BIN NENLAND. In eene Zaterdag gehouden buitenge wone zitting van den Dublinschen Gemeen teraad werd, op voorstel van Sexton, be sloten, aan den in de gevangenis opgesloten Lordmayor, mr. Sullivan, het eereburger schap der stad aan te bieden. GEMENGDE BERICHTEN. hare thans ontstane aanmerkelijke verbete- riiigr, de feestelijkheden en wintervermaken als vroeger zullen plaats hebben. De boodschap vau den President der Pransche Republiek, waarin hij een beroep doet op den vaderlandslieveuden zin der beide Kamers, is door de Kamer koel ont vangen. De radicalen zijn heftig ontstemd over de vorming van het nieuwe ministerie, dat bijna geheel uit opportunisten bestaat en waarin zij geene zitting hebben. Zij beschul digen Carnot hier zijne eigene meeuing te hebben doorgedreven. De Justice noemt Carnotdésorganisateur de la victoire. De Raadkamer heeft in de zaak Wilson en Gragnon geene termen tot vervolging gevonden zoodat zij van rechtsvervolging zijn ontslagen. De verwereldlijking der gasthuizen te Parijs door den radieaal-socialistischen Raad wordt met woede voortgezet. De Intransi- geant deelt »met vreugdes mee, dat de Ge meenteraad besloten heeft wederom een gasthuis (genaamd de Liefdadigheid) te verwereldlijken, d. w. z. de Liefdezusters, die zich met zooveel opofferingen aan de verpleging der ziekeu en ongelukkigen wijden, daaruit te verbannen en aan we- reldsche vrouwen en manuen de zorg voor de krauken op te dragen. Le Gaulois zegt dat de Roodhuiden, die tot den katholieken godsdienst bekeerd zijn, Z. H. den Paus een adres hebben doen komen, door bemiddeling vau den Heer Marehand, lid van het Canadeesche Parle ment. Z. H. is hierdoor bizonder getroffen. De Matin meldt uit Rome, dat het aantal geschenken aau Z. H. Leo XIII op zulke wijze toeneemt, dat de zalen niet meer voldoende zijn, en het personeel al weer zal moeten vermeerderd worden. Aan de Times wordt uit St. Peters burg gemeld, dat de Russische overheid weldra zeer geruststellende ophelderingen zal geven over de maatregelen, welke in het buitenland het samentrekken van Rus sische troepen geheeten worden. Koningin Victoria heeft bepaald, dat het jubileumsgeschenk der vrouwen van Enge land ten bedrage vau £70 000, na aftrek van de kosten voor het ruiterstandbeeld van Prins Albert, de kern zal vormen van een pensioenfonds voor zieken-oppasseressen in amen-hospitalen. Het recht van beklaagden om de be handeling hunner zaak in het Vlaamsch te eischen, heeft onlangs een beklaagde voor de correctioueele rechtbank te Brussel een onverwacht nadeel gebracht. De wet schrijft, op straffe van nietigheid voor, dat in het vonnis de tekst der wetsbepalingen, waarop do uitspraak berust, woordelijk moet opgenomen worden. Daar er echter van het strafwetboek geen officiëele Vlaamscke tekst bestaat, had de voorzitter de wets bepalingen in eigene vertaling voorgelezen, en op dezen groud heeft het openbaar mi nisterie cassatie aangeteekend, in welken eisch het ontvankelijk is verklaard, omdat het niet de officiëele tekst der wetsartikelen is, welke in het vonnis is opgenomen. Tengevolge der voorloopige kiesregeling in de Additioneele Artikelen is te Tilburg bijna algemeen stemrecht ingevoerd. Op eene bevolking van ongeveer 83,000 zielen is daar de kom der gemeente bepaald op 5000 zielen. Om kiezer te zijn is dus de huurwaarde der huizen vastgesteld op 26 'sjaars. En wie verwoont dat niet in Tilburg! Wij kunnen verzekeren, zegt de Avondpost, dat de Heer Du Tour Van Bellinchaven er niet aan denkt om af te treden, zoolang