BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. gratie te verleenen zonder dat een daartoe strek kend verzoek is ingediend.// Door de Provinciale Staten van Utrecht werd ter vervanging van Jkr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen: Mr. R. Melvil Baron Van Lijndenmet 24 stemmen, terwijl 13 stem men op Jhr. J. Huydecoper van Maarseveen en 1 stem in blanco werd uitgebracht. De katholieke vereeniging De Grondwet te Schiedam heeft in hare eergisteren-avond gehou den vergadering besloten zich aan te sluiten bij de centrale kiesvereeniging voor het hoofdkiesdis trict //Schiedam//. De Tweede Kamer zal, zoo mogelijk nog voor het reces het Handelstractaat met Spanje afdoen. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen, tot vergoeding van uitgaven voor Indië gedaan ten la3te van de Staatsbegrooting, tot bestemming van de Indische overschotten, tot wijziging van de Indische Begrooting voor 1888, en bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaar- loozing van jonge kinderen. Het debat werd gisteren voortgezet over hoofd stuk Oorlog en de oorlogsbegrooting ten bedrage van f 20,274,391 aangenomen met 46 tegen 6 stemmen. In een der drukste straten van Amsterdam had een varkensslachter eenige ham men voor zijn raam opgestapeld. Vanwege het schoonmaken van den winkel stond het venster even open, toen een man voorbij kwam, wiens oog op eene prachtige ham viel. Aarzelend be tastte hij het heerlijke hapje. Er vertoonde zich niemand. Hij pakte het op, om het gewicht eens te onderzoeken. Nog steeds niemand. Jongen, jongen, wat zou het gemakkelijk zijn, om er mede van door te gaan; toch wel wat gevaarlijk, want aan de overzijde zat eene juffrouw met eene poes op haar schoot naar hem te kijken. Maar komaan, ik wil weien wat zoo'n ham kost. Hij trad binnen, riep: „Volk" en een dikke juffer verscheen om te vragen, wat er van zijn dienst was. Ach, zou u zoo goed willen zijn, dia ham eens voor mij te wegen? O, heel graagPrecies 9 pond en 4 ons. Dank u wel. Wat ben ik u schuldig? Niets, 't Is de moeite niet waard. Goeden middag. Ik blijf u dankbaar, tot wederdienst bereid! De slimme klant wandelde vroolijk weg met de ham en heeft waarschijnlijk heerlijk gesmuld. Hoe de juffer het met haar man heeft gemaakt, toen deze daarna bemerkte, dat er eene ham ver dwenen was, daarover heeft de geschiedeuis een sluier gespreid, maar de buren vertelden, dat de echtgenooten elkander gedurende acht dagen geen vriendelijk woord hebben toegevoegd. Het jacht Sunbeam is van zijne reis om de wereld te Portsmouth teruggekeerd. Op die vaart heeft het kleine vaartuig 36,000 zee mijlen afgelegd en Indië en Australië bezocht. Het scheepje voer 19 November vau het vorige jaar van de reede van Plymouth. Glacé handschoenen kunnen, ge lijk men weet, met benzine worden gereinigd. Behalve dat dit gevaarlijk is, omdat beirzine zoo licht ontvlamt, verliest het leder den glans van nieuwheid. Men kan gewasschen handschoenen bij den eersten oogopslag onderscheiden van nieuwe. Alleen als men ze op de volgende wijze reinigt, blijven zij hun uiterlijk van nieuw be houden. Men spreide een handdoek op tafel uit, legge de handschoenen er op, doope een flanel len lap in zoete melk, smeere er vervolgens een weinig groene zeep op en wrijve dit over de handschoenen. Men kan zien of ze schoon zijn, indien de witte handschoenen geel en de gekleur- den zwart schijnen. Als ze droog worden, komen de eigen kleureu err glans weder terug. warming der