N I B TJ W E m. ii8i. Zondag 18 December 1887. I2de Jaargang. De Landbouw. li uTt E l\ l a n d. 1) I N N i\ L A i\ D. i. 11) De valsclie munters. Wordt vervolgd.) -\ H11R1E1ISI H[ (01 RUT. ABONHEMEHTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plassen in Nederland f'r. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzJnderlpke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUKEAU: St. Janstraat Haarlem. ACUTE MA NOU AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEBTTIÉW Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrjjdag-avond voor 6 u,ur ingewacht. Uitgevers: RÜPPEES LAUKEI. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Dat landbouw en handel kwijnen, zal wel niet worden ontkend. Zelfs de meest hartstochtelijke vergoder van onze eeuw, zal dit niet kunnen loochenen. Alzoo staat vrij wel in confessodat de kwaal aanwe zig is. Over het geneesmiddel of de ge neesmiddelen echter, loopeu de gevoelens zeer uiteen. Met betrekking tot den landbouw werd in de zitting der Tweede Kamer van 13 December jl. eene zeer belangrijke ge- dachtenwisseling gehouden. Zij werd ge voerd naar aanleiding van het voorstel der Regeering om bij de begrooting van Bin- neulaudsche Zaken eene som van 20,000 beschikbaar te stellen voor het verleenen vau subsidiëu en toelagen voor inrichtin gen van landbouw-vakonderwijs. Tegen het denkbeeld om het landbouw onderwijs aan te moedigen bestond geen priucipiëel bezwaar. Het bevorderen van keunis en wetenschap ligt dan ook niet minder op den weg der anti-liberalen dan der liberalen. Toch verschilt het uitgangs punt niet weinig van beide richtingen. De liberalen bebooren tot de vergoders van het onderwijs; zij zoeken daarin al leen het heil des volks. Kennen (om alles in een paar woorden uit te drukken,) is voor de anti-liberalen middel, voor de libe ralen doel. De libertijnen willen de ver heffing des volks geheel zoeken buiten alle inwerking vau boogere beginselen om. Zeer vreemde theorieën worden daaromtrent zelfs verkondigd. Om eene uit vele te noe men, wijzen wij op het feit, hoe niet wei nigen in onze dagen, terwijl zij gebroken hebben met alle geloof, de opvoeding des volk» willen verbeteren en verzekeren.... door het tooneel. En nu zijn wjj volstrekt geen puritei nen; wij zullen niet absoluut elk vermaak afkeuren, maar om nu de uitspanning in de plaats te doen treden van den gods dienst, dat gaat wel wat heel ver. Te dien opzichte, het stellen van we tenschap en kunst boven alles, zijn de liberalen droevig consequent. Bij de volks opvoeding verwachten zij meer van den Ouderwijzer dan van deu Geestelijke en voor de bevordering der volkswelvaart hechten zij meer aan de theorie dan aan de practijk. Het liberalisme bewandelt dus altijd wegen, die niet naar het goede doel toe, maar daarvan af voeren. De orde der dingen keeren zij steeds om. Dat ver schijnsel vertoonde zich ook bij de be raadslaging, van welke wij zoo even ge waagden. FEUILLETON. Vervolg.) De eerste lentezefiertjes speelden door de lucht en de lente deed den boozen winter voor baar plaats ruimen. Vooral bet dal, waarin Kugelback ligt, scheen fluks uit den winterslaap te ontwaken. Woud en bosck begonnen het lentekleed aan te trekken en het wemelde van gevederde zangers, wier (luizendvoudigen hymnus in de lucht weergalmde. Weiden en velden, waarvan de reeds krachtige zonnestralen d« sneeuw en het ijs had den verwijderd, verheugden zieh weder in het jeugdige groen. Het was avond geworden. Een zoete wind zweefde boven de stad en deed de toppen der boomen bewegen. De geheele atmosfeer ademde lente. Dit mocht soms ook wel het meisje ondervinden, dat op den oever der beek staande, de beweging van het water rad der molen volgde. Zij had eene kooge, slanke gestalte, die met hare eenvoudige, katoenen kleeding en de