B I N N E i\ L A i\ D. GEMENGDE BERICHTEN. kerken en kapellen een adres aan den Paus wordeu voorgelezen door Kardinaal Mau- ning opgesteld. Door iedereu Pastoor vau die kerken zal dit adres in naam der Gees telijkheid en der geloovigen zijner parochie worden onderteekend. De Spaansche Regeering wenscht eene conferentie te Madrid te honden, tot betere bescherming van vreemdelingen in Ma rokko. De Sultan verlangt beperking van het tegenwoordige recht der Consuls, om in landers onder hunne bescherming te nemen, welk recht tot misbruiken aanleiding geeft, en wil daartegenover meer waarborgen geven voor den vreemden handel. Yoor eenigen tijd werd bericht, dat een Afrikaansch Vorst, de Kouiug van Matabeland, drie a vierhonderd zijuer ou- danen wegens een vergrijp had laten doo- den. Dat bericht blijkt echter overdreven te zijn geweest. Daar zijn »maar» 150 mannen gedood. Da Koning had die manschappen aan den Engelschen jager Seton, die met eeni- ge vrienden in Mushouland op de jacht ging, medegegeven, als lijfwacht» zoo als het heette, maar eigenlijk om te zor gen, dat de Engelschen steeds op het jacht gebied bleven, en geen tocht naar de noor delijke goudvelden ondernamen. Het ge- heele gezelschap ging echter toch naar die goudvelden; maar een der manschappen, be vreesd voor de gevolgen dier ongehoorzaam heid, keerde terug, en verried het gebeurde aan den Koning. Deze zond nu een regiment af, om, vol gens het gebruik, de ongehoorzamen te straffen. Een Afgezant des Koniugs maakte hun bekend, dat zij allen ter dood ver oordeeld waren, en het vonnis werd on middellijk voltrokken. De honderdvjjftig mannen onderwierpen zich allen daaraau- zonder morren. Zij werden ieder met twee speerstooten en een knodsslag gedood. De Engelschen liet men met een waar schuwing ongedeerd huisweegs gaan. De Italiaansche Minister Maglini heeft Zaterdag in de Kamer eeu overzicht van den fiuanciëelen toestand gegeven, 't welk met groote aandacht werd gevolgd, docb over 't algemeen weinig voldeed. Als middel om het tekort te dekken, werd o.a. eene herziening aangekondigd van de belasting op de onroerende goede ren, en eene verhooging van de rechten op de suiker. Het aandringen van den Minister op de tenuitvoerlegging van zijn voorstel, om eene soort van aflosbare bons af te geven op de budgetten der eerstvolgende jaren, tot een bedrag van 70 inillioen, werd algemeen betreurd, terwijl de aankondiging van de vermeerdering der militaire uitgaven met 21 millioen, groote sensatie verwekte. De redevoering duurde drie uur. Jl. Dinsdag-morgen werd de deputaten-verga- dering der antiravolutionnaire party te Utrecht, in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen gehouden. Nadat de notulen waren gelezen en goedge keurd, kwamen aan de orde eenige reglements- veranderingen, noodig geworden door het nieuwe kiesrecht, waartegen slechts weinig bedenking bestond. Gewichtiger was daarentegen de over weging van de samenwerking, aangeboden door den algemeenen bond van R. K. kiezersvereeni- giagen, waarmee onderhandelingen waren aan geknoopt. Te dier zake diende Jhf. Mr. M. A. De Savornin Lohman, na,eene langdurige dis cussie, de volgende motie in, die blijkbaar het gevoelen der vergadering ten volle weergaf en met algemeene stemmen, op drie na, werd aan genomen. Zij luidde aldus: //De deputatenvergadering der anti-revolution- naire partij, gehoord de mededeelingen van het centraalcomité, dat onderhandelingen hangende zijn om politieke samenwerking met andere par tijen te overwegen, spreekt als haar gevoelen uit, dat de anti-revolutionnaire partij, krachtons haar beginsel en haar verleden, geroepen is haar karakter als zelfstandige staatsparty te bewaren; 2. dat zij echter, overmits zij tot cle minderhe den behoort, in het belang des lands ook ge rechtigd en verplicht is tot samenwerking met andere partyen, voor zoover deze zonder ineen smelting op een wel omschreven programma door eerlijke onderhandeling is te verkrijgen; en noodigt diensvolgens het centraal comité, de te voeren onderhandelingen met andere partyen daarheen te leiden, dat ook bij eventueele samen werking door elke partij een eigen programma worde vastgesteld, waarbij echter die artikelen, waarin men overeenstemt, zooveel mogelijk eens luidend worden geformuleerd; dat althans in enkelvoudige districten bij eerste stemming onze partij overal eigen eandidaten stelle, van wie het zeker is, dat zij instemmen met ons program van actie, en dat bij herstemming de candidaat van die partij door ons worde gesteund, wier programma het meest met het onze overeenkomt.