NIEUWE No. 1180. Vrijdag 16 December 1887. 12de Jaargang. Wie is nu kiezer? BUITENLAND. van 30005000 28 50008000 33 FE 1LLE T O N. De valsche muuters. 12000—17000 44 17000—24000 49 24000—36000 55 36000—48000 70 (Wordt vervolgd.) ABQNNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden yoor Haarlem f 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG B (JEBAU: St. Janstraat Haarlem. Ai- SINïLKNDiUl? AGITE MA NON AGITATE. ?BIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentien worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEE8 LAUREY. >Zou ik onder de nieuwe bepalingen kie zer zijn?« Deze vraag zal menigeen zich stellen, die tot heden de eer en het recht niet had aan den stembusstrijd deel te nemen. Bij de uitbreiding, welke het kiesrecht heeft oudergaan, is het bewijs van kiesbe voegdheid niet zoo gemakkeljjk te onder kennen als zulks ouder de vroegere kies- bepalingen het geval was. Wij meenen dus onzen lezers geen ondieust te doen thans, in een kort bestek, de gewjjzigde kieswet te bespreken. Allereerst moeten wij mededeeleu dat, volgens de nieuwe bepalingen, voor de kie zers der Tweede Kamer, der Prov. Staten en van den Gemeenteraad dezelfde regelen gelden, uatuurljjk met dien verstande, dat men ingezetene van provincie en gemeente moet zjjn om de beide laatste hoedanighe den te kunnen bezitten. De nieuwe kiezers zijn in drie categoriëu verdeeld. De eerste categorie is omschreven in Art. 1. litt. a. van de wet regelende het Kies recht, hieruit blijkt, dat kiezers zijnzij, die over het laatstverloopen dienstjaarin de per- soneele belasting zijn aangeslagen naar eene huurwaarde hooger dan die, welke vol gens de wet van 24 April 1843, aanspraak geeft op vermindering, en dien aanslag ten volle hebben betaald. Is men dus, over het laatstverloopen dienst jaar, zoo hoog aangeslagen, dat men geen remissie (vermindering) ontvangt en heeft men het bedrag van dien aanslag over het laatstverloopen dienstjaar (1886/87) ten volle betaald, clan is men kiezer. Men verwarre den huurpri)'s niet met de huurwaarde. De wet spreekt niet van de huur, die men aan den huiseigenaar be taalt, maar van de huur waarde, die op het aanslagbiljet der persoueele belasting alseer- ste grondslag voorkomt.Het Rijk helt 5°/0vau de huurwaarde. Wanneer men dus het be drag, achter dit hoofd op het aanslagbiljet vermeld, met 20 vermenigvuldigt, dan vindt men het cqfer der huurwaarde. B. v. iemand in Haarlem ziet op zijn biljet der perso ueele belasting, achter het woord huur waarde liet bedrag 3,vermeld. Nu is 3 X 20 60 of 5 meer dan het minimum voor Haarlem, 't geen f 55 be draagt. Zoo iemand is dus kiezer. Wegens het betalen van patent komt men voor het kiezerschap niet meer iu aanmer king. Hier geldt alleeu de huurwaarde, de eerste grondslag van de personeele be lasting. De bepaling wanneer men remissie krijgt is verschillend naar de bevolking der ge meenten en is afhankelijk van de taxatie der huurwaarde. Geeu remissie wordt ver leend wanneer men in eene gemeente, wel ker kom eene bevolking heeft beueden 3000 zielen is aangeslagen op eene huurwaarde van 24 of meer. 10) (Vervolg.) Het schip, waarop ik mij bevond, was bestemd naar de goudkusten van Californië en zonder ongemakken bereikten wjj dit land. Hoor de be reidwilligheid, waarmede ik gedurende den over tocht mijn dienst verrichtte, had ik tamelyk de gunst van den Kapitein weten te verwerven en zoo kwam het, dat men mij bij de landing minder in 't oog hield,dan men in het tegenovergesteld ge val wel zou gedaan hebben. Ik maakte van mijne vrijheid gebruik en bevond mij op zekeren mor gen vele mijlen van St. Francisco verwijderd in de bergen. Thans wil ik kort zijn. Ik werd goud graver en