Laatste berichten, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. 77, Man Jcann des Guten zu viel haben. Een vrouwtje te Amersfoort is kraukzinnig gemaakt door de vele blijken van belangstelling, die haar op haren gouden bruiloft werden aangeboden. In de laatste veertien dagen zijn op verschillende plaatsen valsche geldstukken ontvangen. Te Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Alkmaar waren het rijksdaalders, te Gronin gen, Arnhem, Oldenzaal en Hellci.doorn waren het guldens, terwijl in Den Haag nog een valsch kwartje en twee dubbeltjes van hetzelfde allooi bij de politie werden gedeponeerd. Omtrent een der rijksdaalders wordt medege deeld, dat deze bleek te bestaan: ;/uit eene plaat van zink, waaraan met soldeer vastgehecht waren de galvanoplastisch voortgebrachte afdrukken, aan de oppervlakte verzilverd, van de beeld- en wapeuzijde van een rijksdaalder, omgeven door een verzilverd koperen rand, geheel alzoo het uiterlijk voorkomen van eene echte rijksmuntspe cie." Men zij dus op zijne hoede. Dezer dagen meldde zich op het raadhuis te Montfoort een landlooper aan met de boodschap: „Goeje morgen. Ik kan niet meer loopen, ik wil naar de Schans", waarop het antwoord was: „Dan ga je maar naar Utrecht, daar zal men je wel helpeu. Goeje morgen." En de man trok af. Een winkelier schrijft aan een onzer bladen: „De wet op de maten en gewichten schrijft voor, dat ook de maten moeten voorzien zijn van een koperen plaatje, waarop de inhoud ver meld staat. „Nu hangen bij iederen winkelier de maten in de olie, waarvan het gevolg is, dat wanneer men die maten reinigt (hetgeen bij velen niet dagelijks geschiedt), de koperen plaatjes altijd groen, dus vergiftigd ziju. Het gevaar is vooral groot bij sla-olie, die in den winter veel wordt gebruikt. „Het gevaar voor kopervergiftiging zou geheel zijn weggenomen, wanneer, in plaats van koperen, beenen plaatjes op de maten mochten geplaatst worden. „Volgens ingewonnen informatiën op het ijk— kantoor, gedoogt de wet dit echter niet." Naar van particuliere zijde wordt medegedeeld, heeft de directie van de lijn Rot terdamHarwich besloten haar dienst uit te breiden en ook een dagdienst te openen, in me dedinging met de maatschappij Zeeland. Eene tante bood haar neefje een gulden als hij haar tuin wilde omspitten. Neefje was nogal slim. Hij stopte een kwartje in den grond, en liet zijne vriendjes zien, hoe hij dat vond. Den volgendeu dag was de geheele tuin twee voet diep omgewoeld, doch geen enkel kwartje was meer gevonden. De nieuwgekozeu Mayor of Bur gemeester van Shtffield, wethouder Clegg, moet weldra een installatie-diner geven. Dit is uu zeer gewoon, maar men is beuieuwd hoe de tafel er uit zal zien, daar hij eer. teetotaler is, iemand die niets dan thee drinkt (thee totaal) en geeue geestrijke dranken, ook geen wijn in zijn huis duldt. Zal men er toosten slaau met een kop thee of een glas water? Sedert den moord op Koning Lode- wijk XVI gepleegd, is er nog geen Regent in Frankrijk geweest, uitgenomen Lodewijk XVIII, wiens Regeering van korteu duur was, die rustig in het bezit der teugels bleef. De onderscheidene bewindslieden van het Schrikbewind kwamen al zeer treurig aan hun einde. Napoleon I stierf op het eiland St. Helena. Koning Karei X overleed te Görz, in Stier marken; Koning Louis Philippe en Keizer Na poleon III overleden in Eugeland. Aan de republiek van 1848 werd door den eersten President Napoleon III door ziju coup d'état den doodsteek toegebracht. Van de drie Presidenten der derde Republiek is er ook geen geweest, die uit eigen beweging afstand deed; Thiers en Mac Mahou waren min of meer gedwongen de teugels ueer te leggen; Gtévy is letterlijk weggejaagd. Afkoeling van heftigen strijd. Dezer dagen werd te Chelsea uitspraak gedaan in een geding, waarin de aanklager iemand was, die in eene conservatieve vergadering, tot eeue woelige tegenpartij behooreude, door en door nat gespoten was met eene brandspuit, welke men op de estrade, een aanval voorziende, in