Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS- rechten, welke thans het Ministerie van finan ciën doet gelden op de kloostergoederen van Sint Agatha, alleen en uitsluitend hun grond vinden in wetten, welke door de bitterste vijand schap tegen de Kerk werden ingegeven en met de onteigening dier kloostergoederen eene daad gelastten van de schandelijkste onrechtvaardig heid. Ook het offer, dat thans van de Orde der Kruisheeren gevorderd wordt, is zeker zwaar: hard valt het ongetwijfeld, van rechtmatig beze ten goed afstand te doen. En de herinnering, dat men vroeger voor minder dan een derde van de thans geschatte waarde het geheel in vollen eigendom heeft kunnen verkrijgen, is ingelijks weinig geschikt om de thans voorgestelde schik king in een rooskleurig licht te doen voorkomen. //Van den anderen kant echter is er veel in deze zaak, dat juist het verschil tnsschen het verleden en het heden op de meest gelukkige wijze doet uitkomen. Alleen reeds het feit, dat eene zaak als de thans aanhangige in de Kamer kan behandeld worden zonder dat eenige harts tochtelijkheid daardoor wordt opgewekt, terwijl alle partijen het omtrent eenige groote beginse len van billijkheid en historisch verkregen rech ten eens zijn, en tot dusver noch van partijdig heid tegen de Kloosterlingen eenerzijds, noch van beduchtheid voor dergelijke partijdigheid anderszins iets gebleken is, reeds deze omstandigheden moeten elk vaderlandschgezind hart aangenaam aandoen.// Te Westwoud is voor het kiesdistrict Enkhui zen eene centrale R.-K. kiesvereeniging opgericht. Uit Tilburg schrijft men ons, dat de heer F. H. H. Borret thans bericht heeft, voor eene verkiezing tot lid der Kamer niet meer in aan merking te willen komen. Sedert 1868 had hij voor dat district zitting. De Tilb. Ct. kan mededeelen, dat het be richt, dat den heer Mr. Bahlman de candidatuur voor het district Oosterhout of Waalwijk zou zijn aangeboden, onjuist is. Onder verwijziging naar zijne nota over het desbetreffende Kegeeringsontwerp, heeft de heer Reekers voorgesteld het verbod tot het vis- schen met den wonderkuil in te trekken. De Tweede Kamer heeft het adres van Dr. Gratama, over de bekende zaak van het hos pitaal te 's-Gravenhage, niet verzonden aan den Minister; men zal het bij Hoofdstuk Y1II be handelen. Bij Hoofdstuk Marine kwam de Heer Smit sterk op tegen 's Ministers argumenten tot behoud van de werven. Hij betoogde, dat particulieren even goed, cn veel goedkooper bouwen. De Heer Gildemeester bestreed het wennen van jonge zeelui op oorlogsvaartuigen aan drank gebruik; hij wenschte een verbod voor schepelin gen beneden de 20 jaar, zooals in Engeland. De Heer J. Schimmelpenninck Van der Oye kwam op tegen de verwaarloozing van de Marine en wenschte jaarlijksche gelijkelijke verbetering- in verband met de eischen der marine en der wetenschap. De Heer Viruly bracht lof aan de inrichting der begrooting en de terugneming van groote posten. Hij kwam op tegen te vergaande uitzen ding van schepen buitengaats en vlagvertoon, tegen den aanbouw van schepen op Rijkswerven en tegen het voortgaan met den aankoop van torpedo's. In de zitting van gisteren is bij de hervatting van de discussie over Hoofdstuk Marine, het amendement-Rooseboom, om f 38,000 te schappen voor uitzending buitengaats, verworpen met 34 tegen 28 stemmen. Bij den considerans verklaarde de Heer Roose boom tegen het hoofdstuk te zullen stemmen, omdat