het geluk liep mij mee. Doch wat ik door mijn zuren arbeid verdiend had, verloor ik later voor het meerendeel in het spel. Nu kwam ik van 800012000 van 38 of meer daarboven 100 De huurwaarde verschilt, zoo men ziet aanmeikelijk, naar gelang men in eene kleine gemeente woont, waar de huren laag, of in eene groote gemeente, waar de huren hoog zijn. Men moet hierbij ook wel in aanmerking nemen, dat er sprake is van de bevolking, wonende in de kom eener gemeente. En vermits nu de bevolking binnen de kom der gemeente Haarlem min der is dan 36000 zielen, zoo is het bedrag der huurwaarde, die vereischt wordt voor de kiesbevoegdheid iu Haarlem, op 55 gesteld. Het is dus niet moeilijk na te gaan, of men kiesgerechtigd is volgens litt. a, de eerste categorie, doch men boude vooral in het oog, dat de belasting ten volle moet be taald zijn, zoowel de personeele - als de grond- belasting, voor 14 April dit jaar echter voor 20 Dec. De tweede categorie der kiosbevoegden is omschreven in Art. 1. litt. b. Deze klasse vereischt minder toelichting. Men is in deze categorie kiezer als men over het laatstver loopen dienstjaar in de grondbelastinghoofd som en Rijksopcenten te zamen gerekend, is aangeslagen, voor ten minste tien guldenen het bedrag van dien aanslag ten volle heeft betaald. Hierbij moet iu het oog gehouden wor den, dat de man wordt geacht de grond belasting te betalen voor zijne echtgenoote, de vader, die zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vrucht gebruik beeft. De aanslag in de grondbe lasting voor vrouw of kinderen telt der halve bij de berekening mede. Eveneens het aandeel in de grondbelasting van on roerende goederen, die nog niet verdeeld zijn, ook grondbelasting in andere gemeen ten betaald, over het laatstverloopen dienst jaar, kan men doen bijvoegen, mits het sommen van minstens 10 gelde. Het kenmerk van kiesbevoegdheid der derde categorie is eenigszins ingewikkelder en vereischt eene nauwkeurige beschouwing. Het is in Art. 1. letter c. omschreven. Daarin worden kiesbevoegd verklaard; zij, die geene afzonderlijke woning in gebruik hebben, doch kamers in huur hebben bij an deren aldus personen (hoofden van gezinnen of niet), die bij anderen inwonen. Hierbij moet echter in aanmerking wor den genomen: le. dat de woning, waartoe die kamers behooren, minstens voor het dubbele van het bedrag, dat iu de gemeente tot den vollen aanslag iu de personeele belasting wordt vereischt, is aangeslagen; 2o dat de kamers minstens 9 maanden voorafgaande aan den 15den Februari Voor ditmaal ia het noodig volgens de letter der wet dat men de kamers minstens 9 maanden voorafgaande aan den 21 Dec. a. u.dus van 21 Maart jl. heeft bewoond. terecht bij een koorddansers-troep en figureerde daarbij als Indiaan, die ruw vleesck verslond. Doch dit werk duurde niet lang en toen ik op zekeren dag de tameljjk gevulde geldkist eenzaam en onbewaakt in 't vertrek van den directeur ontwaarde, had ik medelijden met haar en begaf ik mij met het geld op de vlucht. Intusschen waren er sedert mijn vertrek uit Duitschland vele jaren verloopen, mijn uiterlijk was veel veranderd en de geschiedenis in het Odenwald, dacht ik, zou men daar lang zjjn vergeten. Ik wist mij daarenboven nog van niet onbeduidende middelen te voorzien en besloot alsdan, weder naar Duitschland terug' te keeren. Te Hamburg- had ik het ongeluk in een speelhol te geraken en werd er zoodanig uitgeplunderd, dat ik niets meer bezat. Als schadeloosstelling echter kreeg ik kennis met een vriend, die mij een voorstel deed, waardoor ik niet alleen in korten tjjd het verlorene zou terugbekomen, maar tot een groot vermogen zou geraken, al was er ook eenig gevaar bij. Zooals ge begrijpen kunt, was