gereedheid had gehouden. Daar er werkelijk een aanval op de estrade gedaan was en hij daaraan deelgeno men had, stelde de rechter hem in het ongelijk. Dat de verschrikkingen van de Rijkswerkinrichtingen nog niet zoo erg zijn als het vooruiizicht om midden in den wiuter zonder werk op straat te staan, bleek ter terechtzitting van de rechtbank te Haarlem, alwaar een be klaagde ter zake van openbare bedelarij, tegen wien het O. M. behalve 10 dagen hechtenis, op zending naar eene Rijkswerkinrichting vroeg voor den tijd van een jaar, aan de rechtbank beleefd verzocht „er nog drie maanden bij te doen" omdat hij auders met Januari 1889 zonder voor uitzicht op werk en verdienste zou ontslagen worden. Of de rechtbank aan het verzoek van dezen rampzalige zal voldoen, zal de terechtzitting van heden leeren. Dc Burgemeester van Lougton, in Engelai.d, kwam dezer dagen bij een boer, op vier mijlen afslands van zijn huis wonende, eeue bijdrage vragen voor een hospiiaallonds. De boer beloofde hem een vet varkeu, als hij het zelf naar huis wilde brengen. Do Burgemeester nam dit terstond aan en speelde op die wande ling van vier mijlen hoeveel lijd er mede heeDging 3 wordt niet gemeld welgemoed den varkenshoeder. Een rat van bijna een meter leng- te, den staart mtdegerekend, heeft men gevangen op een visechersschuit te IJmuiden. P a r ij s c h e bladen bevatten een treurig bericht, dat zeker deelnemit g zal wekken overal De tijgerkat van Sarah B. ruhardt is overleden. Maandag-middag is het lijkvan mevr. Boucicaut te Parijs ter aarde besteld. Hon derden personen vormden den indrukwekkenden stoet. De lijkwagen, door zes paatden getrokken, was schier geheel overdekt met schoone kloemen, waaronder vooral heerlijke witte seringen en rozen de aandacht trokken. Het aantal kiansen, dat door de vrienden der overledene, de bedien den van Bon-Marché enz. achter den lijkwagen werd gedragen, wagen wij niet te ramen; er waren honderden, waaronder van 1 en li/s Meter in middelliju, die op omfloerste baren werden getorst. Men deelt o. a. de volgende bizonderheden mede uit het testament der overledene: De bedienden, die minder dan 3 jaar bij haar werkzaam waren, ontvingen ieder frs. 1000, die hebben gediend van 3— 6 jaar, 3000; van 610, 6000; die langer dan 10 jaar aan Bon-Marché verbonden waren, 10,000 enz. Zij vermaakte aan La Sociétc Civile Au Bon Marché" de som van éen millioen franks, om een herstellingsoord voor de bedienden te stichten te Fontenay-aux-Roses, éen millioen aan de jonge werklieden voor de St. Nicolaas-stich- ting, een half millioen aan de werksters „Zes jeunes econom.es" en aan „Z'internat pro fessionnel Picpusn, verder twaalf legaten van 100,000 franks, waaronder een aan Pasteur, 300,000 franks aan den Aartsbisschop van Parijs, voor de armen van Parijs 200,000 franks enz. enz. enz. Het overschot van hare nalatenschap komt aan de Assistance Publique, onder voorwaarde, dat deze er een ziekenhuis van zal laten oprichten. Meu zegt, dat zij hare schoondochter heeft ont erfd, omdat deze haren zoon waaraan hij groote behoeften moet gehad hebben niet wist te leiden. Het particulier vermogen van mevrouw Bou cicaut wordt geschat op 93 millioen, buiten haar kapitaal in den Bon Marché, dat twintig per cent rente afwerpt. Plussard, de tegenwoordige directeur, zet al de philanthropische instellingen van den Bon Marché voort. Door Le Gaulois wordt het denkbeeld geop perd om voor mevrouw Boucicaut een standbeeld op te richten. D e Spectator geeft het portret van den ouden heer Nurks, „een onaangenaam mensch" na vijftig jaar, op't oogenblik dat hij de nale zing van Beets op de Camera Obscura met groote minachting en de woorden //niet veel zaaks" ter zijde legt. Flauor schrijft er echter een waardeerend woord over in zijne vlugmaren. Erfgenamen gezocht! Dezer dagen is te Brandenburg overleden een oude vrijer, die een dertigtal jaren aldaar heeft gewoond en zijne schaapjes op het droge bleek te hebben. De man heeft steeds teruggetrokken