spoorweg-rijtuigen, welke den 1 Juni 1889 in werking treedt. Volgens deze wet mag geen rijtuig verwarmd worden, voordat de spoorweg-commissie daartoe vergunning heelt gegeven. Gewone kachels mogen niet worden gebruikt. Deze wet heeft geene betrek king op gemengde treinen, waarin zich personen- en goederenwagens gelijktijdig b:vinden. Overtre dingen worden gestraft met eene boete van/1250. Een reusachtig groot houtvlot wordt nu van Nieuw-Schotland naar New-York gesleept. Het bestaat uit 27,000 boomen, door kettingen samen gebonden; het heeft ongeveer den vorm van eene sigaar, is 168 meter lang, en weegt 11,000 tonnen. Nog twee dergelijke hout vlotten worden in Nieuw-Schotland ter verzending gereed gemaakt. De Commissaris van politie te 's-Bojch bericht, ter voorkoming van dupes, dat sedert eergisteren zich in zijne gemeente ophoudt een sluwe oplichter, een gevaarlijke deugniet, her haalde malen veroordeeld hier te lande en in het buitenland. Wie echter die deugniet is, en op welke wijze hij de menschen oplicht, zegt de Commissaris niet. Dit blijft zijn geheim. Eene niet onaardige quaestie werd Vrijdag door den kantonrechter te Haarlem in het voordeel van den verhuurder beslist, de vraag nl., of ouder het genot eener woning moet worden begrepen niet alleen het gebruik der in die woning zich bevindende waterleiding, maar ook 'het vrij gebruik van het door de buizen van die waterleiding vloeiende water. Het eerste wel, het tweede niet, besliste de kantonrechter, daar dat water niet is het eigendom van den ver huurder maar vau eene particuliere Maatschappij, die tegen betaling dat water levert aan hem, die daarvan gebruik wil maken, en daaruit volgt, dat de verhuurder over dit water geene vrije beschik king heeft, en het niet kan beschouwd worden als door bestemming tot het verhuurde te behoo- reu. Een huurder had namelijk den verhuurder laten dagvaarden tot terugbetaling van 11,60, die de huurder, wilde hij den watertoevoer niet afgesneden zien, had moeten betalen ann de Duinwatermaatschappij voor 3 maanden duinwater. Hij was 1 Mei in de woning gekomen, en er was tus8chen hem en den verhuurder nooit uit drukkelijk gesproken over de vraag wie het abon nement zou belalen, zoodat hij, de huurder, meende, dat het onder den huurprijs begrepen was, de verhuurder daarentegen dat de huurder, zooals bij dergelijke huizen (van een huurprijs van f600) gebruikelijk is, dit extra aan de Duinwater- maatschappij zou betalen. De kantonrechter ont zegde den eiscber zijne vordering, en veroordeelde hem in de kosten. Burger Brader, schermende met den weidschen titel „lid van den gemeenteraad van Winschoten", heeft Zaterdag-avond bij zijn optreden in het Cafe Boll, te Nieuwe-Pekela, groot fiasco gemaakt. Hij begou, na lang op pu bliek erewacht te hebben, zijne rede: „Langs wel ken weg tot beter" voor een 15tal personen, die tutussciieu de eene na den andere ouder het spre ken verdwenen, zoodat Brader op bet laatst al leen in de zaal bleef. In deze dagen van dynamo's en electrische werktuigen van allerlei aard, verdient eene uitvinding vermeld te worden van Paillard te Genève. Wie herinnert zich niet voorbeelden gehoord te hebben, dat deze of gene, door te (licht bij een sterken magneet te komen, zijn zakuurwerk voor goed heeft bedorven. Ieder horlogemaker heelt er haast ondervinding van. Paillard heeft, om dit ongerief te ontgaan, alle staal in zijne uurwerken vervangen door palla dium. Dit metaal is geheel ongevoelig voor mag neten. Bovendien