zwierig opgebonden blonde haren een zeer goeden indruk maakte. Wie haar in de groote, blauwe oogen staarde, moest bekennen, dat hij nooit een meer belangwekkend gelaat had gezien. Margarethe, of liever Grietje, zooals Door eenige liberale leden der Tweede Kamor werd de leer verkondigd, dat de malaise, welke bij den laudbouw bestaat, voor een zeer gewichtig deel zou bezwo ren kunnen worden als de landbouwers beter vak-onderwijs genoteu. Hier moeten wij al dadelijk opmerken, dat onze vaderen uitstekende landbouwers warenzij hebben bij de uitoefening van bun bedrijf de schatten gewonnen, waarop nu nog niet weinigen teren. Als echter bij voorbeeld onze boter in deu vreemde niet meer zoo gewild is, dan ligt dat niet aan de onkunde omtrent de deugdelijke botorbereidiug, maar daarin, dat ook onze landbouwers den vreemdeling misleiden. De boter werd vervalscht. Zou liet nu noodig zijn, dat de land bouwende stand onderwijs in de boter- bereiding ontving of zou het niet vol doende wezen, dat bij met meer nauw gezetheid zijne waar sameustelle Naar bet ons voorkomt kan het ant- woord niet anders dan toestemmend luiden. Konden de gewetens van vele landbouwers (er zijn een groot aantal zeer gemoedelijke boeren) door eeu Begrootiugspost worden verbeterd, dan zou dat meer baten, dau dat meu iu hunne hoofden meer, omtrent allerlei landbouwmiddelen, zal verhelderen. De liberale geneesbeeren, die bij het ziekbed vau den landbouw komen, ver- koopen ontzettend veel geleerdheid, doch de medicijnen, welke de zieke behoeft, schrij ven zij niet voor. Van het redmiddel voor landbouw en nijverheid willen zij niet we ten. De Heer Van Baar heeft dat deu li- beraleu eens ongezouten gezegd. Hij deed dat op de hem eigene, rondborstige ma nier. »Het is, belaas! al te waar, c zoo sprak bij, »datde landbouw allerwege ten zeerste is gedrukt en io eene vrij algemeene ma laise verkeert. Dat nu de landbouw op- heffiug, ondersteuning verdient, zal wel niet worden betwist, en bet is mij dau ook iu zoo verre aangenaam, dat ook de Regee- riug daaraan bare aandacht wijdt. »Maar de groote vraag is: kiest zij daar toe bet rechte middel? Ik vree3 van neeu. Ik geloof niet, dat de gedrukte toestand iu het miust voortspruit uit onwetendheid, uit onbekwaamheid, om den groud de ver- eischte producten, zoowel in qualiteit als in quantiteit te doen voortbrengen. De oorzaak ligt in geheel iets anders: in de meer en meer dalende prijzen, in de on houdbare coucurrentie en deze kwaal wordt door geen onderwijs, boe voortreffelijk ook, verholpen. Men kan zoo rijk zijn aan theo rie als mogelijk is en zooveel geleerdheid te berde breugen ais de wetenschap maar kan opleveren, men zal daardoor in de practijk aan deu landbouwer weinig of geeue ze door iedereen genoemd werd, kon pas achttien jaren tellen en was de eenige dochter van den molenaar Holm, een welhebbend man. Menig vrijer had reeds aan hare deur geklopt, doch Grietje scheen nog voor dezen noch voor genen liefde te gevoelen. Waarom, willen wij niet onder zoeken,doch iedereen behoudens de molenaar, wist in de stad, dat zy haar hart reeds geschonken had aan Albsrt Ilelmholtz, onzen bekende. Met de liefde gaat het soms wonderlijk, zy vliegt juist naar dat punt; waar zij niet moest vliegen. Zoowel Grietje als Albert wisten vooraf, dat er tusschen hen beiden eene diepe klove bestond en toch nam de liefde met den dag toe. Zij ge leken wel twee kinderen, die met vuur spelen. Albert had zich dikwerf voorgenomen, ze in den diepsten schuilhoek zijns harten te verbergen, doeh zag hij dan Grietje weer aan, dan ver gingen zijne voornemens als sneeuw voor de zon; hij dacht niet meer aan de toekomst, het geluk van het oogenblik was hem genoeg. Het meisje staarde nog steeds op den vloed, doch een forsche zweepslag wekte haar nit den droom. Eas zag zij om en ijlde daarna als eene hinde naar den anderen kant van den tuin, waar Albert Helmholtz met zijne geladen kar aankwam. //Goeden avond, Albert// riep zij hem tegemoet en reikte hem de hand over de heg. //Is vader thuis?