geleefd; waar hij geboren is, of hij erfgenamen heeft dat alles ligt in 't duister, hoewel er voor de paar ton gouds, die hij achterlaat, zeker wel liefhebbers zullen zijn. Een Gascoguer vertelde onder andere merkwaardigheden het volgende: In het invalidengesticht te Parijs bevindt zich een sap peur van de garde van Napoleon, die zoo door en door is geschoten, dat alleen zijn neus is overgebleven en deze wordt op staatskosten met snuif onderhouden. Eene dienstmeid te Maasland had eeuen zwerenden vinger; toen deze doorgebroken was, ging zij de wasch verzorgen, met het gevolg, dat eerst haar arm en daarna andere lichaams- deelen gingen opzetten en men voor haar leven begon te vreezen. Zondag hebben de geneeskun digen een gedeelte 7an duim en voorsten vinger der linkerhand afgenomen. Het schijut, dat men hier met een geval van bloedvergiftiging le doen heeft. Een blad in Texas doet het vol gende vermakelijke verhaaltje van de wijze, waar op de doctoren daar te lande met hunne patiën ten omspringen. Er kwam eene vrouw bij een arts, die in den omtrek veel vertrouwen genoot, en vroeg om een middel tegen rheumatiek. De dokter schreef haar een recept voor en zeide: „Laat dit in de apotheek klaar maken en wrijf uw man zijn rug er goed mede in. Wanneer het middel helpt, kom het me dan zeggen. Ik heb ook last van rheumatiek." De wed. Van Stijn te Schoonre- woerd, die de vorige week haar 95sten verjaar dag vierde, telt nu met haar gezin 306 jaren. Zij is 95, hare twee zoons ziju 73 en 70 en hare dochter is 68 jaar. Het besje mag nog bogen op eeue goede gezondheid, maar de steun van haren ouderdom is aan het ziekbed gekluisterd, zoodat zij thans miu of meer in hulpbehoevenden toe stand verkeert. Tegenwoordig verschijnen in de Vereenigde Staten en Canada 15 420 dagbladen en tijdschriften, en wel wekeijjks 11 614, maan delijks 1739, dagelijks 1397, half-maandelijks 220, tweemaal 's weeks 185 elk kwartaal 107, om de veertien dagen 71, drie maal 's weeks 47, om de twee maanden 30. Het grootste aantal dagbladen en tijdschriften verschijnt in den Staat New-York, namelijk 1591; dan volgeu Illinois met 1149 en Pennsyl vania met 1138. De gemeeer.teraadscrisis teHoens- broek duurt nog steeds voort. De Raadsleden zijn reeds vier malen en de wethouders twee malen afzonderlijk door den Burgemeester ter vergadering opgeroepen; doch niemsnd hunner verscheen. Allen verklaren eenparig, dat de Bur gemeester de proceskosten in de zaak tegen Driessen zelf moet betalen, zijnde een bedrag van f 345, omdat geen Raadsbesluit is genomen, waarbij den Burgemeester verlof werd gegeven om op kosten der gemeente te procedeeren. Bisvigum is een nie uwFransch woord, dut aanduidt een betrekkelijk nieuw, sa- mengestild voedingsmiddel voor het leger. Het woord is samengetrokken uit biscuit, viande en legume en duidt alzoo aan, uit welke hoofdbe- standdeelen het middel is samengesteld. Het is blijkbaar eene navolging van de beroemde Duit- sche erwtenworst, die in den oorlog van 1870/71 zulk eene groote rol heeft gespeeld. Geene wederwarigheid kan ons deren, indien geene ongerechtigheid inonsheerscht. De onschuld heeft niets te vreezeD. Beter dan eene rots tegen de gol ven der onstuimige zee, is een goed ge weten tegen den laster bestand. Beschaam het gerucht door anders te handelen dan men rondstrooit. Spreekt u liet geweten vrij, lach dan gerust met alles wat men u verwjjt. Wie een beroep heeft, die bezit een kapitaalmaar daarmede moet flink ge werkt worden, anders is men niet in staat, belasting te betalen. Zijn er zoo Man. Lieve Ernestine, wees toch zoo goed en zeg aan de keukenmeid, dat zij het eten wat beter moet zouten. Vrouw (drif tig). Dat kan zij niet, die meid heeft al veel te veel te doen ia de keuken. Een man van zaken. Koopman. Wat kost zoo'n leeuw? Opzichter. Ongeveer 4000 gulden. Koopman. Is dat de prijs en gros Afgewend. Ik verklaar je, dat ik in zoo lan gen tijd bier noch wijn gedronken heb, dat ik al beschouken word, wanneer ik een kurketrek- ker