door de verwerping van zijn amendement de binnenlandsche defensie in 1888 op belang rijke wijze wordt verzwakt. De Minister van Marine protesteerde tegen die ongemotiveerde afkeuring van zijn beleid. Hij moet zorgen zoowel voor Indië als voor Nederland. Het Hoofdstuk Marine is aangenomen met 56 tegen 8 stemmen. Bij het voortgezet bcgrootingsdebat is het Hoofdstuk Nationale Schuld aangenomen met 57 tegen 12 stemmen. Bij het algemeen debat over Hoofdstuk Finan ciën, vroeg de Heer Brouwers of de Minister nieuwe traktementen aan Geestelijken denkt te geven. De Heer Clercx drong sterk aan op verhoo ging van de inkomende rechten in het belang van de schatkist, de nijverheid en den handel. De heeren Verniers Van der Loeff en J. Schimmelpenninck van der Oye wenschten in diening van eene wet tot regeling van het pen sioenfonds, nog in deze zitting. Dc Min. van Fin. beloofde dit laatste zoo het eenigszins mogelijk was.Yoornoodzakelijke nieuwe traktementen van leeraren zal in elk bizonder geval een voorstel worden gedaan. De R. K. Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar hield verleden Maan dag eene algemeene vergadering te Alkmaar. Er werden belangrijke besluiten genomen. Zandvoort, 15 Dec. Heden-middag is de nieuwbenoemde Burgemeester, Mr. P. N. Eagel- berts, feestelijk ingehaald door eene eerewacht van jongelieden, die hem aan de grens der ge meente afhaalden, hem vervolgens naar bet Raad huis brachten en na de installatie naar zjjne woning geleidden. Uit de huizen van vele inge zetenen wapperde de vlag. GEMENGDE BERICHTEN. De indertijd door den Heer J. H. Hessels, in het Engelsche tijdschrift Athenaeum geplaatste artikelen tegen de theorie van dr. Van der Linden, dat de boekdrukkunst niet te Haarlem zou zijn uitgevonden, zijn, tot een boek deel verzameld, uitgegeven onder den titel van //Haarlem the birthplace of printing, not Mentz". Volgens de Ilaarl. Ct., zal eerstdaags eene Hollandsche vertuiing van die artikelen het licht zien. Is de tegenwoordige Lor d-M a y o r van Londen een Belg, ongeveer honderd jaren geleden bekleedde een Nederlander die waardig heid, sir Theodore Jansen. Een passagier deelt aan de Zw. Ct. mede, dat toen Professor Buys Ballot den 6 dezer bizonder magnetische verschij iselen te Utrecht waarnam en het te Amsterdam en Fries land onweerde, op de avondreis van Stavoreu naar Enkhuizen, op den mast en de davits van de veerstoomboot Holland wel gedurende 20 min. eeu helder Sint Elmusvuur door hem is waargenomen. Het verschijnsel komt te zeldzaam voor in den wiuter, om er geene melding van te maken. Het aantal kiezers teAmsterdam voor de Tweede Kamer en den Gemeenteraad zal, volgens de nieuwe kiesregeling, 27.400 a 27,500 bedragen. De lodgers zijn nog niet daarbij gerekend. Verleden jaar waren er te Amsterdam 5334 kiezers voor de Tweede Kamer en 9469 voor den Gemeenteraad. In de //Concert Hall" Lillie Bridge, Londen, is de zevende jaarlijksche tentoonstelling van St. Beruard-houden geopend. De zaal is nau welijks groot genoeg om de ingezouden honden te bevatten. Er zijn er in het geheel 222, waar onder zeer fraaie dieren. Men zal zich herinneren, dat er den len November op de Berlijnsche beurs groote sensatie heerschte, doordien verscheidene bank- firma's ter beurze eene briefkaart ontvingeu, ouderteekend met den naam Cohn en inhoudende dat de Keizer was overleden. Onder beschuldiging van die briefkaarten te hebben geschreven en