het gebeurde had geene slechte gevolgen voor mij of voor Sustrow". Na eenige complimenten eindigt hiermede de brief, die, zoo hij waarheid bevat, eene aardige bijdrage is tot de aanslagen- vrees, waaraan, eu niet geheel ten onrechte, de Russische vorstenfamilie lijdt. W o e e» d a g-o chtend had onder de gemeente Hillegom een ernstig ongeluk plaats. Eenige werklieden waren bezig om de brug, die over de Hillegommerbeek ligt en naar de kalk ovens voert, af te breken, daar deze door eene nieuwe moet vervangen worden. Eensklaps stortte het bovengedeelte iu. Drie werklieden vielen in het water. Twee hunner werden spoedig gered, doch de derde geraakte tusschen de vallende mureu beklemd. Nadat meu gedureude ruim een uur, met inspanning van alle krachten, getracht had hem uit ziju beuarden toestand te redden, mocht dit evenwel niet gelukken. De ongeluk kige, hoewel steeds zooveel mogelijk het hoofd boren water gehouden hebbende, werd later le venloos ouder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Te Pompeji is bij andere merk waardige overblijfselen uit de oudheid o.a. ook opgegraven een biood, dat hoewel achttien hon derd jaren ou.l, 6n dus in den volsteu zin van het woord „oudbakken" te noemen, nog iu die mate eetbaar werd bevonden, dat men het op eene der vele feestelijkheden, die met het opgra- vingswerk vergezeld gingen, smakelijk heelt ver orberd. Geheel afgesloten van de lucht, had het brood al dien tijd zijne kracht en voedzaamheid behouden. Het geschenk, door Generaal De Charette voor Z. 11. den Paus bestemd ter gelegen heid van diens jubelfeest, is voltooid. Het is een pauselijk vaandel, waarop de beeltenissen gebor duurd zijn van al de Beschermheiligen der lauden, die in het pauselijk leger vertegenwoordigd waren. Het verven van het haar. Eene dame uit den tijd van Koningin Elizabeth was een samen stel van allerlei kunstmiddelen. Weinigen uit de modewereld hadden den zedelijken moed van Beueeck, die verklaarde „dat het haar van zijne vrouw de kleur zou hebben, die het God behaagd had er aan te geven.Rood, geel eu zwart was de modekleur voor het haar;' het eerste mis schien om de Koningin te vleien, wier natuur lijk haar, dat zelden gezien werd, roodachtig was. Zij zelve bevat tachtig pruiken van verschillen de kleur. Door de algemeene mode van pruiken te dragen was de vraag naar haar zoo groot, dnt kinderen dikwijls iu stille hoekjes werden ge lokt om hun haar af te knippen; zelfs de heilig heid van het graf werd niet gtëerbiedigd, en de dooden weiden van hun haar beroofd om er de hoofden der levenden mede te versieren. Het verven van het haar bepaalde zich niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2