NIEUWE No. 1182. Woensdag 21 December 1887. 12de Jaargang. De Landbouw. BUITEXLAN D. ii. De valsche munters. HAlRLIMSCnE ABOHIfBMEIfTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzDnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. A1NILENDIUÏ AGITE MA NON AGITATE. PRIJS OER ADVERTENTIÊN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond vóór 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS L A U R E Y. (Slot.) Men had den Heer Van Baar verweten, dat hij van den landbouw niets af wist. Dat werd hem nog wel gezegd door een oud-vriend van hem, den Heer Lieftinck. Terecht deed de Afgevaardigde uit Eind hoven daartegen opmerken, dat hij te mid den van den landbouw is geboren en op gevoed. Meer dan vijftig jaren, vervolgde de Heer Van Baarheb ik mede geholpen om maat regelen te nemen tot verbetering van den landbouw. Met welke gevolgen echter? Ondanks alle waudelleeraren, commissiën van landbouw, enz. kwijnt de landbouw meer dan ooit. Eu nu had de Heer Lieftinck beweerd, dat het niet vooruitgaan van den landbouw moet geweten worden aan de toepassing van verkeerde middelen, doch daarop liet de Heer Van Baar het ook niet aan bescheid ontbreken. In de provincie Noord-Brabant, zoo merkte hij op, een laudbouwgewest bij uit nemendheid, zijn reeds sedert 40 a 50 jaren verschillende subsidiëu gegeven voor land- bouw-onderwijs, voor vakscholen enz. en toch is de toestand er niet beter op ge worden. Met kracht drong de Heer Van Baar er dan op aan, dat men hier de middelen zoude aanwenden, die elders waren toegepast, om den landbouw uit zijn gedrukten toestand te helpen, namelijk het niet langer be schermen der vreemde producten; dan zou den de prijzen van de voortbrengselen van onzen bodem weer stijgen en de boeren weder geld bezitten. Die remedie zou beter helpen, dan mooie praatjes, voegde de Heer Van Baar zijn be strijder toe. Of dit nu protectie is of niet (vervolgde de Heer Van Baar), zulks doet niets ter zake; wij hebben evenveel recht om protectie te verlangen als gij, liberalen, vrijhandel. Wat het best is, zou de ondervinding dan moeten leuren; maar zooveel is zeker, dat onder uw stelsel de geheele handel, nijver heid en de landbouw in 't bizonder, in een elleudigen toestand verkeeren. Hadden wij die woorden van de# Heer Van Baar hooreu uitspreken, dan zouden wij ze luide hebben toegejuicht. De invoerrechten van graanrechten mag niet. langer worden uitgesteld. Overal om ons heen wordt de landbouw beschermd. Alleen in Nederland blijft men van de Staten op het vasteland in Europa on aandoenlijk voor den nood, waariu de landbouw verkeert. Kan dat zoo blijven? Wjj gelooven, als goede vaderlanders, van neen. Met de theorie moet gebroken worden. Aan de practijk moet uitsluitend het woord (in de daad) worden gelaten. Waarom zou het onmogelijk moeten FEUILLETON. 12) Vervolg.) Albert ontging het niet, hoe de vreemdeling onophoudelijk zijne oogen op Grietje vestigde en hoe deze voortdurend bloosde. De ijverzucht begon in zijn hart te ontsteken; eene pijnigende onrust maakte zich van hem meester, zoodat hij met genoegen zag, dat bij 't invallen van den nacht het feest werd gesloten. Het was hem nog gegund, Grietje stilzwijgend de hand te druk ken, waarna hij een zijweg naar de stad insloeg en eenzaam zijn weg vervolgde. In zachte, droef geestige akkoorden klonken de avondklokken uit de omliggende dorpen, en dreunden als geestesstemmen door de lucht. Albert was er heden zoo blijmoedig en toch zoo droefgeestig aan toe; een diepe zucht ontsnapte aan zijne borst en met eene stille bede blikte hij op naar den hemel, waar de maan, omgeven van schitterende ster ren, hare