verzonden,heeft eergisteren teBerliju tereebtgestaan Lesser Siloerstein. In 1875 was hij veroordeeld geworden wegens herhaalde vervalsching, in 1885 wegens uitgifte van valscbe wissels. Later is hij te Berlijn de stad uitgezet, waarna hij onder een valschen naam er is teruggekomen. Daarna werd hij onder bovengenoemde beschuldiging gearresteerd. De rechtbank verklaarde, niet de overtuiging te hebben, dat hij de bedoelde brief kaarten had geschreven of verzonden. Op die punten werd bij dus vrijgesproken. Daareutegen werd hij wegens het voeren van een valschen naam veroordeeld tot 6 weken hechtenis, waarvan werd afgerekend 5 weken preventieve hechtenis. D e W. Pr. deelt het volgende voor ral mede, dat plaats greep in een dier Weener „bureaux, tot plaatsing," welke hen, die eene be trekking zoeken, dagelijks posten, waaraan jaar gelden verboudeu zijn tot eeu bedrag van fl. 50,000 belooveu. Een net gekleed heer trad op eeu goeden middag zulk eeu bureau binnen en verzocht deu chef te spreken, Een heer, die aan een lessenaar zat, gaf ten antwoord, dat hij de chef was en vroeg waarmede hij zijn bezoeker van dienst kon zijn, „Het betreft", begon deze, „eene betrekking maar voor bij verder kon gaau, viel de chef hem in de rede: //wil u zoo goed zijn twee gulden te betalen; inschrijvings- kosten." De vreemdeling trok zijne beurs en be taalde de twee gulden. De chef sloot daarna het geld in zijn lessenaar en hernam: Zool Eu welke betrekking verlangt ge?" „Ik", zeide de aan gesprokene, „ik kom om geene betrekking. Ik heb iemand in mijne zaak noodig". //Wat?" en de chef sprong verrast van ziju kantoorstoel. „Ja, ik kan een winkelbediende in mijn bazaar gebruiken, tegeu een maaudelijksch salaris van 40 gulden. Kunt ge mij iemand aanbevelen?" „Ja wel!" „Wie dan?" „Mij zelf. Uwe betrek king voegt mij zeer goed. Ik ga terstond met u mee" en de daad bij het woord voegende, sloot de „chef" zijn „bureau" en begaf zich met ziju patroon vroolyk op weg naar zijne uieuwe werk plaats. Onder de Pruisische gemeente Breijll, nabij onze grenzen, zijn drie valsche mun ters aangehouden. Zij werden in hunne werk plaats onder den grond betrapt. Sedert eenige dagen bevinden zich te Deventer een drietal personen uitHer- togeubosch, die er hun werk van maken aan lichtgeloovigeu horloges te verkoopeu, die vol gens hun beweren van zilver ziju. De kooper, die aanvankelijk met het door hem voor een be trekkelijk geriugen prijs gekocht horloge recht in zijn schik is, komt later bij nauwkeuriger beschouwing tot de ontdekking, dat hij bij den neus is genomen, daar het horloge niet van zilver maar van nikkel is. Daar die personen vermoedelijk ook opj andere plaatsen hunne praktijken zullen uitoefenen, zoo kan het boven staande tot waarschuwing dienen. Twee boeren uit Flakkee komen in Rotterdam bij een photograaf. „Je most ons pertret 'smaeken", zegt de eerste. „Jae", zegt de ander, we willen de vrouwen 's verrassen. „Mar", zegt de eerste, „'t mot niet al te goed liken, anders zien de vrollie daodelijk dat willi het binnel" Een dieven-dinér. Te Londen heeft weder het jaarlijksche maal plaats gehad, dat de St. Giles-Vereeuiging aan vrijgelaten gevangenen geeft. Van de 20,000 in dit jaar uit de vier voornaamste Londeusche gevangenissen vrijgelaten gevangenen, hebben 4302 de belofte afgelegd hun leven lang geen sterken drank meer te drinken. De Afgevaardigde Howard zeide in eene bij die gelegenheid