// „Ja, hij is boven op de kamer, zal ik hem roepen?// welvaart verstrekken. Ik weet wel, het on derwijs, speciaal ook het landbouw-onder- wijs, is zulk een mode-artikel en eene zoo gevierde zaak, dat er zeker moed toe be hoort, om daarmee niet te dwepen, om daarvoor niet te knielen. Wat mij echter vooral tegen de borst stuit bij het toestaan vau al die uitgaven voor dit onderwijs, dat is, dat men meent, althans voorgeeft, dat men daardoor voldoende zorgt voor deu laudbouw en voorts weigert of zich ont houdt, om andere, betere middelen aan te wenden, middelen die vau verschillende zij den worden aanbevolen en elders wel de gelijk in practijk zijn gebracht; middelen eindelijk, die de landbouwer (en bij- zelf zal toch ziju belang wel bet best ken nen) dringend verlangt.* Tegen de geciteerde redeneering van den Heer Van Baar valt, meenen wij, niets degelijks iu te breugen. Toch lokte zij eeu krachtig protest uit van liberale zijde. Yau dien kaut hield men vol, dat het onder wijs wel degelijk redding voor den landbouw zoude breugen. Die tegenspraak gaf den Heer Van Baar gereede aanleiding om ziju redmiddel na der aan te beveleu. Iu een volgend arti kel staan wij bij dat advies van deu Heer Van Baar, met hetwelk wij instemmen, met onze lezers stil. Een bulletin vau de geneesbeeren Schra- der, Krause en Howell, gedagteekend uit San Retno, van 15 Dec. zegt: Iu de laatstver- loopen weken zijn de verschijnselen van ont steking in bet strottenhoofd des Kroonprin sen belangrijk verminderd. De zwelling zelve toont aan de oppervlakte deels lit- teekenen en is deels bezet met vlakke, een weinig tot uitbreiding neigende aanwas sen. De algemeene toestand blijft ongestoord gunstig. Dr. Mackenzie hoopt het nieuvre oede- mateuze gezwel in den hals van den Kroon prins, dat Dinsdag-avond ontdekt werd, toen bet pas begonnen was, weder door eene operatie van de mondholte uit, zonder de luchtpijp te opeuen, met goeden uitslag te bestrijden. De vrees voor eene nieuwe miuisteriëele crisis in Frankrijk is gewekeu door de aan neming der credietwetten. De zending van den Hertog van Norfolk naar het Pauselijk Hof noemt The Standard een stap, waartegen niets valt in te bren gen. Integendeel, zegt bet conservatieve blad, verstandige meuschen moeten zich afvragen of voor Engeland bet tijdstip niet reeds lang is aangebroken om zich uit eene netelige positie te redden en zich van een //Laat dat maar, ik zal zelfs naar hem toe- Albert stond in beraad zich te verwijderen, toen Grietje tot hem zeide: //Gy komt aanstaanden Zondag toch ook op het concert; vader heeft mij beloofd mij er heen te vergezellen? //Zeker, zeide Albert haar nog een laatsten groet wuivende, waarna hij binnentrad. Albert had voor den molenaar eene vracht kolen gebracht, wijl tot het bedrijf van het meel-, olie- en zaagmolenwerk, buiten het water, ook nog stoomkracht noodig was. De zaak was spoe dig afgehandeld en Albert begaf zich op weg naar huis, nadat liy, door den molenaar tot aan den wagen vergezeld, toch ter loops nog een korten afscheidsgroet van Grietje mocht ontvangen. Den volgenden Zondag stroomden de stadsbe woners, groot en klein, naar het hotel //Het Schip,// waar de voortreffelijke en goed bezette stads-kapel een concert gaf. Ook de molenaar en zijne dochter bevonden zich onder de aanwezigen en eenige minuten later verscheen Albert, die hoewel niet aan tafel met Holm plaats nemende, toch zóó ging zitten, dat hij Grietje steeds in 't oog kon houden. Allen waren opgeruimd, waartoe de liefelijke tonen van de sckoone muziek niet weinig bij droegen. Plotseling ontstond er een gefluister aan alle ernstig verwijt te zuiveren, door bet voor beeld te volgen van een zoo streng protes- tantscb land als Pruisen en er naar te stre ven om formeele en geregelde betrekkingen met bet Vaticaau te onderhouden. Ware de stap jaren geleden gedaan, de toestand in Ierland zou waarschijnlijk niet zoo jam merlijk zijn geworden.