Arbeiden met den geest en met het lichaam. slechts Geestelijken a, la Reinkeus, d.i. van het gehalte der oud-katholieken in Duitsch- land, in de valstrikken der Regeering zul len gevangen worden, Het kuddeke, dat daar aanvankelijk zoo veel gerucht en opspraak maakte, is dus danig geslonken, dat het evenals de Ron- gianen, weldra zal uitgestorven zijn. De Staats-mar&erc houden het nog op de been. V. W. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 17 Dec. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente noodigen de verschillende belanghebbenden uit, die over het loopende jaar 1887 eenige leverantiën of werkzaamheden ten dienste d6r Ge meente gedaan hebben, om, voor zoover zij dit nog niet deden, hunne vorderingen in de eerste helft der maand Januari aan staande, vergezeld van de afgegeven or derbiljetten, in te zenden ter Secretarie der Gemeente of aan den ambtenaar, die de order heeft gegeven. De uitvoering der op 8 dezer aan bestede werkzaamheden tot uitbreiding der gemeente-begraafplaats is door Burg. en Weth. gegund aan den laagsten in schrijver, den heer W. H. Swetste Har- dinxveld, voor ƒ30,538. Eergisteren is door de politie al hier aangehouden J. H. ZuurendonJc, oud 23 jaren, timmerman, die reeds vroeger twee malen wegens diefstal is veroordeeld geweest; thans had hjj bij drie ingezete nen karren gehuurd, welke hij te zijnen bate heeft verkocht. GEMENGDE BERICHTEN. Een dolle liond heeft te Saint- Germain een man gedood. Twee vrienden gingen naar huis, toen zij eensklaps een grooten hond zagen aankomen. Het dier vliegt regelrecht op den eene, Poulet genaamd, aan, springt hem naar de keel, werpt hem ter aarde en begint hem let terlijk het gelaat te verslinden. De vriend had geen ander wapen dan een schoen, waarmede hij het dier op den kop sloeg, dat echter zijn prooi niet losliet. Eerst een kwartier later sloeg het wilde dier op de vlucht. Poulet verkeerde iu deerniswaardigen toestand. De rechterwang was geheel weg, een oog builde uit het hoofd en zijn lippen waren met een enkelen knauw weggerukt. De ongelukkige werd onmiddellijk naar Pasteur vervoerd, maar onderweg reeds gaf hij den geest. De hond is den volgenden dag gtdood en toen bleek, dut hij dol was. Naar men verzekert hebben zich voor de betrekking van notaris te Wageningen meer dan IOC sollicitanten aangemeld. Voorden Minister een embarras de choix van je welste De Zuidhollandsche Maatschappij tot redding vanschipbreukelingen heeft niet alleen aan den kapitein van de Ebro de groote gouden medaille toegekend, maar ook aan zijne stuurlieden en bootsman, die desloepen gecommandeerd hebben, waarmede de schipbreukelingen gered zijn, de groote zilveren medaille, benevens eeue gratifica tie voor zijne equipage. Viscount Canterbury, een E n- gelsche rijkspair, is door het Londenscke bank roetgerechtshof insolvent verklaard. Door de politie te Leiden is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een paar personon, die van de Vereenigiag van den H. Vincentius a Paulo een ijzeren ledikant in bruikleen ont vingen, doch dit zonder toestemming van de hand gedaan hadden, waardoor zij zich alzoo hebben schuldig gemaakt aan het strafbaar feit „verduis tering." Sedert jaren is door genoemde Ver- eeniging gemis van 1 Pikanten geconstateerd en hielpen alle tot dusverre gedane waarschuwingen niet. J h r. G. F. Van Tets, te Heemstede, lid der Provinciale 8: aten en oud lid der Gede puteerde Staten van Noord-Holland, is ernstig ziek. Var. de spaar:, aamheid des Duit- schen Keizers heeft men reeds vele staaltjes ver teld, het volgende is ïochtans, naar de Frankf. Ztg. verzekert tot d isver slechts in kofkringeu bekend geweest. De Keizer draagt ovor zijn uni form den grijzen, 1 istorischen Hohenzollern- mantel. Gelijk alles op deze wereld, is ook deze mantel vergankelijk, maar de Keizer doet zijn best, hem zoo lang mogelijk heel te houden. Zija Kamerheer meende echter, dat de oude, versleten mantel maar ter zijde moest worden gelegd en op ovn goeden morgeu miste de Keizer het welbe kende kleedingstuk. Waar hebt ge mijn man tel gelaten? vroeg hij den Kamerheer. Sire, was het antwoord, „de mantel is te oud ou ver schoten, om hem nog langer te kunnen dragen. En wat wilt ge met hem beginnen? Ver- koopen, voor een liefdadig doel, uwe majesteit. Zoo. Eu wat denkt ge, dat men er voorge ven zal? Niet meer dm negen mark, uwe majesteit, Nu, geef mij dau mijn mantel terug. Hij is nog veel te goed om te worden af gelegd. Hier zijn de negen mark en met deze woorden stelde da Keizer zijn Kamerheer het be drag ter hand. De b ij n a 92-j arige Klaas Van