// Het is gebleken dat vele lodgers, o. a.zij, die met vrienden te zamen op kamers wonen, zij, die bij hunne ouders inwonende aldaar huur (kostgeld) betalen, zij, die bij vreemden wonen met huiselijk verkeer (z. g. commensalen) mee- nen, daarin gesterkt door de beperkende wets- uitlegging van de Regeering, geen kiezer te wor den en zich mitsdien niet opgeven. Wij moeten er daarom opmerkzaam op maken, dat ook in onzekere gevallen het goed is zich aan te mel den, omdat niet door de Regeering de vraag wordt opgelost, wie door de add. artikelen kie zers worden, maar door den gemeenteraad en, zoo noodig na eene bijna kostelooze zeer spoedige procedure, door de rechterlijke macht. De Algemeene Rond van R.-K. kiesver- eenigingen in Nederland heeft, in overleg met den Provincialen Rond van R.-K. kiesvereenigin- gen in Noord- en Zuid-Holland, een uitnoodi- ging gericht tot het Centrale Comité van anti- revolutionnaire kiesvereenigingen, om door afge vaardigden beiderzijds de vraag te doen bespre ken, in hoeverre het mogelijk zou zijn tot een gemeenschappelijk program van actie te geraken. Het Centrale Comité heeft zich daartoe bereid verklaard. Met genoegzame zekerheid kan de Maas- en Roerb. melden, dat ook de oprichting eener katholieke kiesvereeniging Weert en daarbij be- hoorende plaatsen, nagenoeg is verzekerd. Naar wij vernemen zal de Commissie voor de Landbouw-enquête den 9n of den 16 Janu ari aanstaande hare vergaderingen weder be ginnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in zijne memorie van antwoord op het verslag van de voorgestelde aanvullingen der stembureaux mede, dat ook de Burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam deze wetswijziging noodig achten. Hij acht de voorgestelde uitbrei ding van het aantal buitengewone leden der stembureaux voldoende en acht het ook niet noo dig, de avonduren van 610 voor de stemming beschikbaar te stellen, hetgeen misschien in bewogen tijden bedenkelijk zou zijn. Daar alleen, waar de toevloed van kiezers het benoemen van vele bureaux noodig kan maken, Zal z. i. hiervan in plattelandsgemeenten, ook al hebben zij een uitgestrekt grondgebied, geen sprake zijn, en daarom is dan ook in het wetsontwerp van zulke gemeenten niet gesproken. In het hierbij gevoegde gewijzigde wetsontwerp is voorgesteld art. 37 der kieswet zoo te wijzi gen, dat de stembriefjes ook per post zullen kunnen rondgezonden worden. In de Tweede Kamer is voortgezet het debat over hoofdstuk Waterstaat. Bij post Toezicht op spoorwegdiensten vroeg de Heer Van der Goes van Dirxland inlichtingen omtrent den stand van de exploitatie vau den spoorweg AmersfoortNijmegen. Hij drong aan op het hebben van verbandmiddelen aan de stations. De dienstregeling op de noorderlijnen gaf den heeren Buma, Ruber en Schepel aanleiding tot klachten. Vooral kwam de Heer Huber op tegen den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen en het niet hooren van den Raad van toezicht. De Heer Lieftinck spoorde aan om de reservebooten op het stoomboutveer Enkhuizen-Staroren aan het contract te laten voldoen. De Heer Schepel vroeg inlichtingen omtrent de exploitatie van den locaalspoorweg Hunzingo. De Heer Smit vroeg waarom de vaste treinen op de lijn RoosendaalVlissingen waren ver minderd. Aubertin, de man, die den aan slag op het leven van Ferry pleegde, is plot seling aan de rtahterzijde verlamd, en hoe wel hij spoedig het gebruik zijuer ledematen eenigszius teruggekregen heeft, zal hij, naar de geueesheeren meeuen, binnen korten tijd geheel zijn verlamd. Reeds meermalen werd, ook bij ons te lande, gewezen op het gevaar van het uitkloppen van kleederen en karpetten, somtijds afkomstig uit ziekenkamers, voor de verspreiding van besmettelijke ziekten. Ten einde dit