is het, evenals het aanverwante edele metaal platina, geheel niet onderhevig aan roesten. Beide redenen maken deze niet magneti- seerbare uurwerken vooral geschikt voor gebruik op schepen. ren, het sedert 1881 met 175,000 man had verminderd. Men verneemt, dat de Regeering vau Oostenrijk een krachtig antwoord op het artikel van de Russische Invalide gereed maakt. Kalnoky, die het eerst weigerde, oordeelt het thans noodig, dat Oostenrijk, Italië en Duitschland eene nota aan Rus land zenden, waarin gevraagd wordt de wapeningen op te helderen. Uit Sofia wordt gemeld, dat aldaar groote ongerustheid heerscht; meu vreest, dat Oos tenrijk zijne ondersteuning aan Prins Fer dinand zal staken, wanneer Rusland zijne troepen van de Gallicische grens terug roept. De Duitsche Consul, die te Sofia was achtergebleven om het Consulaat-Generaal waar te nemen, heeft bevel ontvangen, Bulgarije te verlaten. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de Porte besloot met Frankrijk en Enge land te onderhandelen over de Anglo- 'Fransche conventie betreffende het Suez- kanaal. Rusland schijnt de Porte te hebben aangeraden dat laatstgenoemde moet aan dringen op de bijeenroeping van een Euro- peesch congres om de conventie internatio naal te laten bekrachtigen. In den Spaauscheu Senaat heeft, bij de beraadslagingen over het adres van ant woord, de heer Fabie, conservatie!, een amendement op de paragraaf betreffende de hervormingen bij het leger, verdedigd. Hij zeide, dat de hervormingen nutteloos waren en vroeg of het Ministerie van deze zaak eene Kabinets-quaestie maakte. De Minister van oorlog antwoordde, dat de te genwoordige organisatie van het leger uiet meer voldoende is. Spanje heeft een leger 7an 300,000 man noodig. Het gevaar zegt De Tijd dat de "Volks vertegenwoordiging de zelfstandigheid der Ke- geering aanrande en deze tot hare dienaresse verlaagt, is in onzen tijd, en zelfs in ons orde lievend land, niet denkbeeldig. De grijze Thor- becke meende in de laatste jaren zijns levens er reeds de symptomen van te zien. Niet slechts min of meer duidelijke symptomen, maar klaar blijkelijke levensteekenen van de richting zien wij voor ons. Van weinig beteekenis zouden de sociaal-democraten wezen, indien zij niet gerug- gesteund werden door eene radicale partij, die haar eigen orgaan heeft in het Dagblad voor Nederland en aanhangers vindt bij zeergeleerden en hooggeleerden. Het is de democratische partij in den min gunstigen zin van het woord, of schoon onder hare leden meer of minder getinte schakeeringen zijn waar te nemen. Zij doet zich kennen door hare geringschatting van het Koning schap, door hare ingenomenheid tegen de die naars der Kroon, door het doodvonnis dat door haar over de Eerste Kamer wordt uitgesproken. Eene enkele Kamer van Volksvertegenwoordigers, door het algemeen stemrecht gekozen, die alles kan en aan welke allen onderworpen zijn; ziedaar haar ideaal. Thorbecke in zijne Narede heeft haar meesterlijk beschreven. Zij is in het diepste van haar wezen revolutionnair, dewijl zij de leer huldigt van de volstrekte en onbeperkte souve- reiniteit des volks, dat deze souvereiniteit on middellijk of door tusscbenkomst der Volks vertegenwoordigers, die hare zaakwaarnemers zijn, uitoefent. Het zal velen belanghebbenden aangenaam zijn te vernemen, dat een koninklijk besluit is geteekend, waarbij de verbinding van de centr. bureaux der Telephoon-Maatschappij te Amster dam met die te Zaandam en Haarlem is moge lijk gemaakt. Wij