ik aanstonds bereid. Wij wierven nog meer gezellen aan en van een jaar, door den aspirant-kiezer zijn bewoond geweest; 3o dat voor die kamers geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, en 4o. dat de jaar- lijksche huurwaarde dier kamers, door beüedigde schatters, ongemeubileerd op minstens de minimum huurwaarde wordt geschat. Bijvoorbeeld: Een heer huurt te Haar lem een paar kamers in een huis, of in een boven- of benedenhuis, dat voor eene huurwaarde van minstens 110 per jaar is aangeslagen. Hij bewoont die kamers sinds 15 Mei dit jaar sinds 21 Maart en de schatters taxeeren de huurwaarde der kamers, ongemeubileerd op 55 per jaar, die heer kan kiezer zjju. De schatting van de huurwaarde der kamers gesehiedt voor rekeuing der Ge meente. Heeft men echter bezwaar tegen de gedane schatting, dan kan eene her- schatting plaats hebben. De kosten dezer herscliatting 4,50) komen ten laste van den reclamant indien het bezwaar onge grond wordt bevonden. Bij de indiening van het bezwaarschrift moet dit bedrag worden gestort. De bepaling, dat men de kamers 9 maan den voor de sluiting der kiezerslijsten moet bewoond hebben mag hoogst onpractisch worden genoemd. Uit een oogpunt van billijkheid zal hiermede dan ook wel de hand worden gelicht. Immers, het kies recht behoeft en behoort toch geen pre mie te zijn voor het langdurig wonen op dezelfde kamers. Volgens de letter der wet heeft een hospes of huisbaas de macht om de kiesbevoegdheid aan ziju commen saal (e ontnemen. Dezer dagen reeds maak ten de nieuwsbladen melding van iemaud, die zijn kiesrecht verloor, omdat zijn huis baas hem dit ontuam. Deze wist, dat zijn huurder in politieke meeniug van hem verschilde en hij zeide hem de huur op. Daardoor nu kan de commensaal niet be antwoorden aan den eisch, 9 maauden op dezelfde kamers gewoond te hebben, aan welken eiseh, volgens de letter der wet, moet voldaan worden, wil men kiezer zijn. Naar ons inzien zon het voldoende moe ten geacht worden, als de aspirant-kiezer gedurende 9 maanden voor de sluiting van de kiezerslijst, kamers heeft bewoond, die iu de termen der wet vallenwelke ka mers doet niets ter zake. Is het echter de bedoeling de letter der wet te volgen, dan zullen honderden, die in de laatste 9 maan den verhuisd zijn, op hoogst onbillijke wjjze zijn uitgesloten en zou het kiesrecht on willekeurig verlaagd worden tot een be schermend recht vau houders van kost gangers oftewel -commensalen en tot eene premie op het langdurig bewonen vau ge stoffeerde kamers. Sommigen meenen met ons, dat even als bij den directen aanslag in de personeele belasting, ook hier de verschillende perceelsgedeelten, welke men in de laatste negen maanden heeft be woond, te zamen kunnen iu rekening worden gebracht. Het komt ons voor, dat die meeniug eene goede interpretatie van kozen voor ons plan eene zuidelijke, ver afgele gene stad. In den beginne ging alles goed, doch na enkele maanden had de politie, die overal haar neus insteekt, lont geroken en met onze goede dagen was het gedaan. //Onder onze vrienden//, vervolgde Roland, //bevond zich ook een landsman van u, Lang been, cn deze had, toen wij op zekeren dag beraadslaagden, wat te beginnen, om de politie te verschalken, den gelukkigen inval, te verhalen, dat hij in de nabijheid zijner geboorteplaats een oord wist, waar wij onze zaken ongestoord konden verrichten. Het was een ruim hol, dat buiten hem, wellicht niemand bekend en diep in het woud van eene nabjjzjjnde stad ge legen was. Hij had het eens ontdekt, toen hij op stroopjacht ging, zonder er aan te denken, dat bet nog eens van dienst kon wezen. Slechts een eenzame smid, bemerkte hij, bevindt zich in de nabijheid, hij is een terugstootend