gevaar te ontkomen werd te Parijs een gesloten centrifugaaltoestel geconstru eerd door de politieprcfectuur, dat aan de gestelde eischon voldoet. Spoedig bleek echter, dat de in den toestel ver gaderde stol tot velouteeren van behangselpapier en tot vulling vau kussens werd aangewend, zoodat thans de prefectuur heeft moeten voor schrijven, dat die stof of vernietigd of door stoom of zwaveldampen moet outsmet worden. Zaterdag-middag vertrokken uit Nijmegen 100 werkloozen naar Duitschland, om mede te werken bij het graven van het Oostzee-kanaai, waarvoor de Duitsche Keizer in het begin van dit jaar de eerste spade in den grond stak. In Januari a. s. zullen nog 50 anderen volgen. Eene zeer kostbare naaimachine werd onlangs der Keizerin van Rusland aangeboden door de Slavische Vrouwen-vereeniging,, als blijk van erkentelijkheid voor Hr. Ms. belangstelling in de vrouwelijke handarbeid iu Rusland (zij bracht o. a. het Russische borduurwerk in de mode, door het zelve te vervaardigen.) De machine is van zilver en goud, en rijk versierd met edelgesteenten. Het deksel van het kastje waarin zij bewaard wordt heeft den vorm der Russische Keizerskroon. Voor de betrekking van concier- ge aan het raadhuis te Nieuwer-Amstel (salaris 500 en vrije woning) hadden zich ongeveer 300 gehuwde paren aangemeld. Een landbouwer uit Maasland werd Dinsdag-morgen door een „heer" aange sproken, toen hij van het centraalstation kwam, over het leveren van aardappelen. Al pratende gingen zij te zamen eene tapperij binnen, waar twee personen aan het kaartspelen waren. De boer werd aangespoord om mede te spelen, en verloor ten slotte 105. Niettegenstaande herhaalde waarschuwingen schijnt nog menig buitenman onkundig te zijn van de praktijken, waardoor no,eu hem tot der gelijk spel tracht te verlokken. Omtrent het Hollandsche markt- plein, dat op de tentoonstelling te Brussel in het aanstaande jaar zal verrijzen, deelt men ons mede, dat dit plein, speciaal voor de Hollandsche inzenders bestemd, eene oppervlakte zal beslaan van 9000 vierkante meter, waarop 32 woningen zullen worden gebouwd, die voor eeu gedeelte zul len verhuurd worden. Niet enkel Hollanders, maar ook representanten van buiteulaudache firma's in Nederland zullen daar worden toegelaten, terwijl de producten op dat marktplein aangevoerd, zul- leu mededingen naar de bekroningen, zonder dat het noodig is, dat ook op de tentoonstelling zelve wordt geëxposeerd. Eenige der te Amsterdam gebruikte gebouwen, zooals de visehafslag, de Waag, dat vau De Haan en Sleutels, zuilen ook te Brussel verrijzen. Ook de karakteristieke gevel van het stadhuis te Goes zal op deze tentoonstelling prijken. Het wonderkind Jozef Hofmann zou dezer dagen te New-York eene reeks concer ten geven. In den Staat New-York bestaat echter eene wet op den kinderarbeid, op grond waarvan de agent der Maatschappij tot bescherming van kinderen het optreden van den kleinen pianist meende te moeten verbieden. Intusscheu heeft de Mayor beslist, dat de knaap dagelijks een maal voor het publiek mocht spelen, maar ook niet meer dan eenmaal 's daags. Te Bordeaux is eene epidemie van typheuze koorts uitgebroken. Er zijn reeds 2000 menschen aangetast door die ziekte. Deze is ech ter tot dusverre niet van een boosaardig karakter. Het aantal sterfgevallen in de stad is niet boven het gemiddeld cijfer. Over de oorzaak der ziekte is man het niet eens. Maar dr. Laude, lid der gezondheidscommissie, wijt haar aan den mest, welke door de maatschappij, die zorgt voor het wegruimen daarvan uit de privaten, aan de land bouwers in den omtrek dor stad wordt geleverd, zonder eenige bereiding ondergaan te hebben. Op den St. Loui a-A r k a n s a s-T e x a s- spoorweg is dezer dagen weder een roofaauval gepleegd. De passagiers van een der rijtuigen werden door drie mannen beroofd vau alles wat zij van waarde bij zich hadden, en 6000 dollars iu geld. Geen der reizigers werd verder gedeerd, daar de roovers zich met hun buit uit de voeten maakten, voor de aankomst van den trein aan het eerstvolgend station: Gexarcaue. De A t j e h-c orrespondent van de Sumatra-Courant schrijft o. a. het volgende: eeu Europeesoh soldaat, die