vernemen, dat, niettegenstaande aan bet verkrijgen dezer machtiging voor de Telephoon- Maatschappij zeer bezwarende voorwaarden zijn verbonden, deze vergunning door baar zal wor den aanvaard. Bij het koninklijk besluit zijn tevens de tarie ven vastgesteld, waaronder bet gebruik dezer l(jnen zal geoorloofd zijn. In overeenstemming met betgeen daaromtrent in andere landen is bepaald, zal voor elk gesprek van ten hoogste 5 minuten door den aanvrager der verbinding 0,50 moeten betaald worden. Wordt aan de oproeping van bet centraal- bureau door den opgeroepene binnen twee mi nuten geen gevolg gegeven, dan wordt den aan vrager slechts de helft van dat bedrag in reke ning gebracht. Yoor ben, die een veelvuldig gebruik der nieuwe verbinding denken te maken, zal de gelegenheid worden opengesteld, tegen storting van eene som ineens, zich bet onbeperkt gebruik der lijnen te verzekeren, met dien verstande, dat hunne aan vragen met die per keer betaalde aanvragers, naar volgorde van aanvrage, worden behandeld. Dit abonnement is in bet koninklijk besluit gesteld op 50 per jaar voor Amsterdam en/90 per jaar voor Haarlem en Zaandam. De dienst zal waarschijnlijk reeds in Januari kunnen geopend worden. In bet nieuwe koninklijk bestuit omtrent de toepassing van bet recht van gratie na op gelegde straffen, worden in hoofdzaak de forma liteiten geregeld, die bij de verzoeken en de be schikkingen daarop moeten worden in acht ge nomen. Van de vroegere regeling, die van bet jaar 1856 dagteekend, wijkt bet besluit o. a. in twee belangrijke opzichten af. Er wordt nu niet meer melding gemaakt van een bizonderen //Baad van gratie,// dien Z. M. kan bijeenroepen in gewichtige gevallen. In de tweede plaats wordt nu ook bet geval geregeld, dat de Koning //het geraden oordeelt In de vorige week is men teNaar- den tot de overtuiging gekomeu, dat van den aanwezigen voorraad scherpe patronen, een getal van bijna 20,000 (zegge twintig duizend) ODt- brak, zonder dat men er in geslaagd is den dader of de daders van dezen vermocdelijken diefstal aan te wijzen. De justitie doet een streng onderzoek. Jl. Zaterdag is te Brussel eene verduistering ontdekt van een bedrag van 350,000 franks aan conversie-bewijzen der leening van de stad Brussel. De verduistering is bedreven door een beambte vau het gemeentebestuur. De schuldige is in hechtenis genomen, en met hem vijf andere personen, verdacht van medeplichtig heid, waaronder eene danseres van den schouw burg aan bet Muntplein. Deze zaak maakt veel gerucht. Ook te Londen is het treurig ge steld met de voeding van arme kinderen, en de daar gevestigde Vereeniging voor kindervoeding beeft steeds behoefte aan ondersteuning. Uit bet vijfde jaarverslag dier Vereeniging blijkt, dat op de openbare scholen voor minvermogenden ge middeld tuescben de 5 en 9 percent honger lijden; in eene school aan bet oost-eind der stad, hadden 13 percent der kinderen nooit voldoende midde len, op een andere school aldaar leden 32 percent dus bijna een derde der leerlingen gebrek. Als in het Pruisische leger de bevelhebbers, evenals in bet Eransche, op 65—ja rigen leeftijd moesten aftreden, merkt een' Duitsch blad op, dan zou de Veldmaarschalk Vou Multke in 1862 op pensioen gesteld ziju: een jaar voor Sadowa, eu vijf jaren voor den Eranscb-Duitscben oorlog. In den staat Newhampshire (N. Amerika) is eene wet aangenomen voor de ver- Waar de Engelsche al geen recla me vau maken 1 Onder de zeer verschillende de menten welke de overheid te