gehouden rtdevoeriug, dat het aan de veieeuigiug te danken is, dat het aantal mis dadigers in de laatste jaren aanzienlijk is vermin derd. De g o u d p r o d u c t i e in Victoria bedroeg in 't vorige jaar 665,196 onsen, het laagste bedrag in de laatste 37 jaren. Sedert het begin der gouddelverij in Victoria heeft de ko lonie tot de goudopbrengst der wereld 54,424,399 onsen ter waarde van f 2,612,371,152 bijgedragen. De „Bon Marché" wordt voortge- zet door Plassard, Morin en Fillot, die Mevr. Boucicaut daartoe aanwees. Op het graf werdo.a. ook het woord gevoerd door Bouguereau, na mens de vereeuiging van schilders, die 100,000 frs. erfde. Men zegt, dat meer dan 20,000 per sonen den lijkwagen volgden. De armvoogden van Minnertsga (Barradeel) hebben den gemeenteraad gedreigd met eene werkstaking. Zij hebben nl. verklaard hunne betrekking verder slechts te willen waarne men, indien er een jaarlijksche traktement van 50 aan wordt verbonden. Met 12 tegen 1 stem heeft de Raad echter afwijzend op het verzoek beschikt. Te Utrecht en te Amsterdam "ko men enkele gevallen van pokken voor. De onderzeesche telegraafkabel heeft voor veertien dagen een ongewonen dienst bewezen aan de New Tork Times. Het blad liet zich het jongste gedicht van Swinburne, deu Eu- gelschen schrijver, wiens democratische gezindheid in Amerika veel sympathie vindt, zoodra het eerste exemplaar verkrijgbaar was, woord voor woord uit Londen seinen. Locrine de titel van het gedicht is een drama van 18000 woorden. In het korte tijdsverloop van vijf uur waren er 10,000 door de Commercial Cable Go. aan het New-Yorker blad geseind en wel met zoo groote nauwkeurigheid, dat slechts ésn woord in dit reusachtige telegram was vermiukt. In de eerste dagen van Januari zal de violist Joachim zich onder behandeling van Dr. Mezger stellen, wegens een spoor van Stijfheid in* deu vierden (voor een violist 3en) viuger der linkerhand. Een der nieuwe straten van Ke tr ien zal, ingevolge een besluit van den Gemeente raad dier stad, „Vondelstraat" worden genoemd. Volgens telegram u i t N e w-Y o r k kan tusschen 18 en 20 Dec. stormachtig weder verwacht worden op de west- en Noordelijke kusten van Engeland. De tamboe r-m ajoor van de dd. schut- terij te Schiedam, J. C. Van der Hoeven, bereikte dezer dagen den ouderdom van 80 jaar en mar cheerde Zondag-middag zegt de Schied. Ct. BHn het hoofd der colonne met een vlugheid, die menig jonger mensch hem zou benij len. Herhaalde malen is er reeds op gewezen hoe nadeelig het kan zijn flesschen schoon te maken met hagelkorrels. Zeer licht kan daar door loodvergiftiging ontstaan. Een beter middel om flesschen te reiuigsD, wordt nu te München in der. handel gebracht, nl. de zoogenaamd Email- hagel, kleine porseleinachtige kogeltjes, die niet alleen even hard zijn als de looden hagelkorrel tjes, maar tevens vrij ziju van alle voor de ge zondheid schadelijke bestanddeelen. De ruwe opper vlakte van de émailhagel doet zonder het glas te beschadigen, een zoo sterke wrijving ontstaan, dat zelfs de meest verontreinigde flesschen nog veel sneller dan met gewonen hagel geheel schoon worden gemaakt. Het is voldoende, wanneer men de flesschen voor de helft vult met een deel émailhagel en twee deelen water en ze dan sterk schudtjwordt de flesch met koud of warm water niet schoon genoeg, dan kan men soda, loog of eene audere oplossende vloeistof gebruiken want de émailhagel wordt niet door