zie. Langs een omweg. Heer (tot een nacht wachter). Zeg eens, vriend, welk nummer heeft dit huis? Ik kan het in de duisternis niet zien. Nachtwachter. Heeft u wellicht eeue sigaar bij u, dan zal ik een lucifer aansteken. Het onderscheid. A. Nu, ben je tevreden met den nieuwen huurder? B. Hm. een wei nig de vorige kwam steeds beschouken thuis en deze is nooit nuchter. Op school. Leerling. Meester, daar zit een spin op het venster, die wil zeker gratis ouder- derwijs vau u hebben. Onderwijzer. Dat geloof ik ook. Doch aaugezien zij niet schrijven kan, maak jij deze week al het schriftelijk werk dub bel, eenmaal voor je zelf en eenmaal voor de spin. In den coupé. Heer. Kan u tabaksrook ver dragen, Mejuffrouw? Jonge dame. Neen. Heer. (zijne sigaar aanstekende). Nu, daa wil ik wel eens zien of u mij ook heeft gefopt. Haarlem, 14 Dec. De Commissaris des Ko- uings heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de sluiting der jacht op klein wild voor Noord- Hollaud is bepaald op Zaterdag 31 December, met zonsondergang, en dat alzoo het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1888 zal mogen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente vestigen de aandacht der ingezetenen op art. 2 vau de Verordening op de invordering der be lasting op het houden vau houden in deze ge meente, luidende: „leder eigenaar, bezitter of houder van een of meer houden, die aan de belastiug onderhe vig zijn, is verplicht daarvan vóór den 31sfera Januari ten kantore van den Gemeente-Ont vanger aangifte te doen. „Die aaugifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belas tingschuldige onclerteekend biljet, vau den 15deu December des vorigeu jaars af, kosteloos ten kautore vermeld verkrijgbaar. „De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij aangifte, tegen quitautie, onverminderd het recht om, zoo de aangifte later onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben." Z. D. H. Je Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. P. M. Suickers, heeft aan den Wcleerw. Heer J. Pompe, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als Kapelaan te Veendam, en in diens plaats benoemd den Weleerw. Heer J. A. S. Van Schaik. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 14 Dec.D. Hausman en M. Obee. Getrouwd: A. J. T. Panuekeet en E. de Vries. J. D. Klaasse en P. Hooreman. Bevallen: 11 Dec. S. W: G. Freriks-Van Eymeren, z. H. H. Van Dalsum-Visscher, d. M. E. Van Leeuwen-Heyungs, d. C. S. Van der Zeeuw-Pijster, d. - 12 Dec.; M. C. Jansen-Van der Voort, z.- A. Rieu-Van der Raadt, d. 13 Dec.: C. M, Wesselins- De Raad, d. 14 Dec.: G. Roest-Evers, z.H. E. Van Beek-Lokkers, d. Overleden: 11 Dec.: W. L. J. Van Zutphen, 4 j. C. Akers!oot-Lomans, 57 j. M. E. Zwemmer. 3 j. H. C. Koppen Van Zijl, 63 j. 13 Dec.; G. C, Kramer-Dants, 50 j, C. Neelis, 7 j. 14 Dec.: G. H. Van Suylichem, 4 j. P. Nolet 57 j. MARKTBEBICH TEN. HAARLEM, 14 Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt koeien verkocht 11, voor f 120 s 170, stier verk voor f vaarzen, verkocht voor f pinken 4 verkocht voor f 60 a graskalv verk. voor f a nuchtere kalveren, 20 verk voor /6a 13, 30 schapen, verk. voor 1 15 a 20 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 56 stapelsknas, 6379 stuks, wegende 13299 kilo, hoog ste prijs f 30,50 middelbare prijs per 50 kilo kosta PUBMERBHD, 13 Dec. Kaas:aangevoerd 224stapels prijs der kleine kaas f32 50 middelbare 30,25 Boter I.5.105 per kilo; 242Runderen: aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- sger in prijs kalfkoeien 77 Vette kalveren aanvoer stuks, prijs 70 alOO c. per kilo, handel ving; nuch gere dito:aanvoer 90stuks prijs f 8 a 20 per stuk, stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 164 stuks, prijs 36 42 c. per kilo met matigen handel;magere dito aan- ooer 50 stuks, prijs f8 a 15 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 218 stuks prijs f 3 a 6—, ROTTERDAM,13 Dec. Op de veemarkt waren gis teren en heden aangevoerd:25 paard 461 innderen 240 vette- en graskalveren,13nuchtere kalvereu, 40 scha- peu of lammeren, varkens, 148 biggeu, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 65 c.