niet het sen of ander incident hem persoonlijk of het geheele Kabinet dringt, ontslag te verzoeken. Bij resolutie van 30 November heeft de Minister van financiën, ter uitvoering van het koninklijk besluit van 38 November 1887 Stbl No. 311), de kieswet, eenige voorschriften ge geven. Door een Belgisch syndicaat, waarin ook zitting heeft de heer J. Holland, koopman te Amsterdam, is een prospectus verspreid om uit te noodigen tot deelneming in de oprichting eener Belgische Sociéte anonyme des chemins de fer vicinaux hollandais utot //het aanleggen en exploiteeren van stoomtrams op wegen in Nederland//. Volgens het prospectus zal zij hare werkzaam heden beginnen met den aanleg van eene lijn HaarlemAlkmaar, ten behoeve waarvan door den heer Holland zijne concessie wordt inge bracht. Met het oog op de door de Begeering voorgestelde wijziging van art. 43 der kieswet, is 't niet ondienstig er op te wijzen, dat in som mige plattelandsche gemeenten in Friesland, de kiezers op 1 a 3 uur afstand van het naastbjjzijnde stembureau wonen. Daar is uitbreiding van het getal stembureaux zeer wenscheljjlc. -Het ontwerp, op welks indiening verleden week in de Tweede Kamer werd aangedrongen, waarbij aan beambten wordt vergund woningen binnen te dringen, om een veroordeelde op te sporen of te vatten, is thans bij de Kamer inge diend. Bepaald is o. a. dat het binnendringen niet mag geschieden tusschen zons-onder- en opgang, tenzij het tegendeel is voorgeschreven. Het binnendringen zal steeds moeten geschieden in tegenwoordigheid van den Burgemeester, den Wethouder of van een Commissaris van politie, die tevens belast zijn met het opmaken van een proces-verbaal der binnendringing. - De verzending van gedistilleerd naar onze West-Indische bezittingen is in den laatsten tijd met de mailbooten sterk toegenomen. Men schrijft dit toe aan het weldra in werking treden van eene verhoogde invoerbelasting op het gedistil leerd aldaar, zoodat men een grooten voorraad opslaat. De Britsche Gezant te 's Gravenhage, Sir TV. Stuart, legt met Februari a. s. zijne betrek king neer en keert naar Engeland terug. De Nederlandsche Maatschappij t/b. der Geneeskunst heeft tot de Tweede Kamer het ver zoek gericht om bij de eventueelc vaststelling van de wetsontwerpen betreflende het genees kundig staatstoezicht, bij de Kamer aanhangig, daarin alsnog op te nemen.- dat de geneeskun dige inspecteurs van hunne administratieve werk zaamheden zullen worden ontheven; dat de ad viseurs alleen tijdelijk en voor een bepaald doel zullen worden benoemd en naar tarief zullen bezoldigd worden; dat in elke gemeente van 5000 zielen eene gezondheidscommissie, als door den Minister voorgesteld, zal moeten opgericht worden, en dat de gemeentebesturen bij de wet zullen verplicht worden, binnen de grenzen hun ner bevoegdheid die maatregelen te nemen, welke door het Geneeskundig Staatstoezicht urgent wor den verklaard. Bij het voortgezet debat in de Tweede Kamer over Hoofdstuk Binn. Z. nam de Kegee- ring een amendementVan Houten over, om ƒ4000 te schrappen voor een nieuwen IToogleer- aar in de letteren te Utrecht. Uitvoerig werd beraadslaagd over de stichting van een nieuw Universiteits-gebouw te Utrecht. De heeren Oreeve en JE. Machay drongen ernstig aan om tot overeenstemming te komen met de gemeente Utrecht en schreven de oorzaak der vertraging aan de Begeering toe en aan de tech nische eischen van den Bijksbouwmeester. Dc Minister Heemskerk ontkende dit, de schuld ligt bij het Gemeentebestuur te Utrecht, dat zich niet