alcaliën aangetast. De kosten behoeven van het gebruik van het middel niet at te schrikken, daar de émailhagel zeer goedkoop is. De Economista Mexicane deelt mede, dat in den Staat Yucatan eene nieuwe soort zijde in den handel wordt gebracht. Het is het pro duct van eene soort wilden zijdeworm, die nauw verwant is aan den gewonen zijdeworm. De zijde op de cocons is elastisch en van uitmuntende qualiteit, alleen eenigermate onzeker van kleur, verschillende van wit tot lichtbruin. Het is ech ter zeer moeilijk de zijde te bevrijden van de gomlaag, die haar bedekt. Het gouvernement van deu Staat Yucatan zal proefnemingen doen, waaruit blijken zal of deze wilde zijde is te ge bruiken. In het Venduhuis vanj. C. Ste vens te Londen verzamelden zich deze week een groot aautal ornithologen, op het bericht, dat een ei van den grooten Pluvier zoude verkocht worden. De vendumeester deelde mede, dat hij in 1880 twee eieren van dezen vogel, beiden ge broken, verkocht had voor respectievelijk 100 en 102 guineas (ƒ1260 en ƒ1285). Voor zoover bekend was zijn er van dezen vogel 25 eieren iu 19 musea en 41 in 19 particuliere verzame lingen, en van de 66 zijn er 43 in Groot-Brit- tannië. Het eerste bod was 50 guineas en ten slotte werd het ei verkocht aan den Heer L. Pield voor 160 guineas of ƒ2018. Dubbel verdienstelijk maakt hij zich, die bij de uitvoering eener goede zaak ook nog spoed voegt. Het gebruik maakt eene zaak goed of kwaad. Gelijk de boog, zal hij niet breken, ontspanueu moet, zoo vorderen beide, li chaam en geest, onderbreking van deu ar beid. De spin zuigt veuiju uit de bloem, waaruit de bij honing zou gezocht hebben. Een bedorven maag doet alles in gal verkeeren. Dood, boeien, armoede, zijn zoo weinig kwaad, dat zij eerder als bet beste deel te wenscken ziju; immers het zijn gaven van den ons liefhebbenden God; bet zijn ge neesmiddelen tegen de zonde, zij vermeer deren in ons de goddelijke genade, zjj kweeken de liefde tot God. Beleefd. Eerste heer. Och, mag ik zoo vrij zijn, u opmerkzaam te maken, dat u op mijn voet slaat Tweede heer. (trekt snel ziju voet terug.) Eer ste heer. O, neem mij niet kwalijk het had. geen haast. Een historicus. „Ja, wij behooren tot deu aller-oudsten adel „Dan hebben uwe voorou ders ook zekerde Kruistochten wel meegemaakt!" „O, neen Mijne familie was van oudsher Pro testant Ad rem. Bij gelegenheid van het zilveren ambtsfeest van *een dorpsschoolmeester brengen Burgemeester en Wethouders aan het hoofd van den leerlingenstoet deu jubilaris eene ovatie. „Leve onze schoolmeester 1" klinkt het als uit éen mond. Onderwijzer, (overstelpt en aange daan). Zeer goed, maar waarvan? Vreeselijk dreigement. Wanneer ge mij niet de geleende 150 gulden terugzendt, dan schrijf ik u de volgende maal in verzen Uit een proces-verbaal. „De man bekwam drie ernstige wouden, waarvan er twee volgens verklaring van den geneeskundige, doodelijk wa ren, terwijl de derde alleen bij oordeelkundige behaudeling en absolute rust nog eenige kans op herstel aanbood". Juiste woordenkeus. Een nachtwacht, die eens heel fatsoenlijk wilde spreken, zei tot eenige studenten, die 's nachts te twaalf uur zeer luidruch tig het bierhuis uitstormden: Mag ik u ver zoeken, lieeren, in den nacht wat meer bedaard heid aan den dag te leggen." Zooals men 'twil opvatten. De portier van een huis, waar het alles behalve zindelijk was, had onderaan de trap eeue kaart hangen, met het