nachtelijke ronde deed. Een tijdlang geacht worden, wat overal in Europa wèl plaats heeft. Juist in deze dagen heeft men in Duitscklaud de graanrechten belangrijk verhoogd. Vermoedelijk zal het landbouw onderwijs in Duitscklaud ook wel niet ver waarloosd worden, doch men zal daar zijn van het advies des Heeren Van Baar, die verklaardeik hen niet tegen het onder wijs op zich zelf, maar ik wil ook andere middelen zien toegepast. Gelijk wij reeds in ons vorig artikel op merkten en nu herhalen, is de boterma- kerij in ons vaderland niet achteruitgegaan, omdat de wetenschap der boereu niet groot genoeg was, maar omdat er velen gevon den worden, die niet eerlijk te werk gin gen. Landbouwers-Professoren zullen den landbouw niet vooruit helpen. Wij gaan zelfs verder en wij gelooven de stelling te kunnen en te mogen neerschrijven, dat van het oogenblik, dat die heeren met al hunne wijsheid hun neus in de landbouwzaak ge stoken hebben, die tak der nationale wel vaart is gaan kwijnen. De beste geneesheeren worden gevormd aan het ziekbed en de beste landbouwers op akker, veld en hoeve. Maar het kwade geweten der freetraders wil andere oorzaken zoeken voor hetgeen alleen uit eene zeer bekende oorzaak kan verklaard worden. Tegen dien toeleg der libertijnen moet gewaakt worden. Bovenal bij de aanstaan de Kamer-verkiezingen moet geen enkele stem worden uitgebracht op mannen, die tegen de bescherming van landbouw en nijverheid zijn gekant. De landbouw moet niet van de industrie worden gescheiden. Elders zijn de tarief-hervormingen alleen tot stand gekomen door eene coalitie van het platteland met de nijverheids-streken. Die alliantie moet ook hier worden gesloten. De ouaerwijs-quaestie en het protectie- vraagstuk vormen de vraagstukken, die op lossing eiscken. Door den Heer Zaaijer, een pur sang liberaal, werd ook nog een verhaaltje ge daan. De Friesche boereu hebben een des kundige uit Denemarken geraadpleegd en van diens wenken wordt nu heel wat ver wacht. De Deensche boter toch spant de kroon. Dergelijke voorstellingen misleiden de belanghebbenden sterk. Ieder weet, dat er in Friesland met de boter zeer geknoeid is. Als al de Nederlaudsche boeren goede bo ter hadden blijven leveren, dan zou onze boter zeker in trek zijn gebleven. Onze boeren moeten zich door de rede- neeringon, welke de liberalen er op na houden, niet om den tuin laten leiden. Zon der aan iets anders de voorkeur te geven, moeteu zij protectie vragen. Wel Schijnt de zaak der bescherming niet best te staan, doch de aanhouder wint. Misschien zullen er in de Kamer van Honderd meer leden gevonden worden, dan in de tegenwoordige, die zich voor een beschermend tarief zullen gezind betoouen. Tot het verkrijgen van dat stond hij stilzwijgend stil en zijne lippen bewo gen zich als tot een zacht gebed, daarop ijlde hij met flinke stappen naar de stad. Intusschen waren er drie weken verloopen, en Albert had in den laatsten tijd geene gele genheid gevonden om met Grietje te spreken. Op zekeren dag ontving hij een bericht, dat hem in den beginne deed opschrikken, doch dat hem later groot genoegen deed. Karei Roland, de vreemdeling, had op zjjn groot vermogen gesnoefd en den molenaar om de hand zijner dochter gevraagd, doch was niet alleen door deze, maar tevens ook door Ilolm niet te vriendelijk afgewe zen geworden. I)e molenaar was niet alleen een rechtschapen, maar tevens een zich zelf' bewust, trotsch man en het verzoek van den vreemdeling, dien men slechts bij name kende, had hem in hooge mate gekwetst. Roland, op zijne beurt, gevoelde zich ingelijks ten hoogste beleedigd en zwoer, zich op den molenaar te wreken. De