* Naar de Times uit St. Petersburg ver neemt, is de commissie, belast met een on derzoek naar de valscbe diplomatieke stuk ken, welke den Czaar op een dwaalspoor hebben gebracht, van oordeel dat deze be scheiden niet met politieke maar met kan- delsoogmerken zijn opgesteld, om de onze kere Bulgaarscbe onderhandelingen te be vorderen. De Daily News ontvangt bet bericht uit Lemberg, dat de troepen uit St. Peters burg, die deu 13eu Januari in Galicië moesten zjjn, bevel hebben ontvangen te St. Petersburg te blijven. Rusland beeft opnieuw bij de Porte aangedrongen, dat zij de verkiezing van Ferdinand onwettig zou verklareu. Volgens bericht aan de Standard beeft Generaal Von Sohweiuitz, alvorens naar St. Petersburg terug te keeren, aau Prins Von Bismarck een bezoek gebracht. De Russische Invalide betoogt, dat Duit-icbland en Oostenrijk tengevolge van de groote schaal waarop zij iu de laatste jaren hunne legers versterkt, vestingwer ken gemaakt en spoorwegen aangelegd hebben, en in bet bizouder door het sterk ontwikkelde spoorwegnet in de grenspro vinciën thans wat de gemakkelijkheid van bet coucentreeren van troepen betreft, verre boven Rusland staan. Dientongevolge ziet Rusland zich genoopt zijne troepeumacht aan de grenzen te versterken en zijue ves tingen beter uit te rusten. Het overbren gen van eenige cavalerie-regimeuten naar bet Weicbsel-gebied is derhalve, volgens het genoemde blad, een maatregel vau zui ver defeusieveu aard. Rusland zou anders, om bet evenwicht te kunnen bewaren, ge heel andere troepeumassa's naar de gren zen moeten zendeu. De verdediging van bet Russische grensgebied is nog niet vol doende verzekerd. Wanneer de andere mo gendheden zich gerechtigd achten bare ver dedigingsmiddelen verder te ontwikkelen, moet toch ook ongetwijfeld Rusland het recht hebben, voor zjjue verdediging te zorgen. Omtrent bet aangenomen wetsontwerp tot bekrachtiging van de met de Kruisheeren van St. Agatha aangegane dading, zegt De Tijd o. a. het volgende: //Voorzeker, wy kunnen nooit vergeten hoe de tafels. De vreemdeling, die zich reeds bijna een jaar bij den smid Langbeen daar in 't woud ophield en in dien t.yd de stad nauwelijks be zocht had, kwam binnen en plaatste zich aan de tafel waaraan Holm met zijne dochter wa ren gezeten. Men wist niet recht, wat de vreem deling, van wien bekend was, dat hij Karei Koland heette, en met Langbeen aanverwant was, in de woudsmedery eigenlyk deed; sommi ge klanten verzekerden, dat hij zich bezig hield met het smeden van eene hizondere soort spijkers, als zijnde zyn eigen gepatenteerde uitvinding, zooals hij verklaarde; en waarlijk vele kisten werden er ook onder dien naam verzonden. Wijl de bewoners der woudsmederij overigens met niemand omgang hadden, bekreunden men zieh ten slotte in de stad ook niet om hen. Des te opvallender was, dat Eoland heden op eenmaal zoo onverwacht verscheen, doch deze verwonde ring zou nog grooter worden. Eoland ver toonde zich in eene zeer nieuwerwetsclie, schoone kleeding, waaruit zijne herculische gestalte zeer wel uitstak en aan zijue vingers, die van geen zwaren arbeid getuigden, schitterden vele gouden tringen. Hij knoopte met den molenaar een le vendig gesprek aan, waaraan ook andere gas ten deelnamen. Hij sprak over zijne eigene uitvinding en de stadbewoners konden maar niet vatten, dat zoo'n klein spijkertje zooveel studie kostte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1