—,2de qual. 60 c., 3de qnal. 55 c.; kalveren lste qual. 97 e 2de qual. 85 e., schapen 45 c., alles per kilo. SCHIEDAM, 14 Dec. Moutwijn per Ned. vat a f 9 Jenever f 14,60 Amsterd. proef f 15,75 Spoeling fl,70 dito commmissie f 1,60. AMSTERDAM, 14Dec. Ter veemarkt heden wa. ren aangevoerd: - runderen,176 vette kalveren lste qu- ,8a 2de qual. 0,65 per kilo, graskalf/ a38 nuchtere kalveren, ƒ4 a 9 1 schapen en lammeren a f177 vette varkens 33 a 38 c. per kilo.!" BEUBSBEBICHTEN. Amsterdam, 14 December 18 87. Frijzen der onderstaande effecten gsnoteer pCt. na fcoers Nederland, (lortifWerk. Schuld 2', 8 3', 5 Hongarije. Obi. Leaning 1867. Goudlecning5 Italië. Obl, Pausel. Laan. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 silver (Jan.Juli). 5 Obl. buitenl. 1858-84 8 by Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. Nio. Spw. 1867 69 4 187? Amat. I 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1% Portugal. Busland. Spanje. 18762 (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865. 5 h h 1869. 6 Hgypte. Obl. Leeuiug 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876. 4', 1877 4 Columbia. Obligatien4», Peru. Leaning 18706 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Beuk. .divid Nederland, floll. IJz. Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw.Aaud, Cent. Spw. gestemp. Obl, Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boitel Wezel Obl. 1876. Halte. Zuid-Ital. Spoorw. Obl.. Busland. Gr. Spw. Maatsch. Aand Ballische Spw. Aaud.. Jelez Griasi Obl.. 5 Kiew Brest Aaud5 Knrsk Oliark. Obl. ƒ1000. Uorschansk Sysran Aand.. Riasohk Wiasma Bumeule. Aandeden Spw Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud.. N. York Laks Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aands Miss Kansas Teiat Obl. Cert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. Rotterdam Gemeente Crediet.. Belgle. Stad Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Busland. 1864 1866 Geldkoers prolongatie 31/,, 4 4'. 5 8 5 8 5 E 5 di v 8 S 8 4 5 s 5 5 pet. 73Vs 87% 98"/ 981/8 W/s »45/i« 56% 101'/, 81'/, 987, 477. 60 747, 105% 25W, 13% 127, 1197, 144'/, 114 73'/, 136 84 60%. lU'Vi. 54»/, 89'/, 7, 247, 247, 28'/, 115'/, 104 110% 104'/, 103 89% 103 107% 131% 143»/, 128% PARIJS. 14 Dec. De Regeering is vast besloten de quaestie van vertrouwen te stellen bij de beraadslaging over de credietwet. BERLIJN, 14 Dee. Dr. Mackeozie is per telegraaf naar San Remo ontboden, omdat er plotseling een om vangrijk en snel aangroeiend gezwel van waterigen aard ontstaan is iu de keel van den Kroonprins, hetgeen thans doet vreczen voor dezelfde verontrustende verschijnselen als eenige weken geleden. Reeds is voorspeld, dat soortgelijke zwellingen boven de eigenlijke kankerwoekering herhaalde- lijkzich zouden vertoonen,het geen de blijvende aanwezigheid noodzakelijk maakte van den chirurg Bramaun, opdat deze, soo noodig, in geval de ademhaling bedreigd werd, de vereischte opening in de luchtpijp kunne maken. De Duitsche Gezant, Prins Reuss, heeft te Weenen met den Minister Kalnoky een langdurig onderhoud gehad, waarbij, volgens de Nationalzeitungonder de meest vol komen overeenstemming is uitgemaakt, dat de militaire maatregelen, welke thaus worden genomen zonder dat daaraan ruchtbaarheid wordt gegeven, het beste middel zijn om den vrede met Rusland te verzekeren. MEDEDEELINGEN, a 10 Cents per regel. Oude hoest, vergezeld van uitspuwingen, door de Capsuleu Guyot genezen. Ik heb van de Capsnlen Guyot gebruik gemaakt en ben er zeer over voldaan, want zij hebben den hoest en de uitspuwingen, waaraan ik sedert twee jaren leed, dadelpk doen ophouden. Groningen, 5 September 1886. De echte Capsules Guyot, bereid rue Ja cob, 19, te Parijs, zijn niet zwart; de haud- teekeuing E. Guyot staat op elke witta capsule.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3