zon was reeds achter de donkere toppen der dennen en reusachtige schaduwen vielen op resultaat kunnen de landbouwers zeiven krachtig medewerken. Daartoe wordt, wij herhalen het, gevor derd: ijver lij de stembus. Als men er ech ter op let, hoe jammerlijk flauw de kiezers zich van hun plicht kwijten,dan, helaaskan men weinig hoop koesteren voor de toe komst. De vraag is maar: zullen eindelijk ook de boeren niet gaan begrjjpen, wat hun belang vordert? Door de liberalen worden zij gepaaid metonderwijs. De libertijnen houden nog vast aan het sprookje der domheid van de boeren. De liberale heeren zeggen 't is maar een boer, hetgeen hun niet be let, als de stembus in het gezicht komt, zeer diep voor die domme boeren te buigen. Wij stellen die boeren volkomen gelijk met de heerenBestaat er verschil, dan is dat groot in het voordeel van de land bouwers. De liberale heeren zijn nu eenmaal ge hecht aan zekere theorieën, van welke zjj niet afwijken. Geloovig zjjn ze niet meer, o neen, daar zijn ze veel te verstandig voorBijgeloovig des te meer. Het libe ralisme is hun afgod, waarvoor zjj knielen. Ook voor de stembus zouden zij neervallen, als hun dat maar geoorloofd was. Van de stembus vau het voorjaar van 1888 verwachten wjj alle goeds, zoo ein delijk maar dan de tragen van hart wat wakkerder worden. De verwaarloosde laudbouw-belangen eisehen dringend dus, dat de platteland- sche bevolking als een man ter stembus kome. Zoo geschiede het! De Belgische Tweede Kamer heeft met 68 tegen 40 stemmen besloten, dat ieder officier, die bij het leger geplaatst wordt, de beginselen der Vlaamsche taal moet machtig zijn. Het Duitsche Regeerings-ontwerp tot verhooging van 's lands weerbaarheid, is Zaterdag door den Rijksdag behandeld en tot verder onderzoek, naar eene Commissio gezonden. Door den Minister van Oorlog werd de dringende noodzakelijkheid aangetoond eener verlenging van den dienstplicht tot het 45ste levensjaar, en eene versterking van het gehalte de legers door eene hervor ming van den Landstorm, waarbij meer en minder geoefeuden beter uit elkander worden gehouden. Het ontwerp vond eene goede ontvangst bij alle partijen, de sociaal-democraten al leen uitgezonderd. De Rijksdag heeft bij de deide lezing van het wetsontwerp betreffende de graan rechten een voorstel aangenomen om het recht op haver te verhoogen tot 1 mark; verder werden alle overige tarieven goed gekeurd, gelijk zij bjj de tweede lezing zjjn de groote plaats voor de woud smederij. Lang been en Roland zaten in een naar het scheen ernstig gesprek buiten op de steenen bank. //Vriend Roland,// sprak de eerste, zeg mij toch eens, waarom gjj dagelijks naar Kugelbach loopt? Het dringend werk blijft hier liggen en toch weet gij uit den brief van Delmarin, dat wij alle reden hebben, ons te haasten, als de gewichtigste en, zooals te hopen is, de laatste slag gelukt, en de groote verwachtingen, die wij van hem koesteren, worden vervuld. Met den dag wint het wantrouweu meer veld, met den dag loert de politie al sterker en op een vroegen morgen worden wij, in weerwil van al onze voorzorgsmaatregelen, toch overrompeld. Daarom laat ons haast maken. Is de laatste leve ring op de plaats van bestemming, dan hel/ben wij gewonnen spel en zijn in staat met onze winst een meer dan behagelijk leven te leiden.// //Juist om dit laatste nog eene bekoorlijkheid bjj te zetten,// sprak Roland, heb ik eenige uit stapjes naar de stad gedaan, ik wil het u wel zeggen, ik ben van plan te gaan trouwen!