zeveu achtereenvolgeude jaren in de beutiug Pakau Kroen Tjoet heeft doorgebracht, verbond zich weer voor zes jaar, ouder voorwaarde, dat het hem vergund zou wor den in de beutiug te blijven. Het ontvangen hand geld werd door hem naar Europa gezonden om eene 'electriscbe lamp te koopeu, waarmede hij zijn beuting wil verlichten. De man staat bekend als eeu oppassend militair, die buiten dienst zijn tijd besteedt aan den aanleg van groeutetuiueu en verfraaiingen vau zijue kleine wereld. Mevrouw Anna Kingsford, doc tores in de medicijnen aan de Parijsche faculteit, heeft aan den Volksbond tegen de Vivisectie f 1200 geschonken, welke som besteed moet wor den om den veldtocht tegen de vivisectie voort te zetten. De Aeademie voor de weerkun- dige luchtvaart heeft, wegens de thans zoo goed als buiten allen twijfel zijnde verongelukkiug van Lhoste eu Mangot, die den 13 November met de Arago waren opgestegen, besloten het jaarlijksche feest iu deze maand ten teeken van rouw achterwege te laten. Er was mèt de beide luchtreizigers nog een persoon opgestegen, Archdeacon genaamd. Maar nadat zij drie uren in het luchtruim hadden rondgezworven, bevonden zij zich, door een ster ken zuidoostenwind voortgedreven, boven Qtiille- boeuf. Door de nabijheid der zee werd er be sloten neer te dalen. Zoo werd gedaan, uiaar met het voornemen om na een ontbijt gebruikt te hebben, weer wat ballast in te nemen en ver volgeus weer op te BtijgeD. Lhoste vond het ver velend eene zoo korte luchtreis te maken, en de wind dreef naar de Eugelsche kust. De lust om iu het luchtruim te zweven was Arehdéacon echter vergaan. Hij liet dus de beide reizigers alleen opstijgen en zoo bleef hij in het leven gespaard. De leerlingen van eene school te Grossröhrsdorf, een plaatsje nabij Dresden, kon den het niet te best vinden met een hunner ou derwijzers. Op een goeden dag wachtten ze hem op eu dienden hem eene dracht slagen toe. De onderwjjzer diende eene aanklacht in en de jeug dige booswichten ziju ieder tot eene week gevan genisstraf veroordeeld. Uit Myslowitz schrijft men aan de Ob. Cvtnx Ztg„De Russische grensbeamb ten hebben dezer dagen door hunne ruwe handel wijze de algemeene verontwaardiging gaande ge maakt. Een Poolsche Jood wilde onlangs vier kan spiritus te Myslowitz over de Russische grenzen Posen binnen smokkelen. Hij viel in de handen van een Kozak, die met eeu pistoolschot eenige collega's waarschuwde, welke zich weldra bij hem voegden. Nn werd de arme smokkelaar door de soldaten met de kolven hunner geweren zoo geslagen, dat hij er bijna dood onder bleef. Ten slotte werd hij naar het tolkantoor gesleept, waar hij door een hooger geplaatst ambtenaar nog tegen het onderlijf moet geschopt ziju. Hierop werd hij naar Sosaowice en van daar naar de gevangenis te Beudrin getransporteerd". Een voerman teNijmegen is door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 10 boete wegens straatschenderij, op grond van art. 424 Strafw., omdat hij niet voor een marchee- renden troep soldaten wilde uitwijken. Eene algemeene wettelijke voorziening in deze schijnt gewenscht,, daar de justitie te Schoon hoven en Utrecht eene andere opvatting heeft en in soortgelijke gevallen den voerman gelijk gaf. Veertig jaar geleden was er te Leiden sprake van, dat da ouders van een studenten-oppasser L. recht hadden opeeneaan- zieulijke erfenis van een buitenslands overleden bloedverwant. Dezer dagen is bericht ontvangen, dal werkelijk die erfenis bestaat en eerstdaags aan de rechthebbenden zal uitgekeerd worden. Dit zijn thans de nog in leven zijnde oppasser en drie bejaarde zusters, waarvan eene te Leiden en eene te Haarlem op een hofje woont. Het bedrag van de erfenis wordt geschat op negen ton. Dat eene kat op het dak klimt, is niets bizonders; men vindt zelfs verhaald van een man, die, het werk van zijne vrouw zullende overnemen, de geit op het dak trok, om ze daar te doen grazen; doch een koe op het dak mag zeker wel iets merkwaardigs genoemd worden. Eu toch is op de bouwhoeve van G. P., in het land van Kuik, eene koe, die dezer dagen zulk een sterkeu toer verrichtte. In een buiteukooi van een varkenshok terechtgekomen, kroop