toeschietelijk betoonde. De bezwaren van den Bijksbouwmeester gelden den stijl en de inrichting van het gebouw, waarbij te veel is opgeofferd aan onnuttige ruimten, doch hij wan hoopte alsnog niet aan overeenstemming. De Heer Van Asch. Van Wijck bleef aan dringen op erkenning van het recht van den Ge meenteraad om de eischen van den bouw te kennen. In de zitting van gisteren zijn ingekomen ontwerpen tot verlenging van den termijn der Druifluis-conventie en tot wijziging van de wet omtrent de vrijstellingen van grondbelasting. Aangenomen werden de wijziging van de In dische Begrooting voor 1886; van de Begrooting van Suriname voor 1886, en met 71 tegen 1 stem de overeenkomst omtrent de kloostergoede ren van St. Agatha, na bestrijding door den Heer Keuchenius. Het debat is voortgezet over Hoofdstuk V, allereerst over de afd. Lager Onderwijs. De Heer Huber betoogde, dat de verordening der gemeente Wijmbritseradeel volstrekt niet verbood de toe lating van kinderen boven de 13 jaar, wier ouders dit verlangden. De heeren Van Diggelen en Buma bestreden de verordening, welke door den Heer Fan Baar werd verdedigd. Bij de eergisteren gehouden verkiezing in het hoofd-kiesdistrict Leiden voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature- Yan Wassenaer van Oatwijck) werden 3314 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg Mr- J. P. Smtele (Kath.) 817, Mr. P. L. F. Blusse' (lib.) 695, Mr. Th. Heemskerk anti-rev.) 668 en Baron O. Van Wassenaer (anti.-rev.) 39 st., zoodat eene herstemming .zal noodig zijn tusschen den katholieken candidaat Mr. J. P. Smeele en den liberalen candidaat Mr. P. L. F. Blusse'. In een der voornaamste gezinnen te Leiden had mevrouw opgemerkt, dat de snip- permand bij de schrijftafel van haar echtvriend wat heel sjoveltjes werd. Daarom wordt de oude in den St. Nicolaas-nacht dopr eene nieuwe ver vangen. Om de bestemming op aanschouwelijke wijze aan te tooneu, heeft de lieve geefster de mand gevuld met seheurpapier. Tusschen dal alles in, legt mevrouw een keurige sigarenkoker als tweede verrassing voor haar man. Terwijl de echtelieden nog in zoete rust ver- keeren, is Jans, de dienstbode, reeds voor dag en dauw in de weer. Haar eerste werk is de kachels aan te maken. Toen eindelijk ook mijnheer en mevrouw zijn opgestaan, ziet mevrouw de snippermand ledig. Zij ijlt naar Jans en zegt; „Waar is dat papier toch gebleven, uit de snip permand?" „Wel", antwoordt de meid, met 't kalmste gezicht van de wereld, „de kachel wou niet best aan, ziet u, en toen heb ik er het scheur papier ingestopt, en toen ging 't best. Jans begrijpt tot heden nog niet. goed, waarom mevrouw haar bij die mededeeling een „dom creatuur" heeft genoemd. Dooreen Amerikaansch geleer de, den heer Mc Coy, worden muizen aanbevolen als keurmeesters van boter. Hij heeft er de proef mede genomen, na door een toeval op de ge dachte te zijn gekomen, en zij is uitstekend ge slaagd. Zoo de boter margarine bevat, laten de muizen ze onaangeroerd. Door de Holl. IJzeren Spoorweg- maatschappij wordt, in navolging van de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, eene proef genomen met planten van vruchtboo- men langs de bermen der wegen! Voorloopig zullen op het gedeelte der lijn tusschen Am sterdam en Sloterdijk een vijfhonderdtal pyra mids- pere- en appeldoornen worden gezet. Het werk is opgedragen aan den boomkwee- ker Jac. P. R. Galesloot, op wiens advies uit sluitend pyramiden worden genomen, daar hoog- en halfstamboomen in ons vlakke land te veel wind vanger. Er