// //Zool sprak de smid. En wie is dan de ge lukkige, die genade in uwe oogen heeft gevonden? vastgesteld. Artikel twee (betreffende het tijdstip van het in werking treden der nieuwe rechten) werd aangenomen, nadat daaraan eene zinsnede was toegevoegd, volgens welke van het recht om het tbaDS nog bestaande tarief te doen toepassen op artikelen, die, op grond van voor den 26sten November jl. gesloten overeenkoms ten, tot op den 15den Januari a. s. wor den ingevoerd, binnen vier weken gebruik moet worden gemaakt, terwijl voor het geval, dat er inmiddels in de onderlinge overeenkomsten eene verandering is ge maakt, zoodat zjj over een grooter bedrag loopen, daarvan de schrifteljjke bewijs stukken moeten overgelegd worden. Bjj de eindstemming is het ontwerp met 203 tegen 116 stemmen aangenomen. De Rijksdag is daarna uiteengegaan tot den 17den Januari. Een gisteren-morgen te half twaalf uit San Remo afgezonden officieel bulletin zegt, dat er zich thans bij den Kroonprins in de linkerzijde van het strottenhoofd eene kleine woekering vertoont, welke iets hoogerop gelegen is dan de zwelling, welke in het laatst van October werd waargenomen. Deze laatstbedoelde is voor een gedeelte een litteeken geworden, en is in omvang verminderd. President Carnot zal op Nieuwjaars dag amnestie verleenen aan alle staatkun dige veroordeelden van Decazeville en elders. De instructie in de zaak van Aubertin, die voor het overige bjjna is afgeloopen, is gestaakt, daar hp vlagen van waanzin heeft gekregen, zoodat de geneesheer zijne ver pleging in een gesticht noodig heeft ge acht. De Times zegt, dat de tegenwoordige toestand in Rusland schijnt aan te duiden, dat de militaire raadgevers van den Czaar naar den strijd haken en Rusland daartoe volkomen voorbereid achten. De Daily News daarentegen kan, ondanks de bestaande spanning, niet aannemen, dat eenige mogendheid aan oorlog denkt. Welke toch zou geen afschuw voor den oorlog hebben? Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat het artikel in de Russische Invalide ge schreven zou zijn door een Generaal, die aan den Generaleu staf is verbonden. Op het St. George-feest zou de Czaar van ont stemming hebben bljjk gegeven over de onverklaarbare alarmkreten der Oosten- rijksche pers, en gezegd hebben, dat het nu wel niet meer noodig was Oosteurijk's gevoeligheid te ontzien, en eene ophelde ring niet achterwege zou kunnen blijven. Onder den indruk dezer worden zou het artikel in de Invalide zjjn geschreven. Voorts wordt bericht, dat Minister De Giers het artikel van de Russische Invalide verzwakte, door voor het verschjjneu daar van de Buitenlaudscke Gezanten te ver wittigen, en tevens mede tedeelen, dat Rus land in stede van het leger te vermeerde- //De dochter van den molenaar Holm,// sprak Roland na eenig aarzelen. Langbeen brak in een schaterlach uit. Ieder zijne keus,// riep hij, //doch deze gedachte kunt gij u best uit het hoofd zetten, want het rijke, trotsche molenaarskind bekomt gij bepaald nietl Het is veel verstandiger, dat gij aan uw werk blijft, dan dat gij met uwe Goliathsgestalte, die iedereen in 't oog valt, links en rechts rondloopt. De drommel mag weten of zich niet iemand, die met u in die affaire te doen heeft in deze streken verschuilt en als dat gebeurt, dan sta ik er niet voor in, als gjj in den loop der jaren tamelijk verandert. Zulk een reus als gij, zijner in Duitschland geen half dozijn en wie eens met u in betrekking gestaan heeft, die heeft uwe liunnen-gestalte nog niet uit de gedachte ver loren.// //Nu ja, sprak Roland, grimmig als een wolf, //ik zal uw raad volgen, want, dat ik het meisj e thans niet bekom, heb ik reeds duidelijk verno men, doch ik zal mjj wreken; de trotsche kerel zal zich mjjner gedenken!" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1