opschrift"Voeten afvegen op de mat". Een spotvogel schreef er onder: „Als je er uit komt." Haarlem, 17 Deo. De eerwaarde Heer J. S. Van Buchem, uit deze stad, zal heden het geluk hebben de heilige Wijding van het Priesterschap iu de kapel van het seminarie te Warmond te ontvangen. Het eerste plechtige heilige Misoffer zal door Z. Eerw. worden opgedragen op Dinsdag a. s.'s morgeus te 9 uur iu de kathedrale kerk alhier. Nogmaals brengen we de nieuwe kiezers in herinnering ora met hunne aanvraag tot kies bevoegdheid toch niet te iaat te komen. De 21ste December is de termijn. Dat zich dan allen bij tijde aanmalden; zij, die als commensaal bjj vreemden, ot als meer derjarige zoon of als hoofd van een gezin met vrouw en kindereu bij hunne ouders of familie wonen; 2o. zij, die iu meer dan eene gemeente samen 10 grondbelasting in hoofdsom en op centen betalen en 3o. zij, die grondbelasting be talen in eeu on verdeelden boedel. Het gevoelen begint meer en meer veld te winnen, dat meerderjarige zoons, bij hunne ou ders inwonende en eeu beroep uitoefenende, volgens de nieuwe wet ook kiezer kunnen zijn. Men denke er echter om de grondbelasting te betalen want deze moet voldaan zijn, als de aan vrage kan ingewilligd worden, dus vóór 21 De- t ember. Aspirant-kiezers komt dus niet te laat, verzuimt uw plicht niet. Ge zoudt er diep berouw over gevoelen wanneer het later mocht blij keu, dat ge door eigen schuld, uit blooheid of onverschillig heid van het kiesrecht een gansch jaar moest verstoken blijven. De moeite is zoo gering en de eerste schatting kost niets. Men zij toch iu- dachtig aan de groote beteekenis van de eerst volgende verkiezing voor de Tweede Kamer welke, voor Maait a. s. moet plaats hebben en waaraan alle kiezers, oude en nieuwe, medewerken. Volgens de uieuwe kieswet worden dc leden der Tweede Kamer gekozen voor deu tijd van vier jaren; zij treden tegelijk af eu ziju dadelijk herkiesbaar. Derhalve zal voortaan slechts eenmaal in de vier jaren eeue algemeene verkiezing van leden voor de Tweede Kamer plaats hebben, uitgezonderd de verkiezing tu3schentij<ls voor opengevallen plaatsen. De nieuw te kiezen Kamer neemt alzoo voor 4 jaren zitting. Men begrijpt dus van hoe ontzettend groot belang het is, welke mannen als volksvertegenwoordigers naar de Tweede Ka mer worden afgevaardigd! Donderdag 22 Dec. a. s. (des avonds te 6 uur, iu het hotel „De Zou" te Beverwijz) zal de R. K. Centrale Kiesvereeniging Haarlem c. a. eene algemeene vergadering houden ter behaude ling van een voorstel tot ontbinding dezer Kies vereeniging. Onmiddellijk na afloop dezer vergadering zal eene Commissie, bestaande uit de Heeren J. J. W. Van Waterschoot Van der Gracht en H. Burger Mzn. van Beverwijk; P. P. Landsman en E. Van der Laan, van Assendeltt; P. De Wildt Sr. en ób. De Boer, van Wijk aan Zee en Duin en L. J. JKerschner, van Overveen, rapport uitbrengen over de pogingen, door haar in het werk gesteld, tot oprichting van eene R. K. Centrale Kiesvereeniging. Vervolgeus zal worden overgegaan tot het be noemen van een voorloopig Bestuur, dat zich met de verdere organisatie der in deze vergade ring op te richten R. K. Centrale Kiesvereeni ging zal belasten. Vervolg van het plaatselijk nieuws in het Bij voegsel) KERKBERICHTEN. Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozef Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Mis-»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2