het dier op de knieën op het lage dak en wist er eveneens met de achterpooten op te schuiven, 't Was onmogelijk haar er af te krijgen, en zij ware misschien op de vorst van 't huis geklauterd, iadien zij, gelukkig of ongelukkig, uiet beproefd had te gaan staan. Daardoor trapte zij door het strooien dak, viel er vervolgens geheel en al door en kwam iu eeu varkenshok terecht, zonder, merk waardig genoeg, zichzelve ot een van de varkens te kwetsen. Die koe is ongetwijfeld voor kunste nares in de wieg gelegd. ludien Carré het wist, bij kocht ze stellig aan voor zijn paardenspel, en wie weet welke schoone toeren uit de hooge rij school het beest ons dan eerlang nog te aan schouwen gaf. Volgens de Daily News heeft de Maatschappij voor automatische weegbruggen dit jaar een dividend uitgekeerd van 32V2 percent; de aandeden, oorspronkelijk groot 1 zijn in den handel gestegen tot een vijfmaal grootere waarde. Het groudkapitaal is vergroot en nu ge bracht op T 50,000. Een Berlijnseh kunstschilder, de heer Tepper, heeft naar de berichten luiden het middel gevonden om onbrandbare tooneel- versieriugen te vervaardigen. Iu plaats van lin nen gebruikt hij een zeer dun weefsel van ijzer- draad, dat even gemakkelijk kan worden opge rold, en hij overdekt dat weefsel met een door hem uitgevonden stof, die niet brandbaar is en waarop uitnemend kan geschilderd worden. Een rijke bankier te Berlijn heeft de schouwburgdirectie aldaar een proces aange daan om een bedrag van zestig pfennig. Aan leiding gaf het volgende. De bankier bezocht onlangs den schouwburg met zijue vronw eu nam twee plaatsen in de loge. Deze Waren zoo slecht, dat zij niets van de voorstelling konden zien, of zij hadden op hunne stoelen moeten staan. De bankier en zijue vrouw gingen dus aan het loket hunne plaatsen verwisselen. Er waren echter geen andere plaatsen verkrijgbaar en na lang over en weer praten kreeg de bankier zijn geld terug. Hij eischte nu ook de teruggave van het geld voor het programma en de garderobe, hetgeen hem echter rondweg werd geweigerd. Hietop diende de bankier eene aanklacht tegen de di rectie in, waarbij hij uitging van de stelling, dat hij alleen ziju goed in bewaring gegeven, een programma gekocht had om de voorstelling bij te wonen, en wanneer hem dit, buiten zijn schuld, onmogelijk werd gemaakt, het bedrag, dat hij voor een en ander had besteed, hem moest ge restitueerd worden. Te Breda enZwollezijnindeaf- geloopen week valsche guldens in beslag genomen. Dit geschiedde ook iu den Haag met eeu rijksdaal der en een dubbeltje, beide onecht. De verlegenheid van Frankrijke nieuwen President om bij zijn optreden een mi nisterie samen te stellen, gaf den boulevard bladen natuurlijk volop stof tot aardighiden. Zoo speelde het volgende tooneellje af op eene standplaats van rijtuigen voor het Elysée, gelijk de Gaulois verzekert. „Koetsier, is je rijtuig vrij?" „Neen, mijnheer, en we zijn allen bezet. Men kan zelfs niet genoeg rijtuigen vinden, om nieuwe Minister-candidaten te halen». De fabrikant van de zoogenaamde Warrega'ster"-8chaatsen heeft dit jaar ruim 4000 paar gemaakt. Dat er nog al aftrek is, blijkt hieruit, dat er reeds 3500 paar ziju af geleverd. Van den regen in den dropEen H o 1- lander gebruikte iu Indië het middagmaal ten huize van een Chinees, toen een mooi stuk wild braad op tafel werd gebracht. Eensklaps kwam de vrees in den Hollander op, dat het gebraad van eene kat afkomstig was, omdat hij wist, dBt de Chineezen liefhebbers van kattevleesch zijn. Hij wilde graag het fijne van de zaak weten maar verstond de Chineesche taal niet, ter wijl de gastheer geen Hollandsch sprak. Eensklaps kreeg hij een goeden inval en zeide op het gebraad wijzende, op vragenden toon: „miauw, miauw?" De Chinees schudde het hoofd en antwoordde: „waf, waf!" Een zeer belangryk denkbeeld is geopperd door den bekenden Engelschen geleerde, Sir Francis Galton, die van meening is, dat, evenals de mensch reeds sedert lang in staat is, door doelmatige verwarmingsmethoden zijn leven in de onherbergzaamste streken van het Noorden mogelijk te maken, het even mogelijk moet zijn,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2