der Wielen en de 7 5—jarige Erederika Keta, ver pleegden m het Diaconiehuis te Leeuwarden, vier den eergisteren hun zilveren bruiloft. Het ia het derde huwelijk van den zilvereu bruidegom, die uit het eerste huwelijk eene dochter heeft, welke weldra hare 40-jarige echtvereeniging hoopt te vieren. Uit 'a Gravenhage meldt men een zeldzaam feit. Daar verscheen ten stadhuize een paartje om te trouwen, vergezeld van de weder- zijdsche onders en getuigen. Bij het opmaken van de acte bleek, dHt bruid en bruidegom, va der en moeder van beide zijden en de vier ge tuigen allen in dezelfde intellectueele conditie verkeerden...., geen van de 10 deelnemers van de trouw-plechtigheid had het in de wetenschap verder gebracht, dan met een kruisje te kunnen teekonen Men kan hier met recht zeggen: soort zoekt soort I Semiramis had voor zich zelve eene graftombe laten maken met het volgende opschrift: „Als de eene of anJere vorst behoefte heeft aan geld, laat hij dan d^ze tombe openen en zooveel nemen als hij hebbeu wil". Darins liet het graf openbreken en in plaats van goud vond hij dit tweede opschrift: „Als gij niet, slecht en onuitsprekelijk begeerig waart, zoudt gij niet gekomen zijn om de rust vau een doode te veratoren". Het Britsch Museum te Londen heeft den troon ten geschenke gekregen van de Egyptische Konjngin Hatafua, die 1600 jaar voor ChristUB regeerde; dat ia zegt men, het oudste wat op dit gebied nog is overgebleven. Men meldt uit Hou veen: Geen dorp in ons land waar meer klompen worden gedragen dan hier. Het pasgeboren kind is nog geen drie dagen, of het draagt klompjes. Man nen en vrouwen bij elke gelegenheid, ze dragen klompen. Op klompen gaat meu ter kerk, ter markt, ter raadkamer en op reis. Geen woud>,r, dat hier veel klompenmakers worden gevonden, en dat meu dit vak hier uitmuntend verstaat. Alotn ziju de klompen van hier in de omliggende gemeenten dau ook iu trek. Arbeider en keuter boer vinden in den ledigen tijd en vooral in den winter in dit nuttig bedrijf een hulpmiddel in hun bestaan. Gelukkig tieren wilgen en populieren hier welig en voorzien ze niet enkel in eigen be hoefte maar worden ze bij vrachten verkocht naar elders. Geen wondrr, dat men zich op het gewas dezer boomen toelegt, gedachtig aan het: „Wie op eene verloren plek eeu boom plant, heeft geld op rente geplaatst." De ondervinding heeft geleerd, dat lichaams oefening voor menscheu, die vee' met het hoofd werken, de beate uitspanning is. Aan geleerden geeft men algemsen den raad, om dikwijls de schrijftafel met de zaag of de bijl te verwisselen, of wel kamergymnastiek te doen, en niet enkel ont spanning te zoeken in stilzitten en lichamelijk uitrusten. De grond voor dit hygiënisch voor schrift is hierin gelegen, dat de inensch niet tegelijk naar behooren zijn spieren kan oefenen en ingespannen met zijn geest kan werken. Elke poging, otn de spieren te veel ta laten arbeiden, werkt verkeerd op 'net denkvermogen, evenals elke overdreven inspanning van den geest da werking der spieren verzwakt. Om deze af visselende ver- bonding in cijfers nauwkeurig te kunnen nagaan, gebruikt men wel eens een krachtmeter. De wijzer van dit werktuig geeft den druk van de hand op de pen in graden aan. Het is volgens de proefneming van J. Löb onmogelijk dezelfde krachtsaanwending te noteeren als de geest bezig, dan wel als hij onledig is. Er werd zelfs eeu mer kelijk verschil waargenomen tusschen meer lichten en zwaren arbeid van. den geest, of van het ver stand. Als de rechterhand den druk vaii82graad uit oefende, dan zonk de spierkracht aanstonds op 25 graad, zoodra Löb in een boek las, waarvan de in houd inspanning kostte. Wanneer hij echter slechts vluchtig voorüas, dan steeg de spierkracht weer tot 58grand. Dezelfde verschijnselen deden zich voor l ij 't uit het hoofd rekenen. Hoe grooter de getallen waren, die vermenigvuldigd moesteu wor den, zooveel te zwakker werd de drukking. Naar mate net probleem mot ilijker werd, daalde de spier kracht tot een minderen graad. Uit dezeinteressante proeve blijkt, hoe noodzakelijk de afwisseling vaD geestes-en lichaamsarheid is voor de geleidelijke en harmonieuze ontwikkeling voor den mensch. Uren van studie en ontspanning moeten elkan der bij tusschenpoozen aflossen. Men kan ge rust aannemen, dat naar gelang men met meer inspanning heeft moeten werken met het ver stand, de lichaamsbeweging ook langer behoort voort te duren. Na een paar uur ingespannen rekenen, moet men meer gymnastiek doen of lauzer wandelen, dau wanneer meu een paar gewone brieven heeft geschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6