Londen eeu handje helpen in het aanteekening houden van de werk- loozen te Louden, behoort ook de „Waterbury- borloges-vereenigiug", die langs dezen weg be proeft reclame voor haar fabrikaat te maken. De agenten van deze vereeniging hebben in negen dagen reeds 13664 werkloozen opgeschreven, van wie 29246 personen voor hun levensonder houd afhankelijk zijn. Natuurlijk worden aan deze werkloozen geen Waterbury-horloges uit gereikt. Het zou allerminst zaak zijn voor de Vereeniging om de Londenscbe lombardhuizeu binnen geen tijd met hare horloges gevuld te zien. Maar zij weet zeer goed dat de naam der Vereeniging uu op aller tongen en in alle cou ranten gratis verschijnt, dat zij hoogelijk geprezen wordt en men onwillekeurig ook de horlogts- Waterbury tot in de wolken gaat verheffen. Te Smilde hield zich dezer dagen een persoon op, die voorgaf van zijn pensioen te leven en eeu geschikt kosthuis te zoeken. Uit laatste was spoedig gevonden; de nieuwe kost ganger leende van zijn h ospes geld en eenige kleederen, en verdween met de noorderzon. De stad Montreal, in Canada, is in groote opschudding door de arrestatie van twee inspecteurs van politie, die ontelbare dief— stalleu hebben gepleegd. Die twee brave heereu dreven hun fraai handwerkje reeds sedert jaren cn kouden dat des te geruster doen, omdat zij steeds de achting en genegenheid der ingeze tenen hadden genoten. Er ziju zulke schandelijke bizonderheden aan het licht gekomeu, dat de verontwaardiging van het publiek grenzenloos is. Naar wij vernemen, zal het vrou- wengesticht te Veeuhuizen worden opgeheven eu zullen de vrouwen binneukort naar Leiden worden overgebracht, omdat de toevloed van verpleegden tegenwoordig buitengewoon groot is en er ook wel dra te Hoorn geene plaats meer zal zijn. Wanneer bij de Massageeten ie mand gekomen was op een leeftijd, dat bij van geen nut meer was, hetzij voor zichzelren of voor anderen, kwamen alle bloedverwanten bij elkaar om hem te offeren. Te gelijk met de ouden van dageu namen zij verscheidene beeste koppen, lieten die met bet metischenvleesch samen kooken en hielden er dan een groot feestmaal van. Deze wijze vau sterven vonden zij de geluk kigste; waut menschen, die aan eene ziekte stier ven, werden niet opgegeten, maar begraven, en ieder vond het zeer treurig voor den overledene, dat hij den leeftijd niet had mogen bereiken, om fatsoenlijk gekookt eu door de familie opgegeten te worden. De sterkste man op de wereld woont in Nevada en heet Angelo Cardelia. Hij is een Italiaan, acht en dertig jaar oud, 5 voet 10 duim lang en weegt 138 kilo's. Zijn rugge- graat is tweemaal zoo breed als een gewone, en zijne beenderen en gewrichten ziju op eene even ruime schaal. Hij beeft eeu mau vau 196 pond met den middelsten vinger vau zijn rechterband opgetild. De man stond met den eeneu voet op den grond, met de armen uitgestrekt, terwijl twee persouen zijne haudeu vasthielden om ziju lichaam in evenwicht te houden. Toen bukte Cardelia zich, bracht den derden vinger van zijn rechterhand onder den voet van den man, en bijna zonder merkbare inspanning lichtte hij hem vier voet boog op en zette hem op eene in de nabijheid staande tafel neder. Te Venloo i s i n p u b 1 i e k e v e i 1 i n g gebracht eene in volle werking zijnde ijzergieterij, gelegen te Blerik, met alle daarbij behooreude materialen, machinerie eu een voorraad van on geveer 70,000 kilo oud en nieuw ijzer. Het eenige bod, hetwelk, daarop gedaan werd, was ƒ2000, hetgeen, zooals te