kunnen daarboven meer van dien vorm op dezelfde uitgestrektheid gronds ge plant worden; terwijl de fijnere vruchten ook grootere handelswaarde vertegenwoordigen. Zij dragen reeds een jaar na de planting, en de vruchten nemen telken jare toe in gewicht. De vruchten van hoog- en halfstammen nemen wel toe in getal, doch worden daarentegen kleiner. Wei eischen de pyramiden bij voortduring oordeelkundige behandeling, doch de opbrengst belooft dan ook des te meer, vooral daar zoo wel in ons land als in Engeland en Amerika altijd veel vraag is naar goede tafelsoorten. De boerderij van H. Langereis te Hoofddorp is afgebrand, vermoedelijk door 't omvallen eener lamp. De inboedel was voor 1300 gl. verzekerd. Het te Sittard verschijnend weekblad Limburg, geeft de navolgeude beschrij ving van de aldaar op jl. Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering. De notulen der vorige vergadering voorgelezen zijnde, vraagt de voorzitter, of iemand aaumer- kiugeu daarop te heeft maken. De heer Dols. In de voorgelezen notulen is niet aangehaald, dat u, mijnheer de voorzitter, mij de woorden heeft toegevoegd: „ik zal u de deur uitzetten, als u niet zwijgt", en toen den politie-ageut Wageueer heeft geroepen, die hier in tegenwoordigheid van den Baad moest blijven staan. Verder heeft u op mijn voorstel aangaande het marktreglemeut geantwoord: „dat doet gij maar alleen om u dik te maken, mijnheer Dols." Ik verzoek die uitdrukkingen in de notulen op to nemen. De Voorzitter. Gij zegt, wat gjj denkt, ik heb dat niet gezegd. De heer Kallen. Dat is wel zoo, heer Burge meester, gij hebt aan Dols gezegd: „ik zal u da trappen afgooien." De heer Dols. Vraag maar aan alle raadsleden, of u die uitdrukking niet heeft gebezigd. De Voorzitter. Dat doe ik niet; ik breng in omvraag of aan de notulen iets moet veranderd worden ol biet. De heer A. Arnoldts, wethouder. De raad stelt de notulen vast, dit staat uitdrukkelijk in het reglement; onfatsoenlijke uitdrukkiugen kunnen weggelateu worden. De heer Dols. Gij zult wel in de notulen de onbeschoftheden van den Burgemeester opnemen; alles is opgenomen wal in die zitting verhan deld werd en dus moet dat er ook fn. De heer A. Aruoldts. Wij hebbeu er nog meer uitgelaten en de notulen verfraaid. De heer Dols. Dat blijkt mij ook. De notulen worden in omvraag gebracht en met 8 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Tegen de heeren Dols en Kallen. Een brief met het advies: „Aan dikke Piet van lange Piet te Volendam," is aan het juiste adres bezorgd. Bekend is de ondervinding, zegt de Arnh. Ct., dat men, geblinddoekt drinkende, weldra het verschil niet meer waarneemt tusscheu verschillende wijnsoorten. Als oorzaak neemt men aan, dat de zenuwen van de tong en het gehe melte hare groote gevoeligheid verliezen door de proefneming zelve. Het jongste nommer fan Eigen Haard lezende, komt men tot eene andere meeuing: de ziutuigen werken sterker wanneer zij elkander steunen; sluit men de oogen, dan verliest de smaak dien steun. De opmerkingen over dit ontwerp zijn treffend, ook om de nieuw heid, die ze voor velen zullen hebben. Nog eeue zouden wij er willen bijvoegen, die de stelling schijnt te bevestigen. Als meu des nachts eeuig verdacht geluid meent te hoorei), zal men nooit de oogen sluiten, maar ze integendeel, werktuige lijk, wijd openen. Een benauwde van ziel, zoo lezen we in Het Dagblad, vraagt aan professor De Vries, wat men nu zeggen moet:- „heeft u pijn in zijn hoofd?" of „hebt u pijn in uw hoofd?" We willen anders professor De