man, doch mogelijk wel voor ons plan te winnen. Ik weet zelfs niet boe liet kwam, doch aanstonds dacht ik aan u, oude jongen, en toen ik uw naam vernam cn het wetsartikel in quaestie is. Men zegt ons, dat men iu dit geval b. v. niet op de kiezerslijsten geplaatst wordende, kan reclameeren. De zaak kan dan door den Gemeenteraad, vervolgens door den rech ter en verder, zoo noodig, door den Hoogen Raad worden uitgemaakt. Nog moet hiorbij in aanmerking geno men worden, bijaldien de hospes remissie geniet van personeele belasting, waarvan men zich, met zijn verlof, door een blik op het aauslagbiljet kan vergewissen, dat men dan als commensaal, lodger of ka merbewoner geen kiezer is. Gelijk wij reeds iu ons vorig nummer aanstipten, moet hij, die bij een ander in woont, en op grond daarvan kiezer wil worden, zich zelf op het stadhuis aange ven, of men wordt eenvoudig overgeslagen. Ieder meerderjarige mannelijke ingezete ne, die kamers bewoont, hale derhalve op het stadhuis een formulier ('t geen gratis wordt verstrekt), vuile dat in en zende het op het stadhuis terug, maar voor den 21sten December a. s., anders is de kans verkeken. Wij hebben thans naar onze meening, duidelijk verklaard, welke Nederlanders ouder de nieuwe bepalingen kiezer zijn. Nu hebben wij nog te vermelden, welke personen van het kiesrecht zijn uitgeslo ten. Tot hen behooren lo. zij, die een rech terlijk vonnis tot hun last hebben, waarbij het kiesrecht wordt ontzegd; 2o. degenen, die ouder curateele zijn gesteld3o. dege- neu, die iu het jaar, voorafgaande aan de samenstelling der kiezerslijsten, onder stand hebben genoten van eene instelling vau weldadigheid of van een gemeente bestuur en 4o. degenen, die in gevangen schap of in hechtenis zich bevinden. Door de wet wordt bepaald in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst, voor de militairen beneden den rang van officier, voor den tijd gedurende welken zij zich onder de wapeneD bevin den. Ten slotte vermelden wij: lo, dat, vol gens artikel 31 der wet regelende het kies recht, de sluiting der kiezerslijsten uiter lijk plaats beeft op den 25steu April van elk jaarbij uitzondering worden die lijsten in 1888 echter reeds den 15den Februari a. s. gesloten2o. dat zij, die wegens aan slagen in de personeele- of grondbelasting in hunne eigene gemeente volgens de boven aangegevene voorwaarden kiezers zijn, zich den gang naar het stadhuis kunuen be spareu. Het doel, dat wij ons heden voor oogen stelden, het verklaren der bepalingen van de nieuwe kieswet, zal door het boven vermelde, naar wij hopen en vertrouwen voldoende zijn bereikt. De Reichsanzeiger behelst een brief van Radolinsky, waarin hij den wensch des Kroonprinsen mededeelt, dat, met het oog op het langdurige karakter zjjner ziekte en de beschrijving van uw persoon, wist ik ge noeg. Aanstonds vormden wij nieuwe plannen en om deze te volvoeren, beste vriend, kom ik hierl Kent gij dat hol?// Met zeldzame gebaren bad Langbeen naar de rede van Roland geluisterd, bij begreep niet, wat deze eigenlijk bedoelde. //Dat hol,// antwoordde hjj, //is mij zeer goed bekend, ik maak er gebruik van om bet als bergplaats voor mijn jjzervoorraad te gebruiken, maar zeg toch, wat wilt gjj daarmee beginnen?// //Niemand weet er toch iets van?# vroeg Ro land bekommerd. //Niemand, zoover ik weet, en in de afgelegen plaats, waar het zich bevindt, komt mogelijk geen mensck, of bet moet een wilddief zijn.// Roland betuigde zijne tevredenheid. Nu volgde nog een lang heen- en weerpraten; Roland zag wel, dat meester Langbeen in den beginne niet recht wilde toebijten, dook in 't einde stemde de smid toe en zoo was dan de zaak geklonken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1