Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 18 December 1887. De Evangelische Maatschappij. Onze Evangelische Maatschappij gaat aan hetzelfde euvel mauk als de Evangelische Bund in Duitschlaud. Schelden en .schim pen op de Katholieken is schering en in slag. De Ev. Maatsch. heeft het wel niet op de Katholieken gemunt. Verre van daar Zij vaart enkel uit tegen het Ultramonta- nismeonder welks loodszwaar juk ook de Roomsch-Katholieken zeiven zuchten. Waar die gehate en gevreesde ultramontauen thuis hooren, zeggen de spreekbuizen van de Ev. Maatsch. niet. Reeds bijna zestig jaar heeft schrijver dezes omgang met Katholieken van verschillende standen en landeu, zonder ooit iets van het loodzware juk en vau der Katholieken zuchten onder dat juk te hebben vernomen. Wij zijn dus zoo vrij te gelooven, dat het loodzware juk vau het ultramontanisme enkel bestaat in het brein van dweepzieke predikanten, die onder de leus van: eerbied voor godsdienstige overtuigiugv tegen de ultramontanen uitvaren, wel we tende, dat hunne hoorders en lezer3 alle Katholieken voor ultramontanen houden. De aauhef vau de opwekking tot de Evangelische broeders is tegen den Paus gericht. Eu de schrijver zal toch wel we ten, dat er zouder Paus geen Katholieken bestaan. Deze opwekking is met zooveel gloed, met zulk een tintelend vuur geschreven, dat ook het kilste hart, het meest ver- steeude gemoed er door verwarmd en ver murwd wordt. Lees en oordeel: Da Evangelische Maatschappijopgericht ten jare 1853, toen de Paus in driesteu overmoed ons dierbaar vaderland tot een toekomstige provincie van Rome verklaarde, heeft een ernstig woord tot u te richten. De nood des tijds gebiedt het haar. Heftiger en sluwer dan ooit laat zich in onze dageu de macht der ultramonta nen gelden. Da onderdrukking van alle gewetens vrijheid, de onderwerping der geheele we reld aan den Paus, ziedaar het verderfe lijke doel, waarvoor zij elk middel heilig achten. Getuigen hun woelen en drijven in 's lands vergaderzaal! hun rusteloos stre ven naar onbeperkten invloed op ouze Regeering, op het onderwijs en de pers hun vermiukeu van onze vaderlaudsche geschiedenis en huu ontduiken van 's lands wetten! Waar moet dat heen? Zeker, zij zullen het niet hebben, het vrije Nederland; en hoe het worde gelas terd eu tegengewerkt, aan het Protestan tisme behoort de toekomst! Maar aan die toekomst kunnen nog verschrikkelijke dingen voorafgaan. Sluit u dan nanw aan elkander en staat vast in 't gelid, en gordt u aan ten strijde met eerlijke wapenen en met open vizier, niet tegen de Roomsch-Katholieken, neen, dat nimmer; eerbied ook voor hunne gods dienstige overtuiging, maar tegen het ul tramontanisme, onder welks loodzwaar juk ook de Roomsch-Katholieken zelven zuch ten, die bjj huu overgeleverd geloof hun vaderland beminnen boven de »stad over de bergen Wij, die ais kweekolingeu der reformatie het eenvoudige Evangelie van Jezus be lijden, wij kunnen, wij mogen niet gedoo- gen, dat eenige Kerk zich in het uitsluitend bezit der waarheid wane, noch heerschap pij voere over onze consciëntie. En wie, op wat wijze, ons valerlaud en Oranje aanrandt met woord of daad, wij moeten den zoodanigen onverschrokken weerstaan en de door het bloed ouzer vaderen duur gekochte voorrechten handhaven, het koste wat het kost. Laudgeuooten! zonen en dochtereu van een zoo roemrijk voorgeslacht! Wat hebben wij tot hiertoe gedaan? Wat zullen wij verder doeu?« Wie dit leest, verbeeldt zich zeker, dat de Aprilbeweging van 1853 in aau- tocht is. Den Protestanten slaat bij het lezen dezer regelen, de schrik om het hart. Er ontbreekt nog aan deze opwekking, dat men even als toen, meldt, dat geen Pro testant in Limburg's avonds zjjne woning durft verlaten, zonder met pistool eu dolk gewapeud te zijn. Zonder de hulp der Ev. Maatsch. zou het er bar uitzien, maar nu: Lieb Vaterland kannst ruhig sein, de Evangelische maatschappij leeft nog, en verdedigt ouze grenzen tegen de listen en het geweld der dommé ultramontanen 1 Een valsche St. Pieterspenning. Volgens bericht aan de liberale dag bladen wil de Italiaansche R8geering de Geestelijkheid een Pieterspenning schenken. Een comité, dat volgens besluit van het Parlement 400,000 fr. aan de arme ka tholieke Pastoors en andere Geesteljjken moet verdeelen, is aan het werk getogen. Door deze ouder Depretis reeds gevo teerde staatshulp, 'wil de R9geering den vaderlandslievénden Priesters, welke van het Vaticaau geen onderstand krijgen, bijstand verleenen. In een volgend jaar wil men zelfs 600,000 fr. ondersteuning uitdeelen. Eerst heeft men den Priesters alles ont nomen, eu nu komt men en biedt aan die Priesters ouderstand, die bizonder Regee- ringsgezind zijn. Heeft deze staatshulp een ander doel, dan de Priesters door geld om te koopen. Men wil den raad van Boughi volgen, die dit middel heeft aangeprezen, om zoodoende de Priesters voor den Staat te winnen eu tot vijanden van den Paus te maken. Wij zijn overtuigd, dat door dit Judasloon HiiftiEHSdHE fOÜRMT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5