Vries geeu vliegen afvangen, maar kunnen toch niet nalaten op deze vraag het antwoord te geven: geen van beide, want men behoort te vragen: „heeft u piju in het hoofd?" In Weenen wordt thans druk ge- sproken orer eene uitvinding, om het tegen el kander stooten enz. van treinen op spoorwegen te voorkomen. Het is een toestel, voor welken de heer Von Giegl, te Brünn, octrooi heeft be komen, nadat vóór 3 jaar Dr. Lecher, een na tuurkundige van de universiteit te Weenen, reeds het denkbeeld aan de hand gedaan, maar niet niet tot uitvoer gebracht had. Op de locomotief wordt eeue dynamo-machine geplaatst, van welke de stroom door middel van eeue spoorstaaf naar een lowry geleid wordt, die door electrische krachto/erbrenging gedreven vóór den trein rijdt. Zoodra de locomotief in beweging komt, gaat de lowry vooruit, op een door den machinist van den trein te bepalen en te bebeerechen afstand. Als nu die „voorrijdei" tegen eeuig voorwerp stoot, dan breekt een of ander der van voren geplaatste glaasjes; deze bevatten een kwikzilver contact, en door bet afbreken van den stroom wordt de vacuum-remtoestel van den achteraan komenden trein automatisch aan het werk gezet. Intusschen schijnt de zaak op groote schaal practisch nog nader onderzocht te moeten wordeD, wat het denkbeeld alleszins verdient. Aan den Zuidwal te s-H age g e- raakte eergisteren-namiddag een meisje te water. Haar vrijer, een zoon van Mats, Bprong haar na. Beiden liepen groot gevaar van te verdrinken; gelukkig werden ze nog tijdig door twee mannen gered. Men bracht ze, om tot zich zelf te komen, naar de nabijgelegen herberg Hier is 't, waar men nu tevreden kon uitroepen: hier zijn ze! Van wege de Ned.-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij is aan kapitein Skipper, ge zagvoerder van bet stoomschip Ebro, ten geschenke gegeven een gouden horloge met ketting, benevens twiutig pond sterling ten behoeve zijuer beman ning, als blijk van erkentelijkheid voor de be wezen diensten bij het redden van schipbreuke lingen van de W. A. Scholten. De Hollandsthe Maatschappij tot redding uan Drenkelingen, kende kapitein Skipper hare gouden medaille toe. Mag men een petroleu m-t o e s t e 1 als het onverhoeds in brand vliegt, het raam uit schoppen? Deze vraag werd Vrijdag door de rechtbank te Amsterdam bebaudeld. Zekere we duwe Hendriks moest zich deswege verantwoorden, met het oog op de gevolgen: de dood van derden. Zij was huishoudster bij een tapper op de Oosterburgergraeht. Iu deu middag van 5 Juli jl. was zij bezig met de behandeling van een pe- troleumtoestel. Plotseling geraakte dit geheel in brand en ongetwijfeld zou zij zelf er niet levend zijn afgekomen, indien niet de beklaagde snel had besloten met een fikschen schop den geheel brandenden toestel uit het huis op straat te werpen. Ongelukkig passeerde daar juist zekere juffrouw Meijer, wier kleederen met de brandende petroleum iu aanraking kwameu. Hevige brand wonden aan de beide beeuen waren het gevolg en niettegenstaande zorgvuldige verpleging in het gasthuis, stierf de ongelukkige. Ter terechtzitting verklaarde de Heer G. Kodde, arts iu liet Biuneugasthuis, dat zij aau de brand wonden kon overleden zijn, maar evenzeer aan eeue hartverlamming, die 't gevolg kon zijn van de behandeling der beeuen met een sublimaat-op lossing. Het hart vau de vrouw was niet normaal maar overgroot. Na het hooren der overige ge tuigen was bat woord aau het O. M.dat per sisteerde bij zijn bereids vroeger genomen re quisitoir tot veroordeeling van beklaagde tot drie maauden hechtenis. De verdediger trad o. a. iu eenige beschou wingen over het „schuldbegrip.