begrijpen is, niet in aanmerking kwam. Het 10 aren groote gebouw werd dus niet verkocht. Dr. Middleton, de Engelschman die te Cordova gevangen gezet werd, wegens bet doodschieten van een gids, een Zigeuner, door wieu bij, naar hij verklaart, bov-n op deu toren der kathedraal ouverhoeds werd aaugevallen, zal waarschijnlijk spoedig in vrijheid gesteld worden, of is het reeds. Wat men van den gedooden Zigeuner weet, pleit nl. voor de waarheid van Dr. Middleton's verklaringen. De gids had een zeer slechten naam, en een paar jaren geleden was een reiziger, die ook onder ziju geleide den toren beklom, ver pletterd op de steenen beneden gevonden. De gids verhaalde toeu, dat de vreemde beer, voor hij het verhoeden kon, over de leuning naar beneden gesprongen was, en niets kou bewijzen, wat nu nog waarschijnlijker is, dat hij daar boven, in de eenzaamheid, waar uiemaud zijn hulpgeroep kon vernemen, door den gids beroofd eu gedood werd De campagne aan de beetwortel suikerfabriek „Holland", te Houtrijk eu Polaneu is geëiudigd. In het geheel is er dit iaar bijna IBVï mfi- lioen kilogram beetwortelen verwerkt. Volgens nadere berichten o m- trent de begraven oud-Amerikaansche stad, welke de beer Cashing in Arizona (Ver.-St.) ontdekt beeft, besloeg die stad eene oppervlakte van 9 vierkante Engelsche mijlen (22Vs vierk. kilome ter) Zij moet duizenden jaren geleden met nog een paar andere steden verwoest zijn door eene hevige aardbeving, waarvan nog de overleveringen der Indianen van (lie streek melding maken. Blijkbaar ziju velen der inwoners bij de aard beving in den tempel gevlucht. Daar werden 2000 geraamten gevonden, en kleedereu, waaruit blijkt, dat velen der dooden priesters waren. MtB vond er voorts veel vaatwerk, huisraad eu gereedschappen, (bijna alle van denzeifden vorm als thans nog in gebruik zijn bij de Zumus- Iudianen), eu de overblijfselen van een uitge strekte, grootsch aangelegde waterleiding. 'tls niet algemeen bekend, dat de meeste kuiketrekkers gemaakt worden te Newark, de hoofdstad van New-Jersey, in de Vereenigde Stateu. Er is in Newark eene firma, die het van de gebeele wereld wint in bet ma ken en verkoopen van kurketrekkers. In roude cijfers heeft die eene Newarksche firma verleden jaar 150,000,000 kurketrekkers gemaakt, of kur ketrekkers genoeg voor bijna eiken stemgerech tigde op dezen aardbol. Als de kurketrekkers, die in 1886 gemaakt zijn, in de lengte ge legd hadden kunnen worden, zouden zij gereikt hebben van New-York tofJ3an Erancisco, en dan de breede Stille Zee overspannen en de kusten van Japan bereikt hebben. Voor bet maken van de 150,000,000 kurketrekkers had de Newarksche firma 75 man in't werk, enkel voor het draaien van de schroeven. Men zou deuken dat er nau welijks meer dan drie of vier soorten van noodig waren, maar het schijnt, dat er wel 40 zijn. Aan de schuldeischers van den vroegeren notaris C.. te Hoogeveen, die eenigen tijd geleden zijne betalingen staakte, is eeu ac- coord van 60 percent aangeboden. Sommige schuldeischers ziju echter niet genegen dit aan bod aau te nemen. Veel wat in bet tegenwoordige onmogelijk schijnt, wordt later verwezenlijkt. Zoo zeide Herbert na 1830 in het Lagerhuis: „Zou den wij niet wie van ons vergde in zeven dagen naar Edinburgh te reizen, in een gekkenhuis opsluiten?" Lord Boscover wilde den spot drijven met het plan om eeue brug over de 'Theems te leg-« gen en riep aan bet slot zijuer lange redevoering'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2