// De rechter moet zich de vraag stelieu, „wat zou een gewoon meusch onder gelijxe omstaudigheden hebben gedaan Eu dan was volgens pleiter het dreigeude ge vaar voor brand, iu eeu door meerdere gezinnen bewoond perceel, iu een nauwe straat, zóo groot, dat elke audere gedachte natuurlijk werd ver drongen door het denkbeeld om het dreigeude gevaar af te wenden, hoe dau ook. Wat aan be klaagde bij kalm nadenken als schuld zou worden toegerekeud, kan haar niet geweten worden, nu ze gehandeld heeft ouder deu invloed van over macht, ouder een drang waaraan zij geen weer stand kon bieden, een drang waartegenover hare haudeling de door de omstaudigheden geboden reflexbeweging was. Wat zij gedaan heeft, zoo besluit pleiter, hadden wij onder dergelijke om standigheden allen gedaan en daarom zou hare veroordeeliug iudruischen èn tegeu de juridieke instellingen omtrent de leer der culpa èu tegen elk rechtsgevoel. Uitspraak 16 Dec. e. k. De heer J. J. Stortenbeker te 'sHage is, naar wij vernemen, belast met de muzikale opleiding van H. K. H. Prinses Wilhelmiua. Amerikanen zijn, zooals bekend is, meesters op het gebied der reclame. Hoe moeilijk het ook zijn moge, hierin telkens iets nieuws te verziuneu, de vruchtbare geeBt vau den Yankee laat hem niet spoedig iu deu steek. Zoo had in de vorige week te New-York eeu groot magaziju vau gemaakte klcereu in de hladen aangekondigd, dat het op een bepaalden dag aan duizend aime jongens overjassen zou leveren voor deu prijs van 35 dollar ceuts (f 0,635) per stuk. Eeu concurrent kondigde dadelijk aan, dat hij voor duizend arme jougeus 35 cents per hoofd beschikoaar stelde, om hun gelegenheid te geven, van het royale aanbod van zijn collega gebruik te maken. De beide firma 'a hielden woord. Het is te hopen, dat de reclame ten slotte voordeel zal opleveren, al is zij tamelijk duur; voorloopig echter zijn duizend arme kin deren aau eeu warm kleedingstuk geholpen. De bierhandelaar K. W. F. Streitz, te Berlijn, is door de 3de strafkamer aldaar ver oordeeld tot eene gevaugeuisstrraf van 3 maau den, omdat hij had gehandeld tegeu de wet op de voedingsmiddelen, en bedrog had gepleegd, door uit Beriijusch witbier verschillende vreemde bieren te maken, als Lübbener bruin bier, door suiker en water er bij te voegen, en Moabitter- en Bötzow'schbier te verkoopeii als Neurenbcr- gerbier, enz. Een klein plaatsje in Munster- land is dezer dagen met een telegraafkantoor verrijkt. Kort na de opening vertoonde zich een boertje aau het loket. De beambte, die juist bezig was een telegram op te nemen, wenkte den man met de hand, dat hij even geduld moest hebben. Het boertje begreep de bedoeling vau het teekeu niet, en ging naar het aaugreuzende huisvertrek waar de vrouw vau den beambte met do kinderen zat. „Goeden arond saam! is meneer de postdirecteur niet thuis?" „Z ker" antwoordde de huisvrouw „hij zit op het kantoor te werken." „Neen" zei het boertje //dat is niet waar; ik heb al iu het kantoor gekeken, maar daar zit alleen een snijder met eeu naaimachine, en die wees mij, dat ik hierheen moest gaan." De postbeambte werd geroepen en beproefde den man duidelijk te makeu, waartoe het instrument diende, dat deze «oor eeue naaimachine had gehoutlen. Maar het resultaat was schitterend. „Naaimachiue of te- legraferij" zei het boertje „